Měkká matrace zní jako ideální volba pro všechny, kteří vyžadují vysoký komfort. K nižší tuhosti se ale váže například i nižší nosnost, specifické využití materiálů a další vlastnosti. Proto jsme výběru měkké matrace věnovali také tento článek, kde se danými vlastnostmi matrace zabýváme. Pokud vás zajímají také další tuhosti, podívejte se i na stránku věnovanou tvrdým matracím.
- Pro koho je měkká matrace vhodná – Měkká matrace je vhodnou volbou pro spánek na boku nebo častější střídání spacích poloh. Hodí se také pro seniory, může mít i antidekubitní vlastnosti.
- Specifika – Oproti tužším matracím mívají měkké modely zejména nižší nosnost, liší se často také použitými materiály.
- Materiály – Při výrobě měkké matrace najdou své uplatnění různé pěny, například paměťová, velmi populární je také latex.
- Cena – Nejčastěji můžete volit z cenového rozmezí od 3 000 do 6 000 Kč za jednolůžko, měkkou matraci ale seženete už od cca 2 000 Kč, popřípadě se cena může vyšplhat i na desetinásobek.
Podle čeho vybírat matraci
Výběr matrace je silně individuální záležitostí a nejvíce záleží na potřebách jejího budoucího uživatele. V této části vám stručně shrneme hlavní body, na které se při výběru zaměřit. Podrobně vysvětlené je najdete v článku Jak vybrat matraci.
- Tuhost – První volbou bude výběr tuhosti, ta by měla odpovídat mimo jiné vaší hmotnosti (čím vyšší hmotnost, tím tužší matrace) a oblíbené spací poloze. Tvrdé matrace jsou vhodné pro spaní na zádech a na břiše, spánku na boku bude lépe vyhovovat měkčí varianta.
- Materiál – Většina dnešních matrací je vybavená z kombinace různých pěn, důležité je pohlídat si kvalitu materiálu, jinak může mít problémy s prodyšností a kratší životnost.
- Nosnost – Může být od 120 kg až k cca 200 kg, obvykle roste s vyšší tuhostí. Při jejím překročení může být matrace nejen nepohodlná, ale také se rychleji proleží.
- Zónování a zdravotní vlastnosti – Matrace by měla mít na povrchu zónování a výhodou jsou certifikované ortopedické nebo zdravotní vlastnosti, stejně jako hypoalergenní nebo antibakteriální úprava.
- Potah a rošt – Pro udržení čistoty je nezbytné, aby měla matrace snímatelný a pratelný potah, ideálně na teplotu 60 °C a vyšší. Pro zachování optimálních vlastností a životnosti zkontrolujte, zda máte k matraci vhodný typ roštu.
- Záruka – Co se zmíněné životnosti týče, kvalitní model by měl vydržet cca 7-10 let, a není tak výjimkou, když má matrace výrazně prodlouženou záruční lhůtu, i 7 let a více.
Pro koho je měkká matrace vhodná
- Osoby s nižší hmotností – Nevýhodou měkkých matrací bývá nižší nosnost, jsou vhodné zhruba do 100-120 kg hmotnosti.
- Ženy – Měkčí varianta je častěji oblíbená u žen než u mužů.
- Senioři – Může jít o vhodnou volbu pro seniory nebo osoby, které tráví delší čas na lůžku, zejména pokud je nízká tuhost matrace doplněná úpravou proti proleženinám.
- Osoby spící na boku – Měkké matrace se často doporučují uživatelům, kteří spí převážně na boku, nebo ve spánku často mění polohy, měkká matrace je totiž nebude tlačit.
Specifika měkkých matrací
Kromě nízké tuhosti jsou měkké matrace specifické i dalšími parametry:
- Úrovně tuhosti – Na škále od 1 do 4 mezi měkké matrace řadíme tuhost 1 a 2.
- Nosnost – Bývá nižší než u tvrdých matrací, zpravila max. 100-120 kg.
- Materiály – Mezi populární materiály patří latex, paměťová pěna a další měkké pěny.
Úrovně tuhosti
Měkké matrace můžeme v základu rozdělit mezi velmi měkké, které by v rozmezí tuhosti 1-4 odpovídaly stupni 1, a měkké, které by v takovém případě odpovídaly stupni 2. Při výběru matrace je ale třeba vždy zkontrolovat, jaké je rozmezí tuhosti u dané značky. Nejčastěji jde o 1-4, 1-5, 1-7 nebo 1-10. Například stupeň 4 tak může představovat nejtvrdší variantu (s rozmezím 1-4), nebo klidně poměrně měkkou matraci (v rozmezí 1-10).
Tuhost | Doporučená hmotnost | Spací poloha |
Velmi měkké (např. 1 ze 4) | do 70 kg | Na boku |
Měkké (např. 2 ze 4) | 70 až 100 kg | Na boku, střídání poloh |
- Velmi měkké matrace – Nejměkčí matrace, bývají vhodné zejména pro seniory a osoby upoutané na lůžko. Tyto matrace totiž často mívají antidekubitní vlastnosti, tedy zabraňují vzniku proleženin, a při dlouhém pobytu na lůžku jsou komfortnější než tvrdší matrace. Doporučují se také uživatelům, kteří preferují spánek na boku. V této poloze totiž mohou tvrdší matrace vyvíjet nepříjemný tlak na boky a ramena.
- Měkké matrace – Měkké matrace jsou oblíbené především u žen a stejně jako velmi měkké modely, i měkké matrace se hodí pro spánek na boku. Bývají doporučované také při častějším střídání spacích poloh.
Nosnost
Typickým znakem měkkých matrací je nižší nosnost. Zatímco měkčí matrace zpravidla unesou maximálně 100-120 kg, u tvrdších modelů se bez problémů dostanete i na nosnost 150 kg a vyšší. Při koupi je proto dobré pohlídat si, aby byla mezi vaší hmotností a nosností matrace dostatečná rezerva, jinak může dojít k rychlejšímu opotřebování matrace a ani spánek na takovém modelu nebude ideální pro vaše zdraví, neposkytne vám totiž dostatečnou oporu.
Materiály měkkých matrací
Typickým výrobním materiálem měkkých matrací je pěna, především paměťová pěna, líná pěna, ale i různé typy polyuretanových a dalších pěn. Často se setkáte také s latexem a výjimkou nejsou ani pružinové matrace. Materiál volte především podle způsobu uložení a prostředí. Pružinové matrace nebývají vhodné na polohovací rošty a PUR pěny mají problémy s prodyšností. Naopak latex nebo paměťová pěna patří mezi prodyšné materiály, které bývají doporučované i pro seniory (Zdroj: Sixty and Me).
Cena měkkých matrací
- Do 3 000 Kč – Nejlevnější modely jsou k dostání už za cca 2 000 Kč za jednolůžkový rozměr, většinou ale nepočítejte s extra dlouhou zárukou, může jít také spíše o tenčí matrace nebo méně kvalitní materiály.
- Od 3 000 Kč do 6 000 Kč – Většina uživatelů si pravděpodobně vybere v cenovém rozmezí od cca 3 000 Kč do 6 000 Kč, kde už najdete modely se slušnou tloušťkou, kvalitními materiály i zajímavými vlastnostmi.
- Nad 6 000 Kč – S rostoucí cenou se zvyšuje především tloušťka matrace, dražší bývají také modely z přírodního latexu a dalších specifických materiálů.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.