Abyste dosáhli krásně vyhlížejícího trávníku, musíte se o něj patřičně starat. To však neznamená jen dostatečné zalévání, hnojení a občasné provzdušnění. Hustého a zeleného trávníku dosáhnete zejména díky vhodnému sečení. V následujícím článku se tak dočtete:
- Proč si pořídit vřetenovou sekačku – zajišťuje úhledný a šetrný střih trávníku, což ji činí oblíbenou mezi profesionály. Navíc je lehká, snadno ovladatelná a má nízkou hlučnost.
- Nevýhody vřetenových sekaček – vřetenové sekačky jsou pomalejší než rotační, což je činí nevhodnými pro rozlehlé trávníky. Při sečení obvykle vyžadují i nemalou fyzickou námahu.
- Rotační vs. vřetenová sekačka – vřetenové sekačky jsou určené pro pomalejší a šetrnou údržbu trávníku, naopak pro rychlé posekání rozlehlé zahrady je lepší rotační sekačka.
- Výběr vřetenové sekačku podle pohonu – můžete si zvolit ruční sekačkou závislou na fyzickém tlačení, benzínovou pro rozlehlé plochy, nízkonákladovou elektrickou s kabelem či akumulátorovou s bezkabelovým provozem.
- Důležité parametry – vřetenové sekačky se odlišují v šířce záběru, výšce střihu, počtu nožů, hmotnosti, rychlosti pojezdu a výkonu motoru.
- Příslušenství – vedlejším kritériem výběru může být příslušenství. Podívejte se, co prodejce nabízí v ceně a také na možnost rozšíření sekačky na multifunkční zařízení.
- Oblíbené značky – mezi prověřené výrobce řadíme precizními německou Gardenu, značku Fieldmann s levnými sekačkami, finský Fiskars s mnoha funkcemi a Allett s nejkvalitnějšími profesionálními sekačkami.
- Ceny vřetenových sekaček – zatímco mezi sekačkami do 5 000 Kč se prodávají základní modely pro malé plochy, od 5 do 15 tisíc Kč už najdete sortiment kvalitních aku či elektrických sekaček a za profi benzínové sekačky budete muset počítat v řádu desítek tisíců.
- Tipy na sečení a údržbu zahrady – krátký návod, jak se vhodně starat o svůj travnatý pozemek.
Proč si pořídit vřetenovou sekačku
Jak už to tak bývá, vřetenové sekačky skýtají oproti ostatním typům sekaček četné výhody:
- Velmi šetrné k trávníku – vřetenové sekačky trávu nesekají, ale šetrně stříhají pomocí vřetene s břity. Konce trávy se tak netřepí, nezasychají a nemají tendenci nevzhledně hnědnout. Naopak, ustřižené konce se velmi rychle hojí a celkově je trávník hustší, zdravější a zelenější.
- Precizně rovnoměrný střih – na rozdíl od rotačních sekaček, které mohou trávu zanechat poněkud neúhlednou, zajistí vřetenová sekačka rovný a dokonale střižený nízký trávník. Díky tomu je velmi oblíbená mezi profesionály na golfových hřištích a v zámeckých zahradách, především při střihu tzv. anglického trávníku.
- Lehké a snadno ovladatelné – valnou většinu vřetenových sekaček na trhu tvoří ruční modely, které jsou relativně lehké a poměrně snadno se ovládají. Nemusíte se totiž starat o doplňování paliva ani výměnu vybitého akumulátoru, k posečení trávy vám stačí sekačku jen tlačit před sebou.
- Nízká hlučnost – pokud si nemusíte o něco dělat starosti, tak o úroveň hluku. Nejen ruční, ale i některé elektrické vřetenové sekačky jsou při provozu velmi tiché a otáčení válce s noži takřka neuslyšíte. Oproti hlasitému vrčení benzínové rotační sekačky je to obrovská změna.
Nevýhody vřetenových sekaček
Navzdory přednostem vřetenových sekaček se setkáváme i s několika omezeními, které musíte před nákupem vzít v úvahu:
- Pomalé – pokud toužíte po úhledně a rovnoměrně střiženém trávníku, musíte mu obětovat především čas. Obsluha vřetenových sekaček trvá déle než u jejich rotačních protějšků, jelikož nože se při pozvolném zastřihávání trávy otáčejí pomaleji než u běžného sečení.
