Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších výrobníků sody

Ukázka produktu ve srovnání výrobníků sody

Výrobník sody je kuchyňským doplňkem, s pomocí kterého si vytvoříte domácí perlivou sodu dle vlastní chuti. Praktický nástroj nahrazující nákup klasických balených vod. Díky tomu jej lze označit nejenom za rychlého a flexibilního pomocníka. Dobrý pocit můžete i z toho, že jste šetrní k životnímu prostředí a nemusíte svou domácnost zaplavovat přemírou plastových lahví.

Výrobník sody je velice často označován jako sodabar. Své primární užití nachází jak v běžných kuchyních, tak v profesionálních a restauračních provozech. Taková zařízení se samozřejmě liší svou konstrukcí, velikostí a vůbec způsobem fungování.

Chcete-li si do kuchyně pořídit kvalitní výrobník sody s originálním vzhledem, snadným ovládáním a možností volby příchuti, začtěte se do našeho článku. Ten se vám stane pravou rukou při výběru sodovkovače.


Nejlepší výrobníky sody dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Objem (l) Materiál Orientační cena Aktuální cena
Recenze SodaStream JET  SodaStream JET  0.9 plast 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SodaStream Spirit SodaStream Spirit 1 plast 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze LISS Nerezová sifonová láhev SODA 1 l LISS Nerezová sifonová láhev SODA 1 l 1 nerez 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SODASTREAM Jet Black&White SODASTREAM Jet Black&White 0.5 plast 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze LISS Nerezová sifonová lahev SODA 2 l LISS Nerezová sifonová lahev SODA 2 l 2 nerez 1 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Limo Bar ECO Limo Bar ECO 1 plast 1 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Limo Bar Elixír Turbo Limo Bar Elixír Turbo 1.5 plast 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Orion AQUADREAM WHITE Orion AQUADREAM WHITE 1.1 plast 1 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Tescoma MyDrink 308610 Tescoma MyDrink 308610 1 plast 3 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SodaStream JET Premium Růžová Metalická SodaStream JET Premium Růžová Metalická 1 plast 2 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat výrobník sody

Domácí výrobník sody je poměrně jednoduchým typem zařízení, takže s jeho nákupem by neměl mít problém opravdu nikdo. Abyste však využili maximální potenciál a možnosti takového zařízení, vyplatí se znát několik technických parametrů tohoto výrobku.

Určitě si přečtěte následující kapitoly, kde vás seznámíme s výrobním materiálem, objemem dostupných lahví, typem bombiček a jejich výdrží. Nezapomeneme samozřejmě ani na bohatou volbu příslušenství a přehled produktů dle aktuálních cen.

Nasměrujeme vás tou správnou cestou při nákupu kvalitního sodovkovače, s pomocí kterého si utvoříte zdravou perlivou vodu s dokonalou příchutí. To vše díky nenápadnému kuchyňskému doplňku s přijatelnými pořizovacími náklady.

Výrobník sody je jedním z domácích přístrojů, který vám pomůže přetvořit si vlastní kuchyň na profesionální bar. Dalším takovým pomocníkem je výrobník ledu, který vám poskytne dostatek ledu na tříšť či koktejlovou párty. S pořízením toho správného vám pomůže náš článek Jak vybrat výrobník ledu.

Typy

Na počátku všeho byste se měli rozhodnout, pro jaké účely budete vůbec využívat výrobník sody a hlavně v jaké míře. Přístroje určené pro domácnosti a velké provozy se totiž podstatně liší. Vybírat si můžete mezi dvěma základními typy sodovkovačů.

 • Domácí výrobník sody
 • Komerční výrobník sody

Domácí výrobník sody

V tomto směru budete volit mezi výrobníky originálního vzhledu. Jejich velikost se rovná rozměrům mobilního kuchyňského mixéru. Kromě plastové láhve pořizujete prostorově nenáročnou základnu, která se stará o samotný proces výroby perlivé vody.

