Jak vybrat žehličku na vlasy
Žehličku na vlasy využijete při vytváření nejrůznějších účesů a upravování kadeří. Jak a jakou vybrat vám poradíme v tomto článku:
- Proč koupit kvalitní žehličku na vlasy – pomohou ženám i mužům upravit vlasy podle jejich představ. Zvládnou vlnění i narovnávání.
- Nevýhody žehliček na vlasy – žehličky fungují za vysokých teplot. Při nesprávném používání mohou vlasy poškodit.
- Druhy žehliček na vlasy – vybírat lze z klasických, parních nebo cestovních. Existují i speciální krepovací varianty, kterými uděláte jemné vlnky.
- Druhy žehlicích destiček – nejběžnější jsou keramické destičky, které se hodí pro všechny typy vlasů. Turmalínová varianta chrání vlasy před vysušením.
- Důležité parametry – při výběru zohledněte zejména příkon, od kterého se odvíjí rychlost nahřátí žehličky a tvar žehlicích destiček.
- Nastavení a ovládání – ovládání usnadní čitelný displej nebo tlačítka pro nastavení teploty.
- Funkce – ovlivní komfort používání. Můžete například požadovat uzamčení nastavené teploty, otočný kabel nebo olejem napuštěné destičky.
- Oblíbené značky – mezi oblíbené značky patří Remington, Sencor nebo BaByliss.
- Cena – nejlevnější modely seženete za pár set korun. Dražší modely disponují odolnými destičkami a vícero funkcemi.
Pro obecný a kompletní přehled v péči o vlasy jsme pro vás připravili také testy a srovnání dalších pomocníků, jako jsou fény na vlasy (včetně cestovních), kulmy a kulmofény. Pro zdravé vlasy je potřeba volit i správný šampon. Jak jej vybrat vám poradíme v samostatném článku.
Proč koupit kvalitní žehličku na vlasy
Investice do kvalitní žehličky na vlasy se vyplatí z následujících důvodů:
- Úprava vlasů – pokud si nechcete vlasy jen rozčesat, žehlička vám pomůže vlasy patřičně upravit. Dokáže je narovnat nebo udělat větší či menší vlnky. Na vytváření loken se hodí spíše užší žehličky.
- Hladkost vlasů – spoustu žen i mužů trápí elektrizované vlasy, které trčí z hlavy. Žehlička, zvláště s ionizační funkcí, vás tohoto problému zbaví. Vlasy působí leskle a zdravě.
- Složitější účesy – žehličkou si nemusíte jen narovnat vlasy. Využijete ji při tvorbě různých účesů. Třeba pro pár loken nebo částečné uhlazení vlasů. Speciální žehlicí kartáče zase zaručí stylingu objem.
Nevýhody žehliček na vlasy
Žehličky na vlasy nemají zásadní nevýhody. Pár faktorů ale může být problematických:
- Poškození vlasů – pokud nebudete žehličku používat správně, může vysoká teplota poškodit vlasy. Proto nikdy nežehlete mokré vlasy, pokud na to zařízení není určené. Také předem aplikujte ochranné spreje na vlasy.
- Vyšší cena – pokud toužíte po kvalitní žehličce, která je k vlasům co nejšetrnější, může se nákup prodražit. Šetrné modely s vícero funkcemi stojí kolem dvou tisíc korun.
- Delší doba úpravy – vytvořit lokny nebo narovnat dlouhé husté vlasy zabere čas. Je třeba s tím počítat a vybírat žehličku podle účelu. Parní si poradí s hrubými vlasy, lokny snáze vytvoří užší modely.
Druhy žehliček na vlasy
Při nákupu žehličky na vlasy si žena může vybrat z těchto druhů:
- Klasické žehličky – slouží k narovnávání vlasů, ale dokáží na nich udělat i krásné vlny.
- Parní žehličky – tento typ je vhodný pro hrubé nebo kudrnaté vlasy. Pára vlasy zvlhčí a ty se lépe narovnají.
