Recenze a test ETA 5229 Master | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test ETA 5229 Master

79,7 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Dezinfekční UV světlo
 • Různé typy hlavních kartáčů
 • Nízká hlučnost

Zápory

 • Nevhodný na koberce s delším vlasem
 • Pomalé nabíjení (až 6 hodin)
12 000 Kč Orientační cena
 • 7,9/10
  Pohyb a vysávání
 • 7,8/10
  Napájení a výdrž
 • 6,5/10
  Hlučnost a kapacita
 • 8,4/10
  Vybavení a funkce
 • 79,7 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje 

S kapacitou baterie 5 200 mAh a výdrží necelé 4 hodiny na jedno nabití je vysavač ETA takřka předurčen k používání ve větších domácnostech. Díky navigaci se dobře zorientuje i ve větším prostoru a jeho pohyb je systematický, nebude tak nechávat nevysátá místa. Kapacita zásobníku 0,6 l odpovídala v době psaní recenze (leden 2022) průměru, je tedy dobré počítat s pravidelným vysypáváním.

Kromě klasické nádržky na prach má tento model také zásobník na vodu a mopovací textilii, kromě vysávání tak zvládá i vytírat. S touto kombinací schopností jde o model ideální do domácností s tvrdou podlahou nebo kombinací tvrdé podlahy a koberců. Ty ale musí mít maximální výšku 1 cm, s delším vlasem si vysavač neporadí. Nejvyšší možná výška prahu, který je schopný přejet, je potom 1,5 cm.

Vysavač se nabíjí až 6 hodin, to je poměrně dlouho, na druhou stranu má ale také dlouhou výdrž a většinou bude stejně vysávat maximálně jednou denně. Robot může dosáhnout hlučnosti až 65 dB, ta je u robotických vysavačů obvyklá. Většinou by se ale podle výrobce měl držet hlučnosti 55 dB, která je na tyto přístroje opravdu velmi nízká.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Eta

20 % Xiaomi, 14 % Eta, 11 % iRobot, 11 % Sencor, 9 % Concept, 6 % Rowenta, 6 % Lauben, 6 % Tesla, 3 % Evolveo, 11 % Další, 3 % Neuvedeno
Vhodný na koberce

Pouze s krátkým vlasem

54 % Ano, 43 % Pouze s krátkým vlasem, 3 % Ne
Navigace

Ano

94 % Ano, 6 % Ne
Pohyb robota

Systematický

89 % Systematický, 11 % Nesystematický
Pokračování v úklidu

Ano

69 % Ano, 29 % Ne, 3 % Neuvedeno
Kapacita zásobníku (l)

0,6

0,75
Maximální výška prahu (cm)

1,5

1,64
Kapacita baterie (mAh)

5 200

3 301,67
Rychlost nabíjení (min)

360

257,50
Maximální doba úklidu (min)

230

132,86
Hlučnost (dB)

65

64,09

Vybavení a funkce

Výbava vysavače ETA je jedním slovem vynikající. Zmínili jsme již nádržku na vodu a mopovací textilii, kromě té najdete v balení s vysavačem také různé typy hlavních kartáčů, které se hodí na různé podlahové krytiny. S něčím takovým se u robotického vysavače opravdu jen tak nesetkáte. Součástí výbavy je také dálkové ovládání, pro případ, že si nerozumíte s mobilními aplikacemi. Vysavač je možné ovládat v češtině, to nebývá vždy samozřejmostí, poslouchá také na slovo, pokud jej spárujete s hlasovým asistentem, např Google Assistant nebo Alexa. Přibalený nakonec najdete také nástroj na čištění, který usnadňuje údržbu.

Při úklidu využívá tento model jeden hlavní a dva boční kartáček, to je vcelku standardní sestava. Samozřejmostí je také časovač, nárazník a senzor proti pádu ze schodů. Naopak zcela nestandardní je  UV světlo, díky kterému vysavač podlahy nejen uklidí, ale i vydezinfikuje. To se hodí zejména v domácnostech se zvířecími mazlíčky nebo malými dětmi.

