Tiskárny patří mezi velmi rozšířená zařízení, využívají se jak v domácnostech, tak v kancelářích. Při výběru se musíte dívat nejen na to, v jakých barvách a jak rychle probíhá tisk, ale i na investici do spotřebního materiálu.
Výrobci totiž často nabízí levné zařízení, které ale nemusí být tak efektivní a úsporné ve srovnání s dražšími modely. Základní domácí tiskárna se dá pořídit poměrně levně, okolo tisícikoruny. Na to, jak se vyhnout skrytým nákladům v podobě nákladů na tisk a jak vybrat tiskárnu podle daného účelu využití se podíváme v následujících bodech:
- Proč koupit tiskárnu – Tiskárny jsou klíčové nejen pro kancelářské potřeby, ale i pro domácí použití, včetně tisku lístků do divadla, formulářů pro úřady, fotografií či třeba dětských omalovánek.
- Nevýhody tiskáren – Spočívají v nákladech na tonery, riziku zaschnutí inkoustu a případné potřebě oprav. To při tisku v copycentru řešit nemusíte.
- Druhy tiskáren podle technologie – Inkoustové jsou vhodné pro tisk grafiky a fotografií, vhodné pro domácí použití, zatímco laserové jsou rychlejší a ekonomičtější, ale s nižší kvalitou tisku, vhodné pro kancelářský tisk.
- Profi tiskárny vs domácí tiskárna – Nejčastěji spočívají rozdíly v rychlosti tisku, kvalitě, samostatnosti tiskárny (automatický podavač) a provozních nákladech.
- Základní funkce – Multifunkční zařízení nabízí vedle tisku i skenování, kopírování a případně faxování.
- Parametry pro kvalitní tisk –Při výběru je klíčové zvážit požadavky na barvu tisku, velikost papíru, rozlišení, rychlost a hlučnost. Opomenout byste ale neměli ani rozměry zařízení.
- Výbava a konektivita – Při výběru je důležité zvážit vlastnosti tiskárny, jako jsou kapacita zásobníku na papír, ovládání zařízení (displej), a možnosti konektivity.
- Funkce a vlastnosti – Zaměřte se na případnou potřebu funkcí, jako je oboustranný tisk, automatický podavač či třeba bezokrajový tisk.
- Spotřeba – Zahrnuje jak spotřebu energie, tak náklady na barvu či toner, přičemž vyšší pořizovací cena zařízení často souvisí s nižšími provozními náklady.
- Cena – Nejlevnější tiskárny začínají s cenou už okolo tisícikoruny, disponují klasickými kazetami a tisk na nich se prodraží. Kvalitní tiskárna pro tisk dokumentů stojí několik tisícikorun, profesionální modely ale mohou převýšit i statisíce.
TIP: Při pořizování multifunkčních tiskáren se vžilo pravidlo: čím vyšší pořizovací cena, tím levnější následný tisk. To však neplatí vždy.
Proč koupit tiskárnu
Tiskárny jsou prakticky nedílnou součástí každé kanceláře, využití pro tisk faktur, smluv, plánů či jiných dokumentů je tedy asi jasným příkladem. Co když ale chcete vytisknout lístky do kina, na koncert nebo potřebujete podat na úřad nějaký ten formulář? V takovém případě najde nějaká levnější tiskárna využití i v domácnosti.
- Pracovní nasazení – Pokud pracujete v kanceláři, pravděpodobně tiskárnu využijete pro tisk smluv, faktur, rozpočtů či jakékoliv jiné další dokumentace.
- Dokumenty pro úřady – V dnešní době je řešení oficialit jednodušší než kdy dříve. Ledacos se dá totiž řešit online. Pravidelně se však setkáte s nutností tisku formuláře, jeho ručního podpisu, skenování a následného podání. Levnější multifunkční tiskárna tomuto účelu poslouží na výbornou.
- Tisk fotek – Najde se spousta lidí, kteří papírovou variantu fotek upřednostní před tou digitální. K tomuto účelu dobře poslouží inkoustové multifunkční tiskárny.
- Zábava pro děti – Není asi těžké si představit akční dítě a jeho neustávající touhu po nových vjemech a zábavě. Tiskárny zde nabízí vynikající využití, a to sice pro tisk omalovánek, různých edukačních motivů i her.
Nevýhody tiskáren
Samotné vlastnictví tiskárny prakticky žádné nevýhody nepřináší, produkt totiž zprostředkovává službu, kvůli které musíme jinak navštívit nějaké to copycentrum. Jednotlivé typy tiskáren ale už své nedostatky ve srovnání s jinými nezapřou.
- Náklady na tisk – Levné tiskárny s tonery se umí na tisku rychle prodražit, nákup tonerů je totiž nákladný. Ty přitom zvládnou vytisknout jen pár desítek stran.
- Možnost poruchy – Pokud vám zaschne v tiskárně inkoust nebo se zařízení pokazí, budete muset řešit opravu či výměnu. Naproti tomu při tisku v copycentru tyto záležitosti nemusíte řešit.
Druhy tiskáren podle technologie
Na základě typu technologie tisku, což je zásadní parametr při výběru multifunkční tiskárny, se dají standardní produkty rozdělit na dva základní druhy:
- Inkoustové tiskárny – K tisku je využit inkoust, který je tiskovou hlavou vystřikován na papír, což vytváří požadované barevné obrazce.
