Menu

Porovnávací test a recenze
nejlepších tyčových vysavačů

Aktualizováno:
Listopad 2020
Autor:
Eliška Srncová, Kamila Lorenzová

Miele Swing H1 EcoLine

Vítěz porovnání

Top produkt z tyčových vysavačů

Jaký tyčový vysavač vybrat dle srovnání

V našem výběru tyčových vysavačů jsme se detailně zaměřili na modely z různých cenových kategorií. Postupovali jsme tak, jak by vysavač vybíral informovaný spotřebitel, a vy si tak můžete zvolit například TOP produkt v této kategorii, model se skvělým poměrem ceny a výkonu či dostupnou variantu pro méně náročné uživatele. Obecně se tyčové vysavače s napájením ze sítě objevují méně a méně, větší popularitě se těší akumulátorové vysavače, těm jsme věnovali samostatný test akumulátorových tyčových vysavačů.

Nejdůležitějším kritériem při výběru tyčových vysavačů byla jejich účinnost, ať už na tvrdé podlaze nebo koberci. Obecně tyčové vysavače dosahují horších výsledků než klasické vysavače. V našem výběru sice najdete i modely, které se svou účinností klasickému vysavači víceméně vyrovnají, v drtivé většině případů je ale účinnost slabší, zejména v případě vysávání koberců. Může se stát, že u některého vysavače neuvidíte uvedenou jednu z tříd účinnosti. To znamená, že pro daný typ podlah není vhodný.

Náš test tyčových vysavačů bral v potaz také energetickou třídu a spotřebu jednotlivých modelů. Za tyto spotřebiče ale zpravidla ročně utratíte okolo stokoruny, ani energeticky náročnější modely tak nejsou žádní žrouti peněz. Roli při výběru hrála i hlučnost, která u tyčových variant nepatří k nejnižším, a u řady modelů přesahuje i 80 dB. Mezi další důležité parametry patří objem sáčku/nádobky a akční rádius přístroje. Tyto hodnoty vám napoví, jak často je potřeba vysavač vyprazdňovat a jak často budete muset přepojovat šňůru ze zásuvky do zásuvky, což je podstatné zejména pro majitele větších bytů nebo domů.

Dále srovnání tyčových vysavačů zahrnuje hodnocení jejich filtrace, přesněji řečeno třídu prachových emisí neboli třídu čistoty vyfukovaného vzduchu. V tomto případě málokterý tyčový vysavač dosáhne na třídu A a většinu prodávaných modelů tak nemůžeme doporučit osobám citlivým na prach.

Drobný vliv na výběr vysavače mají i funkce a vybavení, kterým vysavač disponuje. Zaměřili jsme se na to, zda má model indikátor naplnění sáčku, regulaci sacího výkonu, štěrbinovou hubici, hubici na čalounění a prodlužovací trubku. Pro některé uživatele samozřejmě nemusí být tyto položky příliš podstatné, obecně ale zvyšují komfort a variabilitu používání přístroje. Podrobné informace k nejrůznějším parametrům přinášíme v článku Jak vybrat tyčový vysavač. Připravili jsme pro vás navíc také recenze tyčových vysavačů, které obsahují nejdůležitější informace o každém porovnávaném produktu.


Nejlepší tyčové vysavače dle srovnání

Tyčové vysavače

Varianta výběru
Nejlepší tyčové vysavače
Klady
vzhledem ke kategorii
Zápory
vzhledem ke kategorii
Orientační cena Aktuální cena
0.

TOP produkt

Tyčové vysavače

 • Výkonná filtrace
 • Účinné vysávání tvrdých podlah
 • Plná výbava
 • Slabší vysávání koberců
 • Vyšší hmotnost

4 500 Kč

Zobrazit nabídky
1.

Cena/výkon

Tyčové vysavače

 • Pestrá výbava funkcí
 • Nízká hlučnost
 • Horší vysávání koberců

2 300 Kč

Zobrazit nabídky
2.

Dostupná varianta

Tyčové vysavače

 • Účinné vysávání tvrdých podlah
 • Horší filtrace
 • Slabší vysávání koberců

1 300 Kč

Zobrazit nabídky
3.

