Turistické boty jsou obuví vhodnou do terénu. Jako takové by měly být nejen kvalitní (to má pozitivní vliv na životnost), ale také komfortní (např. přesně padnoucí a prodyšné), jakož i bezpečné (nemělo by vám to v nich kupříkladu příliš klouzat). Při výběru je tedy vhodné zohlednit řadu podstatných vlastností:
- Sháníte pánské, dámské nebo dětské boty? Jednotlivé typy se obvykle liší velikostí a střihem (díky anatomickým odlišnostem), stejně jako vizuálním provedením, které by ovšem při výběru určitě nemělo být považováno za rozhodující.
- Vybírejte podle náročnosti terénu. Chystáte-li se na letní výlet v lehčím terénu, nejspíš vám bez problémů postačí turistické sandály. Naopak na vysokohorskou turistiku v chladném počasí byste měli mít obuty špičkové pohorky.
- Zaměřte se na vhodný materiál. Aktuálně máte k dispozici boty se svrchní vrstvou ze syntetických materiálů, kůže, případně kožených materiálů s membránou. Roli při výběru obuvi do terénu by navíc měl hrát i podešev (podrážka) a mezipodešev.
- Nepodceňujte voděodolnost a nepromokavost. Pouze tak vás turistické boty dokonale ochrání (nejen) před rozmary počasí. Voděodolnost značí zvýšenou odolnost proti proniknutí vody dovnitř boty, nepromokavost potom udrží vodu 100% vně turistické obuvi.
- Zvolte správnou velikost. To platí pro všechny druhy obuvi, nicméně právě turistické boty by měly být dokonale komfortní. S tím mj. souvisí otázka, zda si je lze pořídit na internetu. I na tu přitom dostanete odpověď na následujících řádcích.
Doporučujeme: pokud nakupujete turistické vybavení, mohl by se vám také hodit náš článek Jak vybrat outdoorový batoh.
Typy turistických bot
Pod pojmem turistické boty si rozhodně nepředstavujte jednu univerzální obuv, neboť tak tomu rozhodně není. Na trhu jsou k dostání odlišné modely lišící se hlavně svým vzhledem, parametry, určením pohybové činnosti a výslednou hmotností. Zde jsou nejpoužívanější druhy turistické obuvi.
Turistické sandály
Turistická obuv vhodná pro lehčí terény. Trekové sandály jsou vzdušné a hodí se hlavně za slunného počasí. Jejich hmotnost se pohybuje mezi 0,5 až 0,8 kg. Využít je můžete třeba v okamžiku, kdy se chcete brodit vodou. Mnozí turisté je volí spíše jako záložní nebo doplňkové boty.
Klasické outdoorové boty
Hodně univerzální typ turistické obuvi, která je spojen s nízkou hmotností. Ta se mnohdy rovná váze turistických sandálů. Použití lehkých materiálů zajišťuje maximální pohodlí při chůzi. Outdoorové boty sice nemusí být tak pevné, na druhou stranu představují poměrně univerzální druh obuvi, který oceníte při mnoha činnostech.
Pohorky
Těžší a robustnější odnoží turistických bot jsou pohorky, které jsou primárně uzpůsobeny pro vysokohorskou turistiku. Obuv s hmotností kolem 1,5 až 2,5 kg. V závislosti na vašich osobních potřebách a venkovních klimatických podmínkách můžete volit odlišné typy turistických bot typu „pohorky“.
- Trekingové pohorky – vhodné spíše pro lehčí turistiku.
- Zimní pohorky – odolnější obuv s použitím teplejších materiálů.
- Skelety – speciální skořepinové boty ideální na hory, případně na lezení a pohyb po ledovcích.
Upozorňujeme: pomineme-li sandály, turistická obuv se liší i výškou komínu. K dispozici tak máte nízké boty, které jsou lehčí a vhodné pro méně náročné outdoorové aktivity, ale také kotníkovou obuv. Ta efektivněji chrání proti podvrtnutí a zároveň lépe zabraňuje vnikání nečistot, vody a sněhu. Představuje přitom optimální řešení pro náročnější terény. Vybírat navíc můžete z různé výšky komínu, protože každému může vyhovovat jiný typ obutí.
