Test nejlepších tiskáren a jak je vybrat

Obrázek tiskárny

Cena tiskáren v posledních letech díky technologickému rozmachu rapidně klesla a dávno se tak již nejedná o vybavení, které si mohou dovolit pouze firmy. V dnešní době tiskárnou disponuje téměř každá domácnost. Samotná investice do tiskárny je tedy mnohem schůdnější, ale i přesto je nutné ji velmi dobře zvážit, protože následný provoz může díky neustálým nákladům brzy prvotní investici – pořizovací cenu – klidně i převýšit.

Před výběrem je velmi vhodné vytyčit určité preference, podle kterých bude následný nákup probíhat. Tento článek se pokusí rozebrat jednotlivé specifikace tiskáren a pomoci nezasvěcenému zákazníkovi vybrat jejich ideální kombinaci podle jeho individuálních potřeb.


Nejlepších 10 tiskáren dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název tiskárny

Typ

Barevný tisk

Rozlišení tisku (DPI)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled tiskárny Brother HL-1210WE

Brother HL-1210WE

laserová

ne

2 400

1 800 Kč

Malý náhled tiskárny Canon Pixma iP7250

Canon Pixma iP7250

inkoustová

ano

9 600

1 700 Kč

Malý náhled tiskárny Samsung SL-M2026

Samsung SL-M2026

laserová

ne

1 200

1 600 Kč

Malý náhled tiskárny Brother HL-1110E

Brother HL-1110E

laserová

ne

600

1 500 Kč

Malý náhled tiskárny Samsung SL-M2825ND

Samsung SL-M2825ND

laserová

ne

4 800

2 500 Kč

Malý náhled tiskárny Xerox Phaser 3020BI

Xerox Phaser 3020BI

laserová

ne

1 200

1 600 Kč

Malý náhled tiskárny Samsung SL-M2026W

Samsung SL-M2026W

laserová

ne

1 200

2 000 Kč

Malý náhled tiskárny Canon Pixma iP2850

Canon Pixma iP2850

inkoustová

ano

4 800

1 000 Kč

Malý náhled tiskárny Brother HL-1112E

Brother HL-1112E

laserová

ne

2 400

1 500 Kč

Malý náhled tiskárny Canon Pixma G3400

Canon Pixma G3400

inkoustová

ano

4 800

4 700 Kč

Testování a recenze tiskáren pro rok 2018

V současnosti zpracováváme podrobný test tiskáren, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2018. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných tiskáren. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o tiskárny, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní tiskárnu, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat tiskárnu

1. Druhy

2. Výbava tiskárny

3. Parametry

4. Funkce a vlastnosti

5. Doplňkové funkce

6. Cena

Tiskárny jsou jedním z nejpoužívanějších zařízení. Využívají se jak v domácnostech, tak v kancelářích. Při výběru se musíte dívat nejen na výkon při výběru zařízení, ale i na investici do spotřebního materiálu. Výrobci totiž často nabízí levné zařízení, které ale není tak dobré ve srovnání s jinými. Nejlevnější domácí zařízení se dá pořídit poměrně levně, záleží, jaký výkon a funkčnost od něj požadujete.

Většina tiskáren v dnešní době má možnost spárování s počítačem bez kabelů, díky čemuž je tisknutí dostupnější a pohodlnější. Dříve byly k tiskárnám přidávány jako povinná výbava CD disky pro instalaci ovládacího programu, aby se počítač s tiskárnou po připojení kabelem domluvil. I dnes jsou k tiskárnám dodávána CD s ovládacím programem, ten se však většinou dá stáhnout také z internetu, některé notebooky dnes totiž ani nemají mechaniku, díky které by CD přečetly. Moderní tiskárny umožňují zapojení do místní sítě, takže ani nemusí být umístěny vedle počítače a lze tisknout i z mobilních zařízení přes Wi-Fi. Nejčastěji se prodávají laserové tiskárny, tiskárny s displejem a multifunkční zařízení, která zvládají navíc kopírování, skenování i faxování.

