Test nejlepších vysavačů listí a jak je vybrat

Obrázek vysavače listí

Vysavač listí je zahradním nástrojem, který oceníte především na podzim při pravidelných udržovacích pracích kolem domu. Tento speciální přístroj s motorem udělá spoustu činností za vás, takže s klidem můžete odhodit nepotřebné hrabky a zapomenout na náročné hrabání.

Vysavače listí jsou mobilní a ergonomické, tudíž je lze pohodlně nosit přes rameno a za pomoci proudění vzduchu se zbavovat nepotřebného listí, malých větviček a dalšího odpadu. Tento výrobek samozřejmě nemusí fungovat pouze jako vysavač, ale také jako praktický fukar.

Při nákupu tohoto typu zahradního nástroje je důležité přihlížet k několika zásadním parametrům, abyste zvolili vhodný produkt právě pro vaše účely. S jeho výběrem vám pomůže náš článek „jak vybrat vysavač listí“ od A až do Z.


Nejlepších 10 vysavačů listí dle hodnocení uživatelů

Vzhled

Název

Motor

Objem  (l)

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled vysavače listí Fieldmann FZF 4010-E

Fieldmann FZF 4010-E

elektrický

45

800 Kč

Náhled vysavače listí Fieldmann FZF 4020-E

Fieldmann FZF 4020-E

elektrický

45

900 Kč

Náhled vysavače listí Gardena ErgoJet 3000

Gardena ErgoJet 3000

elektrický

45

2 100 Kč

Náhled vysavače listí Black & Decker GW3050

Black & Decker GW3050

elektrický

50

2 700 Kč

Náhled vysavače listí Bosch ALS 25

Bosch ALS 25

elektrický

45

2 200 Kč

Náhled vysavače listí Black & Decker GW3030

Black & Decker GW3030

elektrický

50

2 000 Kč

Náhled vysavače listí HECHT 3030

HECHT 3030

elektrický

50

1 500 Kč

Náhled vysavače listí BOSCH ALS 30

BOSCH ALS 30

elektrický

45

2 400 Kč

Náhled vysavače listí Riwall PRO RPBV 31

Riwall PRO RPBV 31

benzínový

45

3 600 Kč

Náhled vysavače listí HECHT 3000

HECHT 3000

elektrický

50

900 Kč

Testování a recenze vysavačů listí pro letošní rok

Podrobný test vysavačů listí zpracováváme a jeho vydání máme naplánované během roku 2018. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných vysavačů listí. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o vysavače listí, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké vysavače listí, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat vysavač listí

1. Způsob fungování

2. Motor

3. Příkon a výkon

4. Rychlost vzduchu

5. Objem sběrného koše

6. Materiál a hmotnost

7. Ovládání

8. Příslušenství

9. Ceny

Vysavač listí je mnohdy označován, jako zahradní vysavač. Ve výsledku jde však o zcela totožný přístroj. Při jeho pořízení si musíte uvědomit, co od takového univerzálního pomocníka vlastně očekáváte. S tím vám pomůže hned úvodí kapitola zaměřená na jeho fungování.

Dále vám prozradíme, jaký můžete zvolit motor, potažmo jeho patřičný příkon a výkon. Sdělíme vám několik informací o objemu sběrného koše, ovládání a ostatních částech. Prostřednictvím tohoto článku zjistíte, jaké lze použít příslušenství a jakými funkcemi mohou být vybaveny moderní vysavače listí.

Nekupujte zajíce v pytli a načerpejte dostatek hodnotných informací. Z nich vzejde model výrobku, který vám bude sloužit dlouhá léta a plnit své funkce na výbornou.


1. Způsob fungování

Ještě před zkoumáním jakýchkoliv technických parametrů si musíte jasně říci, jakou úlohu má vysavač listí plnit na vaší zahradě. I když většina zařízení vypadá na první pohled totožně, liší se v mnoha vlastnostech a v samotném principu fungování. V tomto ohledu vybíráte ze tří typů.

