Recenze Xiaomi 12T Pro 8GB/256GB - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Xiaomi 12T Pro 8GB/256GB

Klady a zápory

Klady

 • Extrémně vysoký výkon
 • Překvapivě dobré portrétní fotky
 • Solidní stabilizace videa
 • Baterie se nabíjí rychle
 • Nabíječka je v balení

Zápory

 • Čtečka otisků prstů je hodně nízko
 • Telefon se dovede přehřívat
 • Teleobjektiv je spíše špatný
 • Konstrukce není vodotěsná
15 000 Kč Orientační cena

Koupit v obchodě:

 • 8,9/10
  Výkon
 • 8,8/10
  Displej
 • 7,9/10
  Baterie
 • 7,4/10
  Konstrukce
 • 6,3/10
  Fotoaparáty

První dojmy

V březnu 2023 jsme otestovali zajímavý model telefonu co do poměru ceny a výkonu. Design telefonu se výrobci podařil, kromě líbivého provedení konstrukce se tak nedrží Xiaomi 12T Pro nikterak špatně v ruce. I když jsou rámečky tvořeny plastem, pro konstrukci zad volili naštěstí vývojáři odolné sklo Gorilla Glass 5.

Stejný typ skla chrání i displej, nemusíte se tak obávat příliš mnoha škrábanců či prasklin při každém menším pádu. S ohledem na velikost úhlopříčky není hmotnost telefonu 205 gramů nikterak nadprůměrná.

 

Parametry telefonu

V útrobách telefonu najdete jeden z nejmodernějších (březen 2023) mobilních procesorů na trhu – osmijádrový Snapdragon 8+ Gen 1 se řadí k naprosté špičce. Výrobci se z tohoto povedeného křemíku ale nepodařilo vytěžit maximum, chlazení totiž není nejlepší. Podrobněji se o výkonu dočtete v kapitolách níže. Neschází dostatečně velká operační paměť 8 GB a úložiště 256 GB.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 12

Procesor

Snapdragon 8+ Gen 1

Počet jader procesoru

8

Maximální frekvence procesoru (GHz)

3,19

Operační paměť RAM (GB)

8

Velikost úložiště (GB)

256

Šířka (mm)

75,9

Výška (mm)

163,1

Tloušťka (mm)

8,6

Hmotnost (g)

205

Jaká je kvalita displeje

Jak je to s kvalitou displeje? Ještě pár let zpět se jednalo o charakteristiku, kterou se mezi sebou jednotlivé značky lišily podstatně – některé telefony ve střední třídě využívaly starší a horší IPS displeje. Protože se ale ve střední třídě už více méně ustálily kvalitní AMOLED a OLED obrazovky, není žádným překvapením, že disponuje touto pokročilou technologií i recenzovaný Xiaomi 12T Pro. Displej má úhlopříčku 6,67 palce, pro ovládání proto budete potřebovat spíše obě ruce.

Svítivost dosahuje maximálně 900 nitů, obrazovku proto není za většiny podmínek složité přečíst. Na přímém slunečním světle je ale obraz trochu pobledlý a barvy mají nižší kontrast. To ale platí více méně i pro všechny konkurenční modely. Obnovovací frekvence dosahuje 120 Hz, pohyb v prostředí operačního systému je proto krásně plynulý. S rozlišením 2 712 x 1 220 pixelů se od konkurence telefon neliší.

U spodní hrany obrazovky se pod displejem nachází optická čtečka otisků prstů. Její umístění je ergonomicky spíše špatné, konkurenti osazují čtečku o centimetr výš. Optická čtečka má ve srovnání s ultrazvukovými tu nevýhodu, že musí přiložený prst zespod nasvítit. Není kvůli tomu tak přesná a odemykání trvá delší dobu.

Parametr Tento produkt
Úhlopříčka (v palcích ")

6,67

Technologie displeje

AMOLED

Rozlišení displeje

2 712 x 1 220

Jemnost displeje

446

Obnovovací frekvence (Hz)

120

Maximální svítivost (NITS)

900

Odolné sklo

Gorilla Glass 5

Jaký je výkon

Pro testování výkonu nesázíme pouze na jeden nástroj, ale využíváme jich hned několik. Výrobce totiž může odladit systém právě pro některý konkrétní software. Testovací program AnTuTu nám po průběhu série úloh ukázal hodnotu 1 083 000 bodů. V testu GeekBench 5 jsme se koukali na 1 339 bodů za jednojádrový a 4 251 bodů za mnohojádrový výkon. Oba výsledky jsou v cenové hladině telefonu ryze nadprůměrné.

