Jak vybrat vysavač listí
Vysavač listí často najdete také pod pojmem zahradní vysavač. Ve výsledku jde však o zcela totožný přístroj. Při jeho pořízení si musíte uvědomit, co od takového zahradního pomocníka vlastně očekáváte. S tím vám pomůže hned úvodní kapitola zaměřená na jeho fungování.
Dále vám prozradíme, jaký můžete zvolit motor, potažmo jeho patřičný příkon a výkon. Sdělíme vám několik informací o objemu sběrného koše, ovládání a ostatních částech. Prostřednictvím tohoto článku zjistíte, jaké lze použít příslušenství a jakými funkcemi mohou být vybaveny moderní vysavače listí.
Pokud byste rádi doplnili své zahradní vybavení i o další pomocníky, doporučujeme vám také naše srovnání nejlepších kultivátorů nebo vysokotlakých čističů.
Jak vybrat vysavač listí stručně:
- Typ – Rozhodněte se, zda vám na zahradě přijde vhod spíše vysavač, fukar nebo přístroj, který zvládne obě tyto funkce.
- Pohon – Podle členitosti vaší zahrady, dostupnosti elektrické zásuvky a preferencí vyberte elektrický, akumulátorový nebo benzínový pohon.
- Výkon a rychlost vzduchu – V závislosti na typu nepořádku, který budete na zahradě uklízet, a četnosti použití přístroje si stanovte hranice pro výkon a rychlost proudění vzduchu, které od přístroje očekáváte.
- Drticí poměr – Podle typu zahrady se rozhodněte, jaký drticí poměr budete potřebovat. Pokud budete uklízet velké množství listí a dalšího materiálu, volte vyšší poměr.
- Cena – Stanovte si cenový limit, který je pro váš rozpočet únosný. Co můžete v jednotlivých cenových kategoriích očekávat se dozvíte v kapitole věnované právě cenovým intervalům.
Způsob fungování
Ještě před zkoumáním jakýchkoliv technických parametrů si musíte jasně říci, jakou úlohu má vysavač listí plnit na vaší zahradě. I když většina zařízení vypadá na první pohled totožně, liší se v mnoha vlastnostech a v samotném principu fungování. V tomto ohledu vybíráte ze tří typů.
- Vysavače
- Fukary
- Kombinace
Vysavače
Název této kategorie je jasně vypovídající. Tento typ zahradního přístroje vzduch pouze nasává, spolu s ním i listí, malé větvičky a další zahradní odpad. Nečistoty jsou nasávány, rozdrceny a uloženy ve vaku. Z toho je pak můžete vysypat na kompost.
Fukary
Opakem vysavačů jsou fukary. Ty listí nevysávají, ale sfukují. Obvykle je úklid prováděn tak, že podzimní nepořádek nafoukáte na jednu hromadu a následně ji uklidíte. To už bohužel musíte udělat ručně. Fukar na listí využijete ale i v zimě, můžete s nimi odfoukávat sníh z chodníku nebo příjezdové cesty. Do extremnějších zimních podmínek pro tyto účely pak využijete spíše sněhové frézy, které jsme hodnotili v samostatném srovnání.
Kombinace
Tato kategorie produktů představuje spojení výše uvedených strojů v jeden praktický celek. To znamená, že kombinované vysavače listí dokáží vzduch nejenom vysávat, ale také vyfukovat. Stačí otočit páčkou. Možná i proto patří ke stále vyhledávanějším.
Jistou odnoží jsou pak tříkanálové vysavače listí. V jejich prospěch hovoří hlavně dvě úrovně foukání a vysávání. V praxi funguje takový produkt následovně – jedním kanálem je vyfukován vzduch, který čechrá listí a ostatní biologický odpad přilepený k zemi. Další kanál pracuje jako výkonný vysavač a vše sbírá do sběrného koše. Tento typ výrobku je oproti základním dvěma cenově nejnákladnější.
Motor
V okamžiku, kdy máte představu o tom, jaký typ fungování na zahradě nejvíce využijete, je možné přejít k volbě jednotlivých parametrů. Těm se budeme věnovat podle důležitosti. Vaši pozornost by měl primárně upoutat použitý motor. V tomto směru se totiž nabízí trojí dělení.
