Menu

Whirlpool AKP 459IX – Recenze, testy a srovnání

69,6 % Celkové hodnocení

v kategorii Trouby

Jednotlivá hodnocení

 • 8,3/10
  Hodnocení spotřeby
 • 7,3/10
  Hodnocení funkcí
 • 4,0/10
  Hodnocení vybavení
 • 5,0/10
  Hodnocení bezpečnosti

Klady

 • Nízká cena
 • Kruhové topné těleso
 • Jednoduché ovládání

Zápory

 • Méně programů
 • Jen dvouvrstvé sklo dvířek
 • Žádný systém čištění
5 200 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Whirlpool AKP 459IX patří k cenově dostupným elektrickým troubám, které můžeme doporučit převážně nenáročným uživatelům. Využitelný objem 65 l byl v době psaní této recenze (srpen 2021) lehce podprůměrný, avšak výrazněji nezaostával. Troubu nalezneme v energetické třídě A, stejně jako většinu konkurenčních modelů na trhu. Spořivé duše potěší poměrně nízkou spotřebou na cyklus běžného pečení, spotřeba na cyklus horkovzdušného pečení je naopak bohužel nadprůměrná, i když jen mírně.

Trouba nabídne 8 pečicích programů, což je o dva méně, než byl v době srovnání průměr hodnocených modelů. Plusem je však rozhodně kruhové topné těleso zajišťující pravé horkovzdušné pečení. Mimo ně zde samozřejmě najdete horní i spodní ohřev, ventilátor a programy jako gril nebo rozmrazování. Parní pečení troubě chybí, to je však obecně výsadou dražších modelů. Co by však mohlo zamrzet, je absence systému čištění. Výrobce alespoň vybavil vnitřní stranu dvířek snadno čistitelným povrchem, jiné modely však nabídnou třeba katalytické desky nebo samočisticí programy.

 

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Whirlpool

27 % Bosch, 20 % Beko, 13 % Electrolux, 13 % Whirlpool, 7 % Siemens, 7 % AEG, 7 % Gorenje, 7 % Mora
Zdroj tepla

Elektřina

93 % Elektřina, 7 % Neuvedeno
Objem (l)

65

71,87
Energetická třída

A

53 % A+, 47 % A
Spotřeba při běžném pečení (kWh)

0,85

0,92
Spotřeba při horkovzdušném pečení (kWh)

0,85

0,76
Počet programů

8

12,33
Horní topné těleso

Ano

100 % Ano
Spodní topné těleso

Ano

100 % Ano
Ventilátor

Ano

100 % Ano
Kruhové topné těleso

Ano

100 % Ano
Pára

Ne

73 % Ne, 20 % Doplňkové parní funkce, 7 % Neuvedeno
Gril

Ano

100 % Ano
Rychlý ohřev

Ne

67 % Ano, 13 % Ne, 20 % Neuvedeno
Šetrné rozmrazování

Ano

60 % Ano, 40 % Ne
Systém čištění

Ne

33 % Katalýza, 27 % AquaClean + katalýza, 13 % AquaClean, 13 % Parní, 7 % Pyrolýza + parní, 7 % Ne

Vybavení a rozměry

Co se týče vybavení a dalších funkcí, nemůžeme od trouby v této cenové kategorii čekat zázraky. Nechybí jí základ v podobě osvětlení, které je dokonce možné spustit bez volby dalšího programu. Teplota v troubě tím stoupne jen na nízkou hodnotu, což některé hospodyňky využívají ke kynutí těst. Displej zde nenajdeme, k ovládání stačí 3 vyčnívající knoflíky. Můžeme ji tak doporučit těm, kteří preferují jednoduché ovládání.

Tříknoflíkový ovládací panel trouby Whirlpool AKP 459IX

Ovládací panel Whirlpool AKP 459IX

Prostřední knoflík slouží jako mechanický časovač, troubu však nevypíná, pouze ohlásí konec pečení. Teleskopické rošty nejsou v základní výbavě, výrobce však umožňuje dokoupení výsuvných kolejniček přicvaknutelných k plechům, čímž jejich absenci supluje.

