Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších vysavačů na popel

Aktualizováno:
Červenec 2021

Krby zažívají v posledních letech doslova renesanci. Majitelé nových domků s nimi počítají do svých domácností a nikdo se tomu nediví. Ostatně, co může být příjemnějšího, než si při chladném zimním večeru sednout do křesla a naslouchat klidnému praskání hořícího dřeva?

Co ale taková údržba? To už je jiná písnička a s přibývajícím věkem se stará dobrá lopatka se smetáčkem stávají nenáviděnými nepřáteli. Výrobci domácích pomocníků ovšem pamatují na všechno a nabízejí speciální vysavače na popel.

V následujícím článku Jak vybrat vysavač na popel se těmto pomocníkům věnujeme doslova od A do Z. Pomocí detailní analýzy jsme nalezli několik klíčových kritérií, která byste měli mít při nákupu vždy na paměti. Jako klasickou třešničku na dortu přidáme i podkapitolu věnující se cenám.


Nejlepší vysavače na popel dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.0
Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.0 90 %
Počet recenzí: 42
4 600 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze PROTECO 5114VK165020
PROTECO 5114VK165020 94 %
Počet recenzí: 4
1 400 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Powermat PM-ESP-2000
Powermat PM-ESP-2000 85 %
Počet recenzí: 78
1 700 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Fieldmann FDU 200601-E
Fieldmann FDU 200601-E 86 %
Počet recenzí: 39
900 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze LAVOR Ashley Freddy
LAVOR Ashley Freddy 95 %
Počet recenzí: 10
2 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze DOMO DO232AZ
DOMO DO232AZ 83 %
Počet recenzí: 42
1 700 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze PROTECO 514VNP060010
PROTECO 514VNP060010 100 %
Počet recenzí: 1
600 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Fieldmann FDU 2002-E
Fieldmann FDU 2002-E 71 %
Počet recenzí: 39
30 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze FIELDMANN FDU 201002-E
FIELDMANN FDU 201002-E 75 %
Počet recenzí: 9
1 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze SCHEPPACH acm 18
SCHEPPACH acm 18 76 %
Počet recenzí: 13
1 500 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vysavač na popel

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, kritérií pro správný nákup je poměrně dost. Ještě předtím, než začnete pátrat po konkrétním modelu, se vyplatí zamyslet, zda budete chtít přístroj vybavený vlastním motorem či nikoliv.

Klíčovou roli potom hrají hlavně použitý výrobní materiál a celková kvalita konstrukce. Výkon, společně s typem a provedením filtračního systému mají také neoddiskutovatelný vliv na rychlost a efektivitu práce. Neméně důležitá je i velikost odpadní nádoby.

Při výběru rozhodně berte na vědomí též určení vysavače na studený či horký popel. Vzhledem k tomu, že budete zařízení ukládat do dílny, vyplatí se, pokud je alespoň trochu mobilní. No a v neposlední řadě se koukněte na nabídku různorodého příslušenství.

Poslední kapitola je již tradičně věnována cenovému okénku. Modely na trhu jsme rozčlenili do několika cenových pásem. Jen letmým pohledem tak zjistíte, co za sumičku vyhrazenou nákupu vysavače na popel, dostanete.

Mimo tyto specializované vysavače na popel jsme se podívali podrobně také na srovnání klasických vysavačů. Pokud hledáte právě běžný vysavač do domácnosti, neváhejte si test pročíst.

Motor ano nebo ne?

Co je to vysavač bez motoru? Tato otázka nejspíše vytanula ve vaší mysli po přečtení nadpisu. Neděláme si legraci. Skutečně v současné době existují dva základní druhy:

  • Vysavače bez vlastního motoru
  • Vysavače s vlastním motorem

Vysavače bez vlastního motoru

Vysavače bez vlastního motoru se napojují pomocí nástavce na klasický domácí vysavač. V zásadě fungují stejně jako plnohodnotná zařízení, dostupné jsou jen za zlomek jejich ceny.

Klasické vysavače však nejsou na zpracování popelu připraveny. Výsledkem bývá nízký výkon, zásadně snižující efektivitu zařízení. Při slabším provedení konstrukce dochází k nedostatečnému nasávání popelu, jenž potom odlétává do prostoru a může působit dýchací potíže. Nehledě na znečištění domácího nábytku.