- Laserové tiskárny – Laser nejprve vykreslí obraz na válec, na který se následně přenese barevný toner. Ten se otiskne na papír a vytvořený obraz se tepelně zafixuje.
Každá z variant má své nesporné výhody i nevýhody. Zatímco laserové tiskárny jsou většinou rychlejší a toner (barvu) doplňujete méně často, inkoustový tisk je kvalitnější a počáteční investice do takového zařízení je výrazně nižší.
Otázka potom spočívá také v množství produkovaných tiskopisů a pravidelnosti, s jakou je na zařízení posíláte. Barva na tryskách v inkoustových tiskárnách totiž při dlouhých prolukách (v řádech týdnů) zasychá a trysky se ucpávají. Tomuto efektu laserové modely zamezují práškovými barvami. Výběru inkoustové vs laserové tiskárny jsme se věnovali také v samostatném článku.
Typ tiskárny | Rychlost tisku | Kvalita tisku | Náklady na tisk | Pořizovací náklady | Kdy se hodí | Kdy se nehodí |
Laserové | Vysoká | Nízká až střední | Střední | Střední až vysoké | Do kanceláře na rychlý tisk mnoha dokumentů | Na tisk fotek, na barevný tisk |
Inkoustové cartridge | Nízká až střední | Střední až vysoká | Vysoké | Nízké až vysoké | Domů pokud netisknete moc často | Na častý tisk – tisk je drahý |
Inkoustové tankové | Nízká až střední | Střední až vysoká | Nízké | Střední až vysoké | Domů, pokud tisknete velmi často | Na tisk méně než 1x týdně (barvy vysychají) |
Zajímavost: V minulosti se pro tisk dokumentů využívalo také jehličkových tiskáren, které pracovaly na podobném principu jako psací stroj. Tento typ však více méně vymizel.
Inkoustová tiskárna
Zařízení na inkoust disponují tiskovou hlavou, která vystřeluje na papír drobné kapky barvy, které při dopadu vytváří požadovaný obrazec. Narazit můžete na dva typy inkoustových tiskáren:
- Tiskárny s cartridge systémem (kazetami) – Tiskárna je doplňována klasickými kazetami, které lze kupovat zvlášť. Provoz takové tiskárny je však nákladnější.
- Tankové tiskárny (nádržky) – Tiskárna je vybavená nádržkami, které následně doplňujete barvou ze zakoupených lahviček. Tisk je v takovém případě podstatně levnější, přičemž je výhodnější než tisk laserovou tiskárnou.
Ve většině případů vznikají všechny tištěné barvy spojením čtyř barevných inkoustů – azurový, purpurový, žlutý a černý (podle modelu CMYK – Cyan, Magenta, Yellow, Key nebo blacK). Pro lepší přechody odstínů se pak v lepších modelech používají další barvy.
Výstup z těchto přístrojů dosahuje ve srovnatelné cenové hladině lepších výsledků. Tekutá barva dovoluje kvalitnější barevné přechody i podání. Proto pokud se vám jedná zejména o produkci grafických prací k prezentacím a jiným účelům, je cesta inkoustových tiskáren lepší. Nejpodstatnější kategorií, ve které tekutá barva vyniká, je tisk fotografií. Jak jsme již zmínili, negativem je dražší provoz.
Do tiskáren se vkládají buď tiskové kazety (cartridge), nebo disponuje přístroj systémem nádrží na tekutý inkoust. Na základě volby provedení se liší údržba, ale také provozní náklady. Podrobněji se na tyto typy zaměříme níže.
Cartridge systém (kazety)
Přístroje se zdrojem barvy v kazetách jsou jednodušší na provoz (postačí vyměnit kazetu), nicméně cena tisku je poměrně drahá.
Velmi časté je tak dokupování takzvaných kompatibilních cartridgí, které nejsou certifikovány výrobcem. Tyto vyjdou levněji, nicméně není zaručeno, že tiskárnu nepoškodí. Na videu níže se můžete podívat na proces instalace nových kazet do tiskárny.
Výhody | Nevýhody |
+ nízké pořizovací náklady
+ kvalitnější tisk + vhodné pro barevný tisk |
– vysoké provozní náklady
– pomalejší tisk – barvy zasychají (nutno pravidelně tisknout a čistit) |
Z pohledu ekologie nejsou cartridge také nijak přínosné. Použité cartridge je nutné recyklovat, případně nechat repasovat, aby došlo k ekologické likvidaci (Ze zdroje: Tonerpartner.cz).
Tankové tiskárny (nádržky)
Zajímavou možnost pro úsporu nákladů nabízí tankové tiskárny. Ty nemají sloty pro kazety, naproti tomu disponují nádržkami. Barvu pak dokupujete v lahvičkách a podle potřeby ji v nádržkách doplňujete. Díky tomu je tisk výrazně levnější i v porovnání s laserovou technologií.
Jeden barevný výtisk vás může vyjít na méně než 0,1 Kč, černobílý dokonce ještě o 75 % levněji. Výrobci navíc často dodávají tolik inkoustu už v balení, že je problém vůbec jej spotřebovat. Na gifu níže můžete vidět proces doplňování barvy do tiskárny.
