Televize od 56 palců
V následujícím článku představíme specifika televizorů s nadstandardní úhlopříčkou od 56 palců a naznačíme, čím se liší od ostatních televizí. Vysvětlíme také, pro koho jsou tyto produkty vhodné.
Pro koho jsou televize od 56 palců
U televizorů s úhlopříčkou od 56 palců je nutné podotknout, že patří v naprosté většině případů do vyšší cenové kategorie. Jejich pořízení je doménou spíše filmových nadšenců, fanoušků častého sledování sportovních přenosů nebo případně uživatelů, kteří rádi relaxují při hraní her na konzolích. Logicky je pro takto velké televizory (úhlopříčka přes 142 cm) potřeba vyhradit adekvátní prostor. U opravdu velkých televizorů jde například o šířku okolo 170 cm a výšku okolo jednoho metru. Pozitivní zprávou ale je, že moderní výrobky opravdu šetří místo, co se týče hloubky zařízení. Nejčastěji se pohybuje okolo 6 cm. Počítat musíte naopak s vyšší váhou i přes 35 kg.
Je nutné samozřejmě myslet i na to, že takto velkou obrazovku není dobré sledovat zblízka. Pokud tedy máte obývací pokoj menších rozměrů, nejspíš pro vás volba televize se 75palcovou úhlopříčkou nebude to pravé. Vhodná je vzdálenost televize od pozorovatele přes 4 metry.
Jestli toužíte po velké televizi, zamyslete se také nad tím, že bude mít výrazně vyšší spotřebu elektrické energie. Současná zařízení sice převážně dosahují na třídu energetické účinnosti A, případně A+. Spotřeba je ale ve srovnání s menšími produkty opravdu vyšší, od čehož se budou odvíjet i roční náklady na provoz.
Značnou výhodou velkých moderních televizí je funkční vybavenost a také konektivita. Často se objevují modely s možností připojení přes 4 HDMI a 3 USB porty. Wi-Fi i LAN připojení je samozřejmostí, drtivá většina těchto televizi je totiž takzvaně chytrá. Smart televize vám dovolí naplno využívat multimediální internetový obsah a k tomu mají také speciální sofistikovaný operační systém.
Častou vychytávkou je eko senzor, který inteligentně reaguje na okolní intenzitu osvětlení v místnosti a podle ní upraví jas obrazovky. To šetří oči diváka i jeho peněženku, optimalizuje se tak totiž spotřeba.
Cenové relace televizí od 56 palců
S rostoucí úhlopříčkou roste také výsledná pořizovací cena nové televize. I v kategorii velkých televizí ale najdeme jak levnější produkty s cenovkou okolo dvanácti tisíc korun, tak zařízení za stovky tisíc.
Cena do 20 000 Kč
V této cenové kategorii se ještě občas setkáte dokonce s produkty s horším rozlišením 1920 x 1080 pixelů, což je vzhledem k ploše obrazovky opravdu málo. Televize zde zaostávají v konektivitě i vlastnostech zobrazení. Typická je nižší obnovovací frekvence okolo 50 až 60 Hz. Převážně jde o televizory do úhlopříčky 65 palců.
Cena od 20 000 do 50 000 Kč
Zde se už začínají objevovat opravdu velké televizory s úhlopříčkou i nad 70 palců. Jde o nejpočetnější skupinu velkých televizí. Rozlišení už je výhradně 4K, tedy 3 840 x 2 160 pixelů. Standardem je možnost připojení externích zařízení minimálně přes 3 HDMI a 2 USB konektory. Dražší modely mají dokonce 4 a 3 porty. Objevují se také produkty s velmi dobrou obnovovací frekvencí 100 Hz i víc, což zajišťuje velmi plynulý obraz a tím i lepší zážitek při pozorování.
Cena nad 50 000 Kč
Cenová kategorie pro opravdové fajnšmekry. Zde najdeme dokonce televizory s úhlopříčkou 85 palců, připravte se ale také na zvýšené nároky, co se týče energetické spotřeby. Zahrnuty jsou produkty s moderními technologiemi zpracování obrazu, jako jsou OLED a QLED panely, případně možnost 3D zobrazení. Samozřejmostí je 4K rozlišení, novinkou na trhu jsou pak i televize s 8K rozlišením, které ale při pořízení spolknou i stovky tisíc. Obnovovací frekvence se může pohybovat i od 120 Hz výš, což je výborná hodnota například pro sledování sportovních přenosů. Většinou už zde narazíme na 4 HDMI a 3 USB konektory.
Diskuze a poradna
Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.