 • Vysavače
 • Fukary
 • Kombinace

Vysavače

Název této kategorie je jasně vypovídající. Vysavače listí tohoto typu mají jediný pohyb, a tím je vysávání vzduchu, respektive listí, malých větviček a podobného odpadu na zahradě. Samochodné stroje, které vám samozřejmě nenabídnou nic navíc.

Fukary

Opakem vysavačů jsou fukary. Ty mají také jediný pohyb a tím je foukání vzduchu ven ze zařízení. Listí pak nevysáváte, ale hrnete před sebou. Obvykle je úklid prováděn tak, že podzimní nepořádek nafoukáte na jednu hromadu a následně ji uklidíte. To už bohužel musíte udělat ručně.

Kombinace

Tato kategorie produktů představuje spojení výše uvedených strojů v jeden praktický celek. To znamená, že kombinované vysavače listí dokáží vzduch nejenom vysávat, ale také vyfukovat. Možná i proto patří ke stále vyhledávanějším. Pod pojmem „kombinace“ se skrývá ještě jedna praktická funkce, kterou je drcení. Vysátý odpad rovnou zpracujete a šetříte si místo v koši.

Jistou odnoží jsou pak tříkanálové vysavače listí. V jejich prospěch hovoří hlavně dvě úrovně foukání a vysávání. V praxi funguje takový produkt nějak následovně – jedním kanálem je vyfukován vzduch čechrající přilepené listí a ostatní biologický odpad k zemi. Další kanál pracuje jako výkonný vysavač a vše sbírá do sběrného koše. Tento typ výrobku je oproti základním dvěma cenově nejnákladnější.


2. Motor

V okamžiku, kdy máte představu o tom, jaký model fungování vysavače listí pro vás má největší využití, je možné přejít k volbě jednotlivých parametrů. Těm se budeme věnovat podle důležitosti. Vaši pozornost by měl primárně upoutat použitý motor. V tomto směru se totiž nabízí trojí dělení.

 • Elektrické motory
 • Akumulátorové motory
 • Benzínové motory

Elektrické motory

Z pohledu pořizovacích nákladů jde o nejlevnější typ vysavače listí. Nedílnou součástí samotného těla je elektrický motor. Jeho zdrojem energie je elektřina, kterou musíte získávat z klasické elektrické zásuvky na 230 V. Ve prospěch tohoto řešení hovoří především nízká hmotnost. S vysavačem listí se určitě nenadřete. Výkony mohou být lehce pod hranicí motorových vysavačů listí.

Jediným negativem elektrického provedení je nutnost vláčet za sebou prodlužovací kabel. I z toho důvodu se tyto modely používají spíše na menších zahradách, kde není příliš členitých prostor.

Ceny elektrických vysavačů listí jsou v rozmezí 1 500 Kč – 4 500 Kč.

Akumulátorové motory

Alternativa elektrických motorů jen s tím rozdílem, že tyto výrobky jsou napájeny prostřednictvím akumulátoru, nikoliv přímo z elektrické sítě. Z této definice jasně plynou výhody akumulátorových přístrojů. V jejich prospěch hovoří hlavně mobilita. Velkým kladem je také nízká hlučnost oproti elektřině, natož benzínovému motoru.

Na druhou stranu neočekávejte žádné převratné výkony, takže na kombinované vysavače listí narazíte jenom stěží. Při jejich nákupu si hlídejte hlavně kapacitu baterie, ze které vychází požadovaný výkon v kombinaci s délkou provozu. Ta se pohybuje od 10 do 90 minut nepřetržitého fungování.

Ceny akumulátorových vysavačů listí lze pořídit za 3 500 Kč až 13 000 Kč.

Benzínové motory

Trojici prezentovaných motorů zakončíme těmi nejvýkonnějšími. Je to způsobeno tím, že jde o benzínové vysavače listí. Používány jsou dvoutaktní a čtyřtaktní varianty, které se liší svou hlučností a nutností přimíchávat do benzínu potřebný olej. S velkým výkonem se pojí také mobilita. Tato specifikace vybízí k používání vysavačů na rozlehlejších a členitějších zahradách.

