Menu

Recenze LG OLED77A1

94,7 % Celkové hodnocení

Nejlepší produkt v kategorii Televize

Klady

  • Opravdu velká úhlopříčka
  • Kvalitní OLED panel
  • Perfektní kvalita obrazu i upscaling

Zápory

  • Velmi vysoká cena
  • Pouze 50 hertz
  • Nižší výkon reproduktorů
57 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

V segmentu velkých televizních obrazovek jsme zvolili do výběru model LG OLED77A1. Ten je zajímavý nejen opravdu velkou úhlopříčkou, ale také nabízenými funkcemi. S ohledem na velikost úhlopříčky má ale i tento model svá slabší místa, podrobněji se na jeho parametry, výhody a nevýhody podíváme na řádcích níže.

Z modelového názvu lze rozklíčovat číslo 77. To označuje velikost úhlopříčky televizoru. Obří 77 palcový displej využívá technologii OLED a rozlišení 4K (3 840 x 2 160 pixelů). OLED zajišťuje perfektní zobrazení barev, přičemž černá barva zůstává černou. Panely s technologií OLED totiž černé části obrazu vůbec neosvětlují, tím je zajištěn mnohem lepší barevný rozsah než v případě klasických LED panelů.

Dále se ale dostáváme ke slabšímu místu této televizní obrazovky. Ta totiž přehrává videa s frekvencí 50/60 hertz, což jsou hodnoty pro kinematografii optimální, nicméně hráče nijak zvláště nepotěší. Reproduktory mají výkon standardních 20 wattů a dobře ozvučí středně velkou místnost.

Parametr Tento produkt
Výrobce

LG

Technologie obrazovky

OLED

Rozlišení (px)

3 840 x 2 160

Obnovovací frekvence (Hz)

50

Smart TV

Ano

Výkon reproduktorů (W)

20

Hodnocení konektivity a spotřeby

Výrobce osadil na záda zařízení standardní počet konektorů v době srovnání (prosinec 2021). K dispozici dal 3 porty HDMI určené pro přenos obrazu a 2 zdířky na USB. Bez obtíží tak připojíte například TV box (IPTV), herní konzoli a ještě vám zbyde HDMI ARC pro přenos signálu do domácího kina. Ten můžete realizovat také bezdrátově nebo pomocí klasického sluchátkového konektoru.

Možnosti připojení k internetu jsou dvojí; bezdrátové připojení přes Wi-Fi a klasické kabelové spojení prostřednictvím RJ-45. Pro maximální kvalitu se doporučuje využít kabel, nicméně pokud máte doma rychlou a stabilní Wi-Fi, bezdrátový internet bude fungovat stejně tak dobře.

Z energetického štítku lze vyčíst kategorii F, což značí, že je televizor energeticky náročný. Energetické štítky jsou však přísné a neodráží realitu. V praxi totiž platí, že čím vyšší svítivost obrazovka má, tím méně je úsporná. A vlastnit obrazovku s nízkou spotřebou, která téměř nesvítí, není cestou k dobrému prožitku. Spotřeba je definována hodnotou 270 kWh za 1 000 hodin provozu, to je při ceně elektřiny 8 Kč/kWh cca 2 160 Kč ročně.

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

LAN připojení

Ano

Konektory HDMI

3

Konektory USB

2

Sluchátkový jack

Ano

Hodnocení funkcí

Mezi funkce, které jsou u chytrých televizí samozřejmostí, patří HbbTV (červené tlačítko). Pokud bude televizor připojen k internetu, dostanete se s touto funkcí k videotékám televizních stanic. Nechybí podpora nejčastějších streamovacích služeb a hlasových asistentů Google Assistant a Amazon Alexa.

Ve smyslu funkcí rozšíření dynamického rozsahu obrazovce nic neschází. Vývojáři zařízení vybavili funkcemi HDR, HLG i nejkvalitnějším Dolby Vision. Pokud si s sebou přehrávaná média ponesou potřebné informace, vyšší dynamický rozsah rozhodně poznáte.