Jaký typ tiskárny vybrat a na co se při výběru zaměřit? Je lepší investovat do dražšího zařízení, nebo vám stačí levnější varianta? Jaké by měla mít tiskárna funkce? V následujícím článku se budeme právě těmito otázkami zabývat, abyste si dle následujícího návodu vybrali ten pro vás nejlepší model.


1. Druhy

Na základě principu tisknutí se dají standardní tiskárny rozdělit na tři druhy – jehličkové, inkoustové a laserové. Multifunkční tiskárna může být buď laserová nebo inkoustová a je obohacena o další funkce oproti klasickým modelům.

Jehličkové tiskárny

Jedná se o nejstarší verzi tisknoucího zařízení. K dispozici je hlavice, která se pohybuje ze strany na stranu a otiskováním jehliček přes barvicí pásku na papír se vytváří konečný obraz. Dnes už se příliš neprodávají, každopádně jsou stále využívány díky nízkým nákladům na tisk a dlouhé životnosti a odolnosti. Jehličkové tiskárny by tedy měli vzít v potaz především lidé v domácnostech, kterým nevadí méně kvalitní zpracování tisku a spíše jim vyhovuje nižší cena. Nevýhodou je ovšem vysoká hlučnost a pomalý tisk. Tím se moc nehodí do kanceláří, ale klasický uživatel, který si potřebuje pouze vytisknout jeden papír týdně, s tím bohatě vystačí.

Výhody

Nevýhody

+ nízké provozní náklady

+ dlouhá životnost a odolnost

+ nízká pořizovací cena

- méně kvalitní zpracování tisku

- vysoká hlučnost

- pomalý tisk

Inkoustové tiskárny

Stejně jako jehličkové, inkoustové tiskárny disponují hlavou, která vystřeluje na papír drobné kapky inkoustu, které při dopadu vytváří požadovaný výsledek. Inkoustové tiskárny mají kvalitnější a rychlejší tisk než jehličkové, cenově vychází podobně, ale náklady na tisk jsou v delším horizontu mnohem vyšší, a to i v porovnání s laserovými tiskárnami. Hlavním důvodem je nutná výměna celé inkoustové sestavy, i když nedošly všechny barvy. Z toho důvodu se často používá pouze černobílý tisk. Každopádně se tato varianta hodí zejména do kanceláří, kde se hodně tiskne a nedojde tak k zaschnutí inkoustu a aby se případně vypotřebovala celá barevná kazeta.

Výhody

Nevýhody

+ nízké pořizovací náklady

+ kvalitnější a rychlejší tisk

+ tichý provoz

- vysoké provozní náklady

- nutnost vyměnit celou kazetu při vypotřebení jedné barvy

Laserové tiskárny

U laserových tiskáren se na rozdíl od jehličkových a inkoustových variant nesetkáváme s tvořením obrazu dle hlavice. Místo toho se obraz vykreslí laserem na válec, na který se přenese barevný toner a ten se otiskne na papír. Výsledný obraz se pak tepelně zafixuje, proto z laserových tiskáren vyjíždí potištěné papíry teplé.

Tyto tiskárny se hodí především pro uživatele, kteří chtějí mít kvalitnější tisk a nevadí jim si za kvalitu také připlatit. Ze všech tří variant tisknou nejlépe a jsou také tiché, takže se hodí jak do domácností, tak do firem, kde je lepší tišší prostředí. Jedinou nevýhodu je tedy vyšší pořizovací cena, která se ale může časem vrátit, když vezmeme v potaz náklady na tisk a doplnění toneru oproti inkoustové variantě.

Multifunkční tiskárna

Tato zařízení v sobě kombinují funkci tiskárny, kopírky, skeneru a faxu. Mnoho modelů obsahuje čtečku paměťových karet a USB konektor pro připojení flash disku – z těchto médií pak lze tisknout a ukládat na ně oskenované dokumenty a fotografie.

