Recenze a srovnání Sony FDR-AX33

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii Videokamery nad 10 000 Kč

Klady:

4K rozlišení

Zápory:

Méně kompaktní konstrukce

14 500 Kč
orientační cena

Souhrnné údaje 

Kamera Sony FDR-AX33 disponuje portem pro připojení HDMI, který je standardním kanálem pro přesun dat mezi multimediálními zařízeními. Navíc disponuje kamera také funkcí Wi-Fi, která umožní bezdrátové připojení k síti a lze ji označit za určitý nadstandard oproti zařízením nižších cenových kategorií. Z pohledu rozměrů je nutné konstatovat, že kamera se řadí mezi nejhůře manipulovatelné, protože rozměrově i hmotnostně poměrně výrazně vybočuje ze standardu. Do značné míry je to však pouze daň za její celkovou kvalitu a vybavenost komponenty, která s sebou logicky přináší větší rozměry a váhu. Standardem je pak displej kamery s úhlopříčkou 3 palce, který slouží ke snadnějšímu ovládání a zobrazení pořízeného záznamu.

Parametr Tento produkt
Výrobce Sony
Wi-Fi  Ano
HDMI  Ano
Rozměry kamery (mm) 71 x 78,5 x 155
Hmotnost (g) 700
Displej  Ano
Úhlopříčka displeje (")  3

Snímač a objektiv

Videokamera disponuje rozlišením snímače 10,3 Mpx. To je hodnota, která je naprosto dostačující pro záznam těch nejkvalitnějších obrazů a není nutné hledat větší číslo. Naopak zklamává v ohledu zoomu, 10x je hodnota, která je k vidění obvykle spíše u zařízení nižších cenových kategorií a v případě snahy o záznam přiblížené scenérie byste mohli narazit na problémy. Světelnost objektivu, která vyjadřuje schopnost kamery absorbovat okolní světlo a tak natáčet kvalitní obraz i v horších světelných podmínek je determinovaná světelností objektivu v rozmezí 1,8 – 3,4. Tyto hodnoty by měly být naprosto dostačující a kamera by neměla mít problémy ani ve tmavých místech.

Parametr Tento produkt
Formát snímače  1/2,3
Rozlišení fotografií (Mpx)  10,3
Typ snímače  CMOS
Optický zoom (x)  10
Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F)  1,8
Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F)  3,4
Typ stabilizátoru  Optický

Záznam

Kamera disponuje možností vložení filtrů do zabíraného záznamu, které  přinášejí možnosti pozměněného záběru. Výborné je samozřejmě rozlišení 4K, které znamená nejvyšší možnou kvalitu pořízeného záznamu. Výborná je také snímková frekvence 60 snímků za sekundu, která zajistí plynulý obraz bez zasekávání i v akčních scénách. Co se týče podporovaných formátů paměťových karet také vás kamera nezklame. Umožňuje připojení hned čtyř druhů paměťovek a každý by si tak měl přijít na své.

Parametr Tento produkt
Filtry  Ano (na objektiv)
Rozlišení videa (px)  3840 x 2160
Formáty výchozího souboru  XAVC S/AVCHD
Snímková frekvence videa (snímky za sekundu)  60
Paměťová média  MS (Memory Stick), SD / SDHC / SDXC

Hodnocení dalších uživatelů

Majitelé kamery jsou spokojení s celkovou kvalitou pořízeného videozáznamu i zvuku. Kladně hodnotí také velmi dobře fungující stabilizaci. Za slabinu naopak považují hmotnost zařízení. V tomto případě je však nutné brát v potaz to, že mezi kvalitnějšími kamerami je váha FDR-AX33 stále velmi slušná a zákazníci tak uvádějí možnosti manipulace spíše do kontextu s levnějšími a lehčími kamerami.

Naše hodnocení a závěr

Kamera FDR-AX33 je kvalitním zařízením, jehož hlavní doménou je možnost natáčení ve 4K rozlišení v tomto ohledu se řadí mezi špičku na trhu. Nezklame ani kvalita snímače, objektivu nebo velmi dobrá stabilizace objektivu. Kameře bývá často vyčítáno, že je špatně konstruována kvůli menšímu displeji, složitějšímu ovládání a nešťastnému umístění tlačítek. To jsou však do značné míry subjektivní tvrzení a celkově lze hodnotit FDR-AX33 jen pozitivně.

Další recenze

Kompletní porovnání