Trekové hole, či jinak nazývány trekingové hole, jsou skvělými pomocníky při chůzi všech druhů. Ať už raději stoupáte do kopců, nebo preferujete svižné až běžecké tempo, tato pomůcka vám zaručí stabilitu a oporu.
Jejich využití je všestranné, ale pro příjemný a bezpečný výsledek je důležité vybírat pečlivě:
- Proč koupit kvalitní trekové hole – Usnadňují pohyb, snižují zatížení kloubů, pomáhají zlepšovat dýchání a držení těla, ulevují od bolesti zad, při stoupání a sestupování jsou oporou. Mají všestranné využití a jsou vhodné pro každého uživatele.
- Nevýhody trekových holí – Omezení používání rukou (obě ruce třímají hole, proto nemůžete třeba zároveň držet fotoaparát) a sociální aspekt (někdo může jejich používání brát jako znak slabosti). Další nevýhody mohou plynout z nesprávného používání holí nebo nevhodného výběru.
- Druhy podle typu chůze – Trekové hole se rozlišují podle doporučeného typu chůze – hole na treking a hole na nordic walking. Většinou jsou vhodné na obojí, ale specifické hole na nordic walking jsou tenčí, křehčí a vhodné na nenáročný terén.
- Druhy podle konstrukce – Trekové hole mají konstrukci buď pevnou (nejvíce odolné, vhodné na náročný terén, ale nemají nastavitelnou délku), skládací (skladné, nastavitelná výška, spoje se časem mohou opotřebit), nebo teleskopickou (u uživatelů nejoblíbenější, skladné, nastavitelná výška).
- Důležité parametry – Při výběru doporučujeme zaměřit se především na délku, konstrukci, hmotnost, styl chůze, počet dílů a materiál hole, rukojeti a hrotu. Tyto parametry vám pomohou vybrat ideální trekové hole pro vaši osobu.
- Funkce trekových holí – Trekové hole mohou mít navíc i pokročilé funkce jako jsou Antishock systém (odpružení a tlumení nárazů díky pružinovému systému) a Fast Lock či Safe Lock systém (rychlouzamykání pro rychlé nastavení délky hole a stabilitu).
- Příslušenství k trekovým holím – Kromě základních částí mohou mít trekové hole v balení také botičky z měkkého plastu nebo gumy (tlumí nárazy a hluk), náhradní hroty, obaly či talířky (brání zaboření hole do měkkého povrchu jako jsou sníh, bahno, písek a podobné).
- Oblíbené značky trekových holí – Mezi tahouny na českém trhu patří značky Leki, Fizan a Camp Backcountry.
- Ceny trekových holí – V nabídce najdete základní trekové hole v ceně do 1 000 Kč, středně kvalitní pak do 2 500 Kč a ty vysoce kvalitní nad 2 500 Kč. Pro běžné uživatele stačí základní nebo střední, vysoce kvalitní jsou vhodné pro opravdu časté používání a uživatele, kteří je téměř nedají z ruky.
Proč koupit kvalitní trekové hole
Trekové hole nabízí mnoho benefitů jak pro začátečníky, tak pro zkušené uživatele. Jejich kvalita je stejně důležitá jako třeba kvalita turistických bot. Hlavními přínosy jsou:
- Snadnější pohyb
- Snížení zatížení kloubů
- Lepší dýchání a držení těla
- Úleva od bolesti zad
- Výpomoc a opora při stoupání, brzdění při sestupování
- Pokročilé možnosti (nastavení, dlouhá životnost, stabilita)
Kvalitní trekové hole zahrnují spoustu zdravotních benefitů a pokročilé možnosti, jako jsou různá nastavení (například délky), dlouhou životnost a stabilitu. Tyto vlastnosti mohou znamenat hlavní rozdíl mezi komfortním výletem bez potíží a chutí zahodit trekingové hole z nejbližšího srázu.
Trekové hole mají neomezené využití. Dají se použít také jako konstrukce stanu či pomoc při přechodu přes řeku. V krajních případech dokonce jako fixace zlomené končetiny.
Nevýhody trekových holí
Nevýhody trekových holí jsou většinou individuální, mohou být spojené například s nevhodným výběrem. Všeobecně ale existují nevýhody:
- Omezení používání rukou – Obě ruce drží hole, nemůžete tak v jedné mít třeba fotoaparát.
