Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších výrobníků ledu

Aktualizováno:
Červenec 2021

Každý si v letním období určitě rád dopřeje chladivý nápoj s ledem. Proč se ale zaobírat nepraktickou tvorbou ledu v mrazáku, když k tomu můžete využít moderních nástrojů? Mezi ně patří výrobník ledu. Jinými slovy stroj na led, který svoji službu odvede nejenom v domácnosti, ale také v komerčních prostorách.

Výrobník ledu představuje na první pohled kuchyňského pomocníka podobného domácí pekárně na chleba. Pod vnějším obalem se ale skrývá zcela jiný typ zařízení. S pomocí stroje na led můžete tvořit ledové kostky ve velice krátkém čase a v podstatě bez omezení. Na rozdíl od klasického mrazáku.

Pokud to s výrobou ledu myslíte opravdu vážně, začtěte se do tohoto článku. Ten vám prozradí, jak vybrat výrobník na led. Dozvíte se, co všechno je dostupné na současném trhu a na jaké parametry se zaměřit. Zkrátka vše důležité.


Nejlepší výrobníky ledu dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Silvercrest SEMK 105 A1
Silvercrest SEMK 105 A1 96 %
Počet recenzí: 115
2 700 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Clatronic EWB 3526
Clatronic EWB 3526 94 %
Počet recenzí: 69
4 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze oneConcept Icebreaker OJ6
oneConcept Icebreaker OJ6 82 %
Počet recenzí: 4
1 900 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Squeezy Freezy
Squeezy Freezy 86 %
Počet recenzí: 28
370 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Guzzanti GZ 122
Guzzanti GZ 122 95 %
Počet recenzí: 12
5 500 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Klarstein Eiszeit Crush
Klarstein Eiszeit Crush 100 %
Počet recenzí: 1
13 000 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Klarstein ON THE ROCKS
Klarstein ON THE ROCKS 97 %
Počet recenzí: 8
4 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Klarstein TK49 ChillOut
Klarstein TK49 ChillOut 100 %
Počet recenzí: 2
4 300 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Klarstein Metropolitan ICE5 SL
Klarstein Metropolitan ICE5 SL 80 %
Počet recenzí: 1
4 300 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Guzzanti GZ 121
Guzzanti GZ 121 96 %
Počet recenzí: 5
4 800 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat výrobník ledu

Abychom vás důkladně zasvětili do sortimentu nazývaného „stroje na led“, je nejprve nutné vysvětlit vám jednotlivé technologie chlazení. Teprve až poté se přesuneme k fyzickým parametrům a důležitým technickým údajům.

Mezi ně patří například příkon, kapacita nádoby na vodu, ale také celkové množství kostek ledu. Zjistíte, jakými funkcemi jsou výrobníky na led vybaveny. Mimo jiné vám prozradíme i to, jaké druhy ledů si můžete nechat vyrobit.

Připravte se na letní a slunné období s dostatečným předstihem. Přečtěte si, kolik vlastně takové stroje na led stojí a mnohé další informace.

Technologie chlazení

Na počátku jakéhokoliv rozhodnutí spojeného s pořízením nového výrobníku ledu stojí jedna zásadní otázka. Jakému typu chlazení dáte přednost? V tomto směru si lze vybírat mezi dvěma odlišnými technologie, které vám popíšeme trochu blíže.

 • Výrobníky ledu chlazené vzduchem
 • Výrobníky ledu chlazené vodou

Výrobníky ledu chlazené vzduchem

Název tohoto typu zařízení je jasně výstižný. Chlad potřebný k vyrábění ledu je získáván z okolního vzduchu. Proto je důležité, aby byly takové stroje na led umístěny v prostorách, kde může bez problému docházet k pravidelné cirkulaci vzduchu. Tato technologie chlazení patří mezi oblíbené a možná i proto je nejprodávanější na trhu. Vliv na to mají určitě nižší provozní náklady.

Při používání si musíte pohlídat především větrák vytvářející chlad pro chladící médium a také kondenzátor. Obě části vyžadují opakující se údržbu.

Pokud vše výše zmíněné nebudete dodržovat, může se stát, že výrobník ledu bude mít vlivem horkého letního počasí omezenější a pomalejší výrobu, než je obvyklé. Počítat musíte s trochu větší hlučností aplikovaného generátoru.

