Varianta výběru
|
Vzhled a název | Klady vzhledem k podkategorii | Zápory vzhledem k podkategorii | Orientační cena | Aktuální cena | |
---|---|---|---|---|---|---|
Vysavač pro náročné |
Kärcher AD 4 Premium |
|
|
3 200 Kč | Zobrazit nabídky | |
Nejlepší poměr cena/výkon |
DOMO DO232AZ |
|
|
1 600 Kč | Zobrazit nabídky | |
Na základní vysávání |
PROTECO 514VNP060010 |
|
|
600 Kč | Zobrazit nabídky |
Jak vybrat vysavač na popel
Vysavače na popel se díky rostoucí popularitě krbů pomalu stávají běžným doplňkem domácností. S tím se také rozšiřuje jejich nabídka. V úvodu článku Jak vybrat vysavač na popel proto uvádíme základní rozdělení, dle nichž se na trhu orientovat. Důležitými aspekty jsou z tohoto pohledu motor a schopnost čistit i horký popel.
V dalších částech vysvětlujeme, proč je sací výkon lepším ukazatelem než příkon, jaký vliv hraje filtrace vysavače a proč záleží, kde budete přístroj používat. Bohužel však zejména u levnějších vysavačů často některé informace chybí, a člověk poté musí vybírat spíše podle pocitu. Zaměřit se pak musí zejména na kvalitu provedení a materiály, z nichž je zařízení vyrobeno – i tomu je věnována samostatná kapitola.
Poslední část je již tradičně věnována cenovému okénku. Modely jsme rozčlenili do několika cenových pásem. Jen letmým pohledem tak zjistíte, co za sumu vyhrazenou nákupu vysavače na popel dostanete. Mimo tyto specializované vysavače na popel jsme se se věnovali též srovnání klasických vysavačů.
Jak vybrat tyčový vysavač stručně:
- Chcete samostatný vysavač, nebo pouze nástavec? Drtivá většina modelů má vlastní motor, existují ale i vysavače bez nich. Jejich případné pořízení však dobře promyslete.
- Budete vysávat teplý popel? Všechny vysavače si poradí se studeným popelem, některé ale umějí vysát i popel s teplotou kolem 80 °C. Neberte tuto schopnost jako plus, ale jako nutnou podmínku, pokud ji využijete – jinak si zbytečně zúžíte nabídku.
- Na sání záleží. Koukejte se, jaký mají vysavače příkon a sací výkon. Druhý z ukazatelů je spolehlivější, ne každý výrobce ho ale uvádí.
- Stát, nebo tahat? Pokud budete přenášet přenášet, určitě oceníte kolečka, madlo a menší, lehčí přístroj. Bude-li stát na místě, můžete zvolit robustnější řešení. Existují také akumulátorové vysavače, které si můžete vzít třeba do přírody.
- Za kolik? Už za pár stovek seženete základní modely, které umějí to hlavní – vysávat. Špičkové modely s cenou kolem tří tisíc mají více funkcí a jsou spolehlivější. Většině postačí vysavač z prostředku tohoto spektra.
Motor ano, nebo ne?
Co je to vysavač bez motoru? Tato otázka nejspíše vytanula ve vaší mysli po přečtení nadpisu. Neděláme si legraci. Skutečně v současné době existují dva základní druhy:
- Vysavače bez vlastního motoru
- Vysavače s vlastním motorem
Vysavače bez vlastního motoru
Vysavače bez vlastního motoru se napojují pomocí nástavce na klasické domácí vysavače. Ty však nejsou na zpracování popela připraveny. Výsledkem bývá nízký výkon, zásadně snižující efektivitu zařízení. Při slabším provedení konstrukce dochází k nedostatečnému nasávání popela, který poté odlétává do prostoru a může působit dýchací potíže. Nehledě na znečištění domácího nábytku.
Připravte se rovněž na rychlé znehodnocování filtračního systému domácího vysavače. Klasické HEPA filtry totiž rozhodně nejsou na popel stavěny. Ani častá výměna nástavců vás asi příliš nepotěší. Použití tohoto řešení tedy doporučujeme, jen když vysavač na popel potřebujete, ale nemáte peněz nazbyt.
Zároveň je třeba dodat, že základních, pasivních vysavačů na popel již na trhu mnoho není. Negativ tohoto řešení je mnoho, a ani ušetřené peníze nejspíš nestačily k tomu, aby se vysavače bez motoru hojně prodávaly. Tu a tam na ně ale narazit můžete, je proto dobré mít na paměti, v čem toto řešení spočívá.