- Sociální aspekt – Někteří lidé vnímají používání trekových holí jako znak slabosti, proto se dlouho rozhodují, zda si je koupit nebo ne.
Druhy podle typu chůze
Primárně se trekové hole dělí na dva základní druhy podle typu chůze uživatele:
- Hole na treking – Hole pro všechny typy terénu, odolné, pevné, většinou tupý hrot, neomezené využití, zapichují se do země před tělem.
- Hole na nordic walking – Hole pro dynamickou chůzi, při které se hole zapichují do země za tělem, tenké a křehčí hole, většinou ostrý hrot, pro nenáročný terén, nevhodné třeba do sněhu nebo na hory.
Hole na treking
Tento typ trekových holí se hodí jak pro nenáročnou chůzi, tak na náročný horský výšlap. Jejich využití je neomezené. Mají smyčkové poutko, tupý hrot a poskytují velkou oporu. Obecně jsou hole na treking odolnější a uzpůsobené na všechny typy terénu. Pokud se tedy chystáte na túry za každého počasí a na různých terénech, doporučujeme zvolit hole na treking. Poutko má tvar smyčky a většinou je i nastavitelné, aby se přizpůsobilo ruce. Při trekingu se hole zapichují do země před tělem.
Hole na nordic walking
Pohyb nordic walking vychází z pohybu při běhu na lyžích a vypadá velice podobně. Trekingové hole na nordic walking jsou ideální na specifický typ dynamické chůze v nenáročném terénu nebo běh. Poutko mají nejčastěji ve formě částečné rukavice. Dají se používat také na treking v nenáročném terénu. Nedoporučujeme je však brát například do sněhu nebo na hory, protože jsou lehčí a užší než hole na treking. Při nordic walkingu se hole zapichují do země za tělem.
Chůze nordic walking je čím dál oblíbenější díky benefitům, které přináší. Těmi hlavními jsou zvýšení fyzické kondice a kapacity plic, zlepšení krevního oběhu a odlehčení kloubů. V porovnání s běžnou chůzí zapojuje téměř 90 % svalů celého těla a tělesnou aktivitu zvyšuje až o 50 % (Zdroj: https://cmfnw.cz/co-je-nordic-walking/) Více tak spálíte a protáhnete i svaly, které se při chůzi normálně moc nezapojí.
Druhy podle konstrukce
Konstrukce a počet částí trekových holí ovlivňují jejich velikost ve složeném stavu. Druhy konstrukcí trekových holí jsou:
- Pevné – Jsou nejvíce stabilní, mají 1 část, disponují velkou odolností, ale jsou hůře skladné a mají fixní délku, jsou vhodné pro náročný terén a velkou oporu.
- Teleskopické – Mají nastavitelnou délku, 2–3 části, jsou velice skladné, části mají spojené aretačními klouby a teleskopickým mechanismem, rychle a snadno je složíte a rozložíte, jsou vhodné pro všechny uživatele a na různé terény.
- Skládací – Jsou rychle rozložitelné a složitelné, mají 3–4 části, nastavitelnou délku, části spojené pružnými lanky, jejich mechanismus se časem opotřebuje, jsou vhodné pro všechny uživatele a na různé terény.
Skládací
Skládací trekové hole fungují na základě skládání pomocí “lámání”. Jednotlivé části jsou spojeny pružnými lanky, díky kterému části snadno ohnete a složíte. Jsou dobře skladné, ale ze všech druhů nejméně pevné. Obvykle jsou ze 3 částí, přičemž ta nejvyšší nabízí rozmezí nastavení délky.
Teleskopické
Tento druh konstrukce je nejběžnější a nejoblíbenější pro svou minimální velikost ve složeném stavu. Například teleskopické hole ze 4 částí nabízí tu nejmenší transportní velikost. Většinou je ale najdete ze 3 částí, což naprosto stačí a průměrně je složíte na délku zhruba 60 cm. Aretační klouby mezi jednotlivými částmi umožňují nastavitelnou délku. Po složení je snadno uložíte do batohu nebo zavěsíte.
Teleskopický mechanismus může časem začít zlobit, proto doporučujeme dobře se o hole starat (občas je očistit, neházet s nimi…). Hodí se pro všechny uživatele, ať už jste začátečník nebo profesionál.