Výrobníky ledu chlazené vodou

Tento typ stroje na led patří mezi cenově nákladnější, a to nejenom z hlediska vstupní investice, ale i té provozní. Kdo si však připlatí, může se vyhnout pravidelnému čištění kondenzátoru. Tento druh výrobníku ledu využívá k chlazení vodu, tudíž není závislý na okolním vzduchu. To umožňuje jeho situování v některých uzavřenějších prostorách.

 • Na místech, kde je velká okolní teplota.
 • Tam, kde je stroj na led zabudován a není kolem něho prostor pro cirkulaci vzduchu. Typickým příkladem je klasický barový pult.

Výrobníky ledu chlazené vodou lze obecně prohlásit za velice tiché a efektivní.

Výrobní materiál a design

Od technologie výroby se přesuneme ke vzhledu zařízení. Jak jsme uvedli v úvodu článku, výrobník ledu na první pohled připomíná domácí pekárnu. To se týká hlavně výrobků určených pro domácí užití, nikoliv těch komerčních vhodných k zabudování.

Tento individuální parametr se do jisté míry odvíjí od použitého výrobního materiálu. V tomto směru můžete narazit minimálně na dvojí dělení.

 • Plastový obal – Nabývá nejrůznějších barevných variant. Jeho povrch je však náchylnější na odřeniny nebo praskliny.
 • Nerezový obal – Leštěný a matný nerez patří k cenově nákladnější verzi. To je ale vykoupeno daleko vyšší povrchovou odolností a s tím spojenou životností.

Velice často je součástí obou zmíněných materiálů také sklo, prostřednictvím kterého můžete nahlédnout do výrobníku ledu.ělení.

Příkon

I když by se mohlo zdát, že stroje na led budou vzhledem ke svému účelu použití energeticky náročnými kuchyňskými spotřebiči, není tomu tak. Ba naopak. Výrobníky ledu patří do kategorie zboží s přijatelnými provozními náklady. Minimálně ty chlazené vzduchem, o které je v domácím prostředí ten největší zájem.

Příkon je prezentován ve Wattech. Ty se označují zkratkou „W“. Průměrná hodnota běžně dostupných výrobníků ledu chlazených vzduchem je kolem 100 – 150 W. Takže opravdu nic tragického. Je samozřejmě pochopitelné, že čím vyšší příkon zvolíte, tím bude tvorba ledu rychlejší. Na druhou stranu vám vzrostou i náklady na provoz.

Kapacita a odpadní voda

Název této kapitoly vyznívá trochu obecně. Jen málokdo totiž ví, co si pod pojmem „kapacita“ představit u stroje na led. K tomuto parametru je třeba přistupovat ze dvou odlišných úhlů pohledů.

 • Kapacita nádoby na vodu
 • Kapacita nádoby na led

Kapacita nádoby na vodu

Jde o nádobu, ze které je čerpána voda pro výrobu ledu. Klasické výrobníky ledu jsou dolévány ručně. To znamená, že vezmete malý kyblík, dolejete vodu do zásobníku a v okamžiku kdy dojde, provedete to samé znovu a stále dokola. Dokud nemáte dostatek ledu.

Pokud u stroje na led vyžadujete nepřetržitý nebo dlouhotrvající provoz, volte modely připojitelné na přívod vody. K tomu dochází za pomoci speciální hadice a vy si s nedostatkem vody nemusíte lámat hlavu.

Kapacita domácích výrobníků ledu se pohybuje od 2 do 4,5 litrů. To se samozřejmě promítá i do celkové velikosti přístroje a jeho hmotnosti. Takže uvažujte i o tom, jak často budete se strojem manipulovat a přesouvat jej.

Kapacita nádoby na led

Druhá nádoba tohoto zařízení je vyhrazena pro vznikající ledové kostky. U té nenarazíte na technické parametry v podobě objemu, ale spíše hmotnosti. Zkrátka, kolik kilogramu ledu se do zásobníku vejde. Tento údaj se liší v závislosti na konkrétním modelu výrobku. Rozpětí je od 0,3 do 1 kilogramu a více. To je pro běžné použití naprosto dostačující.

Odpadní voda

Zajímat byste se měli také o odvod odpadní vody vznikající při procesu tvorby ledu. Její odvedení mimo výrobník lze provést dvěma způsoby.

