Při výběru vyvýšeného záhonu je vhodné zohlednit následující faktory:
- Proč si koupit vyvýšený záhon – benefitem vyvýšených záhonů je snadný přístup, mnoho možností umístění, estetická funkce záhonu a minimální výskyt plevele a škůdců.
- Nevýhody vyvýšených záhonů – za nevýhody lze považovat počáteční náklady, omezenou životnost materiálů, častější zalévání, vyšší teplotu, která nesvědčí některým druhům zeleniny, či nutnou obměnu rostlin.
- Důležité parametry při výběru vyvýšeného záhonu – stěžejním aspektem při výběru záhonu je jeho plánované umístění, materiál a velikost záhonu.
- Druhy vyvýšeného záhonu podle umístění – dle umístění lze vybírat ze záhonů bez pevného dna, které jsou vhodné pro pěstování rostlin ve svahu, a záhonů s pevným dnem, díky kterým jsou rostliny chráněny před škůdci.
- Druhy podle materiálu – vyvýšené záhony se nejčastěji vyrábí ze dřeva, plastu a kovu, přičemž důležitými parametry při výběru je životnost materiálu, ošetření, rezistence vůči vlivům počasí a design.
- Druhy vyvýšeného záhonu podle velikosti – stěžejním parametrem je šířka záhonu a jeho umístění ovlivňující pohodlnost při péči o rostliny. U některých záhonů je rozhodující také výška podstavce, která se pohybuje v rozmezí od 70 do 90 cm.
- Druhy záhonu podle tvaru – pomocí ideálního designu a tvaru záhonů lze dodat zahradě dojem uspořádanosti. Vybírat můžete z obdélníkových, čtvercových a oválných záhonů, z modelů napodobujících písmeno L nebo U, pyramidových záhonů a dalších.
- Ceny vyvýšených záhonů – ceny záhonů jsou závislé především na použitém materiálu a rozměrech záhonu. Dřevěné záhony se pohybují v rozmezí 1 000–10 000 Kč. , plastové v rozmezí 700–10 000 Kč a kovové v rozmezí 2 000–20 000 Kč.
Proč si koupit vyvýšený záhon?
Vyvýšený záhon je nejen praktický, ale v zahradě hraje také roli jeho estetická funkce. O výhodách vyvýšených záhonů svědčí následující argumenty.
- Snadný přístup – k vyvýšeným záhonům se nebudete muset tolik shýbat, díky čemuž můžete pečovat o rostliny bez nepříjemných bolestí kolenou či zad.
- Mnoho možností umístění – vyvýšený záhon můžete umístit kamkoliv na zahradu. Výborně však poslouží na místech, kde byste rostliny pěstovat nemohli, např. na terase, balkoně, ploché střeše či na dvorku.
- Zahradní dekorace – díky širokému výběru vyvýšených záhonů můžete ozvláštnit či dozdobit zahradu netradičními prvky, jako např. kaskádovitými záhony.
- Minimální výskyt plevele a škůdců – vyvýšení záhonu představuje pro škůdce překážku a je zároveň bariérou proti rozsévání nažek plevele.
Nevýhody vyvýšených záhonů
Vyvýšené záhony skýtají mnoho pozitiv, ale mají také svá úskalí. Hodí se proto ještě před jejich pořízením znát nevýhody, které by vás mohly jinak překvapit.
- Počáteční náklady – při klasickém pěstování stačí přesít hlínu, zasít semínka a pravidelně rostliny zalévat. Při pěstování ve vyvýšeném záhoně musíte počítat s počátečními náklady za záhon a kvalitní substrát.
- Omezená životnost materiálů – některé materiály mohou ve vlhkém prostředí uhnívat a podléhat přírodním vlivům. Je proto vhodné s těmito aspekty počítat a již při výběru se zaměřit na životnost daných materiálů a možnosti jejich ochrany před nepříznivými vlivy.
- Častější zalévání – drenáž sloužící k odvodňování chrání kořeny rostlin před uhníváním. Mnohdy však dochází k vysychání až příliš a je nutné rostliny častěji zalévat, nebo do záhonu instalovat kapénkovou závlahu.
- Vyšší teplota – některým rostlinám prospívá, jiným však ne. Proto je vhodné se držet rad zkušených zahradníků a pěstovat vybrané druhy zeleniny v klasickém záhonu.
- Nutná obměna rostlin – každá rostlina vyžaduje specifický příjem živin, které čerpá z půdy. V následující sezoně je proto vhodné pěstovat v záhonu jiný druh rostlin, aby měla zemina čas se obnovit a rostliny prosperovaly. Ideální je mít několik záhonů, v nichž budete druhy střídat.
Důležité parametry při výběru vyvýšeného záhonu
Při hledání ideálního vyvýšeného záhonu jsou hlavní následující parametry.
- Umístění – podle plánovaného umístění záhonu se určují rozměry, především jeho šířka. Důležitým aspektem je, zda z daného místa dosáhnete na všechny rostliny.
- Materiál – vypovídá o délce životnosti záhonu, přičemž je ideální si vybírat odolné materiály. Neméně důležitým aspektem je také estetické pojetí materiálu a jeho přirozený vzhled v daném prostředí.
- Velikost – určuje se dle rozměrů vymezeného místa a požadovaného množství pěstovaných rostlin.
Druhy vyvýšeného záhonu podle umístění
Vyvýšené záhony zahradu nejen ozdobí, ale jsou také velmi praktickými doplňky. Jsou řešením pro pěstování rostlin ve svahu, kde jinak dochází k odplavení hlíny. Využití však najdou také na balkonech či terasách. Umístění záhonu je stěžejním faktorem při výběru, jelikož právě dle stanoviště se určuje vhodný typ dna záhonu.
