Porovnávací test a recenze nejlepších trekingových kol 

Poslední aktualizace: květen 2018

Vítěz porovnání

Author Synergy 2018

Top produkt z pánských trekingových kol

Přečíst recenzi


Naše doporučení nejlepších trekingových kol podle pohlaví

Cena/výkon - pánské

Top - dámské

Cena/výkon - dámské

Doporučujeme:

Leader Fox Sumava 2017

Doporučujeme:

Kross Lea R6 2017

Doporučujeme:

Leader Fox Toscana Lady 2017

Orientační cena:
12 700 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
15 000 Kč

Přečíst recenzi

Orientační cena:
10 400 Kč

Přečíst recenzi

Pro naše srovnání jsme vybrali nejlepší trekingová kola určená pro obě pohlaví. Na našich stránkách můžete nalézt srovnání i jiných druhů jízdních kol, jejichž porovnávání dohromady by bylo nerelevantní díky odlišným specifikacím a způsobu využití. Do výběru jsme zahrnuli pánská i dámská kola a v každé z těchto kategorií jsme zvolili vítěze v poměru ceny ku výkonu, TOP produkt a dostupný produkt.

Bicykly byly srovnávány podle několika rozličných parametrů. Zaměřili jsme se na informace o rámu, hmotnosti, přehazovačce, vidlici, brzdách a spoustu dalších, které můžete naleznout v tabulce na této stránce. Tato tabulka umožňuje seřazení produktů podle hodnot u jednotlivých parametrů, to můžete provést kliknutím na vybranou specifikaci. Díky této filtraci je možné vybrat si produkt přesně podle vašich představ. Každému z kol je pak věnována také stručná recenze, ke které se dostanete kliknutím na název nebo obrázek produktu.

Pokud se nechcete řídit naším výběrem nebo stále tápete nad vhodnou volbou, doporučujeme vám navštívit také našeho poradce Jak vybrat trekingové kolo, který se věnuje rozboru nejdůležitějších specifikací a radí na které parametry je nejdůležitější se při výběru zaměřit.


Výběr nejlepších trekingových kol v každé variantě

Varianta výběru Vzhled Nejlepší trekingová kola Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Pánská trekingová kola

Author Synergy 2018

Přečíst recenzi

Nízká hmotnost, Vysoká kvalita komponent

Vysoká cena

36 000 Kč

1.

Cena/výkon

Pánská trekingová kola

Leader Fox Sumava 2017

Přečíst recenzi

Poměr ceny ku výkonu

Neuvedeno

12 700 Kč

2.

Dostupný produkt

Pánská trekingová kola

Alpina Eco C10 2016

Přečíst recenzi

Nižší cena

Čelisťové brzdy

7 000 Kč

3.

TOP produkt

Dámská trekingová kola

Kross Lea R6 2017

Přečíst recenzi

Kvalita komponent

Vyšší cena

15 000 Kč

4.

Cena/výkon

Dámská trekingová kola

Leader Fox Toscana Lady 2017

Přečíst recenzi

Poměr ceny a výkonu

Neuvedeno

10 400 Kč

5.

Dostupný produkt

Dámská trekingová kola

Leader Fox Viatic 2017

Přečíst recenzi

Nižší cena

Vyšší hmotnost

8 000 Kč

Porovnání základních parametrů trekingových kol

Údaj

Author Synergy 2018

Leader Fox Sumava 2017

Alpina Eco C10 2016

Kross Lea R6 2017

Leader Fox Toscana Lady 2017

Leader Fox Viatic 2017

Orientační cena

36 000 Kč

12 700 Kč

7 000 Kč

15 000 Kč

10 400 Kč

8 000 Kč

Výrobce

Author

Leader Fox

Alpina

Kross

Leader Fox

Leader Fox

Určení 

Pánské

Pánské

Pánské

Dámské

Dámské

Dámské

Počet převodů 

30

27

21

27

27

21

Odpružení vidlice 

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Ano

Brzdy 

Kotoučové, hydraulické

Kotoučové

Čelisťové

Kotoučové

Kotoučové

Kotoučové

Materiál

Karbon

Hliník

Dural

Hliník

Hliník

Hliník

Hmotnost (kg) 

11,5

13,8

13,9

14,2

14,1

14,4

Modelový rok 

2 018

2 017

2 016

2 017

2 017

2 017

Sedlo

Author Navigator

Neuvedeno

Neuvedeno

Neuvedeno

Neuvedeno

Neuvedeno

Řidítka

Dural

Neuvedeno

Ocel

Hliník

Hliník

Ocel

Pedály

Dural

Dural

Plast

Hliník

Dural

Dural

Jak vybrat trekingové kolo

1. Určení pro pohlaví

2. Rám

3. Komponenty

4. Cena

Trekingová kola jsou poměrně univerzální variantu jízdních kol, která je určená především pro zdolávání lehkých až středně těžkých terénů. V zásadě je tak vhodné volit trekingové kolo především pro jízdu po asfaltu, ve městě, na upravených cyklostezkách, ale dá se s ním zvládat i méně hostinné terény například na lesních cestách.

