Recenze a test televize Orava LT-835 | Arecenze.cz
Menu

Recenze Orava LT-835

75,3 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Televize

Klady

  • Smart TV
  • Přijatelná cena
  • Solidní výkon reproduktorů v kategorii

Zápory

  • Chybí některé pokročilé funkce
  • Nižší rozlišení
  • Vyšší spotřeba
4 900 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Model Orava LT-835 patří mezi lépe vybavené, ale stále levné televizory s menší úhlopříčkou. Přívlastek „Smart“ naznačuje, že tento model ovládá některé z chytrých funkcí, zejména tedy připojení k internetu. Obrazovka je zajímavou variantou pro méně náročné uživatele, kteří však funkce chytrého televizoru vyžadují.

Úhlopříčka 32 palců patří mezi menší, vhodné spíše do méně rozměrných místností. Uživatel by od televizoru o těchto rozměrech měl sedět ideálně pouze 2,1 metru daleko. Obrazovku tvoří displej využívající technologii plošného podsvícení Direct LED. S rozlišením 1 366 x 768 pixelů tento model kvalitou obrazu nikterak nenadchne, na druhou stranu není vyšší rozlišení v této cenové hladině běžnou záležitostí.

Obnovovací frekvence splňuje základní standardy pro sledování TV pořadů, dosahuje hodnoty 50/60 Hz. Televizor tak není příliš vhodný pro hraní her. Výkon reproduktorů dosahuje hodnoty 12 Wattů, hlasitost reprodukce bude mírně nadprůměrná ve srovnání s produkty ve stejné cenové hladině.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Orava

Technologie obrazovky

Direct LED

Rozlišení (px)

1 366 x 768

Obnovovací frekvence (Hz)

60

Smart TV

Ano

Výkon reproduktorů (W)

12

Hodnocení konektivity a spotřeby

Na zadní straně televizoru jsou k nalezení konektory umožňující přenos jednotlivých typů signálů. O přenos obrazu ze zdrojů, jako je DVD, set-top boxu, či jiného zařízení se stará dvojice konektorů typu HDMI. Nechybí zvukový konektor Jack 3,5 mm, USB a zdířka na kabelový internet.

Označení Smart TV obnáší zejména možnost připojení k internetu, tím pádem také využívání Netflixu a dalších streamovacích služeb. Připojení k internetu umožní kromě kabelu také integrovaný modul WiFi. Televizor patří mezi levné, použit je tedy také méně výkonný procesor a další komponenty. Prohlížení internetu budou doprovázet záseky a pomalé načítání.

Průměrná roční spotřeba uvedená na energetickém štítku se zastavila na hodnotě 32 kWh. To odpovídá při průměrné ceně elektřiny 8 Kč/kWh cca 260 korunám ročně investovaným do provozu televizoru. Tato hodnota se řadí mezi průměrné, bude se navíc zpravidla lišit podle toho, jak často budete televizi sledovat.

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

LAN připojení

Ano

Konektory HDMI

2

Konektory USB

1

Sluchátkový jack

Ano

Hodnocení funkcí

Televizor neposkytuje žádné zvláštní chytré funkce. Chybí hlasový asistent, vylepšení obrazu pomocí HDR či DolbyVision a využít nelze ani zrcadlení obrazu. Absence těchto funkcí je však v této cenové hladině spíše typická, než překvapivá. Po stisknutí červeného tlačítka se otevře nabídka HbbTV. Ta umožní zpětné přehrávání pořadů a přístup k videotékám televizních stanic.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Funkce vylepšení obrazu

Ne

Hlasové ovládání

Ne

Ambilight

Ne

Zrcadlení obrazu

Ne

Variabilní obnovovací frekvence

Ne

Herní režim

Ne

Názory uživatelů

Uživatelé si tento model vesměs pochvalují. Nejčastěji zmiňují výborný poměr ceny a výkonu, ale také poměrně realistické barvy, snadné ovládání a nízkou hmotnost. Poměrně časté jsou však také poznámky směrem ke kvalitě reproduktorů, která by podle uživatelů mohla být vyšší.

Obrázek televize Orava LT-835 z bočního pohledu

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Zásadní výhodou tohoto modelu je možnost využití připojení k internetu, tedy také streamovacích služeb, jako je například Netflix. Solidní výkon reproduktorů definuje hodnota 12 Wattů, která patří do mírného nadprůměru v kategorii. To vše podtrhuje přijatelná cena.

Televizor však nedisponuje žádnými pokročilejšími chytrými funkcemi. Obejít se budete muset bez hlasového asistenta, zrcadlení obrazu či HDR. Rozlišení 1 366 x 768 pixelů je nižší, než je rozlišení televizního vysílání.

Závěrečné shrnutí

Orava LT-835 patří mezi lépe vybavené modely malých televizí. Za poměrně nízkou investici dostanete k dispozici displej s úhlopříčkou 32 palců, možností připojení k internetu, ale také poměrně nízkým rozlišením. Pokročilejší funkce schází, na druhou stranu samotné připojení k internetu není v této cenové hladina ani zdaleka běžnou záležitostí. Pokud hledáte levnější model bez připojení k internetu, nabízí se například televizor Metz 32MTB2000.

4 900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Orava LT-835 | Hodnocení: 75,3 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým expertem naší redakce. Televize má nastudovány od A po Z a neustále sleduje přední zahraniční zdroje. Pojmy jako 4K upscaling či Micro LED mu nejsou vůbec cizí a snadno vám jejich důležitost přiblíží. Zároveň má osobní zkušenosti s mnoha televizemi a jejich výběrem pro sebe i své známé. Kromě televizí najdete jeho recenze i v kategoriích monitorů, tabletů, mobilů a další elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Nemohu najít aplikaci O2 TV v knihovně aplikací.

Jaroslav Vokoun

Dobrý den,
Orava pracuje na operačním systému Linux. Ten v seznamu podporovaných systémů O2 TV na webu poskytovatele není uveden. Pro připojení budete pravděpodobně potřebovat Set-top box od O2.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Orava LT-835

Orava LT-835

4 900 Kč Orientační cena