Jak vybrat nafukovací vířivku
V tomto článku se zaměřujeme na nafukovací neboli mobilní vířivky a nejdůležitější informace, které byste měli znát před nákupem. Patří sem zejména:
- Proč koupit mobilní vířivku – Ve prospěch mobilní vířivky hovoří relativně dostupná cena, možnost relaxace v soukromí domova a jednoduchá instalace, používání i přemístění. Dá se umístit i do stísněných prostor.
- Nevýhody mobilních vířivek – K negativům se řadí zejména pomalý ohřev, nutnost pravidelné údržby i specifické nároky na prostředí. Má i slabší masáž a omezenou životnost.
- Výběr vířivky podle typu – Volit můžete mezi variantou na slanou a sladkou vodu. Vířivky na slanou vodu jsou šetrnější k pokožce i dýchacímu ústrojí, mají nižší provozní náklady, jsou ale dražší a na trhu jich nenajdete mnoho.
- Důležité parametry při výběru mobilní vířivky – Zaměřte se především na kapacitu, rozměry, materiál, rychlost ohřevu a typ a výkon masážních trysek.
- Vybavení a funkce – Standardem je kryt a podložka, užitečné jsou také doplňky k instalaci a speciální funkce, jako je např. systém na změkčení vody nebo světelná terapie.
- Oblíbené značky – Mezi značky, se kterými jsou zákazníci nejvíc spokojení, patří hlavně Intex, Bestway a Belatrix.
- Cena – Vířivky do 10 000 Kč mají základní vybavení, vířivky od 10 000 do 24 000 Kč mají silnější masáž a rychlejší ohřev, vířivky nad 24 000 Kč mají i více funkcí a lepší vybavení.
- Další důležité informace k vířivkám – V našem článku načerpáte také tipy na instalaci a údržbu, rady s výběrem umístění, informace o orientačních nákladech na provoz aj.
Zejména pokud máte děti, mohly by vás zajímat také klasické bazény. Ty sice nejsou vybaveny masážními tryskami, ale zpravidla poskytují více prostoru pro vodní hry. Mohl by vás zaujmout některý z našeho srovnání zahradních bazénů.
Proč koupit mobilní vířivku
Vlastní mobilní vířivka je skvělým prostředkem, jak si doma snadno a relativně levně zařídit relaxační místo. Mezi největší výhody patří:
- Relaxace v soukromí domova – Za wellness zážitkem už nebudete muset nikam jezdit, ve vířivce si odpočinete v klidu na vlastní verandě či zahradě.
- Prostorově nenáročná – Mobilní vířivka má kompaktní rozměry, vejde se i do velmi malých prostor. Osmiúhelníkové nebo hranaté vířivky dobře zapadnou i do nevyužitých rohů.
- Dostupná cena – V porovnání s klasickými vířivkami získáte tento relaxační produkt opravdu za zlomek ceny.
- Jednoduchá instalace a používání – Vířivku jednoduše nafouknete, napustíte a zapnete, nečekají vás stavební úpravy ani jiné složité instalování jednotlivých částí.
- Snadné přemístění – Vířivku snadno vyfouknete, vypustíte a zabalíte během několika desítek minut. Můžete ji rychle přenést na lepší místo nebo odvézt na chatu.
Nevýhody mobilních vířivek
Před pořízením mobilní vířivky byste měli počítat hlavně s těmito nevýhodami:
- Dlouhá doba ohřevu – Vířivka se ohřeje jen cca o 1,5–2 °C za hodinu, v chladnějších dnech tak může ohřev vody zabrat i většinu dne. Relaxaci ve vířivce je proto potřeba plánovat a připravovat delší dobu dopředu.
- Pravidelná údržba – Vířivku je potřeba pravidelně čistit, vyměňovat vodu, dezinfikovat vhodnými prostředky, a také ji vypustit a vhodně uskladnit na zimu (pokud nemáte speciální model odolný vůči mrazům).
- Nároky na umístění – K umístění vířivky je nutná vhodná podložka s dostatečnou nosností, důležité je také najít místo, kterému nebude vadit vlhkost (ani ve vzduchu). Jak již bylo řečeno, vířivku je také nutné uskladnit na zimu, i vypuštěná ovšem zabere nějaké to místo.
- Slabší masáž – Většina mobilních vířivek je vybavená vzduchovými tryskami, které poskytují slabší masáž. Pro intenzivnější je potřeba zvolit modely s vodními tryskami, jsou ale dražší. Musíte počítat s tím, že se intenzitou nikdy nevyrovnají pevné vířivce.
- Omezená životnost – nafukovací vířivky mají vzhledem ke svému materiálu omezenou životnost asi 5–7 let. Životnost můžete prodloužit správnou péčí.
Výběr vířivky podle typu (na slanou vs. na sladkou vodu)
V první fázi výběru doporučujeme zvolit, zda chcete vířivku na slanou nebo sladkou vodu. Ačkoliv se od sebe tyto dva typy zase tolik neliší (rozdíl je pouze v přítomnosti solinátoru), výběr se vám tím možná znatelně zúží – modelů na slanou vodu totiž na českém trhu najdete jen minimum.
Vířivky na slanou a sladkou vodu se (kromě dostupnosti) liší zejména přítomností tzv. Salt Water Systemu neboli solinátoru či chlorinátoru. Ten pomocí elektrolýzy vytváří ze soli aktivní chlór, který dezinfikuje vodu, a sodík, který pocitově změkčuje a zjemňuje vodu. Vytvořený aktivní chlór nemá typický zápach, navíc tolik nedráždí pokožku a dýchací cesty jako chemické přípravky.
Pořízení vířivky se Salt Water Systemem se vyplatí nejen lidem s citlivou kůží, ale také rodinám s dětmi, které je lepší vystavovat chemikáliím co nejméně. Protože sůl je oproti chemikáliím výrazně levnější, provozní náklady těchto vířivek jsou nižší až o 80 %.
