Porovnávací test nejlepších
vysavačů listí
a jak je vybrat

V kategorii elektrické doporučujeme Black & Decker GW3050 Orientační cena: 3 000 Kč Zobrazit nabídky

Vysavač listí, neboli zahradní vysavač, je šikovným pomocníkem pro ty, kteří se starají o zahrady. Pošetří vaše záda a ruce. Místo toho, abyste se museli ohýbat s hráběmi, budete pouze chodit po zahradě a buďto přímo nasávat listí, nebo je odfoukávat na jednu hromadu, kterou shrábnete na závěr. Některé z nich totiž fungují pouze jako vysavače, některé pouze jako fukary a některé zvládají obě tyto funkce naráz.

Prošli jsme za vás aktuálně nabízené výrobky a rozdělili jsme je do tří kategorií podle motorů, který v sobě mají zabudovaný. Na zvážení tedy máte v závěru 9 produktů, z každé kategorie tři. Při výběru jsme zohledňovali hned několik jejich vlastností. Kromě těch, které máte uvedené v tabulce jako parametry, jsme zvážili jejich oblíbenost v různých e-shopech a recenze uživatelů, kteří si je již pořídili.

Nechte se tedy inspirovat naším výběrem a pokud vám ani jeden z produktů nepřijde ideální, pročtěte si sami náš návodný článek Jak vybrat, na základě něhož se budete moci minimálně snáz rozhodnout.


Varianta výběru Vzhled Název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Top produkt