Vysavače s vlastním motorem
Konstrukce vysavačů s motorem plně odpovídá charakteru práce. Motor bývá výkonnější,
než je typické u běžných domácích spotřebičů. Výhodou je též využití vlastní nádoby a nástavců, takže se nemusíte obtěžovat s jejich neustálým přehazováním.
Dnes jsou vysavače s motorem na trhu naprosto dominantní. Už neplatí, že musí jít o drahá zařízení, na své si přijdou i lidé s malým rozpočtem. I za nízkou cenu ale jde o plnohodnotné řešení, k němuž nepotřebujete další vysavač ani jiné příslušenství.
Teplota popela
Důležitým kritériem je i druh popela, který můžete vysávat. V současnosti existují dva typy zařízení podle typu popela, který dokážou zpracovat:
- Vysavače na studený popel
- Vysavače na horký i studený popel
Vysavače na studený popel
Jedná se o levnější skupinu modelů. Filtrační systém využívá látkových vaků a konstrukce nebývá vždy žáruvzdorná. V dražších cenových relacích jsou ovšem materiály odolné vůči žáru vždy. Před započetím úklidu musíte počkat, dokud nebude popel zcela vychladlý, v opačném případě vysavač zničíte.
Výhodou je krom nízké ceny i vyšší míra bezpečí při práci. Nemusíte se totiž bát, že byste se svou nešikovností popálili. Na druhé straně musíte počítat s vyšší časovou náročností – budete muset několik hodin počkat, než popel zcela vychladne.
Vysavače na studený i horký popel
Přístroje pro odstranění studeného i horkého popela jsou vhodné pro profesionály a náročnější zákazníky. Vyznačují se celokovovým provedením, které je odolné proti vlivům vysokých teplot. Bez obav tak můžete odstranit i popel, který ještě zcela nevychladl.
I přes označení „horký popel“ jsou však tyto čističe určeny pro teploty od 30 do 60 °C. Rozhodně je nevyužívejte pro vysávání žhavých uhlíků! Může tím jednak dojít ke zničení motoru a filtračního systému, jednak se vystavujete nepříjemnému riziku popálení.
Nabídka vysavačů na horký popel je navíc poměrně úzká. Vypadne vám tedy z výběru řada modelů, které mohou být celkově lepší, leč pouze na studený popel. Neberte proto tedy vysávání horkého popela pouze jako funkci navíc. Naopak – nejprve se rozhodněte, jestli ji opravdu využijete, a až poté případně přistupte k hledání ideálního přístroje.
Materiál a provedení konstrukce
Popel patří mezi agresivní látky, jež postupně opotřebovávají jakýkoliv materiál. Konstrukce vysavačů by tomu měla odpovídat. Z toho důvodu pátrejte po spotřebičích vyrobených z oceli, chromu nebo hliníku. Jedině tak budete mít jistotu, že přístroj bude fungovat dlouhá léta i při častém používání.
Mezi naprosto zásadní parametry patří celkové provedení konstrukce. Ta by měla být celistvá a utěsněná, aby popel nemohl unikat. V opačném případě bude vysávání málo účinné a popel se navíc rozfouká do všech koutů místnosti.
Vybírejte modely, jež představují rozumný kompromis mezi tuhostí a hmotností použitého materiálu. Příliš těžké výrobky jen obtížně přesunete z místa na místo a v extrémním případě mohou poničit podlahu. Na druhé straně hlavním důvodem nízké hmotnosti je využití materiálů nevalné kvality.
Příkon
Neméně zásadním kritériem výběru je i příkon. Zjednodušeně řečeno by měl udávat, jak dobře bude přístroj vysávat. Jeho uplatnění při výběru je ale sporné – příkon totiž udává zejména spotřebu elektřiny motorem. Implicitně by tak sice měl naznačovat i jeho výkon, jenomže ani silný a výkonný motor ale ještě nezaručuje, že půjde vysávání čehokoliv jako po másle. Záleží totiž spíše na celkovém provedení a kvalitě sací části.
Lepším ukazatelem by tedy byl sací výkon, kterému se věnujeme níže. Problémem ale je, že mnozí výrobci jeho hodnotu neuvádějí, zejména u levnějších přístrojů. V takovém případě vám nezbyde, než se příkonem stejně řídit. Platí přitom, že více je lépe. Obvyklé jsou hodnoty od 1000 wattů výše, nejlevnější kousky mívají příkon pouze 600 W. Pokud se tedy nedoberete skutečného výkonu, hledejte alespoň vysavač se solidním příkonem.
