Jak vybrat trekingové hole
Nejste si jisti, jak mohou dvě hůlky prospět vašemu zdraví? Odpovědi naleznete v první kapitole článku věnované zdravotním benefitům. Teprve posléze vstupují na scénu kritéria správného výběru, přičemž v prvé řadě je důležité zvolit správný druh náčiní podle charakteru vykonávané aktivity.
V potaz berte také rozdíly mezi teleskopickými a pevnými hůlkami, které spočívají zejména v životnosti a šíři použitelnosti. Naprosto klíčovou roli potom sehrává provedení konstrukce, jehož popis z praktických důvodů rozdělujeme do tří částí. Každý model se totiž skládá z rukojeti, těla a hrotu, přičemž pro dosažení adekvátního efektu musí být všechny v harmonii. V neposlední řadě také zvolte náčiní odpovídající délky a hmotnosti.
A co na závěr? Jako již tradičně cenové okénko, v němž vás seznámíme se základními cenovými pásmy a vlastnostmi, které v jednotlivých horizontech můžete požadovat.
Zdravotní výhody
Doporučil vám pořízení trekových holí váš ošetřující lékař? Vyskakují na vás dnes a denně články referující o jejich blahodárném vlivu na lidské zdraví? Potom vězte, že jejich autoři příliš nepřehánějí. Pravidelná chůze s dvojicí hůlek doopravdy skýtá řadu benefitů.
Trekingové hole představují nepostradatelnou pomoc hlavně při sestupech, kdy pomáhají tlumit nárazy a šetřit tak klouby. Při výstupech naopak udržují tělo v přirozené pozici a chrání tak bederní oblast zad. Nesete-li těžký batoh, pomohou odlehčit nohám i zádům. Vzhledem k tomu, že podporují přirozený pohyb, umožňují zapojení většího množství svalových skupin v rámci komplexního pohybu.
Jistá psychologická výhoda spočívá v tom, že pravidelný pohyb hůlek udává pochodové tempo. Podobně jako vojáci tak ujdete výrazně delší vzdálenosti bez únavy. Výraznější stabilitu oceníte zejména při pohybu v obtížném terénu, při zdolávání skalních masivů či ledových ploch. Potřebnou oporu získají i jedinci po operacích páteře, kloubů či osoby se zhoršeným zrakem.
Nedáte bez svého náčiní ani ránu? Dávejte si pozor, abyste se na něm nestali závislými. Při častém užívání opor totiž dochází ke snížení smyslu pro rovnováhu a bez podpory začnete vrávorat.
Druh
Přehrabujete se obrovským množstvím různorodých modelů a nevíte, který zvolit? V prvé řadě se rozhodněte, k jakým aktivitám hole potřebujete. Mnoho laiků totiž zaměňuje klasické trekingové hole s produkty určenými pro nordic walking – oblíbenou dynamickou chůzi či běh. I proto se na pultech obchodů setkáte se dvěma základními typy.
- trekingové hole – klasické, poutko vypadá jako smyčka, umožňuje zapření, hrot je tupý
- hole na nordic walking – poutko vypadá jako rukavice, brání vyklouznutí z rukou, hrot je ostrý pro lepší odpich
Nepočítejte s tím, že byste oba druhy podle libosti zaměňovali. U nordci walking hraje klíčovou roli ostrý hrot, který se zabodne do podkladu a dodá stabilitu potřebnou pro rychlý pohyb.
Teleskopické nebo pevné?
Další zásadní volba spočívá ve výběru nastavitelnosti konstrukce. Vzhledem k tomu, že každý zájemce potřebuje trochu něco jiného, nabízí výrobci v současné době dva základní systémy:
- teleskopické hole – nastavitelná délka, lepší skladnost, možnost nastavení délky podle potřeby, rychlejší opotřebení spojů, horší tlumivost, vyšší hmotnost
- pevné hole – pevně daná délka, horší skladnost, vyšší odolnost, lepší tlumivost, delší životnost, nižší hmotnost.
Vydáváte se na procházku s oporami jednou za čas a pár holí navíc sdílíte s dalšími členy domácnosti? Sáhněte po teleskopicky nastavitelném náčiní. Trávíte-li naopak procházkami každou volnou chvilku a celá rodina má k dispozici vlastní pár hůlek, sáhněte po pevné délce. Odměnou vám bude lepší životnost i celkově lepší vlastnosti.
Konstrukce
Při nákupu trekingových holí doporučujeme návštěvu kamenné prodejny. Jedině tak si budete moci zvolené modely osahat, potěžkat a zhodnotit jejich vlastnosti. Při provádění testu berte ohled zejména na následující:
- rukojeť
- tělo
Vzhledem k důležitosti těchto parametrů věnujeme popisu každého z nich samostatnou podkapitolu.
Rukojeť
Provedení rukojeti rozhodně doporučujeme neopomíjet. Jakkoliv se možná zdá být nepodstatné, výrazně ovlivňuje pohodlnost manipulace s holemi. Kvalitní rukojeť též pomáhá omezit vibrace přecházející do rukou. V současné době lze vybírat ze tří základních materiálů.
- guma – nízká cena, efektivní tlumení nárazů, nepříjemná na dotyk, špatné odsávání potu
- korek – vyšší cena, efektivní tlumení nárazů, příjemný na dotyk, dobře odsává pot a izoluje teplo, krátká životnost
- směsi pěny – nejvyšší cena, efektivní tlumení nárazů, příjemné na dotyk, dobře odsávají pot a izolují, dlouhá životnost
Nedílnou součástí rukojeti bývá i poutko, v případě holí pro nordic walking rukavice. Vybírejte pouze anatomicky tvarované, příjemné na dotyk, měkké a pevné zároveň.