- Nevhodné pro velké plochy – s výše řečeným souvisí i doporučená velikost pozemku, která u vřetenových sekaček není nijak závratná. Ruční modely jsou totiž zamýšleny převážně k údržbě malých a nenáročných trávníčků, obvykle o velikosti 50-100 m². Vlastníte-li rozlehlé zahrady a nechcete se udřít k smrti, sáhněte raději po profesionální benzínové sekačce.
- Fyzicky namáhavé – vřetenové sekačky s ručním pohonem musíte tlačit před sebou, což může být pro starší či fyzicky slabší jedince velmi namáhavé. Při obsluze svažitého pozemku plného nerovností se navíc pořádně zapotí i zdatní zahradníci. Tento nedostatek mohou eliminovat pokročilé elektrické či benzínové modely s pojezdem.
- Vyžadují časté sekání – s vřetenovou sekačkou myslete i na to, že musíte zahradu sekat poměrně často, protože při příliš vysoké trávě se celé ústrojí zahltí. Pokud tak chcete udržovat svůj trávník ideálně nízko střižený, musíte si ob pár dní nějakou tu chvilku najít.
Klasická rotační vs. vřetenová sekačka
A v čem je vřetenová sekačka tolik jiná ve srovnání například s populárními a rozšířenými rotačními sekačkami? Zejména ve způsobu, jakým dochází ke zkracování výšky trávy.
- Rotační – běžná sekačka vyniká rychlým posekem a schopností pracovat na nerovném terénu; naopak skýtá riziko potrhání stébel, což může vést k nevzhlednému hnědnutí trávníku.
- Vřetenová – vřetenová sekačka zajistí šetrné stříhání trávy bez třepení stébel, což udržuje trávník zelený a hustý; je ideální pro menší a rovné zahrady.
Rotační sekačka
Při sečení rotačními sekačkami, které jsou nejběžnější, se tráva usekává čepelí sekacího nože a rostlina se pak vzpamatovává až týden. Ostří nože při velmi rychlé rotaci, podobné jako u vrtule vrtulníku, může stébla potrhat a konce se budou třepit, což poté způsobuje nevzhledné hnědnutí trávníku. Při vysokých otáčkách navíc čepel nože na konkrétním místě seká trávu hned několikrát, protože pohyb vpřed není vzhledem k rychlosti rotace dostatečný.
Výhody spatřujeme převážně v rychlosti poseku a velikosti plochy, kterou zvládne stroj obhospodařit. S rotační sekačkou můžete navíc bez obav vjet i na svažitý či všelijak členitý terén, což by vřetenový model těžko rozdýchával. Určitou roli může hrát i vyšší míra střihu, rotační sekačky zvládnou pokosit až 8 cm vysoký pažit.
Vřetenová sekačka
U vřetenové sekačky najdete odlišný mechanismus stříhání, který je mnohem šetrnější k trávníku. V konstrukci sekačky je umístěno několik nožů ve tvaru šroubovice a protiostří. Šroubovice se při pohybu vpřed otáčí a dochází k ustřižení stébla trávy. Vyspělejší modely navíc nepoužívají při pohybu kolečka, způsobující neupravený a rozcuchaný trávník, nýbrž jezdí po elegantních válcích.
U sečení vřetenovou sekačkou nedochází k třepení konečků stébel, trávník nehnědne a pokud ho udržujeme pravidelně, zhoustne do podoby příjemného zeleného koberce. Taková péče o trávníky je vhodná zejména pro majitele menších a rovných zahrad, kteří neváhají péči věnovat dostatek času. Ideální výška střihu u vřetenových sekaček je 2 až 6 centimetrů, tedy s menší tolerancí než u rotačních zařízení.
Vřetenová | Rotační | |
Rychlost | Pomalejší | Rychlé |
Typ povrchu | Vhodná pro menší plochy | Vhodná pro větší plochy |
Členitost povrchu | Pouze pro rovné povrchy | Zvládne i členité povrchy |
Pohon | Nejčastěji na ruční pohon | Nejčastěji benzínové s pojezdem |
Typ střihu | Stříhání stébel (šetrnější péče o trávník) | Sekání stébel (větší stres pro trávník) |
Hlučnost | Méně hlučná | Hlučnější |
Výška střihu | 2 až 6 cm | Až do 8 cm |
Rotační systém sečení využívají také speciální typy přístroje pro úpravu zahradních travnatých ploch – robotické sekačky a zahradní traktory. Mezi dalšími pomocníky pro úpravu zahrad můžeme zmínit ještě strunové sekačky a jim příbuzné křovinořezy.
