Test a recenze nejlepších vaflovačů a jak je vybrat

Obrázek vaflovače

Vaflovač je kuchyňským pomocníkem, který vám umožní vytvořit lahodnou a sladkou snídani během velice krátkého času. Jak už prozrazuje název tohoto výrobku, jeho výstupem jsou dozlatova opečené vafle dle vaší chuti.

Moderní vaflovač se může stát zároveň nedílnou pýchou vaší kuchyně, protože trh je z pohledu originálních vzhledů skutečně bohatý. Estetika propojená s praktičností přináší každodenní lahodné snídaně.

Vyberte si produkt odpovídající vašim konkrétním požadavkům. S nákupem vaflovače vám pomohou naše rady, informace a doporučení. Začtěte se do tohoto článku a už velice brzy si budete moci dopřávat jedinečné chuti vaflí. Stačí jen vědět, podle čeho vybírat a na co všechno se zaměřit.


Nejlepších 10 vaflovačů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Tvar plotýnek

Počet vaflí

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled vaflovače Severin WA 2103

Severin WA 2103

srdcový

5

600 Kč

Náhled vaflovače CONCEPT VF-3030

CONCEPT VF-3030

obdélník

2

400 Kč

Náhled vaflovače Domo DO 9047

Domo DO 9047

obdélníkový

2

1 200 Kč

Náhled vaflovače Clatronic WA 3492

Clatronic WA 3492

srdcový

5

700 Kč

Náhled vaflovače Clatronic WA 3491

Clatronic WA 3491

srdcový

5

500 Kč

Náhled vaflovače DOMO DO 9136

DOMO DO 9136

obdélníkový

2

1 400 Kč

Náhled vaflovače Tristar WF-2195

Tristar WF-2195

obdélníkový

2

800 Kč

Náhled vaflovače Graef WA 80

Graef WA 80

srdcový

5

2 900 Kč

Náhled vaflovače Severin WA 2106

Severin WA 2106

srdcový

10

1 000 Kč

Náhled vaflovače Tristar WF 2120

Tristar WF 2120

srdcový

10

1 000 Kč

Testování a recenze vaflovačů pro letošní rok

Podrobný test vaflovačů pro vás připravujeme a plánujeme ho vydat přibližně v první polovině roku. V testu budou také podrobné recenze nejlépe bodovaných produktů. Prozatím jsme pro vás připravili tabulku, kde naleznete nejlépe hodnocené produkty na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o vaflovače, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké vaflovače, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat vaflovač

1.Typy

2. Design a rozměry

3. Počet vaflí

4. Materiál plotýnek

5. Příkon

6. Funkce a vlastnosti

7. Cena

Vaflovač svým vzhledem sice připomíná klasický toustovač, ve výsledku jde ale o trochu odlišný typ produktu. O tom vás ostatně přesvědčíme prostřednictvím několika kapitol. Nastíníme vám, jaké modely můžete na současném trhu objevit, z jakých materiálů se vyrábí a jaká je jejich velikost.

Velký důraz budeme klást na vnitřní útroby vaflovače. Tam hrají hlavní roli plotýnky a jejich materiál, včetně samotného počtu. Dozvíte se optimální příkon vaflovače a zjistíte, jaké funkce jsou ty nejvyhledávanější. Chybět vám ostatně nebude ani cena takového výrobku.

Pojďte si s námi vybrat vaflovač odpovídající vašim náročným potřebám podle našeho podrobného návodu.


1. Typy

Pokud se rozhodnete pořídit vaflovač do své kuchyně, setkáte se pravděpodobně se dvěma typy produktů. A právě jejich hlavní odlišnosti se vám pokusíme trochu blíže popsat.

  • Vaflovač
  • Zařízení 3v1

  Vaflovač

  Typický vaflovač, o kterém vlastně pojednává celý tento článek. Zařízení připomínající toustovač. V něm se nachází speciální plotýnky zajišťující patřičný tvar vaflí. Tento produkt má jeden jasně daný úkol, a tím je tvorba vaflí. Nic dalšího od něj neočekávejte.