Jak jsme zmínili již výše, recenzovaný model nabízí pouze standardní obnovovací frekvenci displeje. Méně náročné hráče však potěší herní režim, který významně snižuje prodlevu od zadání příkazu například na herní konzoli. Bezdrátový přenos obrazu z mobilního zařízení oceníte hlavně ve chvílích, kdy budete chtít přátelům či rodině ukázat fotky z dovolené. Z mobilu tak fotky snadno promítnete na velké obrazovce televizoru.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Funkce vylepšení obrazu

HDR, Dolby Vision

Hlasové ovládání

Ano

Ambilight

Ne

Zrcadlení obrazu

Ano

Variabilní obnovovací frekvence

Ne

Herní režim

Ano

Názory uživatelů a dalších expertů

Při recenzovaní produktů se zaměřujeme také na názory dalších expertů. Ti ve svých hodnoceních v kladném slova smyslu zmiňují zejména výjimečný kontrastní poměr, perfektní práci upscalingu nižšího rozlišení na 4K a rovnoměrnou černou barvu. Výtky jsou spíše menší, například nedostatečná svítivost displeje při provozu ve velmi prosluněné místnosti. Negativně hodnotí také absenci variabilní obnovovací frekvence.

Uživatelé jsou ve svých hodnoceních přímočařejší, oceňují zejména perfektní kvalitu obrazu, dobře fungující zvuk, ale například také pro LG typický Magic Remote, tedy ovládání obrazovky pohybem ovladače. Na negativní hodnocení jsme nenarazili.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Model LG OLED77A1 má kladů dostatek, aby odůvodnil svou vysokou cenu. Tedy pokud je vašim primárním cílem opravdu perfektní kvalita obrazu a nejste nároční hráči. Obrovská obrazovka reprodukuje barvy až překvapivě přesně, obraz je živý, bez záškubů. Upscaling z nižších rozlišení funguje výborně a černá zůstává díky OLED panelu skutečně černá. Také funkční vybavení a Magic Controler potěší snad každého uživatele.

Bohužel se obrazovka vyznačuje také průměrnou obnovovací frekvencí, která prostě náročnější hráče nenadchne. Pokud hrajete pouze na herní konzoli a na vysokých frekvencích vám nesejde, nevadí. Nepříjemná je také ona vysoká cena. I když na českém trhu skutečně výrobce cenovku odůvodní vybavením, na tom zahraničním by už tak jasně neuspěl. V dané cenové relaci bychom také očekávali silnější reproduktory, ty osazené sice přehrávají zvuk opravdu pěkně, nicméně výkonnostně stačí pouze do středně velké místnosti.

Závěrečné shrnutí

LG OLED77A1 je vydařeným produktem pro náročné. Velký displej přehrává obsah v maximální kvalitě, filmové nadšence tedy rozhodně uspokojí. A to klidně i ty nejnáročnější. Některé nadstandardní funkce, jako je například Dolby Vision, obrazu pomáhají. Magic Controler pak pomáhá obsluhovat menu pouhým pohybem ovladače, žádné složité klikání na šipečky vás tedy nečeká. Pokud byste však hledali obrazovku spíše pro účely náročného hraní, zkuste se podívat po modelu LG OLED C1, nebo námi recenzované cenově dostupnější obrazovce Samsung QE65Q800T.

57 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: LG OLED77A1 | Hodnocení: 94,7 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým expertem naší redakce. Televize má nastudovány od A po Z a neustále sleduje přední zahraniční zdroje. Pojmy jako 4K upscaling či Micro LED mu nejsou vůbec cizí a snadno vám jejich důležitost přiblíží. Zároveň má osobní zkušenosti s mnoha televizemi a jejich výběrem pro sebe i své známé. Kromě televizí najdete jeho recenze i v kategoriích monitorů, tabletů, mobilů a další elektroniky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Jakou má televizor svítivost? (NIT)

Karel K.

Dobrý den,
svítivost v SDR očekávejte okolo 260 nits. V módu HDR můžete očekávat okolo 450 nits.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze LG OLED77A1

LG OLED77A1

57 000 Kč Orientační cena