Další na zvážení

Tyčové vysavače

 • Nízká spotřeba
 • Průměrný na tvrdých podlahách
 • Poměrně slabý na koberce
 • Krátký dosah a malá kapacita
 • Slabá filtrace

2 000 Kč

Zobrazit nabídky

Srovnání základních parametrů tyčových vysavačů

Recenze Miele Swing H1 EcoLine Miele Swing H1 EcoLine Recenze ETA Apart 143490038 ETA Apart 143490038 Recenze Tristar SZ 1918 Tristar SZ 1918 Recenze Hoover SB 02011 Hoover SB 02011

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Kategorie

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače

Orientační cena

4 500 Kč

2 300 Kč

1 300 Kč

2 000 Kč

Výrobce

Miele

ETA

Tristar

Hoover

Napájení

Ze sítě

Ze sítě

Ze sítě

Ze sítě

Typ vysavače

Sáčkový

Sáčkový

Bezsáčkový

Bezsáčkový

Objem sáčku/nádobky (l)

2,5

2,5

0,9

0,7

Akční rádius (m)

9

8

6

5

Příkon (W)

600

800

400

700

Energetická třída

A

B

A

A

Roční spotřeba (kWh)

25,9

31,4

18

22

Přibližné roční náklady při 4 Kč/kWh (Kč)

103,6

125,6

72

88

Hlučnost (dB)

76

74

80

79

Třída prachových emisí

A

C

F

D

Třída účinnosti vysávání koberců

D

E

F

D

Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

A

C

A

B

Srovnání vybavení, funkcí a rozměrů tyčových vysavačů

Recenze Miele Swing H1 EcoLine Miele Swing H1 EcoLine Recenze ETA Apart 143490038 ETA Apart 143490038 Recenze Tristar SZ 1918 Tristar SZ 1918 Recenze Hoover SB 02011 Hoover SB 02011

Ocenění

TOP produkt

Cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Kategorie

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače

Tyčové vysavače

Orientační cena

4 500 Kč

2 300 Kč

1 300 Kč

2 000 Kč

Indikátor naplnění sáčku

Ano

Ano

Ne

Ne

Regulace sání

Ano

Ano

Ne

Ne

Štěrbinová hubice

Ano

Ano

Ne

Ne

Hubice na čalounění

Ano

Ano

Ano

Ne

Prodlužovací trubka

Ano

Ne

Ano

Ne

Výška (cm)

137

133

117

Šířka (cm)

18

26

25,5

Hloubka (cm)

18

17,5

23,8

Hmotnost (kg)

4,4

3,49

2,1

3,4


Jak vybrat tyčový vysavač

Tyčové vysavače patří mezi užitečné domácí pomocníky, které by vám měly ulehčit úklid. Aby mohly spolehlivě a dobře sloužit svému účelu, musí splňovat několik základních parametrů. V tomto článku vám je jednotlivě popíšeme a dozvíte se, na co si dát při výběru tyčového vysavače pozor.

V první řadě vám povíme něco o napájení těchto přístrojů. To totiž rozhoduje, zda se jedná o klasický tyčový model nebo akumulátorový vysavač bez potřeby připojeného kabelu. Tento článek se věnuje hlavně klasickým vysavačům s připojením do elektrické sítě. Musíte se proto pohlídat délku přívodního kabelu, ať jej nemusíte neustále přepojovat z jedné zásuvky do druhé.

V následujících kapitolách vám také popíšeme, jak by měla vypadat sběrná nádoba na nečistoty nebo filtr vysavače. Budeme se věnovat příkonu, výkonu i energetickému štítku. Nakonec vám prozradíme, kolik takový tyčový vysavač běžně stojí a v jaké cenové kategorii je nejlepší vybírat.

