Menu

Recenze Sony XR-55A80J

98,6 % Celkové hodnocení

v kategorii Televize

Klady

  • Vynikající kvalita obrazu
  • Bezchybný upscaling z FullHD na 4K
  • Nízké odrazy světla od okolí

Zápory

  • Vysoká pořizovací cena
  • Nižší svítivost než QLED a QD-OLED
35 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Sony XR-55A80J je zástupcem série A80J a v době psaní této recenze (březen 2022) patřila tato chytrá obrazovka k těm vůbec nejlepším na trhu. Díky vysoce kvalitnímu OLED panelu rozkládajícím se na úhlopříčce 55 palců je zaručen výborný kontrast. To v praxi znamená dokonale černou barvu. Televize pracuje samozřejmě se 4K rozlišením a pokud budete přehrávat obsah ve FullHD (1 920 x 1 080 pixelů), upscalingový čip jej bezchybně převede na 4K.

Že se tato obrazovka hodí i pro ty nejnáročnější uživatele, můžeme říct téměř bez zaváhání. Svítivost displeje je na poměry OLED panelů průměrná. V módu HDR předčí například modelovou řadu LG A1 OLED, zaostane naopak za vlastní řadou Sony XR-A90J. Tak či onak v běžně prosvětlené místnosti nabídne výborný prožitek ze sledování. Tomu dopomohou také nízké odlesky od obrazovky a solidní pozorovací úhly.

Obnovovací frekvence dosahuje 100/120 Hz, což potěší vášnivé hráče videoher. Výrobce můžeme pochválit i za trojici integrovaných reproduktorů. Každý z nich má výkon 10 wattů, celkem je k dispozici tedy 30 W zvukového výkonu. A to bude do středně velké místnosti, pro jakou je televizor určen, dostatečné. Šířka rámečků je průměrná, hmotnost spíše o chlup lepší, než u konkurence.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Technologie obrazovky

OLED

Rozlišení (px)

3 840 x 2 160

Obnovovací frekvence (Hz)

100

Smart TV

Ano

Výkon reproduktorů (W)

30

Hodnocení konektivity a spotřeby

Pokud se podíváme na konektivitu, televizi doslova nic neschází a něco málo možná i přebývá. K základnímu vybavení samozřejmě patří smart funkce, které jsou naštěstí řízeny operačním systémem Android TV. Nejedná se tedy o žádný variabilní program vytvořený výrobcem, můžete se proto spolehnout na kompatibilitu se všemi streamovacími službami.

Zařízení připojíme k internetu prostřednictvím klasického LAN kabelu, ale také pomocí bezdrátové WiFi. Přenos obrazu zajistí 4 konektory typu HDMI, přičemž jeden z nich podporuje funkci ARC pro připojení externího reproduktoru. Rovnou dva porty HDMI podporují přenos 4K při 120 snímcích za sekundu. Na zádech najdeme také 3 zdířky pro USB a sluchátkový konektor. Kompozitní výstup doplňuje také ten digitální optický. Příznivci společnosti Apple mohou využít také AirPlay.

Zaměříme-li se na energetickou náročnost, štítek nám napoví třídu G. Nové energetické štítky ale z našeho pohledu nehodnotí obrazovky úplně správně. Ostatně spotřeba 129 wattů na 1000 hodin provozu s aktivním režimem HDR není vůbec nic hrozného. Při ceně elektřiny 5,8 Kč/kWh to totiž znamená náklady na provoz okolo 750 Kč. A to je hodnota stanovená pro téměř 3 hodiny provozu každý den po dobu jednoho roku. Měsíčně by vás tak televize vyšla na cca 63 Kč.

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

LAN připojení

Ano

Konektory HDMI

4

Konektory USB

3

Sluchátkový jack

Ano

Hodnocení funkcí

Služby, jako je Netflix či HBO MAX nabídnou maximální prožitek v případě, že televizor podporuje funkce Dolby Vision a Dolby Digital/Atmos. Zařízení po této stránce nic neschází, nikoho tak asi nepřekvapí, že podporuje i klasické HDR. V cenové hladině prémiových modelů, do které se A80J řadí, je typická také podpora hlasového ovládání či třeba zrcadlení obrazu.