- Cestovní žehličky – tyto varianty fungují na dobíjecí baterii nebo jsou velmi lehké. Hodí se tak na převážení.
- Speciální žehličky – mezi ně se řadí krepovací typy, které vytvoří drobné vlnky, žehlicí kartáče pro větší objem či modely s vyměnitelnými nástavci.
Typy žehliček na vlasy
Klasické žehličky na vlasy
Klasická žehlička se postará především o hlavní funkci těchto přístrojů obecně – o narovnání vlasů. V závislosti na šířce a tvaru žehlicích ploch s ní ale můžete vytvořit i lokny či vlny, v takovém případě se dívejte spíše po žehličkách s užšími rameny a zaoblenými hranami. Pokud jste si ovšem jisti, že vám žehlička bude sloužit jen k narovnávání, volte modely se širší žehlicí plochou.
Popis klasické žehličky na vlasy
Parní žehličky na vlasy
Pod tímto názvem najdete napařovací žehličky na vlasy. Zní vám to spíš jako odnož žehliček na prádlo? Tak vězte, že i při narovnávání vlasů přináší parní funkce jisté výhody. Napařovací žehlička na vlasy se hodí se zejména pro hrubé, kudrnaté a obecně nepoddajné vlasy, u kterých byste s klasickou žehličkou na vlasy příliš neuspěli.
Parní žehlička na vlasy by měla být k vlasům šetrnější, pára totiž vlasy zvlhčí, aby byly poddajnější. S její pomocí je také možné do vlasů aplikovat vyživující přípravky, které se tak dostanou přesně tam, kam mají – do struktury vlasu. Po takovém procesu se dočkáte lesklých a zdravých vlasů. Nedostatkem parních žehliček na vlasy je však vyšší cena.
Cestovní žehličky na vlasy
Cestovní verze žehliček na vlasy skrývají svůj primární účel již v názvu. Nabídnou benefity klasických žehliček, ale v kompaktní a prostorově úspornější podobě. Některé modely se vejdou dokonce i do kosmetické tašky. Chcete-li o své vlasy pečovat plnohodnotným způsobem i mimo domov, dbejte kromě rozměrů také na materiál žehlicích ploch, aby bylo o vlasy dobře postaráno i na cestách.
Speciální žehličky
Zde se setkáte třeba s výměnnými hlavicemi ve formě kulmy. Získáte tak multifunkční zařízení:
Krepovací žehličky
Krepovačky nejsou žehličky v pravém slova smyslu, protože po jejich použití nebudou vaše vlasy rovné jak hřebíky. Naopak, krepovačky se postarají o miniaturní vlnky na vašich vlasech, které díky nim získají výrazně na objemu. I zde máte na výběr, žehlicí plochy mohou být různě široké a zvlněné, na tom závisí délka procesu i výsledná podoba vlnek.
Žehličky s výměnnými nástavci
Takovéto modely přináší širokou škálu využití. Hodí se pro ty z vás, kteří se věnujete stylingu vlasů do hloubky, účesy rádi obměňujete a oceníte variabilitu. V tomto případě nejste omezeni jen rovnou žehlicí plochou k narovnání a zaoblenými hranami k navlnění vlasů. Otevírá se vám mnohem více možností v podobě vyměnitelných nástavců.
V balení nejčastěji bývají rovné i krepovací žehlicí destičky – někdy o různé šířce. Některé modely nabízejí i nástavce v podobě kulmy na vlasy či žehlicího kartáče. Bohatší výbava přináší více variant finálních účesů, ale také vyšší pořizovací cenu.
Žehlicí kartáče
Dalším řešením pro vyžehlení vlasů je žehlicí kartáč. Vzhledem se příliš neliší od klasického kartáče na vlasy. Je vybavený žehlicími ploškami, které vyžehlí vlasy během česání. Ve vlasech také vytvoří objem, hodí se tedy pro husté i jemné vlasy. Některé modely mají i vyměnitelné nástavce s různými typy štětin. Jedná o se pohodlné a časově nenáročně řešení. S pomocí žehlicího kartáče však není možné vytvořit vlny.