Materiál svršků
Velmi důležitou součástí turistické obuvi je výrobní materiál. Při jeho výběru byste měli začít od vnější vrstvy, tedy samotného svršku. Ten může pochopitelně nabývat odlišných podob a vlastností. Nejčastěji se setkáte s těmito výrobními složkami.
Syntetické materiály
V případě syntetických materiálů se můžete spolehnout na jejich nízkou hmotnost a lehkost. Takové boty budou mít dostatečnou mechanickou odolnost a zároveň odpovídající prodyšnost. Počítat je pochopitelně nutné s tím, že je musíte pravidelně impregnovat.
Kožený materiál
Kůže je obecně velice odolným materiálem, který vydrží hrubší zacházení po mechanické stránce. V její prospěch jednoznačně hovoří trvanlivost. Ta je však vykoupena skutečností, že musíte obuv důkladně a precizně ošetřovat. Jedinou pomyslnou nevýhodou kožených materiálů je zhoršená prodyšnost. Počítat musíte také s tím, že byste měli boty před každým výletem pořádně vysušit. K dispozici přitom máte i obuv v kombinaci syntetiky a kůže.
Kožené materiály s membránou
Nadstavba kvalitní kůže. Tento důmyslný systém membrány se stará o dokonalou nepromokavost obuvi a dělá z ní velmi univerzální a kvalitní výrobek pro všechny možné podnebné podmínky. Myslet nicméně musíte na to, že takovou membránu je nutné pravidelně udržovat.
Membrány
Když už jsme nakousli téma membrán, je třeba jej rozvést trochu podrobněji. Tato praktická část výrobního materiálu se stará o váš celkový klimatický komfort. Zaručuje vám nepromokavost obuvi a má na svědomí její dokonalou prodyšnost. Díky tomu budete mít nohy v maximálním pohodlí.
Povrchový materiál s membránou je daleko odolnější proti špíně, vodě a jiným venkovním nečistotám. Aby membrána fungovala tak, jak má, je zapotřebí ji dostatečně udržovat. Nejoblíbenější a nejpoužívanější membránou je GORE-TEX, jež může nabývat hned tří podob.
- Insulated Comfort – typ membrány vhodný do deště, sněhu i chladného počasí. Zaujme trvalou nepromokavostí, prodyšností a speciální izolaci, díky čemuž se hodí pro outdoorové aktivity v průběhu zimních měsíců.
- Performence Comfort – tato varianta zaručuje klimatický komfort za mírných teplotních podmínek. Zajišťuje rovněž trvalou nepromokavost, stejně jako prodyšnost, takže se hodí pro pohyb v proměnlivém počasí.
- Extended Comfort – optimální řešení pro intenzivnější aktivity v mírných a teplejších podmínkách. Tato GORE-TEX membrána je trvale nepromokavá a prodyšná, ale nemá izolační vrstvu. Nezadržuje tedy teplo, čímž zabraňuje přehřátí.
Podešev a mezipodešev
Podešev je jiné označení pro podrážku, tedy pro část boty, která se přímo dotýká terénu. Proto by měla být nejen stabilní, ale také odolná. Vyrobena je z gumy, přičemž platí přímá úměra – čím náročnější terén, tím hrubší vzorek. Při výběru turistických bot se určitě zaměřte i na mezipodešev, což je část boty mezi podrážkou a vnitřní stélkou, která dokáže mj. tlumit došlap. Obvykle je vyráběna z pěny EVA, která je v tomto ohledu vynikajícím materiálem.
Voděodolnost a nepromokavost
Aby vaše turistické boty vykazovaly maximální komfort a pohodlí, měli byste se zaměřit na dva důležité detaily. Těmi jsou voděodolnost a nepromokavost. Oba dva mají celkem jasně daný význam. U turistických bot s voděodolným povrchem označovaným slovy „waterproof“ očekávejte zvýšenou odolnost proti proniknutí vody dovnitř boty. Takový materiál dokáže dokonale odolávat i většímu tlaku vody, a vy máte nohu stále suchou.
S voděodolností souvisí i zmiňovaná nepromokavost. Ta zkrátka nepustí vodu dovnitř a zároveň zaručí odpovídající prodyšnost. Zjednodušeně řečeno, voda jde pouze ven, což platí pro pot a vlhkost z vaší nohy, a zároveň žádná nejde dovnitř. Aby tento systém fungoval na výbornou, je zapotřebí turistické boty pravidelně udržovat, a to třeba za pomoci speciální impregnace.
