Test nejlepších videokamer
a jak je vybrat

Obrázek videokamery

Mohlo by se zdát, že dnes videokamery potřebují už jen profesionálové, kteří se živí natáčením, tedy kameramani ve studiích. Opak je pravdou. Ani současný běžný uživatel se nespokojí s kvalitou videí pořízených na mobilní telefon či digitální fotoaparát. Tyto přístroje nejsou k natáčení kvalitních videí určeny. Proto existují i amatérské videokamery, které odvedou při zachycování vašich vzpomínek dobrou práci, lepší, než telefony. Současný trh nabízí desítky videokamer v několika cenových hladinách. Je dobré naučit se orientovat ve všech parametrech, kterými mohou disponovat, nenechat se zlákat marketingovými triky a umět si poradit s označeními, kterým ne každý může rozumět. Každému amatérskému nadšenci točení videí postačí náš základní přehled, který pomůže vybrat to, co opravdu potřebujete.


Nejlepších 10 videokamer dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název videokamery

Rozlišení videa (px)

Typ

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled videokamery JVC GZ-R415

JVC GZ-R415

1920x1080

klasická

7 500 Kč

Malý náhled videokamery Sony FDR-AX33

Sony FDR-AX33

3840x2160

klasická

20 000 Kč

Malý náhled videokamery GoPro HERO5 Black Edition

GoPro HERO5 Black Edition

3840x2160

outdoorová

11 500 Kč

Malý náhled videokamery Panasonic HC-V770

Panasonic HC-V770

1920x1080

klasická

12 000 Kč

Malý náhled videokamery Sony HDR-CX240

Sony HDR-CX240

1920x1080

klasická

5 000 Kč

Malý náhled videokamery Niceboy VEGA 4K

Niceboy VEGA 4K

3840x2160

outdoorová

3 000 Kč

Malý náhled videokamery SJCAM SJ4000

SJCAM SJ4000

1920x1080

outdoorová

3 000 Kč

Malý náhled videokamery Xiaomi Yi Action 2 4K

Xiaomi Yi Action 2 4K

3840x2160

outdoorová

7 000 Kč

Malý náhled videokamery Canon HF-R706

Canon HF-R706

1920x1080

klasická

6 300 Kč

Malý náhled videokamery GoPro HERO4 Session

GoPro HERO4 Session

1440x1080

outdoorová

6 500 Kč

Testování a recenze videokamer pro rok 2018

Na podrobném testu nejlepších videokamer zatím pracujeme, předpokládáme vydání pro rok 2018 v druhé polovině roku. Součástí testu budou také podrobné recenze nejlepších videokamer, které se v testu umístily na nejvyšších příčkách. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlepších videokamer dle názoru uživatelů. Vždy se jedná o videokamery, které jsou již prověřeny množstvím uživatelů, vždy ale doporučujeme přečíst recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějakou konkrétní videokameru, o kterou se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat videokameru

1. Důležité parametry

2. Funkce navíc

3. Napájení

4. Ergonomie

5. Příslušenství

6. Recenze a zkušenosti

7. Cena

Prvním krokem k výběru nové videokamery bylo nejspíše rozhodnutí, že vám nestačí natáčet videa na mobilní telefon či digitální fotoaparát. Potom je však důležité vědět, jaké videokamery vlastně existují, k čemu slouží, abyste věděli, v jaké kategorii hledat to, co potřebujete. Videokamery se dělí do několika různých skupin dle toho, co je základním úložištěm dat, nebo podle uživatelského rozhraní a způsobu užívání.

Pokud byste chtěli rozdělit kamery podle uživatelského rozhraní, existují profesionální, poloprofesionální, amatérské a speciální. Ty profesionální byste mohli najít ve filmových studiích a celkově studiích, kde se natáčí něco pro televizi. Jsou velké, těžké a mají vlastní podstavce. Poloprofesionální jsou často hned po boku těch profesionálních, jsou totiž levnější a v případě nouze zastoupí jejich práci. Největší využití však mají pravděpodobně při natáčení venkovních záběrů, například reportáží, opět pro televizi. Amatérské videokamery jsou klasické, které jsou mnohem menší, než ty profesionální. Klasické videokamery se drží obvykle jednou rukou a jsou velmi skladné. Jsou také cenově dostupnější a videa lze s nimi natočit v dostatečně dobré kvalitě. Lidé si je pořizují s cílem natáčet domácí videa, například první krůčky dětí nebo rodinné oslavy, ale zachycují s nimi vzpomínky také na dovolených. Mezi speciální videokamery pak patří takové, které slouží pro přesný účel. V této kategorii byste tak mohli hledat outdoorové, které využijí sportovci při jakýchkoliv sportech, nebo průmyslové, které se používají pro ochranu majetku.

