Jak vybrat zahradní traktor
Zahradní traktor je nepostradatelným pomocníkem všech, kdo se pravidelně potýkají se sečením větších zatravněných ploch nad 500 m2. Disponujete-li rozlehlou zahradou, popřípadě hledáte-li všestranný nástroj pro ostatní činnosti kolem domu, bude se vám hodit správný model zahradního traktoru.
Velice důležitou roli při výběru sehrává celková konstrukce zahradního traktoru a jeho motorizace, od níž se odvíjí i samotný výkon. Tento článek se stane vaším praktickým pomocníkem při hledání zahradního traktoru. Ten musí hlavně vyhovovat povaze a členitosti terénu vašeho pozemku. Právě na těchto faktorech totiž záleží nejvíce.
V článku si postupně popíšeme, pro jaké typy pozemků je koupě zahradního traktoru vhodná, definujeme rozdíly mezi traktory a ridery a podíváme se také na souvislost mezi výkonem a šířkou záběru. Vysvětlíme rozdíl mezi mechanickou a hydrostatickou převodovkou. Při výběru je vhodné zohlednit i výšku sečení. Na závěr se zaměříme na možnosti doplňkového vybavení, servis a cenové hladiny.
Jak vybrat zahradní traktor stručně:
Ještě než se pustíte do podrobnějšího návodu, jak vybrat nový zahradní traktor, připravili jsme pro vás několik základních bodů, kterých byste se měli ve vašem postupu držet.
- Charakter pozemku – Zásadní roli hraje rozloha plochy, kterou budete opečovávat. Myslete také na členitost terénu.
- Adekvátní typ – Pro menší zahrady s členitým terénem, stromy a keři volte obratnější rider. Pro velká travnatá pole si pořiďte klasický zahradní traktor.
- Výkon – Vyšší výkon je dobrý například pro svažitý rozlehlý terén, na rovném terénu nebude znamenat velký rozdíl.
- Šířka záběru – Od velikosti pozemku se odvíjí volba vhodné šířky záběru. Pro rovný a rozlehlý lán je výhodná šířka sečeného pruhu nad 100 cm, pro menší členitou zahradu je ideální okolo 70 cm.
- Vhodná převodovka – Mechanické převodovky jsou cenově dostupnější. Dražší hydrostatická převodovka je pohodlnější a bez řazení. Existuje i mezistupeň v podobě variátoru.
- Materiál – Levnější stroje mají plechovou konstrukci, pro náročný členitý a kamenitý terén volte spíše odolnější a robustnější ocelové šasi.
- Nastavení výšky sečení – Existují různé systémy výškového nastavení. Důležitý je nejen rozdíl mezi maximem a minimem, ale také počet stupňů mezi těmito hodnotami.
- Příslušenství a funkce – Za traktor můžete připojit různé nástavce, kartáče, válce, provzdušňovadla a další.
- Servis a záruka – U servisu je dobré, když nemusíte traktor nikam posílat, ale technik přijede za vámi. Ověřte si také dostupnost náhradních dílů.
Pokud pro své potřeby nevyžadujete velký zahradní traktor, připravili jsme pro vás také srovnání různých typů sekaček. Zaměřili jsme se samostatně na klasické rotační sekačky, vřetenové sekačky, strunové sekačky a speciálním typem přístroje pro úpravu zahrad jsou také křovinořezy.
Typy zahradních traktorů
Než se vůbec začnete zajímat o jednotlivé parametry stroje, musíte si rozmyslet své požadavky. Tato těžší zahradní technika se dělí dle základního provedení na dva typy:
Zahradní traktory představují oproti riderům komplexnější stroje. Ridery jsou lehčí, menší a obratnější. Obě řešení mají své výhody a budou optimální pro různé skupiny uživatelů.
Zahradní traktory
- Robustní provedení
- Vyšší výkon
- Mnohdy umí využít i další příslušenství
Zahradní traktor představuje na první pohled robustnější typ zařízení. Jde o takovou zmenšeninu velkého traktoru, takže umístění motoru je pod protáhlou maskou vpředu. Nabízí vyšší výkon, žací ústrojí mezi nápravami a možnost připojení mnoha doplňků v podobě zahradního příslušenství.
