Jak vybrat výrobník ledu
Abychom vás důkladně zasvětili do sortimentu nazývaného „stroje na led“, je nejprve nutné vysvětlit vám jednotlivé technologie chlazení. Teprve až poté se přesuneme k fyzickým parametrům a důležitým technickým údajům.
Mezi ně patří například příkon, kapacita nádoby na vodu, ale také celkové množství kostek ledu. Zjistíte, jakými funkcemi jsou výrobníky na led vybaveny. Mimo jiné vám prozradíme i to, jaké druhy ledů si můžete nechat vyrobit.
Připravte se na letní a slunné období s dostatečným předstihem. Přečtěte si, kolik vlastně takové stroje na led stojí a mnohé další informace.
Technologie chlazení
Na počátku jakéhokoliv rozhodnutí spojeného s pořízením nového výrobníku ledu stojí jedna zásadní otázka. Jakému typu chlazení dáte přednost? V tomto směru si lze vybírat mezi dvěma odlišnými technologie, které vám popíšeme trochu blíže.
- Výrobníky ledu chlazené vzduchem
- Výrobníky ledu chlazené vodou
Výrobníky ledu chlazené vzduchem
Název tohoto typu zařízení je jasně výstižný. Chlad potřebný k vyrábění ledu je získáván z okolního vzduchu. Proto je důležité, aby byly takové stroje na led umístěny v prostorách, kde může bez problému docházet k pravidelné cirkulaci vzduchu. Tato technologie chlazení patří mezi oblíbené a možná i proto je nejprodávanější na trhu. Vliv na to mají určitě nižší provozní náklady.
Při používání si musíte pohlídat především větrák vytvářející chlad pro chladící médium a také kondenzátor. Obě části vyžadují opakující se údržbu.
Pokud vše výše zmíněné nebudete dodržovat, může se stát, že výrobník ledu bude mít vlivem horkého letního počasí omezenější a pomalejší výrobu, než je obvyklé. Počítat musíte s trochu větší hlučností aplikovaného generátoru.
Výrobníky ledu chlazené vodou
Tento typ stroje na led patří mezi cenově nákladnější, a to nejenom z hlediska vstupní investice, ale i té provozní. Kdo si však připlatí, může se vyhnout pravidelnému čištění kondenzátoru. Tento druh výrobníku ledu využívá k chlazení vodu, tudíž není závislý na okolním vzduchu. To umožňuje jeho situování v některých uzavřenějších prostorách.
- Na místech, kde je velká okolní teplota.
- Tam, kde je stroj na led zabudován a není kolem něho prostor pro cirkulaci vzduchu. Typickým příkladem je klasický barový pult.
Výrobníky ledu chlazené vodou lze obecně prohlásit za velice tiché a efektivní.
Výrobní materiál a design
Od technologie výroby se přesuneme ke vzhledu zařízení. Jak jsme uvedli v úvodu článku, výrobník ledu na první pohled připomíná domácí pekárnu. To se týká hlavně výrobků určených pro domácí užití, nikoliv těch komerčních vhodných k zabudování.
Tento individuální parametr se do jisté míry odvíjí od použitého výrobního materiálu. V tomto směru můžete narazit minimálně na dvojí dělení.
- Plastový obal – Nabývá nejrůznějších barevných variant. Jeho povrch je však náchylnější na odřeniny nebo praskliny.
- Nerezový obal – Leštěný a matný nerez patří k cenově nákladnější verzi. To je ale vykoupeno daleko vyšší povrchovou odolností a s tím spojenou životností.
Velice často je součástí obou zmíněných materiálů také sklo, prostřednictvím kterého můžete nahlédnout do výrobníku ledu.ělení.
Příkon
I když by se mohlo zdát, že stroje na led budou vzhledem ke svému účelu použití energeticky náročnými kuchyňskými spotřebiči, není tomu tak. Ba naopak. Výrobníky ledu patří do kategorie zboží s přijatelnými provozními náklady. Minimálně ty chlazené vzduchem, o které je v domácím prostředí ten největší zájem.
Příkon je prezentován ve Wattech. Ty se označují zkratkou „W“. Průměrná hodnota běžně dostupných výrobníků ledu chlazených vzduchem je kolem 100 – 150 W. Takže opravdu nic tragického. Je samozřejmě pochopitelné, že čím vyšší příkon zvolíte, tím bude tvorba ledu rychlejší. Na druhou stranu vám vzrostou i náklady na provoz.
Kapacita a odpadní voda
Název této kapitoly vyznívá trochu obecně. Jen málokdo totiž ví, co si pod pojmem „kapacita“ představit u stroje na led. K tomuto parametru je třeba přistupovat ze dvou odlišných úhlů pohledů.
- Kapacita nádoby na vodu
- Kapacita nádoby na led
Kapacita nádoby na vodu
Jde o nádobu, ze které je čerpána voda pro výrobu ledu. Klasické výrobníky ledu jsou dolévány ručně. To znamená, že vezmete malý kyblík, dolejete vodu do zásobníku a v okamžiku kdy dojde, provedete to samé znovu a stále dokola. Dokud nemáte dostatek ledu.
Pokud u stroje na led vyžadujete nepřetržitý nebo dlouhotrvající provoz, volte modely připojitelné na přívod vody. K tomu dochází za pomoci speciální hadice a vy si s nedostatkem vody nemusíte lámat hlavu.