Velikost
Velikost turistické boty je dalším z podstatných parametrů. Jeho význam nesmíte v žádném případě podcenit. Jen málokdo by chtěl zažít pocit tlačení nebo naopak volné boty při turistické aktivitě. Abyste tomu předešli, stačí se držet několika základních pravidel při výběru správné velikosti. Jestliže si myslíte, že si jednoduše vyzkoušíte svou obvyklou velikost boty, nemusí být výsledek tak jednoznačný, jak na první pohled působí.
- Ideální je zkoušet si turistické boty v odpoledních hodinách, kdy už jsou vaše nohy během dne trochu namáhané a také oteklé. Jde sice o detaily, ale v konečném důsledku mohou být podstatné.
- Začít byste měli tím, že si zkusíte svoji standardní velikost.
- Právě v ní posuňte nohu až do špičky. V patě by měla zůstat mezera 0,5 až 1 cm.
- V profesionálních obchodech dostanete i možnost jít na nakloněné rovině směrem dolů. Při takovém pohybu by se prsty rozhodně neměly dotýkat špičky. A to nejenom z důvodu poškození bot, ale hlavně otlačenin na vašich nohách.
Každý výrobce má pochopitelně trochu jiný typ boty. Některé mohou být užší, jiné širší. Proto je vhodné vyzkoušet dle výše uvedeného postupu pár typů turistických bot najednou. Jisté neduhy a nedostatky v botě lze řešit prostřednictvím nejrůznějších vložek. Velkou roli v případě pohodlí hrají také ponožky. Do turistických bot byste měli nosit pouze kvalitní materiály, ať už jde o vlnu nebo vlnu v kombinaci se syntetickou směsí.
Při značení obuvi se můžete řídit velikostí, na jakou jste zvyklí. Na turistických botách bývá obvykle prezentováno několik typů značení.
Typ číslování | Zkratka | Příklad pánské velikosti | Příklad dámské velikosti |
Evropské číslování | EU | 45 | 40 |
Anglické číslování | UK | 10 | 6,5 |
Americké číslování | US | 11 | 9 |
Nákup na internetu
Kvalitní turistické boty nejsou nejlevnější (viz níže). Navíc by měly být dokonale komfortní. Samotný nákup tedy rozhodně neuspěchejte. Nabízí se přitom otázka, zda si je možné pořídit optimální obuv pro outdoorové aktivity v některém z internetových obchodů. Pořídit si ji online samozřejmě můžete, musíte ale dodržet několik podstatných kroků, protože v opačném případě vám chodidla zřejmě „nepoděkují“.
- Měli byste znát dokonale velikost své nohy. Pro její změření si např. můžete stoupnout na čtvrtku, chodidlo se obkreslit a následně vzniklou siluetu změřit.
- Nakupujte pouze v e-shopech, které udávají o dané obuvi co nejvíce parametrů, abyste nekupovali příslovečného „zajíce v pytli“. Představu vám navíc může zprostředkovat i pestrá fotogalerie.
- Měli byste se zaměřit pouze na prověřené obchody, u nichž budete mít jistotu, že vám objednané zboží dorazí. Nikdy neplaťte předem v e-shopech, které jsou naprosto neznámé. Dobrým vodítkem pro vás mohou být i recenze stávajících zákazníků.
- Turistické boty si je nutné vyzkoušet. Při nákupu na dálku naštěstí máte ze zákona 14denní lhůtu na vrácení zboží bez udání důvodů. Mnohé e-shopy navíc umožňují nechat si zaslat zboží na výdejnu, kde si je lze důkladné vyzkoušet.
Údržba
Aby vám zakoupené turistické boty sloužily hodně dlouhou dobu, musíte se o ně důkladně starat. Využít k tomu můžete nejrůznějších přípravků na trhu. Hodně záleží na tom, zda máte obuv ze syntetických materiálů nebo jestli jde o kůži. Ať tak či onak, setkáte se nejčastěji s těmito výrobky.
- Vosky. Slouží spíše pro ochranu kůže.
- Impregnace na vodní bázi. Ideální na semiš nebo nubuk. Nemá tak dlouhou životnost jako vosk.