Typ vířivky |
Výhody |
Nevýhody |
Na slanou vodu |
+ Šetrnější k pokožce
+ Dezinfekce bez chemie
+ Menší provozní náklady |
– Malý výběr modelů
– Vyšší pořizovací cena |
Na sladkou vodu |
+ Větší výběr modelů
+ Často nižší pořizovací cena |
– Ošetřování vody bazénovou chemií |
Důležité parametry při výběru mobilní vířivky
Při výběru vířivky kromě její velikosti, která zaručí pohodlí všem lidem, vezměte v potaz další parametry zajišťující fungování vířivky:
- Kapacita a rozměry – Velikost vířivky by měla odpovídat počtu osob, které ji budou používat. Pro 4členné se doporučuje cca 800 l, dvojicím vystačí i cca 650 l.
- Tvar – Ovlivňuje pohodlí a umístění. Nejčastější jsou kulaté pro snadnou konverzaci, oválné pro ležení, hranaté pro nerušenou relaxaci a osmiúhelníkové umožňující zapření paží.
- Materiál – Většina vířivek se vyrábí z PVC, na trhu najdete i speciální odolnější materiály, jako je Rhino Tech.
- Vyhřívání – Nejčastěji se vířivky ohřejí o 1,5–2 °C za hodinu (čím rychleji, tím lépe), rychlost nejvíc ovlivňuje příkon. Maximální teplota se pohybuje mezi 40 a 42 °C.
- Masážní trysky – Mohou být vzduchové nebo hydromasážní (či jejich kombinace). Vzduchové jsou slabší a je jich potřeba velké množství, hydromasážní jsou intenzivnější a bývá i jen jedna na osobu.
- Filtrace – Prakticky u všech vířivek na trhu je kartušová s průměrným výkonem, jako alternativa slouží filtrační kuličky, které jsou účinnější. Písková filtrace je nejsilnější, musí se instalovat zvlášť a jde to jen u některých modelů.
Kapacita vířivky a rozměry
Vířivý nafukovací bazén si můžete zvolit v různých velikostech, podle toho se pak odvíjí počet osob, které mohou vířivku naráz využívat. Tohle číslo vám prozradí, kolik lidí se vejde dovnitř, ale také pro kolik osob je zařízení konstruované a technicky přizpůsobené.
Doporučený počet osob udávaný u vířivek raději berte s rezervou. Je totiž rozdíl, když se uvnitř vířivky nachází 4 malé děti nebo stejný počet vzrostlých mužů. Samozřejmě platí, že čím více místa, tím lépe. Na druhou stranu vás větší vířivka bude stát více peněz za provoz a napouštění. Menší množství vody se navíc ohřeje rychleji.

- Vířivky pro 2 osoby – Pro dvě osoby je vhodné poohlížet se po vířivém bazénu s rozměry alespoň 146 x 85 x 68 cm, kdy první dva údaje určují délku, šířku a poslední údaj udává výšku. Obvyklý objem vířivých bazénů pro dva je cca 650 l.
- Vířivky pro 4 osoby – Jde o nejprodávanější velikost. Co se rozměrů týče, měli byste se poohlížet po takových, kde bude vnitřní průměr alespoň 150 cm (jde-li o kruhový tvar, při volbě mezi úhelníky by měla být vířivka obdobně široká i dlouhá). Vířivý bazén pro 4 osoby mívá objem obvykle kolem 800 litrů.
- Vířivky pro 6 a více osob – Tyto vířivky už mají vnější průměr více než dva metry, s čímž je potřeba počítat na prvním místě. Co se objemu týče, kapacita vířivého bazénu pro 6 a více osob se může pohybovat od 930 litrů klidně až přes 1200 litrů.
Rozměry
Při výběru vířivého bazénu myslete na to, že se liší vnitřní a vnější rozměry. Nemusí jít o velký rozdíl, ale u některých bazénů bývá i 40 cm. Mohlo by se tak stát, že ve výsledku pořídíte bazén buď příliš malý nebo velký, a nebudete na něj mít prostor.
Důležitým rozměrem je kromě průměru také výška bazénu, která bude později znamenat, jakou část těla budete mít ponořenou. Obvykle se doporučuje naplnit bazén alespoň z 80 %, protože jinak se může stát, že hladina nebude dostatečná pro využití trysek a bazén nemusí ani pevně stát, nafukovací konstrukce se může nepříjemně naklánět. Nejčastější se výška pohybuje okolo 70 cm.
Tvar
Nafukovací vířivky se vyrábí v několika provedeních. Výběr vhodného tvaru by se měl řídit zejména plánovaným umístěním a pohodlím uživatelů. K nejčastějším tvarům patří:
- Kulaté vířivky – jsou vhodné do malých a těsnějších míst. Hodí se, když se chcete bavit s ostatními lidmi. Jejich tvar umožňuje sednout si kamkoli, využijete je proto při variabilním počtu uživatelů. Nutí ale jen k sezení ve vzpřímené poloze.
- Oválné vířivky – zapadnou i do užších prostorů. Jsou ideální pro dva lidi, kteří se v nich pohodlně natáhnou. Umožňují se ve vířivce téměř položit, při sezení ale nutí opřít se jen vzpřímeně.
- Hranaté vířivky – skvěle se umisťují podél zdí nebo plotů. Rovné stěny jasně vymezují místa k sezení, takže je musíte přesně vybrat pro počet uživatelů. Nasměrování různými směry ztěžuje konverzaci, hodí se pro relaxační využití vířivky.
- Osmiúhelníkové vířivky – dobře se umisťují do koutů. Jejich tvar vytváří prostor pro zapření paží a dovoluje uvolněné posezení. Ke všem sedíte tváří, můžete se s nimi snadno bavit. Využívají se pro větší počet lidí, zabírají víc místa.
