Menu

Nejlepší žárovky 2024: Srovnání podle testů a recenzí

Zajímalo vás někdy, jaké to bylo v dobách, kdy nestačilo stisknout vypínač, aby se v pokoji rozhostilo světlo? Svíčky a později petrolejky jen velmi slabě protínaly všudypřítomnou tmu. Večer byl časem rozjímání a modliteb. Dnes si již podobný způsob života neumíme představit a za pomocí všudypřítomné elektrické energie pracujeme dlouho do noci.

Klasické žárovky, geniální vynález T. A. Edisona, případně Nikoly Tesly, ušly za tu dobu notný kus cesty. Letos zcela končí prodej halogenových svítidel a trhu začínají dominovat moderní LED zářivky. O tomhle, ale hlavně o tom, jak správně zdroj světla vybrat, pojednává náš následující text.

Trh s žárovkami jsme důkladně zanalyzovali a rozebrali. Objevili jsme tak celou řadu kritérií, podle nichž byste se při jejich nákupu měli řídit.

Nejlepší žárovky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 94 %
Počet recenzí: 14
150 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 1
320 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 98 %
Počet recenzí: 4
390 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 90 %
Počet recenzí: 1
270 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 96 %
Počet recenzí: 9
380 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 96 %
Počet recenzí: 28
130 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 98 %
Počet recenzí: 16
200 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 97 %
Počet recenzí: 7
25 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 90 %
Počet recenzí: 16
150 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 96 %
Počet recenzí: 7
180 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat žárovku

Žárovky nacházejí využití prakticky všude, od domácností až po rozsáhlé výrobní komplexy. V každých podmínkách se vyplatí zvolit jiný druh svítidla, proto se též vyrábějí tvarově i rozměrově různé závity. Jejich správný výběr představuje nutný základ.

Žárovky nacházejí využití prakticky všude, od domácností až po rozsáhlé výrobní komplexy. V každých podmínkách se vyplatí zvolit jiný druh svítidla, proto se též vyrábějí tvarově i rozměrově různé závity. Jejich správný výběr představuje nutný základ.

Jako vždy jsme se podívali na zoubek i cenovému rozpětí jednotlivých výrobků. Identifikovali jsme základní pásma, v nichž mají modely velmi podobné vlastnosti. O svých zjištěních informujeme v závěrečné části přehledu.

Patice nebo závit

Žárovka funguje pouze za předpokladu, že jste vybrali správný závit nebo patici. Její druh si zjistěte ještě předtím, než se vydáte do obchodu nebo rozkliknete stránky internetového obchodu. Celkově se jich na trhu nachází sedm různých druhů, pro přehlednost je ovšem můžeme rozdělit do tří základních kategorií:

  • GU5.3 a GU10
  • E14 a E27
  • G4, G5 a G13

GU5.3 a GU10

Patice s označením GU5.3 a GU 10 využívají bodová a podhledová světla. Rozdílné označení udává rozestup kolíků pro zapojení v milimetrech. V případě GU5.3 jsou tedy kolíčky od sebe vzdálený 5,3 mm u druhého typu je to milimetrů 10.

Na první pohled se světla mezi sebou příliš neliší, opak je ovšem pravdou. Zatímco patice GU10 funguje na standardní síťové napětí 230 V AC, GU5.3 musí být připojeno k napětí 12 ~ 24 V AC/DC. Rozhodně na tento fakt berte při zapojování svých elektrických okruhů ohled.

E14 a E27

Nejčastěji se setkáte s klasickými šroubovacími závity. Ty jsou dobře známé z tradičních halogenových žárovek a stále si udržují značnou oblibu pro svůj univerzální charakter. Stejně jako v předcházejícím případě je menší závit označen E14, větší pak E27.

E14 nachází využití u menších zdrojů světla, jako jsou stolní nebo nástěnné lampy, případně menší svítidla na chodbách. U stropních lustrů, velkých stojacích lamp a dalších silnějších zařízení bývají naopak širší závity E27. V posledních letech E27 ustupuje a nahrazuje jej jeho užší protějšek.

G4, G5 a G13

Specifickou kategorii světelných zdrojů představují trubicové žárovky. S těmi se lze setkat hlavně v dílnách, garážích a dalších prostorách náročných na optimální osvětlení. Pro jejich potřeby bývají použity patice G5.

Našli jste někde ve skříni či na půdě staré trubicové svítidlo T8? Určitě ho nevyhazujte, neboť se silou jeho záření se dnes prakticky nesetkáte. Jeho jednoduché zapojení umožňují patice označené jako G13.

Nejmenší z patic, G4, se používá hlavně pro potřeby menšího bodového osvětlení. Připojuje se k napětí 12 ~ 24 V AC/DC a hlavním pozitivem jsou její drobné rozměry.