Elektrické

Recenze Black & Decker GW3050 Black & Decker GW3050

Vysoká rychlost proudění vzduchu

Hlučnější

3 000 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Elektrické

Recenze Gardena ErgoJet 3000 Gardena ErgoJet 3000

Kvalitní drtič

Příliš dlouhá sací trubka,

Chybí kolečka

2 500 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Elektrické

Recenze Fieldmann FZF 4020-E Fieldmann FZF 4020-E

Snadná manipulace

Drtič z umělé hmoty

900 Kč Zobrazit nabídky

Top produkt

Akumulátorové

Recenze Ryobi RBV36B Ryobi RBV36B

Lze používat fukar i vysavač zároveň

Nižší rychlost proudění vzduchu

5 500 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Akumulátorové

Recenze Greenworks GWBV 4028 i Greenworks GWBV 4028 i

Výkonný bezuhlíkový motor,

Kvalitní materiály

Kratší výdrž baterie,

Nemá sběrný koš

3 500 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Akumulátorové

Recenze Bosch ALB 18 LI Bosch ALB 18 LI

Nízká hmotnost,

Dobře skladovatelný,

Pouze foukání

Nižší rychlost proudění vzduchu

1 300 Kč Zobrazit nabídky

Top produkt

Benzínové

Recenze Husqvarna 125 BVX Husqvarna 125 BVX

Velký objem sběrného koše,

Nastavitelná délka foukací trubice

Vysoká cena

9 500 Kč Zobrazit nabídky

Top cena/výkon

Benzínové

Recenze McCULLOCH GBV 345 McCULLOCH GBV 345

Vysoký poměr pro drcení

Chybí podpůrná kolečka,

Složitá změna funkcí

4 500 Kč Zobrazit nabídky

Dostupná varianta

Benzínové

Recenze Riwall PRO RPBV 31 Riwall PRO RPBV 31

Silný motor

Těžký na manipulaci,

Hlučný

3 300 Kč Zobrazit nabídky
Parametr Black & Decker GW3050 Gardena ErgoJet 3000 Fieldmann FZF 4020-E Ryobi RBV36B Greenworks GWBV 4028 i Bosch ALB 18 LI Husqvarna 125 BVX McCULLOCH GBV 345 Riwall PRO RPBV 31
Orientační cena 3 000 Kč 2 500 Kč 900 Kč 5 500 Kč 3 500 Kč 1 300 Kč 9 500 Kč 4 500 Kč 3 300 Kč
Typ Kombinace Kombinace Kombinace Kombinace Kombinace Fukar Kombinace Kombinace Kombinace
Hmotnost 4,8 kg 4,8 kg 3,5 kg 2,5 kg (bez aku) 2,7 kg 1,8 kg 4,4 kg 4,4 kg 5,4 kg
Objem nádrže - - - - - - 0,5 l 0,54 l 0,415 l
Objem motoru - - - - - - 28 cm3 25 cm3 31 cm3
Příkon / výkon 3000 W 3000 W 3000 W 36 V 40 V 18 V 800 W 750 W 750 W
Objem sběrného koše 50 l 45 l 45 l 45 l Nemá Nemá 64 l 45 l 45 l
Regulace výkonu Ano Ano Ano - Ano - Ano Ano -
Maximální rychlost proudění vzduchu 418 km/h 310 km/h 270 km/h 238 km/h 280 km/h 210 km/h 270 km/h 345 km/h 270 km/h
Sací výkon 233 l/s 170 l/s 217 l/s 214 l/s - - - - 170 l/s
Poměr drcení 16:1 16:1 10:1 10:1 10:1 Nemá 16:1 16:1 12:1
Výdrž na jedno nabití - - - - 70 min 14 min - - -

Recenze Black & Decker GW3050

Recenze Black & Decker GW3050

Top produkt

Elektrické

Tento výrobek jsme nezvolili jako TOP produkt jen tak náhodou. Zasloužil si to díky vysokému výkonu a opravdu vysoké rychlosti proudění vzduchu (418 km/h). Bude tak použitelný i pro náročnější úklidové práce na zahradě. Objem sběrného koše je 50 litrů, což je lehce nad průměrem a nebudete jej tedy muset nijak často vynášet. Před umístěním do koše vám vysátý materiál navíc automaticky projde drtičem s kovovou turbínou, který jeho objem zmenší až 16x. Jeho následné vyprázdnění je otázkou chvilky a nejde o nijak složitý úkon. Oproti tomu výměna sací sady za foukací je poněkud komplikovanější proces. Obecně má přístroj lehce větší hmotnost. Ta však v momentě, kdy jej používáte pouze jako fukar, bude o více než jeden kilogram nižší. Vysoký výkon vysavače lze hezky plynule regulovat, jen je potřeba počítat s tím, že tento skvělý výkon je vykoupen vysokou hlučností a cenou.

Zobrazit nabídky

Recenze Gardena ErgoJet 3000

Recenze Gardena ErgoJet 3000

Top cena/výkon

Elektrické

Oproti TOP produktu v této kategorii má model Gardena ErgoJet 3000 výhodu ve funkci ClickFit. Díky ní můžete snadno přecházet mezi vysáváním a foukáním a nemusíte ani používat žádné nářadí. K tomu má tento model stále velmi vysoký výkon a navíc bezpečnostní spínače, které zabrání nechtěnému zapnutí. Neumí si však již tak dobře poradit s mokrým listím, které jak trubku, tak buben ucpává a musí následovat pracné čištění. Fukar je v tomto případě efektivnější než vysavač. Stejně jako model Black & Decker GW3050 má bohužel větší hmotnost. Zde však navíc chybí také pojezdová kolečka, což používání ještě o něco ztíží. Trubice je možná až příliš dlouhá a menší lidé mohou mít problém s její manipulací. Přes horší manipulaci a vyšší hlučnost jde však díky vysokému výkonu o šikovného zahradního pomocníka, který navíc disponuje kvalitním kovovým drtičem.

Zobrazit nabídky

Recenze Fieldmann FZF 4020-E

Recenze Fieldmann FZF 4020-E

Dostupná varianta

Elektrické

Nejdostupnější z této kategorie je výrobek od české firmy Fieldmann. Má nízkou váhu i podpůrná kolečka, takže zacházení s ním bude velmi jednoduché. I tento nejlevnější model má však zabudovaný drtič: Jen turbína je již vyrobena pouze z umělé hmoty a tak je potřeba dávat si pozor, abyste nenasáli tvrdší předměty, které by mohly lopatky polámat. Výkon si můžete regulovat podle potřeby, což vám umožní vysávat například jen suché listí, zatímco těžší kamínky zůstanou ležet. Celkový výkon je nižší než už zbylých dvou produktů z této kategorie a tak je potřeba počítat s tím, že vám úklid zabere více času. Doporučujeme jej spíše pro menší zahrady.

