Recenze & Test 10 nejlepších vysokotlakých čističů & Wapek | Jak vybrat
Menu

Recenze a test 10 nejlepších vysokotlakých čističů (wapek) 2022

Aktualizováno:
Srpen 2022
Autor:
Veronika Vyskočilová

Rádi byste oživili vzhled zašlého plotu, vyčistili terasu či umyli auto? Posprejoval vám vandal fasádu graffiti nebo je pouze zaprášená? S tím vším vám může pomoct vysokotlaký čistič, známý též jako wapka, který nachází mnoho použití.

Tyto čističe jsou stále oblíbenější, nejsou totiž vyhrazeny už pouze profesionálům, ale své uplatnění najdou i v běžných domácnostech. Hobby markety je navíc nabízejí za přijatelnou cenu a vám nic nebrání v jejich využívání.

V článku Jak vybrat vysokotlaký čistič se jim dopodrobna věnujeme. Představíme vám hned několik parametrů, jež byste měli brát při nákupu v potaz. Důkladně též rozebereme, k čemu se tyto přístroje vlastně hodí. Chybět nebude ani klasické závěrečné cenové okénko. S jeho pomocí získáte přesnou představu o tom, co vlastně můžete za své peníze očekávat.


Nejlepší vysokotlaké čističe dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Parkside PHD 170 B2
Parkside PHD 170 B2 90 %
Počet recenzí: 180
3 300 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze HECHT 319
HECHT 319 Zatím nehodnoceno 2 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Kärcher K 5 Compact 1.630-750.0
Kärcher K 5 Compact 1.630-750.0 99 %
Počet recenzí: 20
8 600 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Kärcher K 5 Power Control Home 1.324-553.0
Kärcher K 5 Power Control Home 1.324-553.0 Zatím nehodnoceno 12 700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Scheppach HCE 2400
Scheppach HCE 2400 95 %
Počet recenzí: 50
5 200 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Kärcher K 5 Power Control 1.324-550.0
Kärcher K 5 Power Control 1.324-550.0 100 %
Počet recenzí: 3
10 900 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Kärcher OC3 Bike Box 1.680-003.0
Kärcher OC3 Bike Box 1.680-003.0 100 %
Počet recenzí: 1
5 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze PARKSIDE PDRA 20 V 20-Li B2
PARKSIDE PDRA 20 V 20-Li B2 74 %
Počet recenzí: 8
2 400 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Nilfisk PREMIUM 200-15
Nilfisk PREMIUM 200-15 100 %
Počet recenzí: 1
20 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Riwall PRO REPW 150 SET
Riwall PRO REPW 150 SET 88 %
Počet recenzí: 191
5 200 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat vysokotlaký čistič (wapku)

Tlakové čističe i čističky, tlakové myčky či wapky, to vše jsou názvy pro jeden a tentýž produkt, kterému se věnujeme na této stránce. Jedná se o přístroj, který vám umožní poměrně snadné čištění nejrůznějších povrchů od teras, přes fasádu, bazén až po auto. Abyste vybrali ten správný produkt naplňující všechna vaše očekávání, připravili jsme pro vás nákupního rádce, který vás celým procesem výběru provede. Vzhledem k tomu, že wapky patří k poměrně sofistikovaným přístrojům, počítejte s vyšším počtem sledovaných parametrů.

Při samotném nákupu hrají klíčovou roli hlavně průtok vody a její tlak. Dále vás bude zajímat také možnost ohřevu vody, její zdroj a jistě také pohon. Při výběru nezapomeňte ověřit ani hmotnost wapky, zejména v případě, že plánujete čistič často přesouvat z místa na místo. Neméně významnou roli hrají i příslušenství nebo způsob, jakým probíhá dávkovaní čisticího saponátu.

Jako vždy nechybí ani kapitola věnována cenám. Dostupné modely si rozdělíme do několika cenových kategorií a detailně rozebereme, co za danou sumu můžete pořídit. Vzhledem k tomu, že se jedná o druh pomocníků nacházející využití v rukou laiků i profesionálů, lze očekávat, že jednotlivá rozpětí budou skutečně široká.

Jak jsme již naznačili v úvodu, vysokotlaké čističe jsou vhodným pomocníkem pro majitele domů se zahradami. Právě pro komplexní údržbu zahrady by mohl přijít vhod i další zahradní pomocník, kterým je vysavač na listí. Pokud vás zajímají důležité informace pro jeho nákup, přečtěte si článek Jak vybrat vysavač listí.

