Srovnávací test a recenze
nejlepších vysokotlakých čističů

Ukázka produktu ve srovnání vysokotlakých čističů

Užíváte si posezení na své terase, ale dlaždice jsou zašlé a plné špíny? Trápí vás šmouhovitá fasáda vašeho domu? Hledáte efektivního pomocníka pro čištění svého vozu? Všechny vaše požadavky a přání splní jediný přístroj – vysokotlaký čistič neboli wapka.

Wapky si v posledních letech získávají stále větší oblibu. Opustily sortiment vyhrazený profesionálům a našly si cestu i do sortimentů hobbymarketů, navíc jsou prodávány za rozumnou cenu. Rychlosti a efektivitě jejich čištění se navíc žádný klasický způsob nemůže ani přiblížit. Vlastníte-li domek se zahradou, chatu nebo garáž, určitě budete časem nad pořízením vysokotlakého čističe uvažovat také.

V nadcházejícím článku Jak vybrat vysokotlaký čistič se jim dopodrobna věnujeme. Představíme vám hned několik parametrů, jež byste měli brát při nákupu v potaz. Důkladně též rozebereme, k čemu se tyto přístroje vlastně hodí. Chybět nebude ani klasické závěrečné cenové okénko. S jeho pomocí získáte přesnou představu o tom, co vlastně můžete za své peníze očekávat.


Nejlepší vysokotlaké čističe dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Průtok vody (l/hod) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Riwall REPW 150 SET Riwall REPW 150 SET 468 3 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Riwall REPW 120 SET Riwall REPW 120 SET 432 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kärcher K 3 1.601-812 Kärcher K 3 1.601-812 380 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kärcher K 7 Premium Full Control Plus Home 1.317-133.0 Kärcher K 7 Premium Full Control Plus Home 1.317-133.0 600 13 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bosch AQT 37-13 0.600.8A7.200 Bosch AQT 37-13 0.600.8A7.200 370 3 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Bosch Universal Aquatak 135 0.600.8A7.C00 Bosch Universal Aquatak 135 0.600.8A7.C00 410 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze HECHT 323 HECHT 323 480 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kärcher K 5 Compact 1.630-720.0 Kärcher K 5 Compact 1.630-720.0 500 6 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Nilfisk P 160.2-15 Nilfisk P 160.2-15 650 12 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Makita HW 102 Makita HW 102 360 1 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vysokotlaký čistič

Vzhledem k tomu, že wapky patří k poměrně sofistikovanému sortimentu, počítejte s vyšším počtem sledovaných parametrů. Vůbec nejdůležitější faktor ovšem skýtá vaše domácnost – množství vody, které můžete odčerpat z vodovodní sítě, případně nádrže.

Při samotném nákupu pak hrají klíčovou roli hlavně možnost regulace ohřevu, druh pohonu, průtok vody, příkon a s ním související tlak vody. Jejich vzájemná souhra zajistí, že bude zařízení pracovat tak, jak by mělo a poskytne očekávané výsledky.

Při výběru nezapomeňte ověřit ani hmotnost wapky, zejména v případě že plánujete čistič často přesouvat z místa na místo. Neméně významnou roli hrají i případné příslušenství nebo způsob, jakým probíhá dávkovaní čističe.

Jako vždy nechybí ani kapitola věnována cenám. Dostupné modely si rozdělíme do několika cenových pásem a detailně rozebereme, co za danou sumu zakoupíte. Vzhledem k tomu, že se jedná o druh pomocníků nacházející využití v rukou laiků i profesionálů, lze očekávat, že jednotlivá rozpětí budou skutečně široká.

Jak jsme již naznačili v úvodu, vysokotlaké čističe jsou vhodným pomocníkem pro majitele domů se zahradami. Právě jim by mohl přijít vhod i další zahradní pomocník, kterým je vysavač na listí. Pokud vás zajímají důležité informace pro jeho nákup, přečtěte si článek Jak vybrat vysavač listí.

Množství dostupné vody

Víte, k čemu vám bude drahý přístroj s průtokem mnoha stovek litrů vody, když vaše vodovodní síť má jen velmi omezenou kapacitu? Správně, naprosto k ničemu. Proto si ještě předtím, než se rozeběhnete do obchodu vybírat konkrétní modely, ověřte, jaký je hodinový průtok z vašeho zdroje vody. V případě, že nelze využít napojení na vodovod, volte stroje, které zvládají vodu čerpat z nádrže. Potom o jejich efektivitě rozhoduje kapacita integrovaného čerpadla.