Zobrazit nabídky

Recenze Ryobi RBV36B

Recenze Ryobi RBV36B

Top produkt

Akumulátorové

Velkou výhodou modelu Ryobi RBV36B je to, že jej lze použít buďto jenom jako fukar nebo jenom jako vysavač nebo obě funkce naráz. Pokud nechcete, nemusíte tedy přístroj složitě přemontovávat z jedné funkce na druhou. K přístroji budete muset dokoupit ještě akumulátor a nabíječku,a tak počítejte s tím, že uváděná hmotnost kvůli tomu o něco vzroste. Můžete však na trubici umístit pojezdová kolečka, která vám provoz ulehčí. Rychlost proudění vzduchu je v porovnání s ostatními vysavači z našeho výběru nižší. Naopak sací výkon se drží na předních příčkách. U vyššího modelu je samozřejmostí také zabudovaný drtič, kterým nasátý materiál projde před umístěním do sběrného koše.

Zobrazit nabídky

Recenze Greenworks GWBV 4028 i

Recenze Greenworks GWBV 4028 i

Top cena/výkon

Akumulátorové

Snadná manipulace, kvalitní motor a tichý provoz jsou hlavní klady modelu Greenworks GWBV 4028. Nízká hmotnost spolu s pomocnými popruhy vám zajistí snadnou manipulaci s přístrojem. Vybavený je bezuhlíkovým indukčním motorem, který je výkonný a nenáročný na údržbu. Zámek na spínači navíc zabrání nechtěnému spuštění. Uváděná výdrž baterie je 70 minut, což je ale pouze v případě, používáte-li jej na nejnižší možný výkon. Rozhodnete-li se zapnout například dokonce turbo, zkrátí se tato doba v podstatě na čtvrtinu. Akumulátor ani nabíječka nejsou součástí balení. Pokud ale vlastníte již jiné výrobky od značky Greenworks, můžete použít tu stejnou nabíječku. Přestavba z foukače na vysavač je jednoduchá, bez použití nářadí.

Zobrazit nabídky

Recenze Bosch ALB 18 LI

Recenze Bosch ALB 18 LI

Dostupná varianta

Akumulátorové

Snadná manipulace bude i s nejdostupnějším modelem z kategorie akumulátorových zahradních vysavačů. Skutečnost, že na rozdíl od elektrických za sebou nemusíte tahat kabel připojený k elektřině, vám dává větší možnost pohybu. Tento model má navíc velmi nízkou hmotnost. Nutno ale podotknout, že jde pouze o fukar, takže vysávání s ním nebude možné. Pro menší zahradu či terasu však bude Bosch ALB 18 LI ideální. Baterie a nabíječka jsou tentokrát přímo již součástí balení. V provozu vydrží nepřetržitě 14 minut, dobíjí se následně zhruba hodinu a půl, což je poměrně dlouhá doba. Uživatelé si chválí jeho spolehlivost. Po dokončení úklidu můžete trubici odejmout a přístroj vám tak nezabere tolik místa.

Zobrazit nabídky

Recenze Husqvarna 125 BVX

Recenze Husqvarna 125 BVX

Top produkt

Benzínové

Husqvarna si s tímto modelem opravdu vyhrála. Výkony, které nabízejí benzínové vysavače jsou obecně nejvyšší, a tento se pohybuje ještě lehce nad průměrem. Startování benzínového motoru bývá občas problematické, zde vám jej však ulehčí funkce Smart Start. Nádrž je průhledná, takže není ani těžké mít přehled o stavu paliva. Plno parametrů, jako například délku foukací trubice, její tvar nebo rychlost foukání, si navíc můžete nastavit a přizpůsobit konkrétnímu terénu. I díky nadprůměrně velkému sběrnému koši a samozřejmě již zmiňovanému silnému výkonu je tento produkt vhodný na velké plochy. Všechny tyto skvělé výhody jsou samozřejmě něčím vykoupeny. Zde je potřeba počítat s vyšší hmotností (která bude s přibývajícím vysátým listím narůstat) a vyšší cenou.