Výběr vřetenové sekačky podle pohonu
Stejně jako u klasických sekaček na trávu, i u těch vřetenových najdeme několik druhů podle pohonu, mezi kterými si zákazníci mohou vybírat:
- Ruční – jsou cenově dostupné a tiché, ale špatně kosí velké a nerovné zahrady; vyžadují také fyzické úsilí při tlačení, což může být pro osoby s menší fyzickou zdatností náročné.
- Benzínové – nejdražší, ideální pro rozlehlé plochy jako golfové hřiště; díky širokému záběru ušetříte čas, ale nesou s sebou i nepříjemnosti jako hlučnost a škodlivé emise.
- Elektrické – zajišťují tichý a ekologicky šetrný provoz, s nižšími náklady a hmotností než benzínové; jste však omezeni dosahem elektrického kabelu a vhodností pro menší plochy.
- Akumulátorové – kombinují výhody benzínových a elektrických modelů, umožňují bezkabelový provoz s nižším hlukem a ekologickou ohleduplností; omezená kapacita baterie vás však může limitovat při sečení větší plochy.
Ruční pohon
Vřetenové sekačky na ruční pohon zná téměř každý například ze zahrad našich babiček. Sekačka není vybavena klasickým pohonem, o veškerý pohyb při sekání se tak musíte postarat vy tím, že sekačku tlačíte před sebou. Při pohybu vpřed se díky speciálnímu mechanismu roztočí kazeta s noži a dochází k sečení. Velkou výhodou ručních sekaček je velmi nízká pořizovací cena, která začíná už na tisícovce.
Nesporným pozitivem je také velmi nízká intenzita hluku, který tento přístroj vydává. Nemusíte myslet na kabely, dobíjení baterií, ani dolévání benzínu. Prostě stroj vytáhnete z kůlny a tlačíte, což s trochou nadsázky prospěje i vašemu zdraví, protože si zacvičíte. Dalším poměrně zásadním pozitivem ručních vřetenových sekaček je ve srovnání s dalšími pohony také nulová ekologická zátěž, protože se nespotřebovává žádné palivo ani elektřina. Tento typ stroje je navíc celkem bezporuchový.
S pohonem vlastními silami se ale samozřejmě pojí problém, že s manipulací mohou mít problém fyzicky slabší jedinci. Pokud je navíc zahrada ve svahu, bude pro ně sečení výrazně obtížnější než s přístroji, které nějaký vlastní pohon mají. Podle některých odborníků navíc sečení ruční sekačkou není tak kvalitní jako například u benzínových, kde se nože pohybují rychleji.
Ostatní pohony
Sekaček, které nespoléhají na ruční pohon uživatelů, ale mají vlastní pojezd, je na trhu méně a jejich velkou nevýhodou jsou výrazně vyšší pořizovací náklady. U všech typů navíc musíte připočítat také nutnost doplňování paliva, nabíjení baterií, tahání kabelu a v neposlední řadě s pohonem související ekologickou stopu. Tyto vřetenové sekačky (zejména pak benzínové) jsou navíc poměrně těžké a náchylnější k poruše.
Pozitivem je naopak snazší manipulace při sekání v případě strojů s pojezdem, rychlejší otáčení šroubovice s noži a z toho vyplývající lepší péče o trávník. Proud vzduchu navíc pomáhá pokosenou trávu vhánět rovnou do sběrného koše, který bývá téměř vždy součástí balení.
S těmito sekačkami, které často k pohybu využívají speciální válce, můžete dosáhnout pěkně upraveného anglického trávníku s úhlednými pruhy s rozdílným odstínem zelené. Navíc můžete využít i různé výměnné kazety, kdy místo šroubovice s noži nasadíte například kartáč, provzdušňovač nebo vertikutační kazetu.
Mezi vřetenové sekačky s ostatním pohonem patří:
Benzínové sekačky
Obecně se tato kategorie dá označit za nejdražší, jelikož se pohybuje v řádu desítek tisíc Kč a pořizuje se na objednávku ze zahraničí. Benzínové vřeteny se používají zpravidla k sečení obrovských travnatých ploch, typicky rozlehlých zahrad nebo golfových hřišť. Mají velmi široký záběr sečení, díky kterému ušetříte čas, protože v konkrétním okamžiku sečete vetší množství trávy, než je tomu u užších sekaček.