Rozdělení kamer podle úložiště dat je jednoduché. Zde máme totiž analogové a digitální videokamery, přičemž běžný uživatel již dnes analogové nepoužívá – to jsou takové, ve kterých slouží jako úložiště například VHS, tedy kazety. U digitálních videokamer se dnes videa nejčastěji ukládají na paměťové karty.


1. Důležité parametry

Může být vznesen argument, že v dnešní době chytrých telefonů není na zachycení byť krátkých videí žádná videokamera potřeba. Problém je však v tom, že videokamery disponují mnoha benefity oproti běžným kamerám telefonů. Zaprvé je to samotné tělo kamery, které už dnes není mohutné a těžké, ale kompaktní a většinou váží jen pár set gramů a drží se celou dlaní, tím je zaručen méně se chvějící obraz než u telefonu. Nejen tělem jsou však videokamery výhodnější. Mají parametry, které telefony nemají.

Zoom

Zoom umožňuje přiblížit předměty, které jsou vzdálené. Je to jeden ze základních parametrů, na které by se měl uživatel při koupi nové videokamery zaměřit, není to však to nejpodstatnější. Zjednodušeně jde o funkci, kterou zastává dalekohled. Soustava čoček v objektivu může umožnit prohlížet si vzdálený předmět i do detailů.

Co se týče zoomu, které se objevují u klasických videokamer, existují dva základní typy. Jde o optický a digitální zoom. Optický zoom je nejvyhledávanější a levnější typy kamer jím bohužel nedisponují. Zde figuruje samotný objektiv, kterým předměty můžeme přibližovat pomocí optické soustavy. Kvalita záznamu by se tak i po přiblížení měla lišit minimálně.

Digitální zoom je potom pouze softwarová záležitost. Videokamera při funkci digitálního zoomu obraz ve skutečnosti nepřiblíží, pouze ze snímaného obrazu vyřízne požadovaný úsek a až ten přiblíží. Funguje to podobně, jako byste již pořízenou fotografii přibližovali na počítači. Kvalita vybraného úseku je posléze velmi špatná, rozmazaná, nečekejte tedy, že si užijete detailů, jak při použití optického zoomu. U mnoha kamer se stává, že disponují jak optickým, tak digitálním zoomem. Ten je ale zpravidla potlačen, anebo úplně vypnut.

Zoom potom najdete s označením „krát“ – kolikrát je možné přiblížit objekt (digitálně, nebo opticky). Levnější typy tedy mohou mít například 4x digitální zoom, u optického jde o hodnoty až 10x, 20x, či 32x.

Stabilizace

Jen na zoomu však nezáleží, velmi úzce s ním souvisí stabilizátor, kterým jsou videokamery vybaveny, a je mnohem důležitější. Stabilizuje totiž obraz a eliminuje otřesy, které mohou vzniknout třesem ruky, nebo třeba otřesy při chůzi. U videokamer se však můžete setkat opět se dvěma možnostmi stabilizace. Zaprvé existuje elektronická, nebo také digitální stabilizace, zadruhé stabilizace optická. Prvním typem jsou vybaveny levnější videokamery. Jde o proces, kdy se zvýší citlivost snímače, tím se ale rapidně sníží kvalita obrazu. Prakticky jde o to, že čočka zachycuje ve skutečnosti větší úsek, než je výsledné video. Ten je potom upravován a posouván tak, aby byl třes nepatrný.

Mnohem lepší je optická stabilizace. Za tento systém si budete muset připlatit, v případě, že plánujete akčnější zážitky a chcete natáčet při chůzi či tanci, se ale připlacení vyplatí. Tento mechanický systém je totiž umístěn v objektivu, pohybuje se tak optický snímač na základě toho, jak se chvěje kamera.

