Menu

Nejlepší robotické vysavače iRobot a jejich recenze

Roboti jako součást každé domácnosti. Taková je vize společnosti iRobot. Vyvíjí totiž nejen roboty pro průzkum terénu nebo záchranné operace, ale věnují se i pomocníkům do běžných domácností, které za vás sami vysají i vytřou podlahu. A právě robotickým vysavačům se věnuje tento článek, kde si rozebereme jednotlivá specifika, funkce i cenové zařazení. Samostatné články jsme věnovali také dalším populárním značkám robotických vysavačů jsme věnovali samostatné články. Přečíst si můžete o robotických vysavačích Sencor a robotických vysavačích LG.

Nejlepší robotické vysavače iRobot dle srovnávacího testu

V současné době nemáme ve srovnání žádné aktuálně prodávané produkty z dané podkategorie.

Porovnání parametrů nejlepších robotických vysavačů iRobot

V současné době nemáme ve srovnání žádné aktuálně prodávané produkty z dané podkategorie.

Historie značky

Historie sahá do roku 1990, kdy se britští inženýři Colin Angle, Helen Greiner a Rodney Brooks rozhodli aplikovat své poznatky z výzkumu robotiky v praxi a posunout se z akademického prostředí Massachusetts Institute of Technology do reálného světa. Jako první začali pracovat na robotovi určeném pro vesmírný průzkum, kterého představili hned následující rok. V průběhu práce se setkali se zkušenými inženýry NASA, se kterými dodnes spolupracují.

Společnost se začala rychle rozrůstat a vizionářské plány se postupně měnily v realitu. Podařilo se zkonstruovat robota PackBota k detekci a zneškodňování min, který pomáhal taktéž prohledávat trosky v Pentagonu a následně byl určen k průzkumu v afgánských jeskyních.

Společnost iRobot se pomalu začala dostávat do povědomí lidí ve světě a jejich roboti a pomáhaly zachraňovat lidské životy. Proto v roce 2002 nasadila americká armáda robota PackBota do standartního vybavení.

Rok 2002 byl pro firmu iRobot důležitý i z dalších důvodů. Nejenže v tu dobu společnost iRobot představila také robota pro průzkum šachet pyramid a ve stejném roce spatřil světlo světa i první robotický vysavač Roomba určený do běžných domácností.

Práce na něm trvala přibližně pět let a po několika prototypech a usilovné práce mohl tým iRobota předvést model, který má potenciál navždy změnit způsob uklízení. O pár let přichází na trh Scooba, což je první a dosud jediný domácí robot na vytírání podlahy.

Od té doby společnost několikrát změnila design, produkty generačně obměnila a vylepšila, dík čemuž se roboti posunuli k téměř stoprocentní efektivitě úklidu a patří mezi nejchytřejší domácí roboty na světě. V dnešní době už iRobot prodává i robotický mop a robota na čištění okapů. Od počátku firmy až do její současnosti se prodalo více než patnáct milionu robotických vysavačů Roomba a jejich vývoj se neustále žene kupředu.

Kdo a kde vyrábí iRobot

Společnost iRobot byla založena a stále sídlí v Bedfordu ve Spojeném království Velké Británie. Pobočky má také ve Virginii, Severní Karolíně, Kalifornii, Anglii, Francii, Indii, Číně a Hongkongu.

Charakteristika

Na českém trhu v současné době najdeme přes dvacet modelů od značky iRobot. Protože se jedná o robotické vysavače, jde tedy o suchou údržbu domácích ploch. Robotické vysavače od této firmy využívají bezsáčkovou nádobu na prach a průměrné velikosti 0,6 litrů. Najdete ovšem modely i s půl litrovou a litrovou nádobou.

Co se týče hmotnosti, robotické vysavače nepřesahují 4 kilogramy. Hlučnost je poměrně nízká a při plném provozu dosahuje 60 dB, což je méně než u klasických vysavačů, které se svou hlučností obvykle pohybují až o deset decibelů výše.

Li-ionové baterie vydrží v provozu asi 3 hodiny, což je oproti jiným značkám velice dlouhá doba a plně se nabijí zhruba za 120 až 180 minut. Díky systému bočního úklidu zvládnout vysavače odstranit nečistoty i v rozích a podél stěn.

Drtivou většinu robotů také můžete dálkově ovládat před ovladač nebo aplikaci, kdy můžete zapnout svého robota i ze vzdálených míst. Účinnost vysávání dosahuje až na 98 %.

Díky vysoké účinnosti a dalším funkcím se finanční stránka robotických vysavačů pohybuje poměrně vysoko. Pořizovací cena novějších modelů bývá okolo 20 tisíc korun. Mezi staršími modely si pak můžete vybrat i vysavače za 8 nebo 10 tisíc korun.

Díky nízké energetické náročnosti vás však užívání vyjde levno a za rok za něj v průměru zaplatíte pouhých 57 korun. Pokud se tedy koupíte kvalitní robotický vysavač můžete věřit tomu, že se investice brzy vrátí.

Produktové řady

V současné době společnost iRobot vyrábí pouze jedinou řadu robotických vysavačů a tou je řada Roomba. Má několik sérií, které jsou značené čísly. V současné době na trhu najdete série 600, 700, 800 a 900. Konkrétní modely jsou pak značené čísly jako například 866 nebo 980. Kromě robotických vysavačů prodává také další robotické pomocníky do domácnosti, a to robotické mopy Braava, které často koupíte s vysavači ve výhodném setu.

Roomba

Na robotickém vysavači Roomba začal tým odborníků z iRobot pracovat už v roce 1997. První model spustili na trh až po pěti letech, tedy v roce 2002. Za tu dobu, co jsou k dostátí, prošly vysavače několika inovacemi a každá série přinesla další vylepšení.
Robotické vysavače Roomba jsou plně automatizované vysavače, které jsou vhodné pro všechny typy povrchů. Zvládnou uklidit jak linolea, plovoucí podlahy, parkety, dlažby, ale poradí si i s koberci a dlažbou. Jsou vybaveny inteligentním systémem iAdapt. Ten zajišťuje orientaci v místnosti pomocí desítky senzorů.

Roomba 600

Nejstarší série na trhu. Tyto modely mají dvojici rotačních kartáčů, gumový a štětinový. Disponují jednoduchým filtračním systémem. Jejich pořizovací cena se pohybuje okolo 8 tisíc korun.

Roomba 700

Tyto modely mají, stejně tak jako u série 600, dvojici rotačních kartáčů, gumový a štětinový. Oproti předchozí sérii disponují filtračním systémem s efektivitou na úrovni HEPA, konkrétně dvojice menších filtrů.

Roomba 800

Série 800 má na rozdíl od předchozích modelů dvojici gumových rotačních kartáčů. Také disponují filtračním systémem s efektivitou na úrovní HEPA, tentokrát se ale jedná o jeden velký filtr.

Roomba 900

Série 900 byla na trh uvedena v roce 2016. Má stejný filtrační systém i dvojici gumových rotačních kartáčů jako série 800. Novinkou je kamerový systém iAdapt 2.0, který vylepšuje navigaci robotického vysavače a měl by minimalizovat narážení robota do překážek v prostoru.