Jak vybrat vařič vajec
Vařič vajec je typickým jednorázovým kuchyňským spotřebičem. Čekat od něj rozhodně nemusíte žádné složitosti. Přesto si dejte pozor na pár technických parametrů, se kterými vás seznámíme podrobněji. Ještě, než k tomu dojde, zaměříme první kapitolu článku na vzhled těchto spotřebičů a jejich výrobní materiál.
Teprve poté se přesuneme k jednotlivým vlastnostem daných modelů. Důležitou roli hraje například kapacita vložených vajec, příkon a přidružené funkce. Těch sice není tolik, ale přesto jsou nabízeny takové, které mohou vyhovovat právě vašim potřebám.
Abychom vám co nejvíce usnadnili i samotné používání vařiče vajec, přinášíme také praktické informace spjaté se správným vařením vajíček. Nakonec vás seznámíme i s tím, kolik vlastně vařiče vajec stojí.
Design a výrobní materiál
Pro spoustu uživatelů kuchyňských spotřebičů hraje vzhled celkem důležitou roli, což platí také při nákupu vařiče vajec. V tomto směru lze konstatovat, že design jde ruku v ruce s výrobním materiálem. Nejčastěji narazíte na použití plastových dílů a nerezových prvků. Často dochází i ke kombinaci obou materiálů v jeden originální celek. Nedílnou součástí moderních vařičů vajec jsou i skleněná či průhledná plastová víka, pod kterými jsou uschována vejce.
Vzhled souvisí i s celkovým tvarem vařiče vajec. Typickým modelem vhodným do jakékoliv domácnosti je ten s kulatou základnou. Výjimkou však nejsou ani produkty oválné nebo hranaté, popřípadě mají tvar obdélníku. Na výšku nezabírající vařiče vajec více než běžný toustovač. Jde tedy o skladný spotřebič, který si své pevné místo najde na libovolné kuchyňské lince. Pokud se rozhodnete mít vařič vajec umístěný na lince, měli byste dbát na výsledný design ve spojení s praktičností. Na mysli máme barevnou volbu a výběr materiálu, kde nebude ulpívat tolik špíny a nečistot.
Kapacita vařiče
Pokud jde o technické parametry vařiče vajec, stane se vaším odrazovým můstkem údaj prezentující maximální kapacitu. To znamená, počet vajec, které budete schopni připravit najednou. K tomuto parametru přistupujte podle toho, zda jste zvyklí dělat si snídani jen sami pro sebe, nebo chcete občerstvit celou svoji početnější rodinu.
Základní modely vařiče vajec disponují obvykle prostorem pro uložení šesti vajec. Jestliže je vás v domácnosti více, vsaďte na rozměrnější varianty, které jsou schopny pojmout sedm až osm vajec najednou. Nezapomínejte na to, že vejce se do vařiče vkládají syrová a ve skořápce.
Příkon
Vařiče vajec jsou kuchyňskými spotřebiči využívajícími ke svému provozu potřebnou elektrickou energii. Ta je získávána klasicky ze zásuvky, což znamená, že součástí daného modelu je také napájecí kabel odpovídající délky. K té můžete přihlížet v okamžiku, kdy budete výrobek používat dále od zásuvky.
Hlavním údajem spjatým s elektrickým přívodem se pro vás stane veličina zvaná příkon. Naleznete jej v technických parametrech pod zkratkou „W“. Příkon vyjadřuje nejenom spotřebu elektrické energie, ale také to, jak moc je vařič vajec výkonný. Čím větší příkon bude, tím rychleji může být realizován proces zpracování vajec, na druhou stranu bude mít kuchyňský spotřebič o něco nákladnější provoz. V tomto případě jde však o zanedbatelné položky. Rozdíly v příkonu očekávejte spíše v pořizovacích nákladech vařiče vajec.
Funkce a doplňky
Vařič vajec je na první pohled poměrně jednoduchým typem zařízení s minimem ovládacích prvků. Kromě základní verze, která slouží pouze pro vaření vajec, máte možnost narazit i na pokročilejší varianty 2v1. To znamená, že v takovém kuchyňském spotřebiči vejce nejenom uvaříte, ale také je budete moci smažit za pomoci speciálních pánviček. Na nich připravíte klasické volské oko. Výjimkou dokonce nejsou ani vařiče vajec 3v1, které k výše uvedeným procesům přidávají i vaření zeleniny nad párou. A nyní už se pojďme zaměřit na několik nejdostupnějších funkcí a doplňků.
