Bazénové vysavače jsou užitečná zařízení, která slouží k vysávání nečistot ze dna a stěn bazénů. Hodí se tedy pro všechny, kdo mají na zahradě nádrž na vodu, kterou chtějí udržovat čistou. Díky nim ostatně nebudete potřebovat tolik bazénové chemie, která může způsobovat podráždění očí či pokožky, případně dočasné zhoršení atopického ekzému. Její omezení, ačkoliv bývá šetrná, tedy určitě není od věci.
V tomto článku, jsme se nejprve zaměřili na jednotlivé typy těchto zařízení, které je nutné zvážit primárně. Soustředit byste se ovšem měli i na parametry samotného bazénu, tedy na jeho rozměry, typ, tvar i materiál povrchu. Zohlednit je navíc vhodné i to, zda se koupete ve sladké či slané vodě, která bývá čím dál běžnější.
Vynechat jsme nemohli ani typ napájení, materiál, technické parametry, jakož i dodatečné funkce a prvky, kterých mohou mít především dražší modely opravdu mnoho. Na závěr jsme se zaměřili rovněž na pořizovací cenu. Bazénové vysavače jsou totiž poněkud specifické v tom, že se mohou z hlediska finanční stránky od sebe opravdu výrazně lišit. K dispozici zkrátka budete mít všechny relevantní informace.
Jak vybrat vysavač bazénů stručně:
- Nejprve zvolte vhodný typ. K dispozici máte manuální a poloautomatické bazénové vysavače, ale také plně automatické modely, které pracují zcela samy.
- Zohledněte parametry bazénu. Při výběru vysavače bazénu určitě neopomeňte vzít v úvahu rozměry, typ a tvar bazénu, stejně jako materiál povrchu. Rozhodujte se také podle toho, zda se koupete ve sladké či slané vodě.
- Soustřeďte se na napájení. Bazénové vysavače mohou být opatřeny elektrickým kabelem, který může být poněkud limitující. Mnohé modely ovšem mají baterie, případně akumulátor, který lze jednoduše dobíjet.
- Zaměřte se i na materiál. Vybraný model by měl být kvalitně zpracován a vyroben z materiálu, který je odolný proti (slané) vodě a bazénové chemii.
- Berte v úvahu technické parametry. Vysavače bazénů se mohou lišit šířkou čisticí plochy, dobou čištění, délkou hadice, ale také hmotností.
- Neopomeňte dodatečné funkce a prvky. Mnohé modely mohou mít indikaci plného koše, dálkové ovládání, LED osvícení, funkci intenzivního čištění nebo větší počet nástavců.
- Vybírejte podle pořizovací ceny. Některé bazénové vysavače mohou stát pod tisícovku, za jiné lze utratit i pětimístnou či dokonce šestimístnou částku.
Typ vysavače
V první řadě byste si měli rozmyslet, jaký typ bazénového vysavače zvolit. Aktuálně máte k dispozici tři základní varianty (manuální, poloautomatické a automatické), které se odlišují způsobem manipulace. Rozdíly ovšem panují také v tom, pro jak velký bazén jsou určeny, přičemž se liší i v účinnosti, náročnosti používání, v pořizovací ceně a dalších vlastnostech.
Typ bazénového vysavače | Výhody | Nevýhody |
Manuální vysavače bazénů | – Nízká pořizovací cena
– Účinné u menších bazénů |
– Nevhodné pro větší bazény |
Poloautomatické vysavače bazénů | – Dobrý poměr kvalita/cena
– Není nutná obsluha |
– Ne všechny modely zvládnou stěny bazénu |
Automatické vysavače bazénů | – Vysoká účinnost
– Není nutná obsluha – Vhodný i pro velké bazény |
– Vysoká pořizovací cena |
Manuální vysavače bazénů
Manuální neboli ruční vysavače bazénů jsou klasikou, která má i přes svou jednoduchost určité výhody. Často se napojují na filtrační systém bazénu (filtr či skimmer) a následně se využívají pro vysátí nečistot ze stěn a dna, které se zachytí ve filtračním zařízení. Fungovat ovšem mohou také na principu podtlaku.
Mezi pozitiva je možné počítat nižší pořizovací cenu, na druhou stranu se nejedná o příliš vhodné řešení u větších bazénů, neboť mechanický pohyb může být v takovém případě dosti únavný.
Poloautomatické vysavače bazénů
Poloautomatické vysavače bazénů jsou v mnoha ohledech podobné manuálním modelům. Tato zařízení je nutné napojit na filtr či skimmer (zařízení sloužící k odvodu znečištěné bazénové vody do filtrace), rozdíl ovšem spočívat v tom, že pracují samostatně.