Rozdíly ve srovnání s konkurencí se ale ukázaly při využití nejnovější generace GeekBench 6. V rámci této testovací sady vydané začátkem roku 2023 došlo k velkým změnám testovacích kritérií, které daleko lépe reflektují reálné využití telefonu. Jednojádrový výkon 994 bodů v tomto testu byl proto překvapivě nižší, než třeba v případě Google Pixel 7, který je na AI úlohy, úpravy fotek a další podobné činnosti odladěn lépe.

Čísla sama o sobě toho asi většině uživatelů sama o sobě moc neřeknou. Výkon procesoru proto aplikujeme do reálného světa. Vysoký výkon zaručuje rychlé načítání aplikací a jejich plynulý chod, svižné snímání i úpravy fotek a editaci videa. Společně s grafickým čipem, na který se podíváme v odstavci níže, rovněž pozitivně ovlivňuje hraní her.

Herní výkon

Grafický výkon procesoru, respektive jeho grafické části Ardeno 730 je nepřekvapivě vysoký. Jedná se ostatně o jeden z nejlepších grafických čipů pro mobily (březen 2023). Software GFXBench nám při využití API OpenGL ukázal v testu Aztec Ruins High Tier Offscreen celkem 44,1 FPS. Ještě o malinko více obdržel při využití Vulkanu. V praxi to znamená, že je telefon zcela vhodný i pro náročné hráče.

Drobný problém nastal, když jsme nechali běžet všechny testy v rámci GFXBenche po sobě. Telefon se přehřál a nedokázal sérii testů dokončit. Chladící systém Xiaomi 12T Pro má tedy své limity. Nespoléháme se ale pouze na syntetické testy, telefon jsme vyzkoušeli rovněž při reálném hraní.

Pro tuto zkoušku jsme zvolili oblíbený titul PUBG. Telefon se držel dobře, zvládal vysoké rozlišení při stabilním plném počtu 60 snímků za sekundu. Nezaznamenali jsme žádné pády FPS či artefakty, a to ani ve chvíli kdy se telefon zahřál. I když se tedy nejedná o vysloveně herní telefon, jakým je například Asus ROG Phone 6, hráče telefon nezklame ani v těch nejnáročnějších titulech.

Parametr Tento produkt
Procesor

Snapdragon 8+ Gen 1

Výkon podle AnTuTu

1 082 996

Výkon podle GeekBench 5 (jedno jádro)

1 339

Výkon podle GeekBench 5 (všechna jádra)

4 251

Výkon podle GeekBench 6 (jedno jádro)

994

Výkon podle GeekBench 6 (všechna jádra)

3 845

Grafický výkon podle GFXBench OpenGL Aztec Ruins High Tier Offscreen (fps)

44,1

Grafický výkon podle GFXBench Vulkan/Metal Aztec Ruins High Tier Offscreen (fps)

45,5

Test rychlosti úložiště – čtení dat (MB/s)

1 872,6

Test rychlosti úložiště – zápis dat (MB/s)

1 624,5

Jak dobře fotí

Fotoaparáty jsou u Xiaomi vždycky taková specifická oblast. Dlouhodobá praxe je taková, že telefony od Xiaomi fotí opravdu obstojně. Od konkurence se ale odlišují svým zpracováním barev a postprodukční prací na výsledných snímcích. Jednotlivé zaznamenané fotky si porovnáme v odstavcích níže.

V základu najdete na zádech telefonu trojici fotoaparátů – hlavní snímač je se svou velikostí 1/1,22″ opravdu obří, nikoho proto asi nepřekvapí, že si nevede špatně ani ve tmě. Rozlišení má sice 200 MPx, ale v praxi budete používat základní přednastavenou hodnotu 12,5 MPx.

Chybět nesmí také ultraširoký snímač a teleobjektiv. Širokáč má rozlišení 8 MPx a je vcelku použitelný, teleobjektiv je ale spíše do počtu. Lepší fotky dostanete typicky z hlavního fotoaparátu při použití digitálního zoomu.

Parametr Tento produkt
Hodnocení fotoaparátu podle DXOMARK

129

Počet fotoaparátů

3

Rozlišení hlavního fotoaparátu (Mpx)

200

Světelnost hlavního fotoaparátu

f/1,70

Velikost snímače hlavího fotoaparátu (palců)

1/1,22

Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem (MPx)

2

Světelnost fotoaparátu s teleobjektivem

f/2,40

Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu (MPx)

8

Světelnost širokoúhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet předních fotoaparátů (selfie)

1

Rozlišení předního fotoaparátu (MPx)

20

Světelnost předního fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizace

Ano

Maximální kvalita videa

8K 24fps

Portrétní režim a dynamický rozsah

Mezi nejoblíbenější fotografické režimy patří jednoznačně ten portrétní. Vyzkoušeli jsme proto, jak dobře zvládne telefon separovat focenou osobu či zvíře od pozadí. Při použití zadního fotoaparátu je separace objektu od pozadí zvládnutá opravdu solidně. Pozadí je ale trochu hodně vyhlazené a působí lehce jako byste se na něj dívali přes mléčné sklo.

