Výrobníky ledu jsou neocenitelnými pomocníky nejen pro letní období. Pokud rádi pořádáte domácí párty či oslavy nebo provozujete bar či restauraci, pak jste se správně uchýlili k nákupu tohoto zařízení. Abychom vás důkladně zasvětili do sortimentu nazývaného „stroje na led“ nebo také „ledovače“, je nejprve nutné vysvětlit vám jednotlivé technologie chlazení. Teprve až poté se přesuneme k fyzickým parametrům a důležitým technickým údajům.
Mezi nejvýznamnější parametry patří kromě technologie chlazení také například kapacita nádoby na vodu, ale i celkové množství kostek ledu. Poradíme vám, jakými funkcemi jsou výrobníky na led vybaveny a které z nich nejvíce oceníte doma či v profesionální provozovně. Mimo jiné vám pak prozradíme i to, jaké druhy ledů si můžete nechat vyrobit.
Připravte se na letní a slunné období či velkolepou párty s dostatečným předstihem. Přečtěte si, kolik vlastně takové stroje na led stojí a mnohé další informace. A aby pro vás horké letní dny nebyly takovým utrpením, zvažte, zda by se vám domů nehodil i ventilátor či mobilní klimatizace. Před horkem je ale možné uprchnout i do zahradního bazénu.
Jak vybrat výrobník ledu stručně:
- Jaký je budoucí účel využití? Vybírejte s ohledem na to, zda si pořizujete výrobník ledu do domácnosti, nebo profesionální ledovač do gastro provozovny.
- Kde bude výrobník ledu umístěný? Od technologie chlazení se odvíjí, zda musí být okolo přístroje místo pro cirkulaci vzduchu, nebo může být zabudovaný přímo v barovém pultu.
- Jakou výrobní kapacitu využijete? Množství vyrobeného ledu závisí na tom, jakou budete mít spotřebu.
- Sledujte kapacitu nádoby na vodu i na led. Kapacita ovlivňuje, jak často budete muset dolévat vodu nebo kolik ledu se vám do zásobníku vejde.
- Využijete připojení na vodu? Doménou dražších výrobků bývá možnost napojení na vodovodní potrubí, kdy vám odpadne potřeba dolévání vody.
- Zaměřte se na výrobní materiál a design. Plastové výrobky mají často nižší životnost, výrobníky z oceli bývají zase naopak dražší.
- Jaké funkce využijete? Hodit se může časovač, světelné indikátory, funkce automatického vypnutí nebo možnost nastavení velikosti kostek.
- Stanovte si rozpočet, vyberte několik kandidátů a přečtěte si, co na ně říkají zákaznické recenze.
Jak výrobník ledu funguje?
Při výrobě domácího ledu většina lidí pravděpodobně postupuje tak, že si vezme formičku či sáček na led, naplní vodou a vloží do mrazáku. Po nějaké době voda v mrazáku zmrzne a ve formičce či sáčku se vytvoří kostky ledu. Výrobník ledu dělá prakticky to samé, avšak plně automaticky a výrazně rychleji.
Ledovač není nijak složité zařízení. Obvykle se skládá ze tří hlavních částí, a to elektromotoru, topné jednotky a ledové formy. Některé modely pak vyžadují připojení na vodu, u jiných je potřeba doplňovat vodu ručně. K samotné výrobě ledu dochází následovně:
- Ledovač, konkrétně tedy ledová forma se naplní vodou.
- Aktivuje se chladicí jednotka a dojde ke zmrznutí vody.
- Následně se aktivuje topná jednotka, jež začne ohřívat ledovou formu.
- Díky působení tepla se obří ledová kra rozpadne na jednotlivé kostky.
- A je hotovo, ledové kostky jsou v zásobníku připraveny k použití.