Druh trekových holí | Výhody | Nevýhody | Pro co a pro koho se hodí |
Pevné | Dlouhá životnost, pevné, odolné | Těžší, hůře přenosné a skladné, nenastavitelná délka | Náročný terén, výšlapy, sestupy |
Skládací | Skladné, složitelné, nastavitelná výška | Kratší životnost mechanismu, méně stabilní než teleskopické | Na různé terény, pro všechny uživatele |
Teleskopické | Skladné, složitelné, nastavitelná výška | Kratší životnost mechanismu | Pro všechny uživatele, na různé terény |
Důležité parametry
U trekových holí byste měli při výběru přihlížet především k těmto parametrům:
- Délka – Délka je u trekových holí zásadní, špatné nastavení může vést ke zdravotním potížím. Pevné trekové hole mají fixní délku, teleskopické a skládací zase nastavitelnou.
- Hmotnost – Pro plynulý pohyb bez bolesti svalů či kloubů jsou důležité lehké trekové hole. Pro stabilitu a oporu třeba při sestupu by však měly být těžší.
- Materiál hole – Nejčastěji hliník, karbon nebo jejich kombinace. Karbon je velice lehký, pevný a tuhý, ale také křehčí a dražší než hliník. Hliník je těžší a levnější než karbon, ale výrazně odolnější. Také se používá dural (slitina hliníku a mědi), který je ještě tvrdší, ale zároveň nejtěžší z nich. Všechny materiály holí jsou v pořádku, proto doporučujeme zaměřit se na ně jen v případě profesionálů a expertů.
- Materiál rukojeti – Rukojeť musí být uzpůsobena pocení dlaní a pohodlnému úchopu. Vyrábí se z plastu (nejlevnější, ale klouže, nepohodlné), korku (odvádí pot a nezpůsobuje oděrky), EVA pěny (pohodlné, ergonomický tvar) nebo z kombinací materiálů. Nejlepší jsou rukojeti z kombinace korku a EVA pěny, pak čistě korkové a čistě pěnové. Časté jsou také kombinace s plastem, ale doporučujeme vybírat ty, kde převažuje korek nebo EVA pěna.
- Materiál hrotu – Hroty se vyrábí z různých kovových materiálů, všechny jsou ale odolné. Na konkrétní materiál hrotu doporučujeme dbát jen v případě profesionálů a expertů. Většina trekových holí má výměnné hroty, které se po opotřebení dají dokoupit.
- Styl chůze – Trekové hole jsou zpravidla určeny na treking nebo nordic walking, ale nejčastěji obojí. Ty specifické na nordic walking jsou zpravidla tenké a nevhodné na náročný terén. Pro treking se zase hodí pevné a odolné hole pro náročný terén všech typů.
Délka
Stejně jako třeba u lyží je důležité vybírat trekové hole k individuální výšce. Špatná délka holí může vést k přetížení některých svalů nebo dokonce zranění. Správná délka hůlek se dá snadno vypočítat z vaší výšky v cm krát 0,68 až 0,75. Pokud tedy měříte 180 cm, délka holí by měla být mezi 122 cm až 135 cm. Nastavení délky nabízí teleskopické a skládací hole, pevné ne, musíte si konkrétní délku vybrat.
Pro osobní ověření, že máte správnou délku, si stoupněte s kotníky u sebe a narovnejte se. Při držení holí by měla vaše ruka v lokti svírat pravý úhel. Pokud vás trápí velké bolesti zad, zkuste spíše zvolit délku trochu menší, zhruba 3 cm. Jestli vám to vyhovuje každopádně poznáte následně během pohybu. Pro lepší přehled přikládáme tabulku:
Tělesná výška (cm) | Délka hole (cm) |
140 | 95 |
145 | 100 |
150 | 100 |
155 | 105 |
160 | 110 |
165 | 110 |
170 | 115 |
175 | 120 |
175 | 120 |
180 | 125 |
185 | 125 |
190 | 130 |
195 | 135 |
Hmotnost
Hmotnost trekových holí se liší v závislosti na materiálu. Lze je najít v rozmezí od zhruba 160 po 350 g. Při výběru je hlavní ujasnit si, jaké druhy sportu budete vykonávat a jakou máte fyzickou kondici. Pokud se jedná o túry s velkým batohem, správnou volbou budou lehčí hůlky. V případě horských výšlapů jsou nasnadě těžší hůlky pro stabilitu a pořádnou oporu. Na druhou stranu, pokud jde o krátké túry nebo pěší výlety bez větší zátěže, hmotnost hůlek nehraje tak velkou roli.