Dno bazénu je vysáváno náhodnými pohyby, a to s poměrně dobrou účinností. Některé modely si dokážou poradit i s čištěním stěn, neplatí to ovšem pro všechny varianty, takže se při nákupu raději přesvědčte, co všechno zvládnout.
Automatické vysavače bazénů
Automatické vysavače bazénů není nutné připojovat k filtraci, neboť mají vlastní filtr a filtrační vak. K dispozici navíc mohou mít i nabíjecí akumulátor. Tato zařízení šetří váš čas a energii, a navíc bývají velmi efektivní při čištění. Uplatnění tedy nacházejí i u větších bazénů, přičemž často zvládají čistit nejen dno, ale v mnoha případech rovněž stěny.
Na druhou stranu u těchto produktů už musíte počítat s vyšší pořizovací cenou, která se v některých případech může pohybovat i v řádu desetitisíců korun.
Parametry bazénu
Při výběru vysavače je nutné zohlednit i základní parametry vašeho bazénu. V tomto ohledu vám doporučujeme zaměřit se nejen na rozměry, ale také na typ a tvar, materiál povrchu, stejně jako na samotnou vodu. To vše může hrát roli při následné efektivitě čištění.
- Rozměry – Zatímco manuální vysavače jsou vhodné pro menší bazény, plně automatické modely se hodí především pro větší plochy. Středně velké bazény vyčistíte i s poloautomatickým vysavačem, při nákupu ale raději zohledněte délku hadice, abyste měli jistotu, že zvládne vyčistit celou plochu.
- Typ – U každého modelu bazénového vysavače by mělo být uvedeno, jestli je vhodný do nadzemního, zapuštěného, případně do obou typů bazénů.
- Tvar – Většina nabízených vysavačů je určena pro oválné či kruhové bazény, případně pro čtvercové či obdélníkového nádrže. Pokud má váš bazén atypický tvar, raději se při výběru ujistěte, že daný vysavače s ním nebude mít žádné potíže.
- Materiál povrchu – Ačkoli si většina nabízených bazénových vysavačů poradí s různými povrchy, problematický může být kupříkladu hladký keramický obklad, případně sklolaminát.
- Typ vody – V současné době mají někteří lidé v bazénu na zahradě slanou vodu. Pokud je to i váš případ, ujistěte se, zda v takovém případě nebude mít daný vysavač problém. Mnohé modely lze sice používat i v bazénech se slanou vodou, po každém použití je ale potřeba důkladné opláchnutí.
Napájení
Při výběru vysavače bazénů je určitě vhodné zohlednit i napájení, které opět existuje ve třech základních variantách. Jedná se o elektrický kabel, baterie a akumulátor. Napájení může dosti výrazně ovlivnit komfort při používání, takže ho v žádném případě nepodceňujte a zvolte typ, který vám bude nejvíce vyhovovat.
- Elektrický kabel – Bazénové vysavače s tímto typem napájení je nutné před použitím připojit do sítě. Určitě je vhodné se zaměřit i na délku elektrického kabelu, ačkoliv je samozřejmě možné využít prodlužovací kabel neboli prodlužovačku.
- Baterie – U modelů na baterie nemusíte řešit elektrický kabel ani dobíjení. Na druhou stranu je nutná výměna baterií v případě, že se vybijí. Jedná se o vhodnou variantu spíše pro menší plochy, u větších je vhodnější akumulátor.
- Akumulátor – Vysavače bazénů mohou mít i vestavěnou baterii, kterou lze jednoduše nabít přes USB kabel, který bývá součástí balení. Na jedno nabití navíc mívá akumulátor i dobrou výdrž, takže je vhodný i pro větší bazény.
Materiál
Ačkoli při nákupu levných bazénových vysavačů můžete mít dobrý pocit z finanční úspory, přespříliš šetřit se v tomto případě nemusí vyplatit. Raději si pořiďte model s kvalitním zpracováním a z odolného materiálu. Přesvědčte se, zda je daný materiál odolný proti vodě (především slané), ale také bazénové chemii. Ta se může postupem času ve vysavači usazovat, což má v některých případech negativní vliv na účinnost i provozuschopnost. Tyto informace by vám měl poskytnout výrobce či prodejce.
Technické parametry
Technické parametry mají pochopitelně rovněž vliv na účinnost a rychlost čištění bazénu. Navíc se mohou projevit i na komfortu při používání, takže je rozhodně nepodceňujte. Určitě doporučujeme se zaměřit na šířku čisticí plochy, dobu čištění, délku hadice, ale také na hmotnost daného zařízení.
- Šířka čisticí plochy – Pokud je čisticí plocha vysavače dostatečně široká (měla by být kolem 40 centimetrů), bude samotné čištění výrazně kratší než v opačném případě.