Jak vybrat tyčový vysavač stručně:

 • Nejprve se ujistěte, jestli je pro vás tyčový vysavač to pravé. O jednotlivých druzích píšeme v testu klasických vysavačů, kde zmiňujeme také ruční vysavače a specializované vysavače do auta.
 • Podle vašich preferencí zvolte buď sáčkovou nebo bezsáčkovou variantu a případně také dostačující obsah sáčku (viz část o sáčcích).
 • Nepodceňujte kvalitu filtru. Ta výrazně ovlivňuje účinnost vysávání. Jednotlivé filtry se liší také podle výdrže, a proto věnujte výběru správné varianty dostatečnou pozornost (viz část o filtrech).
 • Nenechte se zmást údaji o výkonu nebo příkonu. I vysavač s nižším příkonem může mít vysoký sací výkon díky kvalitnímu provedení.
 • Zvolte vyhovující typ napájení. Tyčové vysavače mají přívodní šňůru nebo napájení na baterii. Modely s baterií mají lepší mobilitu, ale často nižší výkon (viz část o napájení).

Napájení

Napájení tyčových vysavačů se může lišit v několika směrech. Základní dělení je podle typu napájení. U tyčových vysavačů je poměrně běžné, že bývají napájeny z baterií, a jsou tak bezdrátové. To výrazně zvyšuje jejich mobilitu, ale na druhou stranu lehce snižuje jejich výkon.

Pokud budete volit bezdrátové vysavače, je nutné zohlednit také výdrž na jedno nabití a délku nabíjení. Doporučujeme volit vysavače s výdrží minimálně 30 minut v provozu, což vám umožní většinou pohodlné vysátí celého domu bez nutnosti průběžného nabíjení.

Typ vysavače Charakteristika
Bezdrátové (akumulátorové) vysavače Mobilnější, méně výkonné, vhodné pro vysávání velkých ploch, nejsou omezené šňůrou
Klasické vysavače napájené ze sítě Méně mobilní, ale většinou více výkonné, není třeba čekat na jejich nabití

Doba nabíjení

U doby nabíjení velmi záleží na vašich preferencích, ale i zde je vhodné určit hranici, nad kterou byste při výběru neměli chodit. Určitě nedoporučujeme vysavače s nabíjecí dobou delší než 10 hodin, ty jsou vhodné pouze pokud vysáváte například jen jednou do týdne. Při každodenním vysávání byste mohli s takto dlouho dobou nabíjení narazit na opakované nepříjemnosti.

Napájecí kabel

Pokud zvolíte variantu vysavače s napájecím kabelem, zaměřte se především na jeho délku a akční rádius. Velice doporučujeme volit minimální délku 5 metrů, která je hraniční pro běžné účely. Pokud plánujete vysávat větší plochy, volte raději délku alespoň 8 metrů. Akční rádius je skutečný dosah vysavače, to znamená, že k délce samotného kabelu je přičtena ještě délka těla vysavače.

Rozlišení drátového a akumulátorového tyčového vysavače

Typ sběrné nádoby a její objem

Jak bylo řečeno hned v samotném úvodu našeho poradce, typ sběrné nádoby velmi ovlivňuje charakter vašeho vysavače. Na výběr máte ze dvou variant nádoby, buď zvolíte klasický sáčkový vysavač, anebo modernější variantu, kde je sáček nahrazen omyvatelnou nádobou.

Sáčkové vysavače

V minulosti byly všechny vysavače vyráběny pouze se sáčkovými nádobami a dodnes má tato varianta mnoho zastánců. Sáčkové vysavače jsou obvykle výkonnější a lépe zachycují nečistoty. Jejich největším problémem je nákladnost sáčků, které musíte neustále vyměňovat. Jeden sáček stojí většinou pár desítek korun a kupují se nejčastěji v balení po pěti kusech.

Ohledně výdrže sáčku platí, že velmi záleží na jeho velikosti, ale většinou by měl při běžné frekvenci vysávání vydržet zhruba měsíc.

Bezsáčkové vysavače

U těchto vysavačů jsou sáčky nahrazeny nádobou, která sbírá nečistoty. Největším problémem bezsáčkových vysavačů je riziko zanášení filtru, který je nutné opakovaně čistit. Při vysypávání nádobky se navíc ve vzduchu víří prach, což není ideální varianta pro alergiky. Na druhou stranu jsou bezsáčkové vysavače ekologičtější a také s nimi ušetříte peníze za sáčky.

