Test 10 nejlepších trezorů | Recenze 2023 | Arecenze.cz
Menu

Test 10 nejlepších trezorů
a jejich recenze 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022

Bojíte se o své cennosti a stále přemýšlíte, kam je doma skrýt? Ani pod polštář, ani někam do hrníčku byste je dávat neměli. Pro jejich bezpečné uchování doporučujeme zvolit speciální trezory, do nichž se vám jen tak někdo nedostane.

Pod pojmem trezor si většina z nás představí obrovskou nedobytnou schránku plnou zlata v podzemí banky. Takové nápady v nás vyvolávají knihy, filmy a hry. V obchodech se ovšem prodávají i jejich zmenšené verze, které stačí zabudovat do zdi, umístit někam do skříně nebo nechat volně stát v rohu pokoje.

Vzhledem k tomu, že potřeba bezpečného uložení cenných předmětů stále přetrvává, rozhodli jsme se trh s trezory analyzovat. Výsledkem našeho snažení je článek Jak vybrat trezor, v němž se zabýváme základními kritérii pro správný výběr schránky. Nechybí ani závěrečná kapitola věnovaná cenovým rozmezím, v nichž se trezory pohybují.


Nejlepší trezory dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze SPRINGOS SAFEBOOK S
SPRINGOS SAFEBOOK S 100 %
Počet recenzí: 2
170 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze BurgWächter LS3E
BurgWächter LS3E 88 %
Počet recenzí: 5
1 300 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Richter Czech RS.17.EDN
Richter Czech RS.17.EDN 91 %
Počet recenzí: 15
1 400 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Richter Czech TS.3006
Richter Czech TS.3006 85 %
Počet recenzí: 5
430 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze DEMA 20951D
DEMA 20951D Zatím nehodnoceno 1 400 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Kreator KRT692005
Kreator KRT692005 65 %
Počet recenzí: 2
1 400 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze G21 S-23ET(II)
G21 S-23ET(II) 86 %
Počet recenzí: 46
1 400 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Richter Czech RS20.K
Richter Czech RS20.K 95 %
Počet recenzí: 9
1 800 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze DEMA 20956D
DEMA 20956D Zatím nehodnoceno 1 300 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Yale YFM/520/FG2
Yale YFM/520/FG2 Zatím nehodnoceno 11 600 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat trezor

No, není jich zrovna mnoho, že? Berte však v potaz, že každý z nich má zásadní vliv na použitelnost schránky. Zdaleka nejdůležitější je výběr odpovídajícího typu trezoru podle účelu. Zkrátka jde o to, jaký druh předmětů chcete schovat.

Při výběru zohledněte i velikost a zejména bezpečnostní třídu. Nezapomínejte ani na různé druhy zamykání, přičemž každý z nich má své vlastní výhody a nevýhody. Když už schránku převážíte domů, zvolte jí odpovídající umístění.

Nepřijdete ani o klasické cenové okénko. Jednotlivé modely jsme rozdělili do několika skupin podle ceny. Díky našemu přehledu rychle zjistíte, co můžete za připravený finanční obnos očekávat, a zda vám budou nabízené parametry stačit.

Účel

Peníze, šperky, zbraně, dokumenty, disky. To je jen krátký výčet toho, co můžete v trezoru bezpečně uschovat. Zohlednit byste měli i fakt, zda vybíráte trezor domů či pro svou firmu. V současné době se rozlišuje hned několik různých druhů uložišť:

  • Domácí trezor
  • Zbraňový trezor
  • Bezpečnostní schránka
  • Pokladnička
  • Schránka na klíče

Domácí trezor

Potřebujete schránku pro bezpečné uložení šperků po babičce nebo hotovosti? Pak se poohlédněte po domácím trezoru. Obdélníkový sejf jednoduše umístíte pod pracovní stůl, do zdi nebo do skříně. Pořídíte-li si dvoumetrovou schránu, patrně vám nezbude nic jiného než ji nechat stát někde v rohu. Široká škála rozměrů a řešení vnitřního prostoru zajistí dostatečné místo pro všechno, co potřebujete uschovat. Do větších sejfů klidně uložíte i menší zbraně.

