Menu

Nejlepší objektivy dle
testu a recenzí 2024

Aktualizováno:
Autor:
Jakub Gulec, Anna Jílková

Pokud už máte doma fotoaparát a hledáte vhodný objektiv, jste na této stránce správně. Jestliže však ještě fotoaparát nemáte, můžete se zkusit inspirovat našim výběrem Fotoaparátů.

Když vyberete správný objektiv, dokážete zachytit speciální moment přesně podle vašich představ a možná vlastní představy i předčít. Na trhu je mnoho typů objektivů a každý slouží k trochu něčemu jinému. Pokud už se ve fotografování nějakou dobu pohybujete, pravděpodobně už víte, na co se chcete zaměřit.

Pro ty, kdo ještě problematiku neznají, nebo si chtějí znalosti prohloubit jsme připravili poradce Jak vybrat objektiv. Věříme, že po jeho přečtení se budete v této problematice orientovat natolik, že vám váš vlastní výběr zabere jen pár chvil.


Nejlepší objektivy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 95 %
Počet recenzí: 147
4 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 94 %
Počet recenzí: 9
24 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 86 %
Počet recenzí: 16
6 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 94 %
Počet recenzí: 4
50 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 95 %
Počet recenzí: 15
38 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 96 %
Počet recenzí: 15
16 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 98 %
Počet recenzí: 3
14 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 94 %
Počet recenzí: 3
13 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 60 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 93 %
Počet recenzí: 6
86 900 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat objektiv

Plánujete fotit portréty, nebo spíše krajiny? Chystáte se také natáčet videa? Na každou činnost bude vhodný jiný objektiv. Jiný výrobek bude vyhovovat sportovnímu reportérovi, odlišný fotografovi v ateliéru a opět jiný začátečníkovi, který si zatím žádnou specializaci nevybral a hledá foťák takzvaně na všechno.

Bohužel neexistuje univerzální cenově dostupný objektiv, který by vyhovoval vám všem, kdo čtete tento článek. Proto raději, než abychom vám doporučili nějaký konkrétní kousek, představíme jednotlivé parametry, ve kterých se objektivy liší, a vy si na základě těchto informací budete moci vybrat sami.

Než se do výběru pustíte, je dobré odpovědět si na otázky:

  • Co budu převážně fotit?
  • Kolik chci do objektivu investovat?
  • Mám už fotoaparát nebo jej plánuji kupovat?

S těmito odpověďmi budete mít hned jasnější představu a stanovíte si hranice, za kterými víte, že nemá smysl se ani rozhlížet, čímž celý svůj výběr výrazně urychlíte. V případě koupi nového fotoaparátu často prodejci nabízí přístroj ve zvýhodněných sadách s jedním či více objektivy. Tuto variantu ocení zejména začátečníci.

Typy objektivů

Základ je vybrat správný typ objektivu. Jiný budete potřebovat na fotografování portrétů a jiný na krajiny nebo na makro. Jsme tedy u naší první otázky – co budu nejčastěji fotit? Objektivy se dají samozřejmě měnit, ale protože je to finančně náročná záležitost, je zbytečné si kupovat všechny, když je potom nevyužijete a budou ležet někde v šuplíku.

Níže popsaný rozsah objektivů je spíše orientační, protože ustálené označení není zavedeno. Pomůže vám to ale udělat si obrázek a zjistit, jaké objektivy se na trhu nacházejí.

Většina fotografů disponuje minimálně dvěma objektivy rozdílných ohniskových vzdálenosti a světelností. Například nadšený cestovatel-fotograf na svých cestách ocení krátkou ohniskovou vzdálenost při focení architektury, ale také dlouhou pro fotografie přírody či zvěře. Existují sice objektivy, které dovolí obé, nicméně dva specializované kousky vždy poskytnou lepší výsledky.