Použití

Zvažujete pořízení vysokotlakého čističe kvůli čištění jedné věci a nejste si jistí, že se vám investice vyplatí? Možná vám pomůže krátký nástin toho, co vše lze wapkou umývat. Třeba zjistíte, že ji využijete k očistě mnoha různých objektů.

 • čištění fasády – ať už od prachu, špíny nebo graffiti
 • mytí auta
 • čištění teras a chodníků
 • čištění plotů, zídek
 • mytí jízdních kol
 • čištění strojů, vozíků
 • mytí zahradního nábytku a nářadí
 • čištění bazénů
 • čistění odpadů a žlabů

Konstrukce

Než se pustíme do výběru tlakového čističe, představíme vám nejprve v rychlosti jeho konstrukci. Jednotlivé modely se liší svou velikostí, robustností a tím částečně i stavbou. Obvykle se ale jedná o přístroj jehož tělo může při troše fantazie připomínat cestovní kufr na kolečkách. K základní jednotce ve tvaru oblého kvádru je připevněno madlo a poměrně velká kola.

Důležitými prvky jsou také elektrický kabel a přívodní hadice na vodu. Na přístroji najdete také mnoho madel, úchytů a držáků, které slouží k namotání právě kabelu či hadice, uchycení příslušenství nebo snadnější manipulaci. Na konci hadice je obvykle připevněna pistole se spouští a tryskou, případně jiným nástavcem. U větších přístrojů se setkáte také s navijákem hadice, který umožňuje její praktické namotání a uložení.

V útrobách pak najdeme motor, čerpadlo, různé filtry a také nádobu na saponát. Ta může být umístěna na různých místech, věnovat se jí budeme v samostatné kapitole.

Tlak

Nejdůležitějším parametrem je tlak vody. Ten totiž ovlivňuje efektivitu čištění, což je jistě důvod, proč wapku pořizujete. Hodnota se udává v barech a obvykle po ní nemusíte v technických specifikacích dlouho pátrat, výrobci totiž často číslo udávají přímo v názvech jednotlivých modelů.

Téměř stejně důležitá je ale také regulace, různé povrchy totiž vyžadují jiný tlak čištění. Pozor si musíte dávat zejména u těch křehkých či náchylných na poškození. Vysoký tlak použijete naopak při umývání odolných povrchů, teras a podobně.

Přístroje určené pro běžné domácí použití obvykle disponují tlakem mezi 100 a 130 bary. Takové hodnoty jsou pro běžné použití na zahradě či v domácí dílně dostatečné. V tomto intervalu také najdete většinu běžných čističů. Pro profesionálnější použití nebo čištění velmi odolných nečistot jsou ale vhodné silnější varianty s vyšším tlakem přesahujícím někdy i 200 barů. S takovým přístrojem vyčistíte i mastnou špínu ve strojích.

Průtok vody

Dalším velmi důležitým parametrem je průtok vody. Ten ovlivňuje velikost plochy, kterou jste schopni za určitou dobu vyčistit. Parametr udává, kolik vody za hodinu je možné použít.

Průtok vody se neoddělitelně pojí s tlakem. Obě tyto hodnoty by měly totiž růst současně, aby byl čistič co nejvíce efektivní. Průtok také zásadně ovlivňuje způsob použití konkrétního modelu tlakového čističe. V současnosti můžeme rozlišit tři základní kategorie:

 • do 450 l/h – hobby provedení pro použití v domácnosti a na zahradě
 • 450–600 l /h – poloprofesionální pro náročnější kutily, případně menší dílny řemeslníků
 • nad 600 l/h – přístroj pro profesionály (automyčky, zemědělství, dílny, stavebnictví).

Zdroj vody

Nejobvyklejším zdrojem vody pro wapku je vodovod. Pomocí zahradní hadice připojíte čistič a čerpáte vodu z vodovodního řadu. S tímto způsobem se ale pojí některé problémy, tím hlavním je kapacita vodního zdroje, o které si povíme v následujícím odstavci. Stále častěji se proto objevují přístroje s možností čerpat vodu z nádrže. Ani tento způsob ale není zcela bez rizika.