Materiál
Výběr vířivého bazénu bude také jistě ovlivněn materiálem, ze kterého je celá konstrukce postavena. Z nabízených materiálů se setkáte často například s těmito:
Rhino Tech materiál
Rhino Tech materiál najdete u vířivých bazénů nejen vyšší, ale i nižší cenové kategorie, setkat se s ním tedy můžete i ve chvíli, nemáte-li velký rozpočet. Jde o materiál uživatelsky velmi přívětivý a používaný po celém světě. Jedná o pevnou strukturu odolnou vůči UV záření, mrazu a poškrábání. Má obvykle šest vrstev:
- Vrstva ochranná (proti UV záření, mrazu a poškrábání)
- Nová generace PVC
- Vyztužení
- Laminovaná tkanina
- Vyztužení
- Nová generace PVC
Tento materiál je navíc ekologicky i zdravotně nezávadný, což je podloženo několika výzkumy. Najdete jej také pod označením „Premium PVC“.
Laminované PVC
Laminované PVC označuje zpravidla třívrstvé PVC. Tyto tři vrstvy potom tvoří:
- Těžké odolné PVC
- Vnitřní vrstva odolné síťoviny
- Těžké odolné PVC
I toto laminované PVC u pozdějších modelů obsahuje ochranu proti UV záření způsobujícímu degradaci, tedy znehodnocení materiálu. Nejde však o samostatnou vrstvu, nýbrž o inhibitory, tedy tzv. přísady do svrchní vrstvy. Vylepšené varianty PVC najdete i pod označením Tritech nebo DuraPlus.
Vyhřívání
Nedílnou součástí nafukovací vířivky je funkce vyhřívání. Ohřev vody ve vířivce trvá několik hodin. Je proto vhodné hledat model s co nejvýkonnějším ohřevem. Můžete jej poznat podle příkonu vířivky (čím vyšší, tím rychlejší ohřev). Zpravidla se pohybuje od 1 200 do 2 200 W. Je potřeba pamatovat na to, že menší vířivka bude k ohřátí vody o 1 °C potřebovat méně energie než objemný model, řídit se pouze příkonem tak může být zavádějící.
O něco přesnější představu získáte díky udávané rychlosti ohřevu. Ta vypovídá o tom, o kolik stupňů se ohřeje obsah vířivky za jednu hodinu. Nejčastěji jde o 1,5-2 °C, nejvýkonnější modely ale zvládají i 2,5 °C za hodinu. Stále jde ale pouze o orientační hodnoty, které se mohou významně lišit v závislosti na podmínkách, jako je například původní teplota vody ve vířivce nebo teplota prostředí, kde je vířivka umístěná.
Pokud máte rádi opravdu horkou lázeň, možná pro vás bude zásadní také jaké nejvyšší teploty je vířivka schopná dosáhnout. Rozdíly ale nebývají nijak dramatické, většinou jde o 40-42 °C. Pro zdravé dospělé jedince se přitom jako maximální teplota lázně doporučuje 40 °C, kterých dosahují prakticky všechny vířivky.
Masážní trysky
Onu „vířivou funkci“ nafukovacích vířivek zajišťují trysky. Setkat se můžete se dvěma základními typy:
- Vzduchové trysky – Zajišťují tzv. bublinkovou masáž. Najdete je u všech vířivek, někdy mohou mít i samostatný ohřev vzduchu, aby byla masáž příjemnější. Těchto trysek bývá nejčastěji 100-130, některé modely jich mají i 180. Dá se říct, že čím více trysek, tím lépe, není to ale úplně zásadní. U většiny vířivek najdete také informaci o výkonu bublinkové masáže, ten je zpravidla 600-800 W, rozdíly tedy nebývají moc velké. Samozřejmě platí, že čím vyšší výkon, tím lépe.
- Hydromasážní trysky – Najdete je spíše u dražších modelů, v kombinaci s bublinkovými tryskami. Hydromasážních neboli vodních trysek je méně, mohou být v jedné vířivce třeba jen 4 – tedy jedna na osobu. Poskytují intenzivnější masáž než vzduchové trysky.
Vzduchové trysky
Hydromasážní trysky
Filtrace
Optimální je vybírat filtraci podle toho, kolik litrů vody (někdy udáváno jako m3) za hodinu dokáže přefiltrovat. Toto číslo by mělo minimálně odpovídat kapacitě bazénu (tedy aby se celý objem bazénu přefiltroval za jednu hodinu), ideál ale je, když je ještě o něco vyšší.
Tyto údaje ale bohužel výrobci zpravidla neuvádějí. Když už nějakou informaci o výkonu filtrace najdete, bude pravděpodobně udáván ve wattech. U menších modelů (cca pro 2 osoby) se většinou setkáte s výkonem filtru okolo 30 W, u větších vířivek potom 50-60 W. Stále platí, že čím vyšší výkon, tím lépe, vzhledem k velmi podobným hodnotám u většiny modelů se ale dá říct, že si s účinností filtrace nemusíte při výběru příliš lámat hlavu.

Při nákupu vířivky u typu filtru na výběr nemáte, nafukovací vířivky jsou dodávané vždy s kartušovou filtrací. Její filtr můžete nahradit účinnějšími filtračními kuličkami. Ještě silnější je písková filtrace využívaná u bazénů, není možné ji použít u všech vířivek.
Kartušová filtrace
Kartušová filtrace si žádá nižší pořizovací náklady. Skládá se z kartušové vložky a čerpadla. Oproti pískové filtraci je náročnější na údržbu. Voda se totiž prohání přes papírovou vložku, kde se zachytávají nečistoty. Může se stát, že při větší míře znečištění vody bude nutné tuto vložku častěji čistit, její výměna probíhá i několikrát za sezónu.
V případě vířivých nafukovacích bazénů však není nutné se obávat nutnosti výměny této vložky abnormálně často. Díky krytu, který je téměř povinností všech vířivých bazénů, se snižuje předpoklad většího znečištění. Kartušové filtrace se navíc ideálně hodí k bazénům, které mají velikost do 8m3, což je 8000 litrů vody. Proto bývají samozřejmou součástí balení při koupi nafukovacích vířivých bazénů.
Filtrační kuličky
Fungují jako alternativní výplň kartušové filtrace, protože se používají místo papírového filtru. Dokáží zachytit velmi malé nečistoty o velikosti 1,5 mikrometru, takže jsou vhodné při problémech s kvalitou vody. Udržují se praním v pračce, proto je potřeba mít víc sad, abyste nemuseli čekat na jejich vyschnutí. Jejich životnost bývá od dvou do pěti let.
