Test nejlepších tiskáren a jak je vybrat

Obrázek tiskárny

Cena tiskáren v posledních letech díky technologickému rozmachu rapidně klesla a dávno se tak již nejedná o vybavení, které si mohou dovolit pouze firmy. V dnešní době tiskárnou disponuje téměř každá domácnost. Samotná investice do tiskárny je tedy mnohem schůdnější, ale i přesto je nutné ji velmi dobře zvážit, protože následný provoz může velmi brzy díky neustálým nákladům pořizovací cenu klidně i převýšit.

Před výběrem je velmi vhodné vytyčit určité preference, podle kterých bude následný nákup probíhat. Tento článek se pokusí rozebrat jednotlivé specifikace tiskáren a pomoci nezasvěcenému zákazníkovi vybrat jejich ideální kombinaci podle jeho individuálních potřeb.


Nejlepších 10 tiskáren dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název tiskárny

Typ

Barevný tisk

Rozlišení tisku (DPI)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled tiskárny Brother HL-1210WE

Brother HL-1210WE

laserová

ne

2 400

1 800 Kč

Malý náhled tiskárny Canon Pixma iP7250

Canon Pixma iP7250

inkoustová

ano

9 600

1 700 Kč

Malý náhled tiskárny Samsung SL-M2026

Samsung SL-M2026

laserová

ne

1 200

1 600 Kč

Malý náhled tiskárny Brother HL-1110E

Brother HL-1110E

laserová

ne

600

1 500 Kč

Malý náhled tiskárny Samsung SL-M2825ND

Samsung SL-M2825ND

laserová

ne

4 800

2 500 Kč

Malý náhled tiskárny Xerox Phaser 3020BI

Xerox Phaser 3020BI

laserová

ne

1 200

1 600 Kč

Malý náhled tiskárny Samsung SL-M2026W

Samsung SL-M2026W

laserová

ne

1 200

2 000 Kč

Malý náhled tiskárny Canon Pixma iP2850

Canon Pixma iP2850

inkoustová

ano

4 800

1 000 Kč

Malý náhled tiskárny Brother HL-1112E

Brother HL-1112E

laserová

ne

2 400

1 500 Kč

Malý náhled tiskárny Canon Pixma G3400

Canon Pixma G3400

inkoustová

ano

4 800

4 700 Kč

Testování a recenze tiskáren pro rok 2018

V současnosti zpracováváme podrobný test tiskáren, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2018. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných tiskáren. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o tiskárny, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní tiskárnu, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat tiskárnu

1. Druhy

2. Tisk

3. Formát papíru a velikost tiskárny

4. Připojení

5. Výbava tiskárny

6. Cena

  • Určete, zda tiskárnu pořizujete pro domácí účely nebo do kanceláře, pokud ji budete používat pro pracovní účely, zvažte možnost multifunkčního zařízení
  • Vytyčte cenovou hranici, ve které budete tiskárnu pořizovat
  • Zjistěte, kolik zhruba stran plánujete měsíčně tisknout a podle toho volte vhodný model
  • Vyhledejte dostupné uživatelské recenze na vybraný model

1. Druhy

Tiskárny se podle způsobu, jakým tisknou dělí na několik druhů. V současnosti se na trhu můžete setkat se třemi typy tiskáren, mezi kterými na první pohled jako nezasvěcený zákazník nemusíte rozpoznat žádný rozdíl. Následující kapitola bude rozebírat každý druh a zaměří se na jeho výhody a nevýhody.

Jehličkové tiskárny

Jsou nejstarší verzí tisknoucích zařízení. Systém tisku se velmi nápadně podobná principům starých psacích strojů. Tyto tiskárny využívají k tisku hlavu, která se pohybuje ze strany na stranu a otiskováním jehliček na papír vytváří výsledný obraz. Jehličkové tiskárny již nejsou pro účely domácího a kancelářského tisku využívány tak hojně jako v minulosti, protože nedokáží podat dostatečně kvalitní výstup a jsou velmi pomalé. Tato technologie má však stále své zastánce, kteří oceňují především velmi dlouhou životnost a nízké provozní náklady. Volba jehličkových tiskáren je proto vhodná především do domácností a firem, kde je cena a bezúdržbový provoz důležitější než výsledná kvalita tisku.