Rozdělení výrobníků ledu
Výrobníky ledu nejsou pouze domácí spotřebiče do kuchyně. Sortiment dnes zahrnuje pestrou škálu produktů čítající malé ledovače za pár set korun, ale i velké přístroje, jež můžete znát z barů či restaurací. Níže vám poradíme, na které parametry se zaměřit podle budoucího účelu využití a jaké funkce či technologie se vám mohou při daném zatížení hodit.
Domácí výrobníky ledu
Mezi domácími výrobníky ledu můžete nalézt přístroje za několik set korun, stejně tak ale i drahé ledovače za několik tisíc. Zatímco ty levnější modely mívají nižší kapacitu či pomalejší chod, dražší ledovače na tom budou po všech směrech o poznání lépe. Pokud si připlatíte, dočkáte se pravděpodobně nerezového zpracování, nižší hlučnosti a vyšší rychlosti výroby kostek ledu. Sledujte také nároky na prostor či potřebu napojení na vodovodní síť a odpad.
Profesionální výrobníky ledu
Profesionální výrobníky ledu jsou obvykle robustní výkonná zařízení, která lze zabudovat do barového pultu. Bývají pochopitelně dražší, konkrétní částky se pak odvíjí od použité technologie výroby a chlazení, množství vyrobeného ledu či kapacity zásobníku. Profesionální přístroje pak můžeme rozdělit i podle typu vyráběného ledu – najdete výrobníky ledové tříště, šupinového ledu či ledových kostek kulatých nebo hranatých.
Technologie chlazení
Na počátku jakéhokoliv rozhodnutí spojeného s pořízením nového výrobníku ledu stojí jedna zásadní otázka. Jakému typu chlazení dáte přednost? Vše se odvíjí především od budoucího umístění přístroje. Každá technologie si totiž žádá jiné nároky na okolní prostor. V tomto směru si lze vybírat mezi dvěma odlišnými technologie, které vám popíšeme trochu blíže.
- Výrobníky ledu chlazené vzduchem
- Výrobníky ledu chlazené vodou
Výrobníky ledu chlazené vzduchem
Název tohoto typu zařízení je jasně výstižný. Chlad potřebný k vyrábění ledu je získáván z okolního vzduchu. Proto je důležité, aby byly takové stroje na led umístěny v prostorách, kde může bez problému docházet k pravidelné cirkulaci vzduchu. Nehodí se tedy k zabudování do kuchyňské linky či barového pultu. Tato technologie chlazení patří mezi oblíbené a možná i proto nejprodávanější na trhu. Vliv na to mají určitě také nižší provozní náklady.
Při používání výrobníku ledu chlazeného vzduchem si musíte pohlídat především větrák vytvářející chlad pro chladicí médium a také kondenzátor. Obě části vyžadují opakující se údržbu. Pokud vše výše zmíněné nebudete dodržovat, může se stát, že výrobník ledu bude mít vlivem horkého letního počasí omezenější a pomalejší výrobu, než je obvyklé. Počítat musíte s trochu větší hlučností aplikovaného generátoru.
Výrobníky ledu chlazené vodou
Výrobníky ledu chlazené vodou patří mezi cenově nákladnější, a to nejenom z hlediska vstupní investice, ale i té provozní. Kdo si však připlatí, může se vyhnout pravidelnému čištění kondenzátoru a získá více možnosti pro umístění přístroje. Tento druh výrobníku ledu využívá k chlazení vodu, tudíž není závislý na okolním vzduchu. To umožňuje jeho situování v některých uzavřenějších prostorech:
- Na místech, kde je vysoká okolní teplota.
- Tam, kde je stroj na led zabudován a není kolem něho prostor pro cirkulaci vzduchu. Typickým příkladem je klasický barový pult či kuchyňská linka.
Výrobníky ledu chlazené vodou lze obecně prohlásit za velice tiché a efektivní. Často jsou proto využívané v profesionálních gastronomických zařízeních, jako jsou bary, restaurace či kavárny.