Zařízení 3v1

K vidění jsou také výrobky s přídavkem 3v1. Ty na první pohled vypadají jako klasické vaflovače, mají však mnohem širší užití. Právě slovo 3v1 v sobě ukrývá toustovač, vaflovač a v neposlední řadě gril. Jak sami můžete tušit, jde o multifunkční kuchyňský nástroj. Níže uvedené informace spojené s výběrem vaflovače samozřejmě můžete aplikovat i na tento model kulinářského pomocníka.


2. Design a rozměry

S výběrem vaflovače začneme trochu netradičně a to od jeho vnějšího vzhledu. Jde přece jenom o kuchyňský spotřebič, který může zdobit vaši pracovní plochu. Právě kvůli tomu byste měli přemýšlet o jeho celkovém designu.

Na výběr máte minimálně ze dvou výrobních materiálů.

 • Plast – Působí levně, na druhou stranu je lehký a snadno se udržuje.
 • Ocel – Vyšší hmotnost je vykoupena luxusnějším vzhledem. Vybírat si můžete z nerezových variant, ale také z těch barevných.

S vnější podobou vaflovače se pojí jeho celkové rozměry. Musíte si ujasnit, kde ho budete skladovat. A to především z důvodu prostoru. Větší vaflovače pro početnější rodiny samozřejmě zabírají více místa a zároveň jsou těžší z pohledu přenášení. Na druhou stranu máte možnost zakoupit vaflovače skladovatelné jak naležato, tak na výšku.

Když už se zmiňujeme o rozměrech vaflovače, nezapomeňte ani na odpovídající délku přívodního kabelu, včetně praktické možnosti uschovat jej pod vaflovačem.

Neopomenutelné jsou také nožičky spojené s kuchyňskou linkou. V jejich případě dbejte na protiskluzový povrch přinášející vyšší stabilitu.


3. Počet vaflí

Parametr, který by měl korespondovat s vašimi požadavky hlavně z hlediska počtu utvořených vaflí. Jiné potřeby bude mít člověk žijící sám, zcela odlišné zase početnější rodina. Naprostým základem jsou vaflovače s jednou plotýnkou pro utvoření jedné vafle. Nutno podotknout, že ta může nabývat i větších velikostí. Standardně tvoří vaflovače čtyři vafle. Ve velkých zařízeních jich můžete připravit až šest nebo sedm.

Dnes už se nemusíte omezovat ani výsledným tvarem vafle. Kromě hranatých plotýnek jsou k dostání i mnohé další a daleko originálnější.​

 • Obdélníkové vafle označované jako belgický typ
 • Vafle ve tvaru srdíčka neboli špičky
 • Kulaté vafle připomínající květinky

Přihlížejte i k výšce připravované vafle. Některé vaflovače nabízí až příliš málo prostoru mezi oběma plotýnkami. Kvůli tomu vznikají tenké a nepřirozené vafle. Optimální tloušťka je kolem jednoho centimetru.


4. Materiál plotýnek

Při nákupu vaflovače nepřihlížejte pouze k počtu vaflí a jejich výsledné podobě. Chcete-li si tento sladký pokrm připravovat bez jakýchkoliv obtíží, rychle a s minimální údržbou vaflovače, dbejte i na výrobní materiál plotýnek.

Základem všeho je odolný a nepřilnavý povrch. Takový, který vydrží hrubší zacházení a nepoškrábe se. Zároveň musí vafle opékat rovnoměrně a těsto se nesmí přichytávat. Nejčastěji se využívá speciální teflonová vrstva. Tu lze jednoduše otřít hadříkem a tím minimalizovat nároky na jakoukoliv složitější údržbu. Kvalitní materiál se pojí i s delší životností tohoto kuchyňského spotřebiče.​

Co se týče samotné údržby plotýnek, vždy ji provádějte pouze s vlhčeným hadříkem až po vystydnutí přístroje a bez připojení k elektrické síti.


5. Příkon

Chcete-li mít vafle rychle připravené, neopomínejte při sledování technických parametrů na příkon. Tedy na energii spotřebovanou za jednotku času promítající se do celkového výkonu. Příkon je udáván ve Wattech a má zkratku „W“. V tomto směru existuje velice jednoduchá poučka. Čím vyšší příkon vaflovač má, tím dříve dojde k nahřátí plotýnek a rychleji si připravíte vafle. Nutno podotknout, že s narůstajícím příkonem dochází k většímu odběru energie z elektrické sítě.