- Univerzální impregnace ve sprejí. Pyšní se velice snadnou aplikovatelností. V případě kůže jí však neposkytuje dostatek výživy jako vosky. Na syntetiku jsou ideální.
Když si zakoupíte turistické boty, první, co musíte udělat, bude patřičná impregnace. Ochrana bot hned po jejich nákupu je asi tou nejlepší volbou vůbec. Na impregnování byste neměli zapomínat ani posléze při pravidelném používání. Když je budete impregnovat později, držte se následujících pravidel.
- Turistické boty je nutné důkladně omýt.
- Pak je musíte vysušit.
- Teprve pak používejte impregnaci.
- Pokud vsadíte na vosk, rozetřete jej po celé botě, rozleštěte, zahřejte fénem a počkejte, až se vosk vstřebá. To může trvat i několik hodin.
Rady při používání turistické obuvi
Turistické boty jsou praktickou pomůckou, která by vám měla nejen dlouze sloužit, ale zároveň přinášet i odpovídající užitek a komfort. V tomto případě je vhodné držet se několika praktických rad. Ty vás dovedou ke kýženému výsledku.
Myslete na to, že byste s sebou měli nosit náhradní ponožky. V okamžiku, kdy máte ty v botách vlhké, ihned si je vyměňte za suché. Pokud nemusíte, boty na nohou nemějte celou dobu a dopřejte nohám trochu odpočinku tím, že si turistické boty na chvíli sundáte. Vyvarujte se jakémukoliv otlaku při delších trasách.
Pro takové případy je vhodné mít u sebe tejpovací pásky a speciální náplasti na otlačená místa. Když je přelepíte, zajistíte si komfort pro další chůzi.
Oblíbené značky
Prohlédnete-li si nabídku obchodů, sami rychle zjistíte, že máte k dispozici stovky a tisíce různých modelů turistických bot. Pro zúžení výběru se tudíž můžete zaměřit na oblíbené značky. Jaké to jsou?
- Merrell – americká značka Merrell se mj. specializuje na turistické boty. Pořídit si přitom můžete rozmanitou obuv v populárních modelových řadách jako Merrell Moab.
- Salomon – francouzská společnost, jejíž turistické boty jsou kvalitní, ale zároveň nepatří k nejdražším. K dispozici navíc máte i velké množství obuvi pro malé turisty.
- Mammut – švýcarský výrobce horolezeckého a trekingového vybavení existující od roku 1862. Nabízí velmi kvalitní turistické boty, ovšem za odpovídající cenu.
- Keen – americká společnost, která vyrábí turistické boty z výztuží za příznivé ceny. Mnohé z nich jsou přitom určeny pro teplejší období roku, případně pro děti.
- Lowa – německá značka trekové obuvi, jež nedávno oslavila 100 let své existence. Její boty jsou vhodné i do náročnějších podmínek, což se ale promítá na ceně.
Merrell
Merrell je americká společnost, která byla založena v roce 1981 jako výrobce kvalitních turistické obuvi. Její nabídka je nyní širší, trekové boty jsou ovšem stále dominantou vývoje. Velmi oblíbené jsou díky přijatelné ceně, ale také rozmanitosti. S touto značkou seženete nejrůznější typy turistických bot od sandálů po pohory, jež navíc mají různé vlastnosti. Mezi nejoblíbenější modelové řady patří mezi pánskou i dámskou trekovou obuví Merrell Moab.
Salomon
Salomon je název francouzské firmy založené již v roce 1947. Od té doby se přitom soustředí především na vybavení pro lyžování. K dispozici ovšem máte i stovky turistických bot, z nichž nemalé množství tvoří dětská treková obuv. Většina těchto produktů má kvalitní gore-texovou membránu, která je trvale nepromokavá a větruvzdorná, ale zároveň prodyšná. Turistické boty Salomon lze vyzdvihnout i díky velmi dobrému poměru kvalita/cena.
Mammut
Značka Mammut Sports Group AG je z našeho výčtu jednoznačně nejstarší. Společnost byla založena ve švýcarském Dintikonu v roce 1862, tedy před více než 160 lety. Aktuálně se přitom soustředí na horolezecké a trekingové vybavení, mezi které patří i velmi kvalitní turistické boty. Cena mnohých z nich ovšem přesahuje 4 000 Kč. Jde tedy o dražší obuv. Na rozdíl od předešlé značky navíc vyrábí naprosté minimum dětských trekových bot.