Druh žárovky

Již dávno je pryč doba, kdy jste na trhu mohli zakoupit výhradně klasické žárovky. V současnosti hrají prim modernější a úspornější zdroje světla. Jejich hlavní výhodou je nízká spotřeba energie a dlouhá životnost. V zásadě rozlišujeme čtyři druhy žárovek:

  • Klasické žárovky
  • Halogenové žárovky
  • LED žárovky
  • Kompaktní žárovky

Klasické žárovky

Známe je všichni. Skleněná kopule s wolframovým vláknem uvnitř. V současné době je na území EU prodej tohoto typu zakázán. Přesto se s nimi v obchodech setkáte pod označením tepelný zdroj, tepelný článek, případně průmyslová žárovka.

Hlavním důvodem pro jejich zákaz byl obrovský příkon, jež ovšem není využit k poskytnutí světla. Až 90 % veškeré energie se přemění na nepotřebné teplo a jen zbylých 10 % tvoří světlo. Mnozí však nedají na klasiku dopustit pro její špičkovou barevnou teplotu a okamžité rozsvícení. Někteří navíc teplo vítají jako doplněk pro chladné zimní večery.

Životnost klasických wolframových modelů se udává okolo 1 000 hodin, což je zhruba 20× méně než v případě moderních LEDek.

Halogenové žárovky

Jakýsi hybrid mezi klasickými žárovkami a moderními zdroji světla. Zachovávají si příjemnou barevnou teplotu a okamžitý náběh ke 100% výkonu. Můžete je též podle potřeby stmívat. Zahřívání ovšem dosahuje až 250 °C.

Pro velmi vysoké teploty mohou být umístěny výhradně na dobře větraných místech. Vyplatí se i jejich krytí tak, aby se o ně nikdo nemohl spálit. Příkon je cca o 30 % nižší ve srovnání s wolframovou klasikou. Výdrž je naopak zhruba o 2 000 hodin delší. V září 2018 jejich prodej definitivně končí, neboť byly nařízením EU zakázány.

LED žárovky

Extrémně nízká spotřeba, minimální tvorba tepla a životnost dosahující až 25 000 hodin. Tak lze charakterizovat nejmodernější světelné zdroje – LED žárovky. Stejně jako jejich klasické protějšky mají okamžitý náběh na 100 % výkonu. Často omílaný počet diod nemá na účinnost zásadní vliv. Ta se mění zejména při nástupu modernějších generací. V současnosti se prodávají tři – starší DIP, novější SMD a nejmodernější COB.

Zásadním nedostatkem je slabší barevné podání, průměrně dosahující jen asi 80 % kvality klasických žárovek. Nejmodernější druhy se ovšem mohou dostat až na 95 %, čímž standard zcela dorovnávají.

Kompaktní žárovky

Ambicemi postupem času zcela vytlačit klasické zářivky se netají ani tzv. kompaktní svítilna. Díky použitým technologiím ušetří až 80 % energie, jelikož negenerují žádné zbytečné teplo. Životnost se pohybuje okolo 10 000 hodin. Barevné podání je ovšem stále ještě horší než u klasiky, a dosahuje čísel mezi 80 a 90 %.

Největší problém představuje velmi pomalý náběh. Světlo se po dobu několika minut rozehřívá k plnému výkonu. Proto se nevyplatí jeho pořizování tam, kde se rozsvěcuje jen na krátkou dobu. Naopak jako zdroj světla může posloužit na jedničku třeba na chodbě či v dětském pokoji.

Tvar

Velmi důležité je před výběrem též zkontrolovat provedení svítidla, do kterého se zářivka vkládá. Ne všechny totiž umožňují vložení libovolného druhu žárovky, tak si dejte pozor, abyste nekupovali zbytečně. Ve většině případů však závisí pouze na vašich osobních preferencích a chuti.

Na trzích se běžně setkáte se šesti základními tvary zářivek:

  • Klasický – napodobenina klasického vypouklého tvaru žárovky
  • Lustrová – něco mezi klasickou a úzkou zářivkou vhodná do většiny stropních osvětlení
  • Svíčka – čisté a elegantní provedení pro úzká stínidla
  • Koule – designová žárovka pro širší stínidla, vyzařující příjemné rozptýlené světlo
  • Reflektor – pro použití v bodových svítidlech, od typických bodovek se liší použitím E14 nebo E27 závitů
  • Bodovka – Bodové, kuželové světlo s paticí GU

Milovníci zajímavých křivek si též oblíbili tzv. spirály. V zásadě zabírá stejný prostor jako klasická kopule, jen místo ní naleznete zajímavou spirálu.

Svítivost

Pamatujete si na dřívější výběr svítivosti podle počtu Wattů? S nástupem modernějších technologií bylo měření dle výkonu nahrazeno tzv. svítivostí. Ta se udává v lumenech (zn. lm) a udává, jak silné světlo bude.

Pro dostačující osvětlení běžných pokojů byste se měli poohlížet po výrobcích se svítivostí nad 500 lm. Pro představu, 60 W klasické žárovky odpovídá svítivost 760 lumenů. Produkty s parametrem pod 250 lm naleznou uplatnění pouze pro dokreslení atmosféry, není možné je použít pro standardní svícení.