Téměř vždy jsou vybaveny vlastním pojezdem a zastřihávají trávu v podstatě nejlépe, jak to jen jde. Naopak musíte neustále myslet na doplňování paliva, tyto stroje jsou navíc hlučnější a vydávají četné škodlivé emise.
Elektrické sekačky
Výhodou je tišší a ekologičtější provoz ve srovnání s benzínovým typem vřetenové sekačky. Vždy ale musíte myslet na to, kam stroj připojíte, jestli máte dostatečně dlouhý prodlužovací kabel, u kterého si navíc musíte hlídat, abyste jej nepřejeli. Elektrické sekačky se dají sehnat výrazně levněji a jsou lehčí než ty benzínové, zvládnete s nimi ale posekat menší plochu.
Akumulátorové sekačky
Bateriově poháněné sekačky v sobě pojí výhody benzínových a elektrických. Nemusíte se starat o přívodní kabel, ale zároveň máte k dispozici celkem tichého a ekologického zahradního pomocníka.
Nejvýraznější nevýhodou je naopak omezení kapacitou akumulátoru, z čehož vyplývá určení pro menší sečné plochy. Vždy si zjistěte, jestli je baterie dodávaná přímo v balení se sekačkou, nebo si ji budete muset dokoupit zvlášť. Tím se pořizovací náklady mohou výrazně zvýšit. Ani pojezd nebývá vždy pravidlem, u levnějších modelů se setkáte i s tlačením po kolečkách.
Typ sekačky | Klady | Zápory | Cenová hladina | Pro koho se hodí |
Ruční | Velmi levné a tiché, snadná manipulace a dobrá skladnost | Fyzicky náročná obsluha, minimální výbava, jen pro menší plochy, nezvládá členitý terén | Nízká | Pro majitele menších trávníků, kteří chtějí základní údržbu |
Benzínové | Precizní střih, rychlé sekání, pojezd, široký záběr, poseká obrovské plochy | Velmi drahé a hlučné, ekologicky škodlivé, nevhodné pro malé a svažité zahrady, nutno doplňovat palivo | Vyšší | Pro náročné zahradníky, kteří pravidelně sečou obří pozemky |
Elektrické | Spíše levnější, tiché a lehké, vysoký výkon, fyzicky nenáročné | Limitace délkou elektrického kabelu, vhodné pro menší trávníky | Nižší až střední | Pro uživatele, kteří se nechtějí při sekání moc namáhat |
Akumulátorové | Velmi tiché a šetrné, prakticky bezúdržbové, četné pokročilé fuinkce | Omezená výdrž a životnost akumulátoru, delší nabíjení, méně výkonné než elektrické | Střední | Pro uživatele, kteří nechtějí řešit kabel a raději si trochu připlatí |
Důležité parametry
Jako každý sortiment, i vřetenové sekačky se liší nejrůznějšími parametry. V následující kapitole vám poradíme, co byste si měli při výběru pohlídat:
- Šířka záběru – označuje šířku sečeného pruhu při pohybu vpřed. Obvykle se pohybuje mezi 30 a 65 cm a je úzce spojena s velikostí travnaté plochy, pro kterou je sekačka určena.
- Výška střihu – nastavitelná výška střihu je klíčem k rovnoměrnému sečení trávníku, většina modelů umožňuje regulaci od 15 do 100 mm.
- Počet nožů – volba optimálního počtu nožů závisí na výšce a četnosti sekání trávy. Zatímco nižší počet usnadní sekačce zvládnout vyšší trávu, vyšší počet se uplatní na golfových hřištích pro častější úpravy nízkého porostu.
- Hmotnost – pro uživatelský komfort doporučujeme volit lehčí modely, zejména při práci na rozsáhlejších plochách.
- Rychlost pojezdu – některé sekačky umožňují nastavení rychlosti v rozmezí 4–5 km/h, zatímco jiné mají pevně danou hodnotu.
- Výkon motoru – zatímco méně výkonné sekačky (elektrické a akumulátorové) mají výkon do 1 900 W, kvalitnější benzínové modely pokryjí větší plochy s výkonem přes 2 000 W.
Šířka záběru
Šířka záběru je v podstatě hodnota šířky sečeného pruhu, který se sekačkou při pohybu vpřed v jeden moment zaberete. Standardně se pohybuje od 30 do 65 cm, přičemž velmi úzce souvisí s tím, pro jak velkou travnatou plochu je vřetenová sekačka určena.