Rozlišení

Rozlišení je velmi důležitým parametrem a udává se v pixelech (px) či mega pixelech (Mpx). Díky jeho znalosti si pořídíte videokameru, se kterou natočíte opravdu kvalitní videa. U levnějších modelů je potřeba dát si pozor, že natáčejí pouze v kvalitě HD (cca 1,3 Mpx; rozlišení 1280 x 720 bodů). Přesto, že to může být dostačující, je v dnešní době například v počítači standardní rozlišení 1920 x 1080 bodů, je tedy výhodnější vybírat videokamery s vyšším standardem, a to FullHD. Nemusíte se později bát, že při promítání videí v televizi nebo na počítači by byl obraz příliš roztřepaný.

Pokud vám na kvalitě videa doopravdy záleží, potom je ještě možnost sehnat přístroje rozlišení UltraHD, tedy 4K, což je čtyřikrát již zmíněné FullHD. Takové video má pak rozlišení až 3840 x 2160 obrazových bodů. Toto rozlišení není příliš běžné, některé přístroje jej nemusí být schopny přehrát, lze ovšem předpokládat, že za pár let bude mnohem častější, než FullHD. Počítejte však s tím, že za videokameru s tímto nejvyšším rozlišením zaplatíte více, než deset tisíc korun.

Snímková frekvence

Na snímkové frekvenci, kterou můžete najít pod zkratkou fps, bude záviset plynulost pořízeného videa. Jde o počet snímků zachycených za vteřinu. Naprostým minimem je hodnota 30 fps, u videokamer je však nejrozšířenější rychlost až 60 fps. Některé fotoaparáty potom dokáží snímat i vyšší rychlostí, jenomže ze snímků, které pořídí, se později vytvoří velmi nekvalitní video o krátkém časovém úseku, například pouhých 10 s.

Zvuk

Při natáčení na videokameru jistě chcete mít nejen dobrý obraz, ale také zvuk, na který mnoho uživatelů zprvu nepomyslí. Snímání zvuku je umožněno pomocí mikrofonu, jehož kvalitu není radno podceňovat. Tyto mikrofony jsou nejčastěji vestavěné a nejlepší pozice pro ně je pod objektivem, to kvůli snímání prostorového zvuku v nejvyšší kvalitě. Je tak navíc omezeno i snímání zvuku zpoza kamery, od kameramana. Dýchání by později nešlo vyčistit ze záznamu ani na počítači.

Chcete-li mít zvuk videa ještě kvalitnější, u dražších modelů se můžete setkat s nastavením hladiny zvuku. Tuto funkci oceníte v případě, chcete-li přiblížit nějaký objekt vydávající zvuky – obraz jej tedy přiblíží pomocí zoomu, ale zároveň se mikrofon zacílí na tento objekt a omezí příjem zvuku z prostoru.

Samozřejmě nelze očekávat, že budete natáčet jen v místnosti. Proto se může stát, že zvuk videa nebude líbivý kvůli větru. Některé videokamery mají proto funkci „protivětrný filtr“, který není tak efektivní, jako dodatečný filtr, který lze připojit ke kameře – musíte si však pohlídat, zda má kamera pro tento filtr či náhradní mikrofon vstup. Tento filtr opravdu dokáže eliminovat zvuky i silného větru, musíte však počítat s nemalou investicí.

Co se týče samotného zvuku, ideální je zvolit kódování 5.1 Dolby Digital, který nezabírá tolik místa na záznamovém médiu, jako například LPCM. Záleží tedy, zda chcete kvalitu, a tím pádem musíte počítat s větším objemem výsledného souboru, nebo se spokojíte s průměrem, natočíte o to více videí a soubory vám nezaberou příliš místa ani v počítači.

Záznamové médium

Nedílnou součástí každé videokamery je místo, kam se vloží úložiště, na kterém později svoje video najdete. Dříve byly nosičem VHS, tedy videokazety, které jsou poměrně velké. Dnes jsou však samotné kamery menší, proto i úložiště se muselo zmenšit, ale to pouze velikostně. Objem dat, která na tato úložiště lze zapsat, je postupem času stále větší.

Nejvíce využívané a nejvyhledávanější jsou dnes paměťové karty. Ty jsou opravdu malé, lze je vyjmout, data z nich lze prakticky ihned přenést do počítače. Samy o sobě mají také několik označení – můžete se setkat s SD kartou či menší variantou microSD. Ty obvykle pojmou až 32 GB dat. Další alternativou jsou karty SDHC či SDXC, které umožňují zápis 64 GB dat, anebo klidně i dvojnásobek. Přesto se vyplatí mít nějakou paměť v samotné videokameře. Ta je zabudovaná a slouží jako záloha.


