Recenze TCL C835 - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze TCL C835

86,2 % Celkové hodnocení

Vysoká obnovovací frekvence v kategorii Televize

Klady

  • Ve své cenové kategorii zcela nadstandardní
  • Vysoká kvalita obrazu díky Mini LED a QLED
  • Vysoká obnovovací frekvence

Zápory

  • Větší tloušťka televize
  • Pomalejší USB 2.0 konektor pro externí disky
  • Barvy nejsou stejně dobré, jako u OLED televizí
25 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Společnost TCL patří dlouhodobě k průkopníkům technologií spojených s reprodukcí obrazu. Není tedy divu, že se model TCL 65C835 řadí v poměru ceny a výkonu k těm nejzajímavějším na trhu (listopad 2022). Základ tohoto modelu tvoří 65 palců velký displej s rozlišením 4K, postavený na kombinaci technologie Mini LED a QLED. Spolehnout se tak můžete na vysokou svítivost, než v případě OLEDu a lepší barvy, než u klasické LED televize.

O obsluhu obrazovky se stará operační systém Google TV, tedy nástupce tolik oblíbené Android TV (služba se přejmenovává a lehce mění cíle). Obnovovací frekvence televize je až 144 Hz, což je v případě televizí zcela nadstandardní hodnota. I dražší modely se většinou zastaví na hodnotě 120 Hz. Z tohoto pohledu budou z obrazovky nadšení i nároční hráči, protože to znamená lepší plynulost obrazu.

Osazené reproduktory vyloudí kvalitní zvuk, který je podpořen výkonem až 60 wattů. Takto silné reproduktory najdete většinou spíše až ve vyšších cenových relacích. Ve smyslu konstrukčních rozměrů se ale dočkáte spíše „cvalíka“, než „hubeňoura“. Tloušťka modelu je totiž 6,9 centimetru. Konkurenční modely jsou mnohdy na poloviční hodnotě.

Parametr Tento produkt
Výrobce

TCL

Dostupné úhlopříčky

55, 65, 75

Technologie obrazovky

QLED

Rozlišení (px)

4K

Obnovovací frekvence (Hz)

144

Smart TV

Ano

Výkon reproduktorů (W)

50

Hodnocení konektivity a spotřeby

Na zádech obrazovky najdete na boku poměrně solidní spektrum konektorů. Patří mezi ně 4 porty HDMI, všechny s podporou 4K přenosu. Neschází USB, bohužel pomalejšího typu 2.0. Vedle něj se nachází zdířka pro připojení kabelového internetu. K televizi připojíte také anténu, optické audio, satelit i sluchátka. Vstup se nabízí také pro videokamery s AV kabelem.

TCL 65C835 se řadí do energetické třídy G, obdobně jako většina ostatních televizí. Energetické štítky však obrazovkám v podstatě neumožňují získat o moc lepší hodnocení, musely by totiž méně svítit a uživatel by jistě špatně viditelný obraz moc neocenil. V klasickém SDR módu si televize vezme ročně (při 1 000 hodinách) cca 111 kWh, v módu HDR pak až 300 kWh. Počítejte tedy při ceně elektřiny 8 Kč/kWh s ročními náklady okolo 890 až 2 400 Kč.

Parametr Tento produkt
WiFi

Ano

Bluetooth

Ano

LAN připojení

Ano

Konektory HDMI

4

Konektory USB

1

Sluchátkový jack

Ano

Digitální audio výstup

Ano

Hodnocení funkcí

Při zhodnocení funkcí se zaměříme nejprve na to nejdůležitější, a to podporu streamovacích aplikací. Spolehnout se můžete na podporu všech, protože Google TV zkrátka nic neschází. Pokud se ale zajímáte na funkce vylepšení obrazu, těšit se můžete na HDR10, HDR10+, HLG i nejkvalitnější Dolby Vision IQ.

Model TCL 65C835 podporuje také bezdrátový přenos obrazu z telefonu, AirPlay 2 a přehrávání přes DLNA. Trochu netradičně se setkáme s podporou jak Miracastu, tak i Chromecastu, přenos obrazu by tak měl být možný ze všech značek chytrých telefonů. Recenzovaný produkt umožní využití hlasových asistentů Google Assistant a Amazon Alexa. Prostorový zvuk je zajištěn nejen díky kvalitním reproduktorům, ale také technologiím Dolby Atmos, Dolby Digirtal AC4 a DTS HD.

Obnovovací frekvence 144 Hz je cílena zejména na náruživé hráče. O to lepší je vědomí, že je tato frekvence variabilní prostředníctvím funkce AMD FreeSync Premium. Díky tomu bude obrazovka uzpůsobovat svou frekvenci počtu snímků, které do ní pošle herní konzole či počítač. Obraz tak bude vždy plynulý a bez trhání.

