Menu

Recenze a srovnání Sony HDR-CX405

77,4 % Celkové hodnocení

Top cena-výkon v kategorii Základní kamery

Klady

  • Relativně dobrá cena
  • Přívětivá hmotnost

Zápory

  • Horší kvalita videa ve špatném světle
  • Menší možnosti paměťového média
6 200 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Videokamera HDR-CX405 natáčí záznam v rozlišení 1920 x 1080, což je hodnota, která je běžná pro většinu zařízení v základních cenových kategoriích a dostačující pro pořízení záznamu v dobré kvalitě. Velmi slušná je také hodnota snímkové frekvence, 50 fps přináší plynulý obraz i v rychlých scénách.

Maximální datový tok 50 Megabitů za sekundu se řadí mezi kvalitní průměr a zaručí plynulý záznam videa bez artefaktů při přechodech tvarů a barev na scéně. To vše má na starosti CMOS snímač s formátem 1/5,8″. Snímač patří mezi malé, a tak není vhodný pro špatné světelné podmínky. Větší bude také hloubka ostrosti, příliš bokehu při natáčení tak neočekávejte. Rozlišení 9,2 MPx se jeví jako naprosto dostačující pro využívání kamery pro jakékoliv účely.

Dobrá je také hodnota zoomu 30x, která umožňuje velmi detailní přiblížení vzdálených snímaných objektů a v tomto ohledu kamera konkuruje i podstatně dražším modelům. Citlivost na světlo je vyjádřena světelností v rozmezí f/1,8 až f/4, což jsou hodnoty, které by měly znamenat dobré možnosti natáčení i v horších světelných podmínkách, ve skutečnosti však kvalita pořizovaného záznamu v šeru poměrně rapidně klesá. Samozřejmostí je pak také optická stabilizace, která by měla zapříčinit možnost pořizování ostrých záběrů i v pohybu.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Sony

Rozlišení videa (px)

1 920 x 1 080

Snímková frekvence při maximálním rozlišení (snímky za sekundu)

50

Maximální snímková frekvence (snímky za sekundu)

50

Maximální datový tok záznamu (Mbps)

50

Typ snímače

CMOS

Formát snímače

1/5,8

Optický zoom (x)

30

Typ stabilizátoru

Optický

Minimální ohnisková vzdálenost (mm)

1,9

Maximální ohnisková vzdálenost (mm)

57

Světelnost objektivu - nejkratší ohnisko (F)

1,8

Světelnost objektivu - nejdelší ohnisko (F)

4

Rozlišení fotografií (Mpx)

9,2

Snímač a objektiv

Kameře nechybí také vlastní displej s úhlopříčkou 2,7 palce, který slouží pro snadnější ovládání a možnost zobrazování pořízeného záznamu a lze ho považovat za nepostradatelnou součást kvalitní kamery. Co se týče rozměrových parametrů, řadí se kamera mezi zařízení s průměrnými možnostmi manipulace.

Z pohledu hmotnosti pak patří k vůbec nejlehčím a vzhledem k vysoké kvalitě komponentů se dá mluvit o velmi vzácném poměru. Pozitivní je také výdrž baterie. Dvě hodiny na jedno nabití řadí kameru k nadprůměru. Co se týče podpory paměťových médií, komunikuje kamera s paměťovými kartami typu Micro SD. Natáčet lze pouze ve formátu MPEG-4, tedy komprimovaně.

Parametr Tento produkt
Displej

Ano

Úhlopříčka displeje (")

2,7

Výdrž baterie (hod.)

2

Rozměry kamery (mm)

54 x 60 x 128

Hmotnost (g)

215

Paměťová média

Micro SD

Formáty výchozího souboru

MPEG-4

Filtry

Ne

Záznam

Po straně kamery naleznete konektor typu HDMI, který slouží pro přenos videa do externí obrazovky a jeho živé promítání. Kompozitní A/V výstup plní stejný účel a využívá se zejména pro připojení k televizím. Pro datový přenos pak slouží port USB. S ohledem k nižší ceně byl výrobce nucen v některých parametrech trochu ubrat, kameře tedy schází modul WiFi a připojení externího mikrofonu také možné není.

Parametr Tento produkt
Wi-Fi

Ne

HDMI

Ano

A/V výstup (kompozitní)

Ano

USB

Ano

Připojení externího mikrofonu

Ne

Hodnocení dalších uživatelů

Majitelé HDR-CX405 jsou spokojení především s jednoduchostí kamery, jejími příznivými rozměry a hmotností, která ji předurčuje pro velmi snadnou manipulaci. Naopak za slabinu podle nich lze považovat především méně kvalitní fotografické snímky pořízené kamerou.

Naše hodnocení a závěr

Kameru hodnotíme velmi kladně. Díky přijatelné ceně se kamera stává dostupnou i pro neprofesionální využití a nabízí ve střední cenové třídě velmi dobré parametry. Jejími hlavními doménami jsou celková kompaktnost a kvalita pořízeného záznamu. Slabinu lze naopak spatřovat v horších vlastnostech fotoaparátu a občasných problémech v horších světelných podmínkách. Pokud hledáte levnou kameru na občasné použití zejména při rodinných událostech nebo na výletech, podívejte se také na levnější a podobně vybavený model Panasonic HC-V180.

6 200 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Sony HDR-CX405 | Hodnocení: 77,4 %
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub zastává v našem týmu roli technicky zaměřeného redaktora. Mimo redakční činnost natáčí naše recenzní videa, a tak se v kategorii videokamer dobře vyzná. Vysvětlí vám například, proč je vyšší datový tok žádoucí. Kromě kamer se věnuje také fotoaparátům či třeba fotomobilům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den,
lze ke kameře připojit externí mikrofon? Předem děkuji za odpověď.

Adam Vašek

Dobrý den,
kamera připojení externího mikrofonu neumožňuje.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sony HDR-CX405

Sony HDR-CX405

6 200 Kč Orientační cena