¨Dynamický rozsah je tak trochu nižší, než u stejně naceněné konkurence. Neradi bychom řekli, že je na tom Xiaomi 12T Pro špatně, to rozhodně není, ale najdete v tomto ohledu lepší alternativy.

Při focení selfies se drží Xiaomi své klasické politiky zkrášlování. Telefon vaši pokožku vyhladí, ale nechá na ni zároveň nějaké ty vrásky, abyste nevypadali jako z plastu. Dále se automaticky zvětší kontrast a teplota barev. Hodně hezky pracuje separace vlasů od pozadí, vlastně ještě o kus lépe, než jsme očekávali. Scéna za vámi bude ale opět tak nějak zastřená, jako by byla v mlze.

Focení architektury a přírody

Zásadní kategorií je též focení architektury, tu budete fotit na výletech i dovolených. Hlavní fotoaparát pracuje dobře za všech podmínek – proti slunci, ve stínu i v noci a vždy si zachovává dostatek detailů. Chladnější barevná fyzika, na kterou Xiaomi sází, se s architekturou páruje dobře a fotky tak působí svěžím dojmem.

Ultraširoký fotoaparát za solidního světla vykouzlí dobré snímky, proti slunci a ve tmě ale moc neoslní. To by ale nemělo nikoho moc překvapit s ohledem na pořizovací cenu recenzovaného modelu. Aby měl telefon místo jednoho nadprůměrného fotoaparátu rovnou tři, musel by stát řádově o deset tisíc korun více. Teleobjektiv je opět tak trochu do počtu, lepší je přijít k objektu blíže a vyfotit jej hlavním snímačem.

Rozdíly se projevují hodně při focení nočních fotek. Hlavní snímač si vede na výbornou, ultraširoký na tom také není špatně, ale moc detailů nezachovává a je spíše rozmazaný. Dodat je totiž potřeba to, že jsme fotky v noci fotili v klidu v sedě a ne za chůze. Třetí z fotoaparátů s optickým zoomem naráží ale v noci na své fyzikální limity. Obloha nám vyšla s takovým množstvím šumu, že nemůžeme fotku označit za použitelnou.

Focení jídla

Zkoušeli jsme také focení jídla a přišlo zvláštní překvapení. Fotoaparát se totiž nechová moc stabilně. Fotky jsou sice běžně minimálně solidní, ale jejich barevná logika se v rozdílných úhlech záběru lišila. První dvě fotky kávy a sklenice byly teplé, barvy jídla se ale odlišovaly a naklonily opět spíše k modrému nádechu.

Kvalita videa

Odzkoušeli jsme také kvalitu videa. Telefon zvládá až 8K rozlišení při maximálně 24 snímcích za sekundu. Lepšího výsledku s ohledem na optickou stabilizaci ale docílíte při 4K a krásných 60 snímcích. Právě v tomto formátu můžete shlédnout záznam níže. Stabilizace pracuje až překvapivě dobře, obraz příliš neskáče a telefon plynule přeostřuje. Zajímavé je také to, jak dobře fungovaly mikrofony. Na svou cenu natáčí Xiaomi 12T Pro výborně.

 

Jaká je baterie

Výrobce pro Xiaomi 12T Pro zvolil instalaci baterie s kapacitou 5 000 mAh. Tímto telefon nepřekvapí, protože se jedná o zcela typickou kapacitu u telefonů s velkou úhlopříčkou. Co potěší je ovšem extrémní rychlost nabíjení. Telefon zvládá díky 120W nabíjení doplnit baterii z 0 na 100 % během pouhé půl hodiny.

Vzhledem k výkonnému procesoru by se dalo očekávat krátkou výdrž baterky a ta je opravdu o něco kratší. Jedním náročným dnem nás při testech provedla, ale k večeru už z ní moc nezbývalo. Menší rezerva v baterii ale nehraje tak velkou roli když si uvědomíte, jak zásadní je na pohodlí při používání ono rychlé nabíjení. Není třeba se obávat o výdrž, když telefon během vašeho oblékání a hledání batohu pohodlně doplní 20 %.