Ačkoliv tato univerzálnost kola dává jeho využití poměrně široké možnosti, paradoxně to s sebou přináší poměrně logické problémy pro správnost výběru především u nezasvěcených zákazníků. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili krátký článek „Jak vybrat trekingové kolo“, který by vám měl proces nákupního rozhodování usnadnit.


1. Určení pro pohlaví

Pánská kola se s pokrokem v produkci kvalitních materiálů a komponentů stále více odlišují od dámských variant. Doba, kdy jediným rozdílem mezi pánským a dámským bicyklem byla barva je dávno pryč a tento trend lze sledovat i v souvislosti s trekingovými koly. Naprosto základním odlišovacím prvkem je rozdíl v kompozici rámu, a tak zvané „štangli“, zatímco pánská kola jí vždy disponují, dámská nimi často vybavena nebývají. Nicméně stejně jako v případě barvy i tomuto poznávacímu znamení dala doba již téměř sbohem a dnes se rámy odlišují i jinými způsoby. Protože ženy přirozeněji usedají na kola ve více vzpřímených pozicích a mají obvykle vzhledem k proporcím svého těla oproti mužům poměrně delší nohy, rámy dámských kol jsou těmto faktům uzpůsobeny.

Rozdíl je pak například také v sedlech, dámská totiž bývají širší, aby ženám zajistila komfortnější posed. Ačkoliv neexistuje obecná premisa k reflexi rozdílů mezi dámskými a pánskými modely, je jistě velmi vhodné, aby obě pohlaví kupovaly modely určené právě pro ně a rozhodně se nevyplatí tyto předpoklady pomíjet bez opodstatněných důvodů.


2. Rám

Rám je něco jako kostra kola, jeho vlastnosti jsou naprosto klíčové pro jízdní možnosti, manipulaci i určení pro jednotlivé terény. Při výběru rámu byste se měli zaměřit především na jeho materiál a velikost.

Materiál rámu

Nejkvalitnější a zároveň nejpraktičtější rámy bývají vyrobeny z duralu nebo karbonu, nicméně příznivce si nachází i jiné materiály. Pro některé účely se může hodit například i ocel, která je sice velmi nepraktická z důvodu vysoké hmotnosti, na druhou stranu je však téměř nepoškoditelná. Naopak na nejdražších modelech je možné nalézt rámy titanové. Ty se pevností mohou i vyrovnat oceli, ale nabízejí mnohem větší komfort, co se týče manipulace a jízdních vlastností z důvodu podstatně nižší hmotnosti. Obecně není možné vydefinovat, který materiál rámu je nejkvalitnější, protože každý nabízí, jak je patrné z předchozích řádků výhody v jiných ohledech.

Velikost rámu

Velikost rámu se určuje podle výšky jezdce a jednotlivé velikosti jsou stejné, jako ty, na které jste zvyklí z označení velikostí oblečení. Setkat se tak můžete s hodnotami od XS (nejmenší) až XXL (největší). Ačkoliv různým jezdcům mohou sedět rámy, které nejsou přímo úměrné jejich výšce, doporučujeme vám se držet následující tabulky, která poukazuje na vhodnou velikost rámu podle výšky postavy.


3. Komponenty

Focení s vestavěným bleskem obvykle není pro fotografie úplně nejlepší a fotografové se mu často vyhýbají. Ovšem řada profesionálů ví, jak s ním pracovat a využívá ho nejen za horší viditelnosti, ale třeba i v případě, že svítí slunce.

Brzdy

Jsou základním komponentem každého kola. Starají se o vaši bezpečnost, a proto se na nich rozhodně nevyplatí šetřit. V případě trekingových kol sice není role brzd tolik podstatná jako u horských kol nebo jiných modelů určených pro sjezdy nejobtížnějších terénu, i tak je však nutné vědět, s jakými variantami se můžete setkat a zvolit tu nejvhodnější podle vašich preferencí. Základní modely trekingových kol jsou většinou osazeny tak zvanými „V“ brzdami, které pro většinu jezdců do běžných podmínek bez problémů vystačí. Vyšší modely pak disponují často kotoučovými brzdami, ty jsou podstatně dražší, ale nabízejí tu nejvyšší míru bezpečnosti a velmi krátkou brzdnou dráhu. Nevýhodou kotoučových brzd je jejich vyšší hmotnost, která v některých případech může hrát roli a snižovat akceleraci bicyklu.