Druh žehličky |
Výhody |
Nevýhody |
Pro koho se hodí |
Klasická |
Narovná vlasy
Vytvoří vlny
Cenové dostupná |
Nemusí být dostatečně šetrná
Široké destičky hůře Vytváří vlny
Nemusí zvládat kudrnaté vlasy |
Pro uživatele s běžným typem vlasů |
Parní |
Narovná vlasy
Hydratuje vlasy
Zkrotí i hrubé vlasy |
Dolévání vody
Nehodí se pro jemné vlasy
Vyšší cena |
Pro uživatele s hustými, hrubými vlasy |
Cestovní |
Kompaktní
Snadno přenosná
Některé fungují na aku baterii |
Malý výběr
Menší záběr
Nehodí se pro dlouhé husté vlasy |
Pro uživatele, kteří často cestují |
Speciální |
Podle typu vytvoří konkrétní účes
Navýší objem
Variabilní |
Užší výběr
Menší preciznost kartáčů
Vyšší opatrnost při manipulaci s nástavci |
Pro uživatele, kteří touží po konkrétním typu účesu |
Povrch žehlicích destiček
Nejdůležitějším kritériem pro výběr žehličky na vlasy je povrch žehlicích destiček. Na trhu jsou kovové, keramické nebo kombinované:
Kovové destičky
Bývají na nejlevnějších žehličkách. Nejsou vůbec vhodné pro tepelnou úpravu vlasů, protože se přehřívají a spalují vlasy. Někdy bývají potažené slabou vrstvou keramiky. Ani tato úprava ale není vhodná, protože slabá vrstva se může snadno poškodit či oloupat. Vlasy pak přijdou do styku přímo s horkým kovem.
Keramické destičky
Nejčastěji se na trhu setkáte s keramickými destičkami. Jedná se o nejuniverzálnější povrch pro různé typy vlasů. Pokud si tedy například výběrem nejste úplně jistí nebo neznáte svůj přesný typ vlasů, sáhněte po žehličce s keramickými destičkami.
Jejich výhoda spočívá v rychlém a rovnoměrném zahřívání. Na požadovanou teplotu se keramická žehlička na vlasy zahřeje i za 10 sekund. Povrch je hladký a dobře kluzký, vlasy by se při žehlení neměly vůbec poškodit. Je tedy vhodná i na jemné a lámavé vlasy.
Turmalínové destičky
Turmalínové destičky vydávají záporné ionty a infračervené teplo, které udržuje vlhkost ve vlasech a dodává jim lesk. Nedochází k vysoušení vlasů, jejich třepení a lámání. Dobrých výsledků dosahují i při nízkých teplotách. Jsou tedy opravdu šetrné a vhodné pro jemné a slabé vlasy. Navíc působí antistaticky, díky čemuž se vyhnete nepříjemnému elektrizování.
Titanové destičky
Titanové destičky jsou ze všech nejlehčí a nejodolnější. Jejich předností je dlouhá životnost. Proto je často využívají i profesionálové. Rychle a rovnoměrně se zahřívají a dosahují nejvyšších teplot. Právě díky vysoké teplotě jsou nejúčinnější a vhodné pro husté, pevné a hrubé vlasy, jejichž narovnání je náročnější.
Teflonové destičky
Na teflon jako materiál žehlicích destiček příliš často nenarazíte, když už, tak spíše v kombinaci s jiným materiálem. Jeho výhodou je, že brání připalování různých stylingových prostředků.
Kombinace materiálů
Na trhu se objevují také žehličky s kombinací povrchů. Nejčastěji ve spojení keramika-turmalín a keramika-titan. Tyto kombinace spojují výhody jednotlivých variant. V případě kombinace keramika-turmalín se jedná o snižovaní teploty žehličky. Tyto žehličky se hodí zvláště pro velmi jemné vlasy. Kombinace materiálů keramika-titan přináší možnost regulace teploty a celkovou univerzálnost. Nevýhodou je vyšší cena.