Písková filtrace
Písková filtrace má vysoké náklady na pořízení. Je to výkonný systém, který z vody bazénu vytáhne nečistoty tak, že ji prožene pískem, a poté ji nažene čistou zpět do bazénu. Tato filtrace je dostatečně výkonná a zvládne připojení příslušenství, ke kterému řadíme například solární ohřev nebo bazénový vysavač. Písková filtrace snižuje potřebu chemie na vyčištění vody a je tedy ekonomičtější. Dá se dokoupit k některým vířivkám, někdy je potřeba redukce.
Typ |
Výhody |
Nevýhody |
Kartušová |
+ Nižší pořizovací cena
+ Ideální k bazénům s objemem do 8 000 l
+ Nižší energetická náročnost |
– Vložku je nutné jednou za čas vyměnit |
Filtrační kuličky |
+ Zachytávají i drobné nečistoty
+ Dají se vyprat v pračce |
– Potřeba víc náplní
– Omezená životnost |
Písková |
+ Výměna písku jednou za 2–3 roky
+ Výkonná filtrace pro větší bazény
+ Nenáročnost na údržbu
+ Nižší náklady na bazénovou chemii |
– Vysoké pořizovací náklady
– K nafukovacím vířivkám se nedodává
– Je možné ji napojit jen na některé modely vířivek |
Vybavení a funkce
Všechny vířivky na trhu mají nezbytné prvky, jako je ovládací panel (zpravidla s displejem), filtrace nebo vyhřívací systém. Navíc ale existují také funkce a doplňky, které je dobré si u vířivek pohlídat. Některé prvky mohou mít dokonce zásadní vliv na rozhodování o koupi daného modelu.
Ochranné a bezpečnostní prvky
V této části najdete výbavu, která zvyšuje odolnost a prodlužuje životnost vířivky. Patří sem zejména:
- I-Beam struktura – Patentovaná struktura vnitřních komor ve stěnách vířivky. Jde o vzduchové vyztužení, díky kterému lze na okraje vířivého bazénu bez obav sedat a opírat se, aniž by se celý zbortil nebo by se vylila ven voda. Tento benefit uvítají zejména rodiny s dětmi, ať už kvůli bezpečnosti nebo faktu, že se tak bazén hůře zničí.
- HWT/HWS – HWT, neboli Hard Water Treatment je systém, který zajišťuje změkčení vody ve vířivce. Díky tomu nejen prodlužuje životnost vířivky, jelikož se vodní kámen neusazuje v trubkách a filtrech, a také šetří vaši pokožku. Měkčí voda je totiž k lidské kůži šetrnější než voda tvrdá.
- Podložka – Je nezbytná ke správné instalaci, chrání vířivku před poškozením zespodu a slouží jako izolační vrstva. U některých modelů se k ní může přichytávat vrchní kryt.
- Kryt – Kryt představuje nepostradatelnou část výbavy, chrání vodu ve vířivce před nečistotami a urychluje ohřev vody. Některé kryty mohou být i termoizolační, a udržují tak vodu déle teplou. Případně je možné izolační vrstvu dokoupit.
- Bezpečnostní zámek – Ten se připevňuje ke krytu vířivky. Je vhodné jej dokoupit, zejména pokud máte malé děti, které by mohly do vířivky nepozorovaně vlézt.
Pomůcky k instalaci, údržbě a skladování
Aby bylo sestavování, popřípadě vyfukování a uskladňování vířivky co nejjednodušší, bude se vám hodit pár šikovných pomůcek, jako je:
- Manometr – Slouží ke změření tlaku při nafukování vířivky. Díky tomu vám nehrozí, že bude vířivka nedostatečně nafouknutá, nebo naopak dojde k poškození pláště vlivem vysokého tlaku. Není na škodu tlak ve vířivce také občas zkontrolovat, zejména vlivem vnější teploty může dojít k jeho stoupání či klesání.
- Taška – Umožňuje bezpečné skladování např. při zimování. Tašku navíc využijete i v případě stěhování bazénu, ať už trvale do nového domova nebo jen na chatu na letní období. V tašce se bazénu nic nestane a bude skladnější.
- Instruktážní video – Usnadňuje instalaci, většinou je ale na DVD disku, pro řadu uživatelů tak bude jednodušší najít si video třeba na YouTube.
- Vodní čerpadlo – Slouží k napouštění a vypouštění vířivky (není ale nezbytné, vystačíte si i s klasickou zahradní hadicí). O tomto produktu jsme sepsali také samostatný článek Jak vybrat vodní čerpadlo.
Prvky zvyšující komfort používání
K tomu, aby byla relaxace ve vířivce ještě dokonalejší, slouží tyto doplňky:
- Světelná terapie – Vířivá masáž je u vybraných modelů doplněná také tzv. LED terapií, která využívá různé barvy světla k relaxaci. Pořídíte je i v přídavné verzi.
- Aromaterapie – U některých vířivek můžete při relaxaci zapojit také speciální vonné esence. Používejte je ale pouze u přístrojů k tomu určených.
- Doplňky ke konstrukci – Například schůdky (vhodné hlavně pro děti), nafukovací lavičky na sezení, opěrky hlavy či držáky na pití. Hodí se i zastřešení vířivky (ve formě stanů, altánů) a obložení, které vířivku chrání a slouží k odkládání věcí.
- Wi-fi připojení – Některé dražší modely nabízejí možnost bezdrátového připojení, díky němuž můžete vířivku ovládat i na dálku, prostřednictvím mobilního telefonu. Můžete tak např. dopředu zapnout ohřev, i když zrovna nejste doma, abyste později nemuseli čekat několik hodin na správnou teplotu.
