Jak vybrat vodní vysavač
V následujícím článku vám postupně představíme jednotlivé parametry, které jsou při výběru vodního vysavače důležité. Jelikož se jedná většinou o přístroj klasické konstrukce, je mnoho parametrů stejných či podobných jako u klasických vysavačů. V tomto článku se jim budeme věnovat také, začneme však vlastnostmi, které jsou pro vodní vysavače specifické.
Jak vybrat vodní vysavač stručně:
- Seznamte se s jeho principy fungování – jen tak poznáte, zda je pro vás vhodný.
- Zvolte vhodný typ – na trhu se objevují klasické nebo tyčové modely.
- Zaměřte se na výkon – příkon a sací výkon patří mezi nejdůležitější parametry.
- Vyberte vhodnou velikost nádobky na vodu – čím větší plocha úklidu, tím objemnější nádobka.
- Nezapomeňte na vybavení – díky němu získáte multifunkční přístroj s mnoha možnostmi využití.
Filtrace a princip fungování
Vodní filtrace přináší proti ostatním způsobům mnoho výhod. Ty si podrobně rozebereme právě v této kapitole. Nejdříve ale popíšeme, jak vlastně vodní filtr funguje.
Vodní filtrace
Nádoba s vodou je umístěna v těle vysavače. U některých modelů je průhledná, můžete tedy na vlastní oči sledovat filtrační proces. Kapalina se díky sacímu výkonu v nádobě roztočí vysokou rychlostí. Vodní vír ze vzduchu odstřeďuje nečistoty, prach, vlasy i zvířecí srst. Takto vyčištěný vzduch putuje v těle vysavače ještě skrz další filtry, většinou se jedná o HEPA filtry. Ty zachytí zbývající nečistoty, které nejsou vodou smáčivé. Jedná se například o pyly, spory plísní a roztoče. Z vysavače tak vychází čistý, svěží a zvlhčený vzduch. Právě to dělá z vodního filtru ideální řešení pro alergiky astmatiky.
Veškeré nečistoty, které se během vysávání dostanou do vody, v ní zůstanou. Po dokončení úklidu (nebo v jeho průběhu, uklízíte-li rozsáhlé nebo silně znečištěné prostory) je potřeba vodu vylít a nádobu vymýt. Poté je dobré nechat nádobu vyschnout, aby se zabránilo vzniku nepříjemného zápachu či plísní. Právě zachytávání nečistot do vody je druhou výhodou pro astmatiky. Na rozdíl od bezsáčkových vysavačů bez vody, kdy jsou nečistoty zachytávány do nádoby, nedochází při vylévání nečistot k víření prachu. Tím se omezuje riziko zpětného znečištění vzduchu již vysátými nečistotami. Vodní filtr navíc umožňuje vysávání tekutin. Poradíte si tedy například s vylitými nápoji, ale také s vytopenou koupelnou.
Přídavné filtry
Jak jsme již zmínili, i vodní vysavače jsou vybaveny filtry pro zachycování drobných nesmáčivých částic. V tom nejlepším a zároveň nejčastějším případě se jedná o filtry s označením HEPA (z anglického „high efficiency particulate arrestance“). Ty se starají o zachycení i těch nejdrobnějších nečistot a alergenů. Uváznou v něm spory plísní, roztoči i jejich nebezpečné výkaly. Filtrů s označením HEPA je ale několik a je dobré znát rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi. V zásadě lze říci, že čím vyšší číslo, tím lepší filtrace. Se zvyšující se kategorií filtrace se zvyšuje samotná účinnost. U HEPA 13 je účinnost minimálně 99,95 % a u HEPA 14 minimálně 99,995 %. Filtry s vyšší účinností se nazývají ULPA, u vysavačů se s nimi ale nesekáte. Mají totiž tak vysoký odpor vzduchu, že by snižovaly sací výkon přístroje, což by bylo na škodu.
Výhody a nevýhody vodního vysavače
Z výše popsaného principu fungování vodní filtrace vyplývá hlavní výhoda těchto přístrojů. Tou je efektivní zachytávání částic a vyfukování opravdu čistého vzduchu. Při úklidu nedochází k víření prachu a dráždění dýchacího ústrojí. Vodní vysavače se tak skvěle hodí do domácnosti s alergiky. Mají ale také další výhody, které rozhodně stojí za zmínku. Například nemusíte neustále kupovat sběrné sáčky, což ocení hlavně vaše peněženka. Náklady na provoz sníží i skutečnost, že díky zachytávání většiny částic ve vodě, nemusíte tak často měnit a kupovat přídavné filtry.
Jak už to ale většinou bývá, výhody vyvažuje i několik nevýhod. Mezi ty patří vyšší hmotnost vysavače, protože musíte kromě váhy samotného přístroje přičíst i nalitou vodu. Tu je navíc potřeba po každém úklidu vylévat a o vodní vysavač se starat, aby se v něm neusazovaly plísně a jiné nečistoty. Tím se celková doba úklidu o něco prodlouží.