Poohlížejte se minimálně po modelech nižší střední třídy, neboť ty nejlevnější typy jsou velmi špatně zabezpečené. Zkušeného zloděje podobný trezor prakticky ani nezdrží.

Zbraňový trezor

Milujete zbraně a přechováváte doma několik loveckých pušek? Pak jistě myslíte na důmyslné zabezpečení před zvídavými dětmi. Výborné řešení představují tzv. zbraňové trezory, navržené s ohledem na citlivost uloženého materiálu.

Jejich kapacita standardně dostačuje pro umístění až pěti dlouhých zbraní a dostatečného množství munice. Splňují i náročnější bezpečnostní certifikáty vzhledem k riziku skrytém v možnosti odcizení či zneužití legálně držených zbraní. Zakoupením trezoru na zbraně v oficiálním obchodě máte jistotu, že výrobek splňuje přísné státní normy.

Bezpečnostní schránka

Jestliže potřebujete někam uschovat své věci, ale nechcete kupovat zbytečně drahý trezor, poslouží vám stejně dobře i bezpečnostní schránka. Ta je speciálně navržena pro uložení malého množství cenností, u nichž by byl sejf zbytečnou investicí.

Nevyznačují se prakticky žádným zabezpečením. Stačí s nimi hodit na zem a plechová skořápka se s největší pravděpodobností rozpadne. Aby je zloději neobjevili, mívají podobu knihy nebo jiného nenápadného předmětu. Některé dražší modely vydrží i delší vystavení ohni.

Pokladnička

Hledáte způsob, jak zabezpečit denní tržby ve svém obchůdku? Jednou ze zajímavých možností jsou pokladničky na klíč, navržené k uložení většího množství peněz. Mějte je vždy na očích, neboť pro jejich nízkou hmotnost a drobné rozměry není zrovna obtížné je nenápadně odcizit.

Pokladničky v zásadě nejsou trezory v pravém slova smyslu. Neposkytují žádné dodatečné zabezpečení kromě zámku. Obvykle plastové tělo není stavěné na hrubé zacházení. Pomohou vám spíše s organizací přijímané hotovosti.

Schránky na klíče

Nejvíce specifickým druhem trezoru jsou schránky na klíče. Uplatnění naleznou zejména ve firmách, jelikož nabízejí dostatečné místo pro uložení většího množství klíčů. Ani v tomto případě nejde ani tak o bezpečnost, jako o zpřehlednění a organizaci. Některé trezory pojmou i 150 unikátních klíčů.

Velikost

Čím větší, tím lepší! Ačkoliv se vám zdá, že nebudete potřebovat uschovat více než pár prstýnků a flash disků, vše se může časem změnit. Vzhledem k tomu, že nákup trezoru představuje investici klidně na několik desítek let, měli byste s tím počítat.

Je jasné, že se vše bude řídit omezeným místem v domácnosti či kanceláři. Dávejte si též pozor na rozměry výtahu, vchodových dveří, oken a dalších prostor, která budou k přesunu schránky vyžívána. K čemu vám bude trezor, který neprojde vchodovými dveřmi? Na chodbě asi k ničemu.

Dobře vybírejte i vnitřní dispozice schrány. Lze volit z různých polic, vertikálního i horizontálního rozdělení či samostatně zamykatelné schránky. Záleží jen na vás a charakteru předmětů, které chcete uložit.

Bezpečnostní třída

Asi nejvýznamnějším kritériem pro výběr správného trezoru je jeho bezpečnostní třída. Jejich katalog je stanoven evropskými normami a udává, jakou intenzitu a charakter poškození schránka absorbuje.