Důležité parametry
Při výběru žehličky na vlasy je dobré zohlednit její příkon nebo velikost žehlicích destiček:
- Příkon – od něj se odvíjí, za jakou dobu se žehlička nahřeje. Standardní rozmezí je 30 – 100W. Seženete ale i s příkonem do 1000 W.
- Velikost a tvar žehlicí plochy – úzké typy ocení muži nebo ženy s krátkými vlasy. Široké si lépe poradí s dlouhými hustými vlasy.
- Rozsah teploty – křehké vlasy nevystavujte teplotám nad 140°C, silné naopak zkrotíte až za nastavení 200 °C a více.
- Způsob napájení – většina modelů musí být při používání zapojená do sítě. Existují ale i akumulátorové verze na cesty.
Příkon
Příkon stojí za tím, jakou dobu žehlička potřebuje k nahřátí na požadovanou teplotu. V tomto případě se nejčastěji pohybuje od 30 až nad 100 W. Čím vyšší příkon žehlička má, tím rychleji se dokáže nahřát nebo celkově změnit teplotu. U pomalejších modelů si počkáte klidně minutu i dvě, naproti tomu nejrychlejší žehličky na vlasy budou připraveny k provozu už za 15 sekund. U některých variant může příkon dosahovat i 1 000 W. Je ale otázkou, zda to využijete.
Velikost a tvar žehlicí plochy
Podle účelu používání (narovnávání, vlnění) volte šířku a tvar žehličky:
- Úzká plocha – užší plochu mívají cestovní žehličky, což se odráží od jejich velikosti. Hodí se na krátké vlasy.
- Široká plocha – větší plochu se hodí zejména pro dlouhé husté vlasy. Širší žehlička si s nimi snadněji a rychleji poradí.
- Zaoblené hrany – tento typ hran využijí ženy, které si chtějí tvořit lokny. Takovou žehličkou lze nahradit i kulmu.
Úzká plocha
Úzké žehličky jsou vhodné pro kratší vlasy, jejichž žehlení nezabere tolik času. Využijí je tak třeba i pánové, kteří si upravují vlasy. Dalším využitím pro úzké žehličky je tvorba loken. Díky úzké žehlicí ploše zařízení lépe zatočí konečky vlasů. Hodí se tak pro všechny, kdo chtějí využívat žehličku nejen k rovnání vlasů, ale také k jejich natáčení.
Široká plocha
Široké žehličky ocení zejména majitelky dlouhých, hustých a nepoddajných vlasů. Díky větší ploše se takové vlasy vyžehlí snadněji a rychleji než při použití užší žehličky. Pro takový typ vlasů volte žehličky s plochou širší než 30 mm. Nevýhodou těchto žehliček je ale složitá manipulace při vytváření vln, k tomu se hodí úzké žehličky lépe. Širší žehličky se více hodí k narovnávání vlasů.
Zaoblení hran
Zaoblená či kulatá žehlička vám usnadní natáčení vln a loken. Pokud víte, že si vlasy budete chtít pomocí žehličky i natáčet, volte takovou, která nemá ostré hrany. Některé modely na trhu disponují dokonce zahřívacími ploškami na povrchu. Plnohodnotně tak nahradí i kulmu. Naopak hranatou a plochou žehličkou ideálního efektu vln dosáhnete jen stěží. Žehlička na vlny by měla mít zkrátka odpovídající tvar. Ve složeném tvaru často připomíná kulmu.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv tvar, měla by být žehlička na rukojeti a na koncích kleští ideálně opatřena protiskluzovým povrchem, čímž eliminujete riziko vyklouznutí a popálení (Zdroj: Popáleniny.cz).