Tabulka níže shrnuje hlavní výhody a nevýhody moderních inkoustových tiskáren s tankovým systémem.
Výhody | Nevýhody |
+ nejnižší provozní náklady
+ kvalitní tisk + vhodné pro fotografie a grafiku |
– vyšší pořizovací cena
– pomalejší tisk – barvy zasychají (nutno pravidelně tisknout a čistit) |
Laserové tiskárny
U laserových tiskáren se na rozdíl od inkoustových modelů nesetkáváme s tvořením obrazu prostřednictvím hlavice. Místo toho se obraz vykreslí laserem na válec, na který se přenese barevný toner a ten se otiskne na papír. Výsledný obraz se pak tepelně zafixuje, proto z laserových tiskáren vyjíždí potištěné papíry teplé.
Tyto tiskárny se hodí především pro uživatele, kteří potřebují rychlý tisk zejména velkého množství textu, navíc jsou také tiché. Laserové tiskárny díky své rychlosti a primárnímu zaměření na černobílý tisk najdou své uplatnění hlavně v kancelářích, školách a na úřadech. Na videu níže můžete vidět proces výměny tiskového válce v laserové tiskárně.
Výhody | Nevýhody |
+ nízké provozní náklady
+ velmi rychlý tisk + tišší provoz |
– vysoké pořizovací náklady
– nižší kvalita tisku – větší rozměry |
Samotná kvalita tisku za inkoustovými přístroji zaostává. Při srovnání s jinými typy přístrojů jsou nevýhodou také větší rozměry a vyšší pořizovací cena, která se ale může časem vrátit, když vezmeme v potaz nižší náklady na tisk v porovnání se zařízeními na kazety.
LED tiskárny
Speciálním typem přístrojů, které vycházejí z technologie podobné laserovému tisku, jsou LED tiskárny. Mají jednu nebo více řad diod, které dokáží osvětlit celý řádek najednou. Jde o kompaktnější přístroje s menším množstvím částí, z čehož vychází i snížené riziko poruch. LED tiskárny dokáží měnit intenzitu vyzařovaného světla, lze tak dosáhnout jemnějších přechodů a rozmanitějších odstínů.
Profi tiskárny vs. domácí tiskárna
Pokud bychom si měli shrnout rozdíly, mezi tiskárnami pro profesionální využití a pro domácí účely, pak je potřeba definovat jednotlivé požadavky. Ty se liší v závislosti na tom, jestli uživatel potřebuje tisknout barevně, zda vyžaduje vysokou rychlost tisku, samostatnost a kvalitu tisku. Pro lepší přehled jsme tiskárny rozdělili do tří kategorií:
- Profi tiskárny do kanceláře – Patří sem dražší laserové tiskárny, které jsou schopné rychle tisknout velký objem dokumentů. Důležitá je u nich ale i kvalita tisku.
- Profi tiskárny pro grafiky a fotografy – Vyplatí se vybírat kvalitní inkoustové tiskárny s přesným vyobrazením širokého spektra barev a vysokým rozlišením tisku.
- Domácí tiskárny – Ideální volbou jsou cenově dostupné multifunkční modely, s nimiž můžete nejen tisknout, ale i kopírovat a skenovat.
Účel | Druh tiskárny | Důležité parametry | Co dalšího sledovat | Cenová hladina |
Profi tiskárny do kanceláře | Laserová tiskárna | Velikost zásobníku,
Barevný tisk, Rychlost tisku |
Provozní náklady | Obvykle vyšší |
Profi tiskárny pro grafiky a fotografy | Inkoustové tiskárny | Kvalita tisku,
Barevné možnosti, Rozlišení tisku |
Systém doplňování barev | Vyšší |
Domácí tiskárny | Laserové a inkoustové tiskárny | Rychlost tisku,
Skenování, Multifunkčnost |
Snadná údržba,
Provozní náklady |
Obvykle nižší až střední |
Profi tiskárny do kanceláře
Pokud sháníte zařízení do administrativní kanceláře, pravděpodobně potřebujete především generovat velké množství stran v rychlém tempu. Ideální volbou budou dražší laserové modely s většími zásobníky. Pokud byste totiž museli papír stále doplňovat, stálo by vás to cenný čas, což znamená další náklady spojené s obsluhou zařízení. Rovněž je vhodné, aby zařízení zvládalo i barevný tisk, i když jeho kvalita nebude pravděpodobně tím nejdůležitějším požadavkem.
Více než kdy jindy jsou důležité provozní náklady. Svou roli hraje jak spotřeba zařízení, tak hlavně náklady na tisk jedné strany A4. Pokud totiž pracujete v kanceláři, ve které vyprodukujete měsíčně ku příkladu 10 000 stran A4, úspora pár desítek haléřů na stranu může jít ročně až do desítek tisíc korun.
Specifickou kategorii tvoří plottery, tedy široké tiskárny sloužící k produkci výkresové dokumentace. Ty jsou téměř vždy inkoustové. Pro občasný tisk stačí i levné modely, jestliže ale generujete výkresy na denní bázi, volte spíše zařízení s automatickým ořezem. Ušetří vám spoustu zbytečné práce a ušetřený čas vám o něco vyšší pořizovací cenu rychle splatí.
