Recenze a porovnání HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One

87,3 % Celkové hodnocení

Top cena-výkon v kategorii Inkoustové tiskárny

Klady

 • Extrémně levný tisk
 • Velká zásoba inkoustu už v balení
 • Poměrně rychlá na inkoustovou

Zápory

 • Výtisky musí uschnout
 • Tiskové hlavy lze vyměnit až uzná tiskárna za vhodné
 • Nutnost průběžné údržby
3 900 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One představuje zařízení splňující všechny základní charakteristiky multifunkční tiskárny. Recenzovaný model se pyšní tankovým systémem, který by měl být tím nejúspornějším ve srovnání s ostatními běžně dostupnými technologiemi tisku. Abychom tuto tezi otestovali a ověřili také ostatní parametry, model HP Smart Tank 515 jsme vyzkoušeli.

Kategorie, do které se hodnocený produkt řadí, je označena přívlastkem „multifunkční“. Není tedy žádným překvapením, že zvládá kromě tisku také kopírování, skenování a disponuje dalšími funkcemi. Protože si tiskárny s tankovým systémem vedou zpravidla dobře při tisku fotografií, je tento také umožněn. Fotografie lze produkovat o maximální gramáži lesklého papíru 300 gramů na metr čtvereční. Vstupní zásobník pojme pouze 100 listů A4. Takový objem je vhodný spíše do domácnosti a menší kanceláře, než do větší firmy.

 

Parametr Tento produkt
Výrobce

HP

Typ

Inkoustová tanková

Barevný tisk

Ano

Tisk na formát A3

Ne

Tisk fotografií

Ano

Maximální gramáž papíru (g/m2)

300

Bezokrajový tisk

Ano

Vstupní zásobník

100

Automatický podavač

Ne

Hloubka (cm)

60,6

Šířka (cm)

44,9

Výška (cm)

25,6

Hmotnost dle výrobce (kg)

5,14

Hmotnost námi naměřená (kg)

5,11

 

Hmotnost hodnoceného modelu se bez tiskových hlav a inkoustu pohybuje na úrovní 5,11 kilogramu a řadí se tak do průměru. Svou konstrukcí patří mezi ty rozměrnější, na stole budete muset tiskárně vyčlenit trochu více prostoru. Hloubka totiž dosahuje více než 60 centimetrů a šíře téměř 45. Pozitivní je výškový rozměr, ten je definován příjemnými 25,6 centimetry. V praxi to nebude ale hrát moc velkou roli, protože vstupní zásobník je klasicky plněn shora, do nízké police tak tiskárnu stejně nedáte.

 

Obsah balení

Tiskárna, obdobně jako všechny ostatní, dorazila v dobře vypolstrovaném balení. První, co jsme v balení objevili, byly náplně. V našem případě nám byly dodány hned 3 lahvičky černého inkoustu a jedna sada barevných náplní. Když vezmeme v potaz, že by jedna černá náplň měla vydržet na 6 000 výtisků, máme v balení pro běžného uživatele zásobu jen těžko vyčerpatelnou.

Zařízení s tankovým systémem nádržek se vyznačují výměnnými tiskovými hlavami. Balení tedy obsahovalo i je. Výrobce přiložil také poměrně podrobné návody obsahující informace k instalaci, ale také základní texty věnované údržbě tohoto modelu. V kartonové výstelce se nacházel napájecí kabel, lze jej tedy odpojit. Nejedná se o nikterak zásadní výhodu oproti pevně ukotvenému napájení, ale vidíme tuto variantu s ohledem na přenositelnost raději.

Příprava na první spuštění

Tiskárna je pro účely bezpečné přepravy vybavena plombou pro tiskové hlavy. Po otevření předního panelu je tak potřeba plombu vyjmout. Přesný postup je patrný z videa uvedeného výše.

Po vyjmutí plomby již lze osadit tiskové hlavy. Následuje proces plnění nádržek inkoustem. Plnění probíhá velmi jednoduše, pokud je budete provádět správně, nestane se vám, že by ukápla byť jediná kapka vedle.

Proces plnění je následující:

 1. Otevřete zátku vždy pouze té nádržky, kterou budete plnit,
 2. otevřete lahvičku s danou barvou inkoustu,
 3. odšroubujte víčko s nálevkou,
 4. opatrně sejměte papírovou zátku,
 5. našroubujte zpět nálevku,
 6. lahvičku nasaďte na trubičku dané nádržky,
 7. vyčkejte, než inkoust přeteče do nádržky,
 8. lahvičku pomalu sejměte,
 9. nádržku uzavřete a pokračujte na další.