Moderní zahradní traktory dokáží díky své stavbě a variabilitě zvládat náročnější práci v hůře přístupném terénu. Smířit se musíte s trochu vyšší hmotností.
Klasické zahradní traktory přináší na trh řada prověřených a kvalitních výrobců, mezi nimiž figurují hlavně značky Stiga, Husquarna, Honda, VeGA, Cub Cadet a John Deere.
Ridery
- Kompaktnější
- Výrazně levnější
- Snazší manévrování
Rider je na první pohled méně rozměrným strojem, často bývá vybaven pouze jednoválcovým motorem. Největší odlišnost spatříte již v samotném tvaru. Ridery mají motor umístěný na opačné straně nežli zahradní traktory – pod sedadlem řidiče. Žací ústrojí je v přední části, což usnadňuje manévrování.
Jejich primárním úkolem je sečení menších travnatých ploch, které se vyznačují členitostí terénu. Pakliže máte na zahradě řadu stromků, je zapotřebí vyhýbat se těmto překážkám. To vám rider bez problému umožní.
V případě riderů se můžete setkat ještě s odnoží nazývanou Front Mower, jehož přední žací část bývá opatřena další nápravou. Je to taková nadstavba menších riderů, které si poradí se středními a velkými plochami určenými k sečení.
Motorizace
Motor je základem každého stroje, ať už jde o osobní automobily, motocykly, bagry nebo zahradní traktory. I zde byste měli na volbu motorizace klást značný důraz. Narazit můžete na dvojí provedení motorů úměrně se promítající do celkové síly zahradního traktoru (Zdroj: Energyweb.cz), a to:
- Zahradní traktor jednoválec
- Zahradní traktor dvouválec
S jednoválcovými motory se setkáte u strojů s výkonem kolem 9 až 12 koní. To lze v případě menšího traktoru považovat za naprosté minimum, které si poradí spíše s rovným povrchem a menší zatravněnou plochou (Zdroj: Wikipedie).
U dvouválcové verze může výkon přesahovat hranici 24 koní. Součástí takového zařízení je obvykle tlakové mazání vhodné pro jízdu ve svažitém terénu. Nechybí ani pohon 4×4 zvládající hůře přístupná místa.
Optimální výkon
Možná si řeknete, že je lepší připlatit si za silnější motor, avšak pozor. I u zahradních traktorů není dobré výkon předimenzovat. Příliš silný motor na menší ploše nevyužijete a budete se potýkat s vyšší spotřebou. Určitý vliv má i objem motorové jednotky, větší objem ale automaticky neznamená větší výkon. Běžně narazíte na trhu na motory s objemem 300 až 500 kubických centimetrů, objevíte ale také větší pohonné jednotky.
Šířka záběru |
Minimální výkon (HP) |
Do 70 cm |
4,5 a více |
Do 100 cm |
10,5 a více |
Nad 100 cm |
14 a více |
V tabulce uvedené minimální hodnoty odpovídají rovinatému pozemku, který není příliš členitý. Pokud máte na pozemku kopce, pahorky či jiný náročný terén, doporučujeme výkon minimálně o 20 % vyšší.
Převodovka
S celkovou motorizací zahradního traktoru souvisí i převodovka, která si zaslouží samostatnou kapitolu. U takového stroje jde o zásadní technické ústrojí, jehož funkčnost a ovládání se promítá do celkového komfortu ježdění, potažmo sečení. Vybírat si většinou můžete pouze ze tří provedení:
- Mechanická převodovka – je jednodušší, levnější, ale méně ergonomická.
- Hydrostatická převodovka – zajišťuje plynulý chod bez nároků na uživatele.
- Variátor – Kombinuje funkce mechanické a hydraulické převodovky.
Mechanická převodovka
Levnější bude určitě mechanická převodovka. V jejím případě si musíte hlídat pouze dvě zásadní části, jimiž jsou klínový řemen a mazací oblast. Fungování tohoto systému je poměrně jednoduché, během jízdy máte možnost řadit odlišné rychlostní stupně. A právě řazení se pro některé zájemce o tuto techniku může stát obtěžujícím. U levnějších modelů musíte kvůli přeřazení dokonce zastavit, což není ideální stav.