Profi tiskárny pro grafiky a fotografy
V případě grafiků a fotografů jsou požadavky na profesionální tiskárnu poněkud odlišné. Zajímavá bude zejména kvalita tisku. To z výběru vylučuje laserové tiskárny a černobíle tisknoucí zařízení všeobecně. S ohledem na dobrý poměr ceny a kvality tisku budou nejzajímavější modely s tankovým systémem. V případě, že by byl tisk velkoobjemový, jsou k dostání i inkoustové kazetové tiskárny, jejichž údržba je snazší. Na kvalitu tisku bude mít vliv nejen samotné tiskové rozlišení, ale zásadní je i co nejvyšší počet barev.
Domácí tiskárny
Výběr zařízení pro domácí účely může být o kousek složitější, protože v první fázi nemusíte úplně tušit, co od tiskárny požadujete. Pokud potřebujete občas vytisknout jen vstupenky do divadla a omalovánku pro děti, vyhoví vám i ty nejlevnější kazetové inkoustové tiskárny. Při požadavku na tisk fotek či obrázků už bude lepší volit inkoustový tankový systém. Mnoho lidí dnes pracuje formou homeoffice a potřebují tisknout i dokumenty, i když ne ve velkém objemu. Pokud je to váš případ, volte mezi inkoustovou tankovou a laserovou tiskárnou.
Základní funkce
Multifunkční zařízení charakterizují základní procesy, které dovedou mimo tisk provádět. Mezi ty se řadí skenování, kopírování, ale také dnes již opomíjený fax. Těmto parametrům přikládejte váhu natolik, nakolik je pro svou práci potřebujete. Funkce obvykle zahrnují:
- Skenování – Po připojení tiskárny k jinému zařízení (mobilní telefon, notebook atd.) lze skenovat dokumenty nebo obrázky. Ty jsou následně odesílány do zvoleného zařízení.
- Kopírování – Tiskárna je vybavena skenem, díky němuž můžete snadno kopírovat požadované dokumenty.
- Faxování – I když některé modely tuto funkci nabízí, v ČR ji téměř nevyužijete.
Skenování
Při skenování by mělo uživatele nejvíce zajímat rozlišení skeneru. Podobně jako u tisku, se i kvalita skenování udává počtem bodů na palec (DPI). Samozřejmě pokud se do určité plochy vejde více bodů, tím lépe, protože výsledný sken je kvalitnější a zachytí podrobné detaily předlohy.
Poměrně často se na trhu objevují skenery s kvalitou 1 200 x 4 200 DPI, což stačí pro běžné zpracování textových i grafických předloh. Pro profesionální využití a zachycení i těch nejjemnějších detailů se pak objevuje kvalita skenu 4 800 x 9 600 DPI.
Druhým faktorem je rychlost skenování, která vychází ze zvoleného rozlišení. Kvalitnější sken běžně trvá i násobně delší dobu. Samozřejmě nikdy není nutné využívat nejvyšší možné rozlišení, tiskárna umožňuje kvalitu skenu nastavit. Pro větší objemy prací je dobrým pomocníkem automatický podavač skeneru. Do něj umístíte štos papírů, tiskárna si je sama odebírá a skenuje do jednoho souboru.
Tip: Pro zprovoznění skeneru budete muset nainstalovat ovladače tiskárny z přiloženého CD, nebo si je stáhnout na webu výrobce.
Kopírování
Při kopírování se spojuje funkce tiskárny a skeneru dohromady. Závisí tedy na výše zmíněných parametrech těchto činností, svou roli hraje i souhra obou procesů. Plynulé fungování kopírování zajistí dobrá vnitřní paměť, díky které se nemusí jedna stránka při vícenásobném kopírování skenovat pokaždé znovu.
I zde najde využití automatický podavač skeneru, který umožní vložit do přihrádky papíry určené ke kopírování. Tiskárna si je pak sama odebírá a tiskne jejich kopie. Většinou tato funkce umožní i oboustranné kopírování.
Faxování
Ne každá multifunkční tiskárna podporuje funkci faxu. Ta se v ČR nevžila tolik jako jinde na světě. Navíc se s rozvojem internetu a smartphonů v současné době jedná o dost přežitou technologii. Přesto toto řešení některé firmy stále využívají a může pro ně být přínosem.
Na tiskárně najdete konektor pro telefonní připojení, díky kterému dochází k datovému přenosu. Skener načte předlohu a poté ji telefonní linkou odešle v binární podobě příjemci. Jeho fax pak zprávu přijme a danou předlohu vytiskne, případně uchová v elektronické verzi.
Zajímavost: Nejdůležitějším benefitem přenosu dat přes fax v porovnání s e-mailem je větší bezpečnost dat. Dostat data z faxu je pro útočníka výrazně náročnější.
Parametry pro kvalitní tisk
Při výběru vhodné tiskárny je dobré zaměřit se na její parametry, tedy zda tiskne barevně nebo černobíle, jaká je rychlost tisku a také jaká je kvalita výsledného dokumentu či fotografie. S těmi nejdůležitějšími vás proto níže seznámíme:
- Barva tisku – Hodnotí se zde barevné možnosti dané tiskárny. Vybírat můžete mezi černobílými i barevnými tiskárnami, přičemž některé modely jsou i kombinované.
