Test nejlepších tyčových vysavačů a jak je vybrat

Obrázek tyčového vysavače

Tyčové vysavače nabízejí díky své konstrukci velmi dobré vlastnosti a jsou stále oblíbenější mezi velkým počtem zákazníků. Jsou obratné a vhodné pro vysávání míst, kam běžné vysavače nemají přístup. Lze je skladovat bez velkých nároků na prostor, protože díky své konstrukce jsou velmi dobře skladné. Hodí se především pro vysávání menších ploch, protože zpravidla mívají menší nádobu na vysátý prach. Používají se především na vysávání tvrdých podlah, na koberci nemusí být tak účinné. Pokud vybíráte nový vysavač a hledáte přesně takové vlastnosti, které byly nyní zmíněny, pak pro vás bude tyčová varianta nejlepší volbou.

Náš poradce vám pomůže zorientovat se v poměrně technicky náročné problematice a rozebere jednotlivé parametry, na které byste se měli při výběru zaměřit. Dozvíte se tak potřebné informace o výkonu, sběru nečistot, hlučnosti, designu nebo například ceně. Po přečtení tohoto poradce budete na konci schopni vybrat z každé kategorie nejvíce vyhovující řešení přesně pro vás a získáte tak zařízení přímo na míru vašim potřebám.


Nejlepších 10 tyčových vysavačů dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název tyčového vysavače

Objem (l)

Napájení

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled tyčového vysavače Electrolux ZB 3102

Electrolux ZB 3102

0,5

Li-Ion baterie

2 500 Kč

Malý náhled tyčového vysavače Electrolux ZB 3104

Electrolux ZB 3104

0,5

Li-Ion baterie

3 100 Kč

Malý náhled tyčového vysavače Sencor SVC 6301

Sencor SVC 6301

1

síťové

1 500 Kč

Malý náhled tyčového vysavače Hyundai VC 020

Hyundai VC 020

0,5

síťové

1 200 Kč

Malý náhled tyčového vysavače Electrolux ZB 3101

Electrolux ZB 3101

0,5

Li-Ion baterie

2 500 Kč

Malý náhled tyčového vysavače Electrolux ZB 3103

Electrolux ZB 3103

0,5

Li-Ion baterie

3 700 Kč

Malý náhled tyčového vysavače ETA Twigo 0445 90000

ETA Twigo 0445 90000

0,3

Ni-Mh baterie

2 000 Kč

Malý náhled tyčového vysavače Miele Swing H1

Miele Swing H1

2,5

síťové

4 000 Kč

Malý náhled tyčového vysavače Hoover PU 01011

Hoover PU 01011

4,2

síťové

2 300 Kč

Malý náhled tyčového vysavače Concept VP 4130

Concept VP 4130

0,55

Li-Ion baterie

3 800 Kč

Testování a recenze tyčových vysavačů pro rok 2017

V současnosti zpracováváme podrobný test tyčových vysavačů. Jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku 2017. V testu budou také recenze nejlépe bodovaných tyčových vysavačů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených spotřebičů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o vysavače, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní vysavač, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat tyčový vysavač

1. Napájení

2. Typ sběrné nádoby a její objem

3. Filtr

4. Rozměry a váha

5. Příkon a výkon

6. Energetický štítek

7. Příslušenství a doplňkové funkce

8. Cena

  • Nejprve se rozhodněte, jestli je pro vás tyčový vysavač to pravé. O jednotlivých druzích píšeme v testu klasických vysavačů. Kromě tyčových a klasických by vás mohly zajímat také ruční vysavače.
  • Podle vašich preferencí zvolte buď sáčkovou nebo bezsáčkovou variantu a případně také dostačující obsah sáčku. (viz část o sáčcích).
  • Nepodceňujte kvalitu filtru ve vašem vysavači. Ta výrazně ovlivňuje účinnost vysávání. Jednotlivé filtry se liší také podle výdrže, a proto věnujte výběru správné varianty dostatečnou pozornost (viz část o filtrech).
  • Nenechte se zmást údaji o výkonu nebo příkonu. Samotná účinnost vysávání je determinována především kvalitou jiných komponentů, a i vysavač s dobrým výkonem může v případě, že nemá kvalitní filtr a těsnění, vykazovat nižší účinnost.
  • Zvolte vyhovující typ napájení. Tyčové vysavače často nabízí modely, které jsou napájené přes baterie a není u nich potřeba připojení do elektrické sítě. To umožňuje vysavači výbornou mobilitu, ale díky nižšímu zásobování energií ztrácí část svého výkonu (viz část o napájení).