Na druhou stranu počítejte s vyšší hmotností, hlučností a pořizovacími náklady. Motorové vysavače listí zakoupíte v řádu 4 000 Kč – 18 000 Kč.


3. Příkon a výkon

Výběr motoru vysavače listí souvisí mimo jiné i s jeho výkonem. Ten rozhoduje o tom, jak efektivně, rychle a pohodlně budete odklízet biologický nepořádek na vaší zahradě. V tomto směru je zapotřebí rozlišovat, zda jde o elektrické nebo benzínové zařízení.

U elektrických vysavačů listů je to hodnota příkonu promítající se do celkové spotřeby elektrické energie, potažmo výkonu. Příkon je udáván ve Wattech pod zkratkou „W“. Pohybuje se v rozmezí 1 000 W – 3 000 W. Pokud nechcete být při práci po technické stránce omezováni, volte minimální příkon alespoň 2 000 W.

U motorových vysavačů listí narazíte na prezentaci výkonu v kilowattech pod zkratkou kW. Výjimkou není ani zmínka o „koních“ se zkratkou HP. Poměr mezi těmito dvěma veličinami je následující – 1 kW = 1,35 HP. Ideální odrazovou hranicí je použití vysavače listí alespoň s 1 HP.


4. Rychlost vzduchu

Při volbě správného vysavače listí nezapomínejte také na rychlost proudění vzduchu, ať už dovnitř či ven. Vždyť k této práci tento výrobek vlastně primárně slouží. Výsledný parametr vychází z celkového výkonu použitého motoru. V technických specifikacích má své pevné místo.

Rychlost proudícího vzduchu je udávána v kilometrech za hodinu nebo metrech za sekundu. Přidruženým údajem je i průtokový objem vzduchu prezentovaný v kubických metrech za hodinu. Níže uvádíme minimální hodnoty kvalitních zařízení.

 • Minimální rychlost vzduchu 200 km/h
 • Minimální průtokový objem vzduchu 400 m3/h

5. Objem sběrného koše

V rámci posloupnosti se přesuneme od výkonů k fyzickému provedení vysavače listí. Daný motor nasává biologický odpad vstupní trubicí a následně vše hromadí ve speciálním textilním koši. Co se týče trubice, tam si pohlídejte alespoň minimální průměr otvoru 15 centimetrů. Čím větší toto ústí bude, tím lépe, protože pak nejste limitováni velikostí nasávaného odpadu ze zahrady. Hodit se vám může také rada týkající se tvaru trubice. Nejlepší je ta kulatá, protože v ní se na rozdíl od té hranaté neusazuje listí.

Hodně pozornosti věnujte objemu sběrného koše. V tomto případě existuje jedno základní pravidlo. Čím větší koš pořídíte, tím méně častěji jej budete muset vysýpat. Vzhledem k tomu, že tyto produkty slouží k vysávání listí a obdobných věcí, nemusíte se obávat ani příliš velkého nárůstu hmotnosti. Velikosti sběrných košů se obvykle pohybují v rozmezí 17 – 60 litrů.


6. Materiál a hmotnost

Ve výsledku by vás měl zajímat i výrobní materiál a celková hmotnost vysavače listí. Přece jenom budete mít toto zařízení na zádech nebo na rameni určitou dobu. Co se týče vnějšího pláště, jsou obvykle použity plastové komponenty. Vy byste se měli spíš zaměřit na zpracování ventilátoru. Ten je u vysavače listí nejvíce namáhán, respektive jeho lopatky. Stát se totiž může, že při vysávání nasajete hrubší a tvrdší materiály, které mohou tuto komponentu poškodit. V závislosti na cenových nákladech výrobku se vám nabízí tento výběr.

 • Levné vysavače listí – Měkké plasty
 • Průměrné vysavače listí – Tvrzené plasty
 • Dražší vysavače listí – Kov

S přibývající cenou dochází pozvolnému nárůstu kvality a odolnosti lopatek ventilátoru.