Test baterie PCMark při maximální svítivosti displeje

Parametr Tento produkt
Kapacita akumulátoru

5 000

Rychlonabíjení

Ano

Rychlost drátového nabíjení (W)

120

Bezdrátové nabíjení

Ne

Rychlost bezdrátového nabíjení (W)

Nerelevantní

Jaké má funkce

Ve smyslu funkcí se u Xiaomi 12T Pro nedočkáte žádného překvapení. Telefon disponuje NFC, takže placení kartou není problém, neschází také 5G připojení. SIM karty umí zařízení využít klasicky dvě, ale slot pro paměťovou kartu byste hledali marně. Na telefonu také nenajdete sluchátkový konektor.

Parametr Tento produkt
Slot pro SD kartu

Ne

DUAL SIM

Ano

Čtečka otisku prstů

Ano

Technologie připojení k internetu

5G

Navigační systémy

GPS, Glonass, BeiDou, Galileo

NFC

Ano

Jack 3,5 mm

Ne

Hlavní klady a zápory

Cena a výkon, cena a výkon a ještě jednou musíme říci „cena a výkon“. Právě poměr mezi těmito charakteristikami je u modelu Xiaomi 12T Pro tou největší předností. Telefon má vysoký výkon, dostatečně velké úložiště, vynikající hlavní snímač a rychlé nabíjení baterie. To vše s cenou, za kterou by se nemusel stydět ani startup, natož třetí největší výrobce telefonů na trhu.

Samozřejmě jsme na telefonu našli ale také nějaká ta negativa. V první řadě se nedočkáte vodotěsného šasí, jehož rámečky navíc tvoří bohužel plast. I když je hlavní fotoaparát na svou cenu nadpůrměrný, další dva snímače už tolik parády neudělají. Je také škoda, že baterie nevydrží nabitá déle. Telefon ostatně nemá žádné extrémní rozlišení či vysokou svítivost, aby se musel takto rychle vybíjet. Jde tedy pouze o absenci optimalizace.

Porovnání s alternativami

Hodně zajímavou alternativou k modelu Xiaomi 12T Pro je podobně naceněný OnePlus 10T. Za stejnou cenu dostanete srovnatelný výkon (stejný procesor), lehce kvalitnější displej, o trochu lepší výdrž i rychlost nabíjení baterie a designově zajímavější konstrukci. Xiaomi 12T Pro na druhou stranu disponuje o poznání lepším hlavním fotoaparátem i výkonnějšími reproduktory.

Závěrečné shrnutí

Jak se z naší zkušenosti ukazuje, Xiaomi má ve střední třídě stále co říct a konkurence se nebojí. Testovaný model Xiaomi 12T Pro je vybaven jedním z nejlepších (březen 2023) mobilních procesorů na trhu a kromě plynulého chodu tak nabídne i dostatečný výkon pro ty nejnáročnější hry. Xiaomi bylo vždy specifické tím, že některý z parametrů v cenové hladině vydaného modelu doslova přestřelí.

V tomto případě je přestřelem kombinace osazeného prémiového procesoru a vysoce kvalitního snímače hlavního fotoaparátu. Takovou směsku vysokého výkonu a kvalitních fotek najdete typicky v podstatně dražších telefonech. Fotoaparát si vede dobře ve dne v noci a potěší i solidní kvalitou videozáznamu.

V balení najdete 120W nabíječku i s kabelem, spolehnout se tak můžete nejen na extrémně rychlé nabíjení. Telefon cílí na náročnější uživatele s omezeným rozpočtem, kteří nechtějí investovat přemrštěné částky do nejdražších telefonů na trhu, přesto ale vyžadují vysoký výkon a dobrou kvalitu fotek i videí. Zajímavou alternativou, která sází ještě více na kvalitu fotek je model Google Pixel 7.

15 000 Kč Orientační cena
Autor: Jakub Gulec | Datum: | Produkt: Xiaomi 12T Pro 8GB/256GB
Jakub Gulec působí v našem týmu více než rok a věnuje se primárně technicky zaměřeným tématům. Mobily patří mezi jeho největší témata a protože má problematiku nejen dobře nastudovanou, ale zajímá se o ni i ve volném čase, dobře jí rozumí. Vysvětlí vám například, jaký výkon očekávat od telefonů s cenou pod 15 000 Kč a proč není rychlé nabíjení vždy výhrou. Kromě mobilů najdete jeho recenze také u tabletů, notebooků a další elektroniky.
Technický redaktor

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Xiaomi 12T Pro 8GB/256GB

Xiaomi 12T Pro 8GB/256GB

15 000 Kč Orientační cena