Objem sběrné nádoby

U obou typů vysavačů je pak důležité zajímat se také o objem sběrné nádoby, respektive sáčku. Správně zvolený objem totiž znamená spoustu ušetřené práce, a v případě sáčkových vysavačů i peněz za neustále nákupy dalších sáčků. Obecně se u sáčkových vysavačů doporučuje volit objem podle následující tabulky:

Vysávaná plocha Objem sáčku
do 50 m² 2 až 2,5 l
do 150 m² 2,5 až 4 l
nad 150 m² 4 l a více

Pokud plánujete nákup bezsáčkového zařízení, nemusíte si s objemem nádoby tolik lámat hlavu. Výrobci totiž doporučují vysypávat sběrnou nádobu po každém použití. Stačí, aby vám její objem vystačil na jeden úklid. Záleží tedy na velikosti uklízené plochy, ale doporučujeme volit nádoby o objemu zhruba 1 litru.

Filtr

Filtr naprosto bezprostředně ovlivňuje kvalitu vašeho vysavače. Filtry slouží k tomu, aby byl vzduch, který je vyfukovaný z vysavače zpět, očištěn od veškerých nečistot. Většina vysavačů disponuje vícestupňovým systémem filtrace, což znamená, že vyfukovaný vzduch prochází přes několik filtrů. U sáčkových vysavačů se za první stupeň filtrace považuje samotný sáček a u bezsáčkových zase odstředivá síla vířivého vzduchu.

Hepa filtr

K tomuto základnímu systému filtrace používá většina dnešních vysavačů ještě doplňující filtry buď v podobě mikrofiltrů, které jsou vyrobeny z tkaniny nebo molitanu, anebo v podobě modernějších a mnohem kvalitnějších HEPA filtrů, které zachycují opravdu velké procento prachových částic.

Pro alergiky, anebo lidi s dýchacími potížemi je tedy velmi vhodné volit právě tyto HEPA filtry a věnovat zvýšenou pozornost také číslovkám, které jsou jednotlivým úrovním HEPA filtrů přiřazovány. Čím vyšší číslo se za názvem filtru nachází, tím dokonalejší systém filtrace můžete od vysavače očekávat. Nejnovější vysavače pak disponují filtry HEPA 14.

EPA a ULPA filtry

Lehce matoucí může být, když se setkáte kromě zkratky HEPA ještě s označením EPA či ULPA. Co těchto pár písmen znamená? V podstatě jde o nové označení HEPA filtrů s určitou účinností. Dříve byly pouze HEPA filtry s číslem od 10 nahoru, dnes se filtry s číslem 10 – 12 označují jako EPA, od čísla 15 potom zkratkou ULPA. Jde ale o stále o stejný typ filtru, pouze nové značení.

Že jste se s filtry ULPA nesetkali? Důvodem je, že pro současné vysavače je tato varianta až příliš účinná a kvůli vysokému odporu vzduchu by snižovala výkon vysavače. V tabulce níže se můžete podívat na účinnost jednotlivých úrovní filtrace, tedy to, kolik procent mikročástic o velikosti 0,1 – 0,3 mikrometrů dokáže filtr zachytit.

Skupina filtrů Třída filtrace Účinnost (%)
EPA E 10 min. 85
EPA E 11 min. 95
EPA E 12 min. 99,5
HEPA H 13 min. 99,95
HEPA H 14 min. 99,995
ULPA U 15 min. 99,9995
ULPA U 16 min. 99,99995
ULPA U 17 min. 99,999995

Vodní filtrace

Naprosto speciálním systémem jsou pak vysavače s vodním filtračním systémem. U těch se vysáté nečistoty dostávají do nádrže s vodou. To je velmi dobrá metoda v domácnosti alergiků, protože zpět je vyfukován jen čistý vzduch a díky absenci sáčku nebo suché sběrné nádoby se nevíří žádný prach ani při vyprazdňování nádoby. To probíhá jednoduchým způsobem, s vylitím špinavé vody (Zdroj: Novinky). Vysavačům s vodní filtrací se také říká „vodní vysavače“ a jejich samostatné srovnání najdete zde.