Zobrazit nabídky

Recenze McCULLOCH GBV 345

Recenze McCULLOCH GBV 345

Top cena/výkon

Benzínové

Kompromisem mezi cenou a výkonem se pro kategorii benzínových vysavačů stal model McCULLOCH GBV 345. Pochvalu si zaslouží především za vysokou rychlost, kterou je možné dobře regulovat, a vysoký poměr pro drcení. Naopak manipulace s ním bude z důvodu absence podpůrných koleček a velké hmotnosti náročnější. Uživatelé si také chválí jeho stabilní a vysoký výkon a materiál, ze kterého je vysavač vyroben. Kvůli vysokému výkonu jde o produkt poměrně hlučný. Bylo-li by vám to na obtíž, můžete zvážit jako alternativu model Oleo-Mac BV 300. Patří také mezi vysavače střední třídy a díky antivibračnímu zařízení je jeho hlučnost opravdu nízká.

Zobrazit nabídky

Recenze Riwall PRO RPBV 31

Recenze Riwall PRO RPBV 31

Dostupná varianta

Benzínové

Přestože jde o nejdostupnější model z kategorie benzínových vysavačů, má z námi vybrané trojice nejsilnější motor. Nevýhodou je, že to přinese nejen vysoký výkon, ale také hodně hluku a vibrací. Sluchátka na uši tak mohou být nezbytným doplňkem v tomto případě. Vysokou hmotnost se výrobci snažili vykompenzovat podpůrnými kolečky a řemenem na rameno. Po obvodu přístroje najdete větrací otvory, které chrání motor před přehřátím. Kromě silného motoru bude velkým plusem samozřejmě také nízká pořizovací cena.

Zobrazit nabídky

Jak vybrat vysavač listí

 1. Způsob fungování
 2. Motor
 3. Příkon a výkon
 4. Rychlost vzduchu
 5. Objem sběrného koše
 6. Materiál a hmotnost
 7. Ovládání
 8. Příslušenství
 9. Cena

Vysavač listí je mnohdy označován, jako zahradní vysavač. Ve výsledku jde však o zcela totožný přístroj. Při jeho pořízení si musíte uvědomit, co od takového univerzálního pomocníka vlastně očekáváte. S tím vám pomůže hned úvodní kapitola zaměřená na jeho fungování.

Dále vám prozradíme, jaký můžete zvolit motor, potažmo jeho patřičný příkon a výkon. Sdělíme vám několik informací o objemu sběrného koše, ovládání a ostatních částech. Prostřednictvím tohoto článku zjistíte, jaké lze použít příslušenství a jakými funkcemi mohou být vybaveny moderní vysavače listí.

Nekupujte zajíce v pytli a načerpejte dostatek hodnotných informací. Z nich vzejde model výrobku, který vám bude sloužit dlouhá léta a plnit své funkce na výbornou.

1. Způsob fungování

Ještě před zkoumáním jakýchkoliv technických parametrů si musíte jasně říci, jakou úlohu má vysavač listí plnit na vaší zahradě. I když většina zařízení vypadá na první pohled totožně, liší se v mnoha vlastnostech a v samotném principu fungování. V tomto ohledu vybíráte ze tří typů.

 • Vysavače
 • Fukary
 • Kombinace

Vysavače

Název této kategorie je jasně vypovídající. Vysavače listí tohoto typu mají jediný pohyb, a tím je vysávání vzduchu, respektive listí, malých větviček a podobného odpadu na zahradě. Samochodné stroje, které vám samozřejmě nenabídnou nic navíc.