Výhody

Nevýhody

+ dlouhá životnost

+ nízké provozní náklady

- nižší kvalita tisku

- hlučnost

- často bývají velmi pomalé

Inkoustové tiskárny

Fungují tak, že tisková hlava vystřeluje na papír kapky inkoustu, které vytváří při kontaktu požadovaný výsledek. Oproti jehličkovým tiskárnám nabízejí inkoustové mnohem lepší kvalitu tisku a podstatně tišší provoz. Za jejich výhodu lze považovat také poměrně nízké pořizovacích náklady. Na rozdíl od jehličkových tiskáren je však jejich následný provoz mnohem nákladnější, protože cena náplní je poměrně vysoká, a navíc hrozí ucpání inkoustových trysek uschlým inkoustem. Inkoustové tiskárny jsou tedy vhodné především do domácností, kde není objem tisku příliš vysoký a kvalita je na prvním místě.

Výhody

Nevýhody

+ nízké pořizovací náklady

+ vysoká kvalita tisku

+ tichý provoz

- vysoké provozní náklady

- hrozí ucpání trysek

Laserové tiskárny

U těchto tiskáren se obraz vytváří pomocí laserového záření, které přenáší požadovaný obsah na vodivý válec. Ten zaznamená zadaný úkol a přenáší ho na toner, z toho jde pak již výsledný obraz tisku. Laserové tiskárny nabízejí velmi vysokou kvalitu tisku a jsou velmi produktivní, tiché a rychlé. Za jejich hlavní nevýhodu se považuje relativně vysoká pořizovací cena. Laserová tiskárna je nejlepší volbou, když není pořizovatel příliš omezen pořizovací cenou a je ochoten si připlatit za špičkovou kvalitu.

Výhody

Nevýhody

+ vysoce kvalitní tisk

+ rychlý tisk

+ tichý provoz

- vysoká cena


2. Tisk

Primární funkcí tiskárny je pochopitelně tisk a proto je důležité se na tuto problematiku při výběru důkladně zaměřit. Povíme si tedy například, jaká je optimální rychlost a kvalita tisku, nebo zda se vám vyplatí pořizovar barevnou tiskárnu či multifunkční zařízení.

Rychlost tisku

Rychlost tisku udává, kolik stran je daná tiskárna schopná vytisknout za minutu. Pro někoho nemusí tento údaj hrát vůbec žádnou roli a pro někoho může být naopak naprosto stěžejní. Průměrná rychlost tisku se v dnešní době pohybuje okolo 10 stran za minutu, ale velmi rychlé modely dokáží produkovat klidně i 30 stran za minutu. Velmi záleží také na charakteru tisknutého obsahu, výše zmíněná čísla totiž počítají pouze s černobílými variantami.

Pokud tedy například potřebujete tisknout kvalitní několikabarevné fotografie, může se tisk jedné strany protáhnout klidně na několik desítek minut. Kvůli výše zmíněným faktům nelze určit ideální rychlost tisku univerzálně platnou pro každého zákazníka, záleží hlavně na jeho preferencích. Obecně se však již v dnešní době nevyplatí investovat do strojů, jejichž rychlost tisku je menší než 5 černobílých stran za minutu.

Rozlišení tisku/kvalita

Pokud vaši tiskárnu plánujete mimo jiné užívat pro tisk obrázků a fotek, je důležité zohlednit také její rozlišení. Tato veličina se u tiskáren vyjadřuje ve formátu: počet pixelů na jeden palec (PPI) nebo častěji počet bodů na jeden palec (DPI). Pro tisk základních obrázků a textových souborů vám postačí rozlišení okolo hodnot 600x600 DPI. Pro tisk fotografií se všeobecně doporučuje volit tiskárny, které podporují rozlišení alespoň 4200x1200 DPI.