Rozměry a váha

Všeobecnou doménou tyčových vysavačů je právě jejich skladnost a nízká hmotnost. Pokud se rozhodnete volit tuto variantu, v ohledu váhy a rozměrů téměř nemůžete sáhnout vedle. Pokud budete používat vysavač ve vícepatrovém domě nebo bude v rukou starších osob či žen, je důležité brát parametr hmotnosti opravdu vážně.

Výrobce naštěstí téměř vždy uvádí přesnou hmotnost v popisu technických specifikací, takže orientace není nikterak náročná. Pozor si musíte dát jen na možnou zaměnitelnost hmotnosti a rozměrů balíku a samotného zařízení, ke které dochází při nákupu z internetových obchodů.

V případě nákupu v kamenné prodejně doporučujeme každý model důkladně vyzkoušet a využít možnosti, podržet si ho delší dobu v rukách, protože i na první pohled lehký vysavač se vám může při dlouhé práci pořádně pronést.

Příkon a výkon

Jak bylo řečeno hned v úvodu, příkon není tolik důležitým parametrem, jak bývá občas uváděno. To však neznamená, že se jedná o úplně zanedbatelnou specifikaci. Abyste se dobře orientovali v problematice, je nutné nejdříve pochopit, jaký je rozdíl mezi příkonem a sacím výkonem, protože oba pojmy bývají často zaměňovány, a přitom se mohou i několikanásobně lišit. Příkon je totiž pouze množství energie, která je dodávána motoru k tomu, aby byl umožněn jeho chod.

Sací výkon je pak již mnohem reálnější hodnota, která vyjadřuje vlastní sílu, jakou je vysavač schopný vysávat. Vyšší výkon (uváděný ve W), pak logicky znamená lepší vlastnosti. To však neplatí univerzálně, protože záleží na souhře několika dalších parametrů. Pokud váš vysavač nemá nejsilnější motor, ale má kvalitní filtr a dobré těsnění, může dosahovat stejných výsledků jako vysavače s mnohem silnějším motorem.

Pro představu je vhodné uvést, že byste měli volit vysavače s výkonem alespoň 300 W. Velmi vhodné je zaměřit se také na to, zda vybraný vysavač disponuje možností regulace výkonu, což je funkce, na které byste měli při nákupu trvat.

Energetický štítek

Upozornění: Evropská komise se v únoru 2019 rozhodla zrušit nařízení o štítkování vysavačů. Výrobci a prodejci tak nesmějí energetické štítky nadále uvádět až do dokud se nepodaří nalézt dostatečně vypovídající metodu měření energetické účinnosti (Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu). Informace uvedené v následující kapitole se proto týkají v současnosti neplatných štítků, mohou ale posloužit alespoň orientačně. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Na energetického štítku vysavačů najdeme energetickou třídu vysavače, jeho přibližnou roční spotřebu, hlučnost, třídu prachových emisí, třídu účinnosti vysávání koberců a třídu účinnosti vysávání tvrdých podlah. Obecně v těchto ohledech dosahují tyčové vysavače výrazně horších výsledků než vysavače klasické, ale i v této kategorii najdeme světlé výjimky. Energetický štítek tyčových vysavačů je totožný se štítkem těch klasických.

Energetický štítek tyčových vysavačů

Třída prachových emisí

Někdy se popisuje také jako třída čistoty vyfukovaného vzduchu a označuje kvalitu filtrace vysavače. Na tento parametr by se měli dívat hlavně alergici, astmatici a rodiče malých dětí. Špatnou zprávou je, že drtivá většina tyčových vysavačů nedosahuje v tomto ohledu nijak valných výsledků. Hodnocení je opět A–G, výše zmíněným skupinám uživatelů bychom s čistým srdcem doporučili pouze třídu A, většina tyčových vysavačů má ale hodnocení slabší.

Energetická třída a spotřeba

Energetická třída se označuje písmeny A–G, kdy A je nejlepší hodnocení. Roční spotřeba uvádí množství energie nutné k vysátí plochy 87 m2 50x ročně a udává se v kilowattech. Rozdíly ve spotřebě jednotlivých vysavačů jsou zpravidla v řádech desítek korun, pokud tedy opravdu netrváte na co nejúspornějším modelu, můžete klidně sáhnout i po některé variantě s horšími energetickými výsledky.