1. Napájení

Napájení tyčových vysavačů se může lišit v několika směrech. Nejzákladnějším dělením je členění podle typu napájení. U tyčových vysavačů je totiž poměrně běžné, že bývají napájeny z baterií a jsou tak bezdrátové. To výrazně zvyšuje jejich mobilitu, ale na druhou stranu lehce snižuje jejich výkon.

Pokud budete volit bezdrátové vysavače, je nutné zohlednit také výdrž na jedno nabití a délku nabíjení. Doporučujeme volit vysavače s výdrží minimálně 30 minut v provozu, což vám umožní většinou pohodlné vysátí celého domu bez nutnosti průběžného nabíjení. U doby nabíjení velmi záleží na vašich preferencích, ale i zde je vhodné určit hranici, nad kterou byste při výběru neměli chodit. Určitě nedoporučujeme vysavače s nabíjecí dobou delší než 10 hodin, ty jsou vhodné pouze pokud vysáváte například jen jednou do týdne. V momentě každodenní nutnosti vysávání, byste mohli s takto dlouho dobou nabíjení narazit na opakované nepříjemnosti.

U problematiky napájení je nutné zmínit ještě spotřebu elektrické energie. Výrobci vysavačů mají podle nařízení Evropské unie povinnost uvádět takzvanou energetickou třídu, která vyjadřuje šetrnost zařízení ve smyslu spotřeby. Vysavače s nejmenší spotřebou spadají do třídy účinnosti A, naopak spotřebiče s nejvyšší spotřebou do třídy F. Prostřední hodnoty jsou pak logicky vyjádřeny písmeny B až E.

Bezdrátové, akumulátorové vysavačeMobilnější, méně výkonné, vhodné pro vysávání velkých ploch
Klasické vysavače napájené ze sítěMéně mobilní, ale většinou více výkonné

Napájecí kabel

Pokud zvolíte běžnější variantu vysavače s napájecím kabelem, zaměřte se především na jeho délku a akční rádius. Velice doporučujeme volit minimální délku 5 metrů, která je hraniční pro běžné účely. Pokud plánujete vysávat větší plochy, volte raději délku alespoň 8 metrů. Akční rádius je skutečný dosah vysavače, to znamená, že k délce samotného kabelu je přičtena ještě délka sací tyče. Poměrně důležitou vlastností pak může pro někoho být také funkce navíjení elektrické šňůry. Na některých vysavačích je umístěno tlačítko, které za vás šňůru samo navine, což je praktická vychytávka. Pokud nechcete po každém vytažení vysavače složitě ručně motat šňůru zaměřte se na to, zda vysavač tímto navíjením disponuje.


2. Typ sběrné nádoby a její objem

Jak bylo řečeno hned v samotném úvodu našeho poradce, typ sběrné nádoby velmi ovlivňuje charakter vašeho vysavače. Na výběr máte ze dvou variant nádoby, buď zvolíte klasický sáčkový vysavač, anebo modernější variantu, kde je sáček nahrazen omyvatelnou nádobou.

Sáčkové vysavače

V minulosti byly všechny vysavače vyráběny pouze se sáčkovými nádobami a dodnes má tato varianta velmi mnoho zastánců. Sáčkové vysavače jsou obvykle výkonnější a lépe zachycují nečistoty. Jejich největším problémem je nákladnost sáčků, které je nutné neustále vyměňovat. Hodí se především pro běžné využití v domácnostech.

Bezsáčkové vysavače

U těchto vysavačů jsou sáčky nahrazeny nádobou, která sbírá nečistoty. Největším problémem bezsáčkových vysavačů je časté zanášení filtru, který je nutné opakovaně čistit. Bezsáčkové vysavače jsou proto vhodné především pro vysávání hrubých nečistot, které se nemohou namotávat na filtry, a proto jsou vhodné do dílen a jiných podobných zařízení.