Připravte se rovněž na rychlé znehodnocování filtračního systému domácího vysavače. Klasické HEPA filtry totiž rozhodně nejsou na popel stavěny. Ani častá výměna nástavců vás asi příliš nepotěší. Použití tohoto řešení tedy doporučujeme jen když vysavač na popel potřebujete, ale nemáte peněz nazbyt.

Vysavače s vlastním motorem

Konstrukce vysavačů s motorem plně odpovídá charakteru práce. Motor bývá výkonnější, než je typické u běžných domácích spotřebičů. Výhodou je též využití vlastní nádoby a nástavců, takže se nemusíte obtěžovat s jejich neustálým přehazováním.

Samozřejmě si musíte připravit více peněz. Na druhé straně je ovšem pravdou, že získáte plnohodnotný stroj, který je konstruován k jedinému účelu. Díky tomu si můžete být jisti úrovni zpracování konstrukce i kvalitou použitých materiálů.

Materiál a provedení konstrukce

Popel patří mezi agresivní látky, jež postupně opotřebovávají jakýkoliv materiál. Konstrukce vysavačů by tomu proto měla odpovídat. Z toho důvodu pátrejte po spotřebičích vyrobených z oceli, chromu nebo hliníku. Jedině tak budete mít jistotu, že přístroj bude fungovat dlouhá léta i při častém používání.

Mezi naprosto zásadní parametry patří celkové provedení konstrukce. Ta by měla být celistvá a utěsněná, aby popel nemohl unikat. V opačném případě bude vysávání málo účinné a popel se navíc rozfouká do všech koutů místnosti.

Vybírejte modely, jež představují rozumný kompromis mezi tuhostí a hmotností použitého materiálu. Příliš těžké výrobky jen obtížně přesunete z místa na místo a v extrémním případě mohou poničit podlahu. Na druhé straně hlavním důvodem nízké hmotnosti je využití malého množství materiálů nevalné kvality.

Výkon

Obligátním, ale neméně zásadním kritériem výběru, je i výkon. Ten ovlivňuje, jak rychle a snadno si přístroj poradí i s velkým množstvím drobnějších nečistot či s většími kusy popela. Tento parametr by se měl ideálně pohybovat v rozmezí od 800 do 1 200 W. Nutné minimum představuje hranice 700 W.

Na tomto intervalu lze dobře vidět rozporuplnost využití zařízení bez vlastního motoru. Jestliže napojíte nástavbu na svého domácího pomocníka s velmi úsporným motorem o výkonu 400 W, dovedete si jistě představit, co se stane. Z vysávaní popela bude rázem hotové utrpení, nemluvě o nesnesitelné zátěži, jež přispěje k rychlému opotřebování pohonné jednotky.

Filtrace

Další podstatnou součástí každého čisticího systému je provedení filtrace. V případě popelu jde o věc ještě závažnější, protože na rozdíl od prachu silně dráždí dýchací cesty a ještě horší vliv má na elektroniku i nábytek. Pomocníci kvalitních a renomovaných značek jsou vybaveni hned trojicí vzájemně provázaných filtrů:

  • Velký kovový filtr pro zachycení částic popela
  • Látkový sáček, který se postará o bezpečné uložení popelu v útrobách vysavače nebo ocelový zásobník na odpad
  • HEPA filtr, který posbírá nejjemnější částice popelu a prachu a udrží motor v bezpečí

Je logické, že látkový vak na nečistoty nachází své využití při sběru vychladlého popelu. Jestliže chcete vysávat ještě horké uhlíky, hledejte vysavač vybavený ocelovým zásobníkem na odpad. Ten je rezistentní proti přetržení a propálení.

Velikost nádoby

Také vás nebaví neustále vysypávat nádobu na odpad? Potom zvažte pořízení rozměrnějšího kontejneru. Obecně platí, že čím větší sběrná nádoba je, tím lépe. Pro menší krby plně postačuje objem pohybující se okolo 10 litrů. U větších topenišť se doporučujeme poohlížet po strojích, jež pojmou minimálně 15 l.

Připravte se však na to, že s rostoucím objemem stoupá i celková cena zařízení. Zvažte, zda vyžadujete vyšší míru komfortu či zda jsou pro vás důležitější ušetřené finance.

