Recenze Electrolux EOB8S39WZ - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Electrolux EOB8S39WZ

89,5 % Hodnocení
redakce

1. místo

Vítěz testu 2023

Trouby

Klady a zápory

Klady

 • Smart funkce
 • Parní funkce
 • Teplotní sonda

Zápory

 • Vysoká cena
 • Nemá katalýzu ani pyrolýzu
26 000 Kč Orientační cena
 • 8,7/10
  Hodnocení spotřeby
 • 9,8/10
  Hodnocení funkcí
 • 9,0/10
  Hodnocení vybavení
 • 6,7/10
  Hodnocení bezpečnosti
 • 89,5 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje

Trouba Electrolux EOB8S39WZ patřila v době psaní recenze (srpen 2022) k luxusním modelům, za které si připlatíte. Kapacitou 70 l se řadí ke standardně velkým modelům na trhu a je vhodná i do početnějších domácností. Energetická třída A++, do které tento model patří, byla v době hodnocení nejlepší v našem srovnání. Úspora je znát především při horkovzdušném pečení, kdy trouba na jeden cyklus spotřebuje 0,52 kWh, zatímco průměr byl 0,78 kWh. Naopak spotřeba klasického pečení, 1,09 kWh, už byla lehce nad tehdejším průměrem (0,93 kWh).

Vysoce nadstandardní je výběr programů tohoto modelu, volit můžete z 22 a další najdete na internetu ke stažení. Tato trouba se totiž řadí mezi tzv. chytré spotřebiče a je možné ji propojit s mobilní aplikací, nebo třeba ovládat prostřednictvím hlasového asistenta. Co se topných těles týče, trouba Electrolux má vše, co mohou dnešní modely nabídnou. Kromě klasického horního a spodního topného tělesa je vybavená také ventilátorem a kruhovým topným tělesem pro plnohodnotné horkovzdušné pečení, nechybí jí ani klasický režim grilu nebo rozmrazování.

Mnohem zajímavější je ale schopnost parního pečení, díky které můžete v této troubě připravovat potraviny zdravěji. Mezi parní funkce můžeme zařadit i program čištění tohoto modelu, to také probíhá párou, která uvolní mastnotu a nečistoty, aby šly snadno setřít. Tato varianta není tak bezpracná, jako např. čištění pyrolýzou, stále jde ale o jednodušší proces než údržba trouby bez jakéhokoliv systému čištění.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Electrolux

32 % Beko, 21 % Electrolux, 16 % Bosch, 16 % Whirlpool, 11 % AEG, 5 % Siemens
Zdroj tepla

Elektřina

89 % Elektřina, 11 % Neuvedeno
Objem (l)

70

70,21
Energetická třída

A++

53 % A, 42 % A+, 5 % A++
Spotřeba při běžném pečení (kWh)

1,09

0,93
Spotřeba při horkovzdušném pečení (kWh)

0,52

0,77
Počet programů

22

11,05
Horní topné těleso

Ano

100 % Ano
Spodní topné těleso

Ano

100 % Ano
Ventilátor

Ano

100 % Ano
Kruhové topné těleso

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Pára

Plnohodnotné parní pečení

68 % Ne, 16 % Doplňkové parní funkce, 5 % Plnohodnotné parní pečení, 11 % Neuvedeno
Gril

Ano

100 % Ano
Rychlý ohřev

Ano

58 % Ano, 42 % Ne
Šetrné rozmrazování

Ano

79 % Ano, 21 % Ne
Systém čištění

Parní

32 % Ne, 21 % Katalýza, 21 % Pyrolýza, 11 % AquaClean + katalýza, 5 % AquaClean, 5 % Parní, 5 % Pyrolýza + parní

Vybavení a rozměry

Také výbava trouby Electrolux je poměrně moderní. K ovládání slouží dotykový panel s displejem, který působí hi-tech dojmem a nebude nijak narušovat design kuchyně. Na druhou stranu se může trouba hůře ovládat např. s mokrýma rukama. Samozřejmě nechybí funkce časovače či osvětlení trouby, tyto prvky jsou dnes naprostým standardem. Díky chlazení dvířek nehrozí u trouby popálení a nepostrádá ani dětský zámek, který také najdete u většiny moderních produktů.

Co se zajímavějších prvků výbavy týče, s přípravou pokrmů vám pomůže teplotní sonda, která rozhodně nepatří ke standardní výbavě většiny trub, naopak dodává tomuto modelu punc luxusu. Podobný efekt má také komfortní dovírání dvířek, se kterým máte jistotu, že budou dvířka trouby vždy dokonale zavřená. V době psaní recenze měla tuto funkci asi polovina hodnocených modelů.