Dokladem je certifikace, kterou výrobce získá na základě testu. Ten spočívá v naměřeném čase, po který dokázal trezor odolávat ručnímu otevření a násilnému vylomení dveří. Výsledkem certifikačního měření jsou tzv. odporové jednotky RU. Vyšší číslo znamená vyšší míru zabezpečení.

V současnosti se rozlišuje hned několik bezpečnostních tříd dle výsledků testování:

  • Třídy S1 a S2 pro sejfy
  • Třídy Z1, Z2 a Z3 pro sejfy
  • Třída 0 pro trezory
  • Třída I pro trezory
  • Třída II pro trezory
  • Třída III pro trezory
  • Třídy IV a V pro trezory
  • Třídy VI a VII pro trezory

Bezpečnostní třídy S1 a S2 pro sejfy

U tříd S1 a S2 se ještě nepohybujeme v oblasti klasických trezorů, ale bezpečnostních skříněk. Ty poskytují základní ochranu, ale neočekávejte, že by vydržely dlouho odolávat fyzickému tlaku. Zkrátka jen máte jistotu, že plech po prvním ostřejším kontaktu nepovolí.

Bezpečnostní třídy Z1, Z2 a Z3 pro sejfy

Písmeno Z zastupuje pojem základní bezpečnost. Tato třída je definována v české normě ČSN 906012, která je předřazena před standardní normu evropskou. Odporové jednotky třídy Z1 jsou RU(10/10), přičemž sejf musí být vybaven alespoň jedním zámkem nejvyšší třídy A.

Třídy Z2 a Z3 poskytují vyšší míru zabezpečení. Jsou vhodné pro uložení menších zbraní a cenností. Pojišťovny jsou ochotny obsah trezoru pojistit v hodnotě do 30 000 korun. Třída Z2 se může pyšnit 15 odporovými jednotkami.

Bezpečnostní třída 0 pro trezory

Obáváte se čísla 0 v označení bezpečnostní třídy? Nemáte proč, protože tyto trezory se již mohou pyšnit vcelku solidní úrovní bezpečnostních prvků. Modely v této skupině naleznou využití při ukládání drobnějších finančních obnosů, zbraní nebo dokumentů utajení „Důvěrné“.

Hodnocení odporových jednotek činí RU (30/30), přičemž i zde platí podmínka alespoň jednoho trezorového zámku A.

Bezpečnostní třída I pro trezory

Pořizujete-li trezor do domácnosti nebo menší firmičky, měli byste se pohybovat v třídě I. Odporové jednotky RU(30/50) nabízejí dostatečnou ochranu i proti zkušenějším zlodějům. Stejně jako předcházející skupina dávají i tyto sejfy prostor pro umístění peněz, zbraní či tajných dokumentů.

Bezpečnostní třída II pro trezory

Rizikové prodejny, větší firmy a dobře situovaní lidé by měli zvážit nákup trezoru bezpečnostní třídy II. Ty se mohou pyšnit prostorem pro dokumenty stupně utajení „Přísně tajné“, ale i velmi cenné šperky, zbraně a hotovost v řádech stovek tisíc korun. Hodnocení odporových jednotek je RU(50/80).

Bezpečnostní třída III pro trezory

Nejvyšší běžně dostupná třída pro velké podniky a jedince vlastnící miliony korun v hotovosti. Odporové jednotky činí RU(80/120), případný kriminálník tedy nad trezorem stráví poměrně dost cenného času. V této třídě musí být trezor vybaven minimálně jedním zámkem třídy B.

Bezpečnostní třídy IV a V pro trezory

Banky a finanční podniky s výraznou cirkulací hotovosti využívají trezorů tříd IV a V. Musí být opatřeny aspoň dvěma zámky třídy B, jejich hodnocení je RU(120/180) pro třídu IV a RU(180/270) pro třídu V.

