Menu

Recenze a srovnání GoPro HERO10 Black

96,0 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Outdoorové kamery

Klady

  • Výborné pojetí barev a vysoké rozlišení
  • Vyrovnání horizontu až 45 °
  • Hydrofobní sklíčko

Zápory

  • Vysoká cena
  • Příslušenství za příplatek
  • Kratší výdrž baterie než Hero9
7 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Výrobky společnosti GoPro se v minulosti staly synonymem pro odolné akční kamery, na které je možné se spolehnout. Recenzovaný model GoPro HERO10 se na první pohled může zdát, že toho moc navíc oproti předchozí generaci nenabídne, opak je ale pravdou. V lednu 2022 se jednalo o vůbec nejlepší outdoorovou akční kameru na trhu.

Hodnocení základních parametrů

Snímač má nově zvýšené rozlišení, a to konkrétně 5,3K. Je zde tedy dostatek prostoru pro dodatečné oříznutí při postprodukci. Fotoaparát dovede pracovat s rozlišením až 23 MPx, přičemž HERO9 zvládal maximálně 20 MPx. V tomto ohledu bychom ale rádi dodali, že megapixely nejsou zrovna tím nejpodstatnějším kritériem kvality fotografie. Kamera obdržela nový obrazový procesor, který napomáhá podstatně lepším výsledkům.

Nejenže má výsledný obraz větší hloubku barev, ale vede si také lépe ve tmě. Vývojem prošla také „barevná věda“, reprodukce barev není už tak přesycená, je laděná méně do zelena a působí celkově realističtějším dojmem. Předchůdce tohoto modelu pracoval s videem při rozlišení 5K při maximální snímkové frekvenci 30 FPS. GoPro HERO10 zvládá všeobecně snímkování dvojnásobné. Dočkáte se tak videa 5,3K/60 FPS či 4K/120 FPS. Stejně tak 2,7K natáčení umí nově 240 FPS.

Tělo kamery je tradičně vodotěsné až do 10 metrů a je na ně opravdu spoleh. Nově má krycí sklíčko objektivu hydrofobní vrstvu. Na té se nedrží voda, takže se nestane, že byste při natáčení u vody měli na sklíčku rušivé kapky. Sklíčko lze dokoupit ale také pro HERO9, takže z tohoto pohledu vyhoví i starší model stejně. Kamera s ním ostatně sdílí většinu ostatních parametrů, včetně rozměrů, designu, hmotnosti a kapacity baterie. Ta se kvůli vyššímu výkonu vybíjí trochu rychleji.

Parametr Tento produkt
Výrobce

GoPro

Maximální kvalita videa (rozlišení/fps)

5,3K/60

Snímková frekvence při 4K videu (FPS)

120

Snímková frekvence při 2,7K videu (FPS)

240

Snímková frekvence při FullHD videu (FPS)

240

Snímková frekvence při HD videu (FPS)

Nepodporuje

Stabilizátor

Ano

Fotoaparát

Ano

Maximální rozlišení fotografií (Mpx)

23

Dálkový ovladač

Ne

G-senzor

Ne

Hodnocení rozměrů a konektivity

Displej na zadní straně se rozkládá stále na stejné úhlopříčce 2,27 palců. Na přední straně je kamera doplněna o druhý menší 1,4palcový displej pro účely natáčení selfie videí. Zařízení umožní připojení prostřednictvím USB, ale také bezdrátově pomocí Wi-Fi. Od výrobce lze zakoupit také Media Mod, který umožní připojení HDMI kabelu. Kamerka váží 158 gramů, což je více než u konkurenčních modelů. Nabízí však výrazně lepší vybavení a za těžkou ji považovat nelze.

Parametr Tento produkt
Úhlopříčka hlavního displeje (")

2,27

Blesk

Ne

Dálkový ovladač

Ne

Hmotnost (g)

158

Pouzdro

Ano

Wi-Fi

Ano

HDMI

Ne

USB

Ano

Kapacita baterie (mAh)

1 720

Hodnocení uživatelů a dalších expertů

V rámci rešerší se zaměřujeme také na uživatelské a odborné recenze vybraných produktů. Odborníci hodnotí kameru GoPro HERO10 Black velice pozitivně. Mezi klady zmiňují zejména dvojnásobnou snímkovou frekvenci, se kterou kamera dovede pracovat při vyšších rozlišeních, ale také rychlejší ukládání záznamu díky novému obrazovému procesoru. Výtky směřují výhradně k vyšší ceně a kratší výdrži baterie.

Uživatelé jsou o kousek kritičtější, ne všechny poznámky lze ale považovat za validní. Mezi negativy lze narazit například na poznámky směrem k nesnadnému otevírání krytu baterie. To ovšem bezprostředně souvisí s izolací proti vodě a je tak vlastností, kterou nelze považovat za negativní. Naopak za validní poznámku lze považovat tu, že se kamera při delším záznamu v řádech desítek minut přehřívá a může vlivem toho vypnout. To platí všeobecně pro všechny izolované akční kamery.