Objem sběrné nádoby

O obou typů vysavačů je pak velmi důležité zajímat se také o objem sběrné nádoby, respektive sáčku. Správně zvolený objem totiž znamená spoustu ušetřené práce a v případě sáčkových vysavačů i peněz za neustále nákupy dalších sáčků. Obecně se u sáčkových vysavačů doporučuje volit objem podle následující tabulky:

Vysávaná plocha Objem sáčku
do 50 m² 2 až 2,5 l
do 150 m² 2,5 až 4 l
nad 150 m² 4 l a více

Pokud plánujete nákup bezsáčkového zařízení, nemusíte si s objemem nádoby tolik lámat hlavu, ale i přesto doporučujeme volit objem nádoby alespoň 1,5 litru.


3. Filtr

Filtr naprosto bezprostředně ovlivňuje kvalitu vašeho vysavače. Filtry slouží k tomu, aby vzduch, který je vyfukovaný z vysavače zpět byl očištěn od veškerých nečistot. Většina vysavačů disponuje vícestupňovým systémem filtrace, což znamená, že vyfukovaný vzduch prochází přes několik filtrů. U bezsáčkových vysavačů se za první stupeň filtrace považuje samotný sáček a u bezsáčkových zase odstředivá síla vířivého vzduchu.

K tomuto základnímu systému filtrace používá většina dnešních vysavačů ještě doplňující filtry buď v podobě mikrofiltrů, které jsou vyrobeny z tkaniny nebo molitanu, anebo v podobě modernějších a mnohem kvalitnějších HEPA filtrů, které zachycují opravdu velké procento bakterií. Pro alergiky, anebo lidi s dýchacími potížemi je tedy velmi vhodné volit právě tyto HEPA filtry a věnovat zvýšenou pozornost také číslovkám, které jsou jednotlivým úrovním HEPA filtrů přiřazovány. Čím vyšší číslo se za názvem filtru nachází, tím dokonalejší systém filtrace můžete od vysavače očekávat. Nejnovější vysavače pak disponují filtry HEPA 14.

Vodní filtrace

Naprosto speciálním systémem jsou pak vysavače s vodním filtračním systémem. U těch se vysáté nečistoty dostávají do nádrže s vodou. To je velmi dobrá metoda v domácnosti alergiků, protože zpět je vyfukován jen čistý vzduch a díky absenci sáčku nebo suché sběrné nádoby se nevíří žádný prach ani při vyprazdňování nádoby. To probíhá jednoduchým způsobem s vylitím vody.


4. Rozměry a váha

Všeobecnou doménou tyčových vysavačů je právě jejich skladnost a nízká hmotnost. Pokud se rozhodnete volit tuto variantu, v ohledu váhy a rozměrů téměř nemůžete sáhnout vedle. Pokud budete používat vysavač ve vícepatrovém domě nebo bude v rukou starších osob či žen, je důležité brát parametr hmotnosti opravdu vážně.

Výrobce naštěstí téměř vždy uvádí přesnou hmotnost v popisu technických specifikací, takže orientace není nikterak náročná. Pozor si musíte dát jen na možnou zaměnitelnost hmotnosti a rozměrů balíku a samotného zařízení, ke které dochází při nákupu z internetových obchodů. V případě nákupu v kamenné prodejně doporučujeme každý model důkladně ozkoušet a využít možnosti, podržet si ho delší dobu v rukách, protože i na první pohled lehký vysavač se vám může při dlouhé práci pořádně pronést.


5. Příkon a výkon

Jak bylo řečeno hned v úvodu, příkon není tolik důležitým parametrem, jak bývá občas uváděno. To však neznamená, že se jedná o úplně zanedbatelnou specifikaci. Abyste se dobře orientovali v problematice, je nutné nejdříve pochopit, jaký je rozdíl mezi příkonem a sacím výkonem, protože oba pojmy bývají často zaměňovány, a přitom se mohou i několikanásobně lišit. Příkon je totiž pouze množství energie, které je dodáváno motoru k tomu, aby byl umožněn jeho chod.

Sací výkon je pak již mnohem reálnější hodnota, která vyjadřuje vlastně sílu, jakou je vysavač schopný vysávat. Vyšší výkon (uváděný ve W), pak logicky znamená lepší vlastnosti. To však neplatí univerzálně, protože záleží na souhře několika dalších parametrů. Pokud váš vysavač nemá nejsilnější motor, ale má kvalitní filtr a dobré těsnění, může dosahovat stejných výsledků jako vysavače s mnohem silnějším motorem. Alespoň pro představu je vhodné uvést, že byste měli volit vysavače s výkonem alespoň 300 W. Velmi vhodné je zaměřit se také na to, zda vybraný vysavač disponuje možností regulace výkonu, což je funkce, na které byste měli při nákupu trvat.