- Ruční – záběr se pohybuje nejčastěji od 30 do 40 cm. Tyto typy modelů jsou pomalejší, takže se hodí nejčastěji pro údržbu travnatých ploch do 200 m².
- Elektrické a akumulátorové – šířka záběru je standardně o trochu větší než u ručních sekaček. Pohybuje se nejčastěji v rozmezí 35 až 45 cm, ale na trhu objevíte i 50cm šířku. Díky pohonu je navíc sekání rychlejší, proto můžeme sekačky doporučit na plochy s výměrou okolo 300 m².
- Benzínové – tento druh využijete na středních i větších zahradách. Sekání je rychlé a šířka záběru často přesahuje 50 centimetrů, seženete ale také model s šířkou přes 70 cm, ty se ale dají použít pouze na velmi rovných terénech. Výrobci uvádějí, že benzínové vřetenové sekačky zvládnou až 2 000 m². Zde záleží na tom, jestli potřebujete využít výhody vřetenového mechanismu kosení. Pokud ne, možná byste se u tak velké rozlohy měli zamyslet nad pořízením menšího zahradního traktoru.
Typ sekačky | Šířka záběru | Velikost plochy |
Ruční | 30 až 40 cm | do 200 m2 |
Elektrické a akumulátorové | 35 až 45 cm | okolo 300 m2 |
Benzínové | 50 až 65 cm | až do 2000 m2 |
Výška střihu
Nastavitelná výška střihu je klíčem k precizní úpravě trávníku tak, aby byl na všech místech rovnoměrně posečený. Tato přesnost je zásadní při úpravě anglických trávníků a golfových hřišť, kde záleží na každém milimetru. Většina modelů umožňuje plynulou nebo skokovou regulaci výšky střihu v rozmezí 15–100 mm, avšak ty nejkvalitnější modely nabídnou nastavení už od 6 mm.
Počet nožů
Důležitým údajem je také počet ostří, která jsou umístěná ve šroubovici vřetene. Standardně jich je 5 až 10 a vy byste si měli vybrat ideální počet podle toho, jak často a jak vysokou trávu budete sekat. Pokud je výška trávníku příliš vysoká, dochází pouze k jejímu přejetí a uhlazení, sekačka ji nemá šanci dobře posekat.
Počet nožů přímo ovlivňuje frekvenci střihu, což je klíčový parametr. Udává totiž, kolikrát sekačka střihne na ploše jednoho metru. Například vřeteno s deseti noži může mít nízký počet otáček a sekat hůř než sekačka se šesti noži a rychlejším otáčením. Otáčky musí být nastavené tak, aby byl střih kvalitní, ale zároveň aby se zbytečně rychle neopotřebily nože. Vysoké otáčky navíc mohou mít negativní vliv na hlučnost.
Čím menší počet nožů, tím jsou od sebe dál a o to více vřeteno pojme trávy. V případě většího počtu nožů se mezera mezi nimi zmenšuje a tím pádem se mezi ně vejde menší množství nižší trávy.
Počet nožů | Frekvence střihu | Ideální výška střihu | Využití |
Pět nožů | 60/m | 25 až 45 mm | ruční a elektrické sekačky |
Šest nožů | 72/m | 20 až 40 mm | sekačky s pojezdem |
Deset nožů | 120/m | 10 až 20 mm | profesionální sekačky (golfová hřiště) |
Úplně nejčastěji se mohou zahrádkáři setkat s vřeteny o pěti nožích, které je typické pro ruční sekačky. Jeden z důvodů je snížení váhy a lepší manipulace, druhým je praktická využitelnost. Vřeteno s menším počtem nožů je totiž schopné zkracovat i delší trávu. Naopak s vřeteny s počtem nožů okolo 10 se většinou setkáte například na golfových hřištích, kde je potřeba častá úprava trávníku při nižším vzrůstu. Vyšší počet nožů je typický pro vřetenové sekačky s pohonem.
Hmotnost
Hlavně v případě ručních sekaček je hmotnost opravdu nezanedbatelným parametrem při výběru. Čím těžší stroj, tím rychleji se dostaví únava uživatele. Zejména pokud bude vřetenová sekačka užívána na větším prostranství, dbejte na výběr lehčího modelu, který se vám bude snadněji ovládat.