- Velikost papíru – Všechny tiskárny nabízí tisk na A4. Dražší modely vás nechají tisknout i na A3.
- Rozlišení tisku – Čím vyšší je rozlišení, tím jemnější je obraz. Profesionální tiskárny vám dokážou nabídnout rozlišení až 9 600 DPI.
- Rychlost tisku – Během výběru věnujte pozornost rychlosti tisku první strany a počtu stran vytisknutých za minut.
- Hlučnost tisku – Většina tiskáren není nějak zvlášť hlučná. Za průměr je považována hodnota 50 dB.
Barva tisku
Mezi základní parametry výběru jednoznačně patří barevné možnosti vybraného modelu. K dostání jsou levnější černobílé i dražší barevné přístroje. Černobílý tisk je také zpravidla méně nákladný na provoz, protože černá barva je levnější. Pro tisk obrázků a fotografií je samozřejmě nutný barevný tisk.
Velikost papíru
Levnější modely dovolí tisknout pouze formát A4 a menší. Ve vyšších cenových hladinách však není výjimkou možnost použití i papírů formátu A3. Tyto pak mají většinou vlastní přihrádku.
Rozlišení tisku
Úroveň kvality tisku je daná především použitou technologií, ale také rozlišením. Vyšší rozlišení znamená jemnější obraz, protože je na dané ploše více vytištěných bodů a více zobrazených detailů. Princip je vlastně podobný displejům, kde vyšší rozlišení také znamená detailnější zobrazení.
Většina tiskáren pro domácí použití má rozlišení okolo 1 200 DPI (počet bodů na palec). Profesionální inkoustové tiskárny nabízí až 9 600 DPI a laserové tiskárny mohou dosáhnout až na 2 400, mnohem častěji však 600 až 1 200 DPI. To je s ohledem na kvalitu naprosto dostatečné, protože poměrně kvalitního tisku textu běžné velikosti fontu docílíte již při 300 DPI.
Rychlost tisku
Pokud tisknete tři stránky měsíčně, tak určitě nepotřebujete zařízení s rychlostí tisku 50 stránek za minutu. S rychlejším tiskem se totiž zvyšuje pořizovací cena. Při předpokládaném častém tisku, například v kancelářích, se rychlé tisknutí bude naopak hodit.
Pro orientaci v oblasti rychlosti tisku se vyplatí sledovat především dva základní parametry. Prvním je rychlost tisku první strany. Ta vyjadřuje dobu, která uběhne od odeslání dokumentu z počítače až po vytisknutí první strany. U multifunkčních zařízení se pohybuje většinou v rozmezí 10 až 20 sekund.
Druhým parametrem je pak jednoduše počet stran, které je tiskárna schopna vytisknout za minutu. V tomto ohledu je nutné brát v potaz rozdíly v rychlosti černobílého a barevného tisku. Náš redakční test tiskáren zohledňuje pouze dobu černobílého tisku, protože ne všechny tiskárny dovolují barevnou reprodukci.
Hlučnost tisku
Největší hluk doprovází práci s jehličkovými tiskárnami. Ty však dnes spíše dosluhují a u multifunkčních zařízení se obvykle s vysokou hlučností nesetkáte. Většina tiskáren tohoto typu dosahuje hlučnosti okolo 50 dB, což je hladina hluku, která se dá přirovnat zhruba k hlasitosti běžného rozhovoru.
Pokud by tiskárna dosahovala hlučnosti vyšší, doporučujeme zvážit, zda v prostorách, kde ji budete provozovat, nebude příliš rušit.
Zajímavost: Nařízení vlády č. 272/2011 Sb., o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací definuje, že by hladina akustického hluku v kanceláři neměla převyšovat 50 dB.
Výbava a konektivita
Při výběru tiskárny je dobré se zaměřit i na její fyzické vlastnosti: zvážit, jakou kapacitu zásobníku potřebujete, jaký preferujete displej tiskárny, nebo zda využijete některou z možností konektivity (Wi-Fi, USB, NFC, …). Během výběru se zaměřte na:
- Zásobník na papír a automatický podavač – U domácích tiskáren si vystačíte s kapacitou okolo 100 listů. Profesionálové budou muset sáhnout po větším kalibru s kapacitou od 250 do 500 listů.
- Displej – Levnější modely obvykle displej nemají. Naopak dražší tiskárny lze ovládat zcela pomocí displeje.
- Sloty na paměťová média – Téměř všechny modely disponují USB konektorem. Některé mohou být vybavené i slotem na paměťovou kartu.
- Ovladače a další software – Tiskárnu lze ovládat buď pomocí nainstalovaného softwaru, nebo mobilní aplikace. Předem si ujasněte, jaké zařízení chcete spolu s tiskárnou používat.
- Typy připojení – Tiskárnu lze s ostatními zařízeními propojit pomocí síťového kabelu, USB kabelu, Wi-Fi či NFC.
Zásobník na papír a automatický podavač
Základní modely disponují jedním zásobníkem, často s kapacitou pouze do 100 listů A4. Dražší přístroje pak mají kapacitu 250 – 500 listů a těchto zásobníků mají i více. Pokud potřebujete tiskárnu pro nahodilý domácí tisk, pak vám malá přihrádka bude stačit, pro pravidelný tisk by ale nutnost doplňovat papír několikrát denně nebyla úplně příjemná.