6. Energetický štítek

Od roku 2014 jsou energetickým štítkem vybavené také vysavače, včetně tyčových. Výjimkou jsou ovšem akumulátorové modely, u kterých na energetický štítek narazíte jen stěží, což značně znesnadňuje jejich výběr. Co se týče energetického štítku vysavačů, najdeme na něm energetickou třídu vysavače, jeho přibližnou roční spotřebu, hlučnost, třídu prachových emisí, třídu účinnosti vysávání koberců a třídu účinnosti vysávání tvrdých podlah. Obecně v těchto ohledech dosahují tyčové vysavače výrazně horších výsledků než vysavače klasické, ale i v této kategorii najdeme světlé výjimky.

Třída prachových emisí

Někdy se popisuje také jako třída čistoty vyfukovaného vzduchu a označuje kvalitu filtrace vysavače. Na tento parametr by se měli dívat hlavně alergici, astmatici a rodiče malých dětí. Špatnou zprávou je, že drtivá většina tyčových vysavačů nedosahuje v tomto ohledu nijak valných výsledků. Hodnocení je opět A-G, výše zmíněným skupinám uživatelů bychom s čistým srdcem doporučili pouze třídu A, většina tyčových vysavačů má ale hodnocení slabší.

Energetická třída a spotřeba

Energetická třída se označuje písmeny A - G, kdy A je nejlepší hodnocení. Roční spotřeba uvádí množství energie nutné k vysátí plochy 87m2 50x ročně a udává se v kilowattech. Rozdíly ve spotřebě jednotlivých vysavačů jsou zpravidla v řádech desítek korun, pokud tedy opravdu netrváte na co nejúspornějším modelu, můžete klidně sáhnout i po některé variantě s horšími energetickými výsledky.

Třída účinnosti vysávání koberců a tvrdých podlah

Shodně s energetickou třídou, i u těchto dvou tříd najdeme hodnocení A-G. Vždy je nejlepší řídit se podle typu krytiny, kterou doma máte, málokterý vysavač totiž dosahuje dobrých výsledků v obou kategoriích. Můžete narazit i na modely, které mají u jedné z tříd místo hodnocení červenou značku. To znamená, že je tento vysavač na daný typ podlah nevhodný (použít samozřejmě jde, ale s velmi nejistým výsledkem).

Hlučnost

Hlučnost vysavače je udávána v decibelech a více dB znamená větší hlučnost. Obvykle je hlučnost vysavače spojena s jeho cenou, dražší vysavače jsou tišší než ty levnější. Další souvislost je možné hledat mezi sběrnou nádobou a hlučností. Bezsáčkové vysavače bývají hlučnější než ty sáčkové.

Obě tyto poučky však nejsou univerzálně platné a nelze se nimi řídit ve všech případech. Výrobci vysavačů mají naštěstí povinnost uvádět hlučnost na energetickém štítku, takže máte přehledné informace u každého zařízení po ruce. Standardně se uvádí jako tiché vysavače zařízení s hlučností okolo 80 dB a méně. Přístroje s hlučností nad 80 dB jsou pak považovány za hlučnější. Pokud z nějakého důvodu potřebujete provozovat vysavač za co nejtišších podmínek, volte zařízení s hlučností okolo 65 dB.


7. Příslušenství a doplňkové funkce

Příslušenství vysavače je také velmi důležitým parametrem. Na rozdíl od jiných spotřebičů se bez specializovaných nástavců a hubic téměř neobejdete nebo bude vaše vysávání podstatně obtížnější. Pokud tedy pořizujete nový vysavač, zohledněte především materiál podlah nebo míst, které chcete vysávat a podle toho zvolte na základě níže popsaných specifikací vhodné doplňky.

Různé druhy hubic

Trend dnešní doby ve výrobě vysavačů jednoznačně směřuje k tendenci vytvářet speciální náčiní pro různé účely. Můžete se tak setkat například se speciální štěrbinovou hubicí, která je zúžená pro účely vysávání ve stísněných prostorech, podlahovou hubicí, která je nejuniverzálnější a využívá se pro tvrdé podlahy i koberce či parketovou trubicí, využitelnou především na tvrdé podlahy.

