Test 10 nejlepších vinoték 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších vinoték

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Veronika Vyskočilová, Michaela Černá

Vinotéka je speciálním druhem chladničky, chcete-li lednice. Zařízení slouží k dlouhodobému uskladnění vína při zachování ideálních teplotních podmínek. Vinotéka svým prostředím dokonce pomáhá k dozrávání některých specifických vín.

Dnes už se nemusíte omezovat tím, že všechny druhy bílého a růžového vína dáte do klasické lednice a lahve červeného do komory. Nyní se můžete lahodnému vinnému moku oddávat při jeho adekvátní teplotě. A nutno podotknout, že je pro každé víno trochu odlišná.

S tím vším si poradí moderní vinotéky, které pojí praktickou stránku s tou estetickou. Jemně osvětlená zařízení s minimální hlučností lze zakomponovat jako viditelnou ozdobu do libovolných prostor interiéru. Nejčastěji své místo nejdou v kuchyni nebo obývacím pokoji. Aktuálně tedy vyvstává pouze jediná otázka. Jakou vinotéku si vybrat? Pokud si nejste jisti, pak je následující návod přímo pro vás.


Nejlepší vinotéky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Haier WS30GA
Haier WS30GA 94 %
Počet recenzí: 5
12 600 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Haier WS 32GAE
Haier WS 32GAE 96 %
Počet recenzí: 9
11 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Haier WS 50GA
Haier WS 50GA 83 %
Počet recenzí: 10
18 100 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Haier WS 59GAE
Haier WS 59GAE 96 %
Počet recenzí: 7
14 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze HAIER HWS84GA
HAIER HWS84GA 94 %
Počet recenzí: 4
20 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Haier WS53GDA
Haier WS53GDA 100 %
Počet recenzí: 7
20 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Haier WS171GA
Haier WS171GA 99 %
Počet recenzí: 7
26 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Haier HWS42GDAU1
Haier HWS42GDAU1 90 %
Počet recenzí: 1
23 100 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze HAIER HWS49GA
HAIER HWS49GA 100 %
Počet recenzí: 4
16 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Haier HWS77GDAU1
Haier HWS77GDAU1 Zatím nehodnoceno 25 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vinotéku

Každý milovník dobrého vína by měl vlastnit kvalitní vinotéku odpovídající jeho potřebám. Pokud si takový elektrospotřebič chcete pořídit i do své domácnosti, určitě vám při rozhodování pomůže několik zásadních informací.

Rozmýšlet byste měli nad konkrétním umístěním vinotéky. Z toho samozřejmě plynou i požadavky na výsledný vzhled. Nemalou roli hraje celková kapacita související s počtem polic. Co se týče technické stránky, musíte mít povědomí o způsobu chlazení či počtu zón.

Nákup vinotéky vám mimo jiné usnadníme díky prezentované elektrické spotřebě nebo přidruženým funkcím navíc. To vše v kombinaci s jednou základní informací upotřebitelnou v začátcích jakéhokoliv používání vinotéky – při jaké optimální teplotě skladovat víno.

Jak vybrat vinotéku stručně:

Typ vinotéky – pořizujete vinotéku do nové kuchyňské linky, nebo jí chcete doplnit stávající obývací pokoj? Rozmyslete si, zda je pro vás vhodnější vestavná, nebo volně stojící varianta.

Kapacita – kapacita by se měla odvíjet od vaší osobní spotřeby vína. Pokud vypijete jednu láhev za týden, bude vám bohatě stačit menší model, který bude mít nižší spotřebu. Jestliže naopak archivujete velké množství lahví, vsaďte spíše na větší kapacitu i několika desítek lahví.

Počet zón – jednozónové vinotéky jsou vhodné pouze na jeden druh vína. Na uchování vícero druhů vína je vhodnější dvouzónová vinotéka.

Spotřeba energií – spotřeba se odvíjí od kapacity, ale i technologie chlazení. Jednotlivé modely se označují energetickými třídami A ž G.

Funkce – podle vašich konkrétních požadavků vybírejte modely vybavené o různé doplňkové funkce.

