Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších turistických bot

Plánujete vyrazit za turistikou, nebo se chcete věnovat vybraným pohybovým aktivitám? Pak byste neměli zapomínat na to, že základem všeho je kvalitní obuv. Při pohybu v přírodě je to turistická obuv nabývající spousty podob. Důležité je docílit maximálního pohodlí pro nohy.

Turistická obuv je pochopitelně obecným pojmem, za kterým se skrývá hned několik modelů bot vhodných pro tu a onu činnost. I když je výběr turistické obuvi hodně individuální záležitostí, přesto existujte několik rad, jak se domoci ideálního výsledku.

Nepodceňujte volbu turistické obuvi, která je takovým pomyslným stavebním kamenem při jakémkoliv sportu a pohybu. Získejte s těmi správnými botami odpovídající stabilitu v libovolném terénu, zajistěte bezpečí svých chodidel a dopřejte si náležitého komfortu. Následující článek vám s výběrem poradí.


Nejlepší turistické boty dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat turistické boty

Výběr turistických bot se může na první pohled jevit jako velice jednoduchá činnost. Avšak není tomu úplně tak. Abyste vsadili na ty správné, musíte znát pár důležitých informací. Třeba jaké jsou na trhu dostupné typy turistických bot.

Zajímat se musíte o to, jaký je materiál svršků, jakým druhům membrán dát přednost a co neopomenout v případě voděodolnosti a nepromokavosti. Podstatná je samozřejmě i správná velikost turistických bot a jejich následná údržba.

Na závěr článku „jak vybrat turistické boty“ vám přineseme ještě pár rad souvisejících se správným používáním této specifické obuvi a nezapomeneme se zmínit ani o cenových nákladech.

Pokud nakupujete turistické vybavení, mohl by se vám také hodit náš článek Jak vybrat outdoorový batoh.

Typy turistických bot

Pod pojmem turistické boty si rozhodně nepředstavujte jednu univerzální obuv. Tak tomu rozhodně není. Na trhu jsou k dostání odlišné modely lišící se hlavně svým vzhledem, parametry, určením pohybové činnosti a výslednou hmotností. Zde jsou nejpoužívanější druhy turistické obuvi.

Turistické sandály

Turistická obuv vhodná pro lehčí terény. Trekové sandály jsou vzdušné a hodí se hlavně za slunného počasí. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 0,5 až 0,8 kg. Využít je můžete třeba v okamžiku, kdy se chcete brodit vodou. Mnozí turisté je volí spíše jako záložní nebo doplňkové boty.

Klasické outdoorové boty

Hodně univerzální typ turistické obuvi, která je spojena s nízkou hmotností. Ta se mnohdy rovná váze turistických sandálů. Použití lehkých materiálů zajišťuje maximální pohodlí při chůzi. Outdoorové boty sice nemusí být tak pevné, na druhou stranu představují poměrně univerzální druh obuvi, který oceníte při mnoha činnostech.

Pohorky

Těžší a robustnější odnoží turistických bot jsou pohorky. Ty jsou primárně uzpůsobeny pro vysokohorskou turistiku. Obuv s hmotností kolem 1,5 až 2,5 kg. V závislosti na vašich osobních potřebách a venkovních klimatických podmínkách můžete volit odlišné typy turistických bot typu „pohorky“.

 • Trekingové pohorky – vhodné spíše pro lehčí turistiku.
 • Zimní pohorky – odolnější obuv s použitím teplejších materiálů.
 • Skelety – speciální skořepinové boty ideální na hory, lezení a pohyb po ledovcích.

Materiál svršků

Velice důležitou součástí turistické obuvi je výrobní materiál. Při jeho výběru byste měli začít od vnější vrstvy, tedy samotného svršku. Ten může pochopitelně nabývat odlišných podob a vlastností. Nejčastěji se setkáte s těmito výrobními složkami.

Syntetické materiály

V případě syntetických materiálů se můžete spolehnout na jejich nízkou hmotnost a lehkost. Takové boty budou mít dostatečnou mechanickou odolnost a zároveň odpovídající prodyšnost. Počítat pochopitelně musíte s tím, že je musíte pravidelně impregnovat.