Měkčená kolečka

Měkčená kolečka potažená gumou nebo nějakou modifikací plastu jsou velmi vhodná především pro domácnosti s tvrdými podlahami, kde hrozí při provozu s běžnými kolečky poškrábání.

Turbokartáč

Turbokartáč je vlastně speciálním druhem hubice, který je určený pro vysávání koberců. Rotační válce uvnitř tohoto kartáče pak točivým pohybem vytahují z koberců chlupy, vlasy, či jiné podobné nečistoty. Torbokartáč je vhodný do domácností, které vlastní domácí mazlíčky.

Indikátor plnosti sáčku nebo sběrné nádoby

Poměrně základní funkce, která by také neměla vašemu vysavači chybět. Indikátor v případě naplnění sáčku na určitou hodnotu ukazuje na speciální kontrolce signál, který vám dává informaci, že je nutné vyměnit sáček nebo vyprázdnit sběrnou nádobu.

Nabíjecí stanice

Je součástí balení vysavačů, které jsou akumulátorové a nejsou napájeny z elektrické sítě. Tato stanice slouží k dobití baterií. Velmi vhodné je, aby tato stanice nebo samotný vysavač disponoval indikátorem nabití. Podle toho, když se rozsvítí je totiž možné určit plné nabití a odpojit stanici od sítě.


8. Cena

Cenové rozpětí je u vysavačů všeobecně a stejně i u tyčových velmi široké. Poslední kapitola našeho poradce vám nabídne přehled toho, co byste měli od vysavačů v jednotlivých cenových kategoriích očekávat. Tyto poučky samozřejmě nelze aplikovat zcela univerzálně, ale jsou určené spíše ke konečnému pochopení celé problematiky a usnadnění nákupního rozhodování.

Cena do 3 000 Kč

Od vysavačů v této cenovce můžete očekávat pouze základní vybavení, menší kapacitu sběrné nádoby nebo sáčku, méně kvalitní filtr a nižší výkon. Problémem těchto vysavačů může být u některých modelů i poměrně vysoká hmotnost a hlučnost. Velký pozor si dávejte na kombinaci výkonu a kvalitního filtru. Pokud budou vysavače v této nízké cenové kategorii disponovat velmi vysokým výkonem, ale budou mít nekvalitní filtr ve finále nemusí podávat nikterak oslnivé výsledky. Tyto vysavače jsou vhodné především do běžných domácností, kde není domácí mazlíček nebo alergik. V případě, že máte na vysavač větší, než základní požadavky raději volte zařízení v některé z vyšších cenových kategorií.

Cena od 3 000 Kč do 6 000 Kč

Vysavače v této ceně jsou již většinou vybaveny poměrně velkou kapacitou sběrné nádoby, kvalitním filtrem, dobrým výkonem a přijatelnou hlučností. Standardem ve střední cenové kategorii je také poměrně slušná nabídka příslušenství. Téměř s jistotou můžete očekávat, že bude vysavač disponovat v základní výbavě více hubicemi. Tyto vysavače jsou považovány za nejvhodnější volbu v poměru ceny ku kvalitě pro běžné domácnosti. Většinou jsou díky dobrým filtrům vhodné i pro domácnosti s mazlíčky a alergiky.

Cena nad 6 000 Kč

Zde už očekávejte vysavače s tou nejlepší výbavou. Většinou disponují filtry HEPA, velmi vysokou kapacitou sběrné nádoby, výborným výkonem a velmi nízkou hmotností. Očekávat můžete také velmi vysoký počet doplňkových funkcí a komponentů. Tyto vysavače jsou vhodné do domácností, kde jsou kladeny ty nejvyšší nároky. Ať už se jedná o chlupy z domácích mazlíčku nebo rodinu alergiků, o všechno bude perfektně postaráno. Pokud pro vás cena není rozhodujícím parametrem při výběru, vysoká kvalita vám bude volbou v této cenové kategorii zaručena. Specifické je, že tato cenovka v podstatě nemá žádnou horní hranici, protože některé zařízení určená do extrémních podmínek se mohou se svojí cenou dostat velmi vysoko.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Žebříček a test tyčových vysavačů
Průměrné hodnocení 4.7 z 13 hlasů