Test & Recenze webkamer | Nejlepší roku 2023 | Arecenze.cz
Menu

Test a recenze nejlepších webkamer 2023

Aktualizováno:
Červen 2023

Kameru jako takovou zná bezpochyby každý. K čemu vám ale bude webkamera? Jak její název do určité míry prozrazuje, jde o zařízení sloužící k pořizování obrazu, který je následně publikován na internetu. Webkamera proto není žádným velkým přístrojem, ale kompaktním produktem se spoustou možností.

K výběru webkamery asi nemusíte přistupovat s tak velkou důležitostí, pokud jde o technické parametry. Přesto byste neměli podceňovat ty základní, rozhodující o kvalitě pořizovaného záznamu a přinášející další věci navíc.

Webkamera je praktickou pomůckou při uskutečňování skypových hovorů, videokonferencí a při natáčení materiálu na oblíbený portál YouTube. Pokud chcete realizovat některou z těchto činností, budete k tomu potřebovat kvalitní webkameru. A právě s jejím nákupem vám pomůžeme článkem Jak vybrat webkameru.


Nejlepší webkamery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Logitech HD Pro Webcam C920
Logitech HD Pro Webcam C920 92 %
Počet recenzí: 50
4 300 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Eternico Webcam ET201 Full HD
Eternico Webcam ET201 Full HD 97 %
Počet recenzí: 3
600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Logitech C920s Pro HD Webcam
Logitech C920s Pro HD Webcam 95 %
Počet recenzí: 6
4 300 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Logitech Brio 500
Logitech Brio 500 Zatím nehodnoceno 3 900 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Hikvision DS-U12
Hikvision DS-U12 100 %
Počet recenzí: 1
2 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Logitech HD Webcam C270
Logitech HD Webcam C270 87 %
Počet recenzí: 156
1 300 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Genius QCam 6000
Genius QCam 6000 90 %
Počet recenzí: 25
1 200 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Genius ECam 8000
Genius ECam 8000 93 %
Počet recenzí: 64
1 200 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Niceboy STREAM
Niceboy STREAM 87 %
Počet recenzí: 35
700 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Logitech ConferenceCam Group
Logitech ConferenceCam Group Zatím nehodnoceno 40 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat webkameru

Při nákupu webkamery neboli webové kamery nemusíte řešit tolik detailních technických parametrů. Důležité je zaměřit se na to podstatné. A tím je určitě rozlišení použitého snímače. Proto se této tematice budeme věnovat v úvodní kapitole.

Pak přijde na přetřes další zásadní věc, kterou je rychlost snímání videa. Zaměříme se na možnost vybavení mikrofonem, podíváme se na velikost těchto produktů a zmíníme i jejich podobu, respektive uchycení a uložení.

Poměrně obsáhlou kapitolou bude výčet funkcí, jakými mohou novodobé webkamery disponovat. Nakonec vám prozradíte, na kolik vlastně vyjde toto praktické zařízení pro pořizování multifunkčního obsahu.

Rozlišení

Na začátku vašeho výběru by měla být otázka, k čemu budu primárně využívat webkameru? Od toho se totiž bude odrážet kvalita požadovaného obrazu. Ta je prezentována v rámci rozlišení v jednotkách, kterými jsou megapixely. Zjednodušeně řečeno jde o maximální rozměr obrazu získaný z webkamery.

Počet obrazových bodů je důležitý nejenom při natáčení videí, ale také v rámci pořizování fotografií. Z logiky věci jasně vyplývá, že čím vyšší rozlišení bude kamera mít, tím kvalitnějšího obrazu se vám následně dostane. Setkat se můžete s několika typy rozlišení, které se vztahují jak k fotografii, tak k videozáznamu.

  • Rozlišení 0,1 Mpx – Vhodné pro pořizování fotek v nejnižší kvalitě.
  • Rozlišení 0,3 Mpx – Minimální požadavek na střední úroveň kvality fotografií.
  • Rozlišení až 16 Mpx – Maximální dostupné parametry rozlišení pro nejkvalitnější obraz.