Valná většina produktů známých značek bývá optimalizována pro použití v domácích podmínkách. V některých hůře dostupných lokalitách jsou zásoby vody omezené, což má negativní vliv i na jejich průtok. Berte tuto skutečnost při výběru na vědomí, abyste zbytečně nekupovali model, jehož parametry nevyužijete.

Regulace ohřevu

Druhá zásadní otázka se týká toho, co vlastně budete wapkou čistit. Od vaší odpovědi se odvíjí výběr typu zařízení podle možnost regulace ohřevu. V současné době rozlišujeme dva základní druhy vysokotlakých čističů:

 • Studenovodní čističe
 • Horkovodní čističe

Studenovodní čističe

Asi vám již došlo, že studenovodní čističe nenabízejí žádnou možnost ohřevu vody. Jejich hlavními výhodami jsou zejména nižší cena a menší hmotnost. Hodí se především pro běžnou údržbu znečištěných ploch, vozidel nebo předmětů.

V současné době tvoří tento druh zařízení dominantní skupinu v obchodech. Plně postačuje pro použití v domácích podmínkách i v rukou většiny profesionálů.

Horkovodní čističe

Výraznější kvalita použitých materiálů, nádrž pro ohřev vody a podstatně vyšší cena. To všechno jsou vlastnosti horkovodních wapek, které kromě klasického studeného mytí podporují i čištění horkou vodou.

Určeny jsou pro údržbu silně znečištěných mastných ploch. Výbornou práci odvedou například v karosářských dílnách, kde snadno a rychle očistí olejem znečištěné autodíly nebo motory. Pro omácí použití jsou ovšem zbytečně nákladné a robustní.

Pohon

Potřebujete svůj čistič často přesouvat z místa na místo? Asi vám neudělá radost, když budete muset neustále hledat zásuvky a napájecí kabel se vám bude motat pod nohama. Naproti tomu mnohým z nás nedělá dobře zápach spáleného benzínu nebo nafty. Z toho důvodu výrobci nabízejí modely využívající různých druhů pohonu:

 • Elektrické čističe
 • Benzínové a naftové čističe

Elektrické čističe

Osvědčenou volbu zejména pro méně náročné zákazníky představují wapky využívající ke svému chodu elektrickou energii. Výhodou je jejich snadné startování, pro které postačuje zmáčknutí knoflíku. Elektromotory též váží mnohem méně než jejich spalovací protějšky.

Při provozu elektrických přístrojů nedochází k úniku žádných zplodin. Naleznou tak skvělé využití v uzavřených prostorách, kde je omezen přístup čerstvého vzduchu. Třešničkou na dortu bývá i jejich tichý chod.

Na druhé straně se připravte na nižší mobilitu, jelikož je nutné neustále za sebou tahat kabel. Také výkon bývá ve většině případů mnohem menší, proto se elektrické čističe hodí spíše do domácností. Profesionálům by mohl nedostatečný výkon chybět.

Benzínové a naftové čističe

Mezi benzínem a naftou není žádný rozdíl z hlediska funkčnosti a parametrů. Závisí tedy jen na tom, pro co se při návštěvě obchodu a čerpací stanice rozhodnete. Z hlediska nabízených vlastností představují pravý opak elektrických zařízení.

Na jedné straně stojí velmi výkonný motor a skvělá mobilita. Nejste omezeni žádnou šňůrou, takže se dostanete všude, kam potřebujete. Běžnou devízou bývá ohřev vody, díky němuž zbavíte nečistot i velmi mastné povrchy.

Bohužel se připravte na to, že motor váží výrazně více a přístroj zabírá mnohem větší prostor. Dávejte též pozor při práci v uzavřených prostorách, protože wapka může vypouštět nepříjemné a někdy i nebezpečné zplodiny.

Průtok vody

Prvním parametrem, jenž klíčovým způsobem ovlivňuje samotný provoz, je průtok vody. Udává, kolik litrů za hodinu čistič využije. Obecně platí, že čím vyšším průtokem zařízení disponuje, tím rozsáhlejší plochu zvládne za daný časový úsek vyčistit.