Bezpečnostní třídy VI a VII pro trezory

Miliardáři uchovávající obrovské sumy hotových peněz potřebují i odpovídající zabezpečení. To jim poskytnou trezory tříd VI a VII, které nejsou běžně dostupné v obchodech a vyrábějí se pouze na zakázku. Třída VI musí být osazena aspoň dvěma zámky třídy C, přičemž její hodnocení odporu je RU(270/400).

VII. třída je naprosto nedobytná, hodnocená RU až 3000 pro částečné prolomení, přičemž úplné prolomení není technicky možné. Trezory musí být vybaveny třemi zámky třídy C nebo dvěma zámky třídy D.

Odolnost proti požáru

Je fajn mít doma schránu odolnou proti útokům zlodějů, co když však vypukne požár? Nezbývá než se začít modlit, nebo na hrozící nebezpečí myslet předem a zakoupit trezor dostatečně odolný proti ohni. Stejně jako v předcházejícím případě rozlišujeme hned několik tříd rezistence proti požárům:

  • S30P – ohnivzdornost 30 minut pro dokumenty, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 175 °C
  • S60P – ohnivzdornost 60 minut pro dokumenty, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 175 °C
  • S120P – ohnivzdornost 120 minut pro dokumenty, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 175 °C
  • S60DIS – ohnivzdornost 60 minut pro datové disky, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 55 °C
  • S120DIS – ohnivzdornost 120 minut pro dokumenty, při teplotní zátěži 1 100 °C nesmí teplota uvnitř trezoru přesáhnout 55 °C

Žádný trezor na světě nezvládne požáru vzdorovat do nekonečna. Oněch 30–120 minut by vám mělo poskytnout dost času k tomu, abyste své cenné předměty ukryli do bezpečí.

Uzamykání

Co by to bylo za sejf, kdy jej mohl otevřít každý kolemjdoucí? Z toho důvodu jsou nedílnou součástí každého trezoru také zámky. V současné době se na trhu prodávají tři základní druhy mechanismů:

  • Motýlkový bezpečnostní klíč
  • Mechanický číslicový kombinační zámek
  • Elektronický číslicový kombinační zámek

Motýlkový bezpečnostní klíč

Nejlevnější druh zabezpečení. Nemusíte si nic pamatovat, stačí mít po ruce klíč, jímž jednoduše otočíte v zámku. Právě v primitivnosti tohoto způsobu tkví jeho největší riziko. K obsahu trezoru se totiž může dostat kdokoliv, kdo klíč zrovna třímá v rukou.

Hlídejte si jej proto jako oko v hlavě. Při ztrátě se totiž k obsahu svého trezoru nemusíte dostat, případně budete muset využít firem specializovaných na nouzové otevírání. Takový proces je, i vzhledem k povinné identifikaci, zdlouhavý.

Mechanický číslicový kombinační zámek

Jakýmsi mezistupněm mezi oběma systémy je mechanický číslicový kombinační zámek. Jedná se o klasický zámek vybavený číselníkem, jenž po zadání správného kódu trezor odemkne. Odpadá nutnost neustále s sebou nosit klíče. Obsah trezoru je navíc přístupný pouze tomu, kdo zná kód.

Dávejte si dobrý pozor, abyste heslo nezapomněli. Počítejte, že si připlatíte, neboť ve standardních verzích jsou nabízeny pouze varianty na klíč.

Elektronický číslicový kombinační zámek

Chcete si dopřát opravdový luxus v zabezpečení? Poohlédněte se po elektronickém ciferníku. Ten je provázán s baterií, a kromě odemykání zámku umí i celou řadu dalších věcí. Pamatuje si poslední vstupy, umožňuje měnit kódy podle potřeby, případně se zcela zamknout.

Za pořízení elektronického číselníku si samozřejmě připlatíte, a ne zrovna málo. Pamatovat musíte i na pravidelnou výměnu baterií, jejichž životnost se standardně pohybuje okolo 2 let. Podobně jako u mechanických zabezpečení si musíte kód zapamatovat nebo zapsat a uložit na dobře skryté místo.