Tělo
Vydali jste se na svůj první výlet a vracíte se s rozlámaným vybavením? S největší pravděpodobností jste udělali chybu při volbě vhodného materiálu holí. V současné době se na trhu vyskytují tři základní materiály, každý se chlubí odlišnými vlastnostmi.
- hliník – nízká cena, slabší tlumení nárazů, vysoká hmotnost
- sklolaminát – nízká cena, slabé tlumení nárazů, nízká hmotnost
- karbon – vysoká cena, výborné tlumení nárazů, nízká hmotnost
Využíváte hůlky pouze jako oporu? Nevěnujete procházkám v přírodě příliš mnoho času? Potom sáhněte po levnějších konstrukcích z hliníku a sklolaminátu. Za jejich pořízení nezaplatíte zbytečně mnoho peněz. Počítejte však s tím, že ucítíte skoro každou nerovnost, tedy za předpokladu, že zvolený pár není vybaven systémem tlumení nárazů.
Karbon je určen náročnějším sportovcům. Při výběru vhodné sady se orientujte podle takzvaného CI (Carbon Index). Tento parametr je udáván v procentech a informuje o množství karbonu v holi. Dvacet procent je považováno za minimum, v obchodech ale naleznete i prémiové kousky ze 100% karbonu. Obecně platí, že hmotnější jedinci by měli sáhnout po holích obsahujících větší množství karbonu.
Hrot
Poslední konstrukční součástí trekingových holí je koncový hrot sloužící k odrážení od povrchu. Hlavními kritérii pro jeho správný výběr jsou zejména pevnost a odolnost. Jak jsme již zmínili výše, u trekingových holí je tupý, zato u náčiní pro nordic walking se používá ostrá špička.
Základním výrobním materiálem bývá ocel, případně kvalitnější karbid či ještě ušlechtilejší kompozit. Nákup provádějte s ohledem na aktivitu. Vždy se ale vyplatí sáhnout po hrotech, které je možné odšroubovat a vyměnit.
Nedílnou součástí hrotu je plastový talířek, který snižuje riziko zaboření hole do hlíny, sněhu nebo mezi kameny. Gumové botičky se potom nasazují při chůzi po pevném terénu a jejich hlavní úkol spočívá v tlumení nárazů a vibrací, které jsou zejména při procházce po asfaltu velmi výrazné.
Délka a hmotnost
Pozornost věnujte také délce. Zvolíte-li špatně, nebudete se moci těšit ze zdravotních výhod hůlek, a naopak si ještě uškodíte. Pro výpočet optimální délky náčiní se používá jednoduchý vzorec.
Výška postavy × 0,68 s odchylkou ± 5 cm
Při výběru v kamenném obchodě správnou délku zjistíte tak, že hůlku uchopíte a pokud bude úhel v lokti 90°, třímete v rukou optimální vybavení.
Také platí, že jedinci se zdravotními obtížemi či rekreační sportovci by měli sáhnout po kratších modelech, tedy odečíst zhruba 3 cm od výsledného čísla. Naopak zkušení chodci zase 3 centimetry přidat pro zvýšení pohodlí.
V případě hmotnosti je situace jednoduchá – hole byste v rukou téměř neměli cítit. Čím méně gramů v popisku produktu naleznete, tím lépe. Bohužel však platí, že s klesající váhou úměrně stoupá cenovka.
Cena
Pomalu se dostáváme až na závěr našeho článku věnovaného problematice výběru trekingových holí. A jako vždycky se v poslední kapitole budeme věnovat přehledu cen a seznámíme vás s výsledky námi provedené cenové analýzy. Na jejím základě jsme stanovili tři základní cenové intervaly, v nichž se během nákupu budete chtě nechtě pohybovat.
Cena do 1 000 Kč
Dostali jste doporučení od lékaře či známých vyzkoušet chůzi s trekingovými holemi? Vydáváte se na procházku několikrát do roka a o vybavení se dělíte s několika dalšími členy rodiny? Potom si jistě vystačíte s modelem do 1 000 Kč.
V nabídce naleznete hůlky všemožných délek z dílen renomovaných výrobců. Poměrně bohatý je i sortiment teleskopicky nastavitelných holí. Hlavní konstrukční materiál představuje hliník, proto nepřekvapí vyšší hmotnost. Rukojeť bývá standardně vyrobena z gumy, případně korku.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
Ve střední třídě si již přijdou na své i náročnější chodci. Valná většina prodávaných kousků bývá stále ještě vyrobena z hliníku, své zástupce zde však má i karbon. Neočekávejte však jeho 100% koncentraci. Samozřejmostí je dostupnost všech možných délek, přičemž zde již zcela jednoznačně dominují pevné hole.
Cena nad 2 000 Kč
Věnujete se procházkám s trekovými holemi opravdu intenzivně? Pociťujete na sobě výrazné zlepšení zdravotního stavu? Potom jistě dbáte na to, abyste byli vybaveni adekvátním náčiním. Nachystejte si proto částku přesahující 2 000 korun a pořiďte si adekvátní hole.
U konstrukce očekávejte výrazný podíl karbonu. Nízká hmotnost potěší všechny, kteří se vydávají na daleké túry a nechtějí, aby se jim hůlky zbytečně v rukou pronesly. Pěnová rukojeť zajistí příjemné držení i odvod potu. Opomenout nemůžeme ani přítomnost nejrůznějších systémů tlumení vibrací.