Recenze a porovnání Panasonic HC-VX1 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Panasonic HC-VX1

90,5 % Celkové hodnocení

Top cena-výkon v kategorii Poloprofesionální kamery

Klady

  • 4K rozlišení
  • Dobrý poměr ceny a výkonu
  • Slušný zoom

Zápory

  • Nižší snímková frekvence
  • Slabší baterie
16 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Kamera HC-VX1 od výrobce Panasonic je model střední třídy určený pro nadšence, kteří se natáčením neživí, ale vyžadují kvalitní kameru pro tvorbu svých videí. Moderní snímač typu BSI-MOS formátu 1/2,5″ využívá rozlišení 4K (3 840 x 2 160 pixelů). Kamera zvládne pořizovat při maximálním rozlišení záznam s 50 snímky za sekundu, což je zároveň také maximální snímková frekvence, které kamera dosáhne, nehledě na rozlišení.

Maximální datový tok záznamu je 72 Mbit/s, což je hodnota spadající do vyšší střední třídy uživatelských kamer. Při tomto datovém toku bude záznam působit profesionálně, bez viditelných artefaktů a chyb v záznamu (přechody scén a barev).

Optický zoom 24x řadí kameru zhruba k průměru a přináší přijatelné možnosti přiblížení snímané scenérie. Světelnost objektivu v rozmezí 1,8 – 4 by měla zajistit dobré možnosti přizpůsobení se různým světelným podmínkám bez výraznějšího negativního vlivu na pořízený záběr. Kameře pak nechybí standard v podobě optické stabilizace, která zajistí ostré záběry i v pohybu s kamerou a poslouží pro větší kvalitu výsledného záznamu.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Panasonic

Rozlišení videa (px)

3 840 x 2 160

Snímková frekvence při maximálním rozlišení (snímky za sekundu)

25

Maximální snímková frekvence (snímky za sekundu)

50

Maximální datový tok záznamu (Mbps)

72

Typ snímače

BSI-MOS

Formát snímače

1/2,5

Optický zoom (x)

24

Typ stabilizátoru

Optický

Minimální ohnisková vzdálenost (mm)

4,12

Maximální ohnisková vzdálenost (mm)

98,9

Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F)

1,8

Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F)

4

Rozlišení fotografií (Mpx)

8,57

Fyzické charakteristiky

Rozměrově a hmotnostně bohužel kamera zaznamenává horší výsledky a neřadí se mezi dobře manipulovatelné. Je to však jistá daň za kvalitu a počet dobře využitelných komponent a nejedná se o žádnou katastrofu. Kamera disponuje vlastním displejem s úhlopříčkou 3 palce, který jí dává možnost snadného ovládání a také zobrazení pořizovaného materiálu.

Problémem kamery je slabší baterie. Tři čtvrtě hodiny je hodnota, která je v podobných cenových kategoriích ojediněle nízká a mohla by nadělat problémy. Kamera umí ukládat pořízený záběr na paměťové karty SD, SDHC a SDXC. Záznam je možno pořizovat ve formátu AVCHD nebo MP4.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Úhlopříčka displeje (")

3

Výdrž baterie (hod.)

0,75

Rozměry kamery (mm)

68 x 77 x 142

Hmotnost (g)

428

Paměťová média

SD / SDHC / SDXC

Formáty výchozího souboru

AVCHD, MP4

Filtry

Ano (na objektiv)

Konektivita

Vybavena slotem pro microHDMI a USB, patřila by kamera k průměru. Od levnějších kamer ji však odlišuje mimo ostatních charakteristik také možnost připojení externího mikrofonu. Nechybí jí navíc ani funkce Wi-Fi, která umožňuje bezdrátové připojení k síti a lze ji považovat za nadstandardní vybavení.

Parametr Tento produkt
Wi-Fi

Ano

HDMI

Ano

A/V výstup (kompozitní)

Ne

USB

Ano

Připojení externího mikrofonu

Ano

Naše hodnocení a závěr

Kamera HC-VX1 je velmi kvalitním zařízením vhodným pro náročné zákazníky, kteří při své volbě nechtějí dělat přiliš kompromisů. Její největší doménou je velmi vysoké rozlišení, které ji řadí mezi elitu na trhu. Kvalitní je také stabilizace snímač a objektiv. Slabinou kamery je krátká výdrž baterie a také nižší snímková frekvence, která v reálném využití nedělá větší problémy, stále je však na kameru podobné ceny spíše průměrná. Pokud vyžadujete vyšší datový tok videa, protože se věnujete postprodukci a ze záznamu chcete vytáhnout maximum, zaměřte se na model Sony FDR-AX53.

16 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Panasonic HC-VX1 | Hodnocení: 90,5 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub zastává v našem týmu roli technicky zaměřeného redaktora. Mimo redakční činnost natáčí naše recenzní videa, a tak se v kategorii videokamer dobře vyzná. Vysvětlí vám například, proč je vyšší datový tok žádoucí. Kromě kamer se věnuje také fotoaparátům či třeba fotomobilům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Má tato kamera hledáček ? Děkuji za odpověď.

Přemysl Kotoul

Dobrý den,
recenzovaný model bohužel hledáček nemá. Pokud byste chtěl tuto kameru v podobné verzi s hledáčkem, nezbyde než si připlatit za model Panasonic HC-VXF1.

Jakub Gulec, redaktor

Jaké kamery prosím vás umí 4K s frekvencí 50 FPS? Děkuji.

Dan Novotny

Dobrý den, jednou z nejlevnějších videokamer, které toto umí, je model Panasonic HC-X1500E.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Panasonic HC-VX1

Panasonic HC-VX1

16 000 Kč Orientační cena