Parametr Tento produkt
Smart TV

Ano

HbbTV

Ano

Operační systém

GoogleTV

Funkce vylepšení obrazu

HLG, HDR10/10+

Hlasové ovládání

Ano

Ambilight

Ne

Zrcadlení obrazu

Ano

Variabilní obnovovací frekvence

Ano

Herní režim

Ano

Netflix

Ano

Disney+

Ano

HBO Max

Ano

Apple AirPlay

Ano

Hodnocení dalších expertů

Odborníci z celého světa hodnotí jako největší klady modelu TCL 65C835 jeho nadstandardní kvalitu a svítivost obrazovky v cenové hladině. Defaultní konfiguraci obrazu přitom vidí jako poměrně solidní, barvy tak nebudete muset příliš uzpůsobovat. K maximální kvalitě však bude trocha hraní s posuvníky v menu potřeba u každé televize. Výrobce chválí také za implementaci moderního, všestranného a svižného systému Google TV a jeho kombinaci s hlasovým ovládáním.

Negativa na sebe však také nenechají čekat a nikdo z odborníků výrobce nepochválí za tloušťku obrazovky. Ta je se svými 69 milimetry oproti konkurenci ve stejné cenové hladině zkrátka spíše tlustší. Drobné výhrady směřují také k osazení pomalejšího konektoru USB 2.0, nicméně tento neduh bude hrát důležitou roli asi jen pro málokoho.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Ve své cenové hladině nabízí TCL 65C835 opravdu nadstandardní vybavení, a to ve všech směrech. Na první pohled je zřejmé, že se o levnou televizi nejedná, ale pokud vezmete v potaz její úhlopříčku, kvalitu obrazu, konektivitu a funkce, překvapí vás, jak moc výhodná koupě to je. Výrobce upřednostnil před OLED panelem s ideálním pojetím černé barvy levnější kombinaci Mini LED s QLED. Díky tomu se kvalita obrazu OLEDu přibližuje (není ale stejná) při zachování nižší ceny.

Vysoká obnovovací frekvence 144 Hz patří mezi nejlepší na trhu, je rovněž variabilní. To společně s herním režimem znamená, že jde o ideální variantu pro náročné hráče. Mezi negativa můžeme zařadit spíše menší nedostatky. Zejména tedy větší rozměry televize co do její tloušťky, pomalejší USB konektor na zádech a ve srovnání s OLED televizemi horší zobrazení černé barvy. Pokud chcete opravdu to nejlepší možné a netrápí vás rozpočet, QD OLED modely budou lepší cestou.

Porovnání s alternativami

Pro srovnání jsme se rozhodli volit větší model LG OLED77A1. Ten je sice poměrně podstatně dražší než TCL 65C835, ale nabídne toho také z pohledu kvality obrazu více. Televize od LG má úhlopříčku 77 palců, využívá přitom kvalitní OLED panel. Na rozdíl od modelu TCL se tak můžete spolehnout na hlubokou černou barvu a kvalitní pojetí všech ostatních barev.

Smířit se však musíte také s nižší svítivostí, protože QLED panely jsou v tomto ohledu podstatně lepší. Stejně tak nedosahuje televize LG OLED77A1 ani zdaleka stejné obnovovací frekvence, dočkáte se 50/60 Hz. Výkon reproduktorů je také slabší, dosahuje jen 20 wattů. Jestliže pro vás není důležité mít ten nejlepší obraz a chcete spíše všestranně vybavený model, raději ušetřete a zvolte TCL 65C835.

Naše hodnocení a závěr

TCL 65C835 je jednou z nejlépe vybavených velkých televizí v poměru ceny a výkonu. Díky kombinaci Mini LED podsvícení a kvantových teček se dočkáte o něco horšího obrazu, než v případě QD OLEDů, ale lepšího, než jaký nabídnou ostatní QLED obrazovky. Zařízení pracuje s obnovovací frekvencí až 144 Hz a je přitom variabilní, to potěší zejména hráče.

Vysoká svítivost zajistí zářivý obraz i za denního světla, konektivita je (až na pomalejší USB 2.0) velmi dobrá. Jestliže je pro vás důležitější vyšší kvalita barev, vyobrazení černé a na ostatním vám moc nezáleží, doporučujeme zvážit také větší LG OLED77A1.

25 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: TCL C835 | Hodnocení: 86,2 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub je technickým expertem naší redakce. Televize má nastudovány od A po Z a neustále sleduje přední zahraniční zdroje. Pojmy jako 4K upscaling či Micro LED mu nejsou vůbec cizí a snadno vám jejich důležitost přiblíží. Zároveň má osobní zkušenosti s mnoha televizemi a jejich výběrem pro sebe i své známé. Kromě televizí najdete jeho recenze i v kategoriích monitorů, tabletů, mobilů a další elektroniky.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze TCL C835

TCL C835

25 000 Kč Orientační cena