Umístění a vzhled

Pokud nemáte absolutně žádné představy o podobě své budoucí vinotéky, měli byste se odrazit od toho nejzákladnějšího. A tím je samozřejmě umístění a provedení tohoto speciálního přístroje. V závislosti na tom, kam budete vinotéku umisťovat, vyberete odpovídající vzhled.

Z hlediska umístění se vám nabízí dvě kategorie produktů.

 • Vestavné vinotéky
 • Volně stojící vinotéky

Co se týče velikosti obou verzí, lze narazit na modely různých rozměrů, například i se šířkou na jednu láhev vína, tedy od 15 centimetrů a 25 centimetrů na výšku.

Vestavné vinotéky

Vestavné vinotéky hezky zapadnou do každého interiéru. U vestavného spotřebiče hraje z designového pohledu roli pouze přední část, zbylé části zakrývá nábytek, obvykle kuchyňská linka. Vestavné vinotéky se stávají nedílnou součástí hlavně moderních kuchyní, kde zapadnou mezi ostatní vestavné spotřebiče. To působí velice elegantně a na první pohled nemusí být dokonce vůbec znát, že daný prostor zabírá právě vinotéka.

U vestavných variant se kromě nerezových čelních panelů využívají také ty s černým sklem připomínající vestavné trouby. Někdy mohou naopak korespondovat s myčkou na nádobí.

Volně stojící vinotéky

Rozhodnete-li se vinotéku umístit mimo kuchyňské prostory, nabízí se spíše možnost sáhnout po volně stojícím modelu. Z pohledu designu je k takovému výrobku třeba přistupovat minimálně ze tří stran. Někdo dá přednost elegantnímu sklu, černému plastu, nerezu či jinak zabarvenému kovu. Výjimkou není ani prvotřídní imitace dřeva. Na své si v tomto směru přijde dozajista každý.

Volně stojící vinotéky jsou obvykle prosklené, popřípadě tónové nebo vybavené UV filtrem. Při jejich situování byste měli myslet nejenom na zdroj elektrické energie, ale i na dostatečný prostor kolem. Vinotéka pak vynikne daleko lépe. Z hlediska funkčnosti potřebujete nějaké místo v zadní části, a to především kvůli chlazení. Ideálními lokalitami jsou rohy obývacích pokojů, chodby, jídelny a podobně.

Kapacita a počet polic

Nežli přistoupíme k techničtějším parametrům vinoték, zůstaneme ještě v trochu obecnější rovině. S umístěním vinotéky do jisté míry souvisí také její celková velikost. A právě tu je třeba odvíjet od požadovaného množství uchovávaných lahví. Toto rozhodnutí je ryze na vás samotných. Každý holduje vínu v odlišném měřítku a skladuje vzácné kousky pro nejrůznější společenské příležitosti.

Kapacita vinotéky je udávána právě v počtu lahví. Tuto informaci najdete i na energetickém štítku. Na trhu jsou dostupné vinotéky v širokém rozsahu od 4 lahví až po více než 200 lahví. Někdo se spokojí s menším modelem do vestavné kuchyně na 8 lahví, jiný vsadí na vinotéku o velikosti volně stojící lednice s kapacitou přes 150 lahví. Takové modely jsou vhodné také do restaurací a kaváren.

Počet a materiál polic

Počet lahví je přímo úměrný počtu polic. U většiny produktů jde o vyjímatelné příslušenství. Dle šířky vinotéky pojme police jednu, ale i více než pět lahví. Odlišná je nejenom šířka polic, ale také jejich počet na výšku. Nejčastěji narazíte na vinotéky se 3 až 13 policemi. U polic vás bude zajímat ještě jeden parametr, a tím je jejich výrobní materiál.

 • Chromované police – Mají typicky prohnutý tvar, který dokonale pojme láhev vína. Jsou finančně přístupnějším řešením.
 • Dřevěné police – Elegantnější verze s jednou velice přínosnou vlastností. Dřevo udržuje ideální vlhkost. Velice často se používá teak, buk, třešeň a dub.

Počet zón

Nyní se od kapacity vinotéky pozvolna přesuneme k dalšímu navazujícímu parametru. První, na co se vás prodejce vinoték zeptá, je, jestli chcete jednozónovou nebo dvouzónovou vinotéku. Odpovědí na tento dotaz se stanou následující řádky.