Keen
Keen je naopak velmi mladá značka. Založena teprve v roce 2003, a to ve Spojených státech amerických. Od roku 2015 nicméně existuje i dceřiná společnost v Evropě. Značka Keen se soustředí na obuv s výztuží, což je předurčuje k obutí i na opravdu náročné túry. Mezi specifika patří rozličné dětské boty, které si můžete pořídit v takřka tisíci provedeních. Navíc máte k dispozici i široký sortiment turistických sandálů vhodných pro teplejší období roku.
Lowa
Značka Lowa byla založena v Jetzendorfu nedaleko Mnichova v Bavorsku jistým Lorenzem Wagnerem v roce 1923. Nedávno tedy oslavila přesně 100 let své existence. Aktuálně nepochybně patří mezi špičkové výrobce trekové obuvi. Mezi českými outdoorovými nadšenci jsou oblíbené především pánské turistické boty Lowa, ale existují i dámská a dětská treková obuv. Nabízené produkty jsou ovšem poněkud drahé.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Merrell | Americká značka, která se od roku 1981 zaměřuje (nejen) na turistické boty | Spíše nižší a střední | Trekovou obuv ve všech možných provedeních | Jedincům, kteří chtějí mít na výběr a navíc hledají vysokou kvalitou za příznivou cenu |
Salomon | Francouzská společnost existující více než 75 let | Spíše střední | Rozmanitou dámskou, pánskou i dětskou obuv pro outdoorové aktivity | Jedincům, kteří shánějí turistické boty s gore-texovou membránou pro celou rodinu |
Mammut | Tradiční švýcarský výrobce horolezeckého a trekingového vybavení | Spíše střední a vyšší | Vysoce kvalitní turistické boty, což se ovšem podílí na finanční stránce | Jedincům, kteří hledají vysokou kvalitu bez ohledu na pořizovací cenu |
Keen | Mladá americká značka turistických bot | Spíše nižší a střední | Rozličné turistické boty s výztuží, které se hodí pro různá období roku | Jedincům, kteří třeba shánějí turistické boty na léto či pro své potomky |
Lowa | Německá značka trekové obuvi, jež nedávno oslavila 100 let své existence | Spíše vyšší | Turistické boty především do náročnějších podmínek | Jedincům, jež hledají spolehlivou trekovou obuv i do extrémějších podmínek a nevadí jim vyšší cena |
Ceny
Kvalitních turistických bot je na českém trhu více než dost. Stačí si jenom vybrat vhodnou značku a zaměřit se na tu správnou cenovou kategorii. Ta obvykle vypovídá i o přednostech a vlastnostech pořízené obuvi.
Cena do 1 000 Kč
V ceně do 1 000 Kč zakoupíte základní modely turistických bot. Jejich podoba bude ve formě turistických sandálů nebo nízké lehké obuvi pro méně náročné zatížení. Vybírat si budete ze základních materiálů, od kterých nemůžete očekávat příliš dlouhou životnost.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
V této cenově hladině si nepochybně vyberou amatérští turisté. Lepší podrážka, kvalitní syntetika, v některých případech i kůže. Odolnost těchto turistických bot bude na vyšší úrovni. Na své si přijdou nejen muži, ale také ženy a děti.
Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč
Jestliže vyrážíte na delší a náročnější turistické výšlapy, rozhodně se vyplatí si za boty připlatit. V této cenové hladině se vám nabízí nejen kotníkové turistické boty, ale i vyšší pohorky odolávající hrubému terénu. Důraz je kladen na pevnost, odolnost a zároveň přiměřenou lehkost.
Cena nad 4 000 Kč
Nároční horalové a milovníci extrémních turistických výzev určitě vsadí na tu nejvyšší kvalitu. Dokonalé výrobní materiály přináší maximální komfort a pohodlí. Za precizní zpracování si pochopitelně připlatíte, a to klidně až 10 000 Kč.
Dobrý den, synovi byly nedávno čtyři roky. S manželem vyrážíme rádi na výlety do přírody a říkali jsme si, že už bychom mu už možná chtěli pořídit pořádné dětské boty do terénu. Není na to ještě příliš brzy?