Množství vyrobeného ledu
Od předchozí kapitoly je to jenom krůček k dalšímu poměrně důležitému údaji. U výrobníku ledu vás bude ve výsledku zajímat pravděpodobně jediný parametr, a tím je množství vyrobeného ledu. Vždyť právě proto si pořizujete tento stroj, abyste nemuseli dlouze čekat na to, až kostky ledu zmrznou v mrazáku.
Množství vyrobeného ledu ve své podstatě souvisí s celkovým výkonem takového zařízení. Domácí stroje na led jsou schopny tvořit led s rychlostí 9 až 13 kilogramů za 24 hodin, profesionální ledovače na tom jsou o něco lépe. I zde proto hraje roli fakt, zda pořizujete ledovač pro sebe a rodinu, nebo pro profesionální využití. Důležité také je, abyste vyrobené kostky ledu stíhali pravidelně odebírat, jinak se mohou začít rozpouštět.
Množství ledu | Využití |
Do 12 kilogramů | Občasné oslavy
Posezení s kamarády Pro osvěžení v domácnosti |
Nad 12 kilogramů | Do větších kanceláří
Pro pravidelné velké párty Profesionální využití |
Kapacita
Název této kapitoly vyznívá trochu obecně. Jen málokdo ví, co si pod pojmem „kapacita“ představit u výrobníku ledu. V tomto případě je ke kapacitě třeba přistupovat ze dvou odlišných úhlů pohledů. U přístroje rozlišujte, zda se jedná o kapacitu nádoby na vodu, nebo kapacitu nádoby na led.
Kapacita nádoby na vodu
Jde o nádobu, ze které je čerpána voda pro výrobu ledu. Je typická pouze pro klasické domácí výrobníky ledu, které jsou dolévány ručně. To znamená, že vezmete malý kyblík, dolejete vodu do zásobníku a v okamžiku kdy dojde, provedete to samé znovu a stále dokola. Dokud nemáte dostatek ledu.
Pokud u stroje na led vyžadujete nepřetržitý nebo dlouhotrvající provoz, volte modely připojitelné na přívod vody. K tomu dochází za pomoci speciální hadice a vy si s nedostatkem vody nemusíte lámat hlavu. Taková zařízení ale bývají pochopitelně dražší.
Kapacita domácích výrobníků ledu se běžně pohybuje od 2 do 4,5 litrů. To se samozřejmě promítá i do celkové velikosti přístroje a jeho hmotnosti. Takže uvažujte i o tom, zda a jak často budete se strojem manipulovat a přesouvat jej.
Kapacita nádoby na led
Druhá nádoba tohoto zařízení je vyhrazena pro vznikající ledové kostky. Najdete ji u všech výrobníků ledu bez ohledu na účel využití. U této nádoby nenarazíte na technické parametry v podobě objemu, ale spíše hmotnosti. Zkrátka, kolik kilogramu ledu se do zásobníku vejde. Tento údaj se liší v závislosti na konkrétním modelu výrobku. Rozpětí je od 0,3 do 1 kilogramu a více. To je pro běžné použití v domácnosti naprosto dostačující.
Doplňování vody a odpadní voda
Každý ledovač potřebuje k výrobě ledu vodu. Podle způsobu doplňování vody lze na trhu nalézt dva typy těchto spotřebičů.
Výrobník ledu se zásobníkem na vodu
Mezi základní přístroje pro domácí využití můžeme zařadit výrobníky ledu se zásobníkem na vodu. Jde o menší ledovače dostačující pro běžný domácí provoz, do kterých je potřeba vodu dolévat ručně. Při výběru si pohlídejte kapacitu zásobníku na vodu, abyste ji nemuseli doplňovat tak často. Ideální je hodnota okolo 2 až 3 litrů.
Výrobník ledu s připojením na přívod vody
Výrobníky ledu s připojením na přívod vody naopak najdete mezi dražšími modely, které jsou určené zejména do provozoven. Pokud ale tak výkonné zařízení využijete i doma a oželíte vyšší investici, pak vám nic nebrání pořídit si takový ledovač domů. Doplňování vody již probíhá automaticky a nemusíte se tak o nic starat. Tyto přístroje jsou ideální, pokud vyžadujete nepřetržitou a rychlou výrobu ledu ve velkém množství.