Jakmile máte tiskové hlavy i připraveny a nádržky plné inkoustu, posledním krokem bude první spuštění tiskárny. V zadní části se nachází zasunutá opěrka vstupního zásobníku. Vysuňtě ji, prostor zužte zaráčkou na šíři papíru, kterou budete využívat a vložte papír. Zásobník by měl údajně pojmout až 100 listů měkkého kancelářského papíru (80 gramů na metr čtvereční), ale je poměrně těsný.

Připojení a obsluha tiskárny

Na přední straně se nachází malý monochromatický displej a série tlačítek. Všechna tlačítka jsou mechanická, nikoliv dotyková, i když tak mohou od pohledu působit. Červený křížek slouží k zrušení operace, kterou tiskárně zadáte, symbol listu papíru s šipkou nechá podavačem projet papír. Třetí a čtvrté tlačítko zleva slouží k vytvoření barevné či černobílé kopie. Napravo od displeje se pak ještě nachází symbol připojení určený pro připojení k Wi-Fi a dále písmeno „i“, které vytiskne v závislosti na kombinaci tlačítek informace o tiskárně (například IP adresu tiskárny).

Model HP Smart Tank 515 lze párovat s počítačem či mobilem skrze hned několik standarů. My jsme se při testování zaměřili na ty bezdrátové. Ty fungují bezchybně. Tiskárna podporuje připojení přes Wi-Fi, ať už v lokální síti, nebo pomocí služby Wi-Fi Direct. Navíc je dostupná služba HP Smart, která funguje online a umožní tisk na dálku z jakéhokoliv zařízení. Pro její využití však budete muset vytvořit uživatelský účet.

HP Smart funguje dobře ve Windowsu, v prostřední MacOS Monterey na Macbooku M1 jsme se setkali s občasnými pády aplikace. V zásadě to ale nijak neovlivnilo její využitelnost. Pro účely tisku z produktů společnosti Apple ostatně primárně slouží přítomná funkce AirPrint. Kompletní ovladače a manuály k tiskárně HP Smart Tank 515 naleznete na webu HP.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

USB

Ano

Wi-Fi

Ano

NFC

Ne

Tisk a skenování

S ohledem na plnění své hlavní funkce je tento model jakousi střední cestou mezi laserovou tiskárnou a zařízením na klasické cartridge. Skener pojme papíry ve formátu A4 a menší, automatickým podavačem na rychlé sklenování a kopírování tiskárna nedisponuje.

Parametr Tento produkt
Rychlost tisku černobíle dle výrobce (str/min)

11

Rychlost tisku černobíle námi naměřená (str/min)

9,3

Doba tisku první strany černobíle dle výrobce (s)

14

Doba tisku první strany černobíle námi naměřená (s)

46,2

Maximální rozlišení tisku (DPI)

4 800 x 1 200

Maximální rozlišení skenu (DPI)

1 200 x 1 200

Bezokrajový tisk

Ano

Maximálně listů dle výrobce (černá)

6 000

Maximálně listů námi naměřeno (černá)

6 461

Cena černého toneru

250

Cena černobílého výtisku A4 dle výrobce

0,042

Cena černobílého výtisku A4 dle našeho měření

0,039

Maximálně listů dle výrobce (barevná)

8 000

Cena barevných tonerů

630

Cena barevného výtisku A4 dle výrobce

0,079

Rychlost tisku

Tisk tak není závratně rychlý, pokud tisknete velkoplošné obrázky, musí uschnout (což je pro inkoust typické), ale také není vyloženě pomalý. Výrobce slibuje prodlevu 14 sekund od zadání tisku po jeho vyjetí z tiskárny. Hodnota je ale stanovena pro tiskárnu v „zahřátém“ stavu, tedy v době, kdy je probuzena z úsporného režimu. My považujeme za směrodatnější čas, který zařízení vyžaduje ke svému probuzení a následnému tisku. Ten jsme naměřili 46,2 sekundy.

Zařízení zvládne podle výrobce vytisknout černobíle za minutu 11 stran, v testu jsme dosáhli rychlosti 9,3 strany za minutu. Rychlost se bude v praxi lišit podle toho, jak moc je strana zaplněná. Naše měření probíhalo na stránce zaplněné textem Lorem Ipsum. Rychlost barevného tisku jsme netestovali, protože bude v praxi oproti tomu černobílému mnohem variabilnější. U černobílých stránek se totiž bude jednat téměř vždy o text, zatímco barevný bude zahrnovat větší či menší pokrytí obrázky.