- Elektrické motory
- Akumulátorové motory
- Benzínové motory
Aku vysavač listí
Elektrický vysavač listí
Benzínový vysavač listí
|
Výhody |
Nevýhody |
Elektrické vysavače listí |
+ Nejlevnější |
– Nižší výkon |
+ Nízká hmotnost |
– Horší mobilita |
Aku vysavače listí |
+ Dobrá mobilita |
– Slabší výkon |
+ Nízká hlučnost |
– Nutné čekat na nabití akumulátoru |
+ Možnost využít akumulátor z jiného nářadí |
– Akumulátor je někdy nutné dokoupit zvlášť |
Benzínové vysavače listí |
+ Nejvýkonnější |
– Vyšší hmotnost |
+ Dobrá mobilita |
– Vyšší hmotnost |
Elektrické motory
Z pohledu pořizovacích nákladů jde o nejlevnější typ vysavače listí. Nedílnou součástí samotného těla je elektrický motor. Jeho zdrojem energie je elektřina, kterou musíte získávat z klasické elektrické zásuvky na 230 V. Ve prospěch tohoto řešení hovoří především nízká hmotnost. S vysavačem listí se určitě nenadřete. Výkony mohou být lehce pod hranicí motorových vysavačů listí.
Jediným negativem elektrického provedení je nutnost vláčet za sebou prodlužovací kabel. I z toho důvodu se tyto modely používají spíše na menších zahradách, kde není příliš členitých prostor.
Ceny elektrických vysavačů listí jsou v rozmezí 1 500 Kč – 4 500 Kč.
Akumulátorové motory
Alternativa elektrických motorů, jen s tím rozdílem, že tyto výrobky jsou napájeny prostřednictvím akumulátoru, nikoliv přímo z elektrické sítě. Z této definice jasně plynou výhody akumulátorových přístrojů. V jejich prospěch hovoří hlavně mobilita. Velkým kladem je také nízká hlučnost oproti elektřině, natož benzínovému motoru.
Na druhou stranu neočekávejte žádné převratné výkony. Při jejich nákupu si hlídejte hlavně kapacitu baterie, ze které vychází požadovaný výkon v kombinaci s délkou provozu. Ta se pohybuje od 10 do 90 minut nepřetržitého fungování. Stejně jako u ostatních akumulátorových zahradních přístrojů najdete v nabídce mnoho modelů, které baterií nejsou v základu vybaveny a musíte je dokoupit zvlášť.
Je to z toho důvodu, že jednotlivé značky nabízejí celou řadu přístrojů, které jsou poháněny shodným akumulátorem. Pokud tedy doma máte jiný přístroj konkrétní značky, vystačíte si s touto baterií a nebudete muset investovat do další. Pokud je to ovšem váš první akumulátorový přístroj, pořízení se nevyhnete. Je tedy dobré se před nákupem informovat také o ceně příslušné baterie a nabíječky.
Ceny akumulátorových vysavačů listí lze pořídit za 3 500 Kč až 13 000 Kč.
Benzínové motory
Trojici dostupných motorů zakončíme těmi nejvýkonnějšími, tedy benzínovými modely. Používány jsou dvoutaktní a čtyřtaktní varianty, které se liší svou hlučností a nutností přimíchávat do benzínu potřebný olej. S velkým výkonem se pojí také mobilita. Tato specifikace vybízí k používání vysavačů na rozlehlejších a členitějších zahradách. Na druhou stranu počítejte s vyšší hmotností, hlučností a pořizovacími náklady.
Benzínové vysavače listí zakoupíte v řádu 4 000 Kč – 18 000 Kč.
Příkon a výkon
Výběr motoru vysavače listí souvisí mimo jiné i s jeho výkonem. Ten rozhoduje o tom, jak efektivně, rychle a pohodlně budete odklízet biologický nepořádek na vaší zahradě. V tomto směru je zapotřebí rozlišovat, zda jde o elektrické nebo benzínové zařízení.
U elektrických vysavačů listů je to hodnota příkonu promítající se do celkové spotřeby elektrické energie, potažmo výkonu. Příkon je udáván ve wattech pod zkratkou „W“. Jeho hodnoty se pohybují se v rozmezí 1 000 W – 3 000 W. Pokud nechcete být při práci po technické stránce omezováni, volte minimální příkon alespoň 2 000 W.