Výhodou pak je, pokud tiskárna disponuje automatickým podavačem papíru (často označovaný zkratkou ADF – automatic document feeder). Díky tomu není nutné tiskárnu ručně obsluhovat například při kopírování delších dokumentů, protože si sama bere další předlohy pro skenování a tisk (Ze zdroje: Spotrebitelov.cz).
Displej
Při výběru tiskárny by vás jednoznačně měl zajímat displej, jeho velikost a případná možnost interaktivní manipulace. Existují typy tiskáren, které nemají displej žádný, a manipulace s nimi je proto složitější. Devizou drahých modelů jsou pak výklopné dotykové displeje které umožní práci zcela bez počítače.
Bez displeje
Tento typ umožní na panelu zařízení nastavit jen zcela základní předvolby, jako je například barevný / černobílý tisk či spuštění skenu nebo tisku. Nemáte tak skoro žádný přehled, co se s tiskárnou právě děje.
Pokud chcete mít kontrolu nad tiskem, počtem kopií a případnou velikostí stránek, vše se nastavuje na počítači. Tiskárny bez displeje se tak hodí do domácností, kde se spíše kopíruje a k výběru stačí pouze několik tlačítek – vypínač a volba pro černobílý nebo barevný tisk. Tato zařízení jsou levná, na druhou stranu cenový rozdíl mezi varianty bez a s displejem je dnes spíše mizivý.
Jednoduchý displej
Dalším typem je tiskárna s jednoduchým displejem, pomocí kterého se za pomocí tlačítek dá do určité míry orientovat v nastaveních. Je to značně lepší varianta oproti scházející obrazovce, ve srovnání s dotykovými displeji jsou ale možnosti většinou značně omezené.
Dotykový displej
Jsou přehledné a vše nastavíte za pomocí prstu a interaktivní obrazovky. Díky tomu si vše můžete navolit na tiskárně a když má přístroj nějaký problém, informuje vás sám. Tiskárny s displeji se budou hodit pro objemnější tisk v domácnostech a kancelářích nebo pro náročnější uživatele.
Některé dotykové obrazovky dovedou uživatele instruovat v případě výměny toneru či zaseknutí papíru prostřednictvím videa a navést jej tak, jak tiskárnu opět uvést do provozu. Dalším benefitem je možnost přesného nastavení v případě tisku z USB zařízení.
Sloty na paměťová média
USB konektor je poměrně standardní vybavení tiskárny, je totiž nezbytný pro samostatnou funkci bez připojení k počítači – stačí připojit flash disk a vybrat dokumenty, které chcete tisknout. Takto se tiskárny používají například ve školách nebo na veřejných místech.
U některých typů tiskáren se můžete setkat se slotem na paměťovou kartu, kterou stačí vyjmout například z fotoaparátu a vložit do tiskárny. Tímto slotem však disponují věšinou pouze tiskárny určené pro produkci fotografií vybavené náhledovým displejem.
Ovladače a další software
Tiskárna musí umět komunikovat se zařízeními, které jí posílají tiskové úlohy. V každém počítači a notebooku musí být nainstalován příslušný ovladač (program) zajišťující správné fungování. Najdete jej na CD v balení s tiskárnou, čím dále častěji se však vyskytují počítače bez CD mechaniky. V takovém případě ovladače stáhnete přímo z webu výrobce.
K ovladačům výrobci přidávají i různý software, který může práci s multifunkčním zařízením usnadnit. Jde například o program pro správu tisku, ovládání skeneru, rozpoznávání textu, elektronický návod a podobně.
Mobilní aplikace
S nástupem bezdrátového připojení vešla do světa tiskáren také možnost tisknout s pomocí chytrého mobilního nebo tabletu. U těchto zařízení se klasický ovladač nahrazuje aplikací, kterou můžete stáhnout a nainstalovat. Většinou se jedná o poměrně jednoduché programy, které zajistí základní ovládání a posílání tiskových úloh.
Typy připojení
Základním způsobem pro propojení počítače s tiskárnou je kabel. Může se jednat o síťový, nebo o kabel USB. Zajímavou variantou jsou pak bezdrátová připojení, jako je Wi-Fi, Bluetooth nebo NFC.
Síťový kabel
Připojíte jej k vašemu domácímu routeru nebo tiskovému serveru. Tím umožníte tisk všem uživatelům místní sítě. Toto řešení je časté ve firemní sféře a kancelářích.
USB kabel
Slouží pro propojení mezi zdrojem dat (počítačem) a koncovým zařízením (tiskárnou). Díky tomuto připojení můžete posílat dokumenty k tisku stabilně a rychle.
Wi-Fi
Mezi moderní vybavení se řadí Wi-Fi. Tato varianta vám dovolí posílat data k tisku bezdrátovou cestou, ať už se bude jednat o počítač, notebook nebo mobil. Potřeba je však kvalitní pokrytí bezdrátové sítě.
NFC
Nejmodernější používaná technologie dává možnosti jednoduché konektivity s vaším chytrým telefonem, bez potřeby Wi-Fi či jiné sítě. Podstatné je, aby telefon NFC podporoval a funkce byla povolena a spuštěná. Tisk pak zadáte z mobilu po pouhém přiložení k tiskárně prostřednictvím aplikace.