U hmotnosti jde o individuální záležitost. Každý člověk je schopen unést jinou zátěž. Hmotnost vysavačů listí se je od 1,5 Kg do 7 Kg. Pomyslnou hranicí by se pro vás měla stát maximální váha kolem 5 Kg.


7. Ovládání

Většina vysavačů listí má velice obdobnou ergonomii, kterou mimo jiné tvoří rukojeť s ovládacími prvky. Ty jsou díky jednoúčelovému provedení poměrně skromné. Obvykle si vystačíte s ovládáním plynu, respektive rychlost vzduchu. Jen u motorových výrobků narazíte ještě na sytič a lanko pro startování motoru. Dále je to změna směru foukání vzduchu.

Ovládání by vám mělo sednout pěkně do ruky, aby pohyb s vysavačem byl co nejpřirozenější a pohodlný. K tomu mimo jiné přispívá použití měkčeného materiálu v této části. I tento prvek ovlivňuje snížení celkových vibrací přístroje.


8. Příslušenství

Součástí některých modelů vysávačů listí je i řada praktických doplňků. Ty slouží buď k rozšíření funkcí nebo se kladně podepisují na snazším užívání. Pro zajímavost vám představíme ty nejzákladnější z nich.

 • Pojezdová kolečka – Speciální kolečka umístěná na trubici, se kterou vysáváte listí. Díky nim odpadá nutnost držet celou váhu sací trubice. Kolečka jsou obvykle odnímatelná.
 • Pracovní popruhy – Skrze ně si připevníte vysavač listí k tělu a jeho celou váhu nesete nikoliv rukama, ale na rameni či obou ramenou.
 • Přídavná rukojeť – Na jednu stranu rozšiřuje a zvětšuje vysavač listí, na tu druhou však přináší daleko přirozenější úchop a manipulaci s ním.
 • Nástavce – Součástí hlavní trubice mohou být i další nástavce, například s užším hrdlem nebo hrabičkami na konci.

Co se týče používání nástavců, potažmo samotného vysávání listí, myslete na to, že suché listí se vám bude vysávat mnohem snadněji než to mokré, jelikož se nelepí.


9. Cena

Na závěr zbývá ještě prozradit několik informací spojených s pořizovacími náklady vysavače listí. Důležitá zmínka se týká volby toho správného výrobce. Dlouhodobě prověřené a značkové produkty se totiž vyznačují daleko preciznějším zpracováním. Jmenovat lze například Black & Decker, Bosch, Hecht, Fieldman, Gardena, VeGA, Husquarna, Makita, Hitachi, Greenworks a ostatní.

Cena do 1 000 Kč

I těm spořivějším zájemcům o vysavač listí uděláme radost. V této cenové kategorii se totiž nachází omezený počet modelů s elektrickým motorem. Počítat každopádně musíte jen s funkcí vysávání, menší kapacitou koše do 35 litrů a nízkým výkonem.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Zde k pestrému výběru elektrických vysavačů listí přibydou také ty akumulátorové. Funkce fukaru je naprostou samozřejmostí, včetně vybraných kombinovaných modelů, kde nechybí ani drtič. Sběrný vak dosahuje objemu cca 45 litrů, dodávány jsou pohodlné ramenní popruhy a počítat můžete i s vyšší rychlostí vzduchu nad 300 km/h.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

Toto poměrně široké cenové rozpětí začínají ve větší míře okupovat benzínové vysavače listí. S nimi se mimo jiné pojí vyšší výkon a objem koše dosahující kapacity až 50 litrů. Produkty přibližující se k hranici 15 000 Kč lze s jistotou označit za profesionální. Nechybí jim řada přídavných nástavců a kolečka po nasávací trubici.

Cena nad 15 000 Kč

Vysavače listí pro komerční použití, které nemusí mít podobu ručního zařízení využívaného na ramenním popruhu. K dispozici jsou také jezdící vysavače listí napodobující klasické sedačky a obdobné stroje. Jejich velký výkon a velký koš jsou předurčeny pro údržbu rozlehlých ploch.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Vysavače listí
Průměrné hodnocení 4 z 21 hlasů