Odvod vody
Zajímat byste se měli také o odvod odpadní vody, která vzniká při procesu tvorby ledu. Její odvedení mimo výrobník lze provést dvěma způsoby.
- Otevření zátky a vypuštění odpadní vody do připravené nádoby. Toto řešení najdete hlavně u levnějších strojů na led. Uživatelsky je méně komfortní, protože na vypouštění vody musíte průběžně myslet.
- Připojení na odpadní hadici. Tato plně automatická varianta je doménou dražších výrobků.
Výrobní materiál a design
Od hlavních parametrů pojících se s hlavním účelem tohoto zařízení se přesuneme k samotnému vzhledu. Jak jsme uvedli v úvodu článku, výrobník ledu na první pohled připomíná domácí pekárnu. To se týká hlavně výrobků určených pro domácí užití a postavení na kuchyňskou linku, nikoliv těch komerčních vhodných k zabudování.
Tento individuální parametr se do jisté míry odvíjí od použitého výrobního materiálu. V tomto směru můžete narazit minimálně na dvojí dělení.
- Plastový obal – Nabývá nejrůznějších barevných variant. Jeho povrch je však náchylnější na odřeniny nebo praskliny, ke kterým může při nešetrném používání dojít.
- Nerezový obal – Leštěný a matný nerez patří k cenově nákladnější verzi. To je ale vykoupeno daleko vyšší povrchovou odolností a s tím spojenou životností. Nerezové výrobníky ledu jsou navíc z pohledu designu výrazně estetičtější a nebudí laciný dojem.
Velice často je součástí obou zmíněných materiálů také sklo, prostřednictvím kterého můžete nahlédnout do výrobníku a mít přehled o tom, jaké množství ledu zbývá v zásobníku. Rovněž se jedná o designově povedenou variantu. Je však ale třeba pamatovat na to, že je sklo křehký a rozbitný materiál.
Příkon
I když by se mohlo zdát, že stroje na led budou vzhledem ke svému účelu použití energeticky náročnými kuchyňskými spotřebiči, není tomu tak. Ba naopak. Výrobníky ledu patří do kategorie zboží s přijatelnými provozními náklady. Minimálně ty chlazené vzduchem, o které je v domácím prostředí ten největší zájem.
Příkon je prezentován ve Wattech. Ty se označují zkratkou „W“. Průměrná hodnota běžně dostupných výrobníků ledu chlazených vzduchem je kolem 100–150 W. Takže opravdu nic tragického. Je samozřejmě pochopitelné, že čím vyšší příkon zvolíte, tím bude tvorba ledu rychlejší – při výběru profesionálního zařízení tak k tomuto parametru jistě přihlížejte. Na druhou stranu vám ale s vyšším příkonem vzrostou i náklady na provoz.
Druhy ledů
Při vyšší investici do výrobníku ledu můžete narazit dokonce na přístroje, které nabízí možnosti volby velikosti kostky ledu. Výjimkou nejsou ani systémy výroby ledu s odlišně tvarovanými kostkami. Ty atypické jsou spíše součástí profesionálních strojů. Pro představu vám uvádíme několik z nich a jejich možná využití.
- Kompaktní zaoblené kostky ve tvaru kuželů tvoří nejčastěji domácí ledovače. Tento tvar poměrně rychle taje, a tak je potřeba jej ze zásobníku pravidelně odbavovat. Na druhou stranu jsou ale zaoblené tvary vhodnější do šejkru na míchání nápojů.
- Hranaté zkosené kostky mají tu výhodu, že tají velmi pomalu. Díky této vlastnosti tolik neředí nápoje a často se tak používají například pro servírování whisky, ale i pro míchání nápojů – díky ostrým hranám se nápoj lépe rozmíchá. Výrobníky hranatého ledu vyžadují vysoký výkon, se kterým se ale bohužel pojí i vyšší hlučnost a pořizovací cena.