Na příkonu lze dobře vidět rozporuplnost využití zařízení bez vlastního motoru. Jestliže napojíte nástavbu slabší vysavač například s 400W motorem, žádné vysávací parády se nedočkáte. A pokud doma máte dražší a výkonný vysavač, nejspíš si ho nebudete chtít ničit připojením separátoru popela. Model bez motoru se zkrátka vyplatí jen ve velmi ojedinělých případech.
Skutečný výkon
U kvalitnějších a dražších přístrojů se setkáte i se skutečným výkonem, jakým jsou sbírány popel a nečistoty. Často bývá označován jako sací výkon, a bývá mnohokrát nižší než papírový příkon. Například model Domo DO232AZ má příkon 1 200 W, skutečný sací výkon je ale pouze 180 W – skoro 7x nižší.
Pokud je to možné, řiďte se proto spíše výkonem než příkonem. Nejspolehlivějším zdrojem informací o výkonu jsou oficiální stránky výrobce, někteří prodejci totiž prezentují příkon – nejspíš kvůli jeho snazšímu porovnávání.
Filtrace
Důležitým parametrem při výběru vysavače je též provedení filtrace. Popel totiž – na rozdíl od běžně vysávané špíny – škodí zdraví, nábytku i elektronice. Existuje proto hned několik způsobů filtrace, které se navíc dají různě kombinovat. Obvykle se tím výrobci snaží docílit lepšího sání a oddálení jeho poklesu. Filtrační systémy mohou obsahovat:
- Velký kovový filtr pro zachycení částic popela
- Látkový sáček, který se postará o bezpečné uložení popela v útrobách vysavače, případně ocelový zásobník na odpad
- HEPA filtr, který posbírá nejjemnější částice popela a prachu a udrží motor v bezpečí
Látkový vak na nečistoty nachází své využití při sběru vychladlého popela. Jestliže chcete vysávat ještě horké uhlíky, hledejte vysavač vybavený ocelovým zásobníkem na odpad. Ten je odolný proti přetržení a propálení. Setkat se můžete též s výměnnými filtry. Mohou umožňovat například vysávání mokrého nebo horkého popela.
Dražší přístroje umí své filtry čistit pouhým stisknutím tlačítka, aniž byste museli s popelem přijít do kontaktu. Díky tomu by nemělo docházet ke ztrátě sacího výkonu. Pokud si navíc pořídíte model, u něhož podobně snadno funguje i vyprázdnění nádoby, můžete se kontaktu s popelem vyhnout úplně.
Velikost nádoby
Také vás nebaví neustále vysypávat nádobu na odpad? Potom zvažte pořízení vysavače s větší kapacitou. Ne každý ale objemnější nádobu využije. Pro menší krby totiž plně postačí objem pohybující se okolo 10 litrů. U větších topenišť ale doporučujeme hledat stroje, které pojmou 15 a více litrů. Dobrou zprávou je, že takových vysavačů je na trhu většina. Počítejte ale s tím, že za nadstandardní objem si budete muset připlatit.
Modely, které využije většina kupujících, jsou velké jako klasický domácí vysavač či jemu podobný spotřebič. Problematické mohou být velkokapacitní vysavače, jejichž objem překračuje 20 litrů. Je dobré to mít při výběru na paměti a předem si přeměřit, jestli není zrovna vámi zvolený model třeba na uložení ve skříni příliš velký.
Mobilita
Je jasné, že se budete snažit krbový vysavač umístit na dosah, abyste pro něj nemuseli běhat přes půl domu. Co když si ovšem jeho položení vedle krbu nemůžete z různých důvodů dovolit? Pak pátrejte po výrobcích dovolujících snadný přesun z místa na místo.
Velkou výhodu představuje dlouhá hadice. Standardně mívá délku 1 metr, na trhu lze ovšem nalézt i modely s několikametrovou hadicí. Vliv na mobilitu má délka přívodního kabelu. Čím delší je, tím snazší bude pohyb s ním a odpadne případné přepojování. S manipulací pomáhá i praktické madlo pro úchop. Větší modely jsou vybaveny kolečky, díky nimž je přesun vysavače do místa určení hračka. Navíc se nemusíte obávat poškrábání podlahy.