Recenzenti si naopak pochvalují výbornou kvalitu obrazu, dobře fungující stabilizaci a široké možnosti volitelného příslušenství. Při rozlišení 2,7K je navíc dostupná snímková frekvence 240 FPS, takže lze obraz pro účely počítačového monitoru zpomalit čtyřikrát při zachování plynulého přehrávání. Pokud cílíte na klasický televizní formát 24 FPS, pak záběr zpomalíte při postprodukci až desetkrát.

Hlavní klady a zápory

GoPro HERO10 Black nabízí oproti svým předchůdcům vylepšenou stabilizaci, jejíž přínosy poznáte zejména při opravdu akčních záběrech. Kamera dovede kompenzovat horizont až o 45°, což je dvojnásobem toho, co dovedla HERO9 Black. Hydrofobní sklíčko pomůže hlavně při natáčení ve vodě či v dešti. Na sklíčku totiž nedrží kapky. Kamera zvládá dvojnásobné snímkové frekvence než dříve. Bohužel s tím souvisí také větší spotřeba baterie a přehřívání. Za zařízení pak zaplatíte poměrně vysokou pořizovací částku.

Naše hodnocení a závěr

GoPro HERO10 se řadí do velice úspěšné série, která v podstatě zahájila éru akčních kamer. Díky vylepšenému snímači a obrazovému procesoru si vede lépe, změn se dočkala také stabilizace. Očekávat můžete vyšší snímkovou frekvenci a realističtější pojetí barev. Zařízení si vede lépe také ve tmě. Jinak se tělo nezměnilo, k dispozici tak zůstává hlavní displej s úhlopříčkou 2,27 palců a přední s úhlopříčkou 1,4 palců. Baterie má opět 1 720 mAh, ale spotřeba je vyšší, takže vydrží kratší dobu. Pokud hledáte levnější model, ty rozdíly mezi HERO9 a 10 nejsou natolik propastné, že by se starší model nedalo doporučit. Zejména ve chvíli, kdy jej objevíte v nějaké poutavé slevové akci, je HERO9 Black zajímavou alternativou.

7 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: GoPro HERO10 Black | Hodnocení: 96,0 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub pracuje v našem týmu na pozici technického redaktora. Outdoorové kamery patří mezi jeho nejnovější témata, zdaleka se však nejedná o novou problematiku. Mimo akčních kamer se věnuje již delší dobu také fotoaparátům a videokamerám a v minulosti s kamerou sám natáčel na nejrůznějších projektech. Snadno vám tak vysvětlí, například jak výrazně se může lišit 4K záznam u dvou cenově rozdílných zařízení. Kromě videotechniky se věnuje také notebookům, mobilům a jiné elektronice.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobrý den, myslíte že při šnorchlování do 6 m radši použít pouzdro, nebo beze strachu užívat kameru bez podvodního pouzdra ? A myslíte, že podvodní pouzdro záběry pod vodou zkreslí ? Jedná se o šnorchl v Egyptě. Děkuji

Smejkal František

Dobrý den,
kamera je určena pro potápění až do hloubky 10 metrů bez pouzdra, a to jak ve sladké, tak i slané vodě. Bez obav se tedy můžete do 6 metrů potopit. Kameru po potápění pouze opláchněte v čisté (neslané) vodě. Sůl sama o sobě je korozivní a nechat kameru dlouhodobě ležet zašpiněnou od soli není zcela ideální. Každý další prvek přesahující čočku kamery scénu musí nutně zkreslit, nebo ji ubrat na světelnosti. Pokud vám jde o opravdu kvalitní záběry, GoPro vyrábí pro tento model také pouzdro s LED světlem. To při potápění k mořskému dnu oceníte.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den,
lze u GoPro Hero 10 Black aktualizovat ovládací menu na češtinu?
Děkuji

Jan Lasota

Dobrý den, menu bohužel nepodporuje češtinu.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den. Pořídil jsem GoPro 10…a jsem vysloveně zklamán. Papírově dobré, v praxi nepoužitelné. Neskutečně krátká výdrž baterie (kolem 30 mim), aplikace na telefon funguje napůl, někdy, někdy vůbec, kamera se žhaví i při jednoduchém používání, mnoho nelogických funkcí a vlastností. Všude se dočtete, jak je to skvělé, co to vše to umí, ke všemu patří velké ALE. Jo umí to velmi vysoká rozlišení na videa, v praxi ale pouze na pár vteřin. Nepoužitelné. Nedoporučuji nikomu GoPro usnulo na vavřínech, konkurence je mnohem dál. Jestli je něco dobrého, pak je to stabilizace, ale kvuli směšné výdrži baterie ji vlastně ani nevyužijete. Myslíte si žew si uděláte video z hodinové projíždky na moto? zapomeňte, nebo počítejte se tím, že co 20 minut budete měnit baterku, občas se vám nahravani vypne samo (to fakt potěší) a za příslušenství (aby to bylo aspon trochu použitelné – přikoupit enduro baterie, ale ani ty nejsou světoborné – připlatíte nesmysly. Vyrazně nedoporučuji GOPro ani zatím poslední 12. Za méně peněz se dnes dají pořídit lepší. GoPro ujel vlak a je to škoda. Nemá cenu kupovat.

Jen Da

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze GoPro HERO10 Black

GoPro HERO10 Black

7 500 Kč Orientační cena