Zaoblené okraje
Hranaté okraje
Rozsah teploty
Nastavení teploty je jedním z dalších důležitých parametrů, na který byste se měli při výběru žehličky zaměřit. Příliš vysoká teplota může vlasy poničit. Příliš nízká teplota zase nevyžehlí hrubší či hustší vlasy. Pro každý typ vlasů je vhodná jiná teplota, pro ochranu vašich vlasů však doporučujeme používat co možná nejnižší teploty. Skvělé jsou také ochranné prostředky na vlasy, které aplikujete před samotným žehlením.
Teplotní rozmezí, které si můžete na žehličkách nastavit, se pohybuje většinou okolo 100 – 230 °C. Výsledku, tedy rovných vlasů, byste měli dosáhnout už při teplotě okolo 180 °C, kdy vašim vlasům ještě nehrozí tak vysoké riziko poškození jako u vyšší teploty nad 200 °C. Vhodnou teplotu pro každý typ vlasů jsme sepsali níže do tabulky:
Typ vlasů |
Doporučená teplota |
Velmi křehké, lámavé a slabé |
100 °C – 140 °C |
Jemné |
140 °C – 160 °C |
Normální |
160 °C – 180°C |
Silné |
180 °C – 240 °C |
Způsob napájení
Drtivá většina žehliček na vlasy funguje klasicky po zapojení do elektřiny. Doba jde ovšem neustále dopředu a v posledních letech se na trhu začaly objevovat také žehličky, které fungují bezdrátově. Nejčastěji se jedná o cestovní mini modely a jejich výdrž na jedno nabití se pohybuje v řádech minut. I tak nabídnou skvělou možnost na rychlou úpravu účesu opravdu kdekoliv.
U všech klasických žehliček si vždy pohlídejte délku přívodního kabelu. Nejčastěji se pohybuje kolem 2 metrů, tato hodnota by měla být již dostatečná pro pohodlnou manipulaci. Zejména v případě, že nemáte zásuvku přímo u zrcadla, se bude delší kabel určitě hodit.
Nastavení a ovládání
Pozornost věnujte také způsobu nastavení a ovládání přístroje. Vliv na to bude mít několik následujících aspektů a vlastností:
- Displej a indikátory – díky nim budete mít přehled o teplotním nastavení nebo stavu baterie.
- Tlačítka pro ovládání – na žehličkách bývají tlačítka nebo posuvná kolečka, kterými nastavíte třeba teplotu.
- Zámek kleští – přimkne žehlicí plochy k sobě. Žehlička se snadněji uskladní a nepoškodí se.
Displej a indikátory
Nejlepším řešením je samozřejmě displej. Ideálně by měl být podsvícený a informace na něm jasně čitelné. Ne všechny žehličky na vlasy ho ale mají. V určitých případech ho nahrazují různé typy indikátorů a LED světýlek. V tomto ohledu zkrátka platí, že čím lepší přehled o všem máte, tím lépe. Levné modely často nemají vůbec nic, to pak ani nepoznáte, zda je přístroj vlastně zapnutý nebo jak dlouho máte čekat na jeho nahřátí. S takovým produktem se vám bude pracovat těžko.
Tlačítka pro ovládání
Teplota se nejlépe nastavuje a reguluje pomocí dvou +- tlačítek. V některých případech narazíte i na otočné kolečko. Dejte si ale pozor, aby příliš nevyčuhovalo z kleští, snadno se pak totiž může stát, že o něj při žehlení zavadíte a žehličku omylem přenastavíte. Ovládání by zkrátka mělo být ideálně umístěno tak, aby nezavazelo při manipulaci se žehličkou, ale aby bylo stále dobře dostupné.
Především malé a cestovní modely často disponují pouze jedním tlačítkem, kterým ovládáte vše – zapnutí, vypnutí i přepínání teplot. I tímto způsobem se dá žehlička ovládat, rozhodně to však nepatří k uživatelsky nejpříznivějším řešením.
Ovládací tlačítka
Univerzální ovládací tlačítko
Otočné kolečko
Zámek kleští
Možnost uzamknutí kleští by měla být samozřejmostí. Před koupí si ale raději zkontrolujte, zda to vybraná žehlička nabízí. Se zamčenými kleštěmi k sobě se žehlička lépe skladuje i přenáší. Navíc se tím minimalizuje případné riziko poškození. Samotný zámek kleští mají téměř všechny modely podobný. Ve velké většině případů se jedná o posuvnou páčku na spodní straně přístroje.