Náklady na tisk

Největším benefitem tankových zařízení je extrémně levný tisk. Model HP Smart Tank 515 toto potvrdil. Výrobce slibuje na jednu nádobku černé barvy až 6 000 výtisků, přitom inkoust stojí pouze 250 Kč. To dělá náklady na tisk 0,042 Kč/A4 natolik zanedbatelné, že do rozpočtu ani při vší snaze nezasáhnou. Abychom nemuseli tisknout 6 000 listů, ověřili jsme tisk jiným způsobem. Tiskárnu jsme nechali generovat listy s 80 % pokrytím černou barvou a výsledný počet jsme přepočetli podle pokrytí 4,21 %, které je považované za typické. Z našeho testu vyplynulo, že hodnota 6 000 stran odpovídá realitě.

V případě barevných dokumentů je situace podobná, i když ne zcela stejná. Jedna barva vyšla v době psaní této recenze na 210 Kč, přičemž potřebovat budete 3. To dělá náklady na tisk 630 Kč, přičemž náplně vydrží cca na 8 000 výtisků (pokrytí je zde typicky okolo 13 % každou barvou). Jeden list A4 vás tak vyjde shruba na 0,079 Kč a to je opět hodnota ve srovnání s kazetami či laserem mnohem mnohem nižší.

Zlí jazykové by mohli namítat, že je potřeba do nákladů započíst také cenu výměny tiskových hlav. Ty ovšem vydrží tisíce listů a stojí přitom také pouhých pár stokorun. Pesimistický scénář nás tedy s cenou posouvá v rámci černé barvy na 0,06 a v rámci barevné produkce na 0,09 Kč/A4. Což jsou hodnoty stále téměř nulové.

Skenování

Ani rychlé, ani pomalé, skener zkrátka ničím nepřekvapí. Maximální rozlišení je 1 200 DPI, ale výsledný výstup lze považovat za kvalitní. Abychom měli možnost skener porovnat s konkurencí, v rámci našeho testu jsme vytiskli testovací stránku na tiskárně HP Smart Tank 515 a skenovali ji jak na této tiskárně, tak také na zástupcích řad laserových a kazetových modelů. HP Smart Tank 515 vyšla z testu viz porovnání níže nejlépe.

Jak je patrné na obrázcích, ze tří testovaných modelů dosáhl model HP Smart Tank 515 nejlepších výsledků jak s ohledem na ostrost obrázku, tak také na produkované barvy. Jako vzorový soubor jsme využili testovací šablonu z tohoto zdroje.

Spotřeba a hlučnost

Spotřeba ve Stand-by módu dosahuje úrovně necelého 1 wattu, tj. 8,8 kWh za rok. Při svém provozu se navíc inkoustové tiskárny zdaleka nepohybují tak vysoko jako ty laserové, i v tomto ohledu je zařízení úsporné. Zaměřili jsme se ale také na hlučnost tiskárny, kterou sice uvádí výrobci v souladu s platnými normami ISO přesně definujícími způsob testování akustického tlaku tiskáren, ale z našeho pohledu není příliš vypovídající.

V blízkosti tiskárny jsme umístili hlukoměr a měřili maximální a průměrnou hlučnost. Přibližná nejvyšší hodnota, které tiskárna dosáhla, byla 70 dB. To odpovídá přibližně hluku na pomezí lidské konverzace a městské dopravy. Střední hodnota byla pak přibližně 56 dB, to je už na pomezí zvuku mírného deště a lidské konverzace. Zařízení tedy není přehnaně hlasité a okolí příliš neruší. Pro pravidelný a objemný tisk v tiché kanceláři bychom ale doporučili spíše kvalitní laserovou tiskárnu, která bude ve výsledku o dost tišší.

Parametr Tento produkt
Spotřeba Stand-by dle výrobce (W)

0,75

Spotřeba stand-by naměřená (W)

0,6

Hlučnost dle výrobce (dB)

51

Maximální hlučnost námi naměřená (dB)

70

Průměrná hlučnost námi naměřená (dB)

56

Názory expertů a dalších uživatelů

V době testování produktu (leden 2022) se mu ostatní odborně zaměřené redakce nevěnovaly, jejich názory tedy nemůžeme uvést. Uživatelských hodnocení si díky své oblíbenosti tento model ale zasloužil mnoho.

Mezi pozitivy se nejčastěji objevuje zejména extrémně levný tisk, ať už černobílý, či barevný. Dobře je hodnocena také samotná kvalita tisku, a to s ohledem na barevnost i jeho ostrost. Wi-Fi považuje většina uživatelů za hodnotný doplněk a dodané inkoustové náplně některým vydržely i přes rok. Za nešťastně řešený považují recenzenti horní zásobník na papír, který působí tak nějak nejistým dojmem. V balení také schází USB kabel pro připojení k počítači a vybraný model neumí oboustranný tisk.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

To, co je na tiskárně nejhodnotnější, je její ekonomická úspornost. Ostatně vytisknout si knihu o 500 stranách (250 A4) vás vyjde s ohledem na černou barvu na méně než 15 korun, v barvě pak na dvacetikorunu. A to je něco, co vám jiný než tankový systém prostě neumožní. Nejlepší na tom ale je, že výrobce přikládá už v balení opravdu velkou zásobu barvy. Obzvláště té černé je takové množství, že ji někteří uživatelé budou mít problém kdy spotřebovat.