Možnost zapojení do místní sítě je zde téměř standardem a mnoho modelů se umí připojit na Wi-Fi síť, takže opravdu není potřeba řešit žádné kabely.

Výhody

Nevýhody

+ kombinace tisknutí, kopírování, skenování i faxování v jednom

+ možnost ukládat oskenované dokumenty a fotografie na kartu

+ rychlý tisk

- vyšší pořizovací cena


2. Výbava tiskárny

Při výběru tiskárny je dobré se zaměřit i na její fyzické vlastnosti: zvážit, jakou kapacitu potřebujete, jaký preferujete displej tiskárny, anebo jestli se pro vás hodí slot na SD kartu nebo flash disk.

Zásobník na papír

Zásobník na papír znamená počet stran, který je tiskárna schopná vytisknout, než je potřeba jej doplnit. Pro domácí použití stačí hodnoty okolo 150 stran, pro kancelářské účely se hodí 250 stran a více. Alternativou může být další zásobník, který některé tiskárny nabízejí. Tím se zvýší kapacita papíru v zásobníku až na dvojnásobek.

Displej

Při výběru tiskárny by vás jednoznačně měl zajímat displej, jeho velikost a případná možnost interaktivní manipulace. Existují typy tiskáren, které nemají displej žádný, a manipulace je s nimi poměrně složitější. Není u nich totiž možnost výběru stránek, nemáte tak skoro žádný přehled, co se s tiskárnou právě děje, většinou ani neupozorní na nějaký problém. Pokud chcete mít nějakou kontrolu nad tiskem, počtem kopií a případnou velikostí stránek, vše se nastavuje na počítači. Tiskárny bez displeje se tedy hodí do domácností, kde se spíše kopíruje a k výběru stačí pouze několik tlačítek – vypínač a volba pro černobílý nebo barevný tisk. Tato zařízení jsou poměrně levná, tak se hodí pro všechny, co tisknou spíše jednou za čas.

Dalším typem je tiskárna s jednoduchým černobílým displejem, kde se za pomocí tlačítek dá do určité míry orientovat. Je to značně lepší varianta oproti žádnému displeji, ale co do přehlednosti jsou na tom nejlépe barevné dotykové displeje. Ty jsou přehledné a vše nastavíte za pomocí prstu a interaktivní obrazovky. Díky tomu si vše můžete navolit na tiskárně a když má tiskárna nějaký problém, zpraví vás o tom sama. Tiskárny s displeji se budou hodit pro častější tisknutí v domácnostech a kancelářích nebo pro náročnější uživatele. Od toho se také odvíjí vyšší cena.

Sloty na paměťové karty a flash disk

USB konektor je poměrně standardní vybavení tiskárny, neboť je nezbytný pro samostatnou funkci bez počítače nebo mobilního zařízení – stačí připojit flash disk. Takto se tiskárny používají například ve školách nebo na veřejných místech.

U novějších typů tiskáren se můžete setkat se slotem na paměťovou kartu, kterou stačí vyjmout z fotoaparátu a vložit do tiskárny. Často platí, že pouze tiskárny, co mají LCD displej mají slot na paměťovou kartu, aby se před tiskem daly prohlížet fotografie.

Tisk k okrajům

Ovladače jsou k tiskárně dávány zdarma, a to ve formě softwaru na CD nebo jsou k dispozici na stránkách výrobce. Stačí je nainstalovat do počítače, a to není nijak náročné, zvládne to i běžný uživatel. Téměř každý výrobce poskytuje i svou aplikaci pro chytré telefony, díky které lze na řadě modelů tisknout i z mobilu nebo tabletu. Pro tisk z nekompatibilních zařízení nabízí tiskárny připojené do místní sítě univerzální webové rozhraní, jeho použití ovšem není tak pohodlné.


