Při výběru výčepního zařízení je vhodné zohlednit následující faktory.
- Druhy výčepních zařízení podle typu chlazení – výčepní zařízení bývají vybavena vodním nebo suchým chlazením. Ojedinělým typem je výčepní zařízení bez chlazení.
- Velikost výčepního zařízení podle počtu konzumentů – dle počtu konzumentů se posuzuje velikost výčepního zařízení. Ideální zařízení by totiž mělo v průběhu používání stíhat chladit nápoj na optimální teplotu.
- Druhy výčepních zařízení podle systému tlakování – nápoj je možné tlakovat pomocí plynové bomby, přičemž hrozí přesycení piva, nebo kompresoru, který však může mít vliv na kvalitu piva.
- Výběr výčepního zařízení na plyn – při tlakování pomocí plynu se nejčastěji používá jako externí zdroj potravinářský oxid uhličitý, potravinářský Biogon nebo potravinářský dusík.
- Příslušenství výčepních zařízení – používání výčepního zařízení mohou usnadnit dodatečné funkce a parametry, např. termostat, madlo, odkapávací miska atd.
- Ceny výčepních zařízení – na výši ceny má vliv typ chlazení, velikost zařízení či systém tlakování. Modely s nejnižším chladícím výkonem se pohybují v rozmezí od 10 000 Kč, kvalitnější modely s vyšším výkonem pak od 10 do 20 000 Kč.
Druhy výčepních zařízení podle typu chlazení
Výčepní zařízení se liší dle typu chlazení na hlavní dva druhy, a to na modely s mechanismem vodního, nebo suchého chlazení. Jednodušším typem zařízení, které však nápoj neochlazuje, je klasická ruční pípa.
- Výčepní zařízení s vodním chlazením – jedná se o chlazení pomocí ledové vodní lázně. Nejčastěji se tyto modely používají na větších akcích a při velkých společenských událostech.
- Výčepní zařízení se suchým chlazením – jedná se o chlazení pomocí kontaktního chladícího termobloku. Tyto modely se nejčastěji používají na menších akcích a rodinných oslavách.
- Výčepní zařízení bez chlazení – modely bez chlazení jsou mnohdy vybaveny pouze ruční pípou.
Výčepní zařízení s vodním chlazením
Jedná se o výkonnější způsob chlazení, který dosahuje nižší teploty nápoje pomocí ledové vodní lázně. Výčepní zařízení s tímto typem chlazení je vhodné využívat při akcích a příležitostech s vyšším počtem lidí. Vodní chlazení je vhodné používat také v gastro provozu, větších akcích či festivalech. Mnohdy je manipulace s tímto typem chlazení náročnější a je nutné provádět častější údržbu zařízení.
Výčepní zařízení s tímto typem chlazení se vyrábí v klasické stolní i podpultové variantě, a je tak možné jej dle potřeby používat téměř v jakémkoliv prostředí. Tento typ zařízení má mnohdy z konstrukčních důvodů větší rozměry a vyšší hmotnost, a může tak být náročnější jeho přemisťování nebo umístění v menších prostorech. K chlazení spotřebovává zařízení elektrickou energii, přičemž jeho spotřeba bývá poměrově nižší než u zařízení se suchým chlazením.
Výčepní zařízení se suchým chlazením
Jedná se o menší zařízení, které ochlazuje nápoj pomocí kontaktního chladícího termobloku umístěného uvnitř konstrukce. K této suché chladící součástce musí být přivedena elektrická energie, přičemž je možné nápoj vychladit již po pár minutách po připojení ke zdroji elektřiny. Při používání zařízení je nutné počítat s vyšší spotřebou elektrické energie.
Výčepní zařízení s tímto způsobem chlazení je vhodné využívat na menších akcích, rodinných oslavách a příležitostech s menším počtem lidí. Výkon chlazení je totiž nižší a při neustálém provozu je málo efektivní, kvůli čemuž nejsou nápoje vychlazené na optimální teplotu. Výhodou zařízení se suchým chlazením je menší rozměr modelu, díky čemuž je možné jej snadněji převážet. Údržba zařízení není navíc fyzicky ani časově náročná.
Výčepní zařízení bez chlazení
Tímto typem je myšleno takové zařízení, které nevyužívá žádný chladící systém a slouží pouze k čepování nápoje. Nejčastěji jím bývá ruční pípa, jejímž prostřednictvím se po naražení na sud pivo čepuje.
Velikost výčepního zařízení podle počtu konzumentů
U výčepních zařízení se zabudovaným chladícím mechanismem je posuzován výkon chlazení, přičemž se jedná o vyjádření toho, jak rychle ochladí zařízení určitý počet litrů za hodinu o 10 až 15 °C. Obecně platí, že s vyššími rozměry zařízení roste jeho výkon.
- Výčepní zařízení pro domácí využití – pro domácí účely a menší oslavy je vhodné používat malé výčepní zařízení, které má chladicí výkon od 15 do 25 litrů za hodinu.
- Výčepní zařízení na akce do 100 účastníků – na středních akcích je vhodné používat větší zařízení, které má chladicí výkon alespoň 50 litrů za hodinu.