Zamykání kleští
Uzamčená žehlička
Funkce
Některé funkce usnadňují manipulaci a obsluhu žehličky, další zase minimalizují přepalování a ničení vlasů:
- Uzamčení nastavené teploty – Tato funkce je užitečná v tom, že nedojde k náhodnému přenastavení teploty během žehlení.
- Zvukové upozornění – Přístroj vás po nahřátí upozorní zvukovým signálem. Nemusíte tak sledovat displej ani jiné indikátory. Tuto funkci však nabízí pouze hrstka žehliček na trhu.
- Rychlé nahřívání – Užitečná funkce, která šetří vás čas. Nejrychlejší žehličky jsou nahřáté během několika sekund.
- Automatické vypnutí – Bezpečnostní funkce, která vypne žehličku v případě, že je nepoužívaná. Interval je většinou 60 minut. Tato funkce je velmi důležitá v ohledu prevence požáru.
- Otočný kabel – Délka kabelu a možnost ho otáčet vám usnadní manipulaci.
- Ionizace – Ionizační žehlička na vlasy vyzařuje negativní ionty, které uzavírají vlasy, a chrání je tak před negativními vlivy. Zabraňují poškození, krepatění a především elektrizaci. Přístroje s touto funkcí jsou však zpravidla o něco dražší.
- Napuštěné žehlicí destičky – Některé žehličky jsou napuštěny speciálními přípravky či oleji, které při žehlení zároveň ošetřují a chrání vlasy. Příkladem může být žehlička keratinem nebo arganovým olejem.
- Vnější záhřevné destičky – Pro usnadnění tvorby vln a kudrlin jsou některé žehličky vybavené vnějšími záhřevnými destičkami, které lze dle potřeby zapnout.
- Žehlení mokrých vlasů – Pro urychlení stylingu se hodí funkce žehlení za mokra. Pro úpravu vlhkých vlasů je ale potřeba speciální funkce. V žádném případě nepoužívejte na mokré vlasy klasickou žehličku!
Oblíbené značky
Kritériem pro výběr žehličky na vlasy může být i zavedená značka:
- Remington – značka vyrábí žehličky na vlasy od levných až po dražší. V nabídce má i cestovní a verze nebo výkonnější modely. Těm nechybí ionizační funkce pro hladší vlasy nebo displej pro lepší přehled při úpravě.
- BaByliss – firma původně založená francouzskými kadeřníky nabízí velké množství žehliček převážně s keramickým a odolným titanovým povrchem. Seženete u ní i žehličky parní, krepovací nebo varianty pro profesionální úpravu.
- Eta – český výrobce nabízí levné i středně drahé modely žehliček. Pořídíte u něj základní druhy za pár set korun. Vyšší řady žehliček už nabízí regulaci teploty nebo destičky napuštěné vyživujicími oleji pro vaše vlasy.
- Sencor – značka nabízí spíše levné žehličky v řádech sta korun. Převážně s keramickým povrchem. Některé však mívají odolné titanové destičky, displej a ionizační funkci pro hladké vlasy.
Značka |
Specifika |
Které druhy nabízí |
Cenová kategorie |
Remington |
Keramické a turmalínové destičky
Rychlonahřívání
Až 10 teplotních stupňů |
Klasické, parní, krepovací, kartáčové,
s funkcí ionizace |
Střední až vyšší |
BaByliss |
Keramické a titanové destičky
Rychlonahřívání
Regulace teploty |
Klasické, krepovací, parní, s ionizační funkcí |
Střední až vyšší |
Eta |
Keramické destičky
Akumulátorové dobíjení
Automatické vypnutí |
Klasické, cestovní, parní |
Nižší až střední |
Sencor |
Levné modely
Keramické a titanové destičky
Nabízí žehličky s příslušenstvím |
Klasické, krepovací,
s funkcí ionizace |
Nižší až střední |
Ceny žehliček na vlasy
Cena závisí na výkonnosti, ale také funkcích či materiálu provedení:
- Cena do 1000 Kč – za tuto cenu lze pořídit především modely s keramickými destičkami. Nemají mnoho funkcí.