Připojení na vodovod

Připojení zahradní hadice, otevření kohoutku a čištění – to je běžný postup, který bude pravděpodobně praktikovat také mnoho z vás. Tento zdroj vody má ale jedno velké úskalí, a to je samotná kapacita vodovodu. Většina hobby čističů je dimenzovaná na běžnou vodovodní síť a neměli byste tedy narazit na problém. Ten ale může nastat v případě, že čerpáte vodu ze studny, nebo žijete v oblasti postižené suchem. Zejména pak v letních měsících můžou sucha zasáhnout mnohá místa v naší republice.

Čerpání vody z nádrže

Druhou variantou je čerpání vody z nádrže. To je kromě praktického, také ekologický a ekonomický způsob. Využívat totiž můžete například sudy s dešťovou vodou, která vás nic nestojí.

Pokud se rozhodnete právě nádrž využívat jako hlavní zdroj, neměli byste zapomenout na důkladnou filtraci. Nečistoty, které jsou z nádrže spolu s vodou nasávány by totiž mohly poškodit přístroj. Samotné wapky mají u vstupu vody filtr zabudovaný, ideální je ale ještě na sací konec hadice v nádrži připevnit filtrační koš. Filtr v přístroji se bude méně zanášet a vy jej nebudete muset tak často čistit. 

Ohřev

Při výběru vysokotlakého čističe byste měli myslet především na to, na co jej plánujete využívat. Jestliže plánujete očišťovat povrchy od opravdu silné a odolné špíny, možná se vám bude hodit wapka s ohřevem. Horká voda totiž dokáže nečistoty odstraňovat účinněji než studená. Na trhu můžete najít dva druhy přístrojů.

 • studenovodní čističe
 • horkovodní čističe

Studenovodní čističe

Studenovodní čističe z podstaty neumožňují ohřívat vodu. Jejich hlavními výhodami jsou zejména nižší cena a menší hmotnost. Hodí se především pro běžnou údržbu znečištěných ploch, vozidel nebo předmětů.

V současné době tvoří tento druh zařízení dominantní skupinu v obchodech. Plně postačuje pro použití v domácích podmínkách i v rukou mnoha profesionálů.

Horkovodní čističe

Proti tomu horkovodní čističe umožňují vodu ohřívat, což má za následek účinnější čištění a také rychlejší schnutí čištěných povrchů. Tyto wapky jsou obecně dražší, jsou na nich ale použity kvalitnější materiály. Hodí se zejména pro odstraňování silně znečištěných povrchů a poradí si i s mastnou špínou.  Výbornou práci odvedou například v karosářských dílnách, kde snadno a rychle očistí olejem znečištěné autodíly nebo motory. Pro běžné domácí použití jsou ovšem zbytečně nákladné a robustní.

Teplota, kterou jsou přístroje schopny vyvinout, může překročit i 100 °C. Některé pak změní vodu v páru a umožňují účinné parní čištění. Maximální teplotu ohřevu vody přizpůsobujte povrchu, který budete přístrojem čistit.

Pohon

Provoz tlakového čističe je závislý na energii, která pohání čerpadlo. V současné době existují na trhu dva (potažmo tři) způsoby, jak tuto energii získat. Podle pohonu se wapky dělí na dvě kategorie.

 • elektrické čističe
 • benzínové a naftové čističe
Typ pohonu Výhody Nevýhody
Elektrický Snadné startování Nižší mobilita
Nízká hmotnost Slabší výkon
Tichý chod
Žádné zplodiny
Benzínový/Naftový Vyšší výkon Velké rozměry
Lepší mobilita Hlučnější provoz
Ohřev vody Zplodiny

Elektrické čističe

Osvědčenou volbu představují wapky využívající ke svému chodu elektrickou energii. Výhodou je jejich snadné startování, pro které postačuje zmáčknutí knoflíku. Elektromotory též váží mnohem méně než jejich spalovací protějšky.

Při provozu elektrických přístrojů nedochází k úniku žádných zplodin. Naleznou tak skvělé využití v uzavřených prostorách, kde je omezen přístup čerstvého vzduchu. Příjemný bývá i jejich tichý chod.

Na druhé straně se připravte na nižší mobilitu, jelikož je nutné neustále za sebou tahat kabel. Také výkon bývá ve většině případů menší, proto se elektrické čističe hodí spíše do domácností. Profesionálům by mohl nedostatečný výkon chybět. Elektrické přístroje tvoří téměř veškerý sortiment hobby čističů.