 • Jednozónové vinotéky umožňují nastavení pouze jediné teploty, takže slouží primárně pro uskladnění jednoho druhu vína.
 • Dvouzónové vinotéky jsou schopné docílit odlišných teplot v jednotlivých zónách. Díky tomu můžete v jedné vinotéce skladovat dva odlišné druhy vín.

Kapitolou samou o sobě jsou vícezónové vinotéky, které disponují více než dvěma zónami. Popřípadě jsou tu ještě modely bez oddělených zón. Ty fungují tak, že se teplota uvnitř vinotéky snižuje odshora směrem dolů. To umožňuje uložení nejprve červeného vína, bílého vína a ve spodní části například šumivého vína.

Z pohledu cenových nákladů jsou nejdostupnější jednozónové vinotéky, pak následující ty dvouzónové a nakonec vícezónové. Rozdíl mezi jednotlivými technologiemi může přesahovat částku až 4 500 Kč u základních modelů, takže si dopředu musíte udělat jasno, jaké víno budete v budoucnu skladovat.

Způsob chlazení

Při nákupu nové vinotéky byste se neměli zajímat pouze o počet zón, ale také o způsob, jakým dochází ke zchlazování vína. Tento parametr se totiž promítá do pořizovací ceny vinotéky, jejích provozních nákladů a vůbec samotného fungování. V současných produktových nabídkách můžete volit mezi dvěma variantami.

 • Chlazení za pomoci termoelektrického článku
 • Chlazení za pomoci kompresoru

Chlazení za pomoci termoelektrického článku

Termoelektrický článek je cenově dostupnějším sortimentem. Z jeho nesporných výhod lze jmenovat určitě ekologický provoz. Dále oceníte nižší hlučnost pro umístění v interiéru, kde se často vyskytujete. Vibrace jsou zde také téměř nulové.

Naopak se připravte na nižší výkon. Ten je zároveň provázán s trochu vyšší spotřebou elektrické energie.

Chlazení za pomoci kompresoru

Tato verze chlazení je bezpochyby nákladnější. To je však v kombinaci s vyšší hlučností asi jediný zápor, na který můžete narazit. Ve prospěch kompresorové technologie hovoří podstatně větší chladící výkon a zároveň nižší spotřeba elektrické energie. Při dlouhodobějším provozu tak kompresor velice brzy dožene termoelektrický článek.

Energetický štítek

Stejně jako u lednic a dalších velkých spotřebičů, i u vinoték se u každého produktu setkáte s energetickým štítkem. Ten vám umožňuje snadné porovnávání základních parametrů jednotlivých modelů. V této kapitole si popíšeme, co na štítku najdete, a vysvětlíme, co tyto hodnoty znamenají. Zobrazení a popis jednotlivých prvků energetického štítku vinotéky

Energetická třída

Energetická třída udává, jak je spotřebič energeticky efektivní v závislosti na své kapacitě. Setkat se můžete s označením na škále A až G, přičemž většina současných modelů (v srpnu 2021) se řadí do poslední energetické třídy G. Výjimečně narazíte na úspornější modely třídy F či E.

Spotřeba elektřiny a provozní náklady

Jak asi správně tušíte, vinotéka je domácím spotřebičem s celodenním provozem. Fungování 24 hodin denně zaručuje, že vámi skladované víno bude mít stále ideální teplotu. I proto byste měli při volbě vinotéky přihlížet k provozním nákladům, respektive ke spotřebě elektrické energie.

Tu najdete na energetickém štítku, udává se roční spotřeba v kWh. Z této hodnoty si můžete pak snadno vypočítat, na kolik vás roční provoz vinotéky vyjde. Stačí spotřebu vynásobit cenou jedné kilowatthodiny od vašeho dodavatele elektřiny. Pro orientační výpočet si můžete vystačit s cenou 5,8 Kč, což je republikový průměr (v roce 2021).

Spotřeba vinoték se pohybuje zhruba od 80 kWh do více jak 220 kWh. Velká část modelů se pohybuje mezi 140 až 160 kWh, což odpovídá částce zhruba 800 až 900 Kč. 