V následující tabulce jsme shrnuly výhody a nevýhody vysavačů s vodní filtrací. Na základě nich se můžete rozhodnout, zda je tento přístroj vhodný právě do vaší domácnosti.
Výhody |
Nevýhody |
+ Nevíří prach při úklidu + Vyfukují čistý vzduch + Není třeba kupovat sáčky + Lze použít i na vysávání tekutin + Méně častá výměna a čištění filtrů |
– Vyšší hmotnost – Vylévání nádobky po každém úklidu – Filtry je potřeba nechat proschnout – Většinou hlučnější |
Příkon a výkon
Přestože tato dvě slovíčka znějí dosti podobně, jedná se o dvě rozdílné veličiny, i když se stejnou jednotkou. Příkon označuje množství spotřebované elektrické energie, tedy spotřebu. Čím vyšší je tedy příkon, tím je vyšší spotřeba. Takto jasně úměrný vztah ale neplatí mezi příkonem a výkonem. Právě výkon, u vysavačů označovaný jako sací výkon, je tou klíčovou veličinou ovlivňující kvalitu sání a tím i kvalitu vysavače. Je ovlivněn mnoha okolnostmi jako je vysávaný povrch, ale také konstrukce vysavače. Pokud je totiž vysavač netěsný, může být sací výkon výrazně nižší. Výrobci ale využívají toho, že tento výkon nemusí být uváděn, někdy jej záměrně z technických specifikací svých výrobků vypouštějí a chlubí se pouze vysokým příkonem. Pro tento případ máme jednoduchou pomůcku. Sací výkon odpovídá zhruba 20 až 35 % příkonu.

Jestliže budete porovnávat vysavače s vodní filtrací s podobnými klasickými vysavači, zjistíte že vodní modely budou mít příkon i sací výkon o něco nižší. Nejedná se o problém, ale o záměr, který má zabránit nasání vody do motoru. Výhodou ale je, že je konstantní bez ohledu na množství nasbírané špíny. U klasických sáčkových vysavačů dochází ke snižování výkonu vlivem zaplněného sáčku.
Hmotnost a ergonomie
Hmotnost je jedním z parametrů, které zásadně ovlivňují pohodlnost užívání vysavače. U vodních vysavačů to platí dvojnásob. Kromě váhy konstrukce přístroje musíte totiž k celkové hmotnosti ještě vodu, kterou do filtru napustíte. Ve výsledku se tak může jednat až o 10 kg vážící stroj, který budete muset přesouvat a přenášet po domě či bytě. U profesionálnějších přístrojů se ale může jednat dokonce až o několik desítek kilogramů. Vysoká hmotnost by mohla být na obtíž, zvláště pokud budou přístroj používat starší či drobnější osoby nebo děti.
Z pohledu ergonomie lze hovořit o několika prvcích, které obsluhu vysavače zpříjemní. Jedná se například o teleskopickou trubici, kterou si může každý přizpůsobit své výšce postavy. Dalším faktorem je umístění nástavců. Některé modely umožňují uložení nástavců ve speciální přihrádce v těle vysavače. Jsou tak vždy po ruce a vy se nemusíte zdráhat je použít. Pokud zůstanou nástavce schované v krabici nebo někde v kumbálu, dost možná na ně časem zapomenete a nebudete je vůbec využívat.
Akční rádius
Při posuzování vlastností ovlivňujících pohodlí pro uživatele nesmíme zapomenout na délku kabelu a s tím spojený akční rádius. Právě délka kabelu ovlivní, jak často budete muset přepojovat z jedné zásuvky do druhé, což může práci zdržovat. Pokud tedy plánujete vysávat vetší prostory, nebo máte k dispozici pouze omezený počet zásuvek, zaměřte se při výběru i na tento parametr. Akční rádius je vlastně dosah vysavače – odvozený je od délky přívodní šňůry, zahrnuje ovšem také délku samotného vysavače a trubice.
Velikost nádobky na vodu
U klasického vysavače většinou berete ohled na velikost nádobky na prach a další nečistoty. Podobně byste měli pohlížet i na velikost nádobky na vodu ve filtraci u vodního vysavače. V obou případech totiž tyto vlastnosti do jisté míry ovlivňují četnost vyprazdňování obsahu. Jediný rozdíl spočívá v tom, že ve vodním vysavači nečistoty neskladujete a zašpiněnou vodu je potřeba vylít vždy po skončení úklidu. I tak by vám měl ale obsah nádobky vystačit alespoň na ten jeden úklid, ať to nemusíte dělat i během něj. Potřebná velikost se dá odhadnout dle velikosti vaší domácnosti, případně plochy, kterou chcete s přístrojem uklízet.
- Plocha do 100 m2 – postačí vysavač s nádobkou zhruba o kapacitě 3 litry.
- Plocha nad 100 m2 – vybírejte raději vysavač s nádobkou o objemu 4-6 litrů.
Vzhledem k tomu, že budete muset stejně vodu s přístroje po každém úklidu vylít, rozhodně vybírejte takový model, ze kterého nádobku lehce sundáte, snadno vyprázdníte a bez problémů zase vrátíte zpátky. Předejdete tím zbytečnému prodlužování umývání vysavače, celý proces si ulehčíte a zabere jen pár minut.
Vybavení
Stejně jako u klasických vysavačů se i u vodních můžete setkat s různě širokým vybavením, základem je klasická hubice s přepínáním na tvrdé podlahy a koberce. Nejen pro majitele domácích mazlíčků je výhodný také turbo kartáč, který dokáže vysát zvířecí srst i lidské vlasy z koberců. Vhodným doplňkem je také štěrbinová hubice, kterou se dostanete i do těch nejmenších škvír a spár. Na vysávání matrací a čalouněného nábytku zase oceníte speciální úzkou hubici.
Doplňkové funkce
Moderní vysavače disponují mnoha funkcemi, které na vysávání sice nemají přímý vliv, ale usnadní vám používání přístroje. Příkladem je indikátor zaneseného filtru, nemusíte ho tedy sami kontrolovat, ale stačí letmý pohled na kontrolku. Další takovou funkcí jsou gumové nárazníky, měkčená kolečka či funkce Soft Start. Ta umožňuje postupné spouštění motoru, čímž prodlužuje jeho životnost. Samozřejmostí je dnes automatické navíjení kabelu. Ten je poté uložen v těle přístroje.
Rozdělení vysavačů
Při pohledu na nabídku vysavačů můžete zaznamenat několik základních druhů konstrukcí. Každý takový typ má své přednosti a také slabiny, každý se primárně hodní na jiný typ úklidu. Zde vám v krátkosti představíme jednotlivé typy, abyste si mohli sami určit, jaký z nich se pro vás a vaše potřeby hodí nejvíce.
Klasický vysavač
Jedná se nejčastější a nejuniverzálnější přístroj, který najde využití ve většině domácností. Poradí si s koberci a tvrdými podlahami, díky různým nástavcům s ním můžete vysávat i čalounění. Jednotlivé modely se od sebe odlišují kromě výkonu také funkcemi. Klasická konstrukce může využívat buď sáčkový systém, nebo bezsáčkový. Mezi druhé jmenované patří také vodní vysavače, kterým se věnuje tento článek. Testu klasických vysavačů jsme se věnovali na této stránce.
Multifunkční/průmyslový vysavač
Využívají se zejména pro úklid velkých prostor jako jsou kanceláře, dílny, nebo například dopravní prostředky. Mají vyšší výkon a robustnější konstrukci. Některé modely umožňují také vysávání vody či čištění koberců. Věnovali jsme jim zvláštní článek.
Tyčový vysavač
Tyčové vysavače jsou pohodlnou variantou pro úklid menších ploch zejména s tvrdými podlahami. Jejich výhodou je snadná manipulace a nízká hmotnost. Nevýhodou je naopak slabší výkon, a to zejména na kobercích. Na trhu najdete jak drátové, tak akumulátorové, sáčkové i bezsáčkové varianty. Tomuto druhu vysavačů jsme věnovali zvláštní článek jak vybrat a test tyčových vysavačů.
Ruční vysavač
Ruční vysavače jsou určeny k rychlému úklidu drobných nečistot. Využijete jej například na rozsypanou mouku, některé i na vylité nápoje. Jedná se o malé přístroje s poměrně slabým sacím výkonem, které jsou poháněny akumulátorem. Pokud sháníte právě tento typ vysavače, mohl by vám pomoci náš článek jak vybrat ruční vysavač.
Tyčový a ruční 2v1
Jedná se o kombinovaný přístroj, který se skládá z konstrukce tyčového vysavače, do kterého je zasazený ruční vysavač. Tyto vysavače mají zpravidla nižší výkon, jsou tedy praktické na použití při menším úklidu, jako hlavní vysavač do domácnosti však nejsou příliš vhodné.
Robotický vysavač
Samostatný pomocník, který uklízí bez vaší pomoci. Je vybavený mnoha senzory, díky kterým se dokáže samostatně pohybovat po bytě. Tento typ vysavačů je vhodný na tvrdé podlahy, s koberci si poradí hůře. Robotickým vysavačům jsme se věnovali velmi podrobně v našem testu a článku jak vybrat robotický vysavač.
Parní vysavač
Princip fungování parního vysavače je poměrně jednoduchý. Pára tvořená z vody v zásobníku dokáže rozpustit i zažrané nečistoty, vysavač pak zkondenzovanou vodu i s nečistotami vysaje. Při správném použití tak na povrchu nezůstanou žádné čáry a šmouhy. Příbuzným přístrojem jsou ruční parní čističe, které pracují na trochu odlišném principu.
Centrální vysavač
Stále populárnější řešení zejména v rodinných domech. Při jeho používání zcela odpadají problémy s přepojováním šňůry, plným sáčkem nebo poponášení mnohdy těžkého přístroje. Sběrná nádoba na nečistoty je umístěna ve sklepě nebo jiné vhodné místnosti a po bytě jsou pouze rozmístěny zásuvky, ke kterým se připojí hadice. Výhodou je vysoký výkon a pohodlné užívání. Nevýhodou je nutnost montáže a pořizovací cena.
Diskuze a poradna
Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.