Výběr hmotnosti trekových hůlek tedy záleží na vašich osobních preferencích.
Funkce trekových holí
Trekové hole nedisponují mnoha funkcemi, ale zpravidla mohou mít tyto:
- Antishock systém – Zajišťuje odpružení trekových holí, pomocí pružin a elastomerů tlumí nárazy a vibrace, šetří klouby, je ideální na chůzi po tvrdém povrchu. Pocítíte to tak, že se hole při dotyku se zemí lehce zhoupnou a náraz nebude tak silný. Většinou se dá odpružení vypnout. Trekové hole s odpružením určitě vybírejte, pokud vás trápí bolesti kloubů nebo vazů.
- Fast Lock/Safe Lock systém – Rychlo uzamykatelný systém pro snadné a rychlé nastavení hole pomocí upínací páčky, typické pro teleskopické a skládací typy. Tento systém přidává holím na hmotnosti.
- Twist Lock systém – Uzamykací systém pomocí šroubování. Na rozdíl od Fast Locku hmotnost holí ovlivňuje naprosto neznatelně, ale má pomalejší nastavení.
Příslušenství k trekovým holím
Příslušenství trekových holí zahrnuje náhradní části nebo přídavné části:
- Botičky, gumové špičky – Tlumí nárazy a hluk, šetří hrot, z měkkého plastu nebo gumy. Hodí se na beton či dlažbu. Speciální botičky na nordic walking jsou šikmé, aby se s nimi dalo příjemně odrážet za tělem.
- Náhradní hroty – V případě hrotu dochází k postupnému opotřebení, většinou se dají dokoupit nové a vyměnit.
- Talířek – Brání zaboření hole do povrchu. Jsou vhodné na měkké povrchy (sníh, hlína, bahno, tráva, jehličí, písek…).
Oblíbené značky trekových holí
Na českém trhu patří mezi oblíbené značky:
- Leki – První výrobce teleskopických holí, mezinárodní výrobce lyžařského vybavení a trekingových holí, všechny druhy trekových holí.
- Fizan – Italský výrobce trekingových holí, lyžařských a běžeckých holí, nabízejí jedny z nejlehčích trekových holí na světě.
- Camp – Italský výrobce lezeckého a outdoorového vybavení, z trekových holí vyrábí především hole na treking.
Ceny trekových holí
Trekové hole mají většinou přijatelné cenové rozmezí. Doporučujeme investovat do opravdu kvalitních, aby si neodneslo újmu vaše tělesné zdraví.
- Trekové hole do 1 000 Kč – Základní hole s kratší životností, jsou vhodné pro začátečníky a méně časté používání.
- Trekové hole od 1 000 Kč do 2 500 Kč – Kvalitní trekové hole z různých materiálů, odolné a stabilní, vhodné pro pokročilejší uživatele a časté užívání.
- Trekové hole nad 2 500 Kč – Trekové hole vysoké kvality, odolné, pevné, stabilní, pokročilá nastavení, vhodné pro velmi náročné uživatele a profesionály, kteří je používají neustále.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 1 000 Kč | Hliníkové hole kratší životnosti | Kvalitní a odolné hole | Pro začátečníky |
Od 1 000 do 2 500 Kč | Kvalitní hole všech materiálů, pevné, odolné, různá nastavení | Pokročilé funkce jako Antishock systém a další | Pro zkušenější uživatele |
Nad 2 500 Kč | Velice kvalitní hole dlouhé životnosti a všech materiálů, pokročilá nastavení, rozmanitá příslušenství | Nabízí vše | Pro náročné uživatele a profesionály |
Tip redakce: Jak pečovat o trekové hole
Péče o trekové hole nevyžaduje nic speciálního. Stačí pouze:
- Rozebrat jednotlivé části, pokud to jde.
- Celé hole pečlivě očistit od prachu a špíny.
- Rukojeť očistit hadříkem nebo opláchnout vodou.
Jednou za čas stačí rozebrat hole na jednotlivé části, pokud to lze udělat (týká se to hlavně teleskopických, pevné se rozložit nedají a skládací jsou spojeny lanky). Mechanismus se může zanesením po čase pokazit a nikdo by určitě nechtěl kupovat nové hole kvůli nedostatečné péči. Rukojeť můžete čistit častěji než zbytek holí, stačí je přetřít mokrým hadříkem nebo opláchnout pod vodou.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.