- 1000 – 3000 Kč – zde si vyberete mezi žehličkami parními nebo ionizačními, které jsou šetrnější k vlasům.
- Nad 3000 Kč – tato cenová kategorie nabízí profesionální žehličky s titanovými povrchy napuštěnými speciálními oleji pro ochranu vlasů.
Cena do 1 000 Kč
V této cenové kategorii se setkáte zejména s žehličkami s keramickými destičkami, ale narazíte i na turmalínové či kombinované. Běžně seženete i menší cestovní žehličky, které jsou snadno přenositelné. Výjimečně můžete najít model s funkcí ionizace či automatického vypnutí. Některé umožňují proměnlivé nastavení teploty, jiné mají jedinou předdefinovanou teplotu. Doba nahřátí u těchto žehliček je kolem 30 sekund.
Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč
Za vyšší cenu dostanete žehličku vybavenou více funkcemi. Výjimkou není ani parní funkce a automatické vypnutí. Vyhnete se tak případnému požáru. Některé žehličky mají speciální antistatickou (ionizační) úpravu, čímž předejdete nežádoucí elektrizaci vlasů. Teplotu žehlicích ploch lze regulovat u některých modelů už od 60 °C. Častou součástí vybavení je displej a kontrolky zahřátí pro lepší přehled.
Cena od 3 000 Kč
V této cenové kategorii se již jedná o profesionální a luxusní výrobky. Často disponují parní funkcí. Jsou tedy šetrnější a vlasy působí leskle a zdravě. Výjimkou nejsou ani napuštěné destičky různými speciálními přípravky, které také podporují zdraví vašich vlasů. Destičky těchto žehliček jsou různé. Většinou se ale jedná o kombinované povrchy, často titanové. Ty patří mezi nejodolnější a používají je profesionální kadeřníci.
Cenová kategorie |
Co obvykle nabízí |
Co obvykle nenabízí |
Pro koho se hodí |
Do 1000 Kč |
Klasické i cestovní žehličky
Keramické žehlicí destičky |
Parní funkci
Ionizační úpravu
Displej |
Pro nenáročné uživatele |
1000 – 3000 Kč |
Parní funkci
Ionizační úpravu
Displej |
Titanové a vysoce odolné destičky |
Pro náročné uživatele |
Nad 3000 Kč |
Parní funkci
Ionizační úpravu
Titanové a vysoce odolné destičky |
Malé cestovní modely |
Pro náročné uživatele a profesionální použití |
Tipy pro správné žehlení vlasů
Abyste docílili toho správného efektu a neuškodili přitom vašim vlasům, je dobré při manipulaci se žehličkou dodržovat pár následujících zásad.
1. Nejprve vlasy vysušte
Budete-li si žehlit vlasy bez toho, aniž byste je předtím pořádně vysušili, velmi jim tím uškodíte, vlasy se totiž spálí. Doporučujeme je tedy předtím nechat buďto přirozeně uschnout nebo použít fén. Navíc již při fénování je můžete začít pomalu narovnávat. Výjimkou jsou v tomto případě žehličky, které speciálně mokré sušení umožňují. S jinými to ale nezkoušejte.
2. Vlasy před žehlením učešte
Poté, co je usušíte, doporučujeme vlasy ještě dobře rozčesat. Zacuchané vlasy se budou pod žehličkou snáze lámat.
3. Použijte ochranný prostředek
Existuje široká nabídka přípravků, které pomohou vaše vlasy před žehlením posílit a ochránit před teplem. Použijte však jen přípravky výhradně k tomu určené. Například lak nebo tužidlo mohou v tomto případě naopak uškodit. Vysokým teplem se do vlasů v podstatě zapečou a bude těžké je odtamtud dostat.