U ručních vřetenových sekaček se hmotnost standardně pohybuje okolo 15 až 20 kg, ačkoliv nejlehčí modely najdete už kolem deseti. Podobně na tom jsou i elektrické a akumulátorové sekačky. U benzínových počítejte s výrazně vyšší hmotností.
Rychlost pojezdu
Tento parametr nás bude zajímat pouze u hrstky sekaček, které disponují tzv. pojezdem (samostatným pohonem), tedy elektrických či benzínových modelů. Pokud tak sháníte ruční vřetenovou sekačku na svůj malý trávníček, rychlost pojezdu bez obav opomeňte.
Obecně lze říci, že zatím u některých modelů je rychlost nastavitelná a umožňuje přizpůsobení podmínkám a preferencím uživatele, jiné ji mají pevně danou. Typicky se rychlost pohybuje v rozmezí 4 až 5 km/h.
Výkon motoru
Jak už to tak bývá, výkon motoru udává sílu sekačky, která disponuje elektrickým či palivovými pohonem. To platí nejen pro vřetenovky, ale všeobecně pro sekačky fungující na pohonné hmoty. Ruční modely závisí na fyzické námaze a z úvahy je tedy můžeme vyškrtnout.
Elektrické a akumulátorové modely často nabízejí výkon do 1 900 W, což ideální pro plochy do 2 000 m². Benzínové sekačky jsou výkonnější a mohou dosáhnout výkonu až 2 600 W, což zajišťuje efektivní sečení i na větších plochách.
Příslušenství
Vřetenová sekačka, to není pouze o zkracování výšky zeleného koberce na vaší zahradě. V některých případech si z tohoto pomocníka můžete vytvořit přístroj s několika funkcemi v jednom díky vyměnitelnému kazetovému systému:
- Vyčesávací kazeta – vyčesává starou plsť, odklízí trávu po vertikutaci, jehličí, kůru a podobně. Tráva je zároveň načesána a zvýrazňuje pruhy.
- Provzdušňovací kazeta – narušuje povrch zatravněné půdy, aby mohla správně dýchat a přijímat vodu, vzduch i živiny.
- Vertikutátor – je určený k prořezání trávníku do určité hloubky tak, aby nebyla rostlina poškozená, ale zároveň aby se ke kořenům lépe dostával vzduch a voda. Vertikutací se odříznou přerostlé odnože delších trav a dochází k pročištění od stařiny.
- Kartáč – díky rotačnímu kartáči zvýrazníte pruhy trávníku, zapravíte do něj písek při pískování a sesbíráte drobný nepořádek po úpravě.
Další příslušenství
- Pojezd – samostatný pohon, který bude stroj tlačit místo vás. U běžných ručních modelů ho však prakticky nenajdete, to samé platí pro levné akumulátorové či elektrické sekačky. Pokud tak nechcete při každém sečení přístroj roztlačovat vlastní silou, budete si muset připlatit.
- Sběrný koš – nechcete-li trávu jen tak nechat volně ležet na trávníku (což se občas kvůli hnojení doporučuje), můžete posekaná stébla zachycovat ve sběrném koši. Ten se umisťuje, na rozdíl od klasických sekaček, u různých modelů dopředu i dozadu. U koše vepředu tak máte přehled o jeho naplnění. Jakmile je koš plný, snadno jej od sekačky odpojíte a vyhodíte biomasu na hromadu nebo například do kompostu či vaku na trávu.
- Vak na trávu – zakoupit můžete také velký pytel na posekanou trávu, kam ji vysypete přímo ze sběrného koše a pak celý vak můžete naložit a odvézt.
- Speciální kolečka – u některých modelů můžete dokoupit například transportní kolečka, kolečka vhodná pro vyšší trávu apod.
- Držáky a stojany – pokud chcete sekačku dobře skladovat, můžete si pořídit speciální držáky na přístroj samotný i na vyměnitelné kazety. Přímo na sekačku pak můžete namontovat držáky na pití nebo mobilní telefon.
- Osvětlení – pokud chcete zahradu upravovat za šera nebo ve tmě, vybavit se můžete speciálními baterkami.
- Plachta – vhodný doplněk, pokud chcete sekačku chránit při skladování venku.
- Nastavitelná či sklápěcí rukojeť – umožní vám buď přizpůsobit sekačku výše vaší postavy, či její rukojeť naopak kompletně složit, což výrazně usnadňuje její uskladnění.
- Antivibrační řidítka – minimalizuje vibrace, které motor sekačky přenáší do rukou.