Levnější vaflovače mají průměrný příkon kolem 700 – 1 000 W. Právě oněch 1 000 – 1 400 W lze považovat za kvalitní standard. Setkat se však můžete i s výkonnějšími kuchyňskými spotřebiči s příkonem převyšujícím hranici 2 200 W.


6. Funkce 

Ano, vaflovač je jednoduchým pomocníkem, který má za cíl jediné. Připravit vafle kdykoliv na ně dostanete chuť. I přesto narazíte na řadu produktů vyznačujících se přínosnými funkcemi. Ty se kladně podepisují na pohodlnější tvorbě vaflí.

 • Indikátory – Světelné kontrolky informující například o dostatečně rozpálených plotýnkách, o dokončení procesu přípravy vaflí, stavu zapnutí a podobně.
 • Zámek víka – Možnost uzavřít vrchní víko vaflovače napevno. Tím dochází k lepší přípravě vaflí. Zároveň jde o praktický bezpečnostní prvek.
 • Nastavení teploty – Plynulá regulace teploty za pomoci ovládacích tlačítek. Ta vám umožní zasahovat do procesu tvorby vaflí.
 • Ochrana přehřátí –Prvek, který chrání vaflovač před jakýmkoliv nežádoucím přehřátím. Pakliže by k takovému stavu mělo dojít, vaflovač se jednoduše sám vypne.
 • Izolovaná rukojeť – Speciální povrchová úprava rukojeti zabraňující nebezpečnému popálení.

U dražších vaflovačů můžete narazit na vyměnitelné plotýnky neboli vnitřní desky. Ty zaručují nejenom snazší údržbu, ale i možnost změny tvaru, velikosti a počtu připravovaných vaflí. Někdy lze do vaflovače aplikovat desky pro přípravu sendvičů a toustů. Vyndavací plotýnky lze vkládat do myčky nádobí.


7. Cena

Pořizovací náklady vaflovačů nejsou nijak závratné. Jde přece jenom o jednorázový spotřebič bez jakýchkoliv složitostí a náročných věcí. Ano, je pravdou, že připlatit si můžete za nadstandardní funkce nebo jednodušší ovládání. Výjimkou nebude ani propracovanější a luxusnější design. Vždy se rozhodujte pro kvalitu spojenou s prověřenými výrobci. Mezi ně patří Clatronic, Domo, Dezal, Tristar, Severin, Cloer a Unold.

Cena do 500 Kč

Vaflovač můžete zakoupit už od 400 Kč. Za tuto cenu pořídíte samozřejmě základní produkt s nízkým příkonem jen 700 W a prostorem tak maximálně pro dvě větší vafle. Výrobním materiálem bude levnější plast. I přesto se však můžete dopracovat k velice originálnímu a líbivému vzhledu. Pro nenáročné uživatele jde o ideální volbu.

Cena od 500 Kč do 2 000 Kč

Rozhodnete-li se využívat vaflovač pravidelně, určitě si připlaťte. Při nákupní hodnotě produktu do 2 000 Kč už budete mít na výběr. Například z pohledu vnitřního prostoru pro vafle nebo z hlediska originálních plotýnek. Třeba ve tvaru srdíčka. Použit je bezpochyby lepší nepřilnavý povrch a výkon se pozvolna šplhá k hranici 1 200 W.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Dalo by se říci vaflovače pro náročné. Značkové produkty originálního vzhledu, které působí velice elegantním dojmem. Můžete je tedy bez problému nechat ležet na kuchyňské lince. V jejich prospěch hovoří především vyšší příkon do 2 000 W, více světelných indikátorů, pohodlné ovládání a vyjímatelné plotýnky. Velký důraz je v tomto ohledu kladen i na celkovou bezpečnost používání.

Cena nad 5 000 Kč

Investujete-li do vaflovače více, jak 5 000 Kč, je předpokladem, že s ním máte větší úmysly. Taková zařízení mohou dosahovat hodnoty až 20 000 Kč a slouží pro celodenní provoz. Příkon nad 2 200 W, počet 6 – 10 vaflí a možnost tvořit vafle s nejrůznějšími přísadami. Takovým přístrojům se mnohdy říká gofrovače.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Vaflovače
Průměrné hodnocení 4.6 z 20 hlasů