Obrázek ukazuje rozdíly mezi nízkým a vysokým rozlišením webkamery

Při natáčení nejrůznějších videí na webovou kameru se řiďte tím, jaké rozlišení je uváděno pro samotné video. Ty nejlevnější webkamery jsou schopny natáčet obraz v rozlišení 640 x 480 pixel. Pro videokonference a běžné video hovory vám s přehledem postačí kvalita obrazu 1 280 x 720 pixel. Chcete-li však tvořit profesionální videa skrze webkameru, pak se pokukujte po minimálním rozlišení Full HD čili 1 920 x 1 024 pixel a více.

Rychlost snímání videa

S kvalitou výsledného obrazu získaného z webové kamery souvisí nejenom výše zmíněné rozlišení snímače. Důležité je přihlížet i k parametru, kterým je rychlost snímání videa. Pod tímto údajem si představte počet snímků přehrávaných během jediné vteřiny. Čím více těchto snímků bude, tím plynuleji výsledný obraz vypadá.

Rychlost snímání videa taktéž souvisí s tím, k čemu budete webkameru primárně používat. Tato rychlost je předkládána prostřednictvím zkratky FPS. Normální webové kamery nabízí 20 – 30 FPS. To je naprosto dostačující pro běžné video hovory. Jestliže budete mít na pořizovaný multimediální obsah daleko větší nároky, investujte do webkamery s rychlostí snímání obrazu až 60 FPS neboli 60 snímků za vteřinu.

Zaostřování

Při pořizování multimediálního obsahu skrze webkameru byste měli myslet také na to, jakým způsobem budete provádět zaostřování obrazu. Je důležité zmínit, že výrobci těchto produktů vám nabízí dvě možnosti řešení.

  • Automatické ostření – To je velice často označováno, jako autofocus. Takové webkamery automaticky zaostřují obraz před sebou, tedy vaši tvář. Tím je docíleno stále ostrého obrazu a vy se nemusíte o cokoliv starat.
  • Manuální ostření – Ostření při natáčení videa provádíte svépomocí, a to skrze speciální prvek na objektivu webkamery. Manuál může být pro někoho obtěžující, na druhou stranu je spojen s cenově dostupnými webkamerami.

Mikrofon

Otázkou zůstává, zda si pořídit webkameru vybavenou integrovaným mikrofonem nebo vsadit na verzi bez něho. I zde hraje podstatnou roli použití webové kamery. Zabudovaný mikrofon je k dispozici spíše méně náročným uživatelům. Například těm, kdo používají webkameru pro uskutečňování skype hovorů. Výhodou této varianty je fakt, že není zapotřebí dokupovat jakékoliv další prvky. Kameru pohodlně připojíte, upevníte a můžete se pustit do realizace video hovorů.

Jestliže však chcete webkameru využívat k pořizování kvalitnějšího multimediálního obsahu, pak si s možnostmi základního integrovaného mikrofonu pravděpodobně nevystačíte. V takovém případě bude vhodné investovat ještě do externího mikrofonu a zvolit webkameru, ke které půjde bez sebemenšího problému připojit.

Velikost

Webové kamery jsou obvykle nenápadným doplňkem jakékoliv počítačové sestavy nebo notebooku. Primárně tedy můžete počítat s tím, že půjde o zařízení menších rozměrů. Velikost se může lišit maximálně podle toho, jestli je součástí webkamery nějaké uchycení či nikoliv. Z toho mimochodem vychází i hmotnost produktu.

Abyste měli alespoň základní představu o tom, jakých velikostí mohou nabývat webkamery, přinášíme vám základní rozpis nejmenších a největších parametrů.

  • Hloubka od 10 mm do 150 mm
  • Šířka od 50 mm do 370 mm
  • Výška od 10 mm do 300 mm
  • Hmotnost od 50 g do 1 kg

Funkce

Nyní se dostáváme ke kapitole, která by vám měla představit další možnosti webkamer. Zaměříme se na jednotlivé funkce novodobých modelů. Ty mohou být pro někoho zbytečné a nebude si za ně připlácet, pro jiného však můžou mít adekvátní užitek.

