Menu

Hodnocení a recenze tohoto produktu není aktuální, pro aktuální recenze přejděte na nový test krbových kamen.

Recenze a test JOTUL F 3 TD

3. místo

(hodnocení roku 2017, již není aktuální)

Obrázek kamen JOTUL F 3 TD

Celkové hodnocení: 

4,6 / 5

Klady:

Dlouhá záruka

Zápory:

Vyšší cena

20 000 Kč
orientační cena

Základní parametry

Maximální výkon kamen uváděný distributory je 9 kW. Mějme na paměti, že výkon je často klíčovou položkou při výběru vhodných kamen. Uváděná účinnost je 78 %. Kamna jsou schopna vytopit až 216 m3 prostoru, což rozhodně není málo. Na čtvrtá nejlepší kamna testu ROMOTOP Riano 03 mají náskok 56 m3 a na vítěze testu z listopadu 2017 HAAS+SOHN Arktic ztrácejí pouze 4 m3, takže pokud hledáte kamna na vytápění obývacího pokoje, tato mohou být rozhodně vaší volbou. Maximální délka polen, které je možné přikládat je 400 mm. Není to sice nejvíce, ale rozhodně to není ani málo. Topit lze tuhými palivy, takže není nutné se omezovat pouze na dřevo.

​Kamna JOTUL F 3 TD jsou výsledkem přes 160 let dlouhého vývoje kamen od firmy JOTUL. Za tu dobu se výrobce dostal do popředí a je celosvětově uznávaný, takže o kvalitě provedení není snad ani nutné dlouze mluvit. Záruka 10 let je pouze potvrzením předešlého tvrzení. Co se našeho testu týče, tak po stránce záruky jsou kamna tohoto výrobce úplná špička.

Srovnávací tabulka souhrnných údajů

Údaj

Tato kamna

Průměr všech 10 kamen v testu
pro porovnání

Max. výkon (kW)

7,5

Průměrný maximální výkon je 7,4 kW

Účinnost (%)

78

Průměrná účinnost je 77,5 %

Vytápěný prostor (m3)

216

Průměrný vytápěný prostor je 199 m3

Max. délka polen (mm)

400

Průměrná maximální délka polen je 368 mm

Palivo

tuhá paliva

U 8 kamen můžete použít tuhá paliva, u 2 pouze dřevo

Záruka

10 let

2 kamna mají záruku 10 let, 1 mají 5 let, a 7 má 2 roky

Průměr kouřovodu (mm)

175

Průměrný průměr kouřovodu je 142 mm

Rozměry, výbava a design

Kamna měří 577 mm na šířku, 484 mm do hloubky a 707 mm na výšku. Hmotnost kamen je 106 kg. Jedná se tedy o kamna větší, takže pokud hledáte menší kamínka, doporučujeme nahlédnout na další účastníky testu, ale pokud hledáte větší kamna, jste tu správně.

Po stránce ostatních hodnocených parametrů jsou kamna JOTUL F 3 TD spíše průměrem. Možnost regulace vzduchu je zde samozřejmostí. Co už ale kamna nenabízejí, je možnost čištění skla vzduchem. Je však nutno říci, že tato funkce není zárukou vždy čistého skla. Významnou úlohu hraje také dřevo, které používáme na topení. Není-li dostatečně dlouho proschlé, ušpinění skla se nevyhneme. Průměr kouřovodu je 175 mm. Vývod nás neomezuje pouze na horní, ale nabízí i možnost vývodu zadního, takže se nemusíte omezovat. JOTUL F 3 TD nestojí pozadu ani co se možnosti terciárního spalování týče. Při terciárním spalování dochází k zužitkování plynů vznikajících při hoření, které by normálně odešly komínem. Zde však dochází k jejich zužitkování, čímž se zvyšuje výkon a navíc dochází k úbytku škodlivin, které odcházejí. Dále nutno říci, že se jedná o klasická, jednoplášťová kamna. Podobně jako i jiná kamna z našeho testu se JOTUL F 3 TD může těšit opravdu povedenému designu. Spolu s jejich vlastnosti a nepopiratelnou kvalitou provedení Norského výrobce se dost možná právě tato kamna stanou vašim pomocníkem při vytápění.

Srovnávací tabulka parametrů a rozměrů

Parametr

Tato kamna

Průměr všech 10 kamen v testu
pro porovnání

Výměník

ne

Žádná testovaná kamna nemají výměník

Regulace vzduchu

ano

Všechna testovaná kamna mají regulaci vzduchu

Čištění skla vzduchem

ne

2 kamna nemají, 8 má

Vývod kouřovodu

horní i zadní

5 má horní i zadní, 3 mají horní, 2 mají zadní vývod

Terciární spalování

ano

4 kamna nemají terciární spalování, 6 má

Teplovzdušná kamna

ne

4 nejsou teplovzdušná kamna, 6 je

Plotýnka

ne

2 kamna mají plotýnku, 8 nemá

Odnímatelná klika

ne

2 kamna mají odnímatelnou kliku, 8 nemá

Šířka (mm)

577

Průměrná šířka je 535 mm

Hloubka (mm)

484

Průměrná hloubka je 415 mm

Výška (mm)

707

Průměrná výška je 812 mm

Hmotnost (kg)

106

Průměrná hmotnost je 96,8 kg

Naše hodnocení a závěr

Celkově se kamna JOTUL F 3 TD umístila jako třetí nejlepší kamna v testu. Před nimi jsou kamna HS FLAMINGO STAVANGER na která JOTUL F 3 TD ztrácí pouhé dvě desetiny bodu. Jedná se tedy určitě o dobrou volbu. Cena okolo 20 tisíc Kč je v porovnání s ostatními vyšší, ale nezapomínejme na desetiletou záruku a jejich výkon.

Datum:
Produkt: JOTUL F 3 TD
Hodnocení: 4.6