Třída účinnosti vysávání koberců a tvrdých podlah

Shodně s energetickou třídou, i u těchto dvou tříd najdeme hodnocení A–G. Vždy je nejlepší řídit se podle typu krytiny, kterou doma máte, málokterý vysavač totiž dosahuje dobrých výsledků v obou kategoriích. Můžete narazit i na modely, které mají u jedné z tříd místo hodnocení červenou značku. To znamená, že je tento vysavač na daný typ podlah nevhodný (použít samozřejmě jde, ale s velmi nejistým výsledkem).

Hlučnost

Hlučnost vysavače je udávána v decibelech a více dB znamená větší hlučnost. Obvykle je hlučnost vysavače spojena s jeho cenou, dražší vysavače jsou tišší než ty levnější. Další souvislost je možné hledat mezi sběrnou nádobou a hlučností. Bezsáčkové vysavače bývají hlučnější než ty sáčkové.

Obě tyto poučky však nejsou univerzálně platné a nelze se jimi řídit ve všech případech. Výrobci vysavačů mají naštěstí povinnost uvádět hlučnost na energetickém štítku, takže máte přehledné informace u každého zařízení po ruce. Standardně se uvádí jako tiché vysavače zařízení s hlučností okolo 80 dB a méně. Přístroje s hlučností nad 80 dB jsou pak považovány za hlučnější. Pokud z nějakého důvodu potřebujete provozovat vysavač za co nejtišších podmínek, volte zařízení s hlučností okolo 65 dB.

Příslušenství a doplňkové funkce

Příslušenství vysavače je také velmi důležitým parametrem. Spousta uživatelů se jistě spokojí s univerzální hubicí, s větší nabídkou příslušenství je ale vysávání efektivnější a zpravidla i komfortnější. Pokud tedy pořizujete nový vysavač, zohledněte především typ podlahové krytiny v místnostech, které chcete vysávat, a podle toho zvolte na základě níže popsaných specifikací vhodné doplňky.

Různé druhy hubic a turbokartáč

Trend dnešní doby ve výrobě vysavačů jednoznačně směřuje k tendenci vytvářet speciální příslušenství pro různé účely. Můžete se tak setkat například se speciální štěrbinovou hubicí, která je zúžená pro vysávání zúžených míst; podlahovou hubicí, která je nejuniverzálnější a využívá se pro tvrdé podlahy i koberce, či parketovou trubicí, využitelnou především na tvrdé podlahy.

Turbokartáč je vlastně speciálním druhem hubice, který je určený pro vysávání koberců. Rotační válce uvnitř tohoto kartáče pak točivým pohybem vytahují z koberců chlupy, vlasy, či jiné podobné nečistoty. Turbokartáč je vhodný do domácností, které vlastní domácí mazlíčky.

Indikátor plnosti sáčku nebo sběrné nádoby

Poměrně základní funkce, která by také neměla vašemu vysavači chybět. Indikátor v případě naplnění sáčku na určitou hodnotu ukazuje na speciální kontrolce signál, který vám dává informaci, že je nutné vyměnit sáček nebo vyprázdnit sběrnou nádobu.

Nabíjecí stanice a indikátor nabití

Je součástí balení vysavačů, které jsou akumulátorové a nejsou napájeny z elektrické sítě. Tato stanice slouží k dobití baterií. Velmi vhodné je, aby tato stanice nebo samotný vysavač disponoval indikátorem nabití. Podle rozsvíceného indikátoru je totiž možné určit plné nabití a odpojit stanici od sítě.

Regulace výkonu

Ačkoliv příliš velký sací výkon obecně nebývá u tyčových vysavačů zrovna problémem, u některých silnějších modelů přijde vhod i možnost jeho regulace. Díky tomu můžete efektivně vysávat tvrdé podlahy i koberce, aniž by se vysavač například přisával k podlaze. U některých dražších modelů se můžete setkat i s automatickou regulací sání, v závislosti na konkrétním typu povrchu.

