Menu

Recenze Samsung QE55LS03A

96,5 % Celkové hodnocení

v kategorii Televize

Klady

  • Vysoká variabilní obnovovací frekvence
  • Art Store
  • Skutečně hluboká černá

Zápory

  • Vysoká cena
  • Chybí Dolby Vision
  • Horší obraz v cenové hladině
23 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Samsung QE55LS03A se řadí do specifické modelové řady společnosti Samsung s přízviskem The Frame. Televizor má na stěně vzbuzovat dojem rámečku určeného pro umělecké dílo. Díky perfektní kvalitě obrazu, rovnoměrnému podsvícení a přístupu k Art Store se mu to daří.

Obrazovku s úhlopříčkou 55 palců tvoří QLED panel o rozlišení 4K (3 840 x 2 160 pixelů). To jsou samy o sobě parametry perfektní, nikoliv však v cenové hladině zařízení zvláštní. Nechybí vysoká obnovovací frekvence 100/120 hertz. Vývojáři tohoto modelu rozumí, že prožitek ze sledování sestává ve stejné míře z kvality obrazu, jako i zvuku. Televizor tak disponuje reproduktory o výkonu krásných 40 wattů.

Oproti předchozím generacím této řady se zaměřili v jihokorejském Samsungu také na konstrukční provedení. Model QE55LS03A sestává z velmi úzkých rámečků. Na ty je možné magneticky připnout lišty simulující rám v umělecké galerii. Tloušťka zařízení klesla z hodnoty 4,5 cm na pouhých 23 milimetrů. Pokud tak umístíte televizor na stěnu, ráz místnosti nikterak nenaruší.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Samsung

Technologie obrazovky

QLED

Rozlišení (px)

3 840 x 2 160

Obnovovací frekvence (Hz)

100

Smart TV

Ano

Výkon reproduktorů (W)

40

Hodnocení konektivity a spotřeby

Řada The Frame se pyšní tradičně výbornou konektivitou. Předchůdci recenzovaného modelu sice měli rovnou trojici konektorů typu USB, i dva však považujeme za více než dostačující. Na zařízení naleznete 4 porty HDMI určené pro přenos obrazu. Nechybí podpora Bluetooth, stejně jako připojení prostřednictvím Wi-Fi. Spojení s internetem umožní také ethernetový konektor.

Průměrná roční spotřeba činí podle energetického štítku 174 kWh a je nižší, než u předchozích modelů. Dá se předpokládat, že na vině bude lehce lepší efektivita panelu, ale také o něco nižší svítivost. To by však nemělo vadit, televizor je pro svou kvalitu obrazu hodnocen velmi vysokými známkami.

Náklady na provoz můžete v souladu s energetickým štítkem a průměrnou cenou elektřiny 8 Kč/kWh očekávat na úrovni 1 400 Kč ročně. Pokud ale televizor poběží stále v módu obrazu, náklady budou vyšší. Energetické štítky počítají s 1 000 hodinami provozu obrazovky ročně (tedy cca 3 hodiny denně).

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

LAN připojení

Ano

Konektory HDMI

4

Konektory USB

2

Sluchátkový jack

Ne

Hodnocení funkcí

V případě hodnocení funkcí začneme u těch základních. Televizor disponuje funkcí HbbTV a bylo by ostudné, kdyby ji nepodporoval. U chytrých televizí se totiž jedná o standard. Kromě toho umožní plynulé brouzdání po internetu, nabízí přístup k aplikacím, jako je Netflix, ale například také k Microsoft 365 cloudu.

Pokud se rozhodnete, že televizor nebude plnit pouze funkci minimalistické obrazovky na stěně, zaměřte se na Art Store. Ten nabízí hodně přes 1 000 nejlepších světoznámých uměleckých děl. Možnost jejich využití je zpoplatněná měsíčním poplatkem, ale výsledek stojí opravdu za to. Jedná se ostatně o hlavní důvod ke koupi tohoto modelu.

Televizor má téměř dokonalý kontrast, konkrétně černá je skutečně černá. V SDR se už blíží spíše průměru a v HDR módu za konkurencí ve stejné cenové hladině trochu pokulhává. Hráče však potěší vysoká obnovovací frekvence, která je navíc variabilní prostřednictvím technologie FreeSync. Vstupní latence je extrémně nízká, televizor tak při hraní vyhoví perfektně. Upscaling funguje opravdu dobře.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Funkce vylepšení obrazu

HDR

Hlasové ovládání

Ano

Ambilight

Ne

Zrcadlení obrazu

Ano

Variabilní obnovovací frekvence

Ano

Herní režim

Ano

Názory uživatelů a dalších expertů

Prostudovali jsme kromě uživatelských recenzí také ty odborné, které zpracovávají experti zaměření na televizní obrazovky. Z těch vyplývá, že je televizor poměrně specifický tím, v čem exceluje a v čem naopak lehce zaostává. Odborníci kladně hodnotí zejména opravdu dobré pojetí černé barvy a perfektní dobu odezvy. Pozorovací úhly pro optimální prožitek jsou trochu užší a na displeji jsou patrné odlesky.

Protože byl tento model v době psaní recenze novinkou na trhu, uživatelské recenze nebyly k dispozici. Na videu níže je vyobrazen návod k instalaci obrazovky na stěnu vašeho bytu.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Tou největší předností, nikoliv však jedinou, je schopnost televizoru působit v prostoru jako umělecké dílo. Tenké rámečky lze dovybavit korpusem připomínajícím dílo z umělecké galerie. Art Store umožní promítnout umění světového rázu. QLED obrazovka nabízí perfektní pojetí černé barvy, trochu ale pokulhává v ostatních parametrech za jinými produkty o stejné ceně.

Vysoká obnovovací frekvence je doplněna o FreeSync s automatickou korekcí podle počtu snímků, které odesílá do televizoru zdrojové zařízení. Variabilní obnovovací frekvence patří mezi základní požadavky náruživých hráčů. Prodleva je u tohoto modelu skutečně krátká. Když pomineme vysoké pořizovací náklady, televizoru schází některá z pokročilejších technologií dynamického barevného rozsahu (např. Dolby Vision).

Závěrečné shrnutí

Samsung QE55LS03A je zařízením vhodným zejména pro uživatele, kteří hledí nejen na kvalitu obrazu jako takového, ale také na celkový design prostoru, ve kterém se pohybují. Minimalistický design doplněný o Art Store je přesně tím, čím tyto požadavky recenzovaný model naplňuje. Obraz dosahuje vysoké kvality, ve své cenové hladině je však spíše průměrný. Výrobce zkrátka více investoval do designu a tenké konstrukce, než do maximalizace kvality obrazu.

Naopak konektivita dosahuje nejvyšších standardů a neexistuje varianta, kdy by se jí mohl uživatel oprávněně cítit omezen. Pokud pro vás hraje prim spíše kvalita obrazu, než možnost promítání uměleckých děl v obývacím pokoji, pak se zaměřte například na model Philips 55OLED805.

23 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Samsung QE55LS03A | Hodnocení: 96,5 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým expertem naší redakce. Televize má nastudovány od A po Z a neustále sleduje přední zahraniční zdroje. Pojmy jako 4K upscaling či Micro LED mu nejsou vůbec cizí a snadno vám jejich důležitost přiblíží. Zároveň má osobní zkušenosti s mnoha televizemi a jejich výběrem pro sebe i své známé. Kromě televizí najdete jeho recenze i v kategoriích monitorů, tabletů, mobilů a další elektroniky.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Samsung QE55LS03A

Samsung QE55LS03A

23 000 Kč Orientační cena