Hydraulická převodovka
Opakem mechanické převodovky jsou dražší hydrostatické varianty. Objevují se u propracovanějších modelových řad. V tomto směru sehrává podstatnou roli čerpadlo. Součástí traktoru jsou pouze dva pedály pro jízdu vpřed a jízdu vzad, žádné řazení. Stačí sešlápnout plyn a stroj se rozjede vyšší rychlostí. Vyšší pořizovací cena je úměrná komfortu a hlavně dlouhé životnosti převodovky.
Variátor
Přechodovým stupněm mezi traktory s mechanickou a hydrostatickou převodovkou je takzvaný variátor. U něj sice musíte řazením volit mezi pohybem vpřed a zpátečkou, samotná jízda už ale řazení nevyžaduje a stroj zrychluje či zpomaluje pouze podle sešlápnutí pedálu.
Variátor je vylepšená mechanická převodovka, takže se nevyhnete občasné údržbě, jako je třeba výměna starého řemenu. Za to ale uživatel dostane zpravidla levnější přístroj, než tomu je v případě hydrostatické převodovky.
Šířka záběru
- Záběr 60 cm – do 500 m2
- Záběr 60 až 90 cm – do 3 000 m2
- Záběr 90 až 100 cm – cca 4 000 m2
- Záběr 100 až 120 cm – okolo 5 000 m2 a víc
Po správně zvoleném výkonu a vůbec technickém provedení zahradního traktoru přichází na přetřes jedna ze zásadních věcí. Jde o šířku záběru žací části. Jak asi každý dobře tuší, tento parametr se odvíjí především od celkové plochy, kterou budete pravidelně sekat. Šířka záběru vychází z délky a počtu nožů, které se v žacím ústrojí otáčejí (běžně jsou dva s opačným směrem otáčení, někdy ale pouze jeden).
Pomůckou při volbě ideální velikosti se vám stanou následující informace.
Záběr sečení |
Přibližná rozloha |
okolo 60 cm |
do 500 m2 |
60 až 90 cm |
do 3 000 m2 |
90 až 100 cm |
cca 4 000 m2 |
100 až 120 cm |
okolo 5 000 m2 a víc |
V potaz byste měli brát i členitost terénu. Pakliže disponujete velkou zahradou, avšak plnou nejrůznějších keřů, volte raději menší zahradní traktor s lepší manévrovatelností a vědomím, že budete déle sekat. Jestliže máte v rámci zahradní plochy řadu překážek, šíře záběru by měla být taková, abyste bez problému projeli i nejužšími místy. Některé pozemky jsou natolik členité, že se vyplatí pořídit spíše klasickou sekačku.
Počet nožů
- Jeden nůž – mívají levnější zahradní ridery se záběrem okolo 70 cm.
- Dva nože – mívají ridery a traktory s většími záběry.
S šířkou sečení hodně souvisí také počet nožů v žacím ústrojí traktoru. Protože klasické zahradní traktory mají šířku i okolo jednoho metru (někdy i více), v drtivé většině disponují dvěma noži, které synchronizovaně rotují tak, aby se jejich záběr překrýval, ale zároveň do sebe nenarazily.
U šířky záběru nad 70 až 80 cm už dbejte na to, aby šlo o dvounožový systém, protože například metrový nůž už má při otáčení vysokou obvodovou rychlost a hrozí poškození už při malém kontaktu s tvrdým materiálem. Na dobrou práci sekacího mechanismu má také vliv vyvážení nože. Nevybalancovaný nůž způsobuje vibrace, postupně namáhá motor, což může skončit i zničením traktoru.
Z uvedených parametrů je jasné, že jednonožový systém bude doménou takřka výhradně zahradních riderů s šířkou sečení do zmiňovaných 70 až 80 cm.