Často se můžete setkat také s označením rozlišení pouze jednou hodnotou, ve formátu například 4200, které označuje pouze rozlišení jedné osy a není tedy komplexní, ale váš výběr to žádným způsobem nekomplikuje, stačí se pouze řídit podle dané hodnoty nebo dohledat v manuálu rozlišení i druhé osy. Zvláštní kategorií jsou tiskárny určené přímo pro tisk fotografií, které nejčastěji počítají s jiným měřítkem (PPI). Zde je vhodné volit zařízení s rozlišením okolo 300 PPI, protože to je maximální rozlišení, které dokáže lidské oko vnímat.

Oboustranný tisk

Oboustranný tisk je velmi žádaná možnost, která umožní velikou úsporu papíru. Pokud plánujete používat tiskárnu k tisknutí vysokého objemu dokumentů, určitě tuto funkci využijete. Manuálně lze oboustranně tisknout na každé tiskárně, ale vyžaduje to velmi zdlouhavé otáčení každého listu, aby se potiskl z obou stran. Modernější tiskárny nabízí takzvaný automatický oboustranný tisk, který lze nastavit před samotným tiskem dokumentu a zajistí vám časově mnohem úspornější a podstatně pohodlnější proces. Pokud tedy pořizujete tiskárnu z důvodu tisku velkého objemu informací, porozhlédněte se po stroji s možností automatického oboustranného tisku.

Tisk k okrajům

Tisk k okrajům papíru je funkce, která umožňuje pokrýt celou plochu papíru potiskem. To se hodí především u tištění fotografií, protože u tiskáren, které touto funkcí nedisponují, vzniká na okrajích stran bílý rámeček. Tuto schopnost nabízí nejčastěji inkoustové tiskárny, ale můžete se s ní setkat i u lepších laserových. Pokud tedy uvažujete o tisku celoplošného obsahu, určitě se zaměřte na přístroje, které touto funkcí disponují.

Barevná vs. černobílá tiskárna

Na první pohled se může zdát výběr z těchto variant poměrně jasný a jednoduchý. Je však potřeba dobře zvážit, zda se vám investice do barevných zařízení vyplatí. Jejich provoz je totiž daleko více finančně náročný. Pokud tedy plánujete tisk pouze textových dokumentů, rozhodně je vhodné volit spíše černobílou laserovou tiskárnu, která nevyžaduje příliš vysoké provozní náklady, je kvalitnější a rychlejší. Pro občasný tisk barevných dokumentů, je vhodné volit kvalitní inkoustovou tiskárnu a pokud plánujete tisknout téměř výhradně barevně, zvolte laserovou barevnou tiskárnu.

Multifunkční zařízení

Multifunkční tiskárny, které se stávají trendem v posledních letech výrazně rozšiřují možnosti využití běžných tisknoucích zařízení. Kromě běžného tisku nabízí multifunkční zařízení možnost skenování, kopírování nebo faxování. Kvalita těchto doplňkových služeb zpravidla nedosahuje kvalit samostatných zařízení určených pro stejné účely, přesto však dokáží bohatě splnit požadavky od běžných domácností a uspokojí i méně náročné firmy. Pokud tedy kromě tisku poptáváte také možnost skenování nebo kopírování, určitě se porozhlédněte po multifunkční tiskárně, která vám ušetří další investici do budoucna.


3. Formát papíru a velikost tiskárny

Podporované formáty papíru vyjadřují všechny rozměry, které je vaše tiskárna schopna potisknout. Standardně nabízí každá tiskárna potisk formátu A4, ale pro účely využití ve firmách může být často nutný i jiný rozměr. Na trhu se tak běžně můžete setkat se zařízeními, které podporují formát A5 nebo A3. Stejně jako u rozporu mezi barevnými a černobílými tiskárnami i zde platí, že pokud neplánujete tisknout na papíry většího rozměru, je investice do vícerozměrné tiskárny zbytečná. Kromě vyšší ceny mají totiž tiskárny s podporou větších formátu logicky také větší rozměry a jsou tak podstatně méně mobilní.