Průtok rovněž patří mezi klíčové parametry pro určení oblasti, do níž je čistič určen. V současnosti můžeme rozlišit tři základní kategorie:

 • Do 450 l/h – hobby provedení pro použití v domácnosti a na zahradě
 • 450–600 l /h – poloprofesionální pro náročnější kutily, případně menší dílničky řemeslníků
 • Nad 600 l/h – přístroj pro profesionály (automyčky, zemědělství, dílny, stavebnictví)

Tlak

S průtokem vody úzce souvisí i tlak. Udává se v barech a zásadním způsobem ovlivňuje efektivitu čištění. Vyšší tlak dovede vodu využít mnohem lépe, zároveň si však dávejte pozor při mytí citlivých předmětů a povrchů.

Běžně dostupné přístroje se pohybují v rozmezí od 100 do 160 barů. Pro domácí použití plně postačuje výše parametru do 130 barů. Takový tlak bývá spojen s průtokem okolo 450 l/h. Naproti tomu profesionální produkty, jejichž průtok přesahuje 600 litrů za hodinu mohou využít tlaku až 160 barů.

Údaje o tlaku a průtoku vody lze použít pro výpočet účinnosti daného modelu. Stačí použít následující vzorec:

Průtok vody × tlak / 36 000

Čím vyšší číslo, tím vyšší účinnost můžete od čističe očekávat. Navíc jasně zjistíte, zda nekupujete zbytečně předimenzovaný stroj, jenž neodvede adekvátní práci.

Příkon

U elektrických wapek hraje důležitou roli i příkon. Udává, kolik energie budou pro svůj provoz vyžadovat. Standardně se pohybujeme někde v rozmezí od 1 300 do 1 500 W. Výkonnější elektromotory ovšem mohou klidně dosáhnout i 2 800 Wattů.

Profesionálové bezesporu hledají nejlepší poměr mezi výkonem a spotřebou energie. V tom případě doporučujeme poohlédnout se po bezuhlíkových indukčních motorech. Jejich cena dosahuje takové výše, že jsou pro domácí dílny zcela zbytečné a na svůj provoz si nevydělají.

Zátěžový činitel

Jak již jejich název napovídá, pracují vysokotlaké čističe velmi intenzivně. Tomu musí odpovídat i provedení čerpadla, motoru a dalších důležitých částí stroje. Rozhodně proto neočekávejte, že s wapkou ze supermarketu budete moci pracovat 24 hodin denně. Zkrátka na takový provoz není stavěná.

Aby bylo vaše rozhodování jednodušší, využívají výrobci pro udání maximální doporučené zátěže svých výrobků tzv. zátěžové činitele. Je jich celkem šest a poskytují užitečné informace o tom, v jaké intenzitě můžete bez obav pracovat:

 • Činitel 1 – 2 hodiny týdně pro jednoduchou údržbu zahradního náčiní nebo vozidla
 • Činitel 2 – 4 hodiny týdně pro jednoduchou údržbu zahradního náčiní nebo vozidla
 • Činitel 3 – Použití několikrát týdně pro domácí účely či méně intenzivní práci ve firmě, možno využít i pro údržbu terasy
 • Činitel 4 – časté použití pro údržbu vozidel, velké zahradní techniky nebo motocyklů, možno použít ve firemních provozech
 • Činitel 5 – denní užití v přímém technologickém procesu, možno využít jako hlavní pracovní nástroje
 • Činitel 6 – užití pro nejnáročnější úkoly v průmyslovém prostředí

Výše uvedené rozhodně berte při nákupu v potaz. K čemu vám totiž bude vysokozátěžová wapka, pokud ji vytáhnete jednou měsíčně pro zběžné omytí svého auta?

Hmotnost

Vlastníte několik nemovitostí a plánujete wapku převážet z jedné na druhou podle potřeby? V tom případě tomu přizpůsobte svůj výběr a volte přístroje adekvátní hmotnosti. Nezapomínejte na to, že elektrické zařízení jsou lehčí a lépe se s nimi manipuluje díky drobnějším rozměrům.

V současné době je možné se na trhu setkat s výrobky, jejichž hmotnost sahá od 15 do 120 kilogramů. Jestliže byste rádi čistič převáželi v kufru svého auta, držte se raději u nižších pater tohoto rozmezí.