Výška sečení
Při prohlížení specifikací jednotlivých zahradních traktorů nezapomeňte ani na výšku sečení a její nastavitelnost. Výrobci většinou uvádějí minimální a maximální výšku sečení a také počet stupňů, které můžete mezi těmito koncovými hodnotami plynule nastavit. Čím více nastavitelných stupňů, tím jemnější a přesnější sečení.
Pokud se tedy chcete zaměřit na přesnou zahradnickou činnost, sledujte i tento parametr. Za poměrně běžnou považujeme minimální výšku sečení okolo 25 až 30 milimetrů. Horní hranice se pohybuje přibližně u 90 až 95 milimetrů.
Kam s posekanou trávou?
Při nákupu zahradního traktoru myslete nejen na to, jak trávu co nejrychleji a nejpohodlněji posekat, ale jak s ní budete posléze nakládat. To je věc individuální a nutno podotknout, že moderní stroje v pestrých produktových nabídkách vám dávají jednoznačně na výběr.
Posečenou trávu lze zpracovat třemi nejčastějšími způsoby:
- Sběr trávy do sběrného koše
- Boční výhoz
- Mulčování
Sběr trávy do sběrného koše
Jde pravděpodobně o tu nejúhlednější variantu. Zahradní traktor je většinou vybaven sběrným košem v zadní části, ve kterém se shromažďuje posekaná tráva. Za sebou tak zanecháváte úhledný a čistý trávník. Vysypání koše lze provádět dvěma způsoby:
- Manuálně – obvykle za pomoci páky, kdy musíte v některých případech opustit prostor traktoru.
- Hydraulicky – stiskem jediného tlačítka na ovládacím panelu dojde k automatickému vysypání.
Pozor si dejte na dostatečný objem koše, který vám zaručí, že zahradní traktor nebudete muset příliš často vysypávat. Ridery jsou vybaveny menšími koši s objemem kolem 50 litrů. Kvalitní zahradní traktor by měl disponovat alespoň 200 až 250 litry. V závislosti na sečené ploše, celkovém výkonu a zpracování stroje se můžete s objemem koše pohybovat až kolem 300 až 350 litrů.
Boční výhoz
Některé zahradní traktory se pyšní nejen zadním výhozem do koše, ale i bočním výhozem, popřípadě speciálním výhozovým komínem. Za vámi tedy zůstává posekaná tráva v pravidelných řádcích. Tu je možné například sušit nebo nechat zetlít. Boční výhoz je praktickou pomůckou v okamžiku, kdy se chystáte sekat velké plochy.
Mulčování
Vybrané zahradní traktory jsou mimo žací ústrojí s jedním či více noži vybaveny také mulčovací hlavou. Tento speciální systém dokáže trávu nasekat na opravdu malé kousky. Ty jsou posléze vyhazovány ven na posečený trávník. Tento proces je jistým druhem hnojení, které prospívá jakékoliv půdě.
Nadrobno nasekaná tráva poskytuje zároveň velice praktickou ochranu před silnými slunečními paprsky v letním období. Možnost této ekologické a propracované likvidace trávy je obvykle za příplatek.
Materiál
Materiál, ze kterého je traktor vyrobený, má vliv na jeho celkovou odolnost. Je tedy důležité vycházet při nákupu z představ, co se strojem budu dělat – jestli s ním plánuji občas posekat menší zahradu bez nerovností, nebo budu často přejíždět přes nerovný drnovitý a kamenitý terén, obrubníky, případně jestli budu například denně sekat velké travnaté lány.
Nižší třída traktorů nabízí nosnou konstrukci z ohýbaného plechu, na kterou je připevněný motor, karoserie a sekací ústrojí. Plechové jsou také nápravy, méně odolné jsou většinou i řídící tyče. U dražších traktorů s náročnější předpokládanou prací se daleko více sází na svařované ocelové profily (méně častá je i litina). Čím více prvků z kvalitního kovu, tím odolnější a často i dražší je traktor.
Zapomínat by se nemělo ani na materiál sekacích nožů, ty by ideálně měly být vyrobené z tvrzené oceli.