4. Připojení

Tiskárny nabízí široké možnosti připojení k počítačům a dávno již neplatí, že jedinou možností je spojení klasicky jen přes kabel. Současné tiskárny lze tedy rozdělit podle druhů připojení na kabelové a bezdrátové. V kvalitě a rychlosti nejsou mezi druhy připojení příliš velké rozdíly, ale jednotlivé přenosy nabízejí především rozdílnosti v počtu připojených zařízení. Následující kapitola se bude věnovat stručnému popisu každého druhu připojení.

USB

Tiskárny zapojené přes USB jsou vázané pouze k jednomu počítači, u kterého jsou připojeny. Vhodné jsou tak především k využití v domácnostech, kde se tiskne pouze na jednom hlavním počítači a ostatní plní doplňkovou roli.

Ethernet

Nejstarší, ale stále velmi často používaná možnost připojení přes síťový kabel. Připojení přes ethernet umožňuje ovládat tiskárnu všem zařízením připojeným v síti, a proto je tato volba vhodná především pro domácnosti nebo firmy, kde je potřeba tisk z několika počítačů.

Wifi

Wifi stejně jako ethernet nabízí možnost sdílení tiskárny na více zařízeních ne jednou a nabízí tak velmi podobné možnosti. Výhodu tohoto připojení je pak často možnost tisku i z jiných multimediálních zařízení než počítačů, především pak mobilů.

Bluetooth

Některé tiskárny nabízí také možnost připojení dodatečného adaptéru, který umožňuje také připojení přes bluetooth. Tento typ připojení je téměř shodný s wifi, ale nabízí podstatně menší dosah. Pro domácí účely je tento problém zanedbatelný, ale ve firemních prostorech s velkou plochou může docházet k problémům s přenosem


5. Výbava tiskárny

Také fyzická výbava tiskárny může ovlivnit váš výběr. Na vašem uvážení tedy závisí, jak velký zásobník na papír potřebujete, nebo zda vyžadujete třeba sloty na paměťové karty.

Zásobník na papír

Zásobník na papír určuje maximální počet listů, který je vaše tiskárna schopná najednou přijmout. Především pro účely velkoobjemového tisku se vyplatí volit zařízení s velkým zásobníkem. Dnešním standardem jsou tiskárny se zásobníky v kapacitě okolo 150 stran. Pro kancelářské účely doporučujeme volit větší zásobníky v kapacitě alespoň 250 listů, protože při tisku velkého objemu dat můžete tento počet listů spotřebovat klidně i v jednom tisku a neustálé doplňování papíru vás bude stát spoustu času. Na tomto místě je ještě důležité zmínit, že některé tiskárny mají více zásobníků, pro různé druhy papírů, aby se zabránilo jejich promíchávání. Při tisku pak jen zvolíte, ze kterého zásobníku má tiskárna brát listy a výrazně tak celý proces urychlíte.

Sloty na karty a flash disk

Novější tiskárny disponují možností přímého připojení dalších zařízení. USB konektor je již poměrně standardní výbavou a umožňuje u některých tiskáren například přímý tisk z dalších zařízení. Slot na paměťové karty může být velmi vhodný například pro tisk fotografií nebo rychlé převedení obsahu z mobilních telefonů. Samozřejmě je nutné ověřit, zda vybraná tiskárna podporuje ten druh karty, který máte v úmysly připojovat, protože paměťové karty nabízejí různé velikostní formáty. Všeobecně sloty mohou ušetřit velké množství času se zbytečným převáděním souborů do počítače a pokud máte možnost k tiskárně připojovat další zařízení, určitě těchto modifikací využijte.