Rybí oko

Rybí oko je extrémně širokoúhlý objektiv. Úmyslně deformuje perspektivu, u fotografie tak dochází ke zkreslení. Typický je kruhový tvar fotografie s černými okraji v rozích. Rozsah ohniskových vzdáleností bývá mezi 8 a 16 milimetry.

Tento objektiv je vhodný spíš na zábavné a umělecké focení, protože normální snímek s ním nevyfotíte. Často se používá také pro focení adrenalinových sportů pro originální zachycení akce a pohybu.

Velmi širokoúhlý

I tento objektiv deformuje fotografie méně než rybí oko. Fotografie by neměla mít černé rohy, stále je však znatelně deformovaná takzvanou soudkovitostí (fotografie tvarově působí, jako by byla natištěna na sudu). Možnost zachycení velmi širokého záběru oceníte zejména při focení architektury, interiérů a přírody. Rozsah ohniskové vzdálenosti bývá 14 až 24 milimetrů.

Širokoúhlý

Šířka u tohohle objektivu je jen o malinko nižší než u předchozího. Výhodou je, že fotografie už nebývá deformována, zachytíte s ním v podstatě vše jako s velmi širokoúhlým objektivem. Je tedy vhodný opět na fotografování krajin, interiérů, architektury, skupiny lidí, ale třeba také na reportážní fotografie. Rozsah ohniska je 24 až 35 milimetrů. Zkreslení je méně patrné.

Základní

Základní objektiv, někdy se mu také říká pevná padesátka, protože ohnisko má okolo 50 milimetrů. Tento objektiv odpovídá tomu, jak vidí naše oko, a je tím nejuniverzálnějším a nejběžněji používaným objektivem vůbec. Patří mezi levnější objektivy a pokud začínáte s fotografováním a chcete fotit tak nějak všechno, pak sáhněte po tomto typu. Využití najde při portrétní fotografii stejně jako při focení přírody či architektury.

Portrétní

Tento objektiv je dobrý především na focení portrétů, nebo pokud chcete přiblížit nějaké detaily na scéně. Pokud chcete fotit krajiny, raději sáhněte po širším objektivu. Rozsah ohniska je od 50 do 135 milimetrů. To skvěle vyhoví pro účely reportážní fotografie, focení svateb a kulturních akcí, kdy je cílem zachytit konkrétní osobu z diskrétní vzdálenosti.

Teleobjektiv

Teleobjektivy disponují výrazně užším úhlem záběru a focený objekt výrazně přibližují. Hodí se tak pro focení vzdálených či malých objektů. Využití najdete v přírodě, při focení sportu, zvěře, reportáží i portrétů. Specifickou kategorií je pak astrofotografie. Ohnisková vzdálenost se může pohybovat od 135 mm po 800 mm. Delší ohniska jsou již ojedinělá, s velmi specifickým využitím.

Makroobjektiv

Pojem makro označuje fotografování blízkých, ale velmi malých objektů. Většinou tak oceníte spíše delší ohniskové vzdálenosti. Pro výběr je podstatná minimální ostřící vzdálenost. Ta definuje, jak moc blízko můžete objektiv k objektu umístit, aby jej bylo ještě možné zaostřit.

Ohnisková vzdálenost

Někdo možná pokládá zoom za samozřejmost, ale v případě zrcadlovek a kompaktů s výměnným objektivem to tak není. Jestli fotoaparát zoom bude mít nebo ne, závisí na typu objektivu. Proměnné ohnisko dovolí objekt přiblížit, kdežto při využití pevného se traduje, že objekt zoomujete nohama.

Nedá se říct, že by jeden typ objektivu byl lepší než ten druhý, každý má své výhody a nevýhody. Záleží na vás, co je pro vás při pořizování snímků důležitější. Je pro vás nejdůležitější kvalita obrazu a nevadí vám nosit objektivů více? Pak si pořiďte objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností.