Funkce
Ne každý zákazník se spokojí s běžným standardem, proto je vhodné zmínit i doplňkové funkce zahradních traktorů. Ty se vyskytují spíše u vyšších modelových řad, nebo jsou za příplatek.
- Elektromagnetický spouštěč žacího ústrojí – prostřednictvím jediného tlačítka spustíte proces sekání, aniž byste museli manipulovat s jakoukoliv pákou.
- Tempomat – možnost zajistit si konstantní rychlost jízdy, přičemž nemusíte mít nohu stále na plynu.
- Posilovač řízení – systém obdobný tomu automobilovému. Při jízdě v zahradě či ve členitějším terénu jde o nepostradatelný doplněk.
- Palubní počítač – prvek, který vás bude prostřednictvím displeje informovat o tom, jaké funkce využíváte, případně oznámí stav stroje. Výhodné je také například přednastavení režimů sečení, mezi kterými pak můžete snadno a rychle volit.
- Hydraulické přípojky – doménou dražších zahradních traktorů jsou také hydraulické přípojky, ke kterým napojíte řadu dalšího příslušenství. Tyto vymoženosti oceníte spíše při profesionálním užití traktoru.
- Systém proti skalpování – občas mají traktory s širším záběrem problém kopírovat drobné nerovnosti terénu a pak může docházet je skalpování trávníku (hrozí také poškození nožů). Antiskalpovací systém znamená, že je sekací ústrojí na kolečkách, díky nimž se nerovnost přejede a náklon nožů se přizpůsobí.
Multifunkční příslušenství
Většina lidí má zafixováno, že zahradní traktor představuje pohodlný způsob, jak posekat větší zatravněnou plochu. To je pravda, nicméně mnozí zapomínají na fakt, že jde o multifunkční stroj umožňující provádět spoustu dalších úkonů. Jeho možnosti se rozšiřují s pořízením praktického příslušenství. Abyste dokázali připojit všechny níže zmiňované prvky, musíte mít samozřejmě odpovídající model zahradního traktoru.
- Přední zametací kartáče – oblíbený doplněk, se kterým velice rychle a pohodlně odklidíte například štěrk po zimě, popřípadě zametete jiný nepořádek na zemi.
- Přívěsné vozíky – vozíky nejrůznějších velikostí připojitelné k zadní části traktoru, se kterými můžete přepravovat libovolné věci – dřevo, zahradní odpad, hlínu, apod.
- Provzdušňovače – prvky, s nimiž se můžete zbavit nevzhledných mechů a provzdušnit půdu.
- Rozmetadla – přípojná rozmetadla vám umožní rychleji rozsévat trávu či různé plodiny.
- Válce – nepostradatelný doplněk při setí, který vše zatlačí pořádně do půdy.
- Sněhové radlice – pomocník nacházející své pevné místo především v zimním období při odklízení sněhu. Abyste zvýšili efektivitu tohoto příslušenství, je dobré zahradní traktor vybavit ještě sněžnými řetězy.
- Deflektory – připojují se k zadní části a rozšiřují otvor pro vyhazování trávy.
- Hliníkové nájezdy – pokud zahradní traktor často přesouváte z místa na místo za pomoci přívěsného vozíku za automobil, stanou se nájezdy nepostradatelnou a bezpečnou pomůckou.
- Krycí plachta – parkujete-li traktor venku či pod přístřeškem, vybavte ho krycí plachtou.
- Vysokozdvižný sběrný koš – je zajímavou pomůckou pro velké a profesionálně udržované trávníky. Snadno s ním vyklopíte obsah koše do kontajneru.
Servis a záruka
Zahradní traktor určitě nepatří mezi malé investice. Když už se k jeho nákupu uživatel odhodlá, je nutné počítat s částkou od nižších desítek tisíc až po větší rozpočty přesahující sto a více tisíc korun. Bylo by dost neuvážené nezajímat se v tomto případě o možnost servisování, délku záruky a podobně. V podstatě totiž kupujete takové levnější auto.
Při výběru mohou tyto faktory hrát také velkou roli. Někteří prodejci nabízejí prodloužení základní záruky přímo v ceně, je ale dobré zjistit, jestli platí na všechny části traktoru, nebo jsou doby odlišné – například na motor záruka 5 let a na žací ústrojí 2 roky.