Oblíbené značky
Pokud chcete mít jistotu, že s vyberete osvědčený výrobek, podívejte se na oblíbené značky mezi zákazníky. Patří k nim hlavně následující značky:
Intex
Vířivky Intex patří u zákazníků k velmi oblíbeným, protože mají širokou nabídku modelů a využívají inovativní řešení, například vyhřívání vzduchových bublin. Vířivky Intex patří do střední a vyšší cenové kategorie a často mají pokročilé funkce a silný výkon masáže, včetně hydromasáže. Hodí se proto pro náročnější uživatele. Tato americká firma funguje už přes 50 let a vyrábí i další nafukovací výrobky a nadzemní bazény.
Bestway
Vířivky Bestway mají nejširší nabídku na trhu a zákazníci je vybírají pro pohodlí a dobrý poměr ceny a kvality. Tyto vířivky se vyznačují bytelnou konstrukcí a slušným výkonem masáže, některé mají i hydromasážní trysky. Žádný model ale nenabízí solinátor. Najdete je ve všech cenových kategoriích, proto uspokojí více i méně náročné uživatele. Americká firma Bestway se prodeji vířivek a dalších nafukovacích výrobků věnuje od roku 2007.
Belatrix
Vířivky Belatrix si zákazníci oblíbili pro jejich cenovou dostupnost a vysokou maximální teplotu až 42 °C. Řadí se do nižší až střední cenové kategorie, takže jsou vhodné pro méně náročné uživatele. Nemají totiž ani hydromasážní trysky nebo pokročilé funkce. Vynikají jednoduchým ovládáním a integrovanou řídící jednotkou, která šetří místo. Česká firma Belatrix se prodejem vířivek a infrasaun zabývá od roku 2010.
Cena
Cenu nafukovacích vířivek ovlivňuje hlavně jejich výkon, výbava a také velikost. S rostoucí cenou se zlepšuje výbava i funkce vířivek.
Cena do 10 000 Kč
V této kategorii jsou nejvíc zastoupené vířivky pro menší počet lidí, nejčastěji pro čtyři. Vířivky mají všechny potřebné funkce (filtraci, ohřev vody, masáž), ale výkon masážních trysek je obvykle slabší a je jich méně. Také ohřev vody trvá déle. Materiál mívají jen z PVC. Často v balení nemají kryt nebo podložku, což náklady dodatečně zvýší.
Cena od 10 000 do 24 000 Kč
Vířivky v této kategorii jsou často pro větší počet osob, kapacita nad sedm je ale výjimečná. Můžete počítat s větším počtem trysek a lepším výkonem, stejně jako rychlejším ohřevem. Jejich materiál je kromě zesíleného PVC i z odolnějšího Fiber Tech materiálu. Ojediněle se objevují i modely se solinátorem nebo s ovládáním přes Wi-Fi. Standardní je LCD displej, u některých modelů je i dálkové ovládání.
Cena nad 24 000 Kč
Nejdražší vířivky jsou určené minimálně pro čtyři osoby, mívají proto větší objem. Vířivky v této kategorii mají vylepšené funkce, jako je solinátor, systém pro úpravu tvrdé vody nebo ochranu před zamrznutím. Často jsou dodávané s kvalitními termokryty, podsedáky nebo opěrkami hlavy. Výkon masážních trysek je silný a mají největší počet, v této kategorii je větší počet vířivek s hydromasážními tryskami.
Kromě výběru je dobré vědět, s jakými náklady můžete počítat a jak vířivky provozovat a udržovat. Tyto a další důležité informace najdete na následujících řádcích:
- Spotřeba a náklady na provoz – Rozpočítali jsme pro vás orientační náklady na provoz a údržbu mobilní vířivky, ty se mohou pohybovat v řádu tisíců až desítek tisíc ročně.
- Volba umístění vířivky – Je nutné pohlídat zejména nosnost podkladu, odolnost vůči vlhkosti a blízkost zdroje elektřiny, vody a odtoku.
- Instalace – Sestavení vířivky zvládnete velmi snadno podle návodu, v zásadě se skládá ze smontování řídicí jednotky, nafouknutí, zapojení a napuštění vířivky.
- Nastavení teploty – Probíhá pomocí tlačítek na ovládacím panelu. Při volbě teploty se řiďte hlavně vaším zdravotním stavem.
- Údržba – Je nutné vířivku pečlivě zakrývat, ošetřovat vodu vhodnou bazénovou chemií a pravidelně ji vyměňovat.
- Zimování – Až na výjimky nejsou vířivky schopné snášet mrazy, je proto nutné je vypustit a bezpečně uskladnit.
- Vliv vířivek na zdraví – Pobyt ve vířivce může mít pozitivní efekt mimo jiné na klouby, svaly či krevní tlak.
- Bezpečnost – Při používání vířivky je nutné dodržet několik nejdůležitějších pravidel, např. nezůstávat ve vodě příliš dlouho, dodržovat pitný režim a dávat si pozor na příznaky přehřátí.
- Vířivka vs. bazén – Vířivka může do jisté míry konkurovat klasickému bazénu, mají ale rozdílné využití, požadavky na prostor, nároky na údržbu a další vlastnosti.
Spotřeba a náklady na provoz
Určit dopředu spotřebu vířivky je velmi složité. Náklady jsou výrazně ovlivnitelné řadou faktorů, především četností používání, ale také umístěním, objemem vířivky atd. Pokud vás zajímá podrobný výpočet orientačních nákladů, přečtěte si tento článek.
Alespoň pro přibližnou představu uvádíme tabulku orientačních nákladů. Ty jsou vypočítané pro 800l vířivku při používání 3x týdně:
Položka nákladů |
Cena |
Voda |
1 800 Kč |
Elektřina |
15 000 Kč |
Péče (chemické přípravky, výměna filtrů aj.) |
5 000 Kč |
Celkem |
21 800 Kč |
Jak je vidět, není provoz vířivky úplně levnou záležitostí. Poradíme vám proto také pár tipů, jak na provozních nákladech co nejvíce ušetřit:
- Udržujte teplotu – pokud vířivku používáte pravidelně, vyjde vás levněji nechat ohřev zapnutý nepřetržitě s nastavením na nějakou nižší teplotu, než vířivku nárazově ohřívat třeba o 20 °C. To navíc zabere klidně i 10 a více hodin, udržováním konstantní teploty tak můžete zkrátit i dobu ohřevu před použitím.
- Používejte kryt – ten by měl být na vířivce vždy, pokud ji zrovna nepoužíváte. Urychluje ohřev, zmenšuje tepelné ztráty a chrání vodu před nečistotami.
- Chraňte vířivku před chladem – proti tepelným ztrátám se dá kromě krytu bojovat také vhodnou podložkou, která navíc chrání vířivku před poškozením. Zvažte také, kam vířivku umístíte, ideální je zastřešení nebo alespoň umístění u zdi nebo jiné zábrany. Čím méně bude na vířivku foukat, tím více tepla si uchová.
- Promyslete nastavení teploty – ohřev o každý stupeň navíc se prodraží, vyzkoušejte proto, zda by vám nestačila i nižší teplota. O nastavení vhodné teploty si můžete více přečíst v samostatné kapitole. Kratší a levnější ohřev vám zajistí také napouštění vířivky teplou vodou před prvním použitím nebo při výměně vody. Pozor, teplota vody nesmí přesáhnout 40 nebo 42 °C podle modelu vířivky, jinak hrozí poškození vířivky.
- Dbejte na údržbu – té se věnujeme v samostatné kapitole. Stručně můžeme říct, že pravidelná údržba vás vyjde levněji, než jednorázové zásahy větších rozměrů. Vyplatí se také pořizovat chemii do vířivky ve větších baleních nebo speciálních sadách.
Volba umístění vířivky
Vířivku je sice možné postavit jak ven, tak do interiéru (nebo tato místa střídat), v obou případech ale klade na prostor určité nároky (a to nejen svou velikostí), kterým je vhodné vyhovět. Jinak hrozí poškození vířivky nebo dokonce vašeho domu.

Podklad a nosnost
Zaprvé, vířivý bazén musí stát na pevném, hladkém, vyváženém místě. Plocha pokrytá pískem tedy rozhodně nebude vhodná, stejně tak trávník. Chcete-li drobné nerovnosti vyřešit podložkou, pamatujte, že tato podložka musí odolávat vlhkosti, jinak by mohla začít plesnivět a tím zničit bazén. Lze ji tedy vyřešit dlažbou, ovšem pozor na bezpečnostní opatření – podlaha by nikdy neměla být kluzká.
Pokud plánujete umístit vířivku do interiéru (např. do zimní zahrady, ale i na terasu), dopředu zkontrolujte také nosnost podložky. Máte-li starší dům, u kterého přesně nevíte tuto specifikaci, lze ji konzultovat se statikem, nebo s ním můžete stavbu ideální místnosti probrat dopředu.
Samotná vyfouknutá vířivka totiž sice váží jen několik desítek kilogramů, je ale třeba myslet na to, že napuštěná vířivka může vážit i více než tunu. K tomu musíte navíc připočítat váhu osob, které jsou v tu chvíli v bazénu. Rozhodně není vhodné umisťovat bazény do patra a na balkony či ne příliš zpevněné terasy, nejste-li si jisti nosností.
Připojení
K používání vířivky je nutné zajistit tři přípojky:
- Elektrickou zástrčku – Většina modelů má obvykle přípojku na 220–240 V, jsou tedy kompatibilní s běžnou napájecí zásuvkou v domácnosti (Ze zdroje: Spotrebitelov.cz).
- Zdroj vody – Většinou poslouží klasická zahradní hadice, rozhodně nedoporučujeme pořizovat vířivku, pokud nemáte žádný zdroj vody v dosahu jejího umístění.
- Odtok – Ten je nutné řešit hlavně v interiéru. Vypouštění lze sice také vyřešit zahradní hadicí, ovšem voda může sem tam přetéct přes okraj a i ve vypuštěném bazénu je zbytek vody, který je potřeba někam vylít, odtok by proto měl být dobře dostupný.
Velký pozor si musíte dát také na to, že prostředí, kde se bazén bude vyskytovat, bude ohroženo mnohonásobně vyšší vlhkostí. Místnost a prostory, kde se bude nacházet, musí být dostatečně větrány. Ideální také je, jsou-li zdi této místnosti pokryty vlhku odolnými obklady.
Instalace
Při instalaci vířivky je nejjednodušší držet se návodu, kde je vše konkrétně popsané. Abyste si ale udělali obrázek, co vás při instalaci čeká, shrneme vám obecný postup v několika bodech:
- Vše si nachystejte – Vířivku sestavujte přímo na místě, ideálně na vhodné podložce. S pláštěm zacházejte opatrně a netahejte jej po zemi, aby se neprodřel. Obal vířivky uschovejte.
- Sestavte ovládací jednotku – Je potřeba spojit ovládací jednotku a ovládací panel vířivky, postup najdete v návodu.
- Nafoukněte vířivku – Elektrická pumpa zvládne nafouknutí během několika minut, závěrečně dofouknutí se provádí ruční pumpou. Je důležité vířivku nepřefouknout, s kontrolou tlaku vám pomůže manometr.
- Zapojte ovládací jednotku – Ta se k vířivce připojuje zvenčí, zevnitř vířivky potom zapojíte filtraci.
Po úspěšné instalaci je vhodné připravit se na první použití. K tomu vám poskytneme pár užitečných rad (Zdroj: Spotřebitelov):
- Zkontrolujte nafouknutí a utažení všech ventilů.
- Vířivku napusťte vlažnou nebo teplou vodou, dodržujte rozmezí určené značkami MIN a MAX.
- Nastavte vhodnou teplotu, spusťte ohřev a zakryjte vířivku víkem.
- Do vody ideálně rovnou přidejte dezinfekci, před použitím je také vhodné se osprchovat.
Nastavení teploty
V popisu každé vířivky najdete informaci, jaké maximální teploty je schopná dosáhnout a jak rychle ohřívá vodu. Podle čeho ale určit, jaká teplota je vhodná právě pro vás? Obecně se dá říct, že čím nižší teplota, tím lépe. Nejen, že ušetříte za ohřev, ale vyšší teploty mohou mít také negativní vliv na zdraví. Právě váš zdravotní stav by měl být hlavním rozhodovacím faktorem (Zdroj: Spotřebitelov).