Kožený materiál

Kůže je obecně velice odolným materiálem, který vydrží hrubší zacházení po mechanické stránce. Ve prospěch kůže jednoznačně hovoří trvanlivost. Ta je však vykoupena tím, že musíte obuv důkladně a precizně ošetřovat. Jedinou pomyslnou nevýhodou kožených materiálů je zhoršená prodyšnost. Počítat musíte také s tím, že byste měli boty před každým výletem pořádně vysušit.

Kožené materiály s membránou

Nadstavbou kvalitní kůže může být kůže s membránou. Tento důmyslný systém membrány se stará o dokonalou nepromokavost obuvi a dělá z ní velice univerzální a kvalitní výrobek pro všechny možné podnebné podmínky. Myslet musíte na to, že takovou membránu je nutné pravidelně udržovat.

Membrány

Když už jsme nakousli téma membrán, je třeba se o tomto tématu pobavit trochu více. Tato praktická část výrobního materiálu se stará o váš celkový klimatický komfort. Zaručuje vám nepromokavost obuvi a má na svědomí její dokonalou prodyšnost. Díky tomu budete mít nohy v maximálním pohodlí. Povrchový materiál s membránou daleko více odolává špíně, vodě a jiným venkovním nečistotám. Aby membrána fungovala tak, jak má, je zapotřebí ji dostatečně udržovat. Neoblíbenější a nejpoužívanější membránou je GORE-TEX. Ta může nabývat hned tří podob.

 • Insulated Comfort
 • Performence Comfort
 • Extended Comfort

Voděodolnost a nepromokavost

Aby vaše turistické boty vykazovaly maximální komfort a pohodlí, měli byste se zaměřit na dva důležité detaily. Těmi jsou voděodolnost a nepromokavost. Oba dva mají celkem jasně daný význam. U turistických bot s voděodolným povrchem označovaným slovy „waterproof“ očekávejte zvýšenou odolnost proti proniknutí vody dovnitř boty. Takový materiál dokáže dokonale odolávat i většímu tlaku vody a vy máte nohu stále suchou.

S voděodolností souvisí i zmiňovaná nepromokavost. Ta zkrátka nepustí vodu dovnitř a zároveň zaručí odpovídající prodyšnost. Zjednodušeně řečeno, voda jde pouze ven, tedy pot a vlhkost z vaší nohy, a žádná nejde dovnitř. Aby tento systém fungoval na výbornou, je zapotřebí turistické boty pravidelně udržovat, a to za třeba pomoci speciální impregnace.

Velikost

Velikost turistické boty je dalším z podstatných parametrů. Jeho význam nesmíte v žádném případě podcenit. Jen málokdo by chtěl zažít pocit tlačení nebo naopak volné boty při turistické aktivitě. Aby se tomu tak nestalo, stačí se držet několika základních pravidel při výběru správné velikosti. Jestliže si myslíte, že si jednoduše vyzkoušíte svou obvyklou velikost boty, nemusí být výsledek tak jednoznačný, jak na první pohled působí.

 • Ideální je zkoušet si turistické boty v odpoledních hodinách, kdy už jsou vaše nohy během dne trochu namáhané a také oteklé. Jde sice o detaily, ale mohou být podstatné.
 • Začít byste měli tím, že si zkusíte svoji standardní velikost.
 • Právě v ní posuňte nohu až do špičky. V patě by měla zůstat mezera 0,5 až 1 cm.
 • V profesionálních obchodem dostanete i možnost jít na nakloněné rovině směrem dolů. Při takovém pohybu by se prsty rozhodně neměly dotýkat špičky. A to nejenom z důvodu poškození bot, ale hlavně otlačenin na vašich nohách.

Každý výrobce má pochopitelně trochu jiný typ boty. Některá může být užší, jiná zase širší. Proto je vhodné vyzkoušet dle výše uvedeného postupu pár typů turistických bot najednou. Jisté neduhy a nedostatky v botě lze řešit prostřednictvím nejrůznějších vložek. Velkou roli v případě pohodlí hrají také ponožky. Do turistických bot byste měli nosit pouze kvalitní materiály, ať už jde o vlnu nebo vlnu v kombinaci se syntetickou směsí.

Při značení obuvi se můžete řídit velikostí na jakou jste zvyklí. Na turistické obuvi bývá obvykle prezentováno několik typů značení.