Jestliže vás zaskočí fakt, že některé zářivky mají 60, jiné 14 a další třeba jen 8 Wattů, vězte, že vše je dáno použitou technologií. Jejich svítivost bude pravděpodobně stejná. Jenomže zatímco wolframová žárovka spálí hned 60 W, nejmodernější LEDka spotřebuje pouhých 8 W. Rozdíl v cenách za energii je samozřejmě znatelný, takže se vyšší investice do moderních zářivek vrátí velmi rychle.

Energetický štítek

Žárovky se mohou zdát býti drobným spotřebičem, ale opak je pravdou. Odběr mají sice nízký, narozdíl od rychlovarné konvice či pračky ale fungují mnoho hodin denně. Výměna klasických wolframových žárovek za úsporné LED modely může přitom ušetřit ročně i tisíce korun. Evropská unie postupně zakazuje prodej wolframových žárovek a k těm úsporným a LED přiřazuje povinnost uvádět energetické štítky.

Obrázek ukazuje, co najdete na novém energetickém štítku žárovek

Na energetickém štítku najdete kromě výrobce a modelu žárovky také její energetickou třídu (A až G přičemž A je nejúspornější) a spotřebu v kilowatt hodinách na 1 000 hodin svícení. V pravém dolním rohu najdete také QR kód, který vás po naskenování přesměruje do databáze EU. Tam se dočtete o detailních specifikacích žárovky, ke které štítek náleží.

Barevná teplota

Asi největší problém mají milovníci klasických wolframových svítidel s barevnou teplotou moderních produktů. Není ovšem pravdou, že by se takové produkty neprodávaly. Moderní LED žárovky zkrátka nabízejí širokou škálu barvy světla, takže je zapotřebí dobře číst informace na obalech.

O tom, jak bude světlo teplé (nebo studené) rozhoduje tzv. barevná teplota. Ta se udává v kelvinech. Moderní zářivky lze rozdělit do tří základních druhů podle toho, kolik kelvinů vydávají:

  • Teplá bílá (2 700 – 3 500 K) – odpovídá barvě světla klasické wolframové zářivky, vhodná do obytných pokojů a tam, kde se relaxuje
  • Denní bílá (5 000 – 6 000 K) – přirozené světlo za slunečného dne
  • Studená bílá (7 000 – 8 000 K) – chladné bílé světlo ideální tam, kde je potřeba dobré osvětlení (kuchyň, garáž, dílna aj.)

CRI

Spolu s barevnou teplotou při nákupu rozhodně zohledněte i tzv. Color Rating Index (CRI), jež udává věrnost barevného podání. Označuje se jako Ra s odpovídající číselnou hodnotou od 0 do 100. Ra 100 tedy značí ideální světelný zdroj, jež nasvěcuje věci přesně tak, jak jsou. Naproti tomu při Ra 0 bychom nebyli schopni rozeznat žádnou barvu.

Výška CRI má zásadní vliv na náš organismus. Nízká hodnota barevné věrnosti totiž rychleji unavuje oči, zkresluje vnímání barev a zhoršuje barevnou orientaci. Zkreslení barev může v extrémním případě vést k tomu, že naprosto čerstvé potraviny vnímáme jako zkažené.

Z výše uvedených důvodů se hlavně do kuchyně vyplatí zvolit zdroj s co nejvyšším CRI. Rozhodně doporučujeme brát na tento parametr ohled i v případě pracoven, dětských pokojů nebo obýváků.

Nejvyšší kvalitu barevného podání mají klasické žárovky pohybující se okolo nejlepší hodnoty 100. Moderní LED svítidla dosahují minima Ra 80. V tomto případě platí, že čím dražší žárovka je, s tím lepším podáním barev můžete počítat.

Cena

Zářivky obecně patří do nižších cenových pater, takže se nemusíte bát, že byste za jejich pořízení utratili mnoho peněz. Valnou většinu z nich pořídíte za částku do 200 korun. Nad touto hranicí se pohybují zdroje světla s pokročilejšími funkcemi.

Cena do 200 Kč

V této kategorii naleznete takřka všechny modely. Od klasických wolframových průmyslových svítilen po pokročilé LED žárovky. Vynikají širokou škálou svítivosti i barevných teplot, na své si tak přijde skoro každý. Na výběr máte i všechny možné patice či závity.

Cena od 200 Kč

Ve vyšší cenové hladině se nacházejí povětšinou balíčky hned několika zdrojů světla najednou. Mimo to zde můžete najít i méně klasické kruhové nebo podlouhlé žárovky, určené do dílen či průmyslových provozů. Z kategorie běžných LED zářivek jde o modely s nejvyšším CRI a obrovskou svítivostí. Mnohé rovněž nabízejí možnost stmívání podle potřeby.

Jakub Gulec
Senior redaktor & Head of testing
Jakub vystudoval obor vodní hospodářství a vodní stavby. Během svých studií nabral jakožto místopředseda Studentské komory Akademického senátu zkušenosti s psaním a korekturami článků, ale také s celou řadou technologií. V naší redakci působí již řadu let, na starosti má přitom zejména technicky orientovaná témata, strukturování a realizaci testů produktů, koordinaci testů a jejich postprodukci.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 55 hlasů

Další oblíbené kategorie