- Měkčené madlo – při dlouhém sekání vás nebudou bolet ruce i bez pracovních rukavic.
- Čistící náčiní a údržba – u některých modelů si můžete pořídit speciální nářadí na čistění sekačky.
- Ostřicí přípravky – v průběhu sečné sezony můžete používat ostřicí přípravky, které nastříkáte na čepele a ty se samy brousí o protiostří. Myslete však na to, že alespoň jednou za sezonu byste měli nechat nože nabrousit profesionálem na specifickém brousícím stroji. Ideální doba je ještě před startem sezony na jaře, případně pak na jejím konci na podzim.
Oblíbené značky
Při výběru vřetenové sekačky se doporučujeme zaměřit na prověřené výrobce, kteří vám budou schopni v případě poruchy či potřeby naostření nožů poskytnout potřebný servis – levné neznačkové modely nemusejí být nutně špatné, ale často jde o spotřební zboží na 1-2 sezóny bez servisní podpory. Mezi přední světové značky řadíme:
- Gardena – precizní německé sekačky vyznačující se skvělým poměrem ceny a výkonu, s tichým a šetrným provozem díky vzájemně se nedotýkajícím nožům.
- Fieldmann – česká značka nabízející cenově dostupné ruční sekačky s jednoduchou ovladatelností a zárukou bezpečnosti, sortiment zahrnuje také aku a elektrické vřetenovky.
- Fiskars – zahradnický veterán se specializuje na spotřební ruční sekačky s mnoha užitečnými funkcemi a výbavou, i když se pohybují ve vyšší cenové kategorii.
- Allett – britský profesionální výrobce nabízí nejkvalitnější, avšak cenově náročné sekačky, ideální pro tvorbu perfektních anglických trávníků.
Gardena
Německá společnost Gardena se za více než 60 let své existence rozvinula z malé obchodní společnosti zabývající se zahradním nářadím do celosvětově uznávaného výrobce systémů pro péči o zahradu. Její vřetenové sekačky se mohou chlubit typicky německou precizností za velmi dobrého poměru ceny a výkonu, neopomeňme ani důraz na velmi tichý a šetrný provoz díky nedotýkajícím se nožům.
Kromě sekaček se Gardena specializuje i na zavlažovací systémy, čerpadla či výrobky smart system, které vyvíjí jako chytré doplňky k zahradničení.
Fieldmann
I přes cizojazyčný název ryze český podnik nabízí na tuzemském trhu především sortiment ručních sekaček za sympaticky nízkou cenu, tu a tam v jeho nabídce najdete i kvalitnější aku či elektrické vřetenovky. Značka se pyšní nejen jednoduchou ovladatelností svých strojů, které poskytnou vysoký uživatelský komfort, ale i zaručenou bezpečností při práci díky kompletnímu zakrytí všech rotujících komponentů sekačky.
Fiskars
Fiskars je opravdový pradědeček západních podniků, od jeho založení v průmyslovém Finsku 17. století uplynulo už přes 370 let. Dnes je globální společností působící ve 30 zemích po celém světě, která klade důraz především na spotřební zboží, což v oblasti zahradního náčiní znamená ruční sekačky. Ty se řadí spíše do vyšší cenové kategorie, na druhou stranu je Fiskars často vybavuje užitečnými funkcemi a doplňky, od sběrného koše přes funkci výšky střihu až po nastavitelné držadlo pro lepší uskladnění.
Allett
Anglický výrobce Allett patří mezi nejvýznamnější producenty vřetenové i rotační techniky pro sečení greenů, odpališť, golfových hřišť či fotbalových trávníků. Jeho sekačky jsou nejkvalitnější, ale také velmi drahé, musíte počítat s cenovky v řádech desítek tisíc Kč. Pokud jste však profesionál a toužíte si ze své rozlehlé zahrady vytvořit perfektní anglický trávník, není co řešit.