Funkce a vlastnosti
Některé tiskárny mají mnoho funkcí, jiné zase méně. Od toho se také odvíjí i pořizovací cena. Dbejte však na to, abyste zařízení nevybírali podle funkcí, které nebudete využívat. Na trhu můžete vybírat modely, které nabízí:
- Oboustranný tisk – Tiskárna dokáže sama tisknout na obě strany papíru.
- Bezokrajový tisk – Tiskárna je schopná potisknout kompletně celou stránku papíru.
- Nastavení papíru – Jednoduše si zvolíte, zda chcete tisknout na výšku nebo na šířku.
- Počet stránek a kopií – Před tiskem můžete předem nastavit počet stránek, které se vytisknou.
- Nastavení formátu tisku – Standardně lze tisknout na papír velikosti A4. Některé tiskárny disponují více přihrádkami pro tisk na papíry o velikosti A3.
- Rozměry a hmotnost – Před výběrem si ujasněte, jaké rozměry by měla tiskárna mít. Čím více funkcí model nabízí, tím bude větší i těžší.
Oboustranný tisk
Tato funkce, odborně nazývaná duplex, umožňuje tisknout na obě strany listu papíru bez asistence uživatele. Tak se nejen ušetří za papír, ale také se bude na stránkách lépe orientovat a odpadne problém se špatným otočením. U menších a levnějších zařízení se oboustranný tisk totiž provádí manuálně.
Manuální varianta je ale zdlouhavá, proto většina lidí tiskne pouze na jednu stránku, zvlášť u dlouhých dokumentů. Funkce automatického oboustranného tisku se proto hodí pro všechny, co potřebují často tisknout oboustranně a manuální varianta je z pohledu času či objemu prací nepřijatelná.
Bezokrajový tisk
Tisk k okrajům umožňuje potisk kompletně celé stránky bez nutnosti vynechání volných okrajů. To je funkce vhodná především pokud plánujete potisk papíru obrázky, fotkami nebo jinými grafickými prvky.
Nastavení papíru
Díky této funkci se dá nastavit orientace tisku, tedy jestli se bude tisknout na šířku, na výšku nebo s otočeným formátem na šířku. Naprostá většina přístrojů touto možností disponuje.
Počet stránek a kopií
Zde se nastaví počet kopií stránek, které chcete vytisknout. Volí se i případné zmenšení pro úspornější tisk více stránek dokumentu na jeden papír. Můžete také vybrat, které stránky z dokumentu chcete vytisknout. Konkrétní možnosti závisí na vybraném modelu i ovladačích.
Nastavení formátu tisku
Standardně se tiskne na papír velikosti A4, není ale problém zvolit menší formát. Pokud má tiskárna více přihrádek na papír, dá se i specifikovat, ze které přihrádky jej má tiskárna vzít – to se hodí při častém střídání formátů. Tisk na větší formáty se spíše provádí ve specializovaných tiskových centrech, jelikož takové tiskárny jsou velké a jejich nákup se při občasném tisku velkých formátů opravdu nevyplatí. Ve větších firmách a ve školách ovšem dostatečné využití najdou.
Rozměry a hmotnost
S multifunkčními zařízeními se velmi často pojí bohužel také vyšší hmotnost a méně praktické rozměry, než je tomu v případě zařízení, která umí pouze tisknout. Když si však srovnáte prostor, který zabere multifunkční tiskárna, s místem pro jednotlivé přístroje pro tisk, skenování a faxování, varianta „vše v jednom“ bude jasná volba.
Doporučujeme před pořízením tiskárny zvážit vaše prostorové možnosti a v ideálním případě přesně přeměřit místo, kam chcete tiskárnu umístit. Hmotnost je důležitá především v případě, pokud plánujete s tiskárnou často manipulovat, ale zvažte ji také s ohledem na nosnost nábytku, na kterém bude ležet.
Spotřeba
Na spotřebu multifunkčních tiskáren se dá pohlížet ze dvou různých hledisek. Samozřejmě se jedná o elektrické spotřebiče, takže jedním faktorem je spotřeba energie. Ta však tvoří na nákladech jen minimální podíl, ekonomickou stránku daleko více ovlivní spotřeba barvy, respektive cena tisku jedné strany.
Zároveň většinou platí už zmiňované pravidlo, že čím dražší počáteční investice, tím levnější provoz. Dražší tiskárny se zaměřují na snižování spotřeby elektřiny a barvy, proto se vám rozdíl v pořizovací ceně při běžném používání tiskárny vrátí. Výjimkou jsou samozřejmě nahodile využívané tiskárny s počtem tisků ve stovkách za rok, zde spotřeba takovou roli nehraje.
Spotřeba energie
Dá se říct, že tiskárny obecně nejsou zásadním konzumentem elektřiny a jejich provoz vás většinou nevyjde na závratné částky. Je ale nutné zmínit, že spotřeba laserových tiskáren je výrazně větší než těch inkoustových. Zatímco inkoustové většinou „žerou“ do 15 wattů, laserová zvládne i 0,6 kW. Násobně vyšší je spotřeba laserových tiskáren ve stand-by módu. Pokud má tiskárna ve Stand-by módu spotřebu vyšší než v jednotkách wattů, doporučujeme tiskárnu vypínat.