Kapacita domácích výrobníků ledu se pohybuje od 2 do 4,5 litrů. To se samozřejmě promítá i do celkové velikosti přístroje a jeho hmotnosti. Takže uvažujte i o tom, jak často budete se strojem manipulovat a přesouvat jej.
Kapacita nádoby na led
Druhá nádoba tohoto zařízení je vyhrazena pro vznikající ledové kostky. U té nenarazíte na technické parametry v podobě objemu, ale spíše hmotnosti. Zkrátka, kolik kilogramu ledu se do zásobníku vejde. Tento údaj se liší v závislosti na konkrétním modelu výrobku. Rozpětí je od 0,3 do 1 kilogramu a více. To je pro běžné použití naprosto dostačující.
Odpadní voda
Zajímat byste se měli také o odvod odpadní vody vznikající při procesu tvorby ledu. Její odvedení mimo výrobník lze provést dvěma způsoby.
- Otevření zátky a vypuštění do připravené nádoby – Řešení levnějších strojů na led.
- Připojení na odpadní hadici – Automatická varianta u dražších výrobků.
Množství vyrobeného ledu
Od předchozí kapitoly je to jenom krůček k poměrně důležitému údaji. U výrobníku ledu vás bude ve výsledku zajímat pravděpodobně jediný parametr. A tím je množství vyrobeného ledu. Vždyť právě proto si pořizujete tento stroj, abyste nemuseli čekat na to, až zmrznou kostky ledu v mrazáku.
Množství vyrobeného ledu ve své podstatě souvisí s celkovým výkonem takového zařízení. Domácí stroje na led jsou schopny tvořit led s rychlostí 9 až 15 kilogramů za 24 hodin. Výstižnější příklad uvádíme níže.
- Kapacita 9 – 13 kilogramů za den
- je to samé jako cca 9 kostek ledu za zhruba 9 minut provozu
Funkce a příslušenství
Kromě výše uvedených parametrů přihlížejte při nákupu nového výrobníku ledu také k jeho funkcím. Ty vám mohou zpříjemnit jeho každodenní užívání.
- LED displej – Zvolené funkce a režimy provozu vidíte na podsvíceném displeji. To přináší daleko vyšší přehlednost.
- Automatické vypnutí – Po dokončení zvoleného programu dochází k automatickému vypnutí zařízení. To šetří hlavně provozní náklady.
- Časovač – Sami si nastavíte, v jaký čas má dojít k přípravě ledu.
- Indikátor nádoby – Ten je aktivní v okamžiku, kdy dojde voda v nádobě na vodu nebo se naopak zaplní nádoba na led.
- Akustický indikátor – O konkrétní informaci nejste upozorňováni jen za na displeji, ale také zvukovým signálem.
- Lopatka na kostky ledu – Praktický doplněk sloužící k nabírání jednotlivých kostek ledu.
- Nádoba na led – Ta je z pochopitelných důvodů vyjímatelná.
Druhy ledů
Při vyšší investici do výrobníku ledu můžete narazit dokonce na přístroje s možností volby velikosti kostky ledu. Výjimkou nejsou ani systémy výroby ledu s odlišně tvarovanými kostkami. Ty atypické jsou spíše součástí profesionálních strojů. Pro představu vám uvádíme několik z nich.
- Kompaktní zaoblené kostky
- Hranaté zkosené kostky
- Kalíškové ledové kostky
- Šupinový led
- Ledová tříšť
Cena
Stroj na led prezentuje na první pohled jednoduché, avšak technicky propracované zařízení. Za pravidelné a rychle produkované kostky ledu si tedy musíte připlatit. Aby se výsledný produkt sešel s odpovídající kvalitou a životností, je vhodné volit prověřené značky. Mezi ně patří Princess, Clatronic, GUZZANTI, Camry, Klarstein, Simag, Gastroback, Wessamat a ostatní.
Cena do 3 500 Kč
Nejlevnější výrobník ledu zakoupíte od 3 000 Kč. V této ceně máte samozřejmě minimální výběr a jde o základní modely. Rozhodně neočekávejte příliš kvalitní materiály obalu nebo hodně funkcí. Své účely v nenáročných domácnostech však tato zařízení plnohodnotně splní.
Cena od 3 500 Kč do 5 000 Kč
Když si připlatíte několik málo stokorun, čeká na vás daleko bohatší výběr. Přibydou odlišné barevné varianty. Z pohledu vnějšího obalu bude stále převládat plast. Stroje na led v této cenové kategorii jsou schopny produkovat až 10 kilogramů ledu za den
Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
Matný a leštěný nerez, velký posvícení displej zobrazující řadu potřebných hodnot a příkon až 150 W. To jsou dražší výrobníky ledu s větším objemem nádoby na vodu až 2,8 litrů a s tvorbou cca 9 kostek ledu za každých 9 – 13 minut provozu.
Cena nad 10 000 Kč
Při ceně nad 10 000 Kč se pozvolna odkloníte od běžných stolních výrobníků ledu pro domácí užití. Začnou se objevovat profesionální zařízení, u kterých narůstají snad všechny parametry od velikosti, přes výkon až po změnu technologie výroby ledu. Tyto stroje umí vyrobit přes 100 kilogramů ledu za 24 hodin.