 • Evropské číslování EU
 • Anglické číslování UK
 • Americké číslování US

Jen pro příklad uvedeme, že turistická bota o velikosti EU45 odpovídá velikosti UK10,5 a US11,5.

Údržba

Aby vám zakoupené turistické boty sloužily hodně dlouhou dobu, musíte se o ně důkladně starat. Využít k tomu můžete nejrůznějších přípravků na trhu. Hodně záleží na tom, zda máte obuv ze syntetických materiálů nebo jestli jde o kůži. Ať tak či onak, setkáte se nejčastěji s těmito výrobky.

 • Vosky – slouží spíše pro ochranu kůže.
 • Impregnace na vodní bázi – Ideální na semiš nebo nubuk. Nemá tak dlouhou životnost jako vosk.
 • Univerzální impregnace ve spreji – Pyšní se velice snadnou aplikovatelností. V případě kůže jí však neposkytuje dostatek výživy jako vosky. Na syntetiku jsou ideální.

Když si zakoupíte jakékoliv turistické boty, první, co udělejte bude patřičná impregnace. Ochrana bot hned po jejich nákupu je asi tou nejlepší volbou vůbec. Na impregnování byste neměli zapomínat ani posléze při pravidelném používání turistických bot. Když je budete impregnovat později, držte se následujících pravidel.

 • Turistické boty je nutné důkladně omýt.
 • Pak je musíte vysušit.
 • Teprve pak používejte impregnaci.
 • Pokud vsadíte na vosk, rozetřete jej po celé botě, rozleštěte, zahřejte fénem a počkejte až se vosk vstřebá. To může trvat i několik hodin.

Rady při používání turistické obuvi

Turistické boty jsou praktickou pomůckou, která by vám měla nejenom dlouze sloužit, ale přinášet i odpovídající užitek a komfort. V tomto případě je vhodné držet se několika praktických rad. Ty vás dovedou ke kýženému výsledku.

Myslete na to, že byste s sebou měli nosit náhradní ponožky. V okamžiku, kdy máte ty v botách vlhké, ihned si je vyměňte za suché. Pokud nemusíte, boty na nohou nemějte celou dobu a dopřejte nohám trochu odpočinku tím, že si turistické boty na chvíli sundáte. Vyvarujte se jakémukoliv otlaku při delších trasách. Pro takové případy je vhodné mít u sebe tejpovací pásky a speciální náplasti na otlačená místa. Když je přelepíte, zajistíte si komfort pro další chůzi.

Ceny

Kvalitních turistických bot je na českém trhu více než dost. Stačí si jenom vybrat vhodnou značku a zaměřit se na tu správnou cenovou kategorii. Ta obvykle vypovídá i o přednostech a vlastnostech pořízené obuvi. Mezi oblíbené výrobce turistické obuvi patří Apline Pro, Mammut, Salomon, Nordblanc, Lowa, Bennon, Asolo, Teva, Salewa, Meindl a mnohé další.

Cena do 1 000 Kč

V ceně do 1 000 Kč zakoupíte základní modely turistických bot. Jejich podoba bude ve formě turistických sandálů nebo nízké lehké obuvi pro méně náročné zatížení. Vybírat si budete ze základních materiálů, od kterých nemůžete očekávat příliš dlouhou životnost.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Amatérští turisté si v této kategorii přijdou na své. Lepší podrážka, kvalitní syntetika, v některých případech i kůže. Odolnost těchto turistických bot bude na vyšší úrovni. Na své si přijdou nejenom páni, ale také dámy a děti.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Jestliže vyrážíte na delší a náročnější turistické výšlapy, rozhodně se vyplatí si za boty připlatit. V této cenové skupině se vám nabízí nejenom kotníčkové turistické boty, ale i vyšší pohorky odolávající hrubému terénu. Důraz je kladen na pevnost, odolnost a zároveň přiměřenou lehkost.

Cena nad 4 000 Kč

Nároční horalové a milovníci extrémních turistických výzev určitě vsadí na tu nejvyšší kvalitu. Dokonalé výrobní materiály přináší maximální komfort a pohodlí. Za precizní zpracování si pochopitelně připlatíte, a to klidně až 10 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 31 hlasů