V tabulce níže si demonstrujeme vliv spotřeby elektřiny při stand-by modu (pohotovostní režim) na roční náklady na provoz (počítán nepřerušovaný stand-by mód, bez vypnutí). Na první pohled je zřejmé, že se vyplatí připlatit i za úspornější model co do spotřeby elektřiny.
Stand-by spotřeba | Náklady (při 5,8 Kč na kilowatthodinu) |
5 Wattů = 43,8 kWh (kilowatthodin) | 255 Kč |
40 Wattů = 350,4 kWh (kilowatthodin) | 2 035 Kč |
Spotřeba inkoustu/toneru
Spotřeba náplní do tiskáren je poměrně důležitá, protože zejména originální tonery, inkousty nebo inkoustové kazety nejsou levné. Výrobci většinou uvádí hodnoty výtěžností náplně, buď v přepočtu ceny na jednotlivé stránky nebo uvádí počet vytištěných stránek na jednu náplň. Jenže spotřeba toneru nebo inkoustu se značně liší podle nastavení potřebné kvality a závisí i na dalších faktorech. (Ze zdroje: Originalnitonery.cz)
Jak jsme již zmínili v článku, provoz inkoustových tiskáren, které se pyšní vyšší kvalitou zejména barevného tisku, je dražší než v případě laserových modelů, které jsou vhodné spíš pro tisk velkého množství textových stran v černobílé barvě. Inkoustové tiskárny s tankovým systémem jsou navíc typické dodatečnou spotřebou náplně při čištění trysek. Toto čištění je potřeba provádět, pokud tiskárna netiskne správně, vynechává nebo nejsou barvy konzistentní.
U všech produktů ve výběru naší redakce jsme parametr spotřeby barvy uvedli. Hodnotili jsme cenu barvy a její výtěžnost a určili tak cenu tisku jedné strany. V případě barevných náplní uvádí výrobci násobně vyšší výtěžnost, nicméně my jsme narozdíl od výrobců počítali s tím, že se skládá každý obrázek z více než jedné barvy. Počítali jsme tedy s počtem listů na jednu barvu, nikoliv se součtem počtu listů na každou barvu jednotlivě.
TIP: Počet vytištěných listů se může v závislosti na kvalitě tisku a barevném pokrytí lišit.
Cena
Důležitým parametrem je bezesporu také cena. Obecně samozřejmě platí, že se zvyšující se cenou bude růst i kvalita tisku a přibývat funkce, i když to není vždy podmínkou. Mezi nejvýznamnější hráče na trhu s tiskárnami můžeme zařadit společnosti HP, Canon, Brother, Epson, Xerox a Samsung.
- Cena do 1 200 Kč – Patří sem levná zařízení, která se hodí do domácnosti nebo pouze pro občasné použití.
- Cena do 4 000 Kč – Najdete zde poměrně výkonné tiskárny, s nimiž si vystačí i náročnější uživatelé. Většinou budou disponovat širokou škálou funkcí.
- Cena nad 4 000 Kč – Tuto kategorii ocení zejména profesionálové, kteří potřebují kvalitní a spolehlivé zařízení. Počítat můžete s prémiovými funkcemi i vysokou kvalitou tisku.
Cena do 1 200 Kč
Nejlevnější zařízení se pohybují od 800 do 1200 Kč. Tyto nemají skoro žádné přidané funkce či displej, takže je s nimi manipulace složitější, ale v domácnostech s méně častým tiskem vyhoví dobře. Typově sem spadají inkoustové, ale občas se najdou i některé laserové modely bez skeneru.
Cena do 4 000 Kč
V hladině od 1 500 Kč do 4 000 Kč se dají sehnat poměrně výkonné tiskárny, které uspokojí náročnější uživatele a i nenáročné kanceláře. Modely blížící se k 4 000 Kč mají mnoho funkcí, disponují velkým zásobníkem, větším displejem a často také bezdrátovým připojením. V porovnání poměru cena/kvalita jsou tiskárny do 4 000 Kč nejzajímavější kategorií pro náročnější uživatele.
Cena nad 4 000 Kč
Pro profesionální či náročné uživatele slouží tiskárny s cenou nad 4 000 Kč, přičemž se cena může podle požadavků vyšplhat i na statisíce. Tisk je zpravidla velmi rychlý, neschází velké spektrum funkcí a možností připojení a častý je dotykový displej. Scházet nemusí také možnost tisku na formát A3. Oboustranný tisk by měl probíhat pomocí automatického podavače.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 1 200 Kč | Základní funkce,
Průměrně rychlý černobílý tisk |
Displej,
Barevný tisk |
Domácnosti |
Od 4 000 Kč | Barevný tisk,
Větší zásobník, Pokročilé funkce, Wi-Fi |
Profesionální
tiskové funkce |
Náročnější uživatelé
a menší kanceláře |
Nad 4 000 Kč | Rychlý tisk,
Širokou nabídku funkcí, Možnost tisku A3 |
Nízkou hmotnost
Kompaktní design |
Profesionálové
a velké kanceláře |
Dobrý den,
s jakou technologií tisku zvolit tiskárnu pro občasný tisk? Jedná se mi o zasychání barvy v trysce, pokud nebude tiskárna delší dobu používána.