 • Otevření zátky a vypuštění do připravené nádoby – Řešení levnějších strojů na led.
 • Připojení na odpadní hadici – Automatická varianta u dražších výrobků.

Množství vyrobeného ledu

Od předchozí kapitoly je to jenom krůček k poměrně důležitému údaji. U výrobníku ledu vás bude ve výsledku zajímat pravděpodobně jediný parametr. A tím je množství vyrobeného ledu. Vždyť právě proto si pořizujete tento stroj, abyste nemuseli čekat na to, až zmrznou kostky ledu v mrazáku.

Množství vyrobeného ledu ve své podstatě souvisí s celkovým výkonem takového zařízení. Domácí stroje na led jsou schopny tvořit led s rychlostí 9 až 15 kilogramů za 24 hodin. Výstižnější příklad uvádíme níže.

 • Kapacita 9 – 13 kilogramů za den
 • je to samé jako cca 9 kostek ledu za zhruba 9 minut provozu

Funkce a příslušenství

Kromě výše uvedených parametrů přihlížejte při nákupu nového výrobníku ledu také k jeho funkcím. Ty vám mohou zpříjemnit jeho každodenní užívání.

 • LED displej – Zvolené funkce a režimy provozu vidíte na podsvíceném displeji. To přináší daleko vyšší přehlednost.
 • Automatické vypnutí – Po dokončení zvoleného programu dochází k automatickému vypnutí zařízení. To šetří hlavně provozní náklady.
 • Časovač – Sami si nastavíte, v jaký čas má dojít k přípravě ledu.
 • Indikátor nádoby – Ten je aktivní v okamžiku, kdy dojde voda v nádobě na vodu nebo se naopak zaplní nádoba na led.
 • Akustický indikátor – O konkrétní informaci nejste upozorňováni jen za na displeji, ale také zvukovým signálem.
 • Lopatka na kostky ledu – Praktický doplněk sloužící k nabírání jednotlivých kostek ledu.
 • Nádoba na led – Ta je z pochopitelných důvodů vyjímatelná.

Druhy ledů

Při vyšší investici do výrobníku ledu můžete narazit dokonce na přístroje s možností volby velikosti kostky ledu. Výjimkou nejsou ani systémy výroby ledu s odlišně tvarovanými kostkami. Ty atypické jsou spíše součástí profesionálních strojů. Pro představu vám uvádíme několik z nich.

 • Kompaktní zaoblené kostky
 • Hranaté zkosené kostky
 • Kalíškové ledové kostky
 • Šupinový led
 • Ledová tříšť

Cena

Stroj na led prezentuje na první pohled jednoduché, avšak technicky propracované zařízení. Za pravidelné a rychle produkované kostky ledu si tedy musíte připlatit. Aby se výsledný produkt sešel s odpovídající kvalitou a životností, je vhodné volit prověřené značky. Mezi ně patří Princess, Clatronic, GUZZANTI, Camry, Klarstein, Simag, Gastroback, Wessamat a ostatní.

Cena do 3 500 Kč

Nejlevnější výrobník ledu zakoupíte od 3 000 Kč. V této ceně máte samozřejmě minimální výběr a jde o základní modely. Rozhodně neočekávejte příliš kvalitní materiály obalu nebo hodně funkcí. Své účely v nenáročných domácnostech však tato zařízení plnohodnotně splní.

Cena od 3 500 Kč do 5 000 Kč

Když si připlatíte několik málo stokorun, čeká na vás daleko bohatší výběr. Přibydou odlišné barevné varianty. Z pohledu vnějšího obalu bude stále převládat plast. Stroje na led v této cenové kategorii jsou schopny produkovat až 10 kilogramů ledu za den

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Matný a leštěný nerez, velký posvícení displej zobrazující řadu potřebných hodnot a příkon až 150 W. To jsou dražší výrobníky ledu s větším objemem nádoby na vodu až 2,8 litrů a s tvorbou cca 9 kostek ledu za každých 9 – 13 minut provozu.

Cena nad 10 000 Kč

Při ceně nad 10 000 Kč se pozvolna odkloníte od běžných stolních výrobníků ledu pro domácí užití. Začnou se objevovat profesionální zařízení, u kterých narůstají snad všechny parametry od velikosti, přes výkon až po změnu technologie výroby ledu. Tyto stroje umí vyrobit přes 100 kilogramů ledu za 24 hodin.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 41 hlasů