Teplota popelu

Důležitým kritériem je i druh popelu, jenž můžete vysávat. V současnosti se na trhu nacházejí dva typy zařízení podle toho, k čemu jsou určena:

  • Vysavače na studený popel
  • Vysavače na horký i studený popel

Vysavače na studený popel

Jedná se o levnější skupinu modelů. Filtrační systém využívá látkových vaků a konstrukce nebývá vždy žáruvzdorná. V dražších cenových relacích jsou ovšem materiály odolné vůči žáru vždy. Před započetím úklidu musíte počkat, dokud nebude popel zcela vychladlý, v opačném případě vysavač zničíte.

Výhodou je krom nízké ceny i vyšší míra bezpečí při práci. Nemusíte se totiž bát, že byste se svou nešikovností popálili. Na druhé straně musíte počítat s tím, že odpad bude vychladat několik dlouhých hodin.

Vysavače na studený i horký popel

Přístroje pro odstranění studeného i horkého popelu jsou vhodné pro profesionály a náročnější zákazníky. Vyznačují se celokovovým provedením, jež je odolné proti vlivům vysokých teplot. Bez obav tak můžete odstranit i popel, který ještě zcela nevychladl.

I přes označení „horký popel“ jsou však tyto čističe určeny pro teploty od 30 do 60 °C. Rozhodně je nevyužívejte pro vysávání žhavých uhlíků! Může tím jednak dojít ke zničení motoru a filtračního systému, jednak se vystavujete nepříjemnému riziku popálení.

Mobilita

Je jasné, že se budete snažit krbový vysavač umístit co nejblíže. Co když si ovšem jeho položení vedle krbu nemůžete z různých důvodů dovolit? Pak pátrejte po výrobcích dovolujících snadný přesun z místa na místo.

Velkou výhodu představuje dlouhá hadice. Standardně mívá délku 1 metr, na trhu lze ovšem nalézt i modely s 3× delším sacím ústrojím. Podobný vliv skýtá též délka přívodního kabelu. Čím větší dosah má, tím dále se dostanete.

Snadnějšímu přesunu z místa na místo potom přispívá i praktické madlo pro úchop. Větší modely jsou pak vybaveny transportními kolečky, s jejichž pomocí je přesun vysavače do místa určení hračka. Navíc se nemusíte obávat poškrábání podlahy.

Zásadní vliv na mobilitu má hmotnost. Začíná na 2 kilogramech, setkat se ovšem můžete i s přístroji vážícími 7 kg. Obecně platí, že byste měli vybírat někde zprostřed daného intervalu. Budete mít jistotu snadno přenosného kousku vyrobeného z kvalitních materiálů.

Příslušenství

Výrobci samozřejmě nezapomínají dále zvyšovat svou prestiž různým dodatečným příslušenstvím. Jeho šíře sice není tak výrazná jako v případě klasických vysavačů, i zde však mají doplňky své pevné místo. Doporučujeme poohlížet se zejména po následujícím vybavení:

  • Zkosená ruční trubka – pro vysátí hůře dostupných prostor v krbu
  • Naviják kabelu – jednoduché uložení kabelu
  • Rychlouzávěry – snadné otevírání a zavírání nádoby na odpad

Cena

Při letmém pohledu na nabídku zjistíte, že vysavače na popel patří mezi levnější zařízení. Dáno je to zejména jejich jednostranným využitím. Provedením analýzy jsme identifikovali tři základní cenová pásma:

Cena do 1 000 Kč

V nejnižší cenové relaci se vyskytují modely výhradně pro vysávání studeného popelu. Valná většina z nich je vybavena vlastním motorem o výkonu v rozmezí 600 – 1 200 W. Velikost nádoby v některých případech dosahuje i 18 litrů. Neočekávejte žádné dodatečné funkce, délka hadice jen zřídka přesahuje jeden metr.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Střední třída skýtá přístroje různorodých vlastností. Nacházejí se zde vedle sebe vysavače studeného i horkého popelu. Velikost sběrné nádoby se pohybuje v rozmezí od 12 do 30 l. Velmi podobné je to i s délkou hadice, dosahující klidně i 3 metrů. Výkon obvykle plně postačuje k důkladnému odstranění všech nečistot a samozřejmostí je trojitý filtrační systém.

Cena nad 2 000 Kč

V nejvyšší kategorii se vyskytují zařízení určená do rukou náročných zákazníků či profesionálů. Stejně dobře si poradí se studeným i horkým popelem. Vysoký výkon zajistí snadné vyčištění velkého množství odpadu. Za zmínku stojí i široká nabídka příslušenství, případně možnost některé modely využít jako víceúčelové vysavače.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 55 hlasů