Menu

Mora VT 528 MX – Recenze, testy a srovnání

81,2 % Celkové hodnocení

v kategorii Trouby

Jednotlivá hodnocení

 • 7,7/10
  Hodnocení spotřeby
 • 8,3/10
  Hodnocení funkcí
 • 9,0/10
  Hodnocení vybavení
 • 10/10
  Hodnocení bezpečnosti

Klady a zápory

 • Dva teleskopické rošty
 • Zahřívání ovládacího panelu
7 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Oproti některým lépe umístěným troubám ztratil model značky Mora body zejména kvůli chybějící funkci rychlého ohřevu a lehce nadprůměrné spotřebě při horkovzdušném pečení. Na rozehřátí trouby si tak oproti některým konkurenčním modelům počkáte trochu déle. Co se týče spotřeby, při zmiňovaném horkovzdušném pečení trouba spotřebuje cca 0,85 kWh na jeden cyklus, při běžném pečení 0,92 kWh na jeden cyklus. V době vzniku recenze (srpen 2017) byly průměrné hodnoty 0,82 kWh na horkovzdušný cyklus a 0,93 kWh na cyklus běžného pečení. Sami tedy vidíte, že rozdíly nejsou nijak markantní a tak nelze troubu považovat za neúspornou, koneckonců stále patří do energetické třídy A.

Objemem 67 l se drží tehdejšího průměru, devíti nabízenými pečicími programy taktéž. K samotnému pečení vám poslouží horní, spodní i kruhové topné těleso, které spolu s ventilátorem zařídí opravdu efektivní horkovzdušné pečení. Troubě nechybí ani funkce gril a šetrné rozmrazování. K čištění slouží systém AquaClean, tedy systém čištění vodní párou, který není zcela nejefektivnější, ale manuální čištění alespoň výrazně zjednoduší.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Mora

27 % Bosch, 20 % Beko, 20 % Whirlpool, 13 % Electrolux, 7 % Siemens, 7 % AEG, 7 % Gorenje
Objem (l)

67

71,47
Energetická třída

A

53 % A+, 47 % A
Spotřeba při běžném pečení (kWh)

0,92

0,93
Spotřeba při horkovzdušném pečení (kWh)

0,85

0,76
Počet programů

9

11,47
Horní topné těleso

Ano

100 % Ano
Spodní topné těleso

Ano

100 % Ano
Ventilátor

Ano

100 % Ano
Kruhové topné těleso

Ano

100 % Ano
Gril

Ano

100 % Ano
Rychlý ohřev

Ne

60 % Ano, 13 % Ne, 27 % Neuvedeno
Šetrné rozmrazování

Ano

53 % Ano, 47 % Ne
Systém čištění

AquaClean

40 % Katalýza, 27 % AquaClean + katalýza, 13 % AquaClean, 7 % Pyrolýza + parní, 7 % Ne, 7 % Parní

Vybavení a rozměry

Jako prakticky jediný nedostatek trouby Mora v této kategorii můžeme zmínit chybějící systém komfortního zavírání dvířek. Ten se stará o to, aby se dvířka plynule a pevně zavřela i při nedbalé manipulaci. Jde ovšem spíše o otázku pohodlí, na funkčnost trouby vliv nemá. Kromě této položky už v kategorii vybavení troubě nic nechybí.

Začneme-li od nejběžnějších věcí, počítat můžete samozřejmě s vnitřním osvětlením a také s dnes velice populárním displejem. K němu neodmyslitelně patří také časovač, který uchrání vaše pokrmy před spálením a poslouží i jako minutka při vaření. Lepší manipulaci s horkými plechy zajistí dva teleskopické rošty, troubě nechybí ani oblíbené zatláčecí knoflíky. Dvířka zůstanou i při pečení chladná, díky trojvrstvému sklu a chladícímu systému, nehrozí tedy popálení o povrch dvířek. V neposlední řadě má trouba také dětský zámek, který ocení hlavně rodiče menších dětí.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Osvětlení trouby

Ano

100 % Ano
Displej

Ano

100 % Ano
Časovač

Ano

100 % Ano
Výsuvné rošty

2 úrovně

60 % 1 úroveň, 33 % Ne, 7 % 2 úrovně
Chladná dvířka

Ano

100 % Ano
Sklo dvířek

Třívrstvé

33 % Třívrstvé, 13 % Dvouvrstvé, 7 % Čtyřvrstvé, 47 % Neuvedeno
Komfortní dovírání dvířek

Ne

60 % Ano, 33 % Ne, 7 % Neuvedeno
Zatláčecí knoflíky

Ano

53 % Ano, 27 % Ne, 20 % Dotykový panel
Dětský zámek

Ano

73 % Ano, 13 % Ne, 13 % Neuvedeno
Výška (cm)

59,5

60 % 59,5, 20 % 59,4, 13 % 56,7, 7 % 59,3
Šířka (cm)

59,7

47 % 59,4, 40 % 59,5, 7 % 56, 7 % 56,7
Hloubka (cm)

54,7

56,35
Hmotnost (kg)

38

31,95

Hodnocení dalších uživatelů

Několik desítek uživatelů ohodnotilo troubu značky Mora velice kladně, je jim sympatická jak českým původem, tak kvalitním zpracováním, hezkým designem a funkčností. Jeden nedostatek ovšem tomuto modelu vytýkají, a to ne zcela dokonalý systém chlazení. O dvířka se sice nepopálíte, ale ovládací panel se může při vysokých teplotách nadměrně zahřívat a je dobré na tento jev pamatovat při výběru a případném následném používání trouby.

Naše hodnocení a závěr

Až na nepříjemné zahřívání panelu, se kterým se setkali někteří uživatelé, nemáme k troubě Mora VT 528 MX větší výhrady. Oproti některým konkurentkám má nevýhodu kvůli vyšší spotřebě při horkovzdušném pečení, chybějící funkci rychloohřevu a absenci komfortního zavírání dvířek. Stále je ale velmi přesvědčivá jak v otázce parametrů, tak v případě výbavy, a tyto nedostatky bereme jako méně závažné. Pokud ba vás ovšem zajímal spíše model, které tyto prvky nechybí, doporučujeme zvážit například troubu Mora VT 548 GX. Objemem je Mora VT 528 GX průměrná, doporučujeme ji proto do domácností o třech osobách, případně čtyřech s menšími nároky. Bezpečnostní prvky ji dobře předurčují pro domácnost s dětmi, doporučujeme ale pamatovat na zmíněné zahřívání panelu a troubu případně umístit dostatečně vysoko, aby na ovládací panel dítě nedosáhlo.

7 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Mora VT 528 MX | Hodnocení: 81,2 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva v naší redakci působí již několik let a za tu dobu stihla nasbírat spoustu zkušeností s výběrem a srovnáváním produktů. Při své práci využívá nejen výsledky nejrůznějších testů, ale zohledňuje také odborné a uživatelské recenze. Díky tomu může doporučit vhodný produkt různým cílovým skupinám – ať už je pro vás u vestavné trouby stěžejní funkční výbava, nebo pořizovací cena a provozní náklady. Iva se stará také o kategorii parních trub či konvektomatů a věnuje se i mnoha dalším tématům z oblasti kuchyňských spotřebičů nebo sportovního vybavení.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Mora VT 528 MX

Mora VT 528 MX

7 500 Kč Orientační cena