Malinko překvapí variabilní obnovovací frekvence 100/120 Hz, která u OLED panelů s touto cenovkou a vybavením není úplně typická. V případě, že se rozhodnete k televizi připojit PlayStation 5, Xbox Series X či třeba herní počítač, nabídne televize výborný herní zážitek.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Funkce vylepšení obrazu

HDR, Dolby Vision

Hlasové ovládání

Ano

Ambilight

Ne

Zrcadlení obrazu

Ano

Variabilní obnovovací frekvence

Ano

Herní režim

Ano

Názory uživatelů a dalších expertů

Sony XR A80J se řadilo v době psaní této recenze mezi nové modely, uživatelských recenzí bylo proto poskrovnu. Pokud bychom se měli zaměřit na klady, nejčastěji narazíme na chválu směřující k obrazu i zvuku. Podle uživatelů funguje systém zcela plynule, bez sebemenších záseků. Negativa recenzenti nezmiňují.

Jelikož se jedná o jednoznačně prémiový model, prošel rukami celé řady odborných redakcí a testerů. Ti japonské vývojáře za model A80J chválí, a to zejména s ohledem na perfektní kontrast, bezchybný upscaling a velice svižný procesor. Výtky směřují spíše pouze k trochu nižší svítivosti. Svítivost je nicméně u OLED panelů všeobecně nižší, než u QLED panelů ve stejné cenové hladině. Jedná se tak spíše o drobnou daň za vysokou kvalitu obrazu.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Model Sony Bravia XR-A80J sází zejména na maximalizaci kvality obrazu pro účely sledování filmů. A tuto roli plní opravdu dobře, ostatně většina expertů chválí zejména výborně pracující upscaling z nižšího rozlišení na vyšší a také kontrastní poměr. Ve smyslu konektivity vám nebude scházet nic, samozřejmostí je také možnost zrcadlení obrazovky mobilního zařízení na velkou obrazovku televize. Dobrého provedení se dočkaly reproduktory, které jsou v těle 3 a uživatelé je chválí.

Naopak pořizovací cena už tak veselá není, obzvláště s ohledem k úhlopříčce. Je ale nutno dodat, že není nikterak přemrštěná a odpovídá kvalitě produktu. Co ceně neodpovídá je průměrná obnovovací frekvence. Ta vás trápit nebude v případě, že nehledáte televizi primárně určenou na náročné hraní her. Pokud vám ale jde o 120 snímků za sekundu, obrazovka by vaše požadavky nenaplnila. Obdobně jako u ostatních OLED televizí je svítivost spíše průměrná a v jasném světle působí trochu mdle.

Porovnání s alternativami

Kromě modelu Sony XR-A80J nabízí výrobce také modely Sony XR-A83J a Sony XR-A84J. Poslední dva jmenované modely nabízí na první pohled stejné vybavení jako A80J, jsou ale o něco dražší. Jejich vybavenost je skutečně stejná, dražší zařízení mají ale také funkci Rich Color Enhancer. Ten pomáhá projasňovat barvy a o něco málo vylepšovat obraz.

Většina expertů se ale shoduje, že posuny v kvalitě jsou natolik malé, že pokud by byl rozdíl v ceně větší, než 1 000 Kč, pak by volili rozhodně Sony XR-A80J. Pokud ale chcete opravdu vylepšený model, Sony XR-A90J patřil v době psaní této recenze (březen 2022) k těm vůbec nejlepším na trhu.

Naše hodnocení a závěr

Sony Bravia XR-A80J je 55 palcová televize s OLED panelem. Řadí se tak do středních úhlopříček, ale s ohledem na kvalitu obrazu spíše do prémiového segmentu pro náročné uživatele. A právě jim tento model můžeme doporučit. Upscalingový modul pracuje na výbornou, zobrazení barev a kontrast, či třeba zpracování zvuku můžeme také pochválit.

Pokud ale hledáte model, který připojíte k hernímu počítači a budete vyžadovat maximální kvalitu obrazu s ohledem na rozlišení, najdou se i lepší varianty. Pro tyto účely jsme recenzovali Samsung QE65Q800T. Ten má sice větší úhlopříčku, ale nabídne rozlišení až 8K. Je však nutno podotknout, že takové rozlišení využijete pouze s těmi nejvýkonnějšími herními počítači.

35 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony XR-55A80J | Hodnocení: 98,6 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým expertem naší redakce. Televize má nastudovány od A po Z a neustále sleduje přední zahraniční zdroje. Pojmy jako 4K upscaling či Micro LED mu nejsou vůbec cizí a snadno vám jejich důležitost přiblíží. Zároveň má osobní zkušenosti s mnoha televizemi a jejich výběrem pro sebe i své známé. Kromě televizí najdete jeho recenze i v kategoriích monitorů, tabletů, mobilů a další elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Sony XR-55A80J

Sony XR-55A80J

35 000 Kč Orientační cena