Pod kategorií středních televizí rozumíme rozpětí úhlopříček 41 – 55 palců. Právě toto rozpětí úhlopříček tvoří největší část poptávky po televizích v posledních letech. Před výběrem zohledněte zejména to, z jaké vzdálenosti budete televizi sledovat a jaký obsah přehrávat.
Vzhledem k rychlému rozvoji technologií již není součástí našeho výběru žádná obrazovka bez přívlastku Smart. Můžete se tak těšit na některé chytré funkce, jako prohlížení internetu, instalaci aplikací nebo funkci hlasového asistenta.
Na modely bez přívlastku Smart narazíte zcela výjimečně, a to pouze v případě výběru z těch nejlevnějších dostupných produktů. Pokud se zaměříte na produkty jen o tisícikorunu dražší, budete mít již k dispozici i základní chytré funkce, jako jsou internetový prohlížeč a HbbTV. Oproti malým televizím jsou dostupné také kvalitnější OLED a QLED panely.
Pro koho je střední televize vhodná
Jsou vhodné zejména pro ty, kteří mají v bytě méně prostoru, nebo jsou limitováni rozpočtem a větší obrazovka se do něj nevejde. Úhlopříčka je již poměrně velká a s ní narůstá také optimální pozorovací vzdálenost. Ta se u středních televizí pohybuje mezi 2,6 – 3,5 metry. Nejde o to, že by se televizor nedal pozorovat i z jiné vzdálenosti, optimálního zážitku však dosáhnete při jejím dodržení.
Optimální vzdálenost diváka od televizoru | Vhodná úhlopříčka (v palcích) |
Do 1,8 m | 17″ – 27″ |
1,8 m – 2,6 m | 27″ – 40″ |
2,6 m – 3,1 m | 40″ – 48″ |
3,1 m – 3,6 m | 48″ – 56″ |
Nad 3,6 m | 56″ a více |
Ceny středních televizí
Ceny těchto modelů se pohybují již od 6 000 Kč, přičemž ty nejdražší a nejlépe vybavené modely přesahují svou cenou hranici 70 000 Kč. Na řádcích níže si specifikujeme, co jednotlivé cenové kategorie nabízí.
Cena do 10 000 Kč
V cenové hladině do 10 000 Kč můžete očekávat úhlopříčky při spodní hranici rozpětí, konkrétně okolo 43 palců. Poměrně časté je rozlišení 4K, výjimečně však narazíte i na rozlišení nižší, zejména u nejlevnějších modelů.
Výkon reproduktorů by se pro dostatečné ozvučení místnosti měl pohybovat minimálně na úrovni 16 wattů, přičemž kvalitnější modely nabízejí výkon o 4 watty vyšší. Pokud však narazíte na televizor, který toto nesplňuje, ale celkově vás zaujal, pak jej můžete doplnit o externí reproduktor. Velmi častou volbou pro vylepšení zvukového projevu televizorů jsou soundbary.
U doplňkových funkcí je situace již méně přínosná a liší se model od modelu. Zatímco ty nejlevnější podporují více méně pouze HbbTV, prohlížeč a například Netflix, přístroje s cenou blížící se hranici 10 000 Kč mnohdy nabídnou také HDR, funkci párování s mobilním zařízením a herní režim.
Cena nad 10 000 Kč
Optimální hladinou pro výběr střední televize je cena nad 10 000 Kč. Úhlopříčka displeje by měla dosahovat minimálně 50 palců, standardem je rozlišení 4K. Kvalitnější modely nabízejí displej typu OLED či QLED. Tyto technologie jsou kvalitnější, než klasické LED panely s podsvícením.
Zatímco levné střední televize výkonem reproduktorů nepřesahují 20 wattů, v kategorii nad 10 000 Kč je již situace zásadně mění a 20 wattů je spíše základ. Televizory s cenou přes 20 000 Kč mnohdy nabídnou výkon i přes 50 wattů, ozvučí tedy kvalitně i velkou místnost. Pokud by zvukový výstup integrovaných reproduktorů nebyl dostatečný, většinu televizorů lze doplnit o Bluetooth reproduktor.
Co se dostupných funkcí týče, jsou limitovány pouze rozpočtem uživatele. V základu by však neměla chybět funkce HDR pro vylepšení obrazové kvality filmů, které ji podporují. Hlasový asistent se řadí spíše do standardní výbavy. Kolem párování s mobilním zařízením či variabilní obnovovací frekvence je otázka složitější a je tak spíše na uživatelských preferencích, zda jsou tyto funkce důležité.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.