Teleskopická tyč a ohebný kloub

Konstrukčně novější tyčové vysavače bývají variabilnější i co se týče možnosti přizpůsobení výšce majitele, jejich součástí je totiž teleskopická sací trubka, díky které se nemusíte při vysávání nepohodlně ohýbat, nebo vám prodlouží dosah třeba při vysávání závěsů. S flexibilním kloubem se potom snáze dostanete třeba pod nábytek a do jiných méně přístupných míst.

Uložení vysavače

Výhodou oproti klasickým vysavačům je u tyčových modelů rozhodně skladnost, některé varianty navíc nabízejí i možnost zavěšení na zeď (nebo třeba do skříně). Součástí závěsného systému bývá i nabíjecí stanice a nestane se tak, že byste vysavač zapomněli dobít.

Kromě možnosti zavěšení zvládají některé vysavače také parkování v horizontální poloze, lidově řečeno dokáží stát i bez opory. To se opět může hodit pro uskladnění vysavače nebo ve chvíli, kdy si od vysávání potřebujete na okamžik odběhnou a nechcete vysavač opírat třeba o zeď. Drobnou ale cennou výhodou může být také sklopná rukojeť, která vám ušetří cenné centimetry, pokud bojujete s nedostatkem úložného prostoru.

Cena

Cenové rozpětí je u vysavačů všeobecně velmi široké, stejně tomu je i u těch tyčových. Poslední část našeho poradce vám nabídne přehled toho, co byste měli od vysavačů v jednotlivých cenových kategoriích očekávat. Tyto poučky samozřejmě nelze aplikovat zcela univerzálně, ale jsou určené spíše ke konečnému pochopení celé problematiky a usnadnění nákupního rozhodování.

Cena do 3 000 Kč

Od vysavačů v této cenové kategorii můžete očekávat pouze základní vybavení, menší kapacitu sběrné nádoby nebo sáčku, méně kvalitní filtr a nižší výkon. Problémem těchto vysavačů může být u některých modelů i poměrně vysoká hmotnost a hlučnost.

Velký pozor si dávejte na kombinaci výkonu a kvalitního filtru. Pokud budou vysavače v této nízké cenové kategorii disponovat velmi vysokým výkonem, ale budou mít nekvalitní filtr ve finále nemusí podávat nikterak oslnivé výsledky. Tyto vysavače jsou vhodné především do běžných domácností, kde není domácí mazlíček nebo alergik. V případě, že máte na vysavač větší než základní požadavky, raději volte zařízení v některé z vyšších cenových kategorií.

Cena od 3 000 Kč do 6 000 Kč

Tyčové vysavače v této ceně jsou již většinou vybaveny poměrně velkou kapacitou sběrné nádoby, kvalitním filtrem, dobrým výkonem a přijatelnou hlučností. Standardem ve střední cenové kategorii je také poměrně slušná nabídka příslušenství. Téměř s jistotou můžete očekávat, že bude vysavač disponovat v základní výbavě více hubicemi.

Tyto vysavače jsou považovány za nejvhodnější volbu v poměru ceny ku kvalitě pro běžné domácnosti. Většinou jsou díky dobrým filtrům vhodné i pro domácnosti s mazlíčky a alergiky.

Cena nad 6 000 Kč

Zde už očekávejte vysavače s tou nejlepší výbavou. Většinou disponují filtry HEPA, velmi vysokou kapacitou sběrné nádoby, výborným výkonem a velmi nízkou hmotností. Očekávat můžete také velmi vysoký počet doplňkových funkcí a komponentů. Tyto vysavače jsou vhodné do domácností, kde jsou kladeny ty nejvyšší nároky. Ať už se jedná o chlupy z domácích mazlíčku nebo rodinu alergiků, o všechno bude perfektně postaráno.

Pokud pro vás cena není rozhodujícím parametrem při výběru, vysoká kvalita vám bude volbou v této cenové kategorii zaručena. Specifické je, že tato cenovka v podstatě nemá žádnou horní hranici, protože některé zařízení určená do extrémních podmínek se mohou se svojí cenou dostat velmi vysoko.