Kapacita

Kapacitě jsme se věnovali v jedné z předchozích kapitol. Pro jistotu ji zmíníme ale i zde. Jedná se o jednu z hodnot uvedenou na štítku. Udává se v počtu standardních 0,75l lahví. Dříve se objevovaly údaje uvedené v litrech, stejně jako například u lednic, to ale nebylo v případě vinoték příliš vypovídající.

Hlučnost a třída hlučnosti

Vinotéka je v provozu nepřetržitě, stejně jako již zmiňované lednice. A protože ji obvykle umisťujeme do obytných prostor či kuchyně, měli bychom dbát i na hlučnost. Ta by měla být co nejnižší, zejména pokud plánujeme vinotéku umístit třeba do obýváku.

I v případě hlučnosti se nabízí srovnání s lednicemi. Hodnoty se pohybují okolo 40 dB, zhruba od 37 do 44 dB. Pro lepší představu jsou na nových energetických štítcích od roku 2021 uvedené kromě absolutní hodnoty také čtyři třídy hlučnosti označené písmeny A až D.

Většina modelů spadá do třídy C, s touto hodnotou můžete vámi vybraný model porovnat. Pokud bude spadat do třídy B, je tišší, než je běžné, v případě třídy D tomu bude naopak.

QR kód

Od roku 2021 na energetických štítcích kromě názvu modelu a všech výše zmíněných hodnot najdete také speciální QR kód. Při jeho naskenování pomocí mobilního telefonu se dostanete do evropské databáze spotřebičů EPREL, konkrétně na stránku věnovanou danému produktu.

Tam si můžete důkladně prostudovat všemožné technické parametry, které na štítku a mnohdy ani v technických specifikacích produktu nenajdete.

Klimatická třída

Pro fungování jakéhokoliv chladicího zařízení, vinotéky nevyjímaje, je potřeba dodržování optimální okolní teploty. Při takto stanovené teplotě dosahuje spotřebič nejlepší efektivity. V opačném případě se výrazně zvyšuje spotřeba a může nastat i problém s nedostatečným chlazením.

Těmto teplotním intervalům se říká klimatická třída. Informaci o tom, do které třídy výrobek spadá, najdete v technické specifikaci nebo produktovém listu v databázi EPREL. V následující tabulce najdete jednotlivé třídy spolu s jejich krajními teplotami.

Výjimkou není ani zařazení vinotéky do vícero klimatických tříd zároveň. To se pak označuje například SN-T, vinotéka tedy spadá do všech klimatických tříd a je ji možné provozovat při okolní teplotě mezi 10 a 43 °C.

Klimatická třída Teploty
SN (subnormální teploty) +10 až +32 °C
N (normální teploty) +16 až +32 °C
ST (subtropické teploty) +18 až +38 °C
T (tropické teploty) +18 až +43 °C

 

Funkce

Vinotéka samozřejmě nemusí být jen obyčejným chladicím prostorem s jedním ovládacím prvkem a prosklenými dvířky. Řada novodobých produktů disponuje i spoustou praktických doplňků a příslušenství, které přináší vyšší uživatelský komfort. Bližší inspiraci naleznete prostřednictvím níže uvedených bodů.

 • LED displej – Obvykle je viditelný i při zavřené vinotéce. Zobrazuje aktuálně nastavené teploty, vlhkost a další důležité informace.
 • LED osvětlení – Působivé osvětlení interiéru. To může být zapnuté i při zavřené vinotéce. Pak tento výrobek působí skutečně originálním dojmem v interiéru.
 • Touchlight – Stačí se lehce dotknout otevíracího madla a okamžitě dojde k rozsvícení vnitřních prostor vinotéky.
 • UV filtr – Je součástí prosklených dveří. Zabraňuje průnikům slunečních paprsků do vinotéky, a tím chrání některé druhy vín před znehodnocením.
 • Zámek – Jisté modely lze fyzicky uzamknout, abyste zabránili otevírání dveří nepovolaným osobám nebo dětem.
 • Airfreshfilter – Prvek neutralizující nežádoucí pachy ve vinotéce a zajišťující stále čerstvý vzduch.
 • Superchlazení – Funkce, která dokáže na krátký čas rychle a výrazně snížit teplotu ve vinotéce. Tím dojde k bleskovému zchlazení vína na požadovanou úroveň.
 • Elektronická regulace teploty – Digitální ukazatel sloužící ke změně teploty.
 • Uhlíkový filtr – Aktivní filtr zlepšující přívod čerstvého vzduchu do vinotéky.
 • Prostor na karafu – Speciální přihrádka umožňují vložit do vinotéky karafu s nalitým vínem.
 • Antibakteriální ochrana – Ta nachází svůj přínos hlavně v hubení a odstraňování nežádoucích bakterií uvnitř vinotéky. Velice často označována jako antiBacteria.