Displej

Lépe vybavené tiskárny disponují vlastním displejem, který výrazně snižuje jejich závislost na připojení k počítači. Na základních, malých displejích je možné nastavit základní požadavky, větší LCD displeje pak umožňují i prohlížení a ořez fotografií. Celkově se dá říct, že displej tiskárnu posouvá v soběstačnosti podstatně výše a s jeho přítomností se výrazně urychluje celý proces tisku. Pokud máte tedy na výběr mezi tiskárnami s a bez displeje, s jinak srovnatelnými kvalitami, určitě volte zařízení s displejem. Všeobecně platí, že i malý displej, který nabízí tiskárně jen pár nových možností je vítaným obohacením.

Ovladače

Ovladače jsou k tiskárně dodávány zdarma ve formě softwaru na CD. Jejich samotná instalace do počítače není nikterak náročná a zvládne ji i méně pokročilý uživatel. Určitě však při pořizování nové tiskárny dejte pozor na to, zda jsou její ovladače kompatibilní s operačním systémem na vašem počítači. V opačném případě by mohlo dojít k tomu, že tiskárna nebude s počítačem vůbec komunikovat a bude tak nepoužitelná.


6. Cena

Cena je, jak již bylo zmíněno hned v úvodu, naprosto klíčovým determinantem vašeho výběru. Podle dostupných cenových kategorií se totiž samozřejmě odvíjí vaše možnosti. Následující poslední kapitola našeho poradce vám nabídne popis jednotlivých cenových skupin a rozbor toho, co od zařízení v těchto skupinách můžete očekávat.

Do 1 500 Kč

Tiskárny v této kategorii jsou vhodné pouze pro účely velmi ojedinělého tisku. Standardně tiskárny v této cenové kategorii nabízí pouze základní možnosti tisku, nedisponují žádnými doplňkovými funkcemi nebo displejem a jejich provoz je velmi nákladný. Překvapivě i v této cenovce se poměrně často můžete setkat s laserovými tiskárnami, ale i ty ve svých nejlevnějších verzích nedosahují bůhvíjakých kvalit. Obecně proto doporučujeme volit nejlevnější tiskárny pouze v případě, že četnost vašeho tisku bude minimální a jediným požadovaným výstupem budou textové dokumenty, které nevyžadují kvalitní zpracování.

Do 5 000 Kč

Tato kategorie je nejčastěji využívaná pro běžné domácí potřeby. Tiskárny za tuto cenu již často nabízejí menší displeje, bezdrátové připojení, oboustranný tisk a velké zásobníky, především ale disponují mnohem větší kvalitou samotného tisku. Často narazíte v této cenové kategorií také na již poměrně sofistikované multifunkční zařízení, které vám umožní kromě samotného tisku provádět i další úkony, jako skenování nebo kopírování. Pro většinu běžné populace jsou tiskárny v této cenovce nejvhodnější volbou, protože nabízí nejlepší poměr ceny ku výkonu.

Nad 5 000 Kč

Tato poslední kategorie tvoří nejrozsáhlejší skupinu, protože cena nejdražších multifunkčních zařízení se může vyšplhat až ke stovkám tisíc korun. Běžně však i velmi náročným zákazníkům postačí tiskárny s cenou okolo 10000 Kč. V této relaci můžete od zařízení očekávat velmi kvalitní parametry. Displeje, bezdrátové připojení a téměř neomezené možnosti konektivity jsou zde standardem. Jedná se téměř výhradně o laserová zařízení a kvalita jimi poskytovaných výstupů je opravdu vysoká. Tyto tiskárny jsou vhodné pro velmi náročné domácnosti nebo do firem, kde lze plně využít jejich potenciál. Zvláštní kategorii pak tvoří profesionální tiskárny, které se používají buď k tisku fotografií nebo díky svým téměř neomezeným možnostem v copy centrech a podobných zařízeních určených pro specializaci na tisk.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Tiskárny
Průměrné hodnocení 4.1 z 48 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít