Srovnání a recenze nejlepších
vodních vysavačů

Autor: Veronika Vyskočilová

Poslední aktualizace: Duben 2019

V kategorii vodní vysavače doporučujeme Viper CAR 275 Orientační cena: 20 000 Kč Zobrazit nabídky

Pod pojmem vodní vysavač si každý představí něco malinko jiného. Někdo pod tímto názvem hledá čistič koberců, někoho by mohlo také napadnout, že se jedná o vysavač, který umí kromě suchých nečistot vysávat také tekutiny. Někdo zase hledá přístroje, které umí zároveň vysávat a vytírat. Tuto praktickou vymoženost můžete najít typicky u robotických a tyčových vysavačů. Jako možná varianta se nabízejí bazénové vysavače, které zvládnou vyčisti dno i stěny zahradního bazénu. Ani jedno ale není správně.

Označení „vodní vysavač“ totiž patří přístroji s vodní filtrací, která zachycuje nečistoty i alergeny, a zároveň také zvlhčuje a čistí vzduch. Když jsme se začali vodním vysavačům věnovat, zjistili jsme, že běžný spotřebitel si tento výrobek pod pojmem „vodní vysavač“ většinou nepředstavuje. Na českém trhu takových výrobků příliš mnoho není, nemohli jsme tedy připravit klasický srovnávací test.

Proto na této stránce najdete srovnání čističů na koberce. Jedná se o podobné zařízení a věříme tomu, že mnoho z vás právě tento přístroj hledalo. Čistič koberců je přístroj, který umí vodu kromě vysávání také do koberců spolu se saponátem pod tlakem vpravovat. Saponát a voda špínu rozpustí a ta je následně spolu s tekutinou odsáta. Výsledkem je perfektně čistý koberec. Využívat jej můžete ale také na čalounění nebo například matrace. O těchto přístrojích pojednává náš článek Jak vybrat čistič koberců.

Pokud hledáte vysavač s vodní filtrací, můžeme vám prozatím nabídnout článek Jak vybrat vodní vysavač, kde se dozvíte více o podstatě jeho fungování, výhodách i nevýhodách.


Varianta výběru Vzhled Název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Vodní vysavače

Recenze Viper CAR 275 Viper CAR 275

Velké nádrže na čistou a špinavou vodu

Nelze používat jako vysavač

20 000 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Vodní vysavače

Recenze Zelmer ZVC 762 SP Zelmer ZVC 762 SP

Funkce suchého a mokrého vysávání

Menší nádoby na vodu

5 000 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Vodní vysavače

Recenze Hyundai VC 5750 Hyundai VC 5750

Nízká pořizovací cena

Kabel jen 5 metrů

3 200 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

Vodní vysavače

Recenze VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E

Kompaktní konstrukce

Vysoká hmotnost při tyčové konstrukci

7 200 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

Vodní vysavače

Recenze Kärcher SE 5.100 Kärcher SE 5.100

Funkce suchého a mokrého vysávání

Kabel jen 5 metrů

7 000 Kč Zobrazit nabídky

Další na zvážení

Vodní vysavače

Recenze Thomas Multi Clean X10 Parquet Thomas Multi Clean X10 Parquet

Speciální nástavec na parkety

Malé nádoby na vodu

10 000 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Viper CAR 275 Zelmer ZVC 762 SP Hyundai VC 5750 VAX Dual Power Pro Advance W85-PL-T-E Kärcher SE 5.100 Thomas Multi Clean X10 Parquet
Ocenění

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupná varianta

Další na zvážení

Další na zvážení

Další na zvážení

Kategorie

Vodní vysavače

Vodní vysavače

Vodní vysavače

Vodní vysavače

Vodní vysavače

Vodní vysavače

Orientační cena 20 000 Kč 5 000 Kč 3 200 Kč 7 200 Kč 7 000 Kč 10 000 Kč
Příkon (W)  2000 1700 1500 1200 1400 1600
Objem nádoby na čistou vodu (l) 25 5 6 4,5 4 1,8
Objem nádoby na špinavou vodu (l) 75 2,5 9 3,9 4 1,9
Sáček  Ne Ano Ano Ne Ano Ano
Délka kabelu (m)  10 6 5 9 5 8
Akční rádius (m)  - 9 8 11 - -
Hlasitost (dB) 78 85 80 - - -
Hmotnost (kg) 33 - 9,2 9,5 7,7 8
Výška (cm) 101 36 60,5 - 46,5 30,6
Šířka (cm) 56 35 45,5 - 32 31,8
Hloubka (cm) 70 49 43 - 42,2 48,6

Jak vybrat vodní vysavač

  1. Filtrace a princip fungování
  2. Příkon a výkon
  3. Hmotnost a ergonomie
  4. Vybavení
  5. Doplňkové funkce
  6. Rozdělení vysavačů

V následujícím článku vám postupně představíme jednotlivé parametry, které jsou při výběru vodního vysavače důležité. Jelikož se jedná většinou o přístroj klasické konstrukce, je mnoho parametrů stejných či podobných jako u klasických vysavačů. V tomto článku se jim budeme věnovat také, začneme však vlastnostmi, které jsou pro vodní vysavače specifické.

1. Filtrace a princip fungování

Vodní filtrace přináší proti ostatním způsobům mnoho výhod. Ty si podrobně rozebereme právě v této kapitole. Nejdříve ale popíšeme, jak vlastně vodní filtr funguje.

Nádoba s vodou je umístěna v těle vysavače. U některých modelů je z designových důvodů průhledná můžete tedy na vlastní oči sledovat filtrační proces. Kapalina se díky sacímu výkonu v nádobě roztočí vysokou rychlostí. Vodní vír ze vzduchu odstřeďuje nečistoty, prach, vlasy i zvířecí srst. Takto vyčištěný vzduch putuje v těle vysavače ještě skrz další filtry, většinou se jedná o HEPA filtry. Ten zachytí zbývající nečistoty, které nejsou vodou smáčivé. Jedná se například o pyly, spory plísní a roztoče. Z vysavače tak vychází čistý, svěží a zvlhčený vzduch. Právě to dělá z vodního filtru ideální řešení pro alergiky astmatiky.

Veškeré nečistoty, které se během vysávání dostanou do vody v ní zůstanou. Po dokončení úklidu (nebo v jeho průběhu, uklízíte-li rozsáhlé nebo silně znečištěné prostory) je potřeba vodu vylít a nádobu vymýt. Poté je dobré nechat nádobu vyschnout, aby se zabránilo vzniku nepříjemného zápachu či plísní. Právě zachytávání nečistot do vody je druhou výhodou pro astmatiky. Na rozdíl od bezsáčkových vysavačů bez vody, kdy jsou nečistoty zachytávány do nádoby, nedochází při vylévání nečistot k víření prachu. Tím se omezuje riziko zpětného znečištění vzduchu již vysátými nečistotami. Vodní filtr navíc umožňuje vysávání tekutin. Poradíte si tedy například s vylitými nápoji, ale také s vytopenou koupelnou.

Jak jsme již zmínili, i vodní vysavače jsou vybaveny filtry pro zachycování drobných nesmáčivých částic. V tom nejlepším a zároveň nejčastějším případě se jedná o filtry s označením HEPA (z anglického „high efficiency particulate arrestance“). Ty se starají o zachycení i těch nejdrobnějších nečistot a alergenů. Uváznou v něm spory plísní, roztoči i jejich nebezpečné výkaly.  Filtrů s označením HEPA je ale několik a je dobré znát rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi. V zásadě lze říci, že čím vyšší číslo, tím lepší filtrace. Se zvyšující se kategorií filtrace se zvyšuje samotná účinnost. U HEPA 13 je účinnost minimálně 99,95 % a u HEPA 14 minimálně 99,995 %. Filtry s vyšší účinností se nazývají ULPA, u vysavačů se s nimi ale nesekáte. Mají totiž tak vysoký odpor vzduchu, že by snižovaly sací výkon přístroje, což by bylo na škodu.

2. Příkon a výkon

Přestože tato dvě slovíčka znějí dosti podobně, jedná se o dvě rozdílné veličiny, i když se stejnou jednotkou. Příkon označuje množství spotřebované elektrické energie, tedy spotřebu. Čím vyšší je tedy příkon, tím je vyšší spotřeba. Takto jasně úměrný vztah ale neplatí mezi příkonem a výkonem. Právě výkon, u vysavačů označovaný jako sací výkon, je tou klíčovou veličinou ovlivňující kvalitu sání a tím i kvalitu vysavače. Je ovlivněn mnoha okolnostmi jako je vysávaný povrch, ale také konstrukce vysavače. Pokud je totiž vysavač netěsný, může být sací výkon výrazně nižší. Výrobci ale využívají toho, že tento výkon nemusí být uváděn a někdy jej záměrně z technických specifikací svých výrobků vypouštějí a chlubí se pouze vysokým příkonem. Pro tento případ máme jednoduchou pomůcku. Sací výkon odpovídá zhruba 20 až 35 % příkonu.

Vyobrazení poměru příkonu a sacího výkonu

Jestliže budete porovnávat vysavače s vodní filtrací s podobnými klasickými vysavači, zjistíte že vodní modely budou mít příkon i sací výkon o něco nižší. Nejedná se o problém, ale o záměr, který má zabránit nasání vody do motoru. Výhodu ale je, že je konstantní bez ohledu na množství nasbírané špíny. U klasických sáčkových vysavačů dochází ke snižování výkonu vlivem zaplněného sáčku.

3. Hmotnost a ergonomie

Hmotnost je jedním z parametrů, který zásadně ovlivňuje pohodlnost užívání vysavače. U vodních vysavačů to platí dvojnásob. Kromě váhy konstrukce přístroje musíte totiž k celkové hmotnosti ještě vodu, kterou do filtru napustíte. Ve výsledku se tak může jednat až o 10 kg vážící stroj, který budete muset přesouvat a přenášet po domě či bytě. U profesionálnějších přístrojů se ale může jednat dokonce až o několik desítek kilogramů. Zvláště pokud budou přístroj používat starší či drobnější osoby nebo děti, mohla by být vysoká hmotnost na obtíž.

Při posuzování vlastností ovlivňujících pohodlí pro uživatele nesmíme zapomenout a délku kabelu a s tím spojený akční rádius. Právě délka kabelu ovlivní, jak často budete muset přepojovat z jedné zásuvky do druhé, což může práci zdržovat. Pokud tedy plánujete vysávat vetší prostory, nebo máte k dispozici pouze omezený počet zásuvek, zaměřte se při výběru i na tento parametr. Akční rádius je odvozený právě od délky přívodní šňůry, zahrnuje ovšem také délku samotného vysavače a trubice.

Z pohledu ergonomie lze hovořit o několika vychytávkách, které obsluhu vysavače příjemní. Jedná se například o teleskopickou trubici, kterou si může každý přizpůsobit své výšce postavy. Dalším faktorem je umístění nástavců. Některé modely umožňují uložení nástavců ve speciální přihrádce v těle vysavače. Jsou tak vždy po ruce a vy se nemusíte zdráhat je použít. Pokud zůstanou nástavce schované v krabici nebo někde v kumbálu, dost možná na ně časem zapomenete a nebudete je vůbec využívat.

4. Vybavení

Stejně jako u klasických vysavačů se i u vodních můžete setkat s různě širokým vybavením, základem je klasická hubice s přepínáním na tvrdé podlahy a koberce. Nejen pro majitele domácích mazlíčků je výhodný také turbo kartáč, který dokáže vysát zvířecí srst i lidské vlasy z koberců. Vhodným doplňkem je také štěrbinová hubice, kterou se dostanete i do těch nejmenších škvír a spár. Na vysávání matrací a čalouněného nábytku zase oceníte speciální úzkou hubici.

5. Doplňkové funkce

Moderní vysavače disponují mnoha funkcemi, které na vysávání sice nemají přímý vliv, ale usnadní vám používání přístroje. Příkladem jsou indikátory plného sáčku a zaneseného filtru. Nemusíte tedy sami provádět kontrolu těchto dvou nedílných součástí, ale stačí letmý pohled na indikátor. Další takovou funkcí jsou gumové nárazníky, měkčená kolečka či funkce Soft Start. Ta umožňuje postupné spouštění motoru, čímž prodlužuje jeho životnost. Samozřejmostí je dnes automatické navíjení kabelu. Ten je poté uložen v těle přístroje.

6. Rozdělení vysavačů

Při pohledu na nabídku vysavačů můžete zaznamenat několik základních druhů konstrukcí. Každý takový typ má své přednosti a také slabiny, a každý se primárně hodní na jiný typ úklidu. Zde vám v krátkosti představíme jednotlivé typy, abyste si mohli sami určit, jaký z nich se pro vás a vaše potřeby hodí nejvíce.

Klasický vysavač

Jedná se nejčastější a nejuniverzálnější přístroj, který najde využití ve většině domácností. Poradí si s koberci a tvrdými podlahami, díky různým nástavcům s ním můžete vysávat i čalounění. Jednotlivé modely se od sebe odlišují kromě výkonu také funkcemi. Klasická konstrukce může využívat bud sáčkový systém, nebo bezsáčkový. Mezi druhé jmenované patří také vodní vysavače, kterým se věnuje tento článek. Testu klasických vysavačů jsme se věnovali na této stránce.

Multifunkční/průmyslový vysavač

Využívají se zejména pro úklid velkých prostor jako jsou kanceláře, dílny, nebo například dopravní prostředky. Mají vyšší výkon a robustnější konstrukci. Některé modely umožňují také vysávání vody či čištění koberců. Věnovali jsme jim zvláštní článek.

Tyčový vysavač

Tyčové vysavače jsou pohodlnou variantou pro úklid menších ploch zejména s tvrdými podlahami. Jejich výhodou je snadná manipulace a nízká hmotnost. Nevýhodou je naopak slabší výkon, a to zejména na kobercích. Na trhu najdete jak drátové, tak akumulátorové, sáčkové i bezsáčkové varianty. Tomuto druhu vysavačů jsme věnovali zvláštní článek jak vybrat a test tyčových vysavačů.

Ruční vysavač

Ruční vysavače jsou určeny k rychlému úklidu drobných nečist. Využijete jej například na rozsypanou mouku některé i na vylité nápoje. Jedná se o malé přístroje s poměrně slabým sacím výkonem, které jsou poháněny akumulátorem. Pokud sháníte právě tento typ vysavače, mohl by vám pomoci náš článek jak vybrat ruční vysavač.

Tyčový a ruční 2v1

Jedná se o kombinovaný přístroj, který se skládá z konstrukce tyčového vysavače, do kterého je zasazený ruční vysavač. Tyto vysavače mají zpravidla nižší výkon, jsou ale praktické na použití při menším úklidu, jako hlavní vysavač do domácnosti nejsou příliš vhodné.

Robotický vysavač

Samostatný pomocník, který uklízí bez vaší pomoci. Je vybavený mnoha senzory, díky kterým se dokáže samostatně pohybovat po bytě. Tento typ vysavačů je vhodný na tvrdé podlahy, s koberci si poradí hůře. Robotickým vysavačům jsme se věnovali velmi podrobně v našem testu a článku jak vybrat robotický vysavač.

Parní vysavač

Princip fungování parního vysavače je poměrně jednoduchý. Pára tvořená z vody v zásobníku dokáže rozpustit i zažrané nečistoty, vysavač pak zkondenzovanou vodu i s nečistotami vysaje. Při správném použití tak na povrchu nezůstanou žádné čáry a šmouhy. Příbuzným přístrojem jsou ruční parní čističe, které pracují na trochu odlišném principu.

Centrální vysavač

Stále populárnější řešení zejména v rodinných domech. Při jeho používání zcela odpadají problémy s přepojováním šňůry, plným sáčkem nebo poponášení mnohdy těžkého přístroje. Sběrná nádoba na nečistoty je umístěna ve sklepě nebo jiné vhodné místnosti a po bytě jsou pouze rozmístěny zásuvky, ke kterým se připojí hadice. Výhodou je vysoký výkon a pohodlné užívání. Nevýhodou je nutnost montáže a pořizovací cena.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Vodní vysavače
Průměrné hodnocení 4.4 z 14 hlasů