Co se týče designu, meze se rozhodně nekladou. Sodovkovač můžete pojmout nejenom jako zdroj chutného nápoje, ale také jako kuchyňský doplněk. K dispozici jsou různé výrobní materiály. Nejčastěji se ale setkáte s plastem v odlišném barevném provedení nebo s luxusnějším nerezem.

Z pohledu fungování jsou zákazníkům předkládány tři modely výrobníků sody.

 • S láhví zasouvací do přístroje
 • S láhví šroubovací do přístroje
 • Samostatně fungující láhev

Je pouze na vás, jakému systému dáte přednost a co je vám bližší. Z pohledu kladů a záporů pravděpodobně nelze mezi jednotlivými verzemi hledat výrazné funkční odlišnosti. Záleží opravdu na tom, co budete sami preferovat​.

Komerční výrobník sody

I když se náš článek věnuje primárně domácím výrobníkům sody, musíme se alespoň okrajově zmínit také o komerčních produktech. Tyto sodabary jsou schopny produkovat podstatně větší množství perlivé vody, jelikož jsou standardně umísťovány ve školních jídelnách, restauracích a podobných provozech. Ve všech případech se jedná o nerezové výrobky.

Vybírat si můžete ze tří modelů s odlišnými vlastnostmi.

 • Sodabar se suchým chlazením– Stolní a sloupové provedení pro výrobu 1 – 3 nápojů, ať už je to soda, klasická voda nebo perlivá voda.
 • Sodabar s voním chlazením – Vysokokapacitní přístroje.
 • Sodabar podstolní – Produkty, které lze zakomponovat pod pracovní či barovou desku.

Pořizovací náklady těchto výrobků jsou bezpochyby mnohonásobně větší než ceny výrobníků sody pro domácí použití.​

Materiál a objem láhve

Samotný výrobník sody představuje uzavřený typ přístroje. Ten nemá cenu zdlouhavě popisovat. Kromě originálního designu lze jen zmínit, že tato část produkuje onu požadovanou perlivou vodu. Proto se nyní zaměříme na další důležitý prvek sodovkovače.

Je to láhev, která se vsazuje do výrobníku sody. Po vytvoření perlivé vody láhev vyjmete a můžete rozlévat vytvořenou sodu. V tomto ohledu lze v první řadě narazit na výrobní materiál láhve. Na trhu se používají nejčastěji dvě varianty.

 • Plastové láhve – Tento typ láhve zakoupíte nejčastěji. Dostane se vám poměrně velkého výběru z pohledu originálního designu. Plast navíc přináší jednu velice zásadní vlastnost, a to je odolnost.
 • Skleněné láhve – Jestliže budete při používání výrobníku sody dostatečně opatrní, můžete vyzkoušet skleněné láhve. V jejich prospěch totiž hovoří jednodušší údržba. Sklo je navíc příslibem delší životnosti při zachování stále stejného vzhledu.

Objem láhve

Vedle výrobního materiálu láhve vás bude zajímat ještě její objem. Tento parametr prezentuje, kolik perlivé vody budete schopni vyrobit najednou. Vzhledem k tomu, že jde o produkty pro domácí užití, jsou objemy přiměřené. Nejčastěji narazíte na sodovkovače s objemem láhve od 0,5 litru do 1 litru.

Typ bombičky a její objem

Velkou roli při výrobě sody hraje oxid uhličitý, který je zodpovědný za nasycení připravovaného nápoje. A právě ten je uložen v bombičkách odpovídajícího tvaru a velikosti. Ty jsou nedílnou součástí sodovkovače. Výsledný produkt můžete vybírat na základě dvou typů bombiček.

 • Bombičky jednorázové – Tyto doplňky se pyšní menším objemem. V okamžiku, kdy dojdou, je zapotřebí koupit nové. Využívány jsou nejčastěji u tradičního typu sifónové láhve. Tu zná z dob mládí bezpochyby každý.
 • Bombičky vyměnitelné – Ty jsou součástí většiny moderních výrobníků sody. Jejich nespornou výhodou je možnost výměny plynu, takže nemusíte kupovat celou novou bombičku.