Kola

Velikost kol je dalším důležitým parametrem, o který by se měl každý cyklista při svém výběru zajímat. V současnosti je na trhu možné vybírat z velikostí 27“, 28" a 29". Značky za čísly referují o jednotce, ve které je velikost udávána (v tomto případě tedy palce). Správná velikost kol se odvíjí od výšky jezdce stejně jako v případě volby rámu. Obecně platí, že velikost 27“ je vhodná pro jezdce s výškou maximálně 175 cm. Zatímco zbylé dvě kategorie jsou vhodné pro vyšší jedince. Kromě toho je důležité vzít v potaz také vlastnosti, které kola nabízejí. Obecně platí, že menší velikost kol znamená lepší možnosti manévrování a nižší hmotnost. Větší kola jsou pak vhodná pro náročnější terény, protože se lépe dokáží „převalit“ přes překážky, navíc logicky s koly větších rozměrů je možné na jedno šlápnutí ujet delší vzdálenost, což šetří síly jezdce.

Pláště

S výběrem správných kol velmi úzce souvisí také volba vhodných plášťů. Obecně platí, že pro trekingová kola jsou produkovány zvláštní pláště, které do značné míry určují jejich charakter. Oproti horským kolům se liší v tom, že nenabízejí tolik drsný povrch nutný pro zdolávání těžkých překážek a na rozdíl od klasických silničních plášťů zase naopak nabízí poněkud lepší stabilizační schopnosti i pro terény, které nejsou zcela uhlazené. Dá se tak říct, že trekingové pláště jsou něco jako kompromis mezi oběma protipóly. Doporučujeme proto volit pláště určené přímo pro trekingové modely, které výborně doplní celkovou funkčnost kola. Kromě typu je potřeba dávat si pozor samozřejmě i na velikost, ta je daná logicky velikostí kol. Dalším parametrem je pak šířka pláště. Zde opět platí, že čím širší plášť, tím snadněji se budete moci s kolem pohybovat v těžším terénu a kolo v něm bude stabilnější.

Vidlice

Poslední námi popsaný komponent, který však rozhodně nemá nejmenší důležitost. Vidlice tlumí nárazy způsobené zdolávaným terénem a může tak výrazně zvýšit komfort jezdce. Téměř všechna kola v dnešní době disponují odpruženou vidlicí. Za pomocí tohoto pružení je dosaženo zmíněného tlumení nárazu z terénu. Existují však i rozdíly mezi jednotlivými druhy odpružení. Nejzákladnějším druhem odpružené vidlice je elastometrické, to funguje díky přítomnosti kaučukové hmoty, která má schopnost vracet se po kompresi do svého původního tvaru. Pokročilejším a běžnějším typem odpružení je vidlice s tlumiči, které mohou být buď pružinové anebo vzduchové. Z této dvojice se pak jako praktičtější jeví tlumiče vzduchové, které může jezdec snadno korigovat upouštěním vzduchu podle svých preferencí a potřeb.

4. Cena

Do 10 000 Kč

Cena trekingových kol v některých případech může začínat už na částce 5000 Kč. Je však velmi vhodné zvážit, zda takový model uspokojí vaše požadavky. Často jsou totiž kola v těchto cenách jen velmi špatně vybavena a nabízejí nízký komfort. S kolem v této cenové kategorii příliš nepočítejte, že budete moci zdolávat delší vzdálenosti nebo si užijete skvělé jízdní vlastnosti v rozmanitých terénech. Kola v této cenové kategorii jsou tak vhodná spíše pro začátečníky.

Od 10 000 Kč do 25 000 Kč

V této cenové relaci již lze pořídit kola s podstatně lepší výbavou a jízdními vlastnostmi. Standardem bývá odpružený rám i vidlice a kolo obvykle disponuje značkovými komponenty a výbavou, která se stará o maximální komfort jezdce. Obecně platí, že kola v této cenovce lze považovat za ideální volbu, pro pokročilejší jezdce, kteří hledají slušné parametry, ale nechtějí utrácet astronomické částky za profesionální modely.

Nad 25 000 Kč

Kola s cenou nad 25 000 Kč nabízejí z našeho výčtu zdaleka nejširší cenovou kategorii. Cena nejdražších modelů se totiž často vyšplhá až k hodnotám několika stovek tisíc Kč. Obecně platí, že kola s takto vysokou cenou jsou již využívány pro velmi specifické účely a disponují špičkovými komponenty často konstruovanými přímo na míru jezdce. Ačkoliv je tato kategorie kol z důvodu vysoké ceny pro běžnou populaci poměrně nedostupná, nabízí samozřejmě maximální kvalitu ve všech ohledech a pro nejnáročnější jezdce se tak stává ideální volbou.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Trekingová kola
Průměrné hodnocení 4.6 z 23 hlasů