2. Funkce navíc

Chcete-li kameru občas využít i na fotografování, existuje i tato možnost. Musíte si však zjistit, zda tuto přídavnou funkci má, obvykle to není první věc, kterou najdete v hlavním popisku. Funguje to tak, že během samotného natáčení můžete pořizovat momentky – je tak zkrácena doba mezi zapínáním kamery a fotoaparátu zvlášť. Neočekávejte však vysokou kvalitu pořízených fotografií. Pro focení nemají videokamery dostatečnou stabilizaci, a to zejména kvůli absenci blesku (ten se objevuje pouze u vyšších a tedy dražších modelů).

Jako funkci navíc lze označit i dotykový displej. Sníží se tak počet tlačítek na těle kamery. Zejména u této funkce buďte velmi obezřetní a pohlídejte, zda je citlivost displeje dostatečná, zda je displej dobře čitelný i na přímém slunci, a ještě důležitější je zjištění voděodolnosti tohoto displeje, abyste se nemuseli bát ovládat kameru na dovolené u moře mokrýma rukama.

Někteří nadšenci možná ocení také možnost ovládat videokameru na dálku pomocí chytrého telefonu. To se může hodit jak při samotném natáčení, kdy kamery může být v jednom rohu místnosti a vy ve druhém, ale také při přehrávání záznamů, kdy je kamera připojena k televizi a kabel není dostatečně dlouhý, aby dosáhnul až k pohovce. S tím souvisí další vlastnost, a to HDMI výstup, díky kterému můžete přístroj propojit s televizorem a přehrávat tak obsah videokamery.

Některé typy videokamer disponují navíc WiFi nebo Bluetooth. To je dobré tehdy, chcete-li záznam z videokamery ihned přeposlat například do svého telefonu bez nutnosti kabele nebo vytažení záznamového média.


3. Napájení

Výběr videokamery by měl záviset i na tom, co je zdrojem napájení a případně tedy jak velkou kapacitu má její akumulátor. To proto, abyste věděli, jak dlouho vydrží videokamera fungovat. Zde se můžete setkat s napájením bateriemi, často jsou u levných modelů využívané 2x AA alkalické baterie, anebo s napájením z vlastní baterie videokamery.

Co se akumulátorů týče, v současnosti se setkáte s akumulátory na Lithiovém základě, který je ovlivňován časem a teplotou. Časem, protože po roce používání nebude mít takovou kapacitu jako ihned po koupi, čehož si můžete všimnout například i u baterií v notebooku – po několika letech nevydrží nabitý tak dlouho, jako nový, protože kapacita baterie se zmenšuje. Problém je teplota tehdy, je-li opravdu vysoká. Celý proces „stárnutí“ se tak urychluje. Přesto se doporučuje pořizovat výhradně přístroje na tento způsob napájení. Alkalické baterie jsou totiž nespolehlivé, a i když lze některé opětovně nabíjet, stejně jako akumulátory, akumulátory vydrží zpravidla více. To vědí i výrobci, proto jsou u dražších modelů samozřejmostí. Najít je můžete s označením v mAh.


4. Ergonomie

Při rozhodování, kterou kameru pořídit, byste neměli dát pouze na samotné funkce, které kamera má, ani na to, jak vypadá. Vždy je dobré zkusit si ji, jak vám osobně padne do ruky. Měli byste si vyzkoušet, zda vám vyhovuje ovládání, zda pohodlně dosáhnete na tlačítka, kterými můžete video přibližovat, zapínat, přerušovat, ukončovat (ZOOM, REC, PAUSE, STOP). Je více než nepohodlné později muset držet kameru v jedné ruce a druhou rukou vše ovládat.


5. Příslušenství

Při výběru videokamery je dobré dbát i na příslušenství, které k nim lze dokoupit. Mezi to se řadí například náhradní akumulátor, tedy náhradní baterie, která se může hodit při delším natáčení či cestování. K videokameře lze také pořídit stativ. Může jít o stativ malý, skladný, který lze brát s sebou na cesty, ale na trhu jsou i velké, poloprofesionální či profesionální, které můžete využít doma. K mnoha kamerám lze navíc pořídit dodatečný optický člen, který umožní natáčet při snížených viditelných podmínkách. Mezi nejzákladnější výbavu však patří brašna. Není dobré kameru nosit jen tak pohozenou v tašce. Proto si zjistěte, zda je přímo k vašemu typu kamery taška, do které lze vložit jak kameru, tak náhradní baterie, případně i mobil a peněženku, abyste mohli tašku využít víceúčelově, na cesty. Není-li k vašemu typu žádná, poohlídněte se po univerzálních, ale dejte si pozor, aby do nich kamera nebyla příliš malá, tedy aby v tašce později nebyla volně. Zmínit musíme nakonec také mikrofony navíc, které výrazně zlepšují zvuk videa.