Pokud ale chcete fotit různorodější snímky a víte, že využijete také zoom, s takovýmto objektivem si nevystačíte. Sáhněte raději po takovém, který má proměnnou ohniskovou vzdálenost. Inventář většiny fotografů pak obsahuje oba zmíněné typy.

Typ ohniska Výhody Nevýhody
Proměnné + možnost úpravy ohniska

+ univerzálnost

– nižší kvalita

– větší rozměry

Pevné + lepší světelnost

+ lepší poměr ceny a výkonu

– méně univerzální

– objekt přibližujeme chůzí

Pevná ohnisková vzdálenost

U pevných ohnisek je hlavní výhodou kvalita snímku, a to s ohledem na ostrost i přesnost barev. Kromě toho mají také velmi dobrou světelnost, což se opět odráží na kvalitě fotografie a možnostech, které větší rozsah clony fotografovi dává. Právě proto jsou stále velmi oblíbené.

Jejich konstrukce je výrazně menší a jednodušší. Nejsou však tak pohotové a univerzální jako objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností. Na každý typ fotografií budete potřebovat jiný objektiv, což se může nejen výrazně prodražit, ale také pronést.

Proměnná ohnisková vzdálenost

Začínajícím fotografům a těm z vás, kteří jste si svůj obor ještě nevybrali doporučujeme spíše objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností. Díky své univerzálnosti je možné je použít pro více typů fotografií. Na trhu je celá řada produktů ve všech cenových relacích, navíc je často součástí balení takzvaný setový objektiv. Ty dražší bývají kvalitnější, s lepší světelností a ty nejlepší z nich se kvalitou téměř vyrovnají pevným ohniskům.

Světelnost

Světelnost, která se značí malým písmenem f, popisuje schopnost objektivu propouštět světlo. Vyšší světelnost (nižší hodnota za písmenem f) značí, kolik světla propustí objektiv při maximálně otevřené cloně. Vyšší světelnost však znamená také menší hloubku ostrosti.

Světelnost objektivu také souvisí s dalšími nastaveními. Čím více světla čočka propustí, tím nižší může být nastavena hodnota citlivosti ISO (méně zrnité fotky) a tím kratší lze použít expoziční čas (zachycení pohyblivých objektů).

U objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností obvykle začíná spodní hranice světelnosti na f/2,8. Oproti tomu modely s pevným ohniskem se dokážou dostat i na hodnotu f/1 a menší.

Zobrazení světelnosti a clony objektivu

Hloubka ostrosti

Čím vyšší je světelnost, tím menší bude hloubka ostrosti. Rozklíčujme si ale, co tento pojem znamená. Při světelnosti f/1,2 bude zaostřená oblast široká jen několik málo milimetrů. Kdybychom fotili osobu a zaostřili na oko, budou už uši poměrně rozostřené a pozadí k nerozeznání rozmazané. Umělecké a profesionální portrétní fotografie toto vyžadují.

Nižší světelnost nastavíme clonou. Vyšší clonová čísla slouží pro zvětšení hloubky ostrosti, nebo prodloužení expozičního času (času závěrky). Tuto vlastnost využívají fotografové při práci se světlem, focení krajiny či astrofotografii. Právě při focení krajiny by malá hloubka ostrosti byla nežádoucí. Představte si, že zaostříte na strom a Tatry v pozadí se rozmažou. Takového výsledku pravděpodobně docílit nechcete.

Clona

Zatímco maximální světelnost je definována optickými vlastnostmi soustavy čoček, clona pomáhá světelnost korigovat. Primární funkcí je tedy úprava množství světla, které soustavou projde, tedy i následné ovlivnění hloubky ostrosti.

Důležitou roli však clona hraje i při focení s rozostřeným pozadím. Při výběru portrétního objektivu se zaměřte na počet lamel clony. Nejlevnější optika má lamel 5, pokud však vyžadujete co nejkvalitnější bokeh (rozostřené pozadí), zaměřte se na počty vyšší.

