Menu

Recenze Panasonic TX-40FS503E

85,5 % Celkové hodnocení

v kategorii Televize

Klady

  • Větší úhlopříčka s ohledem k ceně
  • Výborný poměr ceny a výkonu
  • Některé nadstandardní funkce

Zápory

  • Výrobce neuvádí některé parametry
  • Nižší svítivost
10 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Panasonic TX-40FS503E je všeobecně zajímavou variantou s ohledem na dobrý poměr ceny a vybavenosti. Za přijatelné investiční náklady obdržíte 40 palcový displej s FullHD rozlišením vybavený celou řadou chytrých funkcí. Televizor je určen pro středně náročné uživatele s požadavkem na menší úhlopříčku.

Jak jsme již zmínili výše, 40 palcová obrazovka využívá rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů, tedy FullHD. To perfektně vyhoví televiznímu vysílání a také streamovacím službám bez nejvyšších forem předplatných. Displej využívá technologii LED, způsob podsvícení výrobce neuvádí, lze tedy předpokládat, že se jedná o podsvícení trubicemi, tedy Edge LED. Vyšší kvalitou obrazu by disponovalo podsvícení po celé ploše (Direct LED).

Stranou obnovovací frekvence se žádné překvapení nekoná, televizor obdobně jako většina zařízení s touto cenovkou, zobrazí 50 snímků za sekundu. Taková frekvence je optimální pro sledování televize a streamovacích služeb, ale požadavkům na perfektní herní prožitek nevyhoví. Reproduktory s výkonem 20 wattů se řadí mezi mírný nadprůměr.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Panasonic

Technologie obrazovky

Edge LED

Rozlišení (px)

1 920 x 1 080

Obnovovací frekvence (Hz)

50

Smart TV

Ano

Výkon reproduktorů (W)

20

Hodnocení konektivity a spotřeby

Dvojice konektorů HDMI sloužících pro digitální přenos obrazu a zvuku ze zdrojových zařízení (DVD, ChromeCast, PC, konzole) je doplněna o konektor typu USB. Bez obtíží tak připojíte také datové úložiště. Nechybí zvukový konektor typu Jack 3,5 mm pro připojení sluchátek nebo externího reproduktoru.

Jako každá chytrá televize, i tento model pro provoz streamovacích služeb a brouzdání po internetu potřebuje k internetu připojit. Pro tyto účely volil výrobce kombinaci konektoru RJ-45 pro připojení kabelového internetu a instalaci modulu WiFi pro možnost bezdrátového připojení. Je třeba podotknout, že připojení kabelem bude vždy o něco stabilnější a rychlejší.

Energetický štítek tohoto modelu definuje průměrnou roční spotřebu hodnotou 46 kWh. Při takové spotřebě by roční provoz za průměrné ceny elektřiny 5,8 Kč/kWh vyšel na 267 Kč. V potaz je však potřeba vzít, že se jedná pouze o průměrnou hodnotu. Ta se bude lišit podle toho, jak často budete televizi sledovat a nakolik budete využívat „žravější“ režim HDR.

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

LAN připojení

Ano

Konektory HDMI

2

Konektory USB

1

Sluchátkový jack

Ano

Hodnocení funkcí

Na ovladači na první pohled identifikujete klasické červené tlačítko pro spuštění funkce HbbTV. Ta umožní přístup k internetovým videotékám televizních stanic a zpětné přehrávání promeškaných pořadů. Internetový prohlížeč doplňují nejznámější streamovací služby.

Vysoký dynamický rozsah podporovaných filmů umožní využít funkce HDR. Ta optimalizuje obraz tak, aby byl ještě živější a celý prožitek ze sledování tak prohloubí. Párování s mobilním telefonem umožní bezdrátové promítání obrazovky telefonu, tabletu či notebooku na televizi. Počítejte však s určitou prodlevou, kabelové připojení je vždy výrazně stabilnější. Herní režim omezí prodlevu displeje, televizi lze využít pro hraní her, ale variabilní obnovovací frekvenci nenabízí.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Funkce vylepšení obrazu

HDR

Hlasové ovládání

Ne

Ambilight

Ne

Zrcadlení obrazu

Ano

Variabilní obnovovací frekvence

Ne

Herní režim

Ano

Názory uživatelů a dalších expertů

Při procházení uživatelských recenzí je na první pohled zřejmé, že se jedná o kvalitně provedený produkt se solidní reprodukcí obrazu. Když uživatelé něco televizoru vytýkají, jedná se většinou o drobnosti, jako je například lesklý stojan. Na paškál však přišly horší pozorovací úhly a absence modulu Bluetooth. Uživatelé si pochvalují kvalitní obraz s ohledem k ceně a intuitivní ovládání.

Experti ve svých recenzích zmiňují jako klady zejména přítomnost HDR, což není v této cenové hladině zcela běžná funkce. Design bývá označován za poměrně prémiový, na druhou stranu vypichují absenci 4K rozlišení.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Mezi zcela elementární klady můžeme s klidným svědomím zařadit poměrně velkou úhlopříčku, ale mimo to také některé speciální funkce, které nejsou v dané cenové hladině úplně běžné. Konkrétně se jedná například o HDR či zrcadlení obrazu.

Negativa se hledají spíše těžko, ale jedno negativum je poměrně zřejmé. I když výrobci svítivost příliš neuvádí, dá se odhadnout poměrně přesně ze spotřeby televizoru. Tento model má spotřebu poměrně nízkou, dá se tedy očekávat nižší svítivost, což ostatně zmiňují i některé zahraniční recenze.

Naše hodnocení a závěr

Chytrá televize Panasonic TX-40FS503E patří mezi ty produkty, které se vyznačují perfektním poměrem ceny vůči vybavenosti. Vyhoví i náročnějším uživatelům, překvapit může větší úhlopříčka v kombinaci s některými nadstandardními funkcemi, jako je HDR. FullHD rozlišení vyhoví televiznímu vysílání, ale také většině předplatných streamovacích služeb. Jako alternativu pro náročné jsme vybrali model Panasonic TX 40HX810E.

10 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Panasonic TX-40FS503E | Hodnocení: 85,5 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým expertem naší redakce. Televize má nastudovány od A po Z a neustále sleduje přední zahraniční zdroje. Pojmy jako 4K upscaling či Micro LED mu nejsou vůbec cizí a snadno vám jejich důležitost přiblíží. Zároveň má osobní zkušenosti s mnoha televizemi a jejich výběrem pro sebe i své známé. Kromě televizí najdete jeho recenze i v kategoriích monitorů, tabletů, mobilů a další elektroniky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

TV Panasonic TX-40FS503E nenačíta 2 TB externý disk s video súbormi, ďakujem za odpoveď.

Peter Javornický

Dobrý den,
existuje několik možností. Buďto není disk formátován tak, aby jej dovedla televize číst (FAT16, FAT32, exFAT), nebo konkrétní externí disk nepodporuje. Jedinou cestou, jak to ověřit, bude disk formátovat (systém exFAT). Před jeho formátováním si ale zálohujte data. O ta byste při formátování přišel.

Jakub Gulec, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Panasonic TX-40FS503E

Panasonic TX-40FS503E

10 000 Kč Orientační cena