Zásadní vliv na mobilitu má hmotnost. Začíná na 2 kilogramech, setkat se ovšem můžete i s přístroji vážícími 7 kg. Obecně platí, že byste měli vybírat někde zprostředka daného intervalu. Budete mít jistotu snadno přenosného kousku vyrobeného z kvalitních materiálů. Své využití určitě najdou i extrémně těžké či lehké vysavače, pro běžného uživatele ale příliš výhod neskýtají.
Aku-vysavač
Podobně jako běžný vysavač a další domácí pomocníky, i vysavač na popel můžete pořídit bez elektrického kabelu. Jsou to obvykle dražší přístroje, počítejte tedy s vyšší investicí. Pokud ale plánujete s přístrojem více cestovat, vysávat ohniště bez přístupu elektřiny, nebo prostě nechcete tahat za sebou (mnohdy netvárný) kabel, akumulátorový vysavač je možným řešením.
Takový je poté závislý na nabité baterii, výhodou je ovšem podstatně lepší manévrovatelnost a mobilita přístroje. Dejte si ale pozor, mnoho aku-vysavačů nemá v balení nabíječku nebo baterii. Někdy lze použít jinou baterii od stejného výrobce, pokud ale žádnou nevlastníte, je dobré počítat ještě s dalším výdajem. Vždy se proto dívejte, jestli balení baterii a nabíječku obsahuje. Předejdete tím nemilému překvapení.
Příslušenství
Výrobci se snaží přilákat zákazníky také různým dodatečným příslušenstvím. Jeho šíře sice není tak výrazná jako v případě klasických vysavačů, i zde však mají doplňky své pevné místo. Doporučujeme poohlížet se zejména po následujícím vybavení:
- Zkosená ruční trubka – pro vysátí hůře dostupných prostor v krbu
- Naviják kabelu – jednoduché uložení kabelu
- Rychlouzávěry – snadné otevírání a zavírání nádoby na odpad
Výrobce
Vysavače na popel jsou spíše okrajovou záležitostí, proto asi nepřekvapí, že se jejich produkci nevěnuje mnoho výrobců. Ještě užší výběr na vás čeká, pokud se budete dívat v konkrétní cenové kategorii.
Z levnějších značek jsou populární a relativně spolehlivé Proteco a Fieldmann, o něco hůře si vede Kaminer. U středních a vyšších modelů dominuje Kärscher. Má dobře strukturovanou nabídku a výrazně dobré ohlasy, budete ale částečně připlácet za značku. Dalším významným výrobcem s pestrou nabídkou levnějších i prémiových vysavačů je Lavor.
Vždy doporučujeme dobře si pročíst zkušenosti ostatních uživatelů, a to s modelem i jeho výrobcem. Některé neduhy a charakteristiky se opakují, dobrá rešerše tak zabrání nepříjemnostem.
Cena
Už při rychlém průletu nabídkou zjistíte, že vysavače na popel patří mezi levnější zařízení. Dáno je to zejména jejich jednostranným využitím. Provedením analýzy jsme identifikovali tři základní cenová pásma:
Cena do 1 000 Kč
V nejnižší cenové relaci najdete základní modely, obvykle pro vysávání studeného popela. Valná většina z nich je vybavena vlastním motorem s příkonem mezi 600 – 1 200 W. Objem nádoby je obvykle 15 litrů, najdete ale i menší vysavače s asi 10litrovou nádobou. Neočekávejte žádné dodatečné funkce, délka hadice jen zřídka přesahuje jeden metr.
Cena od 1 000 do 2 000 Kč
Střední třída skýtá přístroje různorodých vlastností. Nacházejí se zde vedle sebe vysavače studeného i horkého popela. Velikost sběrné nádoby se pohybuje v rozmezí od 12 do 30 l. Mívají delší kabel i hadici oproti levnějším zařízením. Příkon (obvykle kolem 1000 W) postačuje k důkladnému odstranění všech nečistot, samozřejmostí je trojitý filtrační systém.
Cena nad 2 000 Kč
V nejvyšší kategorii se vyskytují zařízení určená do rukou náročných zákazníků či profesionálů. Stejně dobře si poradí se studeným i horkým popelem. Jsou to vysavače renomovaných značek, které jsou bytelné a leccos vydrží. Vysoký sací výkon zajistí snadné vyčištění velkého množství odpadu. Za zmínku stojí i široká nabídka příslušenství.
Některé dražší modely navíc lze využít k odstraňování dalších (zejména suchých) nečistot. Vysavač na popel tak může zastoupit i roli běžného vysavače, pochopitelně s určitými limity.