U benzínových vysavačů listí narazíte na prezentaci výkonu v kilowattech pod zkratkou kW. Výjimkou není ani zmínka o „koních“ se zkratkou HP (horsepower) . Poměr mezi těmito dvěma veličinami je následující – 1 kW = 1,34 HP (Zdroj: Wikipedie). Ideální odrazovou hranicí je použití vysavače listí alespoň s 1 HP, tedy 0,75 kW.
Rychlost vzduchu
Při volbě správného vysavače listí nezapomínejte také na rychlost proudění vzduchu, ať už dovnitř či ven. Vždyť k této práci tento výrobek vlastně primárně slouží. Výsledný parametr vychází z celkového výkonu použitého motoru. V technických specifikacích má své pevné místo.
Rychlost proudícího vzduchu je udávána v kilometrech za hodinu nebo metrech za sekundu. Přidruženým údajem je i průtokový objem vzduchu prezentovaný v kubických metrech za hodinu. Níže uvádíme minimální hodnoty kvalitních zařízení.
- Minimální rychlost vzduchu 200 km/h
- Minimální průtokový objem vzduchu 400 m3/h
Trubice
V rámci posloupnosti se přesuneme od výkonů k fyzickému provedení vysavače listí. Přístroj je tvořen tělem, ve kterém je umístěný motor, dlouhou plastovou hubicí a ovládacími prvky. Vysavače a kombinované přístroje mají navíc i vak na uložení nasátých nečistot. Ten u fukarů chybí. Co se týče trubice, rozlišují se tři druhy přístrojů.
První je s univerzální trubicí, která se používá k vysávání i foukání. Druhou variantou jsou vyměnitelné trubice, kdy každá slouží k jiné funkci. Poslední možností jsou dvojité trubice, které však zvyšují hmotnost výrobku.
Při výběru si pohlídejte minimální průměr otvoru 15 centimetrů, u fukarů může být nižší. Čím větší toto ústí u vysavačů bude, tím lépe, protože pak nejste limitováni velikostí nasávaného odpadu ze zahrady. Hodit se vám může také rada týkající se tvaru trubice. Nejlepší je ta kulatá, protože v ní se na rozdíl od té hranaté neusazuje listí.
Sběrný koš a jeho objem
Hodně pozornosti věnujte objemu sběrného koše. V tomto případě existuje jedno základní pravidlo. Čím větší koš pořídíte, tím méně jej budete muset vysýpat. Vzhledem k tomu, že tyto produkty slouží k vysávání listí a obdobných lehkých materiálů, nemusíte se obávat ani příliš velkého nárůstu hmotnosti. Velikosti sběrných košů se obvykle pohybují v rozmezí 17 – 60 litrů.
Aby se do koše vešlo co nejvíce listí, přístroj ho rozdrtí na malé kousky. Pytel pak stačí snadno vysypat do kompostu. Jak dobře dokáže přístroj listí nadrtit, udává drticí poměr, někdy označovaný jako mulčovací. Ten najdete v technických specifikacích, obvykle nabývá hodnoty 10:1 nebo 16:1. Dejte si pozor také na to, jak se koš vysypává. Ideální je rozepínání koše na spodní straně.

Vysypávání koše
Materiál a hmotnost
Zajímat by vás měl i výrobní materiál a celková hmotnost vysavače listí. Přece jenom budete mít toto zařízení na zádech nebo na rameni určitou dobu. Co se týče vnějšího pláště, jsou obvykle použity plastové komponenty. Vy byste se měli spíš zaměřit na zpracování ventilátoru, který je nejvíce namáhanou částí přístroje. Může se totiž stát, že při vysávání nasajete hrubší a tvrdší materiály, které mohou tuto komponentu poškodit. V závislosti na cenových nákladech výrobku se vám nabízí tento výběr.
- Levné vysavače listí – Měkké plasty
- Průměrné vysavače listí – Tvrzené plasty
- Dražší vysavače listí – Kov
S přibývající cenou dochází pozvolnému nárůstu kvality a odolnosti lopatek ventilátoru.