- Výčepní zařízení na akce nad 100 účastníků – na větších akcích, festivalech a v gastro podnicích je vhodné používat velké zařízení, které má chladicí výkon 100 litrů za hodinu. Mnohdy se jedná o zařízení, které má napojeno více čepovacích kohoutů a má vodní chlazení. Nejlepší zařízení dokážou vychladit až 200 litrů za hodinu.
Druhy výčepních zařízení podle systému tlakování
Pivo je nutné před podáváním natlakovat, přičemž způsob natlakování může ovlivnit kvalitu nápoje a dobu, po jakou může být pivo beze změny naražené. K natlakování piva se používají nejčastěji dva následující způsoby.
- Tlakování plynovou bombou – jedná se o způsob, při němž se k tlakování využívá externí láhev se stlačeným pivem. Výhodou tlakování piva pomocí plynové bomby je nezměněná kvalita nápoje.
- Tlakování kompresorem – jedná se o způsob tlakování, které se uskutečňuje pomocí integrovaného kompresoru. Tlakování pomocí kompresoru může mít kvůli oxidaci probíhající po cca 24 hodinách po naražení vliv na kvalitu piva.
Tlakování plynovou bombou
Pivo je možné tlakovat potravinářským oxidem uhličitým, který je dodáván v tzv. plynových bombách. Výhodou tohoto způsobu je déletrvající čerstvost nápoje. Jelikož tato přísada neoxiduje, nemá tento způsob tlakování žádný vliv na kvalitu piva. Po delší době používání se však v některých případech může pivo přesytit, kvůli čemuž obsahuje více bublinek, a tudíž více pění. Při používání plynových bomb je proto vhodné hlídat, aby k přesycení nedocházelo.
Tlakování kompresorem
Tlakování kompresorem je méně náročným způsobem tlakování piva. Díky integrovanému kompresoru přímo ve výčepním zařízení není potřeba před každým použitím provádět údržbu a vyměňovat zdroj tlaku, jak je tomu u plynových bomb. Kompresor se ve většině případech spouští a vypíná sám dle automatického systému, díky čemuž je tento způsob tlakování při obsluze bezpracný.
Nevýhodou je však přítomnost kyslíku v pivě, který způsobuje oxidaci neboli zvětrávání. To dokáže cca po 24 hodinách již poznatelně ovlivnit chuť nápoje. Proto se tento způsob tlakování doporučuje především při narážení menších beček nebo na akcích, na nichž je jisté, že se dané množství piva zkonzumuje. Výčepní zařízení s kompresorem bývají mnohdy dražší variantou než zařízení s plynovou bombou.
Výběr výčepního zařízení na plyn
Při výběru výčepního zařízení na plyn je následně nutné vybrat rovněž zdroj plynu. Plynové bombičky se používají u malých píp, zatímco externí lahve na potravinářský plyn jsou pro jejich kvalitní vliv využívány v gastro podnicích. Na trhu se nachází rovněž následující druhy plynů.
- Potravinářský oxid uhličitý – jedná se o prvek s označením CO2, který dokáže uchovat pivo po 1 až 2 týdny. Po této lhůtě však dochází k přesycení piva, kvůli čemuž pivo pění a vytváří velké množství bublinek.
- Potravinářský Biogon – jedná se o kombinaci dvou plynů, a to CO2 + N2. Tohle duo dokáže uchovat pivo beze změny kvality až po 3 týdny a nápoj má stále správnou pěnu i nezměněnou chuť. Nevýhodou jsou větší rozměry a nemožnost zakoupení lahve, pouze její pronajmutí.
- Potravinářský dusík – jedná se o prvek s označením N2, který je vhodný především pro tlakování vína. Pro pivo je méně vhodný, jelikož při vyšší teplotě omezuje oxid uhličitý, kvůli čemuž ztrácí pivo říz.
Příslušenství výčepních zařízení
Výčepní zařízení může disponovat několika integrovanými funkcemi, které usnadňují jeho používání. Dodatečné funkce a parametry jsou následující.
- Termostat – jedná se o součástku regulující teplotu nápoje.
- Madlo – jedná se o praktický doplněk sloužící k pohodlnějšímu přenášení zařízení.
- Odkapávací miska – jedná se o misku, která slouží k uchování čistoty okolního prostoru při nalévání nápoje.
- Vzduchové a pivní hadice – jedná se o součásti zařízení, které slouží ke stlačení vzduchu a proudění nápoje.
- Naražeč – jedná se o součástku sloužící k propojení výčepního zařízení a sudu. Mnohdy je rovněž nazýván jako hlavice nebo narážecí hlava. K propojení je dále nutné si pořídit také spojovací set.
- Spojovací set – jedná se o součástku sloužící k propojení výčepního zařízení s narážečem. Tento set je nutné vybírat dle počtu kohoutů.
Ceny výčepních zařízení
Ceny výčepních zařízení se liší v závislosti na typu chlazení, velikosti výčepního zařízení či jeho systému tlakování. Nejlevnějšími zařízeními jsou modely s chladícím výkonem od 15 do 25 l/hod, pohybují se v rozmezí do 10 000 Kč. Zařízení s vyšším chladícím výkonem se pohybují v rozmezí od 10 do 20 000 Kč. Kvalitní a výkonná čepovací zařízení, často také s více čepovacími kohouty, se pohybují v rozmezí od 20 do 30 000 Kč.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.