4. Nastavte vhodnou teplotu
Každému typu vlasů sedne jiné množství stupňů. Na vlasy jemné jsou lepší nižší teploty, které k nim budou šetrnější. Naopak na vlasy silnější budete muset žehličku více rozpálit, aby na ně měla vůbec nějaký efekt. Podrobný rozpis doporučených teplot najdete o něco výše v tomto článku.
Stejně jako není vhodné volit maximální možnou teplotu, která by vaše vlasy mohla spálit, není ideální volbou ani ta nejnižší možná, protože s tou se zase může stát, že budete muset po prameni přejet hned několikrát po sobě, což nijak nenaplní váš záměr vlasy ušetřit vysokým teplotám.
5. Žehlete vlasy po menších částech
Přestože by se mohlo zdát, že celý proces zvládnete rychleji, budete-li do žehličky vkládat větší prameny vlasy, opak je pravdou. Doporučuje se žehlit tenké prameny, které stačí přejet jednou až dvakrát, a nebudete je tak muset vystavovat zbytečnému teplu po delší dobu.
6. Ochranný olej na závěr
Když už máte vlasy vyžehlené nebo jinak upravené podle svých představ, můžete použít ještě regenerační olej, který je dodatečně vyživí, případně dodá vašemu účesu na trvanlivosti. Vyplatí se také chvilku počkat, než vyrazíte ven, abyste je nevystavovali zbytečně velkým teplotním změnám.
POZOR! Nikdy nedávejte olej na vlasy už před žehlením, vždy ho aplikujte až po jeho skončení. Oleje totiž vedou velmi dobře teplo, proto se používají například i při smažení. Během zahřátí by vám vlas mohly nenávratně poškodit.
7. Vyčistěte žehličku
Aby byla žehlička příště připravena k okamžitému použití, doporučujeme ji po vychladnutí vyčistit od uchycených vlasů, případně použitých vlasových přípravků. Při delší pauze mezi používáním žehličku otřete a zbavte prachu, předejdete tak riziku požáru při zahřívání (Zdroj: Hasiči ČR).
Jak navlnit vlasy žehličkou
Mnoho z vás jistě bude žehličkou vlasy i vlnit. Přinášíme vám proto krátký popis toho, jak na tvorbu loken co nejjednodušším způsobem. Na internetu najdete také mnoho videí, které vám ukážou, jak na to. Ideální je na vlnění žehlička s oblým či kulatým tvarem, popřípadě i ta s vnějšími záhřevnými destičkami.
1. Stejně jako při žehlení i před navlněním vlasy vždy důkladně vysušte a rozčesejte. Vlhké vlasy by se při žehlení spálily. Zacuchané by se zase špatně vlnily a mohly by se i poškodit.
2. Žehličku zapněte a počkejte, až se nahřeje. Vhodné teploty jsou stejné jako při žehlení. Tabulku teplot podle typů vlasů najdete v článku.
3. Nepoužívejte na vlasy žádné stylingové prostředky, ty by se teplem spálily a mohly by vám poškodit jak vlasy, tak žehličku. Výjimku mají ochranné prostředky.
4. Vlasy si rozdělte na menší prameny. Ideální je začínat odspodu, vrchní vlasy si můžete sepnout sponkami.
5. Pramen vložte do žehličky a stiskněte. Poté otočte žehličku o 180° a projeďte směrem ke konečkům, podle toho, jak moc žehličkou otočíte a jak rychle pramen přejedete, budou výsledné vlny vypadat.
6. Snažte se otáčet žehličku směrem od obličeje.
7. Pro ležérní výsledek můžete kombinovat velikost a pevnost loken.
8. Výsledek zafixujte lakem na vlasy, aby vám lokny déle vydržely.
Dobrý den, mám suché a jemné blonďaté melírované vlasy. Můžete prosím poradit vhodný typ žehličky? Děkuji