Nakonec nechybí ani teleskopické výsuvy, které usnadňují manipulaci s plechy a zvyšují bezpečnost používání. Rozhodně se nedá říct, že by tento prvek byl u dnešních trub vyloženě běžný, u modelu v této cenové kategorii se ale dá očekávat.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Osvětlení trouby

Ano

100 % Ano
Displej

Ano

95 % Ano, 5 % Ne
Časovač

Ano

100 % Ano
Výsuvné rošty

1 úroveň

53 % 1 úroveň, 37 % Ne, 11 % 2 úrovně
Chladná dvířka

Ano

100 % Ano
Komfortní dovírání dvířek

Ano

58 % Ano, 37 % Ne, 5 % Neuvedeno
Zatláčecí knoflíky

Dotykový panel

37 % Ano, 32 % Dotykový panel, 32 % Ne
Dětský zámek

Ano

89 % Ano, 11 % Ne
Výška (cm)

59

59,28
Šířka (cm)

56

59,08
Hloubka (cm)

55

56,22
Hmotnost (kg)

36,5

35,36

Hodnocení ostatních uživatelů

Uživatelských recenzí zatím trouba Electrolux nenasbírala mnoho, ti, kteří se ale o své zkušenosti podělili, jsou z tohoto modelu nadšení. Velké chvály se dočkalo především parní pečení, uživatelé zmiňují také jednoduchou údržbu a líbivý design. Díky chytrým funkcím, teplotní sondě a dalším pomůckám je podle nich trouba nápomocná i úplným laikům, někteří ji dokonce přirovnávají ke konvektomatu (přístroj, který najdete v profesionálních kuchyních) a zmiňují, že zvládá i vaření metodou sous-vide. Jediné negativum, které se v některých recenzích objevuje, je vysoká cena.

Klady a zápory

Kromě poměrně vysoké ceny, které bohužel nebude dostupná pro každého, se nám na troubě Electrolux EOB8S39WZ jen těžko hledají zápory. Ano, někdo by mohl postrádat funkci pyrolýzy nebo katalýzy, nevýhodou může být také nepatrně vyšší spotřeba při klasickém pečení (v reálných nákladech se ale projeví jen v řádech haléřů), výhody, které u této trouby najdete, ale jakékoliv drobné nedostatky zásadně převažují. Za vyzdvihnutí stojí především plnohodnotné parní pečení, smart funkce s ovládáním přes mobilní aplikaci či teplotní sonda.

Porovnání s alternativami

Pokud se zajímáte o trouby vyšší úrovně, ale rádi byste pár tisíc ušetřili, slušnou alternativou by mohl být model AEG BPE556320M. Shodně s troubou Electrolux najdete v jeho výbavě teplotní sondu a teleskopické rošty. Nabízí také parní funkce, ale ty jsou v tomto případě pouze doplňkové, nejde o plnohodnotné parní pečení. Spokojit se také budete muset s klasickým manuálním ovládáním, bez dotykového panelu a smart funkcí. Tím je limitovaná také nabídka programů, kterých má tato trouba 11. Na druhou stranu ale potěší funkcí pyrolýzy, kterou u trouby Electrolux nenajdete.

Výrazně levnější, ale stále nadstandardní variantu potom představuje trouba Beko BIRT 25400 XPS. Ta má dotykové ovládání, stejně jako model Electrolux, který překonává např. větším počtem teleskopických roštů nebo funkcí pyrolýzy. Smířit se ale musíte s absencí parních funkcí, smart funkcí a teplotní sondy, stejně jako s menším výběrem programů.

Naše hodnocení a závěr

Parní troubu Electrolux EOB8S39WZ můžeme doporučit opravdu náročným uživatelů a nadšeným kulinářům. Kromě klasického a horkovzdušného pečení totiž nabízí i řadu parních programů, podle zkušeností uživatelů zvládá i vaření metodou sous-vide. Nabídka programů je u tohoto modelu opravdu bezkonkurenční, k základním 22 navíc můžete stahovat další prostřednictvím mobilní aplikace. Ta navíc slouží také k ovládání trouby, která se tak stane perfektním členem chytré domácnosti – dá se propojit dokonce i s hlasovým asistentem.

Z výbavy zaujme především teplotní sondou, potěší také teleskopické výsuvy. Čištění trouby probíhá parní metodou, ještě o něco pohodlnější by pravděpodobně bylo čištění pyrolýzou či katalýzou, ty ale u tohoto modelu nenajdete. Kapacita 70 l bez problémů vystačí i početnější domácnosti a energetická třída A++ byla v době hodnocení nejlepší na trhu. Jedinou zásadní nevýhodou tohoto modelu tak zůstává jeho vysoká cena. Pokud hledáte nadstandardní troubu, ale máte přece jen o něco nižší rozpočet, za zvážení stojí také model Beko BIRT 25400 XPS.

26 000 Kč Orientační cena
Autor: Eliška Srncová | Datum: | Produkt: Electrolux EOB8S39WZ | Hodnocení: 89,5 %
Eliška Srncová patří k redaktorům, kteří se o svá témata starají pečlivě a dlouhodobě, kategorii trub má na starosti už více než tři roky. Díky dlouhodobým zkušenostem a průzkumu nasbírala ke srovnání trub dostatek informací, které pravidelně doplňuje. Srozumitelně vám vysvětlí například jaký je rozdíl mezi pyrolýzou a katalýzou, jaký objem trouby se vám bude hodit nebo jak se vyznat v energetickém štítku. Na její rady se můžete spolehnout i při výběru dalších kuchyňských spotřebičů, třeba myček nebo sporáků.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Dobrý den,prosím má tahle trouba i program kynutí těsta

Jana Hadašová

Dobrý den, ano, najdete jej v parních programech.

Eliška Srncová, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Electrolux EOB8S39WZ

Electrolux EOB8S39WZ

26 000 Kč Orientační cena