Značka | Specifika | Cenová kategorie | Komu značku doporučujeme |
Gardena | Precizní a tiché sekačky s dobrým poměrem ceny a výkonu | Střední | Pečlivým zahradníkům, kteří se nespokojí s úplným základem |
Fieldmann | Bezpečné a snadno ovladatelské ruční sekačky za příznivou cenu | Nižší | Nenáročným uživatelům, kteří chtějí ušetřit |
Fiskars | Výborně vybavené a kvalitní ruční sekačky s řadou doplňků (sběrný koš, nastavitelné držadlo) | Vyšší | Milovníkům techniky, kteří chtějí mít kompletně vybavený přístroj |
Allett | Velmi drahé a pořádně vytuněné aku a benzínové sekačky s pojezdem a širokým záběrem | Vysoká | Majetným majitelům zahrad, kteří chtějí skutečný anglický trávník |
Ceny vřetenových sekaček
Protože existuje víc způsobů pohonu vřetenových sekaček, váže se na něj také velké rozpětí cenových relací, za které si daný přístroj můžete pořídit:
Cena do 5 000 Kč
Zde najdete ty nejlevnější modely ručních vřetenových sekaček s šířkou záběru do 40 centimetrů. Většinou jde tedy o přístroje s určením pro rozlohu sečné plochy okolo 200 m².
Cena od 5 000 do 15 000 Kč
U spodní hranice rozmezí hledejte prémiové ruční vřetenové sekačky s širším záběrem. Zároveň zde už ale začnete nacházet i levnější elektrické a aku sekačky, které už jsou schopné se postarat i o větší zahradu okolo 400 až 500 metrů čtverečních.
Cena nad 15 000 Kč
V této cenové kategorii se najdou opravdu nároční uživatelé a profesionálové, kteří se chtějí o svůj trávník velmi dobře postarat, a kromě času mu chtějí věnovat i poměrně dost peněz. Jde hlavně o elektrické a benzínové vřetenové sekačky i s velmi širokým záběrem, případně také vlastním pojezdem. Výsledkem je profesionální péče o trávník s rozlohou větší než 1 000 m². Ceny nejdražších modelů se mohou vyšplhat do stovek tisíc korun.
Tipy na sečení a údržbu zahrady
Je dobré zabránit tomu, aby byl trávník ve stresu. Sekání rotační sekačkou je pro něj drastické a pokud toužíte po opravdu dobře vyhlížejícím zeleném koberci, poohlédněte se po dobré vřetenové sekačce. Správný trávník má být jednolitý a ucelený, bez prázdných míst a plevele. Důležitý je hustý kořenový systém, nadzemní část má být sytě zelená.
Ještě než však začnete s úpravou zahrady, držte se několika následujících rad a tipů.
- Zkuste si analyzovat stav trávníku pomocí k tomu určené půdní sondy.
- Pokud je terén hodně ušlapaný, může se například stát, že po něm voda stéká a nedostává se ke kořenům, stejně jako hnojivo s živinami.
- Minimálně dvakrát ročně proveďte vertikutaci – prořežte travní drn, ať má vzduch, voda i živiny snadnou cestu až ke kořenům. Hloubka prořezání speciálním přístrojem či hráběmi je od 2 do 5 milimetrů.
- Po vertikutaci trávník dosejte.
- Odstraňte dvouděložné širokolisté plevele – pokud jde o menší množství rostlin, stačí je odstranit mechanicky, pokud je jich na jednom místě více, použijte selektivní herbicidy. Herbicid používejte 2 až 3 dny po sečení za nevysokých teplot, poté počkejte přibližně týden až deset dní, aby herbicid prostoupil z listů až do kořenů. Zabraňte přístupu dětí a domácích mazlíčků. Nejlepší je postříkat trávník herbicidem před odjezdem na dovolenou.
- Pokud se trávník seká špatně, objevuje se hodně plevele, trávník řídne a hnědne. Pamatujte, že správné sekání dělá trávník. Když je pravidelné, podporuje se odnožování trávy, čímž se vytváří jednolitý hustý travní drn. Dle typu trávníku sečeme od 2 do 5 cm (léto okolo 4 cm, nikdy nesekat pod 2 cm, protože dochází ke skalpování). Je potřeba mít ostrý nůž, jinak se tráva třepí. Trávu zkracujte maximálně o jednu třetinu její výšky.
- Sekáním trávník ztrácí hodně biomasy. Pokud trávu nenecháváme volně pohozenou, ale sbíráme ji, je potřeba hnojit. Hnojte přibližně jednou za měsíc (2 až 3 dny po sečení), ideální dávka je okolo 20 až 30 gramů na metr čtvereční. Nejdůležitější složkou hnojiva je dusík, který dokáže podpořit růst a díky železu se přidá i tmavě zelená barva. Existují také hnojiva přímo se selektivními herbicidy (inteligentní hnojivo).
- Trávník adekvátně zavlažte, zejména po hnojení.
Jak se vřetenové sekačky brousí?