  • Přisvícení – Pokud provádíte video hovory nebo natáčíte multimediální obsah za zhoršených světelných podmínek, máte možnost využít funkce přisvícení. Tyto modely webkamer jsou vybaveny LED diodami, které obraz přisvětlí a tím dojde k jeho vyšší kvalitě a čitelnosti.
  • Potlačení šumu – Tato funkce se týká lepších webkamer, které jsou schopny potlačit šum v rámci zvuku. Díky duálnímu mikrofonu docílíte lepšího zvukového efektu a na nahrávce nebo video hovoru nebudou patrné žádné okolní rušivé zvuky.
  • Sledování obličeje – Speciální funkce s nepřetržitým zaostřováním na váš obličej. Tohoto výdobytku využijí hlavně ti, kdo se při natáčení často pohybují a chtějí, aby jejich záběr byl neustále ostrý.
  • Funkce Zoom – Optický zoom umožňující přiblížení obrazu bez ztráty jeho kvality. To je jeho největší výsadou oproti zoomu digitálnímu.
  • Hardwarové tlačítko – Většina webových kamer je ovládána skrze počítač, ať už jde o pořizování videa nebo fotografií. Některé modely webkamer však disponují také hardwarovou spouští umístěnou na těle kamery.
  • Výstup na sluchátka – U vybraných webkamer narazíte i na konektor pro připojení sluchátek přímo do kamery.
  • Dálkové ovládání – Pohodlný způsob, jak zacházet s webovou kamerou. Nemusíte se k ní přibližovat a cokoliv mačkat manuálně nebo prostřednictvím softwaru v počítači. K plnohodnotnému ovládání vám poslouží dálkový ovladač.

Uchycení

Součástí každé webové kamery je prvek, který vám umožní její uchycení, respektive samotné používání. V tomto směru můžete narazit na dvě varianty řešení. O nich je třeba přemýšlet opět v souvislosti s tím, jak budete webovou kameru používat.

  • Webkamera se stojanem – Součástí webové kamery je stojánek s dostatečně velkou plochou. Právě tu položíte na stůl nebo jiné rovné místo a můžete se směle pustit do nahrávání multimediálního obsahu.
  • Webkamera s klipem – Velice často jsou webové kamery používány v kombinaci s praktickým klipem, který vám umožní tento produkt připevnit například k rámu monitoru. To je ideální v okamžiku, kdy realizujete skype hovory a potřebujete provádět videokonference a zároveň hledět na monitor.

Výjimkou nejsou ani modely spojující obě dvě varianty uchycení. To znamená webkamera s klipem a stojánkem na stůl. Ten je obvykle odnímatelný, aby jej bylo možné přichytit k monitoru.

Cena

Pořizovací náklady na webové kamery se samozřejmě různí podle toho, jak nároční budete uživatelé a co všechno od nich budete očekávat. Jiná cena bude u webkamery pro běžné skype hovory a jiná u webkamery pro tvorbu profesionálního multimediálního obsahu. Jako doporučení od nás berte výčet následujících značek, které lze označit za kvalitní a spolehlivé. Vsadit byste měli na výrobce, jakými jsou Genius, Creative, Microsoft, Trust, Logitech, A4tech a další.

Cena do 500 Kč

Pokud se rozhodnete do webkamery investovat menší finanční obnos, počítejte s tím, že zakoupíte produkty s horší kvalitou obrazu. Většina modelů bude mít integrovaný mikrofon a menší rychlost snímání vida, což se logicky promítne do méně plynulého obrazu.

Cena od 500 Kč do 1 000 Kč

Pokud si za webovou kameru připlatíte, určitě se vám dostane lepšího rozlišení minimálně HD, tedy 1 280 x 720 pixel. Tyto kamery budete připojovat přes port USB a ty dražší z nich budou disponovat funkcí potlačení šumu. Výjimkou nebude ani přisvětlení.

Cena od 1 000 Kč do 4 000 Kč

Webové kamery pro náročnější domácí uživatele, kteří sází na kvalitu obrazu ve Full HD 1 920 x 1 024 pixel. Součástí takových kamer mohou být duální integrované mikrofony, funkce rozpoznávání obličeje, 3D skenování a použití kvalitní optiky. Vyšší rychlost snímaného videa až 60 FPS je naprostou samozřejmostí.

Cena nad 4 000 Kč

Jestliže potřebujete webkameru využívat k profesionálním účelům, k realizaci video konferencí na úrovni a k podobným činnostem, vyjde vás toto zařízení o mnoho dráž. Setkat se můžete s kvalitou obrazu 4K, s všesměrovými mikrofony, bezdrátovou technologií Bluetooth a širokými možnostmi nastavení.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 73 hlasů