Benzínové a naftové čističe

Mezi benzínem a naftou není žádný rozdíl z hlediska funkčnosti a parametrů. Závisí tedy jen na tom, pro co se při návštěvě obchodu a čerpací stanice rozhodnete. Z hlediska nabízených vlastností představují pravý opak elektrických zařízení.

Na jedné straně stojí velmi výkonný motor a skvělá mobilita. Nejste omezeni žádnou šňůrou, takže se dostanete všude, kam potřebujete. Běžnou devízou bývá ohřev vody, díky němuž zbavíte nečistot i velmi mastné povrchy.

Bohužel se připravte na to, že motor váží výrazně více a přístroj zabírá mnohem větší prostor. Zároveň je jiná také konstrukce. Celý přístroj vypadá spíše jako vozík, a to kvůli kovovému rámu a rukojeti.  Dávejte též pozor při práci v uzavřených prostorách, protože wapka může vypouštět nepříjemné a někdy i nebezpečné zplodiny.

Příkon

U elektrických wapek hraje důležitou roli i příkon. Udává, kolik energie budou pro svůj provoz vyžadovat. Standardně se pohybujeme někde v rozmezí od 1 300 do 1 900 W. Výkonnější elektromotory ovšem mohou klidně dosáhnout i 2 800 wattů.

Profesionálové bezesporu hledají nejlepší poměr mezi výkonem a spotřebou energie. V tom případě doporučujeme poohlédnout se po bezuhlíkových indukčních motorech. Jejich cena však dosahuje takové výše, že jsou pro domácí dílny zcela zbytečné a na svůj provoz si nevydělají.

Dávkování čisticí směsi

Důležitou součástí čištění je také použití vhodných Bhemických přípravků. Například při mytí auta se bez správného šampónu vůbec neobejdete. Přidávání čistidla do vody se v současné době realizuje třemi různými způsoby:

 • nádobka na nebo v těle přístroje
 • nádobka na trysce
 • nasávací hadička.

Nádobka na nebo v těle přístroje

Nádobka, která je umístěna obvykle na zadní straně přístroje nebo v jeho útrobách, je nejběžnějším a zároveň nejpohodlnějším způsobem. Saponát se totiž rovnoměrně rozpouští do vody, stačí jej jen doplnit. Nevýhodou je, pokud chcete saponátem čistit pouze malý povrch, budete muset více myslet na správné dávkování. Přípravek v tomto případě protéká skrz čistič, je proto nutné, aby byl bezpečný pro všechny použité materiály. Při výběru se vždy řiďte návodem a pokyny výrobce.

Nádobka na trysce

Nádobka na trysce je běžná spíše u levnějších produktů. Lahvička se saponátem nebo jeho roztokem se připevní na pistoli, skrz kterou proudí čistidlo přímo do proudu vody. Použití saponátu se snadno ovládá a v případě, že chcete použít čistou vodu, stačí lahvičku odstranit. Nevýhodou může být pro někoho složitější manipulace.

Nasávací hadička

Třetí variantou je nasávací hadička, která je umístěna na těle přístroje. Pokud chcete použít saponát, je třeba jej v patřičném poměru naředit ve zvláštní nádobě (například v kbelíku), který pak postavíte vedle čističe a hadičku do něj vložíte. Již z popisu je vám asi jasné, že tento způsob je nejméně praktický, protože znemožňuje snadnou manipulaci s čističem. Pokud budete potřebovat wapku kousek posunout, budete muset posouvat i kbelík.

Vyobrazení vysokotlakého čističe, způsobů dávkování saponátu a příslušenství

Příslušenství

Důležitým prvkem vysokotlakého čističe je jeho příslušenství. To totiž rozhoduje o tom, co vše budete schopni čistit. Každý přístroj má v balení základní sadu příslušenství, některé modely bohatší než jiné. Variace základního příslušenství se obvykle zvyšuje s cenou a závisí také na značce. Pokud ale v základu vámi vybraný model nemá to, co hledáte, nemusíte hned zoufat. Většina výrobců nabízí příslušenství k dokoupení. Najdete také různě zaměřené sady příslušenství – na mytí auta, teras, atd.