- Kalíškové ledové kostky mají zaobalený podlouhlý tvar a jsou typické tím, že mají uprostřed dutinku. Skrze ni příliš rychle tají a ředí nápoj. Na míchání se příliš nedoporučují, protože se tekutiny mohou zadržovat uvnitř dutinky a následkem toho špatně rozmíchat.
- Šupinový led se obvykle využívá v obchodech při prodeji chlazených surovin, například pro prezentaci ryb, masa či pomazánek. Tento typ ledu ale objevíte často i v koktejlech a míchaných nápojích. V kuchyni jej lze využít pro delší uchování ryb či zeleniny.
- Ledová tříšť se využívá pro přípravu stejnojmenného letního nápoje. Stačí do ní přidat trochu sirupu, zamíchat a je hotovo. Rovněž ji ale můžete využít pro chlazení, například servírovací nádoby s vínem a podobně.
Velikost kostek ledu
Tento parametr se již pojí k funkční výbavě, avšak částečně souvisí i se samotným tvarem kostek. Některé výrobníky ledu umožňují také volbu velikosti kostek. Nejčastěji se nabízí malé, střední a velké kousky. Do míchaných nápojů se obvykle používají větší kostky, naopak jako zdroj chladu pro jiné výrobky, například vína, plechovky piva atd., jsou vhodnější menší kostky, případně šupiny.
Funkce a příslušenství
Kromě výše uvedených parametrů přihlížejte při nákupu nového výrobníku ledu také k jeho funkcím. Ty vám mohou zpříjemnit jeho každodenní užívání.
- LED displej – Zvolené funkce a režimy provozu vidíte na podsvíceném displeji. To přináší daleko vyšší přehlednost a možnost sledování průběhu výroby ledu.
- Automatické vypnutí – Po dokončení zvoleného programu dochází k automatickému vypnutí zařízení. To šetří hlavně provozní náklady. Nastavit si můžete automatické vypnutí v požadovaném čase, po jednom cyklu výroby ledu nebo třeba po 10 minutách. Vše záleží na vašich preferencích.
- Časovač – Sami si nastavíte, v jaký čas má dojít k přípravě ledu.
- Indikátor prázdné nádoby na vodu – Ten je aktivní v okamžiku, kdy dojde voda v nádobě na vodu nebo se naopak zaplní nádoba na led.
- Akustický indikátor – O konkrétní informaci nejste informováni jen na displeji, ale také zvukovým signálem. Upozorňovat vás může například na dokončení výroby ledu, prázdný zásobník na vodu nebo naopak na plný zásobník na led.
- Lopatka na kostky ledu – Praktický doplněk sloužící k nabírání jednotlivých kostek ledu, který u mnoha výrobníků naleznete v balení.
- Nádoba na led – Ta by měla být z praktických důvodů vyjímatelná.
Cena
Stroj na led prezentuje na první pohled jednoduché, avšak technicky propracované zařízení. Za pravidelné a rychle produkované kostky ledu si tedy musíte připlatit. Aby se výsledný produkt sešel s odpovídající kvalitou a životností, je vhodné volit prověřené značky. Mezi ně patří Princess, Clatronic, GUZZANTI, Camry, Klarstein, Simag, Gastroback, Wessamat a ostatní.
Cena do 3 500 Kč
Nejlevnější výrobník ledu zakoupíte do 3 000 Kč. V této ceně máte samozřejmě minimální výběr a jde o základní modely. Rozhodně neočekávejte příliš kvalitní materiály obalu nebo hodně funkcí. Pravděpodobně půjde o vzduchem chlazené přístroje s manuálním doplňováním vody. Své účely v nenáročných domácnostech však tato zařízení plnohodnotně splní. Hodí se pro občasnou přípravu ledových kostek pro pár přátel či rodinu.