V tabulce najdete výčet nejdůležitějších funkcí a prvků výbavy, stejně jako rozměry vysavače. Hodí se zkontrolovat minimálně jeho výšku, aby vám později neuvízl pod nábytkem.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Filtr

HEPA

89 % HEPA, 11 % nemá HEPA
Časovač

Ano

94 % Ano, 6 % Ne
Hlavní kartáč

1

77 % 1, 11 % Ne, 11 % 2
Boční kartáče

2

69 % 2, 31 % 1
Nárazník

Ano

97 % Ano, 3 % Virtuální
Dálkový ovladač

Ano

54 % Ano, 46 % Ne
Oddělovač oblastí

V aplikaci

37 % V aplikaci, 20 % Virtuální zeď, 17 % Ne, 14 % Magnetická páska, 6 % Možno dokoupit, 6 % Neuvedeno
Senzor proti pádu ze schodů

Ano

100 % Ano
Automatické nabíjení a dokování

Ano

94 % Ano, 6 % Ne
Wi-Fi připojení

Ano

80 % Ano, 20 % Ne
S mopem (2v1)

Ano

86 % Ano, 14 % Ne
Zásobník na vodu

Ano

80 % Ano, 20 % Ne
Nástroj na čištění

Ano

66 % Ano, 29 % Ne, 6 % Neuvedeno
Další funkce 1

Dezinfekční UV světlo

Další funkce 2

Ovládání hlasem

6 % Ovládání hlasem, 3 % Přihrádka na aroma tablety, 3 % Vysává a vytírá současně, 89 % Neuvedeno
Výška (cm)

10

8,59
Šířka (cm)

35,5

33,44
Délka (cm)

35,5

33,44
Hmotnost (kg)

4,5

3,22

Názory uživatelů a odborníků

Uživatelských recenzí k vysavači ETA není mnoho, prakticky všechny jej ale hodnotí kladně. Podle uživatelů dobře vysává, nenaráží do nábytku a je také překvapivě tichý. Většina uživatelů nemá problémy ani s Wi-Fi připojením či ovládáním skrze mobilní aplikaci.

Klady a zápory

Silnou stránkou tohoto modelu je dlouhá výdrž, poměrně nízká hlučnost a také ovládání v češtině. Oceňujeme i pestrou výbavu a multifunkčnost vysavače, vybírat můžete z několika hlavních kartáčů, nechybí ani dálkový ovladač. Kromě vysávání tento model také vytírá, a dokonce dezinfikuje podlahu pomocí UV světla.

Nevýhodou může být v tomto případě pochopitelně cena, která nemusí být dostupná  pro každého. Menší slabinou je také poměrně dlouhé nabíjení, při běžném používání jej ale pravděpodobně ani nezaznamenáte.

Naše hodnocení a závěr

Vysavač ETA můžeme doporučit do větších domácností, ve kterých převažují tvrdé podlahy nebo koberce s krátkým vlasem. Výhodou vysavače je poměrně nízká hlučnost a především vynikající výbava, můžete například vybírat z několika různých variant hlavního kartáče, nechybí ani dálkové ovládání. Vysavač nejen vysává, ale i vytírá a také dezinfikuje podlahu, k tomu mu slouží zabudované UV světlo. Navíc má ovládání v češtině.

V podstatě mu nemáme moc co vytknout, snad jen poměrně dlouhé nabíjení, to je ale vzhledem ke kapacitě baterie docela pochopitelné. Problémem může být samozřejmě také cena, která nepatří k nejnižším. Výrazně levnější alternativou od stejné značky je například vysavač ETA Falco Smart 2515 90000, je ale dost hlučný a nenabízí UV světlo.

 

12 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: ETA 5229 Master | Hodnocení: 79,7 %
Eliška Srncová působí v naší redakci řadu let a téma robotických vysavačů opečovává už více než čtyři roky. Při tvorbě této kategorie vycházela ze seriózních zdrojů, vlastních zkušeností i porady s odborníky. Dozvíte se tak důležité informace o způsobu vysávání, důležitých parametrech i specifických funkcích robotických vysavačů. Na starosti má navíc také kategorie klasických nebo tyčových vysavačů.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze ETA 5229 Master

ETA 5229 Master

12 000 Kč Orientační cena