Skupina uživatelů |
Doporučovaná maximální teplota |
Děti do 5 let |
35 °C |
Větší děti, těhotné ženy, osoby se zdravotním omezením |
37 °C |
Dospělí zdraví jedinci |
40 °C |
- Teplota do 35 °C je vhodná pro ty nejmenší uživatele, děti do 5 let. V jejich případě hrozí velmi rychlé přehřátí a voda by tak opravdu měla být pouze vlažná.
- Těhotným ženám a lidem se zdravotním omezením je doporučovaná maximální teplota 37 °C, tedy teplota jen lehce přesahující teplotu těla. I při dodržení této teploty je ale vhodné použití vířivky zkonzultovat s lékařem.
- Nejvyšší teplotu 40 °C můžeme doporučit pouze zdravým dospělým jedincům. Možná jste si všimli, že v tabulce nejsou teploty 41–42 °C, kterých moderní vířivky poměrně často dosahují. Teploty nad 40 °C totiž mohou být potenciálně škodlivé i pro zdravé dospělce, jejich používání se tak příliš nedoporučuje.
Údržba
V ohledu údržby se vířivky nijak neliší od klasických zahradních bazénů. Je tedy potřeba jim věnovat péči, aby voda zůstala čistá a nemnožily se v ní řasy.
Kontrola kvality vody
Jednou za týden je nutné zkontrolovat zásaditost vody a obsah kyslíku či chlóru v závislosti na používané desinfekci. Na testování jsou speciální sady. V případě že voda nevyhovuje požadavkům, je nutné její vlastnosti upravit použitím správného prostředku. Snížit množství používané chemie lze až na polovinu díky ozonátoru. Ozón totiž zabíjí mikroorganismy a je navíc šetrnější k pokožce než veškerá chemie.
Péče o filtraci
Dalším důležitým bodem při údržbě je filtrace. U nafukovacích vířivých bazénů se setkáte zpravidla s kartušovou filtrací. Papírovou filtrační vložku je potřeba měnit zhruba jednou za měsíc. Záleží samozřejmě na stupni znečištění vody. Jeho životnost můžete však mírně prodloužit oplachováním zahradní hadicí. Ani tento postup nejde ale opakovat dlouho, po nějaké době je zkrátka potřeba filtr vyhodit.
Starost o povrch a konstrukci
Před zazimování je nutné vířivku důkladně vyčistit od nečistot, kožního mazu a usazenin. K tomu slouží speciální spreje, které dokáží tyto nečistoty odstranit. Povrch můžete omývat teplou jarovou vodou za použití hadrů. Vyvarujte se ale používání ostrých kartáčů či jiného náčiní, které by mohlo povrch poškodit.
Mechanickému znečištění je vhodné předcházet zakrýváním bazénu plachtou. Některé plachty jsou navíc opatřeny termoizolační vrstvou, která zabraňuje úniku tepla z vyhřáté vody. Větší nečistoty lze vybírat pomocí sítka či bazénovým vysavačem.
Zimování
Pokud nevlastníte specifickou vířivku určenou k používání v zimě, nebo nemáte vířivku umístěnou v prostorách s teplotou nad 4 °C, pravděpodobně se nevyhnete jejímu zimování. Naštěstí nejde o nic složitého, stačí dodržet několik jednoduchých bodů (Zdroj: Spotřebitelov):
- Zimujte s předstihem – ideální je, když má vířivka šanci vyschnout venku na slunci. Hrozí také, že se v procesu zimování trochu namočíte, velmi chladné počasí tak není ideální.
- Připravte si vše potřebné – je nutné zajistit odtok vody, hodí se také ručník k vysušení vířivky a obal k jejímu uskladnění.
- Vypusťte vodu – tu není vhodné vypouštět na trávník nebo rostliny, kterým může obsažená chemie uškodit.
- Odpojte ovládací jednotku – postup najdete v návodu k vířivce.
- Vylijte zbývající vodu – poté můžete vířivku umýt, pokud je znečištěná, vysušit ji ručníkem a nechat doschnout.
- Vyfoukněte vířivku – postup najdete v návodu, nezapomeňte vyfouknout také víko vířivky.
- Sbalte vířivku – k uložení je ideální původní obal, při skládání dbejte na to, aby nevznikaly ostré přehyby.
Takto připravenou vířivku můžete bez obav skladovat celou zimu v suchém prostředí o teplotě 5–40 °C.
Vliv vířivek na zdraví
Vířivý bazén si můžete pořídit nejen za účelem relaxace a zábavy, ale také za vidinou lepšího zdraví. Koupi vířivého bazénu doporučují i někteří lékaři, právě s nimi se o tomto druhu léčby některých onemocnění můžete pobavit.
Bolesti kloubů, svalů a zad
Pokud si dáte pozor na to, kde má bazén trysky, můžete si jimi ulevovat od bolesti kloubů a svalů. A to jak v případě, že často sportujete a svaly potřebujete pořádně uvolnit, tak v případě, máte-li svaly zkrácené od narození či trpíte onemocněním kloubů, například artrózou. Při tomto onemocnění je zvlášť vhodné masírovat si pomocí proudu vody svaly v okolí kloubu, aby se posílily a zvládly každodenní zátěž, které se nelze prakticky vyhnout.
Pobyt ve vířivce přispívá i ke snížení bolesti zad, protože v teplé vodě se lépe protáhnou měkké tkáně kolem páteře. Dochází ke zlepšení pohyblivosti a mizí ztuhlost zad. Zároveň masáž trysek zajišťuje promasírování měkkých tkání do hloubky, čímž se záda ještě více uvolní a sníží se tak bolest.
Krevní tlak
Pořídíte-li si vířivý bazén s vyhříváním, po pravidelném pobytu v teplé vodě zjistíte, že se vám upravuje krevní tlak, a to nejen proto, že v momentě, kdy vás voda nadnáší, nemusí krev v cévách překonávat gravitaci a tím pádem volně proudí po celém těle. V teplé vodě se totiž posilují cévy – vlivem tepla se rozšiřují a zrychlí se krevní oběh. Výsledek je však ten, že se vám sníží krevní tlak. Tento fakt je dobré spojit s onemocněním zvaném diabetes, česky cukrovka. S vířivkou lze bojovat proti jejímu zhoršení.