U hmotnosti jde o individuální záležitost. Každý člověk je schopen unést jinou zátěž. Hmotnost vysavačů listí se je od 1,5 kg do 7 kg. Pomyslnou hranicí by se pro vás měla stát maximální váha kolem 5 kg.
Ovládání
Většina vysavačů listí má velice obdobnou ergonomii, kterou mimo jiné tvoří rukojeť s ovládacími prvky. Ty jsou díky jednoúčelovému provedení poměrně skromné. Obvykle si vystačíte s ovládáním rychlosti vzduchu, případně přepínáním mezi funkcí vysávání a foukání. Jen u motorových výrobků narazíte ještě na sytič a lanko pro startování motoru.
Ovládání by vám mělo sednout pěkně do ruky, aby pohyb s vysavačem byl co nejpřirozenější a pohodlný. K tomu mimo jiné přispívá použití měkčeného materiálu v této části. I tento prvek ovlivňuje snížení celkových vibrací přístroje.
Příslušenství
Součástí některých modelů vysavačů listí je i řada praktických doplňků. Ty slouží buď k rozšíření funkcí nebo se kladně podepisují na snazším užívání. Pro zajímavost vám představíme ty nejzákladnější z nich.
- Pojezdová kolečka– Speciální kolečka umístěná na konci trubice, se kterou vysáváte listí. Díky nim odpadá nutnost držet celou váhu sací trubice. Kolečka jsou obvykle odnímatelná.
- Pracovní popruhy– Skrze ně si připevníte vysavač listí k tělu a jeho celou váhu nesete nikoliv rukama, ale na rameni či obou ramenou.
- Přídavná rukojeť– Na jednu stranu rozšiřuje a zvětšuje vysavač listí, na tu druhou však přináší daleko přirozenější úchop a manipulaci s ním.
- Nástavce– Součástí hlavní trubice mohou být i další nástavce, například s užším hrdlem nebo hrabičkami na konci.
Co se týče používání nástavců, potažmo samotného vysávání listí, myslete na to, že suché listí se vám bude vysávat mnohem snadněji než to mokré, jelikož se nelepí.
Cena
Na závěr zbývá ještě prozradit několik informací spojených s pořizovacími náklady vysavače listí. Důležitá zmínka se týká volby toho správného výrobce. Dlouhodobě prověřené a značkové produkty se totiž vyznačují daleko preciznějším zpracováním. Jmenovat lze například Black & Decker, Bosch, Hecht, Fieldman, Gardena, VeGA, Husquarna, Makita, Hitachi, Greenworks a ostatní.
Cena do 1 000 Kč
I těm spořivějším zájemcům o vysavač listí uděláme radost. V této cenové kategorii se totiž nachází omezený počet modelů s elektrickým motorem. Počítat každopádně musíte s horším dílenským zpracováním a méně kvalitními plasty. Výkon těchto přístrojů patří k těm nižším, stejně tak kapacita sběrného koše.
Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč
Zde k pestrému výběru elektrických vysavačů listí přibudou také ty akumulátorové. Funkce fukaru je naprostou samozřejmostí, včetně vybraných kombinovaných modelů, kde nechybí ani drtič. Sběrný vak dosahuje objemu cca 45 litrů, dodávány jsou pohodlné ramenní popruhy a počítat můžete i s vyšší rychlostí vzduchu nad 300 km/h.
Cena od 5 000 Kč do 15 000 Kč
Toto poměrně široké cenové rozpětí začínají ve větší míře okupovat benzínové vysavače listí. S nimi se mimo jiné pojí vyšší výkon a objem koše dosahující kapacity až 50 litrů. Produkty přibližující se k hranici 15 000 Kč lze s jistotou označit za profesionální. Nechybí jim řada přídavných nástavců a kolečka po nasávací trubici.
Cena nad 15 000 Kč
Vysavače listí pro komerční použití, které nemusí mít podobu ručního zařízení využívaného na ramenním popruhu. K dispozici jsou také jezdící vysavače listí napodobující klasické sedačky a obdobné stroje. Jejich velký výkon a velký koš jsou předurčeny pro údržbu rozlehlých ploch.
Diskuze, poradna a vaše zkušenosti
Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.