3. Parametry

Při výběru vhodné tiskárny je dobré se zaměřit na její parametry, tedy zda tiskne barevně nebo černobíle, jaká je rychlost tisku a také jaká je kvalita výsledného dokumentu či fotografie. S těmi nejdůležitějšími vás proto níže seznámíme.

Klasické nebo multifunkční zařízení

Klasická tiskárna vytiskne černobílý či barevný dokument, multifunkční zařízení je obohaceno o skener, fax a kopírku. Je dobré zvážit, zda potřebujete pouze tiskárnu nebo jestli i kopírujete a skenujete dokumenty a obrázky.

Barevný nebo černobílý tisk

Přestože pro většinu dokumentů stačí černobílý tisk, někdy je potřeba se v dokumentu lépe vyznat, v čemž barvy mnohdy pomůžou. Jen černobílý tisk lze najít jak u inkoustových, tak u laserových tiskáren, ovšem za barevný tisk je třeba si připlatit.

Pro tisk obrázků a fotografií je zřejmě nutný barevný tisk. Laserové tiskárny je umí vytisknout v dobré kvalitě, na tisk fotek je ovšem nejlepší kombinace inkoustové tiskárny a fotopapíru.

Kvalita tisku

Úroveň kvality tisku je daná především rozlišením tiskárny. Vyšší rozlišení znamená jasnější obraz a více zobrazených detailů. Většina tiskáren pro domácí použití má rozlišení okolo 300 dpi. Dražší inkoustové tiskárny nabízí až 600 dpi a laserové tiskárny mohou dosáhnout až na 1800 dpi.

Rychlost tisku

Pokud tisknete tři stránky měsíčně, tak určitě nepotřebujete zařízení s rychlostí tisku 50 stránek za minutu. S rychlejším tiskem se totiž zvyšuje pořizovací cena. Při předpokládaném častém tisknutí, například v kancelářích, se rychlé tisknutí bude naopak hodit.

Síťové připojení nebo USB

Je dobré zvážit, kolik uživatelů bude tiskárnu skutečně potřebovat. Pro domácí používání je pohodlnější mít tiskárnu připojenou přes síť, takže kdykoliv je třeba něco rychle tisknout, pošlete úlohu přes síť do tiskárny a ta, pokud je zapnutá, začne ihned s tiskem.


4. Funkce a vlastnosti

Některé tiskárny mají mnoho funkcí, jiné méně. Od toho se odvíjí i pořizovací cena. Většinou ale platí, že u každé tiskárny, ať už se jedná o starší či novější model, lze najít právě tyto funkce.

Nastavení papíru

Díky této funkci se dá nastavit orientace tisku, tedy jestli se bude tisknout na šířku, na výšku nebo s otočeným formátem na šířku.

Počet stránek a kopií

Zde se nastaví počet kopií stránek, které chcete vytisknout. Volí se i případné zmenšení pro úspornější tisk více stránek dokumentu na jeden papír. Novějším zařízením můžete zadat, které stránky z dokumentu chcete vytisknout.

Nastavení formátu tisku

Standardně se tiskne na papír velikosti A4, není ale problém zvolit menší formát. Pokud má tiskárna více přihrádek na papír, dá se i specifikovat, ze které přihrádky má tiskárna vzít papír – to se hodí při častém střídání formátů. Tisk na větší formáty se spíše provádí ve specializovaných tiskových centrech, jelikož takové tiskárny jsou velké a jejich nákup se při občasném tisku plakátu opravdu nevyplatí. Ve větších firmách a ve školách ovšem dostatečné využití najdou.


5. Doplňkové funkce

Některá nová zařízení mají další doplňkové funkce. Kromě výbavy a parametrů se doporučuje zvážit i další možnosti tisku, které se mohou později hodit.