Fukary

Opakem vysavačů jsou fukary. Ty mají také jediný pohyb a tím je foukání vzduchu ven ze zařízení. Listí pak nevysáváte, ale hrnete před sebou. Obvykle je úklid prováděn tak, že podzimní nepořádek nafoukáte na jednu hromadu a následně ji uklidíte. To už bohužel musíte udělat ručně.

Kombinace

Tato kategorie produktů představuje spojení výše uvedených strojů v jeden praktický celek. To znamená, že kombinované vysavače listí dokáží vzduch nejenom vysávat, ale také vyfukovat. Možná i proto patří ke stále vyhledávanějším. Pod pojmem „kombinace“ se skrývá ještě jedna praktická funkce, kterou je drcení. Vysátý odpad rovnou zpracujete a šetříte si místo v koši.

Jistou odnoží jsou pak tříkanálové vysavače listí. V jejich prospěch hovoří hlavně dvě úrovně foukání a vysávání. V praxi funguje takový produkt nějak následovně – jedním kanálem je vyfukován vzduch čechrající přilepené listí a ostatní biologický odpad k zemi. Další kanál pracuje jako výkonný vysavač a vše sbírá do sběrného koše. Tento typ výrobku je oproti základním dvěma cenově nejnákladnější.

2. Motor

V okamžiku, kdy máte představu o tom, jaký model fungování vysavače listí pro vás má největší využití, je možné přejít k volbě jednotlivých parametrů. Těm se budeme věnovat podle důležitosti. Vaši pozornost by měl primárně upoutat použitý motor. V tomto směru se totiž nabízí trojí dělení.

 • Elektrické motory
 • Akumulátorové motory
 • Benzínové motory

Elektrické motory

Z pohledu pořizovacích nákladů jde o nejlevnější typ vysavače listí. Nedílnou součástí samotného těla je elektrický motor. Jeho zdrojem energie je elektřina, kterou musíte získávat z klasické elektrické zásuvky na 230 V. Ve prospěch tohoto řešení hovoří především nízká hmotnost. S vysavačem listí se určitě nenadřete. Výkony mohou být lehce pod hranicí motorových vysavačů listí.

Jediným negativem elektrického provedení je nutnost vláčet za sebou prodlužovací kabel. I z toho důvodu se tyto modely používají spíše na menších zahradách, kde není příliš členitých prostor.

Ceny elektrických vysavačů listí jsou v rozmezí 1 500 Kč – 4 500 Kč.

Akumulátorové motory

Alternativa elektrických motorů jen s tím rozdílem, že tyto výrobky jsou napájeny prostřednictvím akumulátoru, nikoliv přímo z elektrické sítě. Z této definice jasně plynou výhody akumulátorových přístrojů. V jejich prospěch hovoří hlavně mobilita. Velkým kladem je také nízká hlučnost oproti elektřině, natož benzínovému motoru.

Na druhou stranu neočekávejte žádné převratné výkony, takže na kombinované vysavače listí narazíte jenom stěží. Při jejich nákupu si hlídejte hlavně kapacitu baterie, ze které vychází požadovaný výkon v kombinaci s délkou provozu. Ta se pohybuje od 10 do 90 minut nepřetržitého fungování.

Ceny akumulátorových vysavačů listí lze pořídit za 3 500 Kč až 13 000 Kč.

Benzínové motory

Trojici prezentovaných motorů zakončíme těmi nejvýkonnějšími. Je to způsobeno tím, že jde o benzínové vysavače listí. Používány jsou dvoutaktní a čtyřtaktní varianty, které se liší svou hlučností a nutností přimíchávat do benzínu potřebný olej. S velkým výkonem se pojí také mobilita. Tato specifikace vybízí k používání vysavačů na rozlehlejších a členitějších zahradách.

Na druhou stranu počítejte s vyšší hmotností, hlučností a pořizovacími náklady. Motorové vysavače listí zakoupíte v řádu 4 000 Kč – 18 000 Kč.