Příslušenství

Co by byl vysokotlaký čistič bez adekvátního příslušenství? No, mnoho by toho rozhodně nesvedl. Hlavně renomované firmy proto ke svým modelům přibalují širokou škálu pomocníků, jejichž prostřednictvím dále rozšiřují využití svých modelů. Široká je i skupina těch, které jen přispívají ke snadnější manipulaci a tím i ke spokojenosti zákazníka.

Při výběru určitě berte v potaz přítomnost následujícího příslušenství:

 • Podvozek – pro snadnější přesun těžších přístrojů
 • Základní a rotační tryska – pro komfortní mytí vozidel a pevných povrchů
 • Teleskopická madla – zvýšení dosahu
 • Sady pro čištění okapů a odpadů – pro snadnější vyčištění špatně dostupných prostor
 • Filtr na nečistoty – odstranění drobnějších nečistot a odpadu

Mnohé vybavení bývá v ceně, jiné si musíte dokoupit za dodatečný finanční obnos. Někteří výrobci nabízejí různorodé „tematicky“ zaměřené balíčky (pro mytí auta, k čištění teras a dlažeb), obsahující vhodné příslušenství. Zbytek lze obvykle podle potřeby zakoupit.

Dávkování čisticí směsi

Kupujete-li čistič pro důkladné mytí svých plechových miláčků, určitě oceníte i nádrž pro nalití saponátu. Bez něj nebude ani sebeintenzivnější mytí dokonalé. Levnější výrobky jsou osazeny samostatnou nádobou, z níž čisticí prostředek protéká do proudu vody. Díky tomu nepřichází do styku s útrobami wapky, takže lze použít i levnějších prostředků.

Dražší stroje využívají nádoby integrované plně do vnitřního systému čističe. Díky tomu je zajištěn stabilní obsah saponátu v proudu vody. Na druhé straně se nevyhnete nutnosti kupovat skutečně kvalitní čisticí prostředky. V opačném případě totiž může dojít k oslabení materiálu a k urychlení opotřebení celého stroje.

Cena

Již výše jsme zmiňovali, že cenové rozpětí v kategorii vysokotlakých čističů je velice široké. Důvodem je fakt, že se jedná o zboží, jež může stejně dobře využívat domácí kutil, jako majitel velkého průmyslového provozu. Z toho důvodu jsme stanovili hned několik cenových pásem, která tyto skutečnosti zohledňují.

Cena do 5 000 Kč

Za cenovku do 5 000 korun získáte levné modely určené výhradně pro použití v domácnosti. Zátěžový činitel bývá 1, v lepším případě 2. Wapky využívají služeb elektromotorů a vyznačují se nízkou hmotností a snadnou přenosností. Nepočítejte však s průtokem vody vyšším než 500 l/h, tlak se v naprosté většině případů pohybuje pod 138 bar.

Potřebujete-li několikrát do měsíce opláchnout terasu nebo umýt auto, produkty do 5 000 Kč svůj úkol splní bez problémů.

Cena od 5 000 do 20 000 Kč

V druhé skupině se nachází nejlepší modely pro domácí kutily a poloprofesionální výrobky. Průtok vody přesahuje hranici 500 litrů za hodinu, tlak bývá v rozmezí od 135 do 150 bar. Za danou cenu naleznete i robustnější modely vybavené naftovým či benzinovým motorem, podporující ohřev.

Stále ještě nejsou příliš použitelné v dílnách, perfektní práci však odvedou při údržbě větších znečištěných ploch.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Za finanční obnos přesahující 20 000 korun se prodávají přístroje určené profesionálům. Naleznou využití zejména v dílnách, kde se s nimi pracuje jen nárazově. Průtok vody mnohdy přesahuje i 750 l/h, stejně tlak může dosahovat klidně i 200 bar. Dominantní většina zařízení využívá spalovacího nebo naftového motoru, samozřejmostí je ohřev.

Celá řada produktů bývá vybavena různorodým příslušenstvím podle toho, do jakého prostředí je určena.

Cena nad 40 000 Kč

Pro nejnáročnější použití jsou určeny výrobky s cenovkou nad 40 000 Kč. Mimo průmyslové podniky se s nimi nesetkáte. Využívají obrovský průtok vody pod vysokým tlakem, nechybí ani ohřev vody. Hmotnost běžně přesahuje hranici 120 kilogramů, takže jsou nutná kolečka. Vzhledem k použití v dílně se nemusíte obávat častého přesunu z místa na místo.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Vysokotlaké čističe
Průměrné hodnocení 4.6 z 20 hlasů