Tipy na vysávání

Vysávání je zcela běžná činnost a pravděpodobně si tak říkáte, že se o něm opravdu nemáte už co učit. Připravili jsme pro vás ovšem pár užitečných tipů, které by vám mohly úklid ještě trochu usnadnit.

1. Úklid začínejte od shora – Vysáním, případně vytřením, byste měli zakončit celý úklid. Pokud nejprve vysajete a poté teprve stíráte prach, zbytečně prach v místnosti opět rozvíříte a vaše předchozí práce nebude mít takový efekt.

2. Nespěchejte – Úklid chce mít samozřejmě každý hned za sebou, při vysávání je ale lepší postupovat pomalými tahy v obou směrech, aby měl vysavač dostatek času na nasátí všech nečistot.

3. Používejte vhodné nástavce – Vhodné nástavce zefektivní nejen úklid různých typů podlah, ale usnadní například i vysávání chlupů domácích mazlíčků. Pokud tedy chcete vysávat efektivně, nespoléhejte se pouze na jednu hubici.

4. Regulujte sílu – K plynulému přechodu mezi různými podlahovými krytinami vám pomůže také regulace síly sání. Regulovat byste měli i vlastní sílu, tedy na vysavač zbytečně netlačit. Pokud chcete zvýšit efektivitu vysávání, měli byste místo síly zapracovat spíše na technice, tedy například zpomalit tahy vysavačem. Snížení výkonu může být také znamení, že má vysavač zaplněnou odpadní nádobku nebo zanesené filtry.

5. Neničte si záda – Vysávání bývá nenáviděnou činností mimo jiné proto, že se u něj řada lidí hrbí a bolí je potom záda. Proto je před koupí vysavače vhodné zkontrolovat, zda vám bude vyhovovat svou výškou či délkou trubice, popřípadě zda má ve výbavě teleskopickou trubici.

Často kladené otázky k tyčovým vysavačům

Nahradí tyčový vysavač klasický vysavač?

Obecně bývají tyčové vysavače slabší než běžné modely. Slabší výkon podávají zejména při vysávání koberců. Jako plnohodnotný vysavač je tak můžeme doporučit spíše do domácností s tvrdými podlahami. Na koberce a do domácností s domácími mazlíčky už musíte pečlivěji vybírat, nebo zvolit některý z klasických vysavačů.

Je tyčový vysavač vhodný pro alergiky?

Správně vybraný tyčový vysavač může být vhodný i do domácností s alergiky nebo astmatiky. Měl by mít především kvalitní filtraci, například HEPA filtr, ale také dobrý výkon vysávání. Více se o filtraci dozvíte v této kapitole. Otázka výkonu tyčových vysavačů je trochu složitější, většinou jsou vhodné hlavně na tvrdé podlahy.

Jsou lepší sáčkové nebo bezsáčkové vysavače?

Dříve populární sáčkové modely jsou postupně vytlačované vysavači s prachovou nádobkou. Ta je omyvatelná a ušetří vám náklady na výměnu sáčků, její vysypávání ale může být trochu prašné. Kvalitní sáček navíc funguje také jako filtr. Sáčkům a sběrným nádobám jsme věnovali tuto kapitolu, kde najdete i vhodný objem vysavače pro různě velké plochy.

Jaká je hmotnost tyčového vysavače?

Na rozdíl od klasických vysavačů máte při vysávání s tyčovým modelem velkou část jeho hmotnosti stále v ruce, je proto ideální, když je vysavač co nejlehčí. Hmotnost tyčových vysavačů se zpravidla pohybuje od 2 do 5 kg, každý si tak může zhodnotit, jaká váha je pro něj únosná.

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Chci opravdu kvalitu vysávání vytíraní a sušení. Máme dřevěné podlahy a ty se nesmí příliš namáčet. Co mi můžete prosím doporučit?

Dana Nováková, 2.11.2020

Dobrý den, akumulátorové tyčové vysavače s funkcí vytírání jsou vybaveny malou nádržkou na vodu, kterou zvlhčují vytírací textilii. Zbytečného namáčení se nemusíte bát.

Veronika Vyskočilová, redaktor, 16.11.2020

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 55 hlasů