3. Příkon a výkon

Výběr motoru vysavače listí souvisí mimo jiné i s jeho výkonem. Ten rozhoduje o tom, jak efektivně, rychle a pohodlně budete odklízet biologický nepořádek na vaší zahradě. V tomto směru je zapotřebí rozlišovat, zda jde o elektrické nebo benzínové zařízení.

U elektrických vysavačů listů je to hodnota příkonu promítající se do celkové spotřeby elektrické energie, potažmo výkonu. Příkon je udáván ve Wattech pod zkratkou „W“. Pohybuje se v rozmezí 1 000 W – 3 000 W. Pokud nechcete být při práci po technické stránce omezováni, volte minimální příkon alespoň 2 000 W.

U motorových vysavačů listí narazíte na prezentaci výkonu v kilowattech pod zkratkou kW. Výjimkou není ani zmínka o „koních“ se zkratkou HP. Poměr mezi těmito dvěma veličinami je následující – 1 kW = 1,35 HP. Ideální odrazovou hranicí je použití vysavače listí alespoň s 1 HP.

4. Rychlost vzduchu

Při volbě správného vysavače listí nezapomínejte také na rychlost proudění vzduchu, ať už dovnitř či ven. Vždyť k této práci tento výrobek vlastně primárně slouží. Výsledný parametr vychází z celkového výkonu použitého motoru. V technických specifikacích má své pevné místo.

Rychlost proudícího vzduchu je udávána v kilometrech za hodinu nebo metrech za sekundu. Přidruženým údajem je i průtokový objem vzduchu prezentovaný v kubických metrech za hodinu. Níže uvádíme minimální hodnoty kvalitních zařízení.

 • Minimální rychlost vzduchu 200 km/h
 • Minimální průtokový objem vzduchu 400 m3/h

5. Objem sběrného koše

V rámci posloupnosti se přesuneme od výkonů k fyzickému provedení vysavače listí. Daný motor nasává biologický odpad vstupní trubicí a následně vše hromadí ve speciálním textilním koši. Co se týče trubice, tam si pohlídejte alespoň minimální průměr otvoru 15 centimetrů. Čím větší toto ústí bude, tím lépe, protože pak nejste limitováni velikostí nasávaného odpadu ze zahrady. Hodit se vám může také rada týkající se tvaru trubice. Nejlepší je ta kulatá, protože v ní se na rozdíl od té hranaté neusazuje listí.

Hodně pozornosti věnujte objemu sběrného koše. V tomto případě existuje jedno základní pravidlo. Čím větší koš pořídíte, tím méně častěji jej budete muset vysýpat. Vzhledem k tomu, že tyto produkty slouží k vysávání listí a obdobných věcí, nemusíte se obávat ani příliš velkého nárůstu hmotnosti. Velikosti sběrných košů se obvykle pohybují v rozmezí 17 – 60 litrů.

6. Materiál a hmotnost

Ve výsledku by vás měl zajímat i výrobní materiál a celková hmotnost vysavače listí. Přece jenom budete mít toto zařízení na zádech nebo na rameni určitou dobu. Co se týče vnějšího pláště, jsou obvykle použity plastové komponenty. Vy byste se měli spíš zaměřit na zpracování ventilátoru. Ten je u vysavače listí nejvíce namáhán, respektive jeho lopatky. Stát se totiž může, že při vysávání nasajete hrubší a tvrdší materiály, které mohou tuto komponentu poškodit. V závislosti na cenových nákladech výrobku se vám nabízí tento výběr.

 • Levné vysavače listí – Měkké plasty
 • Průměrné vysavače listí – Tvrzené plasty
 • Dražší vysavače listí – Kov

S přibývající cenou dochází pozvolnému nárůstu kvality a odolnosti lopatek ventilátoru.

U hmotnosti jde o individuální záležitost. Každý člověk je schopen unést jinou zátěž. Hmotnost vysavačů listí se je od 1,5 Kg do 7 Kg. Pomyslnou hranicí by se pro vás měla stát maximální váha kolem 5 Kg.