Praktická varianta je, pokud jde ukládat příslušenství přímo na tělo čističe. V opačném případě totiž hrozí, že jednotlivé díly navždy zmizí ve vaší dílně či garáži.

Při výběru určitě berte v potaz přítomnost nebo možnost dokoupení následujícího příslušenství.

 • základní a rotační tryska – pro komfortní mytí vozidel a pevných povrchů
 • trysky s lahvičkou na saponát – umožňuje snadné nanášení saponátu
 • teleskopická madla – zvýšení dosahu
 • sady pro čištění okapů a odpadů – pro snadnější vyčištění špatně dostupných prostor
 • sady pro čištění automobilů – sada obsahuje příslušenství usnadňující péči o vůz
 • čistič teras – hlavice s rotační tryskou, která je určena na omývaní teras či chodníků
 • filtr na nečistoty – odstranění drobnějších nečistot a odpadu
 • trysky mnoha druhů – různé nástavce, trysky a koncovky, které rozšiřují varianty použití

Hmotnost

Jestliže plánujete wapku často přesouvat, přenášet či převážet, pohlídejte si při výběru také hmotnost. Ta se odvíjí od celkového zpracování, výkonu ale také druhu pohonu. Elektrická zařízení jsou zpravidla lehčí než benzínová.

Nejčastěji se setkáte s hmotností od 8 do 15 kg. Vyšší váhové třídy jsou vyhrazeny zejména pro výkonné stroje často profesionálního určení. Maximální hmotnost se pohybuje kolem 300 kilogramů, to už jsou ale opravdu velmi výkonné profesionální stroje.

Cena

Již výše jsme zmiňovali, že cenové rozpětí v kategorii vysokotlakých čističů je velice široké. Důvodem je fakt, že se jedná o zboží, jež může stejně dobře využívat domácí kutil, jako majitel velkého průmyslového provozu. Z toho důvodu jsme stanovili hned několik cenových kategorií, které tyto skutečnosti zohledňují.

Cena do 5 000 Kč

Za cenovku do 5 000 korun získáte levné modely určené výhradně pro použití v domácnosti. Wapky v této kategorii jsou poháněny elektřinou a vyznačují se nízkou hmotností a snadnou manipulací. Nepočítejte však s průtokem vody vyšším než 500 l/h, tlak se v naprosté většině případů pohybuje pod 138 bar.

Potřebujete-li několikrát do měsíce opláchnout terasu, nebo umýt auto, produkty do 5 000 Kč svůj úkol splní bez problémů.

Cena od 5 000 do 20 000 Kč

Ve druhé skupině se nachází nejlepší modely pro domácí kutily a poloprofesionální výrobky. Průtok vody přesahuje hranici 500 litrů za hodinu, tlak bývá v rozmezí od 135 do 150 bar. Za danou cenu naleznete i robustnější modely vybavené naftovým či benzinovým motorem, podporující ohřev.

Stále ještě nejsou příliš použitelné v dílnách, perfektní práci však odvedou při údržbě větších znečištěných ploch.

Cena od 20 000 do 40 000 Kč

Za finanční obnos přesahující 20 000 korun se prodávají přístroje určené profesionálům. Naleznou využití zejména v dílnách, kde se s nimi pracuje jen nárazově. Průtok vody mnohdy přesahuje i 750 l/h, stejně tlak může dosahovat klidně i 200 bar. Dominantní většina zařízení využívá spalovacího nebo naftového motoru, samozřejmostí je ohřev.

Celá řada produktů bývá vybavena různorodým příslušenstvím podle toho, do jakého prostředí je určena.

Cena nad 40 000 Kč

Pro nejnáročnější použití jsou určeny výrobky s cenovkou nad 40 000 Kč. Mimo průmyslové podniky se s nimi nesetkáte. Využívají obrovský průtok vody pod vysokým tlakem, nechybí ani ohřev vody. Hmotnost běžně přesahuje hranici 120 kilogramů, takže jsou nutná kolečka. Vzhledem k použití v dílně se nemusíte obávat častého přesouvání z místa na místo.

Často kladené otázky k vysokotlakým čističům

Testoval vysokotlaké čističe (wapky) dTest?

Ne, dTest vysokotlaké čističe ve svém portfoliu testovaných produktů nemá. Pokud je v budoucnu zahrne, přidáme jej mezi další relevantní zdroje, ze kterých při srovnávání vycházíme.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 61 hlasů