Hlavní nevýhody spočívají spíše v charakteristikách inkoustových tiskáren než v zásadních nedostatcích tohoto konkrétního modelu. Oproti kazetovému systému je samozřejmě pořízení tiskárny v tomto případě dražší, a to více než dvojnásobně. Narozdíl od ostatních technologií je potřeba také tiskové hlavy občas čistit, na to má tiskárna vestavěnou funkci „čištění tiskové hlavy“. Pokud by vám hlavy tisky už špatně, vynechávaly řádky a jejich čištění ani zarovnání nepomohlo, budete mít trochu smůlu. Tiskárna si totiž sama určí, jestli je hlavu už potřeba vyměnit a bez jejího svolení to snadno neučiníte.

Naše hodnocení a závěr

HP Smart Tank 515 je zdařilým modelem tiskárny s tankovým systémem. Zařízení umožní extrémně levný tisk, a to jak černobílý, tak barevný. Dodávané náplně v balení zajistí 18 000 stran černobíle a 8 000 stran barevně, dá se tedy říci, že při domácím využití vám barva možná nikdy ani nedojde.

Tiskárnu je potřeba udržovat, pokud tiskne špatně, pak vyčistit. Pokud ale netisknete několik týdnů, je nutné tiskárnu nejprve „rozhýbat“, první výtisk po pauze má totiž vynechané místa. Třetí je už ale bez problému. Nehodí se tedy pro tisknutí s více než týdenními pauzami. Stránky lezou ze zařízení na inkoustové modely poměrně rychle, ve srovnání s laserovými pak samozřejmě pomalu. Hlučností není vhodná do tiché kanceláře s častým požadavkem na tisk, v opačném případě se hodí ale perfektně. Pokud si vystačíte s černobílým tiskem a hledáte hlavně rychlý model do kanceláře, pak se podívejte na Brother DCP-1622WE.

3 900 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One | Hodnocení: 87,3 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub obsadil v našem týmu roli technického redaktora. Téma tiskáren má dobře nastudované a vysvětlí vám například, proč je pro tisk fotografií více vhodnější inkoustová tiskárna než laserová. Věnuje se také redakčnímu testování jednotlivých tiskáren. Kromě tiskáren najdete jeho recenze také u notebooků, ale i aku nářadí či štípačů dřeva.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den, hledám levnější tisk do domácnosti, vyšší pořizovací náklady na tiskárnu mi nevadí, ale chtěli jsme se vyhnout zasychání barvy v kazetách – bohužel ani tanková tiskárna Epson u nás neobstála, protože díky méně častému používání se z druhé opravy nevrátila, pouze dobropis. Může být v tomto ohledu HP jiné? Děkuji předem za váš názor. S pozdravem.

B. Pelikánová

Dobrý den,
podstata věci spočívá v případě inkoustových tiskáren v pravidelnosti tisku. Pokud budete tisknout s tiskárnou pravidelně (například i jen pro účely údržby) každý týden, barva by neměla zasychat. Pokud trysky zaschnou, pomůže čištění trysek či náhrada tiskových hlav. O jejich výměnu si HP Smart Tank 515 řekne sama, pokud je bude potřebovat. Pokud je ale váš tisk opravdu nárazový a tiskárna má stát celé týdny ladem a skladem bez pravidelného tisku, pak nelze inkoustovou tiskárnu doporučit všeobecně.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den, zvládne tiskárna i tisk na ruční grafický papír gramáže 120g? Děkuji.

Eliška

Dobrý den,
v případě ručního papíru je nutné volit takový papír, který bude rovný, kvalitní a nebude mít příliš hrubou a savou strukturu. Pokud bude ruční papír kvalitní, většina tiskáren si s ním poradí. Naopak s nekvalitním ručně dělaným papírem s hrubou strukturou si konvenční tiskárny spíše neporadí. V tomto případě je nejlepší radou to prostě vyzkoušet. Papíry se totiž dodavatel od dodavatele výrazně různí, a to i v případě těch běžných bílých.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den,
umí tiskárna tisknout na papír větší gramáže, např. 200-220g (čtvrtka)?
Děkuji, Petr.

Petr Klouček

Dobrý den,
ano, tiskárna si poradí s gramáží až 300 g/m2, 220 g/m2 by tedy mělo být zcela bez obtíží.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One

HP Smart Tank 515 Wireless All-in-One

3 900 Kč Orientační cena