Menu

Xiaomi Mi Pad 5 – Recenze, testy a srovnání

Nejlepší cena/výkon v kategorii Tablety do 10 000 Kč

Klady

  • V cenové hladině vynikající výkon
  • Nadprůměrná kvalita konstrukce
  • Tenké tělo tabletu
  • Vysoká obnovovací frekvence obrazovky
  • Překvapivě solidní fotoaparáty

Zápory

  • Bez slotu pro paměťovou kartu
  • Chybí sluchátkový konektor
8 500 Kč Orientační cena

Hodnocení důležitých parametrů

Xiaomi Mi Pad 5 pro nás byl jednoznačně milým překvapením. Tablet se nám do rukou dostal úplnou shodou okolností a protože Xiaomi moc dlouhou historii tabletů v ČR nemá, nevěděli jsme moc co čekat. Tablet působí na první pohled luxusním dojmem. Jeho tělo je velice tenké, hrany nejsou zaoblené, zároveň ale nevypadá tak, že by se měl ohnout či zlomit. Obrazovka s úhlopříčkou 11 palců využívá technologii IPS a nabízí vysoké rozlišení 2 560 x 1 600 pixelů i obnovovací frekvenci 120 Hz.

Výrobce se zaměřil ve značné míře také na výkon, tablet obdržel osmijádrový procesor Snapdragon 860. Ten byl tím nejlepším, co výrobci do tabletů střední cenové kategorie osazovali a je to znát. Chod systému je naprosto plynulý a problémy tabletu nedělají ani náročnější hry. Ve srovnání s většinou konkurence nabízí téměř o 50 % lepší výkon. Také operační paměť 6 GB je nadprůměrná a potěší i 128GB úložiště. Bohužel jej ovšem nelze rozšířit, což je ve srovnání s konkurencí jednoznačně nedostatkem.

Parametr Tento produkt
Operační systém

Android 11

Procesor

Snapdragon 860

Počet jader procesoru

8

Frekvence procesoru (GHz)

2,96

Jednojádrový výkon dle Geekbench 5.4

735

Mnohojádrový výkon dle Geekbench 5.4

2 586

Operační paměť (RAM)

6

Velikost úložiště (GB)

128

SD karta

Ne

Technologie displeje

IPS

Úhlopříčka (")

11

Rozlišení displeje (px)

2 560 x 1 600

Obnovovací frekvence displeje (Hz)

120

Jemnost displeje

274

Kapacita baterie

8 720

Rozlišení fotoaparátu (Mpx)

13

Připojení

USB-C

Jack 3,5 mm

Ne

SIM karta

Ne

Navigační systémy

Ne

NFC

Ne

Názory uživatelů a dalších expertů

Při hodnocení produktů nespoléháme pouze na své vlastní poznatky, ale procházíme také recenze uživatelů a dalších expertů. Ti, kteří si Xiaomi Mi Pad 5 pořídili, jej hodnotí vesměs kladně. Nejčastěji narazíte na pochvaly směřující ke kvalitnímu displeji s vysokým rozlišením, výbornému konstrukčnímu provedení i vysokému výkonu. Někteří zmiňují absenci ochranné folie na displeji, nicméně většina zařízení dneska už takovou folii z výroby nedostává.

Experti z jiných redakcí chválou na tento model také nešetří a občas narazíte i na označení jako „plnohodnotný rivat pro základní iPad“. Nejčastěji odborníci vyzdvihují kvalitní obrazovku s vysokým rozlišením, perfektní výkon v cenové hladině, ale také konstrukční provedení. Tablet staví na paškál zejména kvůli horší selfie kameře či absence podpory LTE připojení. K našemu překvapení nenarážíme na zmínky o chybějícím slotu pro paměťovou kartu.

Hlavní klady a zápory

To nejdůležitější by mělo být vždy na začátku, nebudeme tedy otálet s hlavní předností modelu Xiaomi Mi Pad 5, kterou je jednoznačně nadprůměrně vysoký výkon. Ve srovnání s konkurencí se ale dočkáte také vynikající konstrukční kvality, líbivého designu s tenkým tělem a vysoké obnovovací frekvence obrazovky. Zadní fotoaparát u tabletů moc dobrý v minulosti nebýval, jsme ale rádi, že to u tohoto modelu neplatí. Naopak nám schází slot pro paměťovou kartu a sluchátkový konektor.

Porovnání s alternativami

Protože jsme už dříve recenzovali tablet Xiaomi Redmi Pad,  postavíme oba tablety do přímého souboje. Ve srovnání s ním nabízí Xiaomi Mi Pad 5 výkon přibližně o 40 % vyšší. To je samo o sobě tak velký skok, že by další změny ani nebyly potřeba. Lepších charakteristik se ovšem dočkal také displej, který je o 0,4 palce větší a obnovovací frekvence přešla z 90 na plynulejšáích 120 Hz. Výrobce osadil lepší fotoaparát i větší baterii.

Pokud přemýšlíte, který z těchto dvou modelů zvolit, vše záleží na vašem rozpočtu. Jestliže potřebujete ušetřit, Xiaomi Redmi Pad je kvalitním zařízením. Pokud ale máte možnost si připlatit, Xiaomi Mi Pad 5 za ten cenový rozdíl rozhodně stojí.

Závěrečné hodnocení

Xiaomi Mi Pad 5 byl v době psaní recenze jedním z nejzajímavějších dostupných tabletů na trhu. Ve své cenové třídě exceluje zejména svým výkonem, ale výrobce nedělal ústupky ani ve smyslu kvality či obnovovací frekvence displeje. Konstrukční zpracování nás při testu mile překvapilo. Pokud ovšem potřebujete něco málo ušetřit, doporučit vám můžeme také o něco hůře vybavený ale také levnější tablet Xiaomi Redmi Pad.

8 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Xiaomi Mi Pad 5
Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub se více než před rokem ujal role technického redaktora našeho týmu. Tablety patří mezi jeho největší témata a principům kvalitativního výběru v kategorii do 10 000 Kč dobře rozumí. V článku vás provede nejdůležitějšími parametry výběru a definuje základní požadavky, ze kterých byste neměli slevit. Kromě tabletů se věnuje také mobilům, notebookům, nebo třeba bezdrátovým sluchátkům.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Xiaomi Mi Pad 5

Xiaomi Mi Pad 5

8 500 Kč Orientační cena