- Doba čištění – Jednotlivá zařízení mohou disponovat různými programy, tedy čistícími cykly, které se liší časem vysávání. Některé si mohou dno nejprve zmapovat a následně svou aktivitu zcela přizpůsobit konkrétnímu bazénu, což se opět týká i doby čištění.
- Délka hadice – Doporučujeme zvolit bazénový vysavač s hadicí o délce minimálně 10 metrů. Některé modely ji ale mohou mít i výrazně delší. Kromě toho je možné při výběru zohlednit i vnitřní průměr hadice, ten by měl být minimálně 30 milimetrů.
- Hmotnost – Tento parametr hraje roli zejména u manuálních vysavačů, které bývají obecně lehčí, bez hadice váží cca 1 kilogram. Poloautomatické a automatické modely jsou těžší, jejich hmotnost přesahuje 5 kilogramů.
Dodatečné funkce a prvky
Při výběru vysavače bazénů můžete zohlednit také funkce a prvky, kterými disponuje. Některé pro vás mohou být zbytečné, další jsou ale obecně poměrně důležité.
- Připojení na filtraci bazénu – Manuální a poloautomatické vysavače se připojují na bazénovou filtraci, a to především na filtraci pískovou. Její výkon je dobré brát při výběru vysavače v potaz.
- Filtrační koš či vak – Bývá součástí automatických bazénových vysavačů. Zachycuje hrubé i jemnější nečistoty a dá se prát, takže ho můžete používat dlouhodobě. Objem se zpravidla pohybuje okolo 5 litrů.
- Indikace plného koše – Pomocí diody budete upozorněni, že je filtrační koš plný a musíte jej vyprázdnit.
- Filtrační sáček – Prvek, který je přítomen v případě, není-li možné vysavač připojit na bazénovou filtraci. Objem bývá zhruba 1 litr.
- Dálkové ovládání – Některé automatické vysavače bazénů je možné ovládat na dálku. U určitých modelů lze také využít mobilní telefon či tablet.
- LED osvícení – Tento prvek se hodí v případě, budete-li čistit bazén ve večerních hodinách, případně za zhoršených světelných podmínek.
- Intenzivní či turbo čištění – Funkce, které zaručují opravdu důkladné či rychlé vysávání nečistot ze dna či stěn bazénu.
- Lift systém – Umožňuje rychlý odtok vody při vyjmutí vysavače z bazénu, což snižuje jeho hmotnost a celý proces usnadňuje.
- Otočný čep – Tento prvek nazývaný také swivel slouží k připojení kabelu k vysavači tak, aby bylo zabráněno namotání kabelu.
- Nástavce – Příslušenství, které může usnadnit úklid bazénu. Jednotlivé nástavce se mohou lišit šířkou, zakončením nebo tvarem hubice.
Cena
Bazénové vysavače existují v několika typech, které se od sebe mohou opravdu výrazně lišit, a to včetně výkonu, kvality zpracování nebo počtem dodatečných funkcí a prvků. Od toho se pochopitelně odvíjí také pořizovací cena. Některá zařízení mohou být i více než stonásobně dražší než jiná. Proto tento faktor nelze při výběru podceňovat. Vysavače bazénů jsme po pečlivé analýze trhu rozčlenili do čtyř cenových kategorií, podle nichž se můžete orientovat.
Cena do 5 000 Kč
Nejlevnější bazénové vysavače pořídíte už za několik set korun. Bude se ovšem jednat téměř výhradně o manuální modely, které nebudou z nejkvalitnějších a počítat musíte i s minimem dodatečných funkcí a prvků. V cenové kategorii do 5 000 Kč v každém případě seženete většinu manuálních a poloautomatických vysavačů bazénů, ale už také některé automatické varianty.
Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
V této cenové hladině se vyskytují kvalitnější poloautomatické vysavače, stejně jako mnohé automatické produkty. Stále se ale ovšem jedná spíše o základní modely, takže jestli chcete opravdu kvalitní pomocníky pro čištění bazénů, budete si muset připravit ještě trochu víc peněz.
Cena nad 10 000 do 20 000 Kč
Pořizovací cena kvalitních automatických vysavačů začíná zhruba na 10 000 Kč, ačkoli pětimístnou sumu mohou stát i nejlepší poloautomatické modely. V každém případě v této cenové kategorii seženete asi nejvíce produktů, které lze označit za nejlepší v poměru vysoká kvalita za relativně rozumnou cenu.
Cena nad 20 000 Kč
Částka 20 000 Kč se sice na první pohled může zdát vysoká, ve skutečnosti však stále není ani zdaleka nejvyšší. Automatické vysavače s dlouhou výdrží, vysokým výkonem a řadou doplňkových funkcí a prvků mohou stát dokonce dvojnásobek, ale také více. Existují i modely, jejichž cenovka ukazuje (i výrazně) více než 100 000 Kč, vesměs se však jedná o profesionální produkty pro veřejné bazény.