Cukrovka 2.typu, obranyschopnost a hubnutí
Teplá voda ve vířivce je pro lidské tělo náročná asi jako půl hodina rychlé chůze. Pravidelným používáním vířivky tak tělo spaluje kalorie, což může přispět k hubnutí. V těle se navíc po pobytu ve vířivce odehrávají protizánětlivé procesy, které nastávají i po cvičení. Zlepšuje se tak nejen obranyschopnost, ale u lidí s cukrovkou 2. typu je důležitou pomocí s často se objevujícím chronickým zánětem.
Kromě toho pobyt ve vířivce u lidí s cukrovkou 2. typu může vést ke snížení hmotnosti i hladiny cukru v krvi (zdroj: Studie o terapii pomocí vířivky na diabetes 2.stupně). Pro bezpečné používání je nutné se nejdřív poradit s ošetřujícím lékařem, u cukrovky 1.typu nemusí být vířivka vhodná.
Poruchy spánku
Koupele ve vířivém bazénu navíc mohou vést ke zlepšení vašeho spánku. Zde figuruje spojení bublinek a teplé vody. Není potřeba, aby trysky přímo masírovaly pokožku, stačí se nechat unášet na vodě. Tělo se uklidní, uvolní, přestanete myslet na problémy a odbouráte stres. Tím se vám bude posléze lépe spát.
Samozřejmě není vždy možné jít před spaním do bazénu, ať už kvůli časové tísni nebo špatnému počasí. Proto stačí, když si při snaze usnout vybavíte pocit, který jste měli v bazénu. Mozek potom provede určitou simulaci, při které budete v teple ve své posteli, ale pocity budete mít stejné, jako v bazénu. Rychleji se uvolníte a navodíte si klidný spánek.
Bezpečnost
Při používání vířivky, zejména pokud se v ní budou koupat i děti, je dobré dodržovat pár bezpečnostních zásad (Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention):
- Vířivku zapínejte pouze naplněnou – v opačném případě hrozí poškození čerpadla.
- Doporučená délka pobytu ve vířivce je 10–20 minut, vodu ihned opusťte, pokud se cítíte ospale či malátně.
- Pitný režim – při prohřívání v teplé vodě byste měli doplňovat tekutiny, předejdete tak například bolení hlavy.
- Vířivku by neměli používat lidé s infekčními nemocemi, těhotné ženy a lidé pod vlivem omamných látek a některých léků. Při problémech s tlakem a se srdcem je vhodné konzultovat používání vířivky s lékařem.
- Nenechávejte děti ve vířivce bez dozoru ani příliš dlouho, mají horší termoregulaci. Pokud dětem zčervenají tváře, naznačuje to přehřátí organismu.
Vířivka vs. bazén
Zvažujete pořízení vířivky, ale váháte, zda by bazén nebyl přece jen o něco lepší volbou? Pak je tato kapitola určená přímo pro vás. Dozvíte se hlavní rozdíly mezi používáním vířivek a bazénů, které vám usnadní rozhodování (Zdroj: Spotřebitelov).
- Určení – Prvním rozhodovacím faktorem by měl být věk budoucích uživatelů. Zatímco bazén využije celá rodina, především děti, vířivka je určená hlavně dospělým a děti by v ní neměli trávit mnoho času.
- Možnosti využití – Jak jsme již zmínili, bazén dobře poslouží k dětskému cachtání a vaše ratolesti zabaví klidně na celé odpoledne. Ve vířivce by naopak ani dospělí neměli trávit více než 30 minut, u dětí je tato lhůta výrazně kratší.
- Sezóna – Vířivku můžete používat většinu roku, dokud jsou teploty nad 4 °C. Pokud máte vířivku v interiéru nebo pořídíte speciální model vhodný k zimním použití, můžete je bez problémů užívat celoročně. Bazén má naproti tomu poměrně krátkou sezónu, v našich podmínkách se dá počítat se zhruba 2-3 měsíci, pokud jej neplánujete používat k otužování.
- Účinky – Kromě dětské zábavy a v případě větších bazénů také potenciálního sportovního vyžití, se od bazénu mnoha pozitivních účinků nedočkáte. Naproti tomu vířivka ulevuje od fyzického i psychického napětí a může mít pozitivní účinky na zdraví.
- Požadavky na umístění – Pokud chcete bazén využívat aktivněji než jen jako brouzdaliště pro děti, počítejte s většími nároky na prostor. Naopak vířivku je možné plně využívat i v menším prostoru, včetně interiéru.
- Nároky na údržbu – Údržba vody v bazénu je o něco jednodušší, teplá voda ve vířivce nahrává bakteriím, a vodu je tak nutné opakovaně měnit. U většiny bazénů stačí vyměnit vodu jednou za sezónu. Chemická úprava je u bazénové i vířivkové vody podobná.
- Cena – Pokud se spokojíte s malým jednoduchým bazénkem, máte šanci pořídit jej už za několik set korun. U vířivky je potřeba počítat s větší investicí, i nejlevnější modely stojí zhruba 10 000 Kč.
Vlastnosti |
Vířivka |
Bazén |
Určení |
Hlavně pro dospělé |
Pro celou rodinu |
Možnosti využití |
Max. 30 min v kuse |
I celý den |
Sezóna |
Většina roku (min 4 °C) |
Léto |
Účinky |
Relaxační, zdravotní |
Sportovní vyžití |
Požadavky na umístění |
Menší prostor (i interiér) |
Větší prostor, hlavně venku |
Nároky na údržbu |
Vyšší |
Nižší |
Cena |
Vyšší |
Nižší (podle velikosti) |
Dobrý den, je možné používat vířivku ve venkovním prostředí i v zimě, když bude umístěna pod pergolou? Že by se nastavila teplota například na 10°(zda to jde) aby nezamrzla? Děkuji za odpověď.