Recenze a porovnání Tim Sistem Čarovná pec | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Tim Sistem Čarovná pec

Klady a zápory

Klady

  • Nízká cena
  • Litinové komponenty
  • Nízká hmotnost v dané kategorii

Zápory

  • Malý popelník
  • Horší těsnění
  • Pouze pro menší polena
10 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Krbová kamna na dřevo a dřevěné brikety s poetickým názvem Čarovná pec od srbské společnosti Tim Sistem překvapí dobrým výkonem za velmi slušnou cenu, která se pohybuje okolo pěti a půl tisíce korun.

Maximální výkon těchto krbových kamen je jedenáct kilowattů za hodinu, proto se hodí spíš pro vytopení nízkoenergetických a dobře zateplených domů o výměře pod dvě stě metrů čtverečních, nebo zvládne zahřát jako doplňkový zdroj tepla dvě až tři místnosti ve starší, hůře zateplené budově o výměře pod sto metrů čtverečních.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Tim Sistem

Výkon (kW/hod)

11

Typ paliva

Dřevo a brikety

Hmotnost (kg)

58

Účinnost (%)

79

Materiál

Litina, plech

Výška (cm)

84

Šířka (cm)

49

Hloubka (cm)

51

Barva

Různé

Vytápěná plocha v nízkoenergetických prostorech se stropem 2,5 metru (m2)

176

Vytápěná plocha ve starších nezateplených budovách se stropem 2,5 metru (m2)

88

Maximální délka polen (cm)

35

Výměník

Ne

Průměr kouřovodu (mm)

120

Účinnost spalování

Čarovná pec od Tim Sistem se pyšní vysokou účinností spalování téměř osmdesát procent, čímž se vyrovnává nejkvalitnějším dostupným produktům na trhu. Vyšší účinnost se sekundárním spalováním, jež zpracovává také plyny a částice vznikající při hoření dřeva, znamená vyšší výhřevnost. Polena hoří déle, proto nemusíte přikládat tak často.

Kvůli poměrně malé šířce kamen se do spalovací komory vejdou polena s maximální délkou pětatřicet centimetrů​. Ve srovnání s dalšími modely jsou to spíš malá polena, která rychleji shoří a proto se musí častěji přikládat.

Design a funkce

Topný plát a dvířka jsou litinová, zbytek kamen plechový. To znamená, že kamna topí rychle, ale hůř akumulují teplo a může se stát, že přes noc dřevo uvnitř dohoří, kamna rychle zchladnou a vy se ráno probudíte do studené místnosti.

Tato krbová kamna jsou poměrně lehká, váží podle výrobce osmapadesát kilogramů, a není tedy potřeba výrazně řešit nosnost podlahy. Jsou poměrně vysoká (84 centimetrů), s čímž je potřeba počítat, co se týče stavební připravenosti. Standardizovaný průměr kouřovodu je sto dvacet centimetrů.

Čarovná pec je k dostání v různých barevných kombinacích od černé, vínové, šedé až po béžovou. Jde tedy vybrat vhodná kamna, aby zapadla do vašeho interiéru. Horní deska se dá navíc využít jako plotna k ohřívání pokrmů.

Hodnocení dalších uživatelů

Uživatelé hodnotí kamna pozitivně. Pochvalují si hlavně dobrý výkon a úspornost za nízkou cenu i snadnou manipulaci. Občas kritizují malý popelník a netěsnící prvky kamen, což omezuje regulaci přívodu vzduchu při hoření.

Závěr

Čarovná pec (Magic stove) od srbského výrobce Tim Sistem má dobrý výkon maximálně jedenácti kilowattů za hodinu vhodný jako hlavní zdroj tepla hlavně v menších a dobře izolovaných rodinných domech. Jako vedlejší zdroj tepla zvládne vytopit i dvě až tři místnosti ve starším nezatepleném domě.

Pokud hledáte velmi levný a přitom standardně výkonný produkt, Tim Sistem Čarovná pec je vhodná právě pro vás. Je lehká, proto se s ní snadno manipuluje a navíc není potřeba žádná zvláštní stavební připravenost a vysoká nosnost podlahy. Tato krbová kamna na dřevo a dřevěné brikety mají navíc celkem nadprůměrnou účinnost spalování přes devětasedmdesát procent.

Pokud hodláte vytápět větší a hůř izolované objekty, je vhodné zkusit výkonnější produkt. Za přijatelnou cenu můžete nakoupit například krbová kamna na dřevo Prity WD W24 TV s teplovodním výměníkem, díky kterému zahřejete přes rozvod teplé vody i periferní části příbytku. Jestli vám víc záleží na ještě vyšší účinnosti spalování a vysoké kvalitě, doporučujeme kamna Pacific Energy Alderlea T6.

10 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Tim Sistem Čarovná pec
Jakub Gulec se v naší redakci věnuje především technicky zaměřeným tématům. Sám pochází z rodinného domu a studuje stavební inženýrství, v problematice krbových kamen se proto dobře orientuje. V tomto článku vám například vysvětlí, jakým způsobem volit výkon kamen. Mimo jiné narazíte na jeho recenze také v kategoriích zaměřených na nářadí, jako jsou aku vrtačky, či třeba štípače dřeva, ale také u spotřebitelské elektroniky.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Dobrý den, zaslechl jsem něco o změnách v emisních kategoriích pro kamna. Můžete mně prosím objasnit, zda mohu tato kamna provozovat i v budoucnu, topit budu borovým dřevem. Děkuji

Lubomír Žák

Dobrý den. Podle dostupných informací se omezení emisních tříd týkají kotlů na tuhá paliva. Zatím nejsou dostupné informace, že by se to mělo týkat striktně i krbových kamen. Na ty se zaměřují spíše dotace na výměnu, než restrikce. Je ale nutné vědět, že právo na omezení určitého typu spalování mají i samotné obce ve formě vyhlášek. To je ale potřeba řešit individuálně podle lokality.

Daniel Černý, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Tim Sistem Čarovná pec

Tim Sistem Čarovná pec

10 000 Kč Orientační cena