Oboustranný tisk

Tato funkce umožňuje tisknout zároveň na sudou i lichou část stránky. Tak se nejenom ušetří, ale také se bude na stránkách lépe orientovat a odpadne problém se špatně otočenou stránkou. U menších a levnějších zařízení se oboustranný tisk provádí manuálně. U výběru tisku stránek se nejprve zvolí, že chcete tisknout oboustranně, pak tiskárna otiskne jednu stranu a čeká, než otočíte list. Po otočení potvrdíte pokračování a tiskárna otiskne druhou stranu.

Manuální varianta je ale zdlouhavá, a proto většina lidí tiskne pouze na jednu stránku, zvlášť při větším množství papírů. Tato funkce se proto hodí pro všechny, co potřebují často tisknout oboustranně a manuální varianta je pro ně časově nepřijatelná.

Tisk k okrajům papíru

Jedná se o funkci, která šetří papír, protože dokument nebude zarovnán klasickými okraji po stranách, ale text bude vytištěn až k samotnému okraji papíru. To se hodí při tisku například celostránkových obrázků. V kancelářích se tisk k okrajům moc nevyužije, ale pro domácnosti je to dobrá forma šetření papíru.

Přímý tisk fotografií

Ne každý z uživatelů tuto funkci využije, ale díky ní je tisknutí fotografií mnohem jednodušší. Připojení může být buď přes USB slot, paměťovou kartou, nebo se dá tisknout přímo z fotoaparátu, bez nutnosti zapínat počítač. Tuto funkci najdeme u lepších tiskáren nebo u multifunkčních zařízení. Budou to zařízení spíše s větším barevným LCD displejem; starší modely vytisknou nejprve miniatury snímků, ze kterých si vyberete. U starších modelů proto dochází k větší spotřebě inkoustu, což je spíše nevýhoda.

Skener negativů a diapozitivů

Některé multifunkční tiskárny mají možnost skenování negativů a diapozitivů. Znamená to, že můžete své staré černobílé fotografie převést do digitální podoby.


6. Cena

Nejdůležitější ze všeho je zcela jistě cena. Podle zvyšování ceny se bude zvyšovat i kvalita tisku a budou přibývat funkce, i když to není vždy podmínkou.

Do 1 500 Kč

Nejlevnější zařízení se pohybují od 800 do 1500 Kč. Ty nemají skoro žádné funkce kromě tisku, nemají žádný displej, takže je s nimi manipulace složitější, ale v domácnostech s méně častým tiskem a nízkou náročností na funkce se budou hodit. Typově sem spadají inkoustové a jehličkové tiskárny, ale najdou se i některé laserové levnější typy.

Do 4 000 Kč

Od 1500 Kč do 4000 Kč se dají sehnat poměrně slušně výkonné tiskárny. Modely blížící se k 4 000 Kč mají mnoho funkcí, dokáží kromě tisknutí i kopírovat a skenovat, disponují velkým zásobníkem, mají i slot na paměťovou kartu a displej pro lepší manipulaci. Tyto tiskárny jsou proto vhodné do domácností ale i kanceláří, jelikož některé typy jsou opravdu kvalitní. V porovnání poměru cena-kvalita jsou tiskárny do 4000 Kč dostačující pro běžné uživatele, kteří preferují kvalitnější tisk a více funkcí.

Nad 4 000 Kč a více

Pro náročnější uživatele jsou tu i ty tiskárny, které mají všechny dostupné funkce, možnost kvalitnějšího tisku fotografií a obrázků a většinou také barevný dotekový LCD displej. Běžně se nad 4 000 Kč prodávají multifunkční zařízení, která mají více zásobníků, dokáží šetřit papír díky oboustrannému tisku a celkově se od nich dají očekávat zajímavé parametry. Zvláštní kategorii pak tvoří profesionální tiskárny do kanceláří. Taková zařízení se ale můžou cenově vyšplhat až ke stovkám tisíc.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Tiskárny
Průměrné hodnocení 4.1 z 59 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít