Na začátku všeho vám vysvětlíme hlavní rozdíl mezi elektrickou a akumulátorovou úhlovou bruskou. To bude pomyslný odrazový bod k následnému popisu jednotlivých technických parametrů zásadních pro nákup kvalitního modelu.
Dostatek informací budete mít o příkonu flexy, o možnosti volby odlišných průměrů kotoučů a jejich typech. V následujících kapitolách se zaměříme na otáčky, hmotnost, ale i přidružené funkce a příslušenství rozbrušovačky. Nakonec vám přineseme několik praktických rad, jak pracovat s úhlovou bruskou a sdělíme, v jaké výši se přibližně pohybují pořizovací náklady.
Pokud chcete ještě více rozšířit vaše vybavení v dílně, doporučujeme ještě například hoblík. V návodu Jak vybrat elektrický hoblík se dočtete několik užitečných rad a tipů pro jeho nákup. Využití možná najdete i pro malou frézku.
Elektrická vs. akumulátorová
Při pohledu do produktových nabídek mnohých výrobců narazíte na první dělení úhlových brusek. A tím je zdroj energie potřebné k chodu tohoto praktického ručního nářadí. Vybírat si můžete ze dvou kategorií sortimentu – elektrické a akumulátorové.
Elektrická úhlová bruska
Název této skupiny výrobků všechno prozrazuje. Rozbrušovačka vyžaduje ke svému chodu přímý zdroj elektrické energie. Takže s flexou musíte pracovat v místě, kde se nachází elektrická zásuvka na 230 V. Tento zdroj umožňuje dosahovat podstatně větších výkonů než u akumulátorové verze. Elektrické úhlové brusky mají na trhu většinové zastoupení.
Akumulátorová úhlová bruska
Alternativa elektrické varianty. Součástí brusky je vsazený akumulátor o příslušné kapacitě. Díky němu máte možnost pracovat s rozbrušovačkou i v oblastech, kde není žádný přímý zdroj elektrické energie. V její prospěch tedy hovoří patřičná mobilita. Na druhou stranu je třeba počítat s omezenou provozní dobou brusky, nižším výkonem a vyšší nákupní cenou.
Příkon
Ať už si pořizujete jakýkoliv typ elektrického nářadí, vždy hraje jednu z nejdůležitějších rolí příkon. A to platí také v případě úhlových brusek. Tato veličina prozrazuje výkonnost konkrétního modelu a naznačuje výši odebírané energie z elektrické sítě. Příkon je v technických parametrech označován zkratkou „W“.
Velikost příkonu se u levnějších rozbrušovaček pochybuje od 500 W a může dosahovat hodnot až 2 600 W u profesionální techniky.
Příkon je úzce spjatý nejenom s použitím konkrétní úhlové brusky, ale i s volbou průměru kotouče. Tomuto dělení se budeme věnovat v následující kapitole.
Průměr kotouče
Průměr kotouče by měl být společně s příkonem jedním z nejzásadnějších údajů, na který se při nákupu zaměříte. Tato hodnota souvisí například s tím, jak hluboký řez budete s flexou schopni udělat. Vybírat si můžete minimálně ze čtyř nejobvyklejších průměrů. S jejich narůstající velikostí se připravte i na zvýšení pořizovací ceny, vyšší příkon a v neposlední řadě i celkovou hmotnost úhlové brusky.
Průměr kotouče | Hloubka řezu |
115 mm | 2 cm |
125 mm | 2,5 cm |
150 mm | 3,5 cm |
230 mm | 7,5 cm |
Alternativou je také méně častý průměr kotouče 180 milimetrů.
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že průměr kotouče úhlové brusky se úměrně promítá do využití tohoto nástroje. Například s průměrem kotouče 125 milimetrů budete řezat spíše trubky menšího průměru. Pokud naopak zvolíte ten největší průměr 230 milimetrů, určitě se budete moci pustit do silnějšího betonu, zámkové dlažby a ostatních materiálů.
Nyní se dostáváme k souvislosti průměru kotouče s příkonem. Jak jsme uvedli výše, čím větší průměr, tím větší minimální, respektive optimální příkon úhlové brusky. Vycházet můžete z následujícího dělení.
Průměr kotouče | Minimální příkon | Optimální výkon |
115 mm | 600 – 650 W | cca 750 W |
125 mm | 750 – 800 W | cca 1 000 W |
150 mm | 1 000 – 1 100 W | cca 1 400 W |
230 mm | 1 800 – 1 900 W | cca 2 200 W |
Otáčky
Otáčky sice nejsou zcela směrodatným údajem při výběru úhlové brusky, přesto na tento parametr narazíte, proto je dobré o něm něco vědět. Počet otáček je udáván v časovém rozmezí, kterým je minuta, takže se uvádí otáčky za minutu. Jejich počet se obvykle liší v závislosti na velikosti kotouče. Menší průměry se točí daleko rychleji než ty větší. Příklad uvádíme níže.
- Úhlová bruska s průměrem kotouče 125 milimetrů má otáčky cca 10 000 – 12 000 ot./min.
- Úhlová bruska s průměrem kotouče 230 milimetrů má otáčky cca 6 500 – 7 000 ot./min.
Narazit můžete také na modely vybavené regulací otáček. Taková rozbrušovačka vám přinese daleko více užitku oproti těm s neměnnou rychlostí. To lze ostatně uvést i na reálném příkladu. Vysoké otáčky využijete hlavně při řezání, naopak ty nižší vám budou nápomocny při broušení a leštění.
Hmotnost
Při nákupu úhlové brusky se dopracujete k hmotnosti. Ta bude v každém případě vycházet z výše uvedených parametrů. Takže i zde si musíte říci k čemu, kde a jak často budete rozbrušovačku používat. Obecně lze říci, že menší modely s průměrem kotouče do 150 milimetrů váží zhruba od 1,5 do 3 kilogramů. Větší úhlové brusky s průměrem kotouče 230 milimetrů se pohybují kolem 3 až 7 kilogramů. Uvědomit si musíte i to, že při nárůstu váhy flexy je zapotřebí vyvinout větší fyzické síly při práci.
Ergonomie
S hmotností také úzce souvisí celková ergonomie přístroje. Rukojeť by vám měla dobře sedět v úchopu, aby na rukou nevznikaly nepříjemné otlačeniny, puchýře a podobně. Zejména pokud pořizujete dražší profesionální přístroj, je určitě vhodné jej přímo v obchodě vyzkoušet a takzvaně „osahat“, abyste si byli jistí, že se s ním bude dobře pracovat i delší dobu. Dobrá ergonomie je důležitá u jednoručních brusek.
Funkce a příslušenství
Úhlové brusky jsou předurčeny k řezání, broušení a leštění. Jejich využití může být ale daleko snazší, bezpečnější a rozmanitější díky použitým funkcím nebo praktickému příslušenství. Proto si při výběru rozbrušovačky pohlídejte i tyto věci.
- Doběhová brzda – V okamžiku kdy vypnete flexu, doběhová brzda zastaví roztočený kotouč mnohem rychleji.
- Konstantní otáčky – Bruska vybavená tímto elektronickým zajištěním se postará o to, že budou udržovány stále stejné otáčky, i když se bude měnit zatížení při práci.
- Ochrana proti zapnutí – Ochranný prvek zamezující zapnutí rozbrušovačky při výpadku elektřiny. Nedojde tak k nechtěnému poranění nebo poškození věcí kolem.
- Ochrana proti přetížení – Elektrický doplněk zabraňuje nežádoucímu vypadnutí jističů. To je způsobeno tím, že otáčky budou nabíhat pozvolna.
- Ochrana při zaseknutí kotouče – Při zaseknutí brusného kotouče do materiálu dojde okamžitě k vypnutí brusky, aby nedošlo k poničení přístroje, případně nějaké nehodě.
- Regulace otáček – Ovládací prvek sloužící pro regulaci otáček úhlové brusky.
- Odsávání prachu – Součástí ochranného nástavce kolem kotouče je speciální vyústění, ke kterému lze připojit vysavač prachu.
- Přídavná rukojeť – Šroubovatelný doplněk umožňující lepší a pevnější uchycení rozbrušovačky. Vyráběny jsou modely s oboustrannou rukojetí pro praváky i leváky.
- Antivibrační rukojeť – Speciálně konstruovaná rukojeť opatřená vhodným materiálem tlumícím vibrace při práci s flexou.
Typy kotoučů
Jedním z nejdůležitějších prvků, který budete používat společně s úhlovou bruskou jsou kotouče. Ty je třeba volit nejenom podle průměru, ale také v závislosti na tom, k jaké činnosti budou využívány. Nejčastěji si budete vybírat ze čtyř odlišných typů.
Brusné kotouče
Tyto kotouče slouží k broušení, a to především kovových materiálů. Mezi ty mimochodem patří i nerezová ocel. Volit můžete mezi dvěma variantami brusných kotoučů. Ty drátěné jsou určeny k hrubšímu opracování svárů, hran a podobných částí – mnohdy se setkáte s výrazy, jako jsou copánkové a hrncové kotouče. Opakem toho jsou ty lamelové využívané pro začišťování. Brusný kotouč lze zakoupit i v rozdílných tloušťkách od cca 4 do 8 milimetrů.
U brusných kotoučů narazíte také na další podrobnější parametry těchto doplňků. Číslem je označován například brusný úběr, brusná plocha nebo úhel broušení.
Řezné kotouče
Jejich primárním účelem je řezání nejrůznějších materiálů. Od kovu, přes kámen až po litinu. I v jejich případě bude hrát tloušťka významnou roli. Její rozpětí je zhruba od 0,8 do 3,2 milimetrů.
Diamantové kotouče
Kotouče se speciálním složením pro řezání tvrdých materiálů. Nejčastěji s nimi budete dělit beton, kámen, keramiku a jim podobné. Z hlediska pořizovacích nákladů patří diamantové kotouče k těm dražším.
Univerzální kotouče
Mnohdy objevíte také kotouče označované slůvkem „univerzální“. Ty nabízí od každého kousek. To znamená, že s nimi můžete řezat i brousit. Nutno podotknout, že kvalita těchto kotoučů není nejvyšší a svoji plnohodnotnou funkci pro tu nebo onu činnost vám nenabídnou.
Speciality
Na trhu můžete objevit i různé speciální nástavce na brusku, které se dají využít v různých situacích. Často jsou k dostání například drátěné kartáče různých tvarů, kterými se dají opracovat a zbrousit i hůře dostupné záhyby.
Dále existují například speciální kotouče na řezání a opracování dřeva, které zvyšují bezpečnost práce. Dobrým pomocníkem mohou být také speciální brusné kotouče (například karbidové) se zdrsněným povrchem pro účinnější broušení. Na brusku můžete připevnit i hlavici pro leštění a odjehlování.
Jak pracovat s úhlovou bruskou
V okamžiku, kdy budete mít vybraný konkrétní model úhlové brusky, hodí se vám několik rad spojených s provozem a používáním takového zařízení. Minimálně tím prodloužíte životnost rozbrušovačky a zároveň zvýšíte svoji bezpečnost.
- Vždy pracujte s ochranným krytem kotouče. Ten má totiž svůj účel. Zabrání například zranění při prasknutí kotouče a odlétnutí jeho části.
- Nepoužívejte nikdy kotouče, které nejsou pro danou brusku určené. Brusky s menšími kotouči se otáčí rychleji, pokud byste na ni připevnili větší kotouč, který není pro danou rychlost konstruovaný, mohl by se při práci rozpadnout a jeho části odlétnou do všech stran. Hrozí zranění.
- Pokaždé si berte ochranné brýle chránící váš zrak před odlétávajícími prvky. Dobré je také využití ochranných rukavic, respirátoru i tlumicích sluchátek.
- Přístroj zapojte do zásuvky těsně před zahájením samotné práce. Brusku uchopte do obou rukou (pokud je to možné) za rukojeti a spusťte. Nechte kotouč nejdříve pořádně roztočit a pak s ním teprve zajíždějte do materiálu. Na konci práce je důležité nejdříve kotouč z materiálu vytáhnout, ještě když se otáčí, a až pak vypnout brusku. Počkejte, až se kotouč dotočí, vytáhněte přístroj z elektrické sítě a vyčistěte jej.
- Při broušení zbytečně netlačte na brusku, ať ji nepřetížíte.
- Nižší otáčky jsou určené pro broušení, vyšší pak k řezání a dělení materiálu (dávejte pozor na zaseknutí/sevření kotouče).
- Při snižování otáček rozbrušovačky myslete na důkladné chlazení. Nižší otáčky totiž nedokáží chladit plnohodnotně motor, proto je zapotřebí dělat pravidelné přestávky.
- Po dokončení jakéhokoliv řezání či broušení nezapomínejte ani na patřičnou údržbu. Pokud nemáte protiprachovou ochranu nástroje, vyfoukejte ho stlačeným vzduchem. Vyčistěte případně i kotouč nebo kartáč.
Cena
Pořizovací náklady úhlové brusky se liší v závislosti na tom, zda si pořizujete méně výkonný model do domácí dílny, nebo dáváte přednost kvalitnímu nástroji pro každodenní a dlouhotrvající řemeslnou práci. Ať už volíte jakékoliv řešení, vždy vsaďte na prověřené a značkové výrobce – Bosch, Black & Decker, DeWalt, Einhell, Makita, Extol, Narex, Milwaukee, Fieldmann, Hitachi, Stanley a Worx.
Cena do 1 000 Kč
Nejlevnější úhlové brusky jsou dostupné už od 600 Kč. V ceně do 1 000 Kč pořídíte modely pro domácí hobby použití, u kterých se příkon pohybuje kolem 500 až 750 W. Narazit můžete i na 900 W provedení. Vždy to bude s průměrem kotouče 115 nebo 125 milimetrů. Kvalita zpracování odpovídá pořizovacím nákladům.
Cena od 1 000 do 5 000 Kč
Pro náročnějšího domácího kutila naprosto ideální cenové rozpětí. Tato investice v sobě zahrnuje výběr v podstatě všech průměrů, takže i těch větších 150, 180 a 230 milimetrů. S těmi samozřejmě narůstá celková hmotnost. Omezováni nebudete ani příkonem pohybujícím se mezi 1 000 až 2 000 W.
Cena od 5 000 do 10 000 Kč
Vedle elektrických úhlových brusek můžete vybírat i akumulátorové modely. Ty jsou obvykle součástí kompletní sady včetně kufru. Flexy za tuto cenu dokáží odolávat dlouhodobější zátěži, proto nachází své místo mezi profesionálními řemeslníky.
Cena nad 10 000 Kč
Pokud budete do úhlové brusky investovat více než 10 000 Kč, půjde hlavně o speciální modely určené ke konkrétní činnosti. Očekávat lze ten nejvyšší příkon nad 2 500 W, řadu funkcí a příslušenství navíc, včetně možnosti aplikovat kotouč s průměrem větším než 230 milimetrů. Ty nejdražší brusky mohou překračovat cenu 30 000 Kč.