7. Ovládání

Většina vysavačů listí má velice obdobnou ergonomii, kterou mimo jiné tvoří rukojeť s ovládacími prvky. Ty jsou díky jednoúčelovému provedení poměrně skromné. Obvykle si vystačíte s ovládáním plynu, respektive rychlost vzduchu. Jen u motorových výrobků narazíte ještě na sytič a lanko pro startování motoru. Dále je to změna směru foukání vzduchu.

Ovládání by vám mělo sednout pěkně do ruky, aby pohyb s vysavačem byl co nejpřirozenější a pohodlný. K tomu mimo jiné přispívá použití měkčeného materiálu v této části. I tento prvek ovlivňuje snížení celkových vibrací přístroje.

8. Příslušenství

Součástí některých modelů vysavačů listí je i řada praktických doplňků. Ty slouží buď k rozšíření funkcí nebo se kladně podepisují na snazším užívání. Pro zajímavost vám představíme ty nejzákladnější z nich.

 • Pojezdová kolečka– Speciální kolečka umístěná na trubici, se kterou vysáváte listí. Díky nim odpadá nutnost držet celou váhu sací trubice. Kolečka jsou obvykle odnímatelná.
 • Pracovní popruhy– Skrze ně si připevníte vysavač listí k tělu a jeho celou váhu nesete nikoliv rukama, ale na rameni či obou ramenou.
 • Přídavná rukojeť– Na jednu stranu rozšiřuje a zvětšuje vysavač listí, na tu druhou však přináší daleko přirozenější úchop a manipulaci s ním.
 • Nástavce– Součástí hlavní trubice mohou být i další nástavce, například s užším hrdlem nebo hrabičkami na konci.

Co se týče používání nástavců, potažmo samotného vysávání listí, myslete na to, že suché listí se vám bude vysávat mnohem snadněji než to mokré, jelikož se nelepí.

9. Cena

Na závěr zbývá ještě prozradit několik informací spojených s pořizovacími náklady vysavače listí. Důležitá zmínka se týká volby toho správného výrobce. Dlouhodobě prověřené a značkové produkty se totiž vyznačují daleko preciznějším zpracováním. Jmenovat lze například Black & Decker, Bosch, Hecht, Fieldman, Gardena, VeGA, Husquarna, Makita, Hitachi, Greenworks a ostatní.

Cena do 1 000 Kč

I těm spořivějším zájemcům o vysavač listí uděláme radost. V této cenové kategorii se totiž nachází omezený počet modelů s elektrickým motorem. Počítat každopádně musíte jen s funkcí vysávání, menší kapacitou koše do 35 litrů a nízkým výkonem.

Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč

Zde k pestrému výběru elektrických vysavačů listí přibudou také ty akumulátorové. Funkce fukaru je naprostou samozřejmostí, včetně vybraných kombinovaných modelů, kde nechybí ani drtič. Sběrný vak dosahuje objemu cca 45 litrů, dodávány jsou pohodlné ramenní popruhy a počítat můžete i s vyšší rychlostí vzduchu nad 300 km/h.

Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč

Toto poměrně široké cenové rozpětí začínají ve větší míře okupovat benzínové vysavače listí. S nimi se mimo jiné pojí vyšší výkon a objem koše dosahující kapacity až 50 litrů. Produkty přibližující se k hranici 15 000 Kč lze s jistotou označit za profesionální. Nechybí jim řada přídavných nástavců a kolečka po nasávací trubici.

Cena nad 15 000 Kč

Vysavače listí pro komerční použití, které nemusí mít podobu ručního zařízení využívaného na ramenním popruhu. K dispozici jsou také jezdící vysavače listí napodobující klasické sedačky a obdobné stroje. Jejich velký výkon a velký koš jsou předurčeny pro údržbu rozlehlých ploch.

Jak vám pomohl tento článek? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Vysavače listí
Průměrné hodnocení 4.5 z 11 hlasů