Umístění

Místo, kam svůj trezor umístíte, byste měli mít vymyšlené ještě před nákupem. Vždy byste se měli odpíchnout od zvolené velikosti sejfu. Menší trezory na cennosti a dokumenty lze snadno vložit do uzamykatelné skříně, zazdít do stěny nebo podlahy.

Rozměrnější schrány je vhodné umístit do rohu místnosti, přičemž pro zvýšení bezpečnosti musíte myslet na ukotvení ke zdi nebo do podlahy. Eliminujete nebezpečí převržení na vás nebo vaše děti, které může mít vlivem vysoké hmotnosti sejfu fatální důsledky. Zákonná norma dokonce stanoví, že všechny sejfy do hmotnosti 1 000 kilogramů náležitě ukotveny být musí.

V neposlední řadě věnujte pozornost nosnosti podlahy. Zejména tehdy, žijete-li v přízemí, si vše pořádně prověřte. Jen málo věcí je horších, než když spadnete sousedovi do obýváku i s trezorem.

Cena

Cenové rozpětí sejfů je již z podstaty věci velmi široké. Se stoupající bezpečnostní třídou se totiž stejně výrazně zvedá i požadovaný finanční obnos. Na základě analýzy cen se nám podařilo identifikovat čtyři základní pásma, v nichž se nacházejí modely podobných vlastností:

Cena do 15 000 Kč

V nejlevnější skupině naleznete malé trezory pro domácnosti či obchůdky. Jsou vhodné jak k umístění do skříně nebo pod stůl, tak k zazdění. Za zmínku stojí, že v nabídce je celá řada schránek určených pro malé i velké zbraně splňující všechny potřebné certifikace.

Pokud jde o bezpečnostní třídy, pohybujeme se v rozmezí od S1 po třídu I. Na své si tedy přijdou hlavně méně nároční klienti. Výhodou je nízká hmotnost trezorů, povětšinou nepřesahující hranici 40 kg. Obvykle bohužel nelze očekávat odolnost proti požárům. Nabídka není skoupá na způsoby odemykání, setkat se můžete jak s klíči, tak mechanickými či elektronickými číselníky.

Cena od 15 000 do 30 000 Kč

V nižší střední třídě je situace podobná jako v předcházející skupině. Počítat můžete v nejlepším případě s třídou II, mnohem spíše však pouze s I. Trezory jsou větší a mnoho místa pro uložení cenností, hotovosti, dokumentů nebo zbraní.

V souvislosti s rostoucím vnitřním prostorem berte v potaz i větší hmotnost. Schránky mohou vážit až 160 kilogramů, takže si při jejich umísťování vyžádejte někoho na pomoc. Podobně jako v nejnižší skupině můžete vybírat z různých způsobů zamykání, mnohé sejfy jsou alespoň mírně ohnivzdorné.

Cena od 30 000 do 45 000 Kč

Potřebujete pořádně zabezpečit důležité dokumenty své firmy nebo rodiny? Poohlédněte se ve vyšší střední třídě, jež začíná na 30 000 korunách. Třída zabezpečení I je minimum, mnohem častější j II. nebo III. stupeň. Všechny ostatní parametry zůstávají podobné jako u levnějších produktů. Za zmínku stojí snad jen výrazně vyšší odolnost proti ohni.

Cena nad 45 000 Kč

Do trezoru za cenovku přesahující 45 000 korun se nemusíte bát uložit prakticky cokoliv. Minimální třída bezpečnosti je III a samozřejmostí je mnoho místa uvnitř. Od rozměrů se odvíjí i hmotnost, která může klidně přesahovat i hranici 400 kilogramů. Proto si dobře prověřte nosnost podlahy a zabezpečte schránu kotvami.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 24 hlasů