- Vyvýšené záhony bez pevného dna – jsou častější variantou, která je vhodná pro pěstování rostlin v zahradě.
- Vyvýšené záhony s pevným dnem – jsou ideální v místech, na kterých by nebylo možné rostliny pěstovat.
Vyvýšené záhony bez pevného dna
Většina vyvýšených záhonů se vyrábí bez pevného dna. Rostliny v záhoně mají kontakt s přírodní půdou, ale zároveň nedochází k odplavování hlíny v případě deště. Záhony bez pevného dna jsou proto ideální volbou pro pěstování rostlin ve svahu. Využití však mají také v zahradách s nekvalitní hlínou. Dno záhonu je vhodné opatřit pletivem, které ochrání rostliny před škůdci.
Jestliže plánujete pěstovat rajčata nebo papriky, počítejte s umístěním záhonu v závětří. Jahodám vyhovují kaskádové záhony a saláty nebo ředkvičky je vhodné pěstovat ve vyvýšeném záhonu s pařeništěm.
Vyvýšené záhony s pevným dnem
Tyto záhony jsou separovány od okolní půdy, díky čemuž jsou rostliny ochráněny před škůdci a do záhonu se nedostává plevel. Jsou ideální volbou pro zahradníky, pro něž je náročné sklánění se k nízkým záhonům, a poskytují jim při starosti o rostliny jistý komfort. Umožňují však také pěstovat rostliny na místech, kde k pěstování nebyly podmínky, a to např. na balkoně, terase či dvorku.
Jestliže plánujete umístit záhon přímo na zpevněnou plochu, je vhodné vložit na dno záhonu nopovací fólii a na ni netkanou textilii, která zamezí propadávání a ucpávání odvodňovacích otvorů hlínou. V případě, že by se v záhonu držela voda, mohlo by docházet k uhnívání rostlin. Vybrané záhony s pevným dnem disponují následujícími možnostmi.
- Otevíratelná boční stěna – usnadňuje výměnu zeminy.
- Zavlažování – mechanismus sloužící k rovnoměrnému zalévání.
- Mezipodlážka – police sloužící k vyvýšení dna záhonu.
Druhy záhonu podle materiálu
Materiál vyvýšeného záhonu je vhodné vybírat podle životnosti materiálu, osobního vkusu a ceny, kterou jste ochotni investovat. Vyvýšené záhony se vyrábí nejčastěji z následujících materiálů.
- Dřevo – nejčastěji používaný materiál s přirozeným vzhledem.
- Plast – praktický materiál nepodléhající přírodním vlivům.
- Kov – materiál vyznačující se dlouhou životností a vyžadující minimální údržbu.
Dřevo
Ze dřeva se vyrábí většina vyvýšených záhonů, jelikož tento materiál působí v zahradě přirozeně. Při výběru dřevěného záhonu se vyplatí si připlatit za co nejsilnější desky, které mají delší životnost.
Plast
Plastové záhony jsou praktické, jelikož nepodléhají vlivům počasí a hnilobám. Snadno se udržují a dobře absorbují teplo, díky kterému dochází k rychlejšímu zrání kompostu.
Kov
Kovové záhony se vyrábí z žárově pozinkovaného plechu z oceli, jehož životnost je téměř neomezená. Jedná se o materiál vyžadující minimální údržbu, přičemž stačí záhon pravidelně natřít, aby nedocházelo k rezivění.
Materiál | Výhody | Nevýhody |
Dřevo | + Dostupnost materiálu
+ Možnost domácí či zakázkové výroby + Nízká cena + Ekologický materiál + Přirozený vzhled |
– Omezená životnost
– Nutná izolace od půdy – Nutné pravidelné ošetření – Nepříznivý vliv počasí |
Plast | + Nízká cena
+ Delší životnost + Snadná montáž + Odolnost vůči vlivům počasí + Snadná údržba + Nízká váha |
– Nižší nosnost
– Křehkost – Náchylnost při nízkých teplotách |
Kov | + Dlouhá životnost
+ Snadná údržba + Pevnost + Odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám |
– Pravidelná ochrana před rezivěním
– Odsávání tepla – Vyšší cena |
Druhy vyvýšených záhonů podle velikosti
Velikost požadovaného modelu se určuje dle dostupného prostoru. Při výběru je vhodné se zaměřit na následující rozměry.
- Výška podstavce – vyvýšené záhony jsou vhodné pro zahradníky, kteří se nechtějí při péči o rostliny tolik ohýbat. Výška podstavců se pohybuje od 70 do 90 cm.
- Velikost záhonu – důležitá je především šířka. Záhony umístěné u zdi by měly být tak široké, abyste dosáhli na rostliny vzadu. Záhony umístěné v prostoru mohou být širší, jelikož lze rostliny opečovávat z obou stran.
Druhy vyvýšeného záhonu podle tvaru
Vyvýšené záhony se vyrábějí v mnoha provedeních i tvarech, díky čemuž je možné najít ideální model do každé zahrady. Záhony jsou nejčastěji obdélníkové a čtvercové. Je však možné vybírat z oválných záhonů, z modelů napodobujících písmeno L nebo U, pyramidových záhonů, samozavlažovacích záhonů s podstavci a dalších.
Ceny vyvýšených záhonů
Ceny vyvýšených záhonů se liší v závislosti na použitém materiálu, designu, tvaru a především na velikosti záhonu.
- Dřevěné vyvýšené záhony – ceny dřevěných záhonů se pohybují v rozmezí 1 000–10 000 Kč.
- Plastové vyvýšené záhony – ceny plastových záhonů se pohybují v rozmezí 700–10 000 Kč.
- Kovové vyvýšené záhony – ceny kovových záhonů se pohybují v rozmezí 2 000–20 000 Kč.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.