Cena od 3 500 Kč do 5 000 Kč
Když si připlatíte několik málo stokorun, čeká na vás daleko bohatší výběr. Z pohledu vnějšího obalu bude stále převládat plast. Přibydou však odlišné barevné varianty a kvalitnější přístroje co se technických parametrů týče. Výrobníky v této cenové kategorii nabízejí optimální výkon na to, aby byly schopny produkovat až 10 kilogramů ledu za den.
Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
Matný a leštěný nerez, velký posvícení displej zobrazující řadu potřebných hodnot a příkon až 150 W. To jsou dražší výrobníky ledu s větším objemem nádoby na vodu až 2,8 litrů a s tvorbou cca 9 kostek ledu za každých 9–13 minut provozu.
Cena nad 10 000 Kč
Při ceně nad 10 000 Kč se pozvolna odkloníte od běžných stolních výrobníků ledu pro domácí užití. Začnou se objevovat profesionální zařízení, u kterých narůstají snad všechny parametry od velikosti přes výkon až po změnu technologie výroby ledu. Tyto stroje umí vyrobit přes 100 kilogramů ledu za 24 hodin a lze je obvykle zabudovat do barového pultu.
Nejoblíbenější míchané nápoje
Na závěr pro vás máme tři skvělé tipy na oblíbené nápoje, které se bez ledu v žádném případě neobejdou. Jakmile si váš nový výrobník ledu pořídíte, můžete si některý z uvedených receptů připravit jednoduše sami doma. Pozor ale, jedná se o alkoholické nápoje určené pro osoby starší 18 let. Pokud této věkové hranice nedosahujete, připravte si nealko verzi nápoje. Stejně tak si ji můžete dopřát v případě, že preferujete verzi bez alkoholu.
Mojito
Mojito je jeden z nejoblíbenějších míchaných nápojů napříč celým světem. Jde o tradiční kubánský koktejl, podávaný typicky ve vysoké sklenici se slámkou a míchátkem. Jeho nealkoholická verze se nazývá Virgin Mojito.
Ingredience:
- 4 cl bílý rum
- 3 cl třtinový cukr
- 1 ks limeta
- Snítky čerstvé máty
- Soda
- Ledové kostky
Příprava:
Do vysoké sklenice vložte několik snítků čerstvé, pečlivě umyté máty, nakrájené dílky limety a třtinový cukr. Všechny ingredience ve sklenici rozdrťte, aby se cukr a šťáva z máty a limety důkladně spojili. Poté sklenici naplňte ledem, zalijte bílým rumem a dolejte sodou. Podívejte ozdobené mátou a kouskem čerstvé limety.
Cuba libre
Dalším z populárních míchaných nápojů je Cuba libre. Umíchají vám ho snad v každém baru světa, skvěle chutná a jeho první umíchání se datuje již na přelom 19. a 20. století.
Ingredience:
- 4 cl bílý kubánský rum (Bacardi nebo Havana Club Anejo 3y)
- 10 cl cola
- Citronová nebo limetková šťáva
- Led
Příprava:
Příprava tohoto koktejlu je velice jednoduchá, přitom ji zvládnete jako praví barmani v kubánském stylu. Stačí, abyste vysokou sklenici naplnili ledem a přidali do ní veškeré zbývající ingredience. Poté vše promíchejte, vložte kousek citronu nebo limety a můžete podávat.
Piña Colada
Piña Colada je rumový míchaný drink, který má svůj původ dle dochovaných zmínek z 50. let na Kubě. Sladká chuť kokosu a osvěžujícího ananasu z něj dělá ideální drink do horkého léta. A to nejen pro dámy.
Ingredience:
- 3 cl bílý rum (například Havana Club Anejo 3y)
- 3 cl kokosový krém nebo Malibu
- 9 cl ananasový džus
- Led
Příprava:
Ideální je všechny ingredience rozmixovat v nádobě elektrického nožového mixéru společně i s kostkami ledu. Vzniklý nápoj přelijte do velkého gobletu (baňatá sklenice na stopce) a podívejte ozdobené kouskem ananasu a s koktejlovými třešničkami.