Ostření

Ostření může být buďto automatické, nebo ruční. Většina objektivů disponuje první z variant. Ta vám focení ulehčí a docílíte tak kvalitního zaostření na každém snímku. K dispozici je samozřejmě možnost ostřit manuálně. Některé objektivy pak disponují pouze ručním ostřením. To se nehodí pro potřeby akčního focení rychlých scén, ale v ateliéru či pro umělecké fotografie vyhoví skvěle.

Objektivy se také liší tím, jak ostření probíhá. Nejběžnější způsob je, že se pohybuje celá soustava jako celek dopředu a dozadu – což není příliš rychlý způsob, a navíc se při něm mění těžiště. Lepší variantou je vnitřní (nebo také zadní) ostření, při kterém se pohybují pouze čočky uvnitř soustavy. Objektiv nemění své rozměry a celý proces probíhá hladce a rychle. Značí se zkratkami IR a RF.

Ostření je poháněno buďto malým ultrazvukovým motorkem – tzv. supersonické systémy – tento způsob je jednoznačně nejrychlejší, nejtišší a nejhladší. Označuje se USM, AF-S, HSM nebo SWM. Druhou variantou je, že objektiv ostří motorek fotoaparátu. Pokud plánujete koupi takového objektivu, dejte si pozor, protože ne všechny fotoaparáty v sobě tento motorek mají.

Ostřící vzdálenost

Jak už název napovídá, tato hodnota udává, na jakou nejkratší vzdálenost je objektiv schopný zaostřit. Pokud nechcete fotit zblízka detaily, je pro vás tato hodnota prakticky nepotřebná, protože rozdíly nebývají až tak velké. Focení makrofotografií však vyžaduje krátkou ostřící vzdálenost v řádech centimetrů.

Stabilizace

Stabilizace má za úkol eliminovat chvění fotoaparátu. Co to tedy znamená v praxi? Můžete v ruce držet fotoaparát a fotit na delší expoziční čas, aniž by byl snímek rozmazaný. Na trhu se prodávají jak stabilizované objektivy, tak zrcadlovky. Za obojí si trochu připlatíte, ale s výsledkem pak můžete být daleko spokojenější.

Obecně je lepší koupit si zrcadlovku se stabilizovaným snímačem, protože ta vám bude stabilizovat obraz s kterýmkoli objektivem, který lze na fotoaparát nasadit. Pokud ale zrcadlovku již máte a víte, že by se vám tato funkce hodila, pak je koupě stabilizovaného objektivu vhodné řešení. Bez stabilizace se prodávají například objektivy určené pro portrétové fotografie, které předpokládají focení ze stativu.

Provedení objektivu

Obyčejné levnější objektivy jsou méně odolné proti nárazu než ty dražší. Kvalitu fotografie to samozřejmě neovlivní, ale kolikrát vám to může zachránit přístroj, na který snímky zachycujete.

Kromě použitého materiálu, jehož typy vám níže postupně představujeme, je důležité zkontrolovat také to, jak je objektiv utěsněn (proti prachu a vodě), a zda nedochází k samovolnému posunu ohniska.

Umělá hmota

Tento objektiv je určen především amatérům. Jeho hlavní výhodu představuje nižší pořizovací cena. Je to ale na úkor toho, že objektiv není odolný proti nárazům. Příznivá je velmi nízká hmotnost. Často se jedná o setové objektivy dodávané s fotoaparátem.

Kov

Kvalitnější objektivy jsou obvykle vyrobeny z kovových materiálů. Jsou tím pádem finančně nákladnější, ale jejich výhodou je daleko vyšší odolnost proti vnějším vlivům. Bývají také světelnější a najdete u nich často vnitřní ostření. Samozřejmostí pojící se s vyšší cenou pak bývá také lepší optická kvalita, ale také znatelný nárůst hmotnosti.