Optimální teplota pro vína

Nakonec by se vám mohla hodit praktická rada související s efektivním využíváním vinotéky. Abyste byli vůbec schopni vkládat láhve vína do příslušných přihrádek a zón uvnitř spotřebiče, přinášíme vám malou nápovědu týkající se optimální teploty vína.

Typ vína Teplota
Červené víno 12 až 18 °C
Bílé a růžové víno 7 až 12 °C
Perlivé víno 8 až 10 °C
Šumivé víno 5 až 7 °C

 

Důraz by měl být kladen také na vlhkost pohybující se kolem 75 %. Vína skladujte naležato, aby byl korek neustále v kontaktu s vínem a pořád vlhký. Tím zabráníte jeho sesychání a následujícím oxidačním procesům. Archivaci vína se dále podrobně věnuje Vinařství Válka ve svém článku, který doporučujeme, pokud o této problematice chcete vědět více.

Cena

Kvůli tomu, že vinotéky nabývají odlišných velikostí a funkcí, lze je pořídit od poměrně přijatelné ceny zhruba 2 500 Kč. S nárůstem kapacity a s volbou vyspělejších technologií chlazení tyto náklady samozřejmě pozvolna narůstají. Ty nejdražší kousky můžete zakoupit v ceně nad 500 000 Kč.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cenovou hladinu, vždy se snažte držet osvědčených značek. Ty jsou zárukou kvality, bezporuchového provozu a dlouhé životnosti. Mezi oblíbené výrobce patří Liebherr, Nordline, Beko, Guzzanti, Haier, Rapa, Vestfrost, Juka, Dunavox, Save Commercial, Roller Grill, RM-Gastro, Cold, Avintage, Bartscher a další.

Cena do 5 000 Kč

Začněme nejprve u těch nejméně náročných zákazníků. Těm bude bohatě stačit prostor pro 8 – 18 lahví vína. Obvykle se jedná o menší volně stojící vinotéky s přiměřeným chladicím rozsahem a základní výbavou. Téměř ve všech případech půjde o jednozónové produkty nejčastěji v černém provedení.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Chcete-li více místa na 27 – 50 lahví, budete si muset připlatit. V tomto směru to bude spíše za zvýšenou kapacitu než za některé nadstandardní funkce a vyhotovení. Objevit můžete i několik základních dvouzónových vinoték s hlučností do 46 dB a větším počtem vyjímatelných polic. Za tuto cenu půjde o chromované police.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Pokud chcete, aby vinotéka splňovala nejenom požadavky na množství kolem 50 lahví, ale také na nízké provozní náklady, budete k pořízení takového produktu potřebovat dvojnásobnou částku. Je však pravdou, že v široké nabídce značek najdete i spoustu vestavných modelů s vyšší energetickou třídou.

Cena od 20 000 Kč do 60 000 Kč

V tomto případě si zkušení vinaři přijdou dozajista na své. Vysoké prosklené vinotéky s kapacitou přes 200 lahví a čistým objemem dosahujícím hodnot až 550 litrů. Stále více se vám vedle volně stojících produktů budou nabízet i ty vestavěné. Řada nadstandardních funkcí, regulace teploty v jednotlivých zónách, bohaté množství klimatických tříd, nízká hlučnost a vysoký chladící výkon. To na vás čeká v okamžiku, kdy do vinotéky investujete až 60 000 Kč.

Cena nad 60 000 Kč

Investici nad tuto hranici lze s jistotou doporučit profesionálním vinařům a restauračním zařízením, která vyžadují nejenom vysokou kapacitu, ale také sází na originální vzhled. Paralelní skladování vína, nejrůznější filtry vzduchu, dvojité sklo dveří a zesílené izolace. Tak nějak může vypadat vaše nadstandardně řešená vinotéka.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 48 hlasů