- Vyjímatelný zásobník na vejce – Umožní vám rychle a pohodlně vyjmout vejce z vařiče a s pomocí tohoto zásobníku je i snadno servírovat.
- Elektronický časovač – Vařiče vajec disponují časovačem, který si nastavíte podle toho, jak dlouho chcete vajíčka vařit.
- Signalizace – V okamžiku, kdy doběhne elektronický časovač, budete upozorněni zvukovým signálem.
- Spínač – Většina vařičů vajec má jediné tlačítko pro uvedení kuchyňského spotřebiče do chodu. Tento spínač může být vybaven i světelnou indikací, aby bylo patrné, že je v provozu.
- Ochrana proti přehřátí – Funkce zabraňující vařiči vajec nežádoucímu přehřátí.
- Izolovaná rukojeť – Zajistí vám, že se při přesunu vařiče vajec nebo vyjímatelného zásobníku nespálíte.
- Navíjení přívodního kabelu – Není nutné všelijak kroutit přívodní kabel kolem vařiče. Navíjení je elegantním řešením šetřícím zároveň prostor.
- Gumové nožičky – Moderní vařiče vajec jsou vybaveny speciálními gumovými nožičkami, které na kuchyňské lince nekloužou. Jde o jeden z praktických bezpečnostních prvků.
- Náhradní vložky – Když zakoupíte řešení 2v1 nebo 3v1, získáte kromě zásobníku na vejce také speciální vložky na přípravu volských ok a zeleniny nad parou.
- Automatická kontrola vody – Není nutné stále kontrolovat vodu, o vše se postará chytrý systém vařiče vajec.
- Displej – Drahé modely disponují i podsvíceným displejem, na kterém se zobrazují aktuálně probíhající režimy a ostatní informace.
Jak uvařit vajíčka?
I když většina moderních vařičů vajec disponuje přednastavenými režimy pro přípravu vajec, přesto se vám určitě hodí informace o tom, jaká je vlastně optimální doba pro přípravu vajec na vámi zvolený či zamýšlený způsob. V tomto případě se rozlišují tři přípravy vajec.
- Vajíčka natvrdo – Nejdelší proces vaření vajec. K přípravě budete potřebovat asi 8 až 10 minut vaření. Docílíte tím kompletní tuhosti žloutku i bílku.
- Vajíčka nahniličko – Zhruba polovina času na vaření v délce trvání 5 až 6 minut se postará o to, že získáte tuhý bílek, ale žloutek už bude měkčí a táhlejší.
- Vajíčka naměkko – Nejrychlejší způsob přípravy vařených vajec. K tomu, aby byl žloutek krásně tekutý a jemný vám budou stačit pouze 3 minuty.
Cena
Vařiče vajec nepatří mezi drahé kuchyňské spotřebiče. Jejich pořizovací náklady jsou velice přijatelné. Hodně určitě záleží na tom, jakému provedení a značce dáte přednost. Mezi prověřené výrobce vařičů vajec patří rozhodně Clatronic, De Gusto, Sencor, Steba, ProfiCook, Severin, Krups, Cloer a Tristar.
Cena do 300 Kč
Pokud patříte k nenáročným zákazníkům, vystačíte si s obyčejným plastovým vyhotovením v bílé barvě a stačí vám kapacita na šest vajec, určitě si přijdete na své. Při ceně do 300 Kč však počítejte s tím, že příkon takových spotřebičů bude do 350 W.
Cena od 300 Kč do 500 Kč
Mnohem větší výběr mají na svědomí zaběhnuté značky. Vybírat si budete z výkonnějších přístrojů s příkonem až 380 W. Zvyšuje se také kapacita vložených vajec nabývajících počtu sedmi kusů. V nabídce jsou dokonce i varianty 2v1 umožňující připravovat kromě vařených vajec i volská oka.
Cena od 500 Kč do 800 Kč
Tyto vařiče vajec dokáží uspokojit každého domácího uživatele a milovníka vajíček. V této cenové kategorii je kladen vyšší důraz na celkovou eleganci a vzhled jednotlivých modelů. Do popředí zájmu se dostávají nerezové a barevné materiály. Příkon se pohybuje kolem 400 W.
Cena nad 800 Kč
Pokud do investovat do vařiče vajec více jak 800 Kč, narazíte spíše na profesionální zařízení, kde vede broušená nerezová ocel, spousta funkcí a režimů přípravy vajec. Ty nejdražší výrobky dosahují hodnoty 2 000 Kč.