Objem bombičky

Vedle typu tohoto příslušenství je důležitý také objem bombičky. Ten totiž rozhoduje o tom, jak velké množství perlivé vody jste schopni připravit. Co se týče jednorázových bombiček, připravte se na objem v řádu jednoho litru.

Vyměnitelné bombičky vám toho nabídnou daleko více. Větší tvar a velikost jsou schopny pojmout více oxidu uhličitého. Narazit lze na bombičky, se kterými vyrobíte až 135 litrů syceného nápoje. Pro domácí použití vám s přehledem stačí naplnitelné bombičky pro 70 – 90 litrů vody.

Příslušenství a funkce

Součástí moderních výrobníků sody je řada praktického příslušenství, přidružených funkcí a ovládacích prvků. To vše přispívá k pohodlnějšímu, jednoduššímu a bohatšímu chystání výsledného nápoje. Nyní vás seznámíme s některými nejčastějšími prvky novodobých přístrojů.

 • Intenzita sycení – Dané sodovkovače vám prostřednictvím jediného tlačítka umožní zvolit intenzitu perlivého nápoje. Obvykle je to intenzita jemná, střední a silná.
 • Přetlakový ventil – Prvek starající se o vaši bezpečnost. V okamžiku, kdy dojde k nadměrnému sycení, přetlakový ventil upustí přebytečný oxid uhličitý.
 • Uzávěry s integrovaným těsněním – Kvalitní láhve jsou vybaveny speciálním těsněním, aby z nich neunikal oxid uhličitý.
 • Automatický odvod vody– Systém starající se o odvod přebytečné perlivé vody.
 • Sirupy – K výrobníku sody si můžete pořídit také přemíru nejrůznějších ochucených sirupů. S pomocí nich vytvoříte sycené limonády dle chuti. Nejčastěji je to příchuť coly, green tea, jahody, citronu, jablka, maliny, pomeranče, toniku, třešně, kiwi, energetického nápoje a hroznu. Sirup lze samozřejmě zakoupit v odlišném objemu od 375 mililitrů do 750 mililitrů. Z takové láhve vyrobíte desítky litrů chutné limonády.

Cena

Na sodovkovače se zaměřuje hned několik profesionálních výrobků, od kterých máte možnost zakoupit modely odlišného typu – Kayser, Limo Bar, LISS, Sifos, Orion, Imetec, Tescoma a Oasis. Tou nejznámější značkou je pravděpodobně Sodastream.

Chcete-li si vyrábět domácí perlivé nápoje a sycené limonády, nemusíte se obávat žádné výrazné investice. Pořizovací náklady včetně těch provozních jsou velice přijatelné. Ceny za nové bombičky se mohou pohybovat do 700 Kč u velkých objemů. Jejich výměny jsou spjaty s třetinovými výdaji. Co se týče samotných výrobníků sody, přinášíme vám pár cenových hladin.

Cena do 1 000 Kč

Za tuto cenu pořídíte omezené množství výrobníků sody. Budou to povětšinou základní modely nebo například samotné láhve umožňující tvorbu syceného nápoje. Očekávat musíte menší objem láhve a nenáročné zpracování výrobku.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

V této cenové kategorii si na své přijde každý nenáročný zákazník. Zakoupit můžete dokonce oblíbený Sodastream. Objem láhve se bude pohybovat od 0,8 do 1 litru. Pestrý výběr barevných dekorů je v tomto směru naprostou samozřejmostí.

Cena od 2 000 Kč do 4 000 Kč

Je-li pro vás důležitý design a kvalita zpracování výrobníku sody, zkuste do něj zainvestovat trochu více peněz. Vedle plastu narazíte také na nerezová moderní řešení. Tyto přístroje jsou vybaveny řadou doplňkových systémů a bezpečnostních prvků.

Cena nad 4 000 Kč

Od ceny 4 000 Kč a výše se domácí sodovkovače pozvolna přeměňují na ty profesionální určené do náročnějších provozů. Cena se může vyšplhat až k 30 000 Kč. S takovým produktem můžete vyrábět sodu ve velkém.