Závit na filtr

Pokud máte v plánu využívat na objektivu filtry či clonu proti slunečnímu světlu, zaměřte se také na to, zda má vybraný model závit pro jejich upevnění a jakého průměru tento závit je. Všechny závity jsou stejné, liší se pouze průměr použitelných filtrů.

Čočky

Alespoň okrajově byste se měli zajímat také o typ použité čočky. Šikovné jsou takzvané asférické čočky, které jsou oproti klasickým sférickým lehčí a menší. Jsou na okrajích zploštělé, díky čemuž paprsky dopadají přímo do jejich ohniska. Označují se písmeny ASL (Aspherical Lens).

Důležitou roli hraje povrchová úprava čočky, tedy ochranné a filtrační vrstvy. Ty zajišťují zejména antireflexní funkci, ale také například odolnost vůči prachu či zamlžení. Konkrétní označení se liší výrobce od výrobce.

Bajonet

Zcela určujícím parametrem je bajonet, kterým objektiv disponuje. Ten se musí shodovat s bajonetem vašeho fotoaparátu. Pokud by tomu tak nebylo, nebudete moci objektiv využít, nebo budete nuceni dokoupit redukci, která však mění optické vlastnosti a nemusí fungovat správně.

Značka

Každý výrobce fotoaparátů se věnuje také produkci optiky pro ně určené. Pokud vlastníte fotoaparát Canon, pak můžete vybírat z objektivů stejné značky. Na trhu je však také celá řada výrobců specializovaných téměř výhradně na optiku, kteří vyrábějí objektivy pro hned několik značek fotoaparátů. Z těchto lze jmenovat například značky Sigma, Leica, Zeiss, Laowa, Tamron a Samyang. Vždy je však nutno volit objektiv s kompatibilním bajonetem.

Cena

U objektivů se obecně dá říci, že čím je produkt dražší, tím je i kvalitnější. Pokud chcete mít fotografie kvalitní a přemýšlíte, kde ušetřit, raději ušetřete na fotoaparátu a investujte do objektivů.

I levnějšími variantami však dokážete dosáhnout dobrého výsledku a je tedy zbytečné se hned na začátku vrhnout do příliš drahého objektivu, který při fotografování plně nevyužijete. Důležité je zhodnotit vlastní schopnosti a možnosti využití tohoto produktu.

Do 8 000 Kč

V této cenové kategorii naleznete v podstatě jen základní objektivy. Obvykle buď pevné s ohniskem 50 milimetrů nebo zoomový v základním rozsahu (18–55 mm). Jsou z méně kvalitních materiálů. Optika nabízí solidní schopnosti pro začínající fotografy, ale ostrost a zejména bokeh (rozostřené pozadí) nejsou dokonalé.

Od 8 000 do 30 000 Kč

S rostoucí cenou se rozšiřuje i výběr objektivů. Pořídíte jak objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, tak i s tou proměnlivou, a najdete zde již první teleobjektivy. Produkty jsou vyrobeny z odolnějšího materiálu a mívají větší světelnost. Kolem 20 000 Kč pak dosáhnete na již skutečně kvalitní „skla“, která poslouží i poloprofesionálním uživatelům.

Od 30 000 Kč

Opravdu kvalitní optické soustavy s nejmodernějšími antireflexními vrstvami, rychlým ostřením a perfektní stabilizací. Takto lze tuto kategorii definovat. Definována je však také téměř neohraničenou horní cenovou hranicí, protože ty nejdražší objektivy se s cenou šplhají i přes půl milionu. Tato cenová hladina je určena jen pro ty nejnáročnější uživatele a profesionály.

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.
Anna Jílková

Použité a další zajímavé zdroje

HRUŠKA, Jan. Užití filmových a fotografických objektivů při digitálním snímání. Zlín, 2011. Bakalářská práce. Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací. Vedoucí práce MgA. Marian Rylka.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teleobjektiv

https://www.dxomark.com/lenses


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 44 hlasů

Další oblíbené testy a recenze