Kolejničky k troubě Whirlpool AKP 459IX jsou výrobcem nabízeny na dokoupení

Výsuvné kolejničky k troubě Whirlpool AKP 459IX

Jak je dnes na trhu obvyklé, troubě nechybí chlazená dvířka, takže se o ně v průběhu pečení nemohou spálit třeba děti. Dětský zámek však již ve výbavě nenajdete, totéž platí o dalších prvcích, které u konkurenčních trub zvyšují uživatelský komfort. Na mysli máme zatláčecí knoflíky nebo komfortní dovírání dvířek, která by se utěsnila i při nedbalém dovření. Samotné sklo dvířek je ze dvou vrstev, v době srovnání (srpen 2021) však již byla standardem dvířka třívrstvá. Rozměry trouby nijak nevybočují z řady, konkrétní hodnoty najdete ve spodní části tabulky.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Osvětlení trouby

Ano

100 % Ano
Displej

Ne

100 % Ano
Časovač

Ano

100 % Ano
Výsuvné rošty

Ne

60 % 1 úroveň, 33 % Ne, 7 % 2 úrovně
Chladná dvířka

Ano

100 % Ano
Sklo dvířek

Dvouvrstvé

40 % Třívrstvé, 13 % Dvouvrstvé, 7 % Čtyřvrstvé, 40 % Neuvedeno
Komfortní dovírání dvířek

Ne

67 % Ano, 27 % Ne, 7 % Neuvedeno
Zatláčecí knoflíky

Ne

53 % Ano, 27 % Ne, 20 % Dotykový panel
Dětský zámek

Ne

80 % Ano, 13 % Ne, 7 % Neuvedeno
Výška (cm)

59,5

60 % 59,5, 20 % 59,4, 13 % 56,7, 7 % 59,3
Šířka (cm)

59,5

47 % 59,4, 40 % 59,5, 7 % 56, 7 % 56,7
Hloubka (cm)

56,4

56,44
Hmotnost (kg)

34

32,11

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé trouby ji hodnotí jako produkt ideální pro milovníky jednoduchého ovládání, kteří příliš nefandí novodobým vychytávkám. Jejich pozornost se upřela na nízkou hlučnost i na nabídku programů, kterou vidí jako dostatečnou. Dále zmiňují nízkou cenu a dostatečný vnitřní prostor. Pokud se zaměříme na negativa, někteří uživatelé se vyjádřili, že trouba bohužel nepeče tak rovnoměrně jako dražší modely a že na nerezovém povrchu je vidět každá šmouha. Uvítali by také delší přívodní kabel a upozorňují, že je kvůli kabelu bez zástrčky při instalaci potřeba přičinění elektrikáře.

Klady a zápory

Jako hlavní přínos trouby vidíme nízkou cenu a jednoduché ovládání. To sestává pouze ze tří knoflíků, na kterých nastavujete režim pečení, teplotu a časovač. V této cenové kategorii také potěší kruhové topné těleso a dva režimy grilu. Teleskopické rošty sice v základní výbavě nenajdete, výrobce však nabízí k dokoupení výsuvné kolejničky, které se dají nacvaknout na plechy.

Nevýhody trouby patří k typickým nešvarům levných modelů. Dle některých uživatelů trouba nepeče zcela rovnoměrně, takže plech možná budete muset pravidelně otáčet. Mimo některé režimy (například rychlý ohřev) chybí také doplňkové funkce a systém čištění, náročnějším pekařům a pekařkám hledajícím uživatelský komfort bychom ji tedy spíš nedoporučili.

Naše hodnocení a závěr

Trouba Whirlpool potěší nenáročné uživatele, kteří ocení jednoduché ovládání bez displeje a bez přehršle funkcí, které by stejně nevyužili. Základní pečicí režimy však troubě nechybí, nabídne pravé horkovzdušné pečení, ventilátor, rozmrazování a dva režimy grilu. Dvířka jsou chlazená, na vychytávky typu dětské pojistky nebo zatláčecích knoflíků však musíte zapomenout. Trouba patří do nejčastější energetické třídy A, její spotřeba při standardním pečení je poměrně nízká, při horkovzdušném pečení naopak lehce nadprůměrná.

Pokud při vybavování kuchyně míříte výš a ocenili byste dětský zámek nebo čisticí program, doporučíme k pročtení recenzi trouby Mora VT 538 BX.

5 200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Whirlpool AKP 459IX | Hodnocení: 69,6 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva v naší redakci působí již několik let a za tu dobu stihla nasbírat spoustu zkušeností s výběrem a srovnáváním produktů. Při své práci využívá nejen výsledky nejrůznějších testů, ale zohledňuje také odborné a uživatelské recenze. Díky tomu může doporučit vhodný produkt různým cílovým skupinám – ať už je pro vás u vestavné trouby stěžejní funkční výbava, nebo pořizovací cena a provozní náklady. Iva se stará také o kategorii parních trub či konvektomatů a věnuje se i mnoha dalším tématům z oblasti kuchyňských spotřebičů nebo sportovního vybavení.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Již se neprodává

Recenze Whirlpool AKP 459IX

Whirlpool AKP 459IX

5 200 Kč Orientační cena