Je vhodné si dopředu zjistit polohu nejbližšího servisu od místa, kde se bude traktor používat, případně jestli je v nabídce také možnost, že technik přijede přímo k vám. Přeci jen doprava takového stroje do servisu není často jednoduchá. Zjistěte si také dostupnost náhradních dílů na konkrétní model vybrané sekačky.
Nejoblíbenější značky
Výrobců zahradních traktorů a riderů je celá řada a panují mezi nimi nejen cenové, ale také kvalitativní rozdíly. Mezi ty nejoblíbenější značky patří Cub Cadet, Stiga, MTD, Seco, Dakr Panter, AL-KO, John Deere a Hecht. Nejzajímavější značky jsme podrobněji popsali v odstavcích níže.
- Cub Cadet – nabízí kvalitní americké sekačky s hydrostatickou převodovkou, spolehlivými motory a dlouhou životností.
- Stiga – nabízí kvalitní a ekologické zahradní traktory s vlastními či Honda motory.
- Seco – je česká společnost založená v roce 1888. Nabízí zahradní traktory s americkými motory Briggs & Stratton, vhodné pro profesionální údržbu.
Cub Cadet
Americká společnost Cub Cadet dodává sekačky již od roku 1961. Specifická je vysokou kvalitou svých produktů, za kterou vděčí domácí výrobě v USA. Nejedná se tedy o skládačku z plastových částí z továrny z Číny, ale převážně o americký produkt. Výrobce osazuje kvalitní motory Kawasaki a KOHLER, které jsou považovány za nejspolehlivější pohonné jednotky na trhu.
Většina zahradních traktorů a riderů Cub Cadet disponuje hydrostatickou převodovkou, kterou tento výrobce v roce 1966 osadil jako první do zahradních traktorů. Produkty značky Cub Cadet jsou zpravidla dražší, ale podle uživatelů i expertů nabídnou dlouhou životnost i funkčnost.
Stiga
Švédský výrobce Stiga začal psát svou historii již v roce 1934. Na českém trhu je přes 20 let a za tu dobu si vydobyl dobré jméno renomované a spolehlivé značky. Společnost se zaměřuje nejen na zahradní traktory a ridery se spalovacím pohonem, ale díky svým skandinávským kořenům smýšlí také ekologicky. V nabídce tak najdete i zahradní traktory na akumulátory.
Pod kapotou zahradních traktorů Stiga najdete motory vlastní výroby, nebo motory Honda. Tak jako tak dostanete spolehlivý motor, který chválí odborníci i uživatelé. Design traktorů je skandinávský, čelní straně vévodí vysoký mřížkovaný chladič motoru. Vzhledem k vyšší kvalitě se dočkáte též vyšší pořizovací ceny.
Seco
Česká společnost Seco svou tradicí sahá až do roku 1888, kdy František Knotek založil výrobu hospodářských strojů pod názvem Knotek a spol. V roce 1904 byl vyroben v závodech společnosti první samovazač v Rakousku-Uhersku. V průběhu času došlo ještě k několika přejmenováním, až se v roce 2001 ustálil název na dnešním Seco Group. Do skupiny výrobce patří také vlastní slévárna a nástrojárna, výrobce si tedy většinu produkce zajišťuje sám.
Dnes to bohužel už všeobecně neplatí, ale v tomto případě se můžete spolehnout na opravdovou a poctivou českou výrobu, která zaručuje dlouhou životnost a spolehlivé fungování. Seco používá ve svých zahradních traktorech zejména kvalitní americké motory Briggs & Stratton. Na ty je spoleh, proto jsou Seco zahradní traktory často využívány pro profesionální údržbu velkých travních ploch, jakými jsou ligová fotbalová hřiště.
Potěšit může také široké spektrum příslušenství. Některé modely disponují automatickým vysypávacím systémem travního koše přímo do kontejneru či na korbu náklaďáku.