6. Recenze a zkušenosti

I když znáte všechny parametry své vyvolené videokamery, sedí vám perfektně v ruce a sedí i do vašeho rozpočtu, měli byste se poohlédnout po recenzích uživatelů, kteří již produkt zakoupili a zhlédnout videa, která samotná videokamera umí ve skutečnosti pořídit. Tato videa mohou přikládat k recenzím uživatelé, nebo jsou oficiálně vydaná výrobcem.

Je-li ta možnost, s kamerou si vyzkoušejte něco natočit sami. Využijte různé prostory s různou hladinou světla, abyste věděli, že později nebudete koupě litovat.


7. Cena

Mezi měřítka, podle kterých budete vybírat videokameru, jistě patří také cena, protože to, kolik produkt stojí, často velmi ovlivní výsledné rozhodnutí zákazníka. V návodu, jak správnou videokameru vybrat, několikrát najdete zmínku o tom, co mají levnější modely, o co jsou oproti dražším ochuzeny, vždy je dobré si však upřesnit, co od jaké cenové kategorie čekat.

1 000 - 5 000 Kč

U těch levnějších modelů, které seženete do pěti tisíc korun, se budete muset často spokojit s ne příliš výhodným digitálním zoomem, elektronickou stabilizací a videy v pouhé HD kvalitě. I zvuk výsledného videa bude průměrný. Tyto modely se navíc pořád objevují s napájením na baterie.

5 000 - 10 000 Kč

Oproti tomu modely dražší, i když pořád velmi cenově příznivé hladiny od pěti do deseti tisíc korun, disponují optickým zoomem, optickou stabilizací a to docílí i kvalitnějšího záznamu, který tentokrát můžete pořídit ve FullHD či UltraHD kvalitě (modely s nejvyšší kvalitou výsledných videí však mohou stát deset a více tisíc korun). Také kvalita zvuku u videí pořízených dražší videokamerou potěší více, a to díky funkci nastavení hladiny zvuku. Ta však není tak podstatná, mnohem důležitější je pohlídat si, zda se mikrofon, tedy snímač zvuku nachází pod objektivem, což můžete najít také u levnějších modelů.

V neposlední řadě je nutno podotknout, že dražší modely častěji nabízí rozmanité příslušenství, se kterým si i občasný videokameraman může usnadnit natáčení. Dnes už mnoho videokamer disponuje dalšími vychytávkami, jako jsou výstupy HDMI, USB, nebo připojení WiFi a Bluetooth a nezáleží příliš na jejich ceně. Na klasické natáčení rodinné dovolené vám tyto levnější modely postačí. Všechny modely této střední cesty mívají standardní vybavení a dokonce i nějakou tu vychytávku navíc.

10 000 Kč a více

To, že jsou jiné videokamery tak drahé a pohybují se i nad 30 tisíc korun, dělá například to, že mají čím dál větší hodnoty ZOOMu. Tyto videokamery se však už považují za poloprofesionální či profesionální a disponují mnoha dalšími parametry, kterými se u klasických rodinných videokamer není nutno zabývat. Tyto kamery navíc nejsou velmi skladné, jsou větší, těžší, a i když to může znamenat, že jsou bytelnější, na dovolenou k moři jsou nepraktické.

Dobře zvažte, pokud chcete nad tuto cenovou hladinu desíti tisíc korun jít. V případě, že byste posléze nevyužili veškerých výhod, které tato zařízení skýtají, by šlo o zbytečně vyhozené peníze.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Videokamery
Průměrné hodnocení 4.5 z 49 hlasů

Ke zlepšování našich služeb využíváme na webu souborů cookie. Používáním webu s tím souhlasíte. Více

Na této stránce používáme cookie ke zkvalitnění webu a možnosti nabídnout jeho uživatelům co nejlepší zobrazení tohoto webu. Cookie může být také použita pro měření návštěvnosti jednotlivých stránek. Pokud budete pokračovat v používání této stránky, souhlasíte s tím.

Zavřít