Cena
Možnosti využití zahradního traktoru se do značné míry odvíjí od toho, kolik do této techniky chcete investovat. Výjimkou dokonce nejsou ani zařízení přesahující cenu 400 000 Kč. Pakliže máme uvažovat o domácím či poloprofesionálním upotřebení zahradního traktoru, bude cenové rozpětí nabízených produktů trochu odlišné. Následující kapitola nabízí porovnání zahradních traktorů napříč cenovými kategoriemi.
- Zahradní traktory do 50 000 Kč – nabízejí menší výběr zejména mezi ridery se šířkou záběru do 98 cm a výkonem do 17 koní.
- Zahradní traktory do 100 000 Kč – mají výkon 18 – 21 koní, záběr 102 – 105 cm a často i mulčovací nástavec.
- Zahradní traktory do 200 000 Kč – můžete vybírat z modelů s náhonem na všechny 4, výkonem až 23 koní a objemem koše 350 litrů.
- Zahradní traktory nad 200 000 Kč – jsou stroje s výkonem přes 25 koní, objemem koše 640 litrů a záběrem 118 – 122 cm vhodné pro profesionální práci.
Do 50 000 Kč
Jste-li limitováni cenovou hranicí 50 000 Kč, nezoufejte, protože vámi vysněný zahradní traktor si bez problému pořídíte. Musíte se však smířit s tím, že nabídka nebude až tak pestrá. V nižší cenové relaci narazíte spíše na ridery. V tomto případě počítejte s produkty s šířkou záběru do 98 cm. Také maximální výkon běžně nepřekročí 17 koní. Stroje do 50 000 Kč budou mít obvykle jeden nebo dva nože pro sekání.
Od 50 000 do 100 000 Kč
Investujete-li do zahradního traktoru více jak 50 000 Kč, otevírají se vám poměrně široké možnosti výběru. Za téměř dvojnásobnou cenu můžete mít zařízení s výkonem kolem 18 až 21 koní, která vám nabídnou průměr záběru 102 až 105 cm. V mnoha směrech nebude chybět ani mulčovací hlava, včetně žacího ústrojí čítajícího až tři nože.
Od 100 000 do 200 000 Kč
Zahradní traktory s pohonem 4×4, výkonem až 23 koní a objemem koše okolo 350 litrů. To je zahradní technika v tomto cenovém rozpětí, kde samozřejmě najdete i profesionální ridery. U těchto strojů narazíte na vyšší modelové řady prověřených výrobců, mezi něž patří Stiga, Honda a Husqvarna.
Cena nad 200 000 Kč
Dalo by se říci, že pro domácí prostředí až předimenzované stroje, které své pevné místo naleznou hlavně při každodenním a zároveň dlouhém užití. Výkony přesahující 25 koní, objem koše až 640 litrů a záběry cca 118 až 122 cm. Tak vypadají stroje se čtyřmi noži a nadstandardní výbavou.
Základní servisní úkony
Ať už se ve vaší garáži či zahradním domku objeví jakýkoliv traktor nebo rider, neměli byste v žádném případě podceňovat jeho pravidelnou údržbu. Tu si zčásti či v plné míře můžete provést sami, nebo dáte přednost autorizovanému servisu.
Naprostým základem je výměna zapalovacích svíček, motorového oleje a palivového filtru v předem stanovených intervalech. Ty se mohou lišit výrobce od výrobce. Dále jde spíše o kontrolu, z níž vzejde potřeba obměny konkrétního dílu:
- Vzduchový filtr,
- baterie,
- žací ústrojí,
- vyvážení nožů,
- hnací řemen.
Po každém sečení je vhodné provádět očistu zahradního traktoru, včetně kontroly funkčnosti jednotlivých částí a bezpečnostních prvků.
Dobrý den, zajímá mne, proč se všude objevuje, že některé traktory jsou do 2500 m2. To už víc nezvládne? Máme pozemek o velikosti do 2500 m2 a chtěl bych si koupit traktor, mám omezený rozpočet a díval jsem se na Stigu